PAŞİNYANIN ANTİMÜNHEN TEZİSLƏRİ
Sən demə, Paşinyan hər dəfə BMT TŞ-nin sənədlərinə deyil, Kazimirovun «Vikipediya»da yer alan şərhlərinə istinad edir
Dağlıq Qarabağ problemi keçmiş SSRİ məkanının ən köhnə münaqişəsidir. O, 30 ildən çoxdur ki, davam edir. Ötən dövrdə problemin həlli üçün çoxsaylı vasitəçilik təşəbbüsü və danışıqlar formatları olub. Bu yaxınlarda isə Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında ilk “söz savaşı” baş tutub.
Debatların danışıqları irəli aparmağa imkan verib-verməyəcəyini gələcək göstərəcək. Lakin artıq ilk təcrübə həm liderlərin şəxsi potensialını, həm də tərəflərin mövqeyinin möhkəmliyini qiymətləndirməyə imkan verir. Bu məsələdə ekspertlərin fikri üst-üstə düşür: debatda qələbəni, sözsüz ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qazanıb. Üstəlik, tək Bakıda yox, İrəvanda və “üçüncü ölkələr”də də bu fikirdədirlər.
Amma burada başqa məqamlar da var: tutaq ki, bir dövlət başçısının ingilis dilində səlis danışması, kamera qarşısında duruş və ya çıxış zamanı jestlərdən məharətlə istifadə etməsi əsas məsələ deyil. Axı, Münhen debatı xeyli sayda başqa məqamı da üzə çıxarıb.
İlk növbədə, məlum olub ki, Nikol Paşinyanın nə siyasi təcrübəsi, nə də bəzi incə məsələlərdən anlayışı var. Məsələn, o, bilmir ki, ölkə lideri nəyə istinad etməli, nəyə etməməlidir. Təbii ki, Paşinyanın Böyük Tiqrana, Arşakilərə, Baqratilərə istinadları kimi, “o illərdə Cənubi Qafqazda və ümumiyyətlə, dünyada Azərbaycan adlı ölkə olmayıb” sözləri də dinləyicilərə baş nazirin gözlədiyi təsiri bağışlamayıb. Bu yerdə xatırlatmaq lazımdır ki, tarixi istinadların bir dərinlik həddi də var. Məsələn, Paşinyanın bəhs etdiyi illərdə nə Münhen konfransının keçirildiyi Almaniya adlı ölkə, nə də Amerika Birləşmiş Ştatları var idi. Üstəlik, Böyük Tiqranın dövləti nə indiki Ermənistanın, nə də Dağlıq Qarabağın yerləşdiyi ərazidə olub. Amma məsələ heç bunda da deyil.
İlham Əliyevin BMT Təhlükəsizlik Şurasının (TŞ) qətnamələrini xatırlatmasına cavabında Nikol Paşinyan həmin qətnamələrdən sitat gətirməyə çalışıb. Amma necə? ATƏT-in Minsk qrupunun keçmiş həmsədri Vladimir Kazimirovun “Vikipediya”dakı söhbətlərinə istinadla. (!)
Razılaşın ki, çox sürrealist bir mənzərə yaranır: münaqişə tərəflərindən birinin lideri uzun illər davam edən danışıqlar prosesinə qoşulur, BMT TŞ-nin qətnamələrinə istinad edir, lakin sən demə, onun həmin qətnamələr haqda təsəvvürü sənədlərin özündən yox, yalnız “Vikipediya”da oxuduqları əsasında formalaşıb.
Paşinyan sənədi belə şərh edir: “884 saylı qətnaməyə baxsaq görərik ki, orada Azərbaycanın atəşkəs rejimini pozduğu və bunun nəticəsində öz torpaqlarını itirdiyi yazılıb. İlk növbədə, Azərbaycan özü TŞ qətnamələrinin şərtlərinə əməl etməyib. Bunu bəyan etmək çox vacibdir”.
Lakin sayca dördüncü olan 884 nömrəli qətnamədə Azərbaycanın guya atəşkəs çağırışına əməl etmədiyi haqda bir kəlmə belə, yoxdur. Sənəddə yalnız sərhədlərə və ərazi bütövlüyünə hörmətdən, Azərbaycanın Kəlbəcər rayonu və ondan əvvəl işğal olunmuş digər bölgələrindən (ondan əvvəl 822, 853 və 874 saylı qətnamələr də qəbul edilib) işğalçı qüvvələrin çıxarılmasından bəhs edilir.
Nəhayət, ən vacibi, erməni ictimaiyyəti debatlarda Prezident Əliyevin qalib gəldiyini etiraf etsə də, eyni zamanda əmindir ki, diskussiyanı udmaq da mümkün idi. Sadəcə, bunun üçün polemikanı daha hazırlıqlı adam aparmalı idi.
Təəssüf ki, Ermənistanda bir məqamı hələ də anlamırlar: onlar tərəfindən bu polemikanı, hətta dünyanın ən yüksək İQ-yə malik insanı aparsa belə, dünya ictimaiyyətini aldatmaq, onu Dağlıq Qarabağda Ermənistan silahlı qüvvələrinin olmadığına, baş verənlərin isə işğal deyil, hansısa bir lirik, sülhpərvər hal olduğuna inandırmaq mümkün deyil. Buna otuz ildən çoxdur ki, nail ola bilməyiblər və dünya ictimaiyyəti əvvəlki kimi, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunmasını tələb edir.
Münhendə keçirilmiş Qarabağ debatı zamanı Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın özü də etiraf edib ki, onun oğlu Aşot Dağlıq Qarabağda, yəni Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində hərbi xidmətdədir.
Xatırladaq ki, dünya ictimaiyyəti Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi sayıb və saymaqdadır. Bakı hesab edir ki, bu torpaqları Ermənistan işğal edib və İrəvandan olan çağırışçıların Dağlıq Qarabağda xidmət etməsi burada söhbətin Ermənistanın təcavüzündən və işğal faktından getdiyini açıq-aydın göstərir. İrəvanda isə əmin edirlər ki, Qarabağı heç kəs tanımasa da, o “öz müqəddəratını təyin etmiş müstəqil dövlətdir”, onun “özünümüdafiə ordusu” var və Nikol Paşinyanın da ucadan bəyan etdiyi kimi, orada “Ermənistan ordusu yoxdur”.
Belədirsə, erməni liderin oğlu orada hansı statusda xidmət edir? Əgər Qarabağda, həqiqətən, Nikol Paşinyanın dediyi kimi, Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri yoxdursa, öz ölkəsinin ordusunda xidmət etmək əvəzinə, Dağlıq Qarabağda olan kiçik Paşinyan fərari hesab olunmalıdır. Yox, bu şəxs başqa dövlətin ordusunda xidmət edirsə, demək, muzdludur. Bu isə beynəlxalq cinayət sayılır. Bu halla mübarizəyə həsr olunmuş BMT qətnamə və bəyannamələri, Cenevrə Konvensiyasının normaları var.
Lakin kiçik Paşinyan, sadəcə olaraq, çantasını toplayaraq Qarabağa “barıt iyləməyə” getməyib. O, hərbi komissarlığa gəlib, könüllü olaraq Dağlıq Qarabağa yollanmaq istəyini bəyan edib. Belə də olub. Hərbi komissarlıq isə nə muzdlu əsgər tutan şirkət, nə də turizm agentliyidir. O, dövlət qurumudur və çağırışçını yalnız öz dövlətinin silahlı qüvvələrinə yollaya bilər.
Üstəlik, hətta Ermənistan ordusu da elə strukturdur ki, onun çox sərt komandanlıq zənciri var. Əsgər ürəyi istədiyi yerə deyil, Ermənistan ordusunun hərbi qulluqçusu kimi, dövlətin onu göndərdiyi yerə yollanmalıdır.
Əlbəttə, bir ölkənin hərbçilərinin digər ölkələrin ərazisində xidmət keçməsi halları da var. Məsələn, Rusiya hərbçiləri Suriyada xidmət aparır. Moskva vurğulayır ki, onları oraya Suriya Ərəb Respublikasının rəsmi hakimiyyəti adından Bəşər Əsəd dəvət edib. Lakin bunun üçün Suriyada Rusiyanın hərbi bazası, ruslarınsa Suriya Silahlı Qüvvələrinə aidiyyəti olmayan öz komandanlığı var. Heç kəs rus əsgərini Suriyanın hərbi hissələrinə xidmət etməyə göndərmir. Üstəlik, bir ölkənin hərbi qulluqçusunun başqa ölkənin hərbi geyimini geyməsi də müharibənin aparılması qaydalarına ziddir və beynəlxalq cinayət sayılır. Rusiyanın Tacikistanda, Qırğızıstanda və Ermənistanda da hərbi bazaları fəaliyyət göstərir. Onların da öz komandanlığı, dəqiq razılaşdırılmış statusu və ərazisi var. Yaponiya və Almaniyadakı ABŞ bazaları, Kiprdəki Britaniya bazaları da bu şərtlər altında mövcuddur.
Əgər Qarabağda da belə olsaydı, onda Ermənistan, ilk növbədə, Qarabağı beynəlxalq hüququn subyekti kimi tanımalı, ikincisi isə həmin subyektlə bazalar və hərbi mövcudluq barədə müqavilə bağlamalı idi. Amma bu halda belə, onun əsgərləri yerli hərbçilərdən dəqiq fərqlənməli idi. Lakin Qarabağda buna oxşar heç nə baş vermir. Ermənistandan və Qarabağdan olan çağırışçılar eyni hərbi hissələrdə xidmət edir, onlar arasında tez-tez nizamnamədən kənar insidentlərin baş verdiyi haqda məlumatlar yayılır. Yeri gəlmişkən, daha bir sual yaranır: söhbət kimin ordusunun nizamnaməsindən gedir? Axı, burada ayrıca “Qarabağ” və ya “Ermənistan” hərbi hissələri yoxdur. Necə ki, ayrıca komandanlıq da mövcud deyil. Azərbaycan Prezidentinin də xatırlatdığı kimi, Qarabağda olan hərbi hissələrin şəxsi heyətinin 80%-i Ermənistan vətəndaşlarından ibarətdir. Yüksək rütbəli zabitlər isə çox asanlıqla Qarabağdakı və ya əksinə, İrəvandakı rəhbər kürsülərə keçə bilir.
Prezident Əliyev Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Qarabağ səmasında vurduğu Ermənistan hərbi vertolyotu haqda suala da kifayət qədər məntiqli sualla cavab verib: Ermənistan ordusunun vertolyotu Azərbaycan səmasında nə gəzirmiş?
Paşinyanın iflasa uğradığı daha bir mövzu isə Qafqaz Bürosunun Qarabağ qərarı ilə bağlı olub. Baş nazir hər kəsi əmin etməyə çalışırdı ki, həmin qərarla Stalin Qarabağı Azərbaycana verib. Əslində isə hamıya məlumdur ki, əvvəla, Qafqaz Bürosu Qarabağın Azərbaycana verilməsi deyil, onun tərkibində SAXLANILMASI barədə qərar çıxarıb. Elə Prezident İlham Əliyev də bunu deyib.
İkincisi, Stalin həmin iclasda, ümumiyyətlə, iştirak etməyib. Üçüncüsü, arxivlər var, sənədlər və sübutlar ortadadır.
Maraqlıdır ki, cənab Paşinyan Münhen diskussiyası zamanı əsas məsələyə toxunmayıb: Ermənistan BMT TŞ-nin qətnamələrinə, ATƏT Minsk qrupunun tələblərinə və dünya liderlərinin çağırışlarına əməl edərək öz qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çəkəcəkmi? O, bundan danışmaq əvəzinə, hansısa “mikroinqilablar”dan bəhs edib. Üstəlik, bu zaman da sənədlərə xitabda kobud səhvlərə yol verib. Gəlin, onun dediklərinə bənd-bənd nəzər salaq.
Paşinyan “Facebook” sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazır: “Dağlıq Qarabağ da Azərbaycan kimi, müstəqilliyini əldə edib”. Daha sonra o, televiziyaya müsahibəsində deyir: “Ərazi bütövlüyü prinsipi deyildikdə, hansı ölkənin ərazi bütövlüyü nəzərdə tutulur? Azərbaycan müstəqillik əldə edərkən SSRİ-nin ərazi bütövlüyünü nəzərə aldımı, ona hörmət etdimi? Deyə bilərlər ki, SSRİ dövlət olaraq artıq mövcud deyil… Bəli, bu belədir. Lakin Dağlıq Qarabağın vaxtilə tərkibində olduğu dövlət də yoxdur. Söhbət Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasından gedir. Demək, bu məsələnin incəlikləri var və onlar nəzərə alınmalıdır”.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın SSRİ-nin tərkibindən çıxdığını bəyan etməsi tam qanuni addım idi, çünki SSRİ Konstitusiyası müttəfiq respublikaların İttifaqın tərkibindən çıxmaq hüququnu tanıyırdı. Odur ki, Azərbaycanı qanunlara hörmət etməməkdə günahlandırmağa dəyməz. Muxtar vilayətlərin, o cümlədən Dağlıq Qarabağın isə belə hüququ yox idi. Üstəlik, Azərbaycan artıq otuz ildən çoxdur ki, dünya birliyinin indiki sərhədlər çərçivəsində tanıdığı bir dövlətdir və Dağlıq Qarabağ da bu sərhədlərə daxildir. Yəni dünya ictimaiyyəti Dağlıq Qarabağı “müstəqil dövlət” deyil, Azərbaycan ərazisi sayır. Hətta Ermənistanın özü belə, Qarabağı beynəlxalq hüququn subyekti kimi tanımır. Əgər o müstəqil dövlətdirsə, o zaman Paşinyanın “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” bəyanatı nə deməkdir? O deməkdir ki, Ermənistan SSRİ-nin qanunlarını pozduğu kimi, bu gün də beynəlxalq hüququ pozmaqdadır.
Ermənistanın baş naziri daha sonra deyir: “Dağlıq Qarabağ münaqişə və danışıqlar tərəfidir. Onunla danışıq aparmadan münaqişəni həll etmək mümkün deyil”. Yenə də xatırladaq ki, ATƏT-in qərarlarına əsasən, Qarabağda iki münaqişə tərəfi – Azərbaycan və Ermənistan və iki maraqlı tərəf var – Qarabağın azərbaycanlı və erməni icması var. Odur ki, Qarabağ, daha doğrusu, onun erməni icması münaqişənin üçüncü tərəfi deyil.
Nəhayət, ən əsası. Ermənistan hökumətinin başçısı deyir: “Ərazilər yoxdur, təhlükəsizlik var: Dağlıq Qarabağ öz təhlükəsizliyini güzəştə gedə bilməz”. Sonra isə əlavə edir: “Biz deyirik ki, mövcud status-kvo Artsax (Qarabağ – red.) silahlı qüvvələrinin bu ərazilərə nəzarəti ələ almasından sonra yaranıb, onlar bunu kefdən etməyiblər, başqa çıxış yolları olmadığı üçün ediblər. Bu, Azərbaycanın aqressiv hərəkətlərini Dağlıq Qarabağdan uzaqlaşdırmaq üçün, onu onlar üçün əlçatmaz etmək üçün edilib. Demək, bu kontekstdə “ərazi” anlayışı müzakirə olunmur, müzakirəyə ehtiyacı olan “təhlükəsizlik” anlayışıdır. Əgər təhlükəsizliyin indiki qədər səmərəli təmini haqda təklif varsa, onu Azərbaycan tərəfi, beynəlxalq ictimaiyyət verməli, erməni xalqı isə onun məqbul olub-olmadığını müzakirə etməlidir. Mənim fikrim belədir ki, Qarabağ öz təhlükəsizliyindən imtina edə bilməz. Mən öz tərəfdaşlarımıza deyirəm ki, siz mənə öz təhlükəsizliyindən imtina etməyə hazır olan bir ölkə, bir xalq göstərsəniz, mən fikrimi dəyişərəm. Demək, bizim mövqeyimizin destruktiv görünməməsi üçün beşinci prinsip var – istənilən qərar Ermənistan, Artsax (Qarabağ – red.) və Azərbaycan xalqları üçün məqbul olmalıdır. Həm Ermənistan, həm Artsax (Qarabağ – red.) bu qərarın tapılması üçün ciddi səy göstərməyə hazırdır. Eyni hazırlığı Azərbaycan da nümayiş etdirməlidir”.
Əslində, bu qəliz düşüncələrin arxasında Ermənistanın dünya birliyinin tələblərinə rəğmən, öz qoşunlarını işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarından çıxarmaq istəməməsi dayanır. Xatırladaq ki, qoşunların həmin ərazilərdən çıxarılması tələbi BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı hələ doxsanıncı illərin əvvəllərində qəbul etdiyi dörd qətnamədə əksini tapıb. Ondan sonra da xeyli sayda beynəlxalq sənəddə Qarabağdakı status-kvonun qəbuledilməzliyi, onun dəyişməsinin vacibliyi, münaqişənin həlli prosesinə qoşunların işğal altındakı torpaqlardan çıxarılmasından sonra başlanılmalı olduğu təsdiqlənib. Bunu heç bir “mikroinqilab” haqqında düşüncə ilə və ya erməni tərəfinin sülhə dəstək verməyə hazır olduğu haqda bəyanatlarla ört-basdır etmək mümkün deyil. Paşinyanın guya “həm Ermənistan, həm Azərbaycan, həm də Dağlıq Qarabağ xalqı üçün məqbul qərar” axtardığı haqda dedikləri isə ümumiyyətlə işə yaramayacaq.
Azərbaycan birmənalı şəkildə bəyan edir ki, torpaqlarının işğalı ilə barışmayacaq. Onun ərazi bütövlüyü bərpa olunmalı, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtmaq hüququ tanınmalıdır. Bu isə müharibəyə bir addım qaldığı anlamına gəlir.
Münhen debatından sonra cənab Paşinyan Ermənistanda tənqid atəşinə tutulub. Hər kəs onu diskussiya apara bilmədiyi, öz mövqeyini qorumağı bacarmadığı, qeyri-peşəkar olduğu üçün tənqid edir. Lakin, fikrimcə, Paşinyanın Münhendəki iflasının səbəbi başqadır – sadəcə, həqiqət Azərbaycanın tərəfindədir! Erməni liderin yerinə ingilis dilini mükəmməl bilən, ən yüksək İQ-yə, fenomenal erudisiyaya malik, Taleyranın ruhunun köçdüyü diplomatiya dahisi olsaydı belə, həmin şəxsin darmadağın olması qaçılmaz idi. Müasir beynəlxalq hüquqda sərhədlərin yenidən çəkilməsinə əsas verən heç bir məqam yoxdur. Bu isə o deməkdir ki, Münhen debatının nəticələri Ermənistan vətəndaşlarını çox ciddi düşündürməlidir.

Obviously, Pashinyan always quotes not from the UN Security Council documents, but from Kazimirov’s interpretation of these texts found in Wikipedia
The Nagorno-Karabakh conflict, which started more than 30 years ago, is the oldest conflict in the territory of the former USSR. There were many mediation initiatives and negotiation formats during this time. Recently, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had the first verbal duel within the framework of the Munich Security Conference. We hope that it will help advance the negotiations in the future. But the first experience allows us to evaluate both the personal potential of the leaders and the strength of their positions. All experts in Baku, Yerevan and other countries agree that the president of Azerbaijan Ilham Aliyev had a flawless victory over his opponent.
Let’s be realistic: perhaps those who claim that knowledge of the English language, the ability to stand in front of cameras or refined gestures during a public speech are right for the leader of the country. This is true but not the main point. The Munich debate of the two leaders has revealed something else.
First of all, Nikol Pashinyan clearly lacked political experience and ‘intelligible’ approach to a very delicate issue: what a leader of country can make references to and what he cannot.
It is clear that the audience was not impressed by Pashinyan’s references to Tigran the Great, Arshakids, Bagraditon, etc., as well as Pashinyan’s infamous claim that ‘there was not such a country called Azerbaijan’ in the South Caucasus and the whole world. Firstly, historical references have ‘ultimate depth’. In those years, for example, there was no country called ‘Germany’, the host of the Munich Conference, or the United States either. Besides, the state of Tigran the Great was not located in the territory of the present-day Armenia and, especially, in Nagorno-Karabakh.
In response to a reminder of Ilham Aliyev about the UN Security Council resolutions, Nikol Pashinyan tried to quote them... from the former co-chair of the Minsk Group, Viktor Kazimirov, posted on Wikipedia!
It looks quite surreal, doesn’t it? The leader of one of the parties to the conflict discusses the UN Security Council resolutions for so much time, but at the same time knows about them only from a Wikipedia article, not the original document.
Pashinyan comments on the “document”: “If we look at resolution 884 of the UN Security Council, we can see that it says that Azerbaijan violated the ceasefire regime and lost its lands. It means that Azerbaijan did not comply with the terms of the resolution of the UN Security Council. It is very important to express this.”
But the thing is that the resolution no. 884, the fourth UN resolution on Nagorno-Karabakh, does not contain this. It clearly says about respect for borders and territorial integrity, about the need to withdraw troops from the Kalbajar region and other recently occupied regions of Azerbaijan (resolutions 822, 853 and 874). But there is nothing about Azerbaijan’s violation of the cease fire. And everyone can check it, because the document is in public domain.
Finally, the most important thing. Although the Armenian public believes that President Aliyev won the debate, she is nonetheless confident that it is possible to win the discussion, just a more prepared polemicist is needed. Unfortunately, in Armenia there is still no understanding that even the polemicist with the highest IQ in the world will not be able to outwit the world community and convince him that there are no Armenian forces in Nagorno-Karabakh, that this is not an occupation of territories, but more lyrical, peace-loving phenomenon. For more than thirty years now, it has not been possible, and the world community still requires the de-occupation of the territory of Azerbaijan.
During the “Karabakh” debate in Munich, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan  admitted that his son Ashot was serving in Nagorno-Karabakh, in the occupied Azerbaijani lands.
The international community considered and still considers Nagorno-Karabakh a part of Azerbaijan. From the point of view of official Baku, these lands are occupied by Armenia, and the conscript service from Yerevan in Nagorno-Karabakh is an eloquent confirmation that there is aggression and occupation by Armenia. They also assert that Karabakh is an independent "self-determined state", although it is not recognized by anyone that it has its own "defense army", and, as Nikol Pashinyan himself loudly states, "there are no Armenian troops." Then in what status the son of the Armenian leader serves in Karabakh?
In fact, if there is really no armed forces of the Republic of Armenia in Karabakh, then in this case Pashinyan Jr., who, instead of compulsory military service in his native Armenia’s army, ended up where, according to his father, there are no Armenian troops, should be considered a “deviator”. And if he was also in the army of another country, then, from the point of view of the law, he is a mercenary. Mercenary is considered an international crime, the UN adopts resolutions and declarations to combat it, they are not even covered by the norms of the Geneva Convention
But Pashinyan Jr. did not just pack his backpack and set off to Karabakh to “smell the gunpowder”. He appeared in the district military enlistment office and even voluntarily asked to send him to Nagorno-Karabakh. Which was done. It should be noted that the district military enlistment office is not a recruiting office of a "soldier of fortune" and not a travel agency. This is a government organization. She can send a conscript only to the military unit, which is part of the armed forces of the state. In addition, the army, even the Armenian one, is a structure with a tight command chain. If there are shoulder straps, then the soldier goes not to where he wants, but to where the native state will direct, as a soldier of the Armenian army.
There are situations when the military of one country deploy in the territory of another to provide military service. For example, Russian troops in Syria. According to the Kremlin, this was possible after the invitation of the official authorities of the Syrian Arab Republic represented by Bashar al-Assad. But at the same time, there is a Russian base in Syria with its command separate from the command of the Syrian armed forces. Russian military does not join the military units of Syria. Moreover, dressing up the military personnel of one country in the uniform of another is a violation of the rules and traditions of warfare and also an international crime. Russian military bases exist in Tajikistan, Kyrgyzstan, Armenia, but these bases have a separate command, clearly defined status and territory. In the same way, there are American bases in Japan and Germany, as well as British ones in Cyprus...
If something similar had taken place in Karabakh, then, firstly, Armenia should have recognized Karabakh as a subject of international law. Secondly, it would conclude an agreement on bases and military presence with this “subject”. And even in this case, clearly distinguish their soldiers from the local ones. But there is nothing similar in Karabakh. Draftees from Armenia and Karabakh serve in the same military units, where they often conflict with each other. Now the question is: what army charter is in force in this situation? There are no separate "Karabakh" and "Yerevan" military units there. As there is no separate command. As the President of Azerbaijan recalled, the personnel of the military units stationed in Karabakh are 80% Armenian citizens. And military ranks easily change names from "Karabakh" bosses to "Yerevan" and vice versa.
When President Aliyev was asked about the shooting down of a military helicopter of the Armenian Armed Forces by the Azerbaijani Armed Forces in Karabakh, he logically asked  what the helicopter of the Armenian regular troops was doing in the Azerbaijani territory?
Another failed topic for Pashinyan was the decision of the Caucasian Bureau of the Central Committee of the Communist Party of Bolsheviks. According to the Armenian Prime Minister, Stalin handed over Karabakh to Azerbaijan using this decision. In fact, the Caucasus Bureau decided to retain Karabakh as part of Azerbaijan, as Azerbaijani President Ilham Aliyev said.
Secondly, Stalin did not participate in this meeting at all. And thirdly, there are archives, there are documents and evidence.
It should be noted that during the Munich discussion, Mr. Pashinyan never said the main thing: does Armenia intend to withdraw troops from the occupied Azerbaijani lands, which is required of it by UN Security Council resolutions and what the OSCE Minsk Group co-chairs and world leaders call on. Instead, Mr. Pashinyan talked about "micro-revolutions", while making gross mistakes in citing documents.
So, let's go over the points. As Pashinyan points out in his Facebook account, “Nagorno-Karabakh gained independence in the same way as Azerbaijan.” Then, in a television interview, he repeated: “When they talk about the principle of territorial integrity, the territorial integrity of which particular country are they talking about? When Azerbaijan gained independence, did it take into account and respect the territorial integrity of the USSR? They may give a counterargument that the USSR as a state no longer exists... That’s true. But also the state of which Nagorno-Karabakh was a part, the Azerbaijan Soviet Socialist Republic, does not exist either. Therefore, this discourse has subtleties that must be taken into account.”
Azerbaijan announced its withdrawal from the USSR. This was an absolutely legal step, the right to leave the Union was provided by the Constitution of the USSR. So, Azerbaijan cannot be blamed for violation of the laws. However, autonomous regions, including Nagorno-Karabakh, did not have this right. Moreover, Azerbaijan is a state that was recognized by the world community within its current borders almost thirty years ago, and these borders include Nagorno-Karabakh. In other words, world community considers the Nagorno-Karabakh as the territory of Azerbaijan, not as an "independent state". Moreover, Armenia itself does not recognize Karabakh as a subject of international law. If it is an independent state, then what is the meaning of the following statement made by Pashinyan: “Karabakh is Armenia, period”? Let us explain: Armenia violated the laws of the USSR in the late eighties and violates international law today.
Armenian Prime Minister continues: “Nagorno-Karabakh is a party to the conflict and negotiations, and it is impossible to resolve the conflict without negotiations.” Again, according to OSCE decisions, there are two sides to the conflict in Karabakh - Azerbaijan and Armenia, and two interested parties - the Azerbaijani and Armenian communities of Karabakh.
Karabakh, particularly the Armenian community of Karabakh, may not be a “third party to the conflict”. And now the most important thing. Pashinyan declares: "There are no territories, there is security: Nagorno-Karabakh cannot compromise to its security." Then, in his interview, Pashinyan repeats: “We say that when the status quo formed, when the Artsakh Armed Forces took control of these territories, they did not do it for pleasure, they did it because there was no other way out. This was done to prevent the aggressive actions of Azerbaijan in Nagorno-Karabakh and to make it inaccessible to them. Consequently, the concept of “territory” is not discussed in this context; the concept of “security” must be discussed. And therefore, if there is a proposal for equally effective security, then let it be couched by Azerbaijan, the international community, and the Armenian people will discuss whether it is acceptable or not. My opinion is the following: Karabakh cannot give up its security. I tell my partners if they show me a single country, where people is ready to give up their security, then I will change my mind. Therefore, to make our position clear and constructive, there is a fifth principle - any solution should be acceptable to the peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan. Both Armenia and Artsakh are ready to make serious efforts to find such a solution. Azerbaijan should also demonstrate such readiness.”
Behind these ornate discussions is actually a reluctance to withdraw troops from the occupied Azerbaijani lands, which the entire international community demands from Armenia. The requirement for the withdrawal of troops is included in four UN Security Council resolutions on Karabakh and adopted in the early nineties. Then, in many international documents, it was confirmed that the status quo in Karabakh was unacceptable and should be changed, and the settlement of the conflict must start with the withdrawal of troops. And this circumstance cannot be blocked by any discussion about “microrevolutions” or by assurances that the Armenian side is ready to contribute to peace. Moreover, Pashinyan’s assurances that he allegedly is looking for “a solution acceptable to the people of Armenia, the people of Azerbaijan and the people of Nagorno-Karabakh” will not work. Azerbaijan clearly states that it will not reconcile with the occupation of its lands, that the territorial integrity of Azerbaijan must be restored, and refugees and internally displaced persons must receive the right to return. And this can lead to the war.
After the Munich debate, Mr. Pashinyan was criticized in Armenia for his inability to discuss, defend his own opinion and lack of professionalism! But I think the reason for Mr. Pashinyan’s failure in Munich is different - the truth is on the Azerbaijani side! Even a genius of diplomacy with the spirit of Talleyrand, impeccable articulation of the English language, the highest IQ, and phenomenal erudition would lose the battle. Modern international law does not assume options that welcome a forceful redrawing of borders, which means that the citizens of Armenia should reconsider the outcome of the Munich debate.