İRAQDA ALOVU KİM KÖRÜKLƏYİR?
İraq yenə qarışıb. Ölkənin iri şəhərlərini, o cümlədən şimaldakı kürd administrasiyası ərazisində kütləvi etirazlar davam edir. Oktyabrın 1-dən etibarən Bağdad, Bəsrə, Nasiriyyə, Amara, Samava, Hillə, eləcə də Kərkük, Tikrit, Diyala şəhərlərində baş verən etirazlarda ölü sayının 104 nəfəri keçdiyi, 6 mindən çox insan isə xəsarət aldığı bildirilir.
İraqlıları özündən çıxaran general
Hər şey sentyabrın sonlarında baş nazir Adil Əbdülmehdinin Terrorla Mübarizə üzrə Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin komandanı general Əbdülvahab əs-Saidini vəzifəsindən azad edərək Müdafiə Nazirliyində başqa işə təyin etməsindən sonra başladı. Ancaq Saidi tək deyildi, onun rəhbərlik etdiyi hərbi hissədə bir sıra komandirlər işdən azad edilmişdi.
Baş nazirin bu qərarı ilə bağlı rəsmi açıqlama yayılmasa da, generalın işdən çıxarılması ilk etirazlara səbəb olub. Çünki general ilk gündə əmrə tabe olmaqdan imtina edib. Doğrudur, daha sonra Saadi ilə anlaşma əldə olunub və o yeni postuna getməyə razılıq verib. Ancaq artıq gec idi.
İraqda etirazların başlaması üçün Saadinin işdən çıxarılması əsas səbəbə çevrilmişdi. Məsələ ondadır ki, əs-Saadi 5 il əvvəl İŞİD-ə qarşı mübarizədə əsas qəhrəmanlardan biri olub. Terrorla Mübarizə Qüvvələrinin xüsusi təyinatlıları əsas əməliyyatları, o cümlədən 2017-ci ildə Mosulun İŞİD-dən təmizlənməsi əməliyyatını həyata keçirib və bu zaman ölkədə nüfuz qazanıb.
Yeri gəlmişkən, Terrorla Mübarizə üzrə Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri İraqda ABŞ ordusu tərəfindən təşkil olunub və bu qüvvələrə amerikalı təlimatçılar hərbi təlim keçib. Baş komandan da daxil olmaqla bu təşkilatda yüksək rütbəli komandirlər ABŞ ordusu ilə yaxın əlaqələrə malikdir. Ümumiyyətlə, 2003-cü ildən sonra bu ölkədə ordu quruculuğunda ABŞ-ın ciddi rolu olub. Bu səbəbdən də iraqlı komandirlərin bir çoxunun ABŞ ordusu ilə əlaqələri var. Bu ilin iyulunda İraq ordusu komandirlərindən birinin ABŞ kəşfiyyatı təmsilçisi ilə danışdığı iddia olunan səs yazısı yayılmışdı. Həmin səs yazısında Ənbar vilayətində xidmət edən iraqlı komandir “Həşd-Şabi” qüvvələrinin yerləşdiyi məntəqələr barədə CİA agentinə məlumat ötürürdü.
Məhz bu məlumat yayıldıqdan sonra ordu içərisində ABŞ-la yaxın komandirlərin təmizlənməsi prosesi başlayıb. Əbdülvəhhab əs-Saidinin tutduğu vəzifədən azad edilməsi isə “kasanı daşıran son damla” olub. Amma bir qədər “geriyə boylananda” əslində tərəflərin bu hadisəni gözlədiyi anlaşılır. Məsələn, hələ avqustun sonlarında “Həşd-Şabi” qüvvələrinə daxil olan “Əsaib əl-Haqq” (İrana yaxın ) qruplaşmasının lideri Qeys əl-Xəzali yerli “İraqiyyə” telekanalına verdiyi müsahibədə deyir ki, İraq hökumətinin ölkədə ABŞ-ın siyasətinə qarşı olduğu üçün oktyabr ayında öncə sosial şəbəkələrində, daha sonra küçələrdə hökumət əleyhinə etiraz aksiyaları başlayacaq.
Əlbəttə, bu, peyğəmbərlik deyildi, faktiki olaraq hakimiyyətdə olan qüvvələr İraqın ABŞ-İran toqquşmasının növbəti cəbhəsi olacağını bilirdilər. Bunu bir neçə ay əvvəl ABŞ-ın İraqdakı səfirliyinin rəsmi səhifəsindən İran dini liderinin sərvətləri barədə paylaşımı və mayda körfəzdə gərginlik yarananda ABŞ səfirliyinə atılan raketlər də xəbərləyirdi.
İranın ərəb dünyasına “açılan qapısı” olan İraq hələ ABŞ və müttəfiqlərinin bu ölkəyə girməsinin ilk illərindən İranla ABŞ arasında rəqabət meydanı idi. İki ölkə arasında tarixi bağlar, İraq əhalinin çoxluğunun şiə olması, bir sıra kürd və şiə siyasi hərəkatlarının Səddam Hüseyn dövründə İrana sığınması Tehranın bu ölkədə təsir dairəsi yaratmasında xüsusi rol oynayıb. Və son olaraq İŞİD İraqın 1/3-ni işğal etdiyi 2014-cü ildə Vaşinqtondan əvvəl Tehran silah və təlimatçılarını İraqa göndərdi. İraqın könüllü ordusu “Həşd-Şabi” yarandıqda isə artıq bu əlaqələr xeyli möhkəmlənmişdi.
Və buna görə də İraqda ABŞ və İranın toqquşması nə zamansa olmalıydı. Çünki 2018-ci ildə ABŞ İranla “altılıq” ölkələri (BMT TŞ-nin 5 daimi üzvü və Almaniya) arasında imzalanmış müqavilədən çıxanda Tehran qarşısında iki əsas şərtindən biri Yaxın Şərqdə silahlı qruplara dəstəyi dayandırması idi. İranın isə Yaxın Şərqdə Livandan sonra ən böyük müttəfiq gücü İraqdadır. İraq həm coğrafi olaraq İranın şərqə qapısı, Suriya, Livan və Fələstinə quru yolu, həm də hər il milyonlarla iranlının ziyarət etdiyi 12 şiə imamından 6-nın dəfn olunduğu müqəddəs ziyarətgahların yerləşdiyi torpaqdır.
Amerikalıların yazdığı İraq konstitusiyası
İraqın hazırkı konstitusiyası ABŞ-ın bu ölkəyə müdaxiləsindən iki il sonra, 2005-ci ildə hazırlanıb. İraq federal dövlətinin prezidenti kürd siyasətçi, parlament sədri sünni siyasətçi, baş nazir isə şiə siyasətçilər arasında seçilir. Bu, 1943-cü ildə Fransanın Livanda tətbiq etdiyi hakimiyyət bölgüsü sisteminin oxşarıdır. Livanda prezident çoxluğu təmsil edən mauruni xristianlardan, baş nazir sünni, məclis sədri isə şiələrdən seçilir.
Ancaq ölkə əhalisinin çoxluğu şiə olmasına və parlamentdə şiə partiyalarının daha çox səs almasına baxmayaraq bir qayda olaraq İraqda hökumət qurulması aylarla uzanır. Çünki 328 yerlik İraq parlamentində son seçkilərdə ən çox səs qazanan Müqtəda əs-Sədrin İraq kommunistləri ilə ittifaqı idi: Cəmisi 54 mandat. Uzun illər diktatura rejimində, ardınca isə xaos və müharibə yaşamış ölkədə normal siyasi sistem qurmaq elə də asan deyil. Demokratiya zaman alır. Bu qədər qarışıq, müxtəlif ölkələrin maraqlarının cövlan elədiyi (Dünyanın neft-qaz ehtiyatlarına görə İraq ilk “beşlikdə” yer alır – K.R.) sabit demokratiya qurmaq çətin məsələdir. Hələ bütün bunlara etnik separatizm (şimalda kürd muxtariyyəti), dini-məzhəbi bölgü, hələ də çox güclü olan qəbilə-tayfa münasibətlərini əlavə edəndə İraqda mənzərə daha aydın görünür.
İraqlılar nə istəyir
Bütün bu qarışıqlıq, böyük güclərin toqquşmasının ortasında qalan iraqlılar var. Hazırda 40 milyona yaxın əhalisi olan İraq 150 milyard barel neft ehtiyatı ilə dünyanın 4-cü neft ölkəsi və 3,744 trilyon kubmetr qaz ehtiyatı ilə dünyada dördüncü ölkəsidir. Və İraq həm də Küveyt və Səudiyyə Ərəbistanından sonda neftin ən az xərclə istehsal olunduğu 3-cü ölkədir.
Hazırda İraq orta hesabla gündə 5 milyon barel neft satmaqla dünyada ən çox neft satan ölkələr sırasında 4-cüdür. Lakin münbit torpaqları, ildə milyonlarla – yalnız Ərəbin ziyarəti zamanı ölkəyə bir neçə milyon xarici zəvvar gəlir – zəvvarın səyahət etməsinə, eləcə də gündəlik 5 milyon barel neft satmasına rəğmən ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyət heç də yaxşı deyil.
Doğrudur, son 5 ildə İraqın gəlirlərinin mühüm bir hissəsi İŞİD-lə müharibəyə xərclənib. Lakin bununla belə rəsmi sənədlərə əsasən ölkəyə gələn gəlirlərin böyük bir qismi “oğurlanır”. Əhali arasında işsizlik var, dövlət müharibə nəticəsində dağılmış yaşayış məntəqələrini təmir edə bilmir, işsizlik, yoxsulluq qalır.
Üstəlik, ölkədə hələ də içməli su və elektrik enerjisi qıtlığı var. Ötən il yayda ölkənin cənubunda Bəsrə şəhərində su və elektrik enerjisi çatışmazlığına etiraz edən xalq küçələrə çıxmışdı.
İndi də şüarlar, təxmnən, eynidir. İnsanlar işsizlik, yoxsulluq, dövlət xidmətlərinin çalışmamasına, ölkəni bürümüş korrupsiyaya etiraz edir. Və eyni zamanda bütün bu etiraz şüarları içərisində İran da var. Etirazçılar İran bayrağı yandırır, dini liderin rəsmlərini cırır, İranın İraqdan çıxıb getməsini tələb edir.
Maraqlıdır ki, etirazlarda məzhəb əsaslı deyil. İlk mitinqlər şiə bölgələrində başlayıb, parlament çoxluğunun lideri, şiə din xadimi Müqtəda əs-Sədr hökuməti istefa verməyə çağırıb. Eyni zamanda o, BMT nəzarəti altında növbədənkənar seçkilər keçirməyi təklif edib.
Nüfuzlu ruhani, Ayətullah Əli Sistani hökumətə çağırış edərək etirazçıların səsini dinləməsini istəyib. Din xadimi hökuməti sosial xidmətləri düzəltməsi, yeni iş yerləri açması, korrupsiya ilə mübarizə və günahkarları cəzalandırmağa çağırıb.
Lakin maraqlıdır ki, həftə sonu İraq təhlükəsizlik qüvvələri Nəcəfdə Ayətullah Sistaniyə sui-qəsd hazırlayan qrupu ələ keçirib. Anlaşılan odur ki, İraqda suyu daha da bulandırmaq istəyənlər də var.
Hökumətin sosial xilas paketi
İraq nazirlər kabineti etirazçıların sosial tələblərini yerinə yetirmək üçün 17 maddədən ibarət qərar qəbul edib. Hökumətin təklifləri sırasında 100 min yoxsul vətəndaş üçün mənzillərin inşası, 150 min işsizə 3 ay müddətində aylıq 175 min İraq dinarı (təxminən 150 dollar) yardım edilməsi, Bağdadın ticarət rayonlarında 60 milyard İraq dinarı dəyərində 45 min iş yeri olan ticarət mərkəzlərinin tikilməsi, 150 min gənc üçün 3 aylıq iş kursları və kursu uğurla bitirənlərə iş yerlərinin açılması var. Müdafiə Nazirliyi isə 18-25 yaş arası gənclər üçün könüllü hərbi xidmət imkanı yaradacaq. Etiraz aksiyaları zamanı ölən əhali və hökumət qüvvələri mənsubları “şəhid” statusu alacaq və ailələri bu hüquqdan faydalanacaq. Yaralanan etirazçıların müalicə xərcləri və ehtiyaclarını hökumət qarşılayacaq. Eyni zamanda hökumət kabinə dəyişikliyi və korrupsiya ilə mübarizə söz verib.
Yekun əvəzi
İraqda etirazların şiddətli günlərində baş nazir Adil Əbdülmehdi demişdi ki, iraqlılar dövlət və dövlətsizlik arasında seçim etməlidir. Baş nazir haqlıdır, əgər bu etirazlar bu şəkildə davam etsə tezliklə İraqı növbəti xaos və müharibə bürüyə bilər. Yeni formalaşmaqda olan İraq dövləti isə bunu qaldıra bilməz. Nəzərə almaq lazımdır ki, İraq adlı ölkə son min ildə, Abbasilərdən sonra əyalət olub. 1921-ci ildə isə Osmanlı İmperiyasının Bağdad, Bəsrə və Mosul əyalətlərini birləşdirən ingilislər yeni İraq krallığı yaratdılar və Hicaz kralı Hüseynin oğlu Faysalı kral elan etdilər. Amma İraqda nə 1958-ci ilə qədərki monarxiya, nə də ondan sonrakı avtoritarizm kölgəsindəki respublika sabitlik və rifah gətirmədi. Dünya mədəniyyətinin beşiyi indi var olmaq mübarizəsi aparır. Böyük güclərin nüfuz mübarizəsi, zəngin enerji resursları, həddən artıq mühüm coğrafi nöqtədə yerləşməsi əslində üstünlük, dividend gətirmək əvəzinə İraq xalqının başına bəla olub. “Neftdən qan qoxusu gəlir” ifadəsinin İraqda yaranması təsadüf deyil, illərin acılarının nəticəsidir. Amma durum çarəsiz də deyil. İraqlılar açarın nə ərəb qardaşları, nə iranlı məzhəbdaşları, nə də okeanın o tayından gələnlər olmadığını anlayıb, çarəni özlərində axtaran qədər İraq hələ bu burulğanda bulanacaq.

В БАГДАДЕ НЕСПОКОЙНО
Ирак снова трясет. В крупных городах страны, включая курдскую администрацию на севере, прошли массовые акции протеста. Начавшиеся 1 октября в Багдаде и очень скоро перекинувшиеся в Басру, Насирию, Амару, Самаву, Хиллу, Киркук, Тикрит и Диялу, протесты привели к гибели более 100 и ранениям более 6 тыс. человек.
Генерал, который вывел иракцев из себя
Все началось в конце сентября, когда премьер-министр Ирака Адиль Абдул-Махди уволил командующего контртеррористическими войсками генерала Абдул-Вахаба ас-Саади, назначив его на другую работу в министерстве обороны страны. Вместе с ас-Саади были уволены и ряд командиров той же армейской службы.
Хотя никакого официального заявления по поводу решения премьер-министра не последовало, увольнение генерала и его отказ подчиниться приказу привели к началу протестного движения. Правда, позже ас-Саади сумел-таки договориться с правительством и согласился перейти на новый пост. Но было уже поздно...
Увольнение ас-Саади стало главной причиной протестов в Ираке. Дело в том, что пять лет назад пресловутый генерал стал одним из главных героев в борьбе с ИГИЛ. Благодаря успеху ряда крупных контртеррористических операций под его руководством, включая вывод ИГИЛ из Мосула в 2017 году, авторитет иракских спецназовцев резко вырос.
Контртеррористические силы Ирака были сформированы армией США и обучены американскими инструкторами. Командиры высшего звена этого рода войск, включая генерала ас-Саади, имеют тесные связи с армией США. После 2003 года США сыграли значительную роль в создании иракской армии. Этим и объясняются тесные связи многих иракских командиров с американскими военными. В июле этого года была опубликована аудиозапись предполагаемого разговора между одним из иракских командиров, служащих в провинции Анбар, и офицером американской разведки, где первый сообщает агенту ЦРУ о местонахождении сил «Хашд-Шаби».
Примечательно, что чистка иракской армии от командиров, известных своей близостью к США, началась после публикации вышеуказанного компромата. А увольнение генерала ас-Саади стало последней каплей, переполнившей чашу терпения. Но если проанализировать предысторию инцидента, становится ясно, что стороны были готовы к такому исходу событий. Например, в конце августа Гейс аль-Хазали, лидер группировки «Асаиб аль-Хак», входящей в состав «Хашд-Шаби», в интервью иракскому телеканалу «Аль-Иракия» заявил, что из-за сопротивления иракского правительства политике США в октябре текущего года начнутся антиправительственные протесты сначала в социальных сетях, а затем на улицах.
Конечно, это не было пророчеством, и представители власти знали, что Ирак станет следующим фронтом американо-иранского конфликта. Тому косвенным свидетельством являются распространение несколько месяцев назад информации на интернет-странице посольства США в Ираке о богатствах религиозного лидера Ирана и последовавший за этим пуск ракет в сторону того же ведомства в мае, то бишь в самый разгар напряжения в Персидском заливе.
Будучи воротами Ирана в арабский мир, Ирак с первых лет вторжения США и их союзников в страну был и остается ареной соперничества между Ираном и США. Исторические связи между двумя странами, шиитское большинство иракского населения и то, что Иран стал убежищем для ряда курдских и шиитских политических движений во время правления Саддама Хусейна, сыграли особую роль в укреплении влияния Тегерана в этой стране. И, наконец, в 2014 году, когда ИГИЛ захватило треть территории Ирака, Тегеран раньше Вашингтона отправил оружие и инструкторов в Ирак. А после сформирования иракской добровольной армии «Хашд-Шаби» эти связи еще более укрепились.
Именно поэтому столкновение США и Ирана в Ираке было ожидаемо. В 2018 году, когда США вышли из соглашения между Ираном и «шестеркой» стран (пять постоянных членов Совета Безопасности ООН и Германия), одним из двух основных условий, поставленных перед Тегераном, было требование прекратить поддержку вооруженных группировок на Ближнем Востоке. Иран - крупнейший союзник Ирака на Ближнем Востоке после Ливана. Географически Ирак также является воротами Ирана на восток, сухопутной артерией, соединяющей его с Сирией, Ливаном и Палестиной, а также местом, куда ежегодно стекаются миллионы иранцев в надежде посетить святыни с мощами шести из двенадцати шиитских имамов.
Американская конституция Ирака
Действующая конституция Ирака была разработана в 2005 году, через два года после вторжения США в страну. С тех пор, в соответствии с основным законом страны, на должность президента федерального государства Ирак избирается представитель курдской общины страны, председателем парламента становится суннит, а премьер-министром - шиит. Это похоже на систему разделения власти, установленную Францией в Ливане в 1943 году. Так, ливанским президентом может быть избран христианин-маронит, премьер-министром становится суннит, председателем парламента - соответственно шиит.
Несмотря на то, что большую часть населения страны составляют шииты и шиитские партии получили большинство голосов во время парламентских выборов, формирование иракского правительства тянется уже несколько месяцев. Этому способствовал союз Муктады ас-Садра, получившего наибольшее количество голосов в 328-местном иракском парламенте, с иракскими коммунистами: всего 54 депутатских мандата. Нелегко установить нормальную политическую систему в стране, которая на протяжении долгих лет жила при диктаторском режиме, позднее уступившем место хаосу и войне. Демократия требует времени. Из-за того, что в Ираке все очень запутано и пересекаются интересы многих стран (Ирак входит в первую пятерку стран по объемам нефтегазовых ресурсов), тут очень трудно построить стабильную демократию. Если ко всему этому добавить этнический сепаратизм (курдская автономия на севере), религиозные распри и все еще очень прочные племенные отношения, то картина становится более пестрой.
Чего хотят иракцы?
По сути, народ Ирака стал жертвой столкновения интересов великих держав. При населении около 40 млн. человек Ирак - четвертая крупнейшая нефтегазовая страна в мире: 150 млрд. баррелей нефти и 3,744 трлн. кубометров природного газа. Кроме того, Ирак третья после Кувейта и Саудовской Аравии страна с наименьшими затратами на добычу нефти. В настоящее время Ирак занимает четвертое место в мире по объемам продажи нефти - 5 млн. баррелей в день. Однако социально-экономическая ситуация в стране оставляет желать лучшего, несмотря на площади плодородных земель, миллионы иностранных паломников, ежегодно посещающих Кербелу, и продажу нефти.
В течение последних пяти лет Ирак потратил значительную часть своих доходов на войну с ИГИЛ. Однако, согласно официальным документам, большая часть поступающих в страну доходов фактически «крадется» из казны. В стране высокий уровень безработицы и бедности, а государство не в состоянии восстановить разрушенные во время войны населенные пункты.
Помимо этого, в стране ощущаются трудности с поставками питьевой воды и электричества. Так, в связи с этим прошлым летом улицы Басры на юге страны были охвачены многолюдными протестами. И ничего странного в том, что нынешние лозунги протестующих совпадают с прошлогодними. Народ выступает против безработицы, бедности, неэффективности государственных служб и коррупции. В числе объектов этих протестов значится и Иран. Протестанты сжигают иранский флаг, срывают изображения религиозного лидера и требуют ухода Ирана из Ирака.
Интересно, что протесты не основаны на религиозной неприязни. Первые митинги начались в шиитских районах страны, а шиитский лидер и глава парламентского большинства Ирака Муктада ас-Садр призвал правительство уйти в отставку. Он также предложил провести досрочные выборы в стране под эгидой ООН.
Один из влиятельнейших священнослужителей Ирака аятолла Али Систани потребовал от правительства прислушаться к голосам протестующих. В частности, он призвал чиновников наладить работу социальных служб, создать новые рабочие места, бороться с коррупцией и наказать виновных. Но интересно, что недавно в Наджафе иракские силы безопасности обезвредили группу лиц, планирующих покушение на аятоллу Систани. Понятно, что в Ираке есть люди, которые хотят еще более усугубить ситуацию.
Пакет соцобеспечения от государства
Для удовлетворения социальных требований протестующих Кабинет министров Ирака принял решение из 17 пунктов. Среди предложенных правительством мер можно выделить следующие: обеспечение жилплощадью 100 тыс. бедных граждан, предоставление в течение трех месяцев ежемесячной материальной помощи в размере 175 тыс. иракских динаров (около $150) для 150 тыс. безработных, выделение 60 млрд. иракских динаров на строительство в торговых районах Багдада торговых центров на 45 тыс. рабочих мест, проведение трехмесячных курсов профессиональной подготовки для 150 тыс. молодых людей с возможностью обеспечения успешных выпускников работой. Со своей стороны министерство обороны Ирака обязалось предоставить гражданам 18-25 лет возможность пройти добровольную военную службу. Кроме того, погибшие во время протестов гражданские лица и представители власти получат статус шехидов с предоставлением их семьям права пользования соответствующими привилегиями. Правительство также возьмет на себя все расходы по лечению раненых протестантов и обещает внести изменения в состав кабинета министров, бороться с коррупцией.
В разгар протестов в Ираке премьер-министр страны Адиль Абдул-Махди заявил, что иракцы должны сделать выбор между государственным и негосударственным (анархическим) общественным строем. По сути, он прав, ибо продолжение протестов не сулит Ираку ничего хорошего, кроме хаоса и войны, что будет непосильной ношей для вновь образованного иракского государства.
Отметим, что за последнее тысячелетие после правления Аббасидов Ирак оставался провинцией. Лишь в 1921 году британцы объединили три провинции бывшей Оттоманской империи - Багдад, Басру и Мосул, основав новое Иракское королевство во главе с королем Фейсалом, сыном хиджазского короля Хусейна. Но республиканский строй, остававшийся в тени иракской монархии вплоть до 1958 года и авторитаризма после нее, не принес стране стабильность и процветание. В колыбели мировой культуры идет жесткая борьба за выживание. Вместо ожидаемых дивидендов борьба крупных держав за авторитет фактически наносит губительные удары по народу страны, богатой энергетическими ресурсами и обладающей очень выгодным географическим положением. Видимо, фраза «нефть пахнет кровью» неспроста родилась именно в Ираке - в стране, которая на протяжении многих лет переживает тяжелые конфликты и страдания. Но ситуация выглядит не совсем безнадежной.