5G şəbəkəsinin tətbiqində liderlik: ABŞ Çinə bütün vasitələrlə mane olur
İlin əvvəlindən dünyanı bürümüş xəbər axını – İran-ABŞ münasibətlərindəki gərginlik, Suriyadan gələn həyəcanlı xəbərlər, «Brexit»in, nəhayət, baş tutması, Donald Trampın Yaxın Şərqlə bağlı qalmaqallı sülh planı və s. – fonunda Vaşinqtonla Çinin 5G şəbəkəsinin tətbiqində liderlik savaşı praktik olaraq, diqqətdən kənarda qalıb. Hərçənd, mövcud beynəlxalq geosiyasi qüvvələr nisbətini dərindən anlamaq üçün yeni nəsil mobil şəbəkələr uğrunda «savaş»ı da izləmək çox vacibdir. Hər halda, burada «stavka» həddindən artıq yüksəkdir – söhbət yaxın gələcəkdə texnoloji üstünlüyün kimin tərəfində olacağından gedir. Bu isə, əlbəttə ki, qlobal iqtisadi və siyasi liderlik deməkdir.
«Cisco»nun yeni illik hesabatına görə, 2023-cü ildə dünya əhalisinin 66%-nin internetə çıxışı olacaq, mobil qurğuların 10%-dən çoxu isə 5G-ni dəstəkləyəcək. 5G şəbəkəsinin rəsmən tətbiqinə başlanıldığı ilk ölkələr Cənubi Koreya ilə ABŞ-dır (2019-cu ilin aprelindən). Bu ilin sonunadək 5G üzrə ilk xidmətlərin Avropanın, təxminən, 140 şəhərində təklif olunacağı gözlənilir. Ən önəmlisi isə, 5G şəbəkəsinin tətbiqi ilə internetin sürəti 4G ilə müqayisədə 10-100 dəfə artacaq. Beləliklə, insanların qarşısında tamamilə yeni imkanlar açılacaq. Məsələn, «əşyalar interneti» adlandırılan konsepsiya reallığa çevriləcək. Söhbət bütün elektrik qurğularının internetə qoşulmasından gedir – onlar insan müdaxiləsi olmadan belə, məlumat ötürə, qarşılıqlı əlaqəyə girə biləcək. Bu, yalnız «ağıllı ev» deyil, həm də şəhər infrastrukturuna, nəqliyyata, mənzil-kommunal təsərrüfatı sistemlərinə, səhiyyəyə, təhsilə, təhlükəsizlik, maliyyə və istehsala tamamilə yeni yanaşma deməkdir. Yəni elektrik enerjisi XX əsr üçün nə idisə, 5G XXI əsr üçün həmin şey olacaq. Başqa sözlə, bəşəriyyətin bütün sahələrində fəaliyyətinin əsasını o təşkil edəcək, qlobal iqtisadiyyat daha da rəqəmsallaşacaq. Odur ki, yeni kommunikasiya şəbəkəsinin istismarı kimin əlində olacaqsa, yerdə qalanlara öz şərtlərini o diktə edəcək.
5G-nin iqtisadi gələcəyi
Hazırda 5G-nin tətbiqi üçün ən müasir və əlçatan qurğuları Çinin iki telekommunikasiya nəhəngi – «Huawei» ilə «ZTE» təqdim edir. Beləliklə, Birləşmiş Ştatlar tarixdə ilk dəfə innovasiyalar və texnologiyalar sahəsində liderlikdən məhrum ola bilər. Bu mümkün məğlubiyyətə ABŞ son dərəcə ciddi yanaşır. Ölkənin baş prokuroru Uilyam P.Barr bildirib ki, Çinin sözügedən sahədə hökmranlığına imkan vermək sadəcə, «monumental təhlükə» ilə qarşı-qarşıya qalmaq demək olmayacaq: «Yəni Çin bundan sadəcə, monitorinq və müşahidə üçün istifadə etməyəcək. «Stavka» daha yüksəkdir – söhbət iqtisadiyyatımızın gələcəyindən gedir».
«Hesablamalar göstərir ki, 5G bazasına əsaslanan internet sənayesi 2025-ci ilə 23 milyard dollarlıq yeni iqtisadi imkanlar aça bilər. Çin 5G üzərində təkbaşına hökmranlıq quracaqsa, yeni texnologiyaların verəcəyi saysız-hesabsız imkanlar da onun əlində olacaq. Çin nə qədər böyük 5G tədarükçüsü olacaqsa, bu infrastruktura əsaslanan bütün texnologiyalar da bu ölkədə cəmlənəcək», - deyə Barr məruzəsində bildirir.
FTB-nin əks-kəşfiyyat şöbəsi direktorunun köməkçisi Con Braun isə, öz növbəsində, seçimi dünyanın öhdəsinə buraxıb: «Dünya müəyyənləşdirməlidir ki, onun məlumatları Çindən keçsin, yoxsa ABŞ-dan. Trampa gəlincə, onun üçün 5G məsələsi Amerikanın qalib gəlməli olduğu yarışdır».
Amerikanın sanksiyaları və boşa atılan güllə
Beləliklə, ABŞ bu yarışda qalib gəlmək üçün bütün vasitələrdən istifadə edir. Vaşinqton Çin nəhənglərinin onun və müttəfiqlərinin 5G bazarına girməsini önləmək üçün ən müxtəlif tədbirlər görür. Bu müqavimət, ilk növbədə, «Huawei»in Çin hökumətilə sıx bağlı şəkildə sənaye casusluğu ilə məşğul olması ilə əsaslandırılır. Üstəlik, şirkətin yaradıcısı Çin Kommunist Partiyasının üzvü, hərbi mühəndisdir. Vaxtilə o, Çin Ordusunda informasiya texnologiyaları sahəsində çalışıb. ABŞ-ın bu istiqamətdə atdığı son addımlardan biri Tramp administrasiyasının yeni qaydalar tətbiq etməyə hazırlaşdığı haqda məlumatdır. Yeni qaydalar dünyanın çip istehsalı üzrə nəhənglərindən olan TSMC (Tayvan) kimi şirkətlərin «Huawei Technologies» şirkətinə çip tədarükünü qadağan edə bilər. Deyilənə görə, dəyişikliklərdən sonra çip istehsalında Amerika qurğularından istifadə edən şirkətlər «Huawei»yə məhsul satmaq üçün Birləşmiş Ştatlardan lisenziya almalı olacaq. Xatırladaq ki, hələ 2018-ci ilin dekabrında «Huawei» şirkətinin yaradıcısının qızı, qurumun maliyyə direktoru Men Vançjou Kanadada həbs olunmuşdu. O zaman Vançjou təmsil etdiyi şirkətin İranla bağlı sanksiyaları pozduğu şübhəsinə görə saxlanılmışdı.
Ötən ilin mayında isə ABŞ-ın Ticarət Nazirliyi «Huawei» şirkətini «qara siyahı»ya salıb. Bu, onun Amerika istehsalçılarından texnologiya və komponent almasını mümkünsüz edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Vaşinqton Böyük Britaniya, Kanada, Avstraliya və Yeni Zelandiya kimi yaxın müttəfiqlərini də belə davranmağa çağırır.
Ən maraqlısı, bu məqamda ortaya çıxır. ABŞ-ın ən yaxın tərəfdaşı olan London Vaşinqtonun bununla bağlı xahiş və xəbərdarlıqlarını açıq şəkildə rədd edib. Britaniyalılar bəyan ediblər ki, birincisi, «Huawei»i öz 5G şəbəkələrinin inkişafı prosesinə buraxacaqlar. London bunu bu sahədə qlobal rəqiblərin («Nokia» və «Ericsson») azlığı ilə əsaslandırıb. İkincisi, Çin şirkəti milli şəbəkənin təhlükəsizliklə bağlı həssas hissələrinə buraxılmayacaq. Böyük Britaniyada bu qənaətdədirlər ki, 5G-nin tətbiqilə bağlı proses plana uyğun gedəcəksə, «Çinin telekommunikasiya nəhənginin milli təhlükəsizliyə yaratdığı potensial təhdid 126 milyard funt sterlinqlik (164 milyard dollar) nəzərdə tutulan iqtisadi artımla əngəllənib». Yerli KİV-in məlumatına görə, Boris Conson bu qərarını Donald Trampa telefon söhbəti zamanı çatdırıb və bunu eşidən ABŞ prezidenti qəzəbindən dəstəyi tullayıb. Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Mayk Pompeo isə hesab edir ki, London «Huawei» ölkəsinin 5G şəbəkəsinə buraxmaqla, Britaniyanın suverenliyini təhlükə altına salacaq.
Məsələyə ABŞ Konqresi Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosi də toxunub. Bu yaxınlarda keçirilmiş Münhen Təhlükəsizlik Konfransına qatılmış spiker bildirib ki, «Huawei»ə məxsus telekommunikasiya qurğularından istifadə sərbəst informasiya yayılması imkanlarını məhdudlaşdıra bilər. ABŞ rəsmiləri onu da bildirir ki, britaniyalıların bu addımı kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsi üzrə alyans («Five Eyes») çərçivəsində əməkdaşlığa da öz təsirini göstərə bilər. Məsələn, Ağ Ev aparatının rəhbəri Mik Malvani bildirib ki, Londonun bu qərarı ABŞ ilə Britaniya arasında kəşfiyyat məlumatları mübadiləsinə «birbaşa və ciddi» təsir göstərəcək.
Göründüyü kimi, Amerika Londona bütün eyham və xəbərdarlıqları tam açıq və konkret şəkildə edir. Bu isə öz-özlüyündə, kifayət qədər qeyri-adi haldır. Müttəfiqlər arasında belə «çəkişmə»lər, adətən, gizli aparılır. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, kəşfiyyatda işin çoxu məhz kommunikasiya və müşahidə üzərində qurulur.
Qazanc, yoxsa milli təhlükəsizlik?
Digər tərəfdən maraqlıdır ki, ABŞ-ın daxilində belə, «Huawei»ə münasibət heç də birmənalı deyil. Məsələn, Çinin 5G şəbəkəsində hökmranlığının ABŞ iqtisadiyyatına və milli təhlükəsizliyinə təhdid olduğunu deyən baş prokuror Uilyam P.Barr, eyni zamanda bildirir ki, kəşfiyyat orqanları bu haqda məlumatı çoxdan versə də, Tramp deyilənlərə vaxtında məhəl qoymayıb. Bir çox ABŞ KİV-i yazır ki, Donald Tramp administrasiyasında «Huawei» və «ZTE» ilə bağlı bir-birinə zidd mövqelər var. Onlar xaricdə Amerika komponentlərindən istifadənin qadağan olunması ilə bağlı konkret nümunələr gətirir. Bu zaman Trampın «ZTE» şirkətinə tətbiq olunmuş sərt sanksiyaları 2018-ci ildə ləğv etdiyi də xatırlanır. Halbuki şirkət İran və Şimali Koreya ilə bağlı məhdudiyyətlərə əməl etmirdi.
Bəlkə də, məsələ elə 5G ətrafındakı qarşıdurmada milli təhlükəsizlik məsələlərinin maliyyə maraqları ilə toqquşmasındadır. Məsələn, Barr «Huawei» ilə rəqabət aparılması üçün ABŞ-ın «Nokia», «Ericsson» kimi şirkətlərə investisiya yatırmasını təklif edib. Onun fikrincə, bunu həmin şirkətlərin nəzarət səhm paketlərini Amerikanın alması, yaxud bu işə ABŞ-ın özəl şirkətlərinin, həmçinin qarışıq şirkətlərin cəlbilə nail olmaq mümkündür. Amma bu, «Huawei»in Çin hökumətilə sıx əlaqələrdə ittiham olunmasından nə ilə fərqlənəcək? Hər halda, bir müddət sonra ABŞ baş prokurorun ideyasını rədd edib. Ağ Evin iqtisadi məsələlər üzrə baş məsləhətçisi Larri Kudlou isə ölkəsinin «Nokia» və «Ericsson» ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, lakin hökumətin bu şirkətləri almaq niyyətində olmadığını bildirib. Fakt isə faktlığında qalır. Tramp administrasiyasının «Huawei»ə ziddiyyətli yanaşması Londonun yanaşması ilə eyni məntiqə söykənir. O, deyir ki, «Çinin telekommunikasiya nəhənginin milli təhlükəsizliyə yaratdığı təhdid nəzərdə tutulan iqtisadi artımla əngəllənib».
Çin rəhbərliyi ABŞ-ın texnologiyalar sahəsində hökmranlığına son qoymaq niyyətinlə «Çin istehsalı-2025» planını hələ 2015-ci ildə işə salıb. Etiraf etmək lazımdır ki, plan kifayət qədər uğurlu alınıb. Hər halda, bu planın icrasına başlanıldıqdan sonra ÇXR «ucuz çoxişlənən mallar» istehsalçısı olmaqdan sürətlə qurtulmaqdadır. Cəmi bir neçə il əvvəl əlində Çin istehsalı olan smartfon tutanlar gülüşlə qarşılanırdısa, bu gün elə həmin «Huawei» smartfonları çoxlarının fəxrlə işlətdiyi qurğudur. Lakin ABŞ-ı narahat edən yalnız bu deyil. Məsələn, bu yaxınlarda məlum olub ki, Amerika administrasiyası Çində yığılan SOMAS təyyarələri üçün «General Electric Co» şirkətinə məxsus aviasiya mühərriklərinin tədarükünü dayandırmaq haqda düşünür. Versiyalardan birinə görə, ABŞ bu yolla SOMAS təyyarələrinin yığımı prosesini ləngidəcəyinə ümid edir. Məsələ ondadır ki, Pekin yerli şirkətin təyyarə satışında «Boeing» və «Airbus» ilə rəqabətə hazır olduğunu bəyan edib. Bu, nümunələrdən yalnız biridir.
Yeri gəlmişkən, mənbələrindən biri WSJ nəşrinə bildirib ki, «General Electric Co» şirkətinin özü Çinə mühərrik tədarükünün dayandırılmasına qarşıdır. Şirkətdə hesab edirlər ki, qabaqcıl texnologiyaların qarşısının kəsilməsi ABŞ administrasiyası üzvlərinin düşündüyündən çox çətindir. Bu, maliyyə maraqları ilə bağlı artıq qeyd etdiyimiz fikri bir daha təsdiqləyir. Çinin texnologiyalar sahəsində sürətlə irəliləməsi ABŞ-ı, həqiqətən, narahat edir. Lakin bu kontekstdə milli təhlükəsizlik və ya sərbəst informasiya yayımı haqda deyilənlər, sadəcə, məsələnin görünən tərəfidir.
Maraqlıdır ki, 5G ətrafında baş verənlər fonunda diqqəti çəkən əsas dövlətlərdən biri bir tərəfdən Çinlə fəal əməkdaşlıq da edən Rusiyadır. «Huawei» Moskvada 5G şəbəkəsinin sınaq zonası belə, elan edib. Vladimir Putin isə şirkətə dəstəyini ifadə etməklə yanaşı, ABŞ-ın onu «həyasızcasına qlobal bazardan çıxarmağa çalışdığını» bildirib. Bundan başqa, Kreml 2020-ci ili Rusiya-Çin elmi-texniki və innovativ əməkdaşlıq ili elan edib. Prioritetlərdən biri də süni intellektdir.
Digər tərəfdən 5G-yə gəlincə, Rusiyada 6 GHs-dən aşağı diapazon üçün resursların ayrılması qərarı hələ də qəbul edilməyib. 5G şəbəkəsinin işləməsi üçün isə məhz bu tələb olunur. Üstəlik, Rusiya Müdafiə Nazirliyi mobil rabitə operatorlarına 3,4-3,8 GHs diapazonunda tezliyin verilməsindən imtina edib – hərbi peyk şəbəkəsi, xüsusi xidmət orqanları və «Roskosmos» məhz bu tezliklə işləyir. Rusiyanın Rəqəmsal İnkişaf, Rabitə və Kütləvi Kommunikasiyalar Nazirliyi 4,4-4,99 GHs tezliyində yeni standartın inkişaf etdirilməsi təklifini irəli sürüb. Lakin ölkədə bu diapazon üçün tələb olunan avadanlıqlar yoxdur və o, təxminən, 5 il sonra mövcud olacaq. Ola bilsin ki, Rusiya bununla Çinə inamsızlığını gizlətməyə çalışır. Burada sənayedə plagiat məsələsi də var. Məsələn, Rusiyanın dövlət müdafiə konqlomeratı olan «Rostex» Çini onun texnologiyalarını oğurlamaqda günahlandırır. Bununla yanaşı, texnoloji uyğunsuzluq da ortadadır – aydındır ki, Çin bu məsələdə Rusiyanı özünə tay tərəfdaş saymayacaq. Lakin Rusiya digər dövlətlərdən fərqli olaraq, istehsalda rəqəmsallaşmaya getməzsə (ən azı, onun üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan hasilat və emal sahələrində), rəqiblərinə ciddi şəkildə uduzmağa başlayacaq. Odur ki, Rusiyanın taktikasının (əgər bu, taktikadırsa) nəyə hesablandığını anlamaq çətindir.
Ümumilikdə isə, mənzərə kifayət qədər aydın və maraqlıdır. Yeni, beşinci nəsil şəbəkə səbəb və nəticələri anlamağa imkan verən özünəməxsus markerə çevrilib. Gələcəkdə müttəfiqlər hansı yeni texnologiyalara sahib olduğuna əsasən seçiləcək (yaxud, avtomatik olaraq ona çevriləcək). İndiki halda isə prosesə belə demək mümkünsə, təbiətin özü düzən verir – Çində koronovirusun yayılması ilə. Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, bu virus müvəqqəti də olsa, Çinin elmi və texnoloji fövqəldövlət imicinə zərbə vuracaq, ona inamı azaldacaq. ABŞ-a isə hazırda ən çox lazım olan məhz zamandır.

The flood of news about the Iran-American confrontation intensified at the beginning of this year, as well as the disturbing news from Syria, Britain’s withdrawal from the EU and Donald Trump’s controversial peace plan, reports about the U.S. and China’s struggle for primacy in building 5G networks remain almost invisible to a wider public audience. Perhaps, this battle will help to better navigate the current international geopolitical situation for the next generation of mobile networks. After all, the stakes are unusually high. It is the question of technological advantage in the near future, and, therefore, global economic and political leadership.
According to Cisco's new annual report, by 2023, 66% of the world population will have access to the Internet, and 5G will support more than 10% of mobile connections. The first countries in which 5G was officially launched in April 2019 were South Korea and the U.S. It is expected that by the end of 2020 the first 5G services will be available in almost 140 European cities. The most important thing you need to know about the 5G Internet is that it will be 10-100 times faster than 4G, opening  completely new possibilities before the mankind. For example, the so-called Internet of Things (IoT)—the concept of an environment in which all electronic devices have access to the Internet, transmit data and interact with each other without human intervention—will become a reality. It is not only the concept of ‘smart homes’, but also a completely new approach to urban infrastructure, transport, housing systems, healthcare, education, security, finance and production. That is, 5G for the 21st century will be about the same that electricity was for the 20th century, shaping human activity in all areas in an increasingly digital global economy. Therefore, as you might guess, domination in the 5G realm will mean dictatorship of the conditions to the rest.
Economic Future of 5G
Currently, two Chinese telecommunications giants, Huawei and ZTE, are ready to provide the state-of-art and affordable equipment for implementing 5G. Thus, for the first time in history, the U.S. may lose leadership in innovation and technology. Washington takes the consequences of such a lag very seriously. According to the U.S. Attorney General William P. Barr, allowing China to establish dominance in this area does not simply mean “monumental danger” that Beijing can use technology for monitoring and surveillance - “the stakes are much higher; the economic future is at stake”. “It has been estimated that the Industrial Internet powered by 5G could generate new economic opportunities of $23 trillion by 2025.  If China establishes sole dominance over 5G, it will be able to dominate the opportunities arising from a stunning range of emerging technologies that will be dependent on, and interwoven with the 5G platform. The more China gains ground as a supplier of 5G infrastructure, the more it will gain ground in all the constituent technologies that undergird 5G infrastructure,” Barr said in his report.
FBI Assistant Director of Counterintelligence Division John Brown emphasised that the world must decide whether its messages will pass through China or the U.S. As for Trump, 5G is the race that America must win.
U.S. sanctions and misfire
U.S. is trying to win the race by all possible means, preventing the Chinese giant from entering its 5G market and the market of allied countries. The reason is that Huawei is engaged in industrial espionage and is closely associated with the Chinese government. Moreover, the founder of the company is a member of the Chinese Communist Party, a military engineer whose name is associated with the development of information technology in the Chinese army. One of the latest U.S. moves was the announcement that the Trump administration is considering changing the rules to block chip shipments to Huawei Technologies from companies like the world's largest contract chip maker, Taiwan's TSMC. It is noted that according to the draft amendments, the U.S. government will force foreign companies using American equipment for the production of chips to request a license in the U.S. before supplying Huawei products. Prior to this, in December 2018, Meng Wanzhou, daughter of the founder of Huawei and the company's CFO, was arrested in Canada due to suspected violation of the U.S. sanctions against Iran.
Last May, the U.S. Department of Commerce blacklisted Huawei, blocking the way for companies to purchase components and technologies from the American manufacturers. The U.S. calls for its closest allies, including Britain, Canada, Australia and New Zealand, to join forces against the company.
Interestingly, the closest U.S. partner, London, openly neglected Washington's requests and warnings. The British said that, firstly, they will allow Huawei to develop their 5G network, because after the consolidation of the industry there are too few global competitors (Nokia and Ericsson). Secondly, the Chinese company will not have access to sensitive parts of the network related to national security. The UK government concluded that “the potential national security risk posed by the Chinese telecommunications giant has been outweighed by a projected economic growth of £126 billion ($164 billion),” if 5G rolls out as planned. As noted by local media, immediately after the announcement of this decision during a telephone conversation with Boris Johnson, American President Donald Trump was furious and at the end simply threw the phone. In turn, U.S. Secretary of State Mike Pompeo said that by allowing Huawei to 5G, London threatens the sovereignty of the UK.
At the Munich Security Conference, Speaker of the U.S. House of Representatives, Nancy Pelosi, made a warning about the loss of free flow of information when using telecommunications equipment from Huawei. The U.S. also highlight that the consequences of such a move by the British government may affect cooperation within the so-called Five Eyes intelligence exchange alliance. Recently, Mick Mulvaney, White House Chief of Staff, said that the decision of London will have a “direct and significant impact” on the exchange of intelligence between the U.S. and Great Britain. Moreover, all the hints and warnings are made as publicly as possible, which is quite unusual, since such showdowns between allies usually occur secretly. Especially since a lot in intelligence is built upon  communication and observation technologies.
Profit or national security?
On the other hand, inside the U.S. the attitude towards Huawei is different. For example, U.S. Attorney General William P. Barr stated that China’s dominance over 5G networks is one of the main threats to the national security and the U.S. economy. He also noted that intelligence had been talking about this for a long time, but Trump was keeping his ears open. Many American media outlets noted that the Trump administration has taken a controversial approach to Huawei and ZTE, providing specific examples of barriers to using U.S. components abroad. They also recall that in 2018, Trump lifted the harsh sanctions imposed by the U.S. against ZTE, which violated restrictions on Iran and North Korea.
Perhaps the whole point is just that in the confrontation around 5G, national security is very closely intertwined with financial interests. For example, Barr suggested that the U.S. consider investing in European tech companies like Nokia and Ericsson to counter Huawei. Literally, "by the United States aligning itself with Nokia and/or Ericsson through American ownership of a controlling stake, either directly or through a consortium of private American and allied companies." But how then would it be different from accusations of Huawei’s close ties with the Chinese government? Later, Washington rejected the idea proposed by Barr, and White House Chief Economic Adviser Larry Kudlow admitted that the United States works closely with Nokia and Ericsson, but the U.S. government, of course, does not buy companies. However, behind the contradictory approach of the Trump administration to Huawei is the same logic that guides London, which says that "the potential risk to national security posed by the Chinese telecommunications giant has been outweighed by the anticipated economic growth."
In 2015, the Chinese leadership launched the Made in China-2025 plan to push the United States as the dominant technology superpower. It turned out to be successful, since China is increasingly moving away from the position of global manufacturer of cheap consumer goods. A few years ago, Chinese smartphones were the object of ridicule, but now the latest models of Huawei are the pride of many gadget owners. In fact, the potential of the telecommunications giant are far from the only thing that worries the United States. For example, it recently became known that the U.S. administration was considering the possibility of preventing the supply of aircraft engines made by General Electric Co. for the COMAC aircraft of China. According to one version, due to restrictions, the U.S. could undermine the development of the COMAC aircraft, because China expressed confidence that local companies would be able to compete in sales with Boeing and Airbus. And this is just one example.
By the way, according to WSJ, General Electric opposed the cessation of supplies to China, since adopting advanced technologies is more difficult than members of the administration think. Which once again confirms the idea expressed earlier about the priority of financial interests. The U.S. is really concerned about China’s technological leap, but talking about national security or freedom of information in this context is just one layer of this concern.
Remarkably, Russia stands apart from the U.S.-China confrontation around 5G simply because it actively cooperates with China. Huawei launched the 5G test zone in Moscow, and Vladimir Putin even spoke out in support of the company, saying the U.S. was trying to "brazenly push the company out of the global market." The Kremlin declared 2020 the year of Russian-Chinese scientific, technical and innovative cooperation, with artificial intelligence being one of the priorities.
On the other hand, there is still no decision for allocating resources below 6 GHz suitable for creating 5G networks in Russia. The Russian Ministry of Defense opposed the transfer of frequencies between 3.4-3.8 GHz to mobile operators, which operate military satellite communications, special services and Roskosmos. Ministry of Communications proposed to develop a new standard at frequencies of 4.4-4.99 GHz, but there is no equipment for this range, and the local network is scheduled for 2025 only. Perhaps this way Russia also disguises its distrust to China. The reason is industrial plagiarism. For example, the Russian state defense conglomerate Rostech accused China of copying its technology. At the same time, the question is in technological asymmetry, as it is clear that China will not consider Russia an equal partner. But if Russia, like everyone else, does not digitalise production, especially in the mining and processing fields, it will start losing the market to competitors. Therefore, it is difficult to understand the tactics, if any, of Russia.
In general, the picture is quite clear and remarkable. New 5G network gradually becomes a specific marker revealing the causes and effects of the ongoing process. Allies of the future will be determined (or automatically become) based on who develops the latest technologies they use. Today, however, it was the outbreak of coronavirus in China that influenced the current situation. Many observers believe that it can, albeit temporarily, undermine confidence in China as a scientific and technological power. Time is just what the U.S. really needs now.