Neft qiymətlərinin indiki çöküşü Azərbaycan üçün ağrısız keçəcək
Dünya daha bir iqtisadi böhran yaşamaqdadır. Bu gün COVID-19 koronavirusunun pandemiyasının özünün, yoxsa onun bütün ölkələrin tədiyyə balanslarında və ÜDM-lərində yaratdığı zərərin daha ağır olduğunu söyləmək çətindir. Neft bazarındakı qiymətlərin düşməsi ümumi mənzərəyə daha bir qaranlıq rəng də qatdı və bu da dərhal bütün neft istehsal edən dövlətlərin sakinlərini çaxnaşmaya saldı.
Azərbaycan belə vəziyyətdə bu iki amilin təzyiqinə məruz qalır, amma narahatlıq doğuran başlıca məsələ, təbii ki, neft bazarlarındakı vəziyyətdir: 2015-ci ildə «qara qızıl»ın qiymətinin kəskin enməsinin Azərbaycan valyutasına təsirləri hələ də yaddaşlardan silinməyib. Bununla belə, hökumət əmin edir ki, 5 il əvvəl yaşanılan dərslər yaxşı öyrənildiyi üçün bu dəfə neft gəlirlərinin kəskin azalması Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün ağrısız olacaq.
Vəziyyət nəzarət altındadır
Beləliklə, Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifovun haqlı olaraq qeyd etdiyi kimi, “neft qiymətləri hər zaman enişə və artıma məruz qalır, bu da daim davam edən bir prosesdir. Bununla belə, yeni bir növ koronavirusun yayılması ilə əlaqədar olaraq neft bazarlarında tamamilə yeni bir vəziyyət yaranıb". Yəni bir tərəfdən irimüəssisə və qurğuların boş dayanması üzündən istehlakın təbii bir azalması var, digər tərəfdən neft dövlətləri koronavirusun mənfi təzyiqinin qarşısını almaq üçün güclərini birləşdirmək əvəzinə, bazarda spekulyativ oyunlara və "əzələ nümayişlərinə" başladılar. Üstəlik, qarşıda bizi neft istehlakının ənənəvi olaraq azaldığı yay mövsümü gözləyir. Bir sözlə, yaranmış mövcud mənzərəsi təbii ki, nikbinlik bəxş etmir. Yeganə təsəlli budur ki, dünyanın demək olar ki, bütün ölkələrinin iqtisadiyyatındakı tənəzzül şəraitində bütün dünya birliyi böhrandan çıxmaq üçün səylə çalışır.
Azərbaycan üçün çox şey xarici amillərin mənfi təsirinin nə qədər davam etməsindən asılı olacaq. Bununla belə, 2015-ci ildə baş vermiş iki devalvasiyanın təcrübəsi unudulmayıb və neftin qiymətinin düşməsi barədə xəbərlərdən bir neçə saat sonra artıq "dollar ovçularının" növbələri valyutadəyişmə məntəqələrinin qarşısında düzülməyə başladı. Bildiyinizkimi, belə vəziyyətdə ajiotaj buna səbəb olan amilin özündən daha pisdir ...
Sevindirici haldır ki, hökumətin reaksiyası çox ümidverici görünür. Əgər 2015-ci ildə müəyyən bir qeyri-müəyyənlik vardısa və baş verənlərə ləng reaksiya verilmişdisə, bu dəfə hökumətin bütün iqtisadi bloku ictimaiyyətlə operativ əlaqə yaratdı, çaxnaşmaya düşməmək üçün səbəb olmadığını ətraflı izah etdi, həm də yaranmış vəziyyətin bizim iqtisadiyyatımıza mənfi təsirlərini gizlətmədən izah etdi.
Qiymətlərin düşməsinin demək olar ki, ertəsi günü Mərkəzi Bankın rəhbəri Elman Rüstəmov açıqlama verərək bildirib ki, neftin bir barelinin 30-35 dollara düşəcəyi hal üçün hökumətin “B” planı var. "Bütün ehtiyat tədbirləri görülüb", - deyə o bildirib.
Bundan əlavə, elə həmin gün hökumət Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədovun sədrliyi ilə geniş iclas keçirib və iclasda gələcək fəaliyyət üçün dəqiq hədəflər müəyyən edilib.
Baş nazir bildirib ki, “bu gün iqtisadiyyatımız 2014-cü ildə başlamış böhranla müqayisədə daha sabitdir. Dünyadakı mənfi meyillərə baxmayaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatı inkişaf edir, 2020-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanın ÜDM artımı 2,8%, inflyasiya 2,8% təşkil edib."
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun sözlərinə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatı güclü maliyyə immunitetinə və istənilən xarici şoklara qarşı “təhlükəsizlik yastığı”na malikdir. Strateji valyuta ehtiyatlarının həcmi ÜDM-dən böyükdür, xarici dövlət borcundan 6 dəfə artıqdır. Ehtiyatlar mal və xidmətlərin üç illik fasiləsiz maliyyələşdirilməsi üçün yetərlidir. Yəni strateji valyuta ehtiyatları dövriyyədəki bütün manat kütləsindən 5 dəfə, nağd manat kütləsindən 9 dəfə çoxdur.
"Bu, valyuta bazarında balansın təmin edilməsi və makroiqtisadi sabitliyin qorunması üçün fundamental şərtdir", - deyə M.Cabbarov bildirib.
Büdcə dayanıqlıdır
Eyni zamanda, hökumətin bütün üzvləri etiraf edirlər ki, hazırda (10 martda) dünya bazarlarında neftin qiyməti bir barel üçün Azərbaycanın 2020-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan qiymətdən (bir barel üçün 55 dollardan) 18 dollar ucuz olmasına görə, bu təsirsiz ötüşə bilməyən iqtisadi göstəricilər. Neftin bir bareli üçün 1 dollar dəyişmə artıq Azərbaycanın tədiyyə balansının cari hesabına ildə, təxminən, 250 milyon dollar təsir göstərir.
Birmənalı şəkildə dövlət büdcəsi gəlirləri də mütləq azalacaq. Samir Şərifovun sözlərinə görə, büdcə gəlirlərinin əsas mənbəyi vergi daxilolmaları, SOCAR-ınvə neft hasilatının pay bölgüsü sazişlərinə əsasən fəaliyyət göstərən şirkətlərdən vergi ödənişləridir. SOCAR-ın gəlirlərinin böyük hissəsi daxili bazarda əldə olunan gəlirlər hesabına formalaşır, çünki Dövlət Neft Şirkətinin operator olduğu yataqlardakı neftin böyük hissəsi daxili bazarda emal edilir və satışa yönəldilir. Buna görə, neftin qiymətinin aşağı olması onun gəlirlərinə təsir göstərməyəcək.
Neft hasilatının bölüşdürülməsi sazişləri əsasında fəaliyyət göstərən şirkətlərə gəldikdə, təbii ki, neftin qiymətinin aşağı düşməsi səbəbindən onların bu il üçün 730 milyon manat məbləğində nəzərdə tutulmuş vergi ödəmələri azala bilər.
“Ancaq burada vəziyyət yetərincə normaldır. Bu gəlirlərin azalması dövlət büdcəsində proqnozlaşdırılan gəlirlərin 1-1,3% -i səviyyəsindədir”,- deyə maliyyə naziri vurğulayıb.
Yəni bütün bunlarla bağlı dövlət büdcəsinin parametrlərinə yenidən baxılacaqmı? Yox, çünki Azərbaycanda məhz bu ildən yeni büdcə qaydası qüvvəyə minib, ona görə büdcə gəlirlərinə neft bazarındakı qiymətlərin dəyişkənliyindən asılı olaraq düzəliş edilməməlidir. Buna necə nail olunur? Bu qaydaya görə, dövlət büdcəsi elə tərtib edilir ki, yüksək neft qiymətləri dövründə strateji ehtiyatlar toplanır ki, qiymətlər müəyyən olunmuş səviyyədən aşağı düşdükdə onları xərcləmək mümkün olsun. Bundan əlavə, istifadə olunan neft gəlirləri ölkənin xalis maliyyə aktivlərinin 30%-indən çox olmamalıdır.
Burada qeyd edək ki, 2020-ci ilin ilk aylarında Azərbaycan neftinin orta qiyməti bir barel üçün 60 dolları keçmişdi, yəni "büdcə" səviyyəsindən yüksək olmuşdu ki, bu da vergi və gömrük gəlirləri və mənfəətini artırmağa imkan verib. Beləliklə, yanvar ayında dövlət büdcəsinin gəlirləri 1,8 milyard, xərcləri isə 1,4 milyard manat təşkil etdi və müvafiq olaraq 400 milyon manat profisit əldə edildi. Neft qiymətlərinin artması Dövlət Neft Fondunun və Mərkəzi Bankın ehtiyatlarını da artırmağa imkan verdi.
Digər tərəfdən büdcənin formalaşdırılmasında mühüm rolu ARDNF-dən transfertlər oynayır - fondun öz gəlirləri azalsa belə, bu il bu işi tam həyata keçirmək üçün yetərincə vəsaiti var. Bu il Dövlət Neft Fondundan büdcəyə köçürmələrin həcmi fondun ehtiyatının yalnız 15%-ni təşkil edir: "ARDNF-in gələcək gəlirləri nəzərə alınmadan belə 7 il ərzində bu köçürməni həyata keçirmək imkanımız var", - deyə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya  Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib.
Eyni zamanda, ARDNF-in özü də açıqlama verib ki, birbaşa neft satışından əldə olunan gəlirlərin azalmasından asılı olmayaraq fond öz vəsaitlərini idarə etməkdən də qazanc əldə edəcək, çünki onları yalnız minimal risk göstəriciləri olan aktivlərə yerləşdirir. "Bundan əlavə, ARDNF-in aktivlərinin 12%-i qızıldan ibarətdir ki, bu da qeyri-müəyyənlik dövründə sığorta rolunu oynayır", - deyə fonddan bildirilib.
Bir sözlə, hazırkı dövlət büdcəsi qısamüddətli xarici şoklardan sığortalanıb və ona elə bir ciddi təsir olmayacaq. Bundan əlavə, Samir Şərifovun dediyi kimi, xərclərin optimallaşdırılması üzərində işlər davam edir. "Dünyada koronavirus epidemiyasının olması ilə bağlı ölkəmizdə müəyyən beynəlxalq tədbirlərin və bəzi ezamiyyətlərin azaldılması gözlənilir. Bu qənaət də səmərəli istifadə olunacaq", - deyə maliyyə naziri bildirib.
Nəticə: hökumətdən əmin edirlər ki, bir barel neftin satış qiymətinin 40 dollardan aşağı qalacağı təqdirdə, dövlət büdcəsi gəlirləri proqnoza nisbətən cəmi 1,6% azala bilər ki, bunun 1,3%-i neft-qaz sektorundan gəlirlərin payına, 0,3%-i isə qeyri-neft sektorunun payına düşəcək.
Qeyri-neft sektoru zərər görür
Bununla yanaşı, bu gün xarici amillər üzündən təkcə Azərbaycanın neft sektoru zərər çəkməklə qalmır. Koronavirus üzündən karantin tətbiqi, sərhədlərin bağlanması və s. təkcə turizm və xidmət sektorunu ciddi şəkildə sarsıtmaqla qalmayıb, eyni zamanda bir çox istehsal müəssisələrinin işinə təsir etdi, ticarət sektoruna zərər vurub və s. Əlbəttə ki, bu geniş miqyaslı bir problemdir və bütün bunlar bu gün dünyanın, demək olar ki, bütün ölkələrində müşahidə olunur. Bununla bağlı hökumətlər təcili olaraq kiçik və orta sahibkarlığı iflasdan xilas etmək üçün addımlar atır, əsas faiz dərəcələrini aşağı salır, biznes kreditləri üzrə ödəniş müddətlərini uzadır, vergi yükünü azaldır və s.
Çox güman ki, Azərbaycanda da adekvat tədbirlər görüləcək. Nazir Mikayıl Cabbarov hökumətin iclasında bildirib ki, iqtisadi artım dinamikasını qorumaq üçün kiçik və orta sahibkarlığı stimullaşdırmaq üzrə təkliflər hazırlanaraq hökumətə təqdim ediləcək. Eyni zamanda, haqsız rəqabət ilə mübarizə və vergi intizamı üzrə tədbirlər gücləndiriləcək.
Dövlət Turizm Agentliyinin aparat rəhbəri Kənan Qasımovun sözlərinə görə, indiki vəziyyətlə bağlı digər ölkələrin təcrübəsi öyrənildikdən və dəqiq hesablamalar aparıldıqdan sonra agentlik müəyyən təkliflərlə hökumətə müraciət edəcək. “Dövlət də bu prosesi diqqət mərkəzində saxlayır. Biz yekun dəstək mexanizmləri üzərində işləyirik. Burada vergidən azad olunmaq, subsidiyalarla bağlı məsələlər ola bilər", - deyə o vurğulayıb.
Manatın və bankların taleyi
Burada başqa bir önəmli məsələ manatın taleyi və bank sektorunu nəyin gözləməsidir? Bu gün birmənalı proqnoz vermək mümkün deyil, çünki çox şey dünyadakı bu əlverişsiz vəziyyətin nə qədər davam edəcəyindən asılıdır.
Ancaq yenə də, 2015-ci ildəki vəziyyətdən fərqli olaraq, Mərkəzi Bankın valyuta bazarında yaranmış ajiotaja reaksiyası dərhal - valyuta dəyişdirmə məntəqələrinin qarşısında dollar almaq istəyənlərin növbələri yaranan kimi oldu, AMB bankları lazımi miqdarda xarici valyuta ilə təmin etmək üçün onların satışı üzrə əlavə hərraclar keçirdi.
Bununla yanaşı, AMB rəhbəri E.Rüstəmov baş nazirin “mənfi təsirlərin zərərsizləşdirilməsi üçün hansı imkanlar var” sualını cavablandırarkən bildirib ki, ölkəyə yetərincə nağd valyuta gətirilib və bunun üçün bankların bütün ehtiyacları tam təmin olunub.
“Bankdaxili konvertasiya, yaxud fiziki və hüquqi şəxslərin əmanətlərinin bankların imkanları daxilində konvertasiyası üçün heç bir məhdudiyyət yoxdur. Buna baxmayaraq, banklarda növbələri müşahidə edirik. Bankların gündəlik iş saatlarının bir saat uzadılması barədə qərar qəbul edildi. Bundan əlavə, Mərkəzi Bank və maliyyə-bank sektoru həm şənbə, həm də bazar günləri normal iş saatlarında fəaliyyət göstərəcək. Buna görə də vətəndaşlarımız bu fürsətlərdən istifadə edərək pullarını valyutadəyişmə məntəqələrində bazar günləri də dəyişdirə bilərlər. Digər tərəfdən, hökumətin göstərişi ilə bayram tətil günləri üçün də iş cədvəli planlaşdırırıq, lazım gələrsə, Mərkəzi Bank və bank sektoru fəaliyyət göstərəcək",- deyə ölkənin baş bankiri yekunlaşdırıb.
Kommersiya bankları da AMB-nin cəld reaksiyasından məmnun olduqlarını bildiriblər. Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyevin sözlərinə görə, “Azərbaycan Mərkəzi Bankı valyuta təchizatçısı olaraq istənilən bankın tələblərini tam ödəyir. Bu gün devalvasiya üçün əsaslı bir səbəb yoxdur. Banklar öz funksiyalarını tam yerinə yetirməyə, mövcud qaydalar çərçivəsində müştərilərə xidmət göstərməyə borcludurlar".
Həmçinin məlum olub ki, ARDNF 2020-ci ilin əvvəlindən etibarən valyuta hərraclarında satışa 1,8 milyard dollar çıxarıb və ilin sonuna qədər daha 5 milyard dollar satmağı planlaşdırır ki, bu da "valyuta bazarında tələbi ödəmək üçün yetərincə böyük təklifdir."
Bununla yanaşı, Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, ölkənin kommersiya banklarının balansı müsbət zonadadır, bu da bank sektorunu xarici şoklara daha dayanıqlı edir: “Bir qayda olaraq, belə hallarda dollarlaşmanın artması ehtimalı narahatlıq doğurur. Amma Azərbaycanda, belə də, dollarlaşma yüksək səviyyədədir. Əmanətlərin dollarlaşma səviyyəsi hazırda 55%-dir, baxmayaraq ki, 2015-ci ilin əvvəlində devalvasiyadan öncə bu göstərici 37% idi. Bu, o deməkdir ki, əmanətlərin dollarlaşma potensialı beş il öncə ilə müqayisədə 1,5 dəfə azalıb. Əmanətlərin tam sığortalanması və manat əmanətləri üzrə daha yüksək dərəcənin olması da bazar üçün sakitləşdirici amildir", - deyə İİTKM rəhbəri bildirib.
İstənilən halda, əgər xarici mənfi amillərin təsiri uzanarsa. Azərbaycanın buna cavab vermək üçün yetərincə strateji valyuta ehtiyatı var - mart ayının əvvəlinə onların həcmi 52 milyard dollar təşkil edib. Bununla yanaşı, E.Rüstəmov bildirib ki, hazırda onlardan istifadə məsələsi gündəmdə deyil.
“Cari ehtiyatlarımız yetərincədir. Dövlət Neft Fondunun transfertləri dəyişmir, tam həcmdə qanunla müəyyənləşdirilib. AMB-nin öz ehtiyatları var. Maliyyə Nazirliyinin önəmli valyuta ehtiyatları var. Bütün bu mənbələrdən tam istifadə edəcəyik. Düşünürəm ki, problem gözlədiyimizdən tez bitəcək. Ancaq unutmaq olmaz ki, bizim strateji valyuta ehtiyatlarımız da var”,- deyə E.Rüstəmov vurğulayıb.
Ötəri effekt
Və nəhayət, əhali üçün ən önəmli məsələ istehlak bazarında inflyasiyanın artmasıdır. Hökumətdə etiraf edirlər ki, qiymətlərin artması üçün obyektiv amillər var, lakin onlar ötəri xarakterlidirlər. "Koronavirusun yayılması ilə bağlı olaraq müvəqqəti təchizat problemləri yarana bilər. Müxtəlif insanlar bundan yararlana bilərlər. Hökumət bütövlükdə bu məsələni nəzarətdə saxlayacaq. Digər tərəfdən, bu vəziyyətdən sui-istifadə edərək qiymətlərin süni şəkildə artmasına yol verən insanlara, o cümlədən valyuta möhtəkirlərinə qarşı çox ciddi tədbirlər görüləcək ”, - deyə AMB sədri vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, hökumət bu istiqamətdə yetərincə vaxtında və önəmli bir addım atıb - martın 13-dən «Premium Euro-95» və «Super Euro-98» avtomobil benzinlərinin qiymətini endirib. Dolayısı ilə bu, bütün istehlak bazarı üçün xarici amillərə adekvat reaksiya siqnalı rolunu oynamalıdır.
Dünya neft bazarlarında proseslər davam edir. Koronavirus hələ məğlub edilməyib. Buna görə yaxın günlərdə və hətta aylarda iqtisadiyyatımız hələ ki, qlobal mənfiliklərin təzyiqi altında olacaq. Bununla bağlı Nazirlər Kabineti Mərkəzi Banka və Dövlət Neft Fonduna valyuta bazarının sabitliyini təmin etmək üçün tədbirlərin görülməsini davam etdirməyi tapşırıb, Maliyyə Nazirliyinə isə 2020-ci il dövlət büdcəsinin maliyyə sabitliyini möhkəmləndirmək həvalə edilib. Baş nazir Əli Əsədovun sözlərinə görə, dünya iqtisadiyyatında vəziyyət mürəkkəb olaraq qalır. “Ancaq biz gündəlik vəziyyəti nəzarət altında saxlayırıq. Ölkənin dünya iqtisadiyyatında və neft bazarında baş verən proseslərə tab gətirmək üçün yetərincə maliyyə resursları var."
Bununla yanaşı, unutmaq olmaz ki, məhz keçən böhran ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunda islahatlara və ciddi müsbət dəyişikliklərə güclü təkan verdi. Bəlkə, bu müvəqqəti “şər” bizim üçün bir növ uzunmüddətli “xeyrə ” çevriləcək?

Azerbaijan will get through the current collapse in oil prices painlessly
Yet another economic crisis is challenging the world. It is even hard to say what is harder to bear - COVID-19 pandemic or the damage that all countries have to bear because of imbalance of payments and GDP. The collapse of oil prices has darkened the big picture, making the citizens of all oil-producing states panic.
Azerbaijan under pressure from both of these factors, but most of all, of course, the situation in the oil markets is worrisome: the consequences for the Azerbaijani currency of a sharp decline in black gold prices in 2015 are still fresh in my memory. However, the government assures: precisely because the lessons learned 5 years ago were well learned, this time a sharp decrease in oil revenues will be painless for the Azerbaijani economy.
Everything's under control
So, as the Minister of Finance of Azerbaijan Samir Sharifov quite rightly noted, "oil prices are always subject to recessions and increases, and this is an ongoing process. However, in connection with the spread of a new type of coronavirus in the oil markets, we are facing a completely new situation." On the one hand, there is a natural decrease in consumption due to the idleness of the largest enterprises and facilities. On the other hand, instead of combining powers to combat negative pressure of the coronavirus, oil producing countries began speculative games and demonstrating their power in the market. The summer season is coming, when oil consumption is also traditionally declining. In a word, the current picture is not inspiring. The only hope is that in a recession of the economies of almost all countries of the world, the entire world community is working hard to overcome the crisis.
For Azerbaijan, much will depend on how long the negative impact of external factors lasts. However, the experience of two devaluations in 2015 was not forgotten, and literally a few hours after reports of a drop in oil prices, queues of "dollar hunters" began to line up in front of currency exchange points. And the hype in this situation is worse than the reasons themselves that prompted it...
Fortunately, the government’s reaction seems rather encouraging. If in 2015 there was a certain uncertainty and a sluggish reaction to what was happening, this time the entire economic bloc of the government established operational contact with the public, explaining in detail why it is not worth panicking, but without hiding the negative impact of the situation in the national economy.
Just the day after the collapse in prices, the head of CBA, Elman Rustamov, made a statement that the government has the Plan B in case oil prices fall to $30-35 per barrel. "All precautions have been taken," he assured.
Moreover, on the same day, the government held an expanded meeting chaired by the Prime Minister of Azerbaijan, Ali Asadov, at which clear objectives for future actions were outlined.
As Mr. Asadov said, "Today our economy is more stable than during the 2014 crisis. Despite the negative trends in the world, the national economy is developing, Azerbaijan’s GDP growth in January-February 2020 reached 2.8%, inflation is 2.8%."
According to Economy Minister Mikayil Jabbarov, Azerbaijan’s economy has strong financial immunity and a "safety cushion" against any external shocks. The volume of strategic foreign exchange reserves exceeds GDP and six times the external public debt. The reserves are sufficient for continuous three-year financing of goods and services. That is, strategic foreign exchange reserves are five times greater than the volume of all manat in circulation, and 9 times more than the available money. "This is a fundamental condition for ensuring the balance of the foreign exchange market and maintaining macroeconomic stability," M. Jabbarov said.
The budget will stand
At the same time, all members of the government acknowledge that since current (March 10) oil prices on world markets are $18 per barrel cheaper than envisaged in the state budget of Azerbaijan for 2020 ($55 per barrel), which can affect economic indicators. A change in oil prices by $1 per barrel is already affecting the current account of the balance of payments of Azerbaijan by approximately $250 million per year.
State budget revenues will definitely decrease. According to Samir Sharifov, the main source of budget revenues are tax revenues, tax payments from SOCAR and companies operating under the production sharing agreements (PSAs). Most of SOCAR’s revenues are generated by revenues from the domestic market, since the bulk of oil from fields in which SOCAR is the operator is directed to refining and marketing on the domestic market. Therefore, lower oil prices will not affect its profit.
As for the companies operating under the PSAs, due to lower oil prices, their tax payments, which this year are envisaged at ₼730 million, can be reduced. "However, here the situation is quite normal. Since the decrease in these incomes is at the level of 1-1.3% of revenues projected in the state budget," S. Sharifov said.
So, will the parameters of the state budget be revised? No, because a new budget rule has been in effect since this year. Thus, budget revenues should not be adjusted depending on the volatility of prices in the oil market. According to the rule, the state budget is developed in such a way as to be able to accumulate strategic reserves at high oil prices and spend them when prices fall below the established level. Moreover, the used oil revenues should not exceed 30% of the country's net financial assets.
The average cost of Azerbaijani oil in the first months of 2020 exceeded $60 per barrel. In other words, it was higher than the budget cost, which allowed to increase tax and customs revenues and profits. Thus, the state budget revenues in January reached ₼1.8 billion and expenses – ₼1.4 billion manats, respectively (a surplus of ₼400 million). Higher oil prices allowed to increase reserves of SOFAR and CBA.
On the other hand, transfers from SOFAR also play an important role in budgeting - the fund has enough funds to fully implement them this year even with a decrease in its own income. The volume of SOFAR transfers to the budget in 2020 is only 15% of the fund’s reserves: "Even without taking into account the future revenues of SOFAR, we have the opportunity to carry out this transfer for another 7 years," Executive Director of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications (CAERC) Vusal Gasimli said.
At the same time, according to SOFAR statement, regardless of decrease in revenues directly from the sale of oil, the fund will profit from managing its funds, since it only places them in assets with minimal risk indicators. "In addition, 12% of SOFAR’s assets are made up of gold, which plays the role of insurance during a period of uncertainty," SOFAR statement said.
In a word, the current state budget is insured against short-term foreign shocks and there will not be any serious influences. Moreover, as stated by Samir Sharifov, works on cost optimisation continues. "In connection with the epidemics of coronavirus in the world and in Azerbaijan, a reduction in certain international events and some business trips is expected. This savings will also be used effectively," Sharifov said.
Bottom line: the government assures that if the selling price of a barrel of oil remains below $40, then state budget revenues may fall by only 1.6% compared with the forecast, of which 1.3% will be the share of revenues from the oil and gas sector, 0.3% - non-oil sector.
Non-oil sector suffers
At the same time, not only the oil sector of Azerbaijan is suffering due to external factors. Coronavirus quarantine, closure of borders, etc. severely shook not only the tourism and service sector, but also affected the manufacturing businesses, trade sector, etc. Of course, this is a serious problem of global scale. Governments urgently take steps to save small and medium-sized businesses from bankruptcy, lower key rates, extend the terms of payments on business loans, reduce the tax burden, etc.
Most likely, adequate measures will be taken in Azerbaijan as well. As Minister Mikail Jabbarov said at a government meeting, in order to maintain the dynamics of economic growth, proposals to stimulate small and medium-sized enterprises will be prepared and submitted to the government. At the same time, measures to combat unfair competition and tax discipline will be strengthened.
According to the head of the State Tourism Agency, Kanan Gasimov, after the experience of other countries in connection with the current situation is studied and accurate calculations are made, the agency will turn to the government with certain proposals. "The state also keeps this process in the spotlight. We are working on the final support mechanisms. There may be issues of tax exemption and subsidies," Gasimov said.
Fate of manat and banks
Another important question is the fate of the national currency, manat, and the future of the banking sector? Today it is impossible to give a clear forecast, since a lot depends on how long the adverse situation in the world lasts.
However, unlike the situation in 2015, the reaction of the Central Bank to the excitement in the foreign exchange market was instant: CBA held additional auctions to sell the banks money in order to provide them with the necessary amount of foreign currency as necessary.
In addition, answering the prime minister’s question about the available opportunities to neutralize negative influences, the head of CBA E. Rustamov said that a sufficient amount of cash currency was brought into the country in advance and all the banks' needs for currency were fully met. "There are no restrictions for intra-bank conversion or the conversion of deposits of individuals and legal entities as much as banks can do. Nevertheless, we see queues in banks. We adopted a decision to extend the daily working hours of banks by an hour. In addition, the Central Bank and the financial and banking sector will operate on both Saturday and Sunday in normal business hours. Therefore, the citizens can exchange their funds at currency exchange points even on Sundays. On the other hand, on the instructions of the government, we will plan our work schedule on holidays, if necessary, the Central Bank and the banking sector will function," Rustamov said.
Commercial banks also expressed their satisfaction with the CBA reaction. According to President of the Association of Banks of Azerbaijan Zakir Nuriyev, "The Central Bank of Azerbaijan as a currency supplier fully satisfies the requirements of any bank. Today there is no fundamental reason for devaluation. Banks are required fulfil their functions in entirety, to provide services to customers within the framework of existing rules."
Also, from the beginning of 2020, SOFAR sold $1.8 billion at foreign exchange auctions, and plans to sell another $5 billion by the end of the year, which is a sufficiently large proposal to satisfy demand in the foreign exchange market.
Meanwhile, according to Vusal Gasimli, the balance of Azerbaijan's commercial banks is in the positive zone, which makes the banking sector more resistant to external shocks: "As a rule, in such situations, the possibility of increased dollarization is a concern. But Azerbaijan has a high level of dollarization. The dollarization level of deposits is currently 55%, although before the devaluation in early 2015, this indicator was 37%. This means that the potential for dollarization of deposits compared to five years earlier decreased by 1.5 times. Full deposit insurance and a higher rate on manat deposits are also a pacifying factor for the market," the head of CAERC said.
Either way, Azerbaijan has enough strategic foreign exchange reserves ($52 billion at the beginning of March) to respond if the influence of external negative factors drags on. At the same time, Elman Rustamov said that at present there is no question of using them.
"We have enough current reserves. State Oil Fund transfers do not change; they are fully determined by law. CBA has its own reserves. The Ministry of Finance has significant foreign exchange reserves. We will make full use of all these resources. I think the problem will end sooner than we expected. But do not forget that we have strategic currency reserves too," Rustamov added.
Temporary effect
Finally, the most important issue for the population is the growth of inflation in the consumer market. According to the government, there are objective factors for increasing prices, but they are temporary. "Due to the high spreading speed of coronavirus, certain temporary supply problems may arise. Different people can take advantage of this. The government will keep this issue under control. On the other hand, authorities will take very serious measures in relation to those who increase prices artificially, including currency speculators," CBA chairman said.
By the way, the government took a rather timely and significant step in this direction, having reduced the price of Premium Euro-95 and Super Euro-98 motor gas since March 13. This should indirectly serve as a signal of an adequate response to external factors for the entire consumer market.
World oil markets are going through the times of turbulence. Coronavirus is still progressing. Therefore, in the coming days and even months, the national economy will be under pressure from global negativity. Thus, the Cabinet of Ministers instructed the Central Bank and the State Oil Fund to continue taking measures to ensure stability of the foreign exchange market, and the Ministry of Finance to strengthen the financial stability of the state budget for 2020. According to Prime Minister Ali Asadov, the situation in the global economy remains difficult. "However, we are in control of the daily situation. Azerbaijan has enough financial resources to withstand the negative processes in the global economy and in the oil market. "
At the same time, we should not forget that it was the past crisis that boosted reforms in the non-oil sector of Azerbaijan and made serious positive changes possible. Maybe this temporary challenge will turn into some kind of longer-term good for all of us?