İRAQDA ALOVU KİM KÖRÜKLƏYİR?
İraq yenə qarışıb. Ölkənin iri şəhərlərini, o cümlədən şimaldakı kürd administrasiyası ərazisində kütləvi etirazlar davam edir. Oktyabrın 1-dən etibarən Bağdad, Bəsrə, Nasiriyyə, Amara, Samava, Hillə, eləcə də Kərkük, Tikrit, Diyala şəhərlərində baş verən etirazlarda ölü sayının 104 nəfəri keçdiyi, 6 mindən çox insan isə xəsarət aldığı bildirilir.
İraqlıları özündən çıxaran general
Hər şey sentyabrın sonlarında baş nazir Adil Əbdülmehdinin Terrorla Mübarizə üzrə Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin komandanı general Əbdülvahab əs-Saidini vəzifəsindən azad edərək Müdafiə Nazirliyində başqa işə təyin etməsindən sonra başladı. Ancaq Saidi tək deyildi, onun rəhbərlik etdiyi hərbi hissədə bir sıra komandirlər işdən azad edilmişdi.
Baş nazirin bu qərarı ilə bağlı rəsmi açıqlama yayılmasa da, generalın işdən çıxarılması ilk etirazlara səbəb olub. Çünki general ilk gündə əmrə tabe olmaqdan imtina edib. Doğrudur, daha sonra Saadi ilə anlaşma əldə olunub və o yeni postuna getməyə razılıq verib. Ancaq artıq gec idi.
İraqda etirazların başlaması üçün Saadinin işdən çıxarılması əsas səbəbə çevrilmişdi. Məsələ ondadır ki, əs-Saadi 5 il əvvəl İŞİD-ə qarşı mübarizədə əsas qəhrəmanlardan biri olub. Terrorla Mübarizə Qüvvələrinin xüsusi təyinatlıları əsas əməliyyatları, o cümlədən 2017-ci ildə Mosulun İŞİD-dən təmizlənməsi əməliyyatını həyata keçirib və bu zaman ölkədə nüfuz qazanıb.
Yeri gəlmişkən, Terrorla Mübarizə üzrə Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri İraqda ABŞ ordusu tərəfindən təşkil olunub və bu qüvvələrə amerikalı təlimatçılar hərbi təlim keçib. Baş komandan da daxil olmaqla bu təşkilatda yüksək rütbəli komandirlər ABŞ ordusu ilə yaxın əlaqələrə malikdir. Ümumiyyətlə, 2003-cü ildən sonra bu ölkədə ordu quruculuğunda ABŞ-ın ciddi rolu olub. Bu səbəbdən də iraqlı komandirlərin bir çoxunun ABŞ ordusu ilə əlaqələri var. Bu ilin iyulunda İraq ordusu komandirlərindən birinin ABŞ kəşfiyyatı təmsilçisi ilə danışdığı iddia olunan səs yazısı yayılmışdı. Həmin səs yazısında Ənbar vilayətində xidmət edən iraqlı komandir “Həşd-Şabi” qüvvələrinin yerləşdiyi məntəqələr barədə CİA agentinə məlumat ötürürdü.
Məhz bu məlumat yayıldıqdan sonra ordu içərisində ABŞ-la yaxın komandirlərin təmizlənməsi prosesi başlayıb. Əbdülvəhhab əs-Saidinin tutduğu vəzifədən azad edilməsi isə “kasanı daşıran son damla” olub. Amma bir qədər “geriyə boylananda” əslində tərəflərin bu hadisəni gözlədiyi anlaşılır. Məsələn, hələ avqustun sonlarında “Həşd-Şabi” qüvvələrinə daxil olan “Əsaib əl-Haqq” (İrana yaxın ) qruplaşmasının lideri Qeys əl-Xəzali yerli “İraqiyyə” telekanalına verdiyi müsahibədə deyir ki, İraq hökumətinin ölkədə ABŞ-ın siyasətinə qarşı olduğu üçün oktyabr ayında öncə sosial şəbəkələrində, daha sonra küçələrdə hökumət əleyhinə etiraz aksiyaları başlayacaq.
Əlbəttə, bu, peyğəmbərlik deyildi, faktiki olaraq hakimiyyətdə olan qüvvələr İraqın ABŞ-İran toqquşmasının növbəti cəbhəsi olacağını bilirdilər. Bunu bir neçə ay əvvəl ABŞ-ın İraqdakı səfirliyinin rəsmi səhifəsindən İran dini liderinin sərvətləri barədə paylaşımı və mayda körfəzdə gərginlik yarananda ABŞ səfirliyinə atılan raketlər də xəbərləyirdi.
İranın ərəb dünyasına “açılan qapısı” olan İraq hələ ABŞ və müttəfiqlərinin bu ölkəyə girməsinin ilk illərindən İranla ABŞ arasında rəqabət meydanı idi. İki ölkə arasında tarixi bağlar, İraq əhalinin çoxluğunun şiə olması, bir sıra kürd və şiə siyasi hərəkatlarının Səddam Hüseyn dövründə İrana sığınması Tehranın bu ölkədə təsir dairəsi yaratmasında xüsusi rol oynayıb. Və son olaraq İŞİD İraqın 1/3-ni işğal etdiyi 2014-cü ildə Vaşinqtondan əvvəl Tehran silah və təlimatçılarını İraqa göndərdi. İraqın könüllü ordusu “Həşd-Şabi” yarandıqda isə artıq bu əlaqələr xeyli möhkəmlənmişdi.
Və buna görə də İraqda ABŞ və İranın toqquşması nə zamansa olmalıydı. Çünki 2018-ci ildə ABŞ İranla “altılıq” ölkələri (BMT TŞ-nin 5 daimi üzvü və Almaniya) arasında imzalanmış müqavilədən çıxanda Tehran qarşısında iki əsas şərtindən biri Yaxın Şərqdə silahlı qruplara dəstəyi dayandırması idi. İranın isə Yaxın Şərqdə Livandan sonra ən böyük müttəfiq gücü İraqdadır. İraq həm coğrafi olaraq İranın şərqə qapısı, Suriya, Livan və Fələstinə quru yolu, həm də hər il milyonlarla iranlının ziyarət etdiyi 12 şiə imamından 6-nın dəfn olunduğu müqəddəs ziyarətgahların yerləşdiyi torpaqdır.
Amerikalıların yazdığı İraq konstitusiyası
İraqın hazırkı konstitusiyası ABŞ-ın bu ölkəyə müdaxiləsindən iki il sonra, 2005-ci ildə hazırlanıb. İraq federal dövlətinin prezidenti kürd siyasətçi, parlament sədri sünni siyasətçi, baş nazir isə şiə siyasətçilər arasında seçilir. Bu, 1943-cü ildə Fransanın Livanda tətbiq etdiyi hakimiyyət bölgüsü sisteminin oxşarıdır. Livanda prezident çoxluğu təmsil edən mauruni xristianlardan, baş nazir sünni, məclis sədri isə şiələrdən seçilir.
Ancaq ölkə əhalisinin çoxluğu şiə olmasına və parlamentdə şiə partiyalarının daha çox səs almasına baxmayaraq bir qayda olaraq İraqda hökumət qurulması aylarla uzanır. Çünki 328 yerlik İraq parlamentində son seçkilərdə ən çox səs qazanan Müqtəda əs-Sədrin İraq kommunistləri ilə ittifaqı idi: Cəmisi 54 mandat. Uzun illər diktatura rejimində, ardınca isə xaos və müharibə yaşamış ölkədə normal siyasi sistem qurmaq elə də asan deyil. Demokratiya zaman alır. Bu qədər qarışıq, müxtəlif ölkələrin maraqlarının cövlan elədiyi (Dünyanın neft-qaz ehtiyatlarına görə İraq ilk “beşlikdə” yer alır – K.R.) sabit demokratiya qurmaq çətin məsələdir. Hələ bütün bunlara etnik separatizm (şimalda kürd muxtariyyəti), dini-məzhəbi bölgü, hələ də çox güclü olan qəbilə-tayfa münasibətlərini əlavə edəndə İraqda mənzərə daha aydın görünür.
İraqlılar nə istəyir
Bütün bu qarışıqlıq, böyük güclərin toqquşmasının ortasında qalan iraqlılar var. Hazırda 40 milyona yaxın əhalisi olan İraq 150 milyard barel neft ehtiyatı ilə dünyanın 4-cü neft ölkəsi və 3,744 trilyon kubmetr qaz ehtiyatı ilə dünyada dördüncü ölkəsidir. Və İraq həm də Küveyt və Səudiyyə Ərəbistanından sonda neftin ən az xərclə istehsal olunduğu 3-cü ölkədir.
Hazırda İraq orta hesabla gündə 5 milyon barel neft satmaqla dünyada ən çox neft satan ölkələr sırasında 4-cüdür. Lakin münbit torpaqları, ildə milyonlarla – yalnız Ərəbin ziyarəti zamanı ölkəyə bir neçə milyon xarici zəvvar gəlir – zəvvarın səyahət etməsinə, eləcə də gündəlik 5 milyon barel neft satmasına rəğmən ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyət heç də yaxşı deyil.
Doğrudur, son 5 ildə İraqın gəlirlərinin mühüm bir hissəsi İŞİD-lə müharibəyə xərclənib. Lakin bununla belə rəsmi sənədlərə əsasən ölkəyə gələn gəlirlərin böyük bir qismi “oğurlanır”. Əhali arasında işsizlik var, dövlət müharibə nəticəsində dağılmış yaşayış məntəqələrini təmir edə bilmir, işsizlik, yoxsulluq qalır.
Üstəlik, ölkədə hələ də içməli su və elektrik enerjisi qıtlığı var. Ötən il yayda ölkənin cənubunda Bəsrə şəhərində su və elektrik enerjisi çatışmazlığına etiraz edən xalq küçələrə çıxmışdı.
İndi də şüarlar, təxmnən, eynidir. İnsanlar işsizlik, yoxsulluq, dövlət xidmətlərinin çalışmamasına, ölkəni bürümüş korrupsiyaya etiraz edir. Və eyni zamanda bütün bu etiraz şüarları içərisində İran da var. Etirazçılar İran bayrağı yandırır, dini liderin rəsmlərini cırır, İranın İraqdan çıxıb getməsini tələb edir.
Maraqlıdır ki, etirazlarda məzhəb əsaslı deyil. İlk mitinqlər şiə bölgələrində başlayıb, parlament çoxluğunun lideri, şiə din xadimi Müqtəda əs-Sədr hökuməti istefa verməyə çağırıb. Eyni zamanda o, BMT nəzarəti altında növbədənkənar seçkilər keçirməyi təklif edib.
Nüfuzlu ruhani, Ayətullah Əli Sistani hökumətə çağırış edərək etirazçıların səsini dinləməsini istəyib. Din xadimi hökuməti sosial xidmətləri düzəltməsi, yeni iş yerləri açması, korrupsiya ilə mübarizə və günahkarları cəzalandırmağa çağırıb.
Lakin maraqlıdır ki, həftə sonu İraq təhlükəsizlik qüvvələri Nəcəfdə Ayətullah Sistaniyə sui-qəsd hazırlayan qrupu ələ keçirib. Anlaşılan odur ki, İraqda suyu daha da bulandırmaq istəyənlər də var.
Hökumətin sosial xilas paketi
İraq nazirlər kabineti etirazçıların sosial tələblərini yerinə yetirmək üçün 17 maddədən ibarət qərar qəbul edib. Hökumətin təklifləri sırasında 100 min yoxsul vətəndaş üçün mənzillərin inşası, 150 min işsizə 3 ay müddətində aylıq 175 min İraq dinarı (təxminən 150 dollar) yardım edilməsi, Bağdadın ticarət rayonlarında 60 milyard İraq dinarı dəyərində 45 min iş yeri olan ticarət mərkəzlərinin tikilməsi, 150 min gənc üçün 3 aylıq iş kursları və kursu uğurla bitirənlərə iş yerlərinin açılması var. Müdafiə Nazirliyi isə 18-25 yaş arası gənclər üçün könüllü hərbi xidmət imkanı yaradacaq. Etiraz aksiyaları zamanı ölən əhali və hökumət qüvvələri mənsubları “şəhid” statusu alacaq və ailələri bu hüquqdan faydalanacaq. Yaralanan etirazçıların müalicə xərcləri və ehtiyaclarını hökumət qarşılayacaq. Eyni zamanda hökumət kabinə dəyişikliyi və korrupsiya ilə mübarizə söz verib.
Yekun əvəzi
İraqda etirazların şiddətli günlərində baş nazir Adil Əbdülmehdi demişdi ki, iraqlılar dövlət və dövlətsizlik arasında seçim etməlidir. Baş nazir haqlıdır, əgər bu etirazlar bu şəkildə davam etsə tezliklə İraqı növbəti xaos və müharibə bürüyə bilər. Yeni formalaşmaqda olan İraq dövləti isə bunu qaldıra bilməz. Nəzərə almaq lazımdır ki, İraq adlı ölkə son min ildə, Abbasilərdən sonra əyalət olub. 1921-ci ildə isə Osmanlı İmperiyasının Bağdad, Bəsrə və Mosul əyalətlərini birləşdirən ingilislər yeni İraq krallığı yaratdılar və Hicaz kralı Hüseynin oğlu Faysalı kral elan etdilər. Amma İraqda nə 1958-ci ilə qədərki monarxiya, nə də ondan sonrakı avtoritarizm kölgəsindəki respublika sabitlik və rifah gətirmədi. Dünya mədəniyyətinin beşiyi indi var olmaq mübarizəsi aparır. Böyük güclərin nüfuz mübarizəsi, zəngin enerji resursları, həddən artıq mühüm coğrafi nöqtədə yerləşməsi əslində üstünlük, dividend gətirmək əvəzinə İraq xalqının başına bəla olub. “Neftdən qan qoxusu gəlir” ifadəsinin İraqda yaranması təsadüf deyil, illərin acılarının nəticəsidir. Amma durum çarəsiz də deyil. İraqlılar açarın nə ərəb qardaşları, nə iranlı məzhəbdaşları, nə də okeanın o tayından gələnlər olmadığını anlayıb, çarəni özlərində axtaran qədər İraq hələ bu burulğanda bulanacaq.

TURBULENCE IN BAGHDAD
The situation in Iraq is turbulent again. Mass protests take place in large cities of the country, including the Kurdish administration in the north. Since October 1, the protests which originated in Baghdad and swiftly spread to Basra, Nasiriah, Amara, Samawah, Hilla, Kirkuk, Tikrit and Diyalah, led to the deaths of more than 100 and injuries of more than 6 thousand people.
The general who upset Iraqis
At the end of September, when the Prime Minister of Iraq, Adil Abdul-Mahdi, fired the Commander of the Iraqi Counter-Terrorism Service (CTS), General Abdul-Wahab al-Saadi and appointed him to another job in the Ministry of Defense. A number of commanders of the same service were dismissed together with al-Saadi.
Although no official statement was made regarding the decision, dismissal of the general and his refusal to comply with the order led to the start of a protest movement. However, al-Saadi has managed to negotiate with the government later and agreed to move to his new post. But it was too late...
The dismissal of al-Saadi was the main cause of protests in Iraq. Five years ago, the notorious general became one of the main heroes who beat ISIS. Thanks to the success in a series of major counter-terrorism operations under his leadership, including the withdrawal of ISIS from Mosul in 2017, the prestige of CTS has grown dramatically.
ICTS was formed by the US Army and trained by American instructors. Top-level commanders of the service, including General al-Saadi, maintain close ties with the US Army. After the 2003 invasion in Iraq, the US played an instrumental role in the creation of the Iraqi army. This explains the close ties of many Iraqi commanders with the US military. In July 2019, an audio recording of the alleged conversation between one of the Iraqi commanders serving in Anbar province and an American intelligence officer, where the former informs the CIA agent of the whereabouts of the Hashd al-Shaabi forces, was made publicly available.
Remarkably, Iraqi authorities began cleaning the army from the commanders known for their proximity to the US right after the publication of the above compromising evidence. Dismissal of General al-Saadi was the last straw. But if we analyse the background of the incident, it becomes clear that the parties were ready for such an outcome of events. For example, in late August, Qeys al-Hazali, the leader of the Asa'ib al-Haq group, a member of the Hashd al-Shabi, in his interview with the Iraqi Al-Iraqiya said that because of the Iraqi government’s resistance to the US policy, anti-government protests would begin in October on social networks and on the streets.
Obviously, the authorities knew that Iraq would become yet another front of the US-Iran conflict. This was confirmed with the spread of information a few months ago on the website of the US Embassy in Iraq about the wealth of the religious leader of Iran and the subsequent attack of the embassy in May, amidst the growing tension in the Persian Gulf.
As Iran’s gateway to the Arab world, Iraq has been and remains an arena of rivalry between Iran and the United States since the first years of the invasion of the US and its allies. Historical ties between the two countries, the Shiite majority of the Iraqi population and the fact that Iran became a refuge for a number of Kurdish and Shiite political movements during the reign of Saddam Hussein played a special role in strengthening Tehran’s influence in this country. Finally, in 2014, when ISIS occupied a third of the Iraqi territory, Tehran sent weapons and instructors to Iraq way before Washington. These ties have further strengthened after the establishment of the Iraqi voluntary army known as Hashd al-Shabi.
Confrontation between the US and Iran in Iraq was expected. In 2018, when the US withdrew from the infamous nuclear deal between Iran and the five permanent members of the UN Security Council and Germany, one of the two main conditions was the demand that Tehran stop supporting armed groups in the Middle East. Iran is Iraq's largest ally in the Middle East after Lebanon. Geographically, Iraq is also Iran's gateway to the east, its connection with Syria, Lebanon and Palestine, as well as a place where millions of Iranians visit each year to pay tribute to the shrines of six of the twelve Shiite imams.
American constitution of Iraq
The current Iraqi constitution was developed in 2005, two years after the US invasion. Thus, according to the constitution, a representative of the Kurdish community of the country is elected to the post of the president of the federal state of Iraq, a Sunni becomes the chairman of the parliament, and a Shiite becomes the prime minister. This is similar to the system of separation of powers established by France in Lebanon in 1943. Thus, a Maronite Christian can be elected Lebanese president, the Sunni becomes the prime minister, and Shiite becomes the chairman of the parliament, respectively.
Although the majority of Iraqi population are Shiites, and Shiite parties received the majority of votes during the parliamentary elections, the establishment of the Iraqi government has been stretched for several months mainly due to the union of Muqtada al-Sadr, who received the largest number of votes in the 328-seat Iraqi parliament in alliance with the Iraqi communists (a total of 54 seats). It is not easy to establish a normal political system in a country that for many years has lived under a dictatorial regime that later gave way to chaos and war. Democracy needs time. Due to the complex nature of the situation in Iraq and the fact that the country is a point of interest for many countries (Iraq is among the top five countries in terms of oil and gas resources), it is very difficult to build a stable democracy there. The situation becomes even more complicated if we add ethnic separatism (Kurdish autonomy in the north), religious confrontation and very strong tribal relations to the equation.
What do the Iraqis want?
In fact, the people of Iraq fell victim to the clash of interests between the great powers. With a population of about 40 million people, Iraq is the fourth largest oil and gas country in the world: 150 billion barrels of oil and 3.744 trillion cubic meters of natural gas. In addition, Iraq is the third country after Kuwait and Saudi Arabia with the lowest cost of oil production. Currently, Iraq is the fourth largest in the world in terms of oil sales - 5 million barrels per day. However, the socio-economic situation in the country is unsatisfactory.
Over the past five years, Iraq has spent a lion's share of its income on the war with ISIS. According to official documents, however, most of the income is actually stolen. The country has a high level of unemployment and poverty, and the government is not able to restore the settlements destroyed during the war.
In addition, Iraq is suffering from the deficit of water and power supply. Last summer, the streets of Basra in the south of the country were swept by crowded protests. It’s not strange that the current slogans of protesters are similar to the ones raised last year. The people of Iraq oppose unemployment, poverty, inefficiency of public services and corruption. Iran is one of the objects harshly criticised by the protesters. Protestants burn the Iranian flag, tear down images of Iran's religious leader and demand Iran’s departure from Iraq.
Interestingly, the protests are not based on religious motives. After all, the first protests began in the Shiite regions of the country, and the Shiite leader and head of the parliamentary majority of Iraq, Muqtada al-Sadr, called on the government to resign. He also proposed holding early elections in Iraq monitored by the UN.
Ayatollah Ali Sistani, one of the most influential clergymen of Iraq, demanded that the government listen to the voices of protesters. In particular, he called on officials to fix the provision social services, create new jobs, fight corruption and punish the responsible. It is interesting though that recently Iraqi security forces neutralised a group of people planning an assassination attempt on Ayatollah Sistani in Najaf, Iraq. It is clear that there are people in Iraq who want to exacerbate the situation.
Welfare package
To meet the social demands of the protesters, the Iraqi Cabinet of Ministers adopted a decision of 17 points, including the provision of housing for 100 thousand poor citizens, monthly financial assistance package of 175 thousand Iraqi dinars (about $150) for 150 thousand unemployed for three months, allocation of 60 billion Iraqi dinars for the construction of shopping centres (45 thousand new jobs) in shopping districts of Baghdad, as well as three-month training courses for 150 thousand young people with the possibility of providing successful graduates with jobs. Also, the Iraqi Ministry of Defence has promised to ensure voluntary military service for 18–25 year old citizens. In addition, civilians and government officials who died during the protests will receive a status of martyrs with a right for their families to use the privileges appropriately. The government will also cover the medical costs regarding the treatment of wounded protestants and promised to make changes to the cabinet and fight corruption.
Resume
At the height of protests in Iraq, Prime Minister Adil Abdul-Mahdi said Iraqis must make a choice between statehood and anarchist social system. In fact, he is right – if protests continue, they will push Iraq to further chaos and war, an excessive burden for the newly formed Iraqi state.
Over the past thousand years after the reign of the Abbasids, Iraq has remained a province. Back in 1921, the British united the three provinces of the former Ottoman Empire - Baghdad, Basra and Mosul, establishing the new Kingdom of Iraq headed by King Faisal, the son of the Hijaz King Hussein. But the republican system, which remained in the shadow of the Iraqi monarchy until 1958 and authoritarianism after it, did not bring stability and prosperity to the country. The cradle of world culture is suffering a pain of tough struggle for survival. Instead of the expected dividends, the struggle of major powers for authority actually hits the people of the country rich in energy resources and having a very advantageous geographical position. Apparently, the phrase "oil smells like blood" was born in Iraq, a country suffering from severe conflicts for many years. But the situation does not look completely hopeless.