İRƏVANIN «QAZ FACİƏSİ»
Ermənistan öz siyasəti ucbatından, faktiki olaraq, alternativ qaz təchizatı layihələrindən kənarda qalıb
Bir neçə il əvvəl parlaq jurnallardan birində mənzil təmirinin növləri ilə bağlı maraqlı və son dərəcə ağıllı yazı dərc olunmuşdu. Orada uçub-dağılmış «xruşşovka»nın təmiri «sarayda avrotəmir» kimi ifadə edilirdi. Məqalədə belə bir fikir də var idi – «inqilabın başlanğıcı var, lakin sonu yoxdur». Yəni, tutaq ki, vanna otağında tavanın qabığı soyulub, onu rəngləmək istəyirsən – pilətəyə ləkə düşür. Pilətəni təmizləmək istəyirsən – o da dağılır və onu tam dəyişmək lazım gəlir. Deməli, santexnika da dəyişməlidir. Beləcə, mənzil və orada yaşayan ailə «gözlənilməz təmir» yükünün altındadır.
Amma əvvəlcədən planlaşdırılmış, lakin sona çatdırılmasına güc və maliyyənin çatmadığı təmirlər xüsusi diqqətə layiqdir. Bu halda mənzildə zaman-zaman haranısa rəngləyirlər, nələrisə dəyişirlər, ayrı-ayrı yerlərə suvaq vururlar, lakin prosesin sonu görünmür. Bu növ təmir məqalədə «xroniki təmir»adlandırılır.
Bu cür bölgü diplomatiya sahəsindəki proseslərə də çox uyur. Məsələn, Ermənistanla Rusiya arasında qazın qiymətilə bağlı bitmək bilməyən alverə. Tərəflər gah qısamüddətli razılıq əldə edir, gah diskussiyalara yenidən başlayır, şərtlər irəli sürür və s. Ermənistan durmadan Rusiya qazından imtina edəcəyini, onu Türkmənistan və ya İran qazı ilə əvəzləyəcəyini bildirir, İrəvan rəsmiləri mütəmadi olaraq danışıqların anonsunu verir… lakin bir müddət sonra hər şey yenidən başlayır.
Bəs, əslində, nə baş verir? «Pis» Rusiya yenə «qaz-boru xətti» silahından istifadə edir? Moskva «inqilabçı» Ermənistana «qaz hücumu» edir?
Hər şey göründüyü qədər sadə deyil.
Cibə uyğun gəlməyən «avroarzular»
İlk növbədə, onu qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan Rusiyadan qazı belə demək mümkünsə, «soyğunçu qiymətinə» alır -2015-ci ildə Ermənistan Rusiyadan qazın min kubmetrini 150 dollara alıb. Sonra Moskva bu qiyməti 189 dollara qaldırmaq qərarına gəlsə də, İrəvanın «ağlamasından» sonra qiyməti 165 dollar müəyyən edib…
Bu gün İrəvanda bir məsələni də yada salmağı sevmirlər – bu əsrin ikinci onilliyinin əvvəlində, hələ Serj Sarqsyanın hakimiyyəti dövründə Ermənistan Avropa İttifaqı ilə assosiativ sazişin imzalanması ilə bağlı «detallı» danışıqlar aparırdı. Məhz bundan sonra Moskva ortaya tam haqlı mövqe qoymuşdu: Avropanı istəyirsə? Lap yaxşı! Onda bizdən qazı da Avropa qiymətlərilə alın. Yəni bu halda Rusiya haqlı olaraq birgə iqtisadi-gömrük layihələri əsasında nəzərdə tutulmuş güzəştləri aradan qaldıracağını açıq şəkildə ortaya qoymuşdu…
Avropa qiymətinə neft-qaz isə iqtisadi vəziyyəti heç də parlaq olmayan Ermənistanın cibinə uyğun gəlməyib. İrəvanın ona ödəyəcək pulu yox idi. Birincisi, qazın Avropa qiymətlərilə alınması hökuməti mənzil təsərrüfatı üçün tarifləri qaldırmaq məcburiyyətində qoyurdu və bu, təbii ki, sosial partlayışı qaçılmaz edəcəkdi. İkincisi və ən əsası, Rusiyanın tədarük etdiyi ucuz qaz hesabına Ermənistan iqtisadiyyatında müəyyən sektorlar formalaşıb və bu halda onlar mütləq şəkildə rəqabət qabiliyyətini itirəcəkdi. Beləliklə, elə həmin 2013-cü ilin sentyabrında – Aİ-nin Vilnüs sammiti ərəfəsində (İrəvan Aİ ilə assosiativ sazişi həmin sammitdə imzalamalı idi) Ermənistan Avropa ilə bağlı planlarından nümayişkaranə şəkildə imtina edərək, Aİİ-yə üzv olduğunu açıqlayıb. Başqa sözlə, «avroarzular» Ermənistanın cibinə uyğun gəlməyib. Bu yerdə «Comedy Club»ın populyar buraxılışı yada düşür: üzərində «Ermənistan» yazılmış maykada olan Mişa Qalustyan «susuz qaz» axtarır. Aydındır ki, bu «susuz», yəni siyasətsiz qaz Ermənistana indikindən çox baha başa gələrdi. Hər halda, Moskva Ermənistana «mavi yanacağ»ı daxili qiymətlərlə satır. 2013-cü ildə Ermənistan Aİİ-yə qoşulan zaman ekspertlər hesablamışdırlar ki, bu ölkə yalnız neft və qaza, həmçinin emal olunmamış almaza görə gömrük rüsumlarının aradan qaldırılması ilə büdcəsinə milyard dollar əlavə edəcək. Bu, necə deyərlər, Rusiya büdcəsi hesabına mümkün olur. Ermənistana bu cür səxavəti, çətin ki, başqa kimsə göstərsin. Rusiya faktiki olaraq, Ermənistan iqtisadiyyatına dotasiya ayırır. Qalust Gülbenkyanın məşhur ifadəsində deyildiyi kimi -«neft biznesmenləri pişik kimidir: onların səsindən müəyyən etmək olmur ki, dalaşırlar, yoxsa sevişirlər».
Bu yerdə detallara varmaq lazımdır. Çünki məsələnin xoş olmayan daha bir tərəfi var. Ermənistanın Avrointeqrasiya oyunu oynadığı qısa müddətdə Rusiyaya neft və qazla bağlı xeyli borcu yığılmışdı. Bu borcu ödəmək üçün İrəvan qaz şəbəkəsindəki özünə aid səhmləri Rusiyanın «Qazprom» şirkətinə satmaq məcburiyyətində qalıb. Bu üzdən, hazırda onun qaz infrastrukturu 100% Rusiyanın mülkiyyətidir. Bu, o deməkdir ki, Ermənistanın haradan, kimdən və nə qədər qaz alacağını artıq İrəvan yox, Moskva həll edir. Lakin bu vəziyyət hansısa formada dəyişsə belə, Ermənistan qaz sahəsində çətin ki, arzulanan müstəqillik qazansın.
Öz siyasətinin əsarətində
Bu yerdə bir daha «qaz əlifbası»nı yada salmalıyıq. Boru xətti silahı, qazdan təzyiq vasitəsi kimi istifadə və s. nə qədər populyar mövzu olsa da, bu, tədarükçü ölkənin öz qazını istədiyi qiymətə satmaq hüququnu aradan qaldırmır. Neftdən fərqli olaraq, qazla bağlı dünya qiyməti yoxdur. Hansısa istehlakçını təklif olunan qiymət və şərtlər qane etmirsə, onun başqa satıcı axtarmasını, alternativ boru xətti çəkməsini, tankerlərlə daşınan «mavi yanacaq» üçün qaz terminalları tikməsini və s. heç kəs qadağan etməyib. Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanın qaz sektorunun tamamilə Rusiyanın mülkiyyəti olduğunu «yaddan çıxarsaq» belə, onun alternativ layihələrdən yararlanmaq imkanı yoxdur. Məsələn, o, Ukraynadan revers üsulu ilə də qaz ala bilməz, çünki ərazisində tranzit boru xətləri mövcud deyil. Qalır yalnız alternativ tədarükçü axtarışı və Ermənistan rəhbərliyi bu istiqamətdə ciddi fəallıq göstərir. Amma…
Xatırladaq ki, SSRİ dövründə Ermənistana qaz Azərbaycandan gedirdi. İstər irəvanlıların mənzillərinə, istər «Nairit» kombinatına, istərsə də çoxsaylı müəssisələrə «mavi yanacaq» məhz Azərbaycandan göndərilirdi. Əslində, Xəzər dənizindən Türkiyəyə, oradansa Avropaya gedən ən rahat marşrut məhz Ermənistan ərazisindən keçir. Lakin Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasət aparan, Qarabağa iddia edən, Azərbaycan ərazisinin 20%-ni işğal altında saxlayan Ermənistan bununla, Azərbaycan qazına nəzəri çıxışını belə, bağlayıb. Nəticədə, bu gün Azərbaycan qazı Türkiyəyə, oradansa Cənubi Avropa bazarlarına Gürcüstan vasitəsilə nəql olunur. Ərazisinin bir hissəsinin işğalına, 1 milyon qaçqını ilə üzləşdiyi humanitar fəlakətə baxmayaraq, Azərbaycan nəinki əsas ixrac məhsulu olan neft və qazını dünya bazarlarına çıxara bilib, həm də regionda yeni boru xətləri infrastrukturu yaradıb. Onun neftini ixrac edən Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri, həmçinin qazının nəql olunduğu «Cənub Qaz Dəhlizi» Gürcüstan ərazisindən keçir və bu, gürcülərin Azərbaycandan «mavi yanacağ»ı güzəştli qiymətlərlə almasına imkan verir. Ermənistan isə sapdan asılı vəziyyətdədir. Söhbət Gürcüstan ərazisindən keçən Rusiya kəmərindən gedir.
İrəvan zaman-zaman qazı Türkmənistandan alacağına dair hədələr səsləndirə bilər. Lakin Türkmənistan qazının Ermənistana çatdırılması özü də ayrıca problemdir. Rusiyanın boru xətti sistemi bu işə yaramır. Üstəlik, Aşqabad öz qazını Avropaya nəql etməklə bağlı Moskva ilə heç cür razılığa gələ bilmir. Bu şəraitdə vəziyyəti «Ermənistanın xilası» mövzusu ilə daha da qəlizləşdirmək yəqin ki, artıq olardı.
Nəzəri baxımdan, İran ərazisindən boru xəttinin çəkilişi mümkündür. Lakin bu, son dərəcə ciddi xərc tələb edir. Kiçik, üstəlik sürətlə boşalan Ermənistanın qaz bazarı bu layihəni səmərəli vəziyyətə gətirə bilməz. İran vasitəsilə Avropa bazarlarına çıxış isə risklidir. Tehran ətrafında siyasi vəziyyət gündən-günə daha da qəlizləşir. Bu arada, Türkmənistanın Azərbaycanın «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinə qoşulmaq imkanlarını nəzərdən keçirməsi təsadüf deyil. Beləliklə, indi Ermənistan istiqamətində «gözə girməyin» vaxtı deyil.
Ermənistanın cənubunda yerləşən İran nəhəng qaz ehtiyatlarına malikdir. Lakin buradan Ermənistan bazarına karbohidrogen nəqli üçün infrastruktur, yəni boru xətti lazımdır. Mövcud infrastruktur yalnız kiçik elektrik stansiyasının qazla təmininə imkan verir. Orada istehsal olunan elektrik enerjisi isə Ermənistanla İran arasında tən yarı bölünür və hər hansı fors-major situasiyada istifadə üçünyetərlidir, vəssəlam. Artıq qeyd etdiyimiz kimi, İrandan Ermənistana qaz nəqli üçün mükəmməl infrastrukturun qurulması çox baha başa gəlir və bunun üçün nə İrəvanın, nə Tehranın pulu var. Üstəlik, əlavə boru xəttinin tikintisi o vaxt anlamlı sayılardı ki, İranın Ermənistan vasitəsilə dünya bazarına çıxış imkanı olsun. Lakin birincisi, sanksiyalar fonunda İranın belə layihələrə qoşula biləcəyi inandırıcı görünmür. İkincisi, boru xəttini Ermənistandan hansı istiqamətdə uzatmaq olar ki? O, İranla yanaşı, Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanla həmsərhəddir. Azərbaycanla Ermənistan müharibə şəraitindədir. Türkiyə ilə onun sərhədləri bağlıdır və bu vəziyyətin nə vaxt dəyişəcəyi bəlli deyil. Demək, Ermənistandan boru xətti yalnız Gürcüstan istiqamətində uzadıla bilər. Gürcüstan bazarını isə artıq Azərbaycan qazı tutub. Üstəlik, Azərbaycanın ixrac marşrutu bu ölkənin ərazisindən keçir. İran üçün bu xəttə qoşulmaq cəlbedici görünə bilər. Lakin ortadakı Ermənistan «bəndi» bunu da əngəlləyir. Odur ki, İrəvanı Tehranda da lütfkar təbəssümlə «yola verirlər».
Revers üsulu ilə tədarük? Ermənistan ərazisindən heç bir tranzit boru xətti keçmir. Bəs, getdikcə populyarlaşan qazın mayeləşdirilməsi texnologiyası? Tankerlərlə daşıma və ya qaz terminalları? Burada da vəziyyət ürəkaçan deyil. Ermənistanın dənizə çıxışı yoxdur. Onun məhdud bazarı isə belə bahalı layihənin «altına girə» bilməz. Gürcüstan da bu layihələrə qoşularaq Azərbaycan və Türkiyə ilə tərəfdaş münasibətlərini risk altına qoymaz. Demək, yeganə variant Moskvanın mərhəmətinə ümid etmək, onun ermənilərə güzəştli şərtlərlə qaz satmaqdan, Ermənistan iqtisadiyyatına dotasiya ayırmaqdan bezməməsi üçün Allaha yalvarmaqdır.
Azərbaycan kimi qaz ölkəsilə qonşuluqda yerləşməyinə, ixrac boruları üçün ən yaxşı «coğrafi» trasa malik olmağına rəğmən, özünü belə təcrid duruma salmaq üçün həqiqətən də çox «iş» görmək lazımıdır. Ermənistan təcavüzkar siyasəti nəticəsində buna «nail olub». Odur ki, Ermənistanın üzləşdiyi qaz faciəsi başlanğıcını Qarabağdan götürür.

«ГАЗОВАЯ КАТАСТРОФА» ЕРЕВАНА
Из-за собственной политики у Армении фактически нет возможностей воспользоваться альтернативными проектами газоснабжения
Несколько лет назад в одном из глянцевых журналов была опубликована любопытная и весьма остроумная классификация видов ремонта в квартире. Там присутствовал такой перл, как «евроремонт в сарае», то бишь в разваливающейся «хрущевке». Был и такой - «есть у революции начало, нет у революции конца». Это означает, что облупился потолок в ванной, его решили покрасить - заляпали плитку, попытались оттереть - плитка разрушилась, ее надо полностью менять, а значит, менять и установленную сантехнику - и вот уже семья и квартира полностью погружены во «внезапный ремонт». Но особого внимания заслуживал ремонт, который задумали весьма масштабным, но «вытянуть» не хватило сил и денег. И теперь в квартире время от времени что-то меняют, шпаклюют, красят и этому не видно конца. Такой тип ремонта получил наименование «хронический - вялотекущий, с обострениями».
Впрочем, это определение прекрасно подходит и ко многим процессам в сфере дипломатии. В том числе и перманентному торгу между Арменией и Россией относительно цены газа, где стороны то достигают краткосрочного соглашения, то переходят к новым дискуссиям, обсуждениям и уговорам. Армения перманентно обещает отказаться от российского газа в пользу туркменского или иранского, официальные лица в Ереване периодически анонсируют переговоры… но очень скоро все возвращается на круги своя.
Что это? «Нехорошая» Россия опять применяет свое «газовотрубопроводное» оружие? И устраивает «газовую атаку» на «революционную» Армению?
На деле все далеко не так упрощенно.
«Евромечты», которые не по карману
Прежде всего, Армения приобретает газ у России не сказать, чтобы по «грабительским» ценам. А нынешние армяно-российские переговоры по газу с эмоциональным заламыванием рук, обещанием найти других поставщиков и договориться о поставках с Туркменистаном и Ираном и т.д., по совести говоря, не очень коррелируют с абсолютными цифрами. Так, в 2015 году Армения покупала газ по $150 за тысячу кубометров, потом Москва решила повысить цену до $189, но после слезных уговоров Еревана цену сбросили до $165…
Сегодня в Ереване об этом не любят вспоминать, но в начале второго десятилетия нынешнего века, еще при Серже Саргсяне, Армения вела «предметные» переговоры с Евросоюзом о подписании соглашения об ассоциации с ЕС. После чего в Москве, и совершенно справедливо, кстати, заявили: вы хотите в Европу? Прекрасно. Тогда нефть и газ в Армению будут поставляться по европейским ценам. То есть без учета льгот, предусмотренных в России для участников совместных с РФ таможенно-экономических проектов.
И вот эта самая европейская цена на нефть и газ оказалась для Армении с ее далеко не блестящим положением в экономике попросту непосильной. Платить за углеводороды Еревану было нечем. Во-первых, европейские цены на нефть и газ ставили власти перед необходимостью повышения тарифов для домохозяйств, что однозначно обещало социальный взрыв. Во-вторых, главное, что под поставляемый из РФ дешевый газ в Армении сформировался определенный сектор экономики, который в этом случае просто потерял бы конкурентоспособность. В результате уже в сентябре того же 2013 года, как раз накануне Вильнюсского саммита ЕС, где предполагалось подписание соглашений об ассоциации, Армении пришлось прилюдно отказываться от евроинтеграционных планов и заявлять о вступлении в ЕАЭС. «Евромечты» оказались не по карману. Тут можно вспомнить популярный номер Comedy Club, где Миша Галустян в майке с надписью «Армения» просит «газ без воды». И становится понятным - этот самый «газ без воды», то есть без политики, стоил бы для Армении куда дороже, чем сейчас. Ведь Москва поставляет Еревану «голубое топливо» по внутренним ценам. В 2013 году, когда Армения вступила в ЕАЭС, эксперты подсчитали: только за счет обнуления таможенных пошлин на нефть, газ и необработанные алмазы эта страна получает прибавку к бюджету в миллиард долларов - за счет бюджета России. И вряд ли кто-то еще будет делать Армении такие подарки и столь щедро дотировать ее экономику. Словом, здесь лучше не искать соответствия европейским политическим дискуссиям, а вспомнить известное выражение Галуста Гюльбенкяна: «Нефтяные бизнесмены подобны кошкам: по их воплям никогда нельзя понять, дерутся они или занимаются любовью». Или, еще грубее, «куда они из колеи денутся».
А вот тут нужны подробности. Потому как есть и еще одна малоприятная сторона вопроса. За тот короткий период, пока в Армении играли в евроинтеграцию, у Еревана образовался нешуточный долг за поставки из России нефти и газа. И вот для погашения долга за этот самый газ Армении пришлось передать в собственность российского «Газпрома» свой пакет акций газовых сетей. В результате сегодня ее газовая инфраструктура на 100% находится в собственности РФ. В переводе это означает, что где, у кого и за сколько Армения будет приобретать газ, решает уже не Ереван, а Москва.
Но даже если это обстоятельство каким-то магическим образом испарится и исчезнет, вряд ли Армения получит желанную свободу в газовой сфере.
В тисках собственной политики
Здесь, пожалуй, опять нужно вспомнить «газовую азбуку». Какой бы модной ни была тема трубопроводного оружия, использования газа как средства давления и т.д., страна-поставщик имеет полное право продавать свой газ по той цене, которую считает для себя оправданной и выгодной. В отличие от нефти, на газ мировой цены не существует. А если какого-то потребителя предложенные условия и цены не устраивают, никому не возбраняется искать другого поставщика, строить альтернативные трубопроводы, терминалы для сжиженного газа, доставляемого танкерами-газовозами, и т.д.
Даже если вынести за скобки, что в Армении газовая сфера находится в стопроцентной собственности России, возможности воспользоваться альтернативными проектами у Еревана, по сути, нет. Украинский вариант с реверсными поставками газа в случае с Арменией не работает - транзитных газопроводов на ее территории нет. Можно поискать альтернативного поставщика. И официальные власти Армении демонстрируют здесь кипучую активность. Но…
Вспомним: в годы существования СССР Армения обеспечивалась газом, поступающим из Азербайджана. «Голубое топливо» из нашей страны шло и в квартиры ереванцев, и на комбинат «Наирит», и на многие другие предприятия. Самый удобный путь от Каспийского моря в Турцию и на европейские рынки проходит как раз по территории Армении. Но теперь, развязав агрессию против Азербайджана, предъявив претензии на Карабах и продолжая оккупацию 20% азербайджанской территории, Армения по понятным причинам закрыла для себя даже теоретически доступ к азербайджанскому «голубому топливу». К тому самому, которым сегодня обеспечивается Грузия, которое поставляется в Турцию, а оттуда - на рынки Южной Европы. Более того, несмотря на оккупацию и гуманитарную катастрофу с миллионом беженцев, Азербайджан смог не просто вывести свой главный экспортный товар - нефть и газ на мировой рынок, но и сформировать в регионе новую трубопроводную инфраструктуру. Экспортные трубы для нефти и газа, Баку - Тбилиси - Джейхан и Южный газовый коридор проходят по территории Грузии, которая теперь получает азербайджанский газ по льготным ценам. А Армения повисла на тоненьком волоске - российской трубе, проходящей по территории Грузии.
В Ереване могут, конечно, грозиться закупать газ у Туркменистана, но в реальности его надо еще доставить в Армению. Российская трубопроводная система для этого не подходит. Тем более что Ашхабад никак не может договориться с Москвой о прокачке своего газа в Европу. Догружать вопрос еще и планами «газового спасения» Армении вряд ли стоит.
Теоретически можно проложить трубопровод по территории Ирана. Но это очень затратно и газовый рынок маленькой и стремительно пустеющей Армении такой проект не окупит. А выходить через Иран на рынки Европы рискованно. Политическая обстановка вокруг ИРИ накаляется на глазах. Неслучайно, что в Туркменистане присматриваются к участию в проекте азербайджанского Южного газового коридора. Не самое лучшее время для того, чтобы слишком уж светиться на армянском направлении.
К югу от Армении расположен Иран, где имеются огромные запасы газа. Но и тут для поставок на армянский рынок нужна инфраструктура, то есть труба. Того, что есть, хватает для обеспечения газом лишь небольшой электростанции, где выработанная энергия делится пополам между Арменией и Ираном, и заместительного обеспечения газом в случае форс-мажора, не более того. Создание полноценной инфраструктуры для поставок газа в Армению слишком дорогой проект, на осуществление которого ни у Армении, ни у Ирана денег нет. Строить дополнительный трубопровод имело бы экономический смысл, если бы Иран имел шансы выйти через Армению на мировой газовый рынок. Но, во-первых, на фоне санкций такие проекты Ирану не светят. Во-вторых, куда дальше вести трубу? Армения граничит с самим Ираном, Азербайджаном, Турцией и Грузией. С Азербайджаном она в состоянии войны. Граница с Турцией закрыта и когда откроется - бог весть. Дальше из Армении трубу можно вести только в Грузию. Но там рынок занят азербайджанским газом и к тому же проходит азербайджанская экспортная нитка. Ирану было бы соблазнительно присоединиться к ней, но «звено» в виде Армении создает для этого не лучшую предысторию. Так что Армению и в Тегеране при всех вежливых улыбках постараются обойти.
Реверсные поставки? Но через Армению не проходит никаких транзитных трубопроводов. Что же до набирающих популярность технологий по сжижению газа, танкеров-газовозов и газовых терминалов, то и здесь неувязка. Выхода в море у Армении нет. Ее крошечный рынок такой дорогостоящий проект не окупит. Да и подходящего моря не просматривается. Грузия же вряд ли станет участвовать в таких проектах и ставить под удар свое партнерство с Азербайджаном и Турцией. Так что остается только уповать на милость Москвы и молить Всевышнего, чтобы первопрестольной не надоело дотировать армянскую экономику за счет льготных цен на газ.
Надо было очень постараться, чтобы страна, находящаяся рядом с таким поставщиком газа, как Азербайджан, и контролирующая лучшую «географическую» трассу для потенциального экспортного трубопровода, в результате своей агрессивной политики оказалась в столь плотной газовой изоляции. Так что нынешняя «газовая катастрофа» Армении берет начало в Карабахе.