İRƏVANIN «QAZ FACİƏSİ»
Ermənistan öz siyasəti ucbatından, faktiki olaraq, alternativ qaz təchizatı layihələrindən kənarda qalıb
Bir neçə il əvvəl parlaq jurnallardan birində mənzil təmirinin növləri ilə bağlı maraqlı və son dərəcə ağıllı yazı dərc olunmuşdu. Orada uçub-dağılmış «xruşşovka»nın təmiri «sarayda avrotəmir» kimi ifadə edilirdi. Məqalədə belə bir fikir də var idi – «inqilabın başlanğıcı var, lakin sonu yoxdur». Yəni, tutaq ki, vanna otağında tavanın qabığı soyulub, onu rəngləmək istəyirsən – pilətəyə ləkə düşür. Pilətəni təmizləmək istəyirsən – o da dağılır və onu tam dəyişmək lazım gəlir. Deməli, santexnika da dəyişməlidir. Beləcə, mənzil və orada yaşayan ailə «gözlənilməz təmir» yükünün altındadır.
Amma əvvəlcədən planlaşdırılmış, lakin sona çatdırılmasına güc və maliyyənin çatmadığı təmirlər xüsusi diqqətə layiqdir. Bu halda mənzildə zaman-zaman haranısa rəngləyirlər, nələrisə dəyişirlər, ayrı-ayrı yerlərə suvaq vururlar, lakin prosesin sonu görünmür. Bu növ təmir məqalədə «xroniki təmir»adlandırılır.
Bu cür bölgü diplomatiya sahəsindəki proseslərə də çox uyur. Məsələn, Ermənistanla Rusiya arasında qazın qiymətilə bağlı bitmək bilməyən alverə. Tərəflər gah qısamüddətli razılıq əldə edir, gah diskussiyalara yenidən başlayır, şərtlər irəli sürür və s. Ermənistan durmadan Rusiya qazından imtina edəcəyini, onu Türkmənistan və ya İran qazı ilə əvəzləyəcəyini bildirir, İrəvan rəsmiləri mütəmadi olaraq danışıqların anonsunu verir… lakin bir müddət sonra hər şey yenidən başlayır.
Bəs, əslində, nə baş verir? «Pis» Rusiya yenə «qaz-boru xətti» silahından istifadə edir? Moskva «inqilabçı» Ermənistana «qaz hücumu» edir?
Hər şey göründüyü qədər sadə deyil.
Cibə uyğun gəlməyən «avroarzular»
İlk növbədə, onu qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan Rusiyadan qazı belə demək mümkünsə, «soyğunçu qiymətinə» alır -2015-ci ildə Ermənistan Rusiyadan qazın min kubmetrini 150 dollara alıb. Sonra Moskva bu qiyməti 189 dollara qaldırmaq qərarına gəlsə də, İrəvanın «ağlamasından» sonra qiyməti 165 dollar müəyyən edib…
Bu gün İrəvanda bir məsələni də yada salmağı sevmirlər – bu əsrin ikinci onilliyinin əvvəlində, hələ Serj Sarqsyanın hakimiyyəti dövründə Ermənistan Avropa İttifaqı ilə assosiativ sazişin imzalanması ilə bağlı «detallı» danışıqlar aparırdı. Məhz bundan sonra Moskva ortaya tam haqlı mövqe qoymuşdu: Avropanı istəyirsə? Lap yaxşı! Onda bizdən qazı da Avropa qiymətlərilə alın. Yəni bu halda Rusiya haqlı olaraq birgə iqtisadi-gömrük layihələri əsasında nəzərdə tutulmuş güzəştləri aradan qaldıracağını açıq şəkildə ortaya qoymuşdu…
Avropa qiymətinə neft-qaz isə iqtisadi vəziyyəti heç də parlaq olmayan Ermənistanın cibinə uyğun gəlməyib. İrəvanın ona ödəyəcək pulu yox idi. Birincisi, qazın Avropa qiymətlərilə alınması hökuməti mənzil təsərrüfatı üçün tarifləri qaldırmaq məcburiyyətində qoyurdu və bu, təbii ki, sosial partlayışı qaçılmaz edəcəkdi. İkincisi və ən əsası, Rusiyanın tədarük etdiyi ucuz qaz hesabına Ermənistan iqtisadiyyatında müəyyən sektorlar formalaşıb və bu halda onlar mütləq şəkildə rəqabət qabiliyyətini itirəcəkdi. Beləliklə, elə həmin 2013-cü ilin sentyabrında – Aİ-nin Vilnüs sammiti ərəfəsində (İrəvan Aİ ilə assosiativ sazişi həmin sammitdə imzalamalı idi) Ermənistan Avropa ilə bağlı planlarından nümayişkaranə şəkildə imtina edərək, Aİİ-yə üzv olduğunu açıqlayıb. Başqa sözlə, «avroarzular» Ermənistanın cibinə uyğun gəlməyib. Bu yerdə «Comedy Club»ın populyar buraxılışı yada düşür: üzərində «Ermənistan» yazılmış maykada olan Mişa Qalustyan «susuz qaz» axtarır. Aydındır ki, bu «susuz», yəni siyasətsiz qaz Ermənistana indikindən çox baha başa gələrdi. Hər halda, Moskva Ermənistana «mavi yanacağ»ı daxili qiymətlərlə satır. 2013-cü ildə Ermənistan Aİİ-yə qoşulan zaman ekspertlər hesablamışdırlar ki, bu ölkə yalnız neft və qaza, həmçinin emal olunmamış almaza görə gömrük rüsumlarının aradan qaldırılması ilə büdcəsinə milyard dollar əlavə edəcək. Bu, necə deyərlər, Rusiya büdcəsi hesabına mümkün olur. Ermənistana bu cür səxavəti, çətin ki, başqa kimsə göstərsin. Rusiya faktiki olaraq, Ermənistan iqtisadiyyatına dotasiya ayırır. Qalust Gülbenkyanın məşhur ifadəsində deyildiyi kimi -«neft biznesmenləri pişik kimidir: onların səsindən müəyyən etmək olmur ki, dalaşırlar, yoxsa sevişirlər».
Bu yerdə detallara varmaq lazımdır. Çünki məsələnin xoş olmayan daha bir tərəfi var. Ermənistanın Avrointeqrasiya oyunu oynadığı qısa müddətdə Rusiyaya neft və qazla bağlı xeyli borcu yığılmışdı. Bu borcu ödəmək üçün İrəvan qaz şəbəkəsindəki özünə aid səhmləri Rusiyanın «Qazprom» şirkətinə satmaq məcburiyyətində qalıb. Bu üzdən, hazırda onun qaz infrastrukturu 100% Rusiyanın mülkiyyətidir. Bu, o deməkdir ki, Ermənistanın haradan, kimdən və nə qədər qaz alacağını artıq İrəvan yox, Moskva həll edir. Lakin bu vəziyyət hansısa formada dəyişsə belə, Ermənistan qaz sahəsində çətin ki, arzulanan müstəqillik qazansın.
Öz siyasətinin əsarətində
Bu yerdə bir daha «qaz əlifbası»nı yada salmalıyıq. Boru xətti silahı, qazdan təzyiq vasitəsi kimi istifadə və s. nə qədər populyar mövzu olsa da, bu, tədarükçü ölkənin öz qazını istədiyi qiymətə satmaq hüququnu aradan qaldırmır. Neftdən fərqli olaraq, qazla bağlı dünya qiyməti yoxdur. Hansısa istehlakçını təklif olunan qiymət və şərtlər qane etmirsə, onun başqa satıcı axtarmasını, alternativ boru xətti çəkməsini, tankerlərlə daşınan «mavi yanacaq» üçün qaz terminalları tikməsini və s. heç kəs qadağan etməyib. Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanın qaz sektorunun tamamilə Rusiyanın mülkiyyəti olduğunu «yaddan çıxarsaq» belə, onun alternativ layihələrdən yararlanmaq imkanı yoxdur. Məsələn, o, Ukraynadan revers üsulu ilə də qaz ala bilməz, çünki ərazisində tranzit boru xətləri mövcud deyil. Qalır yalnız alternativ tədarükçü axtarışı və Ermənistan rəhbərliyi bu istiqamətdə ciddi fəallıq göstərir. Amma…
Xatırladaq ki, SSRİ dövründə Ermənistana qaz Azərbaycandan gedirdi. İstər irəvanlıların mənzillərinə, istər «Nairit» kombinatına, istərsə də çoxsaylı müəssisələrə «mavi yanacaq» məhz Azərbaycandan göndərilirdi. Əslində, Xəzər dənizindən Türkiyəyə, oradansa Avropaya gedən ən rahat marşrut məhz Ermənistan ərazisindən keçir. Lakin Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasət aparan, Qarabağa iddia edən, Azərbaycan ərazisinin 20%-ni işğal altında saxlayan Ermənistan bununla, Azərbaycan qazına nəzəri çıxışını belə, bağlayıb. Nəticədə, bu gün Azərbaycan qazı Türkiyəyə, oradansa Cənubi Avropa bazarlarına Gürcüstan vasitəsilə nəql olunur. Ərazisinin bir hissəsinin işğalına, 1 milyon qaçqını ilə üzləşdiyi humanitar fəlakətə baxmayaraq, Azərbaycan nəinki əsas ixrac məhsulu olan neft və qazını dünya bazarlarına çıxara bilib, həm də regionda yeni boru xətləri infrastrukturu yaradıb. Onun neftini ixrac edən Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri, həmçinin qazının nəql olunduğu «Cənub Qaz Dəhlizi» Gürcüstan ərazisindən keçir və bu, gürcülərin Azərbaycandan «mavi yanacağ»ı güzəştli qiymətlərlə almasına imkan verir. Ermənistan isə sapdan asılı vəziyyətdədir. Söhbət Gürcüstan ərazisindən keçən Rusiya kəmərindən gedir.
İrəvan zaman-zaman qazı Türkmənistandan alacağına dair hədələr səsləndirə bilər. Lakin Türkmənistan qazının Ermənistana çatdırılması özü də ayrıca problemdir. Rusiyanın boru xətti sistemi bu işə yaramır. Üstəlik, Aşqabad öz qazını Avropaya nəql etməklə bağlı Moskva ilə heç cür razılığa gələ bilmir. Bu şəraitdə vəziyyəti «Ermənistanın xilası» mövzusu ilə daha da qəlizləşdirmək yəqin ki, artıq olardı.
Nəzəri baxımdan, İran ərazisindən boru xəttinin çəkilişi mümkündür. Lakin bu, son dərəcə ciddi xərc tələb edir. Kiçik, üstəlik sürətlə boşalan Ermənistanın qaz bazarı bu layihəni səmərəli vəziyyətə gətirə bilməz. İran vasitəsilə Avropa bazarlarına çıxış isə risklidir. Tehran ətrafında siyasi vəziyyət gündən-günə daha da qəlizləşir. Bu arada, Türkmənistanın Azərbaycanın «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinə qoşulmaq imkanlarını nəzərdən keçirməsi təsadüf deyil. Beləliklə, indi Ermənistan istiqamətində «gözə girməyin» vaxtı deyil.
Ermənistanın cənubunda yerləşən İran nəhəng qaz ehtiyatlarına malikdir. Lakin buradan Ermənistan bazarına karbohidrogen nəqli üçün infrastruktur, yəni boru xətti lazımdır. Mövcud infrastruktur yalnız kiçik elektrik stansiyasının qazla təmininə imkan verir. Orada istehsal olunan elektrik enerjisi isə Ermənistanla İran arasında tən yarı bölünür və hər hansı fors-major situasiyada istifadə üçünyetərlidir, vəssəlam. Artıq qeyd etdiyimiz kimi, İrandan Ermənistana qaz nəqli üçün mükəmməl infrastrukturun qurulması çox baha başa gəlir və bunun üçün nə İrəvanın, nə Tehranın pulu var. Üstəlik, əlavə boru xəttinin tikintisi o vaxt anlamlı sayılardı ki, İranın Ermənistan vasitəsilə dünya bazarına çıxış imkanı olsun. Lakin birincisi, sanksiyalar fonunda İranın belə layihələrə qoşula biləcəyi inandırıcı görünmür. İkincisi, boru xəttini Ermənistandan hansı istiqamətdə uzatmaq olar ki? O, İranla yanaşı, Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanla həmsərhəddir. Azərbaycanla Ermənistan müharibə şəraitindədir. Türkiyə ilə onun sərhədləri bağlıdır və bu vəziyyətin nə vaxt dəyişəcəyi bəlli deyil. Demək, Ermənistandan boru xətti yalnız Gürcüstan istiqamətində uzadıla bilər. Gürcüstan bazarını isə artıq Azərbaycan qazı tutub. Üstəlik, Azərbaycanın ixrac marşrutu bu ölkənin ərazisindən keçir. İran üçün bu xəttə qoşulmaq cəlbedici görünə bilər. Lakin ortadakı Ermənistan «bəndi» bunu da əngəlləyir. Odur ki, İrəvanı Tehranda da lütfkar təbəssümlə «yola verirlər».
Revers üsulu ilə tədarük? Ermənistan ərazisindən heç bir tranzit boru xətti keçmir. Bəs, getdikcə populyarlaşan qazın mayeləşdirilməsi texnologiyası? Tankerlərlə daşıma və ya qaz terminalları? Burada da vəziyyət ürəkaçan deyil. Ermənistanın dənizə çıxışı yoxdur. Onun məhdud bazarı isə belə bahalı layihənin «altına girə» bilməz. Gürcüstan da bu layihələrə qoşularaq Azərbaycan və Türkiyə ilə tərəfdaş münasibətlərini risk altına qoymaz. Demək, yeganə variant Moskvanın mərhəmətinə ümid etmək, onun ermənilərə güzəştli şərtlərlə qaz satmaqdan, Ermənistan iqtisadiyyatına dotasiya ayırmaqdan bezməməsi üçün Allaha yalvarmaqdır.
Azərbaycan kimi qaz ölkəsilə qonşuluqda yerləşməyinə, ixrac boruları üçün ən yaxşı «coğrafi» trasa malik olmağına rəğmən, özünü belə təcrid duruma salmaq üçün həqiqətən də çox «iş» görmək lazımıdır. Ermənistan təcavüzkar siyasəti nəticəsində buna «nail olub». Odur ki, Ermənistanın üzləşdiyi qaz faciəsi başlanğıcını Qarabağdan götürür.

GAS DISASTER OF YEREVAN
A few years ago, an interesting article appeared in one of the glossy magazines on the classification of overhaul repairs. There was a definition of "European-quality repair in the barn", or in the deteriorating Khrushchevka-type apartment. There was also the following statement: “revolution has a beginning but has no end”. In other words, when the ceiling in the bathroom peels off, they first start to paint it. Then they plastered the tiles but destroyed it when trying to wipe it off. Now it must be completely changed, and therefore the installed equipment must be changed, pushing the family in a completely different situation when it is facing a “sudden repair”. But the family failed as it did not put enough effort and money to save the situation. And now they have to change something in the apartment regularly. This type of repair is called chronic, sluggish repair with exacerbation.
This definition fits perfectly with many diplomatic processes, including permanent bargaining between Armenia and Russia regarding the price of gas, where the parties either reach a short-term agreement, then move on to new discussions and persuasions. Armenia permanently promises to abandon Russian gas in favour of Turkmen or Iranian gas, officials in Yerevan periodically announce negotiations... but very soon everything turns to normal again.
What is it? Does ‘bad’ Russia use its threatening ‘gas-and-pipeline’ weapons to attack  ‘revolutionary’ Armenia?
In fact, everything is not that simple.
Unaffordable European dreams
First, Armenia pays very high price to acquire Russian gas. The current Armenian-Russian emotional gas talks, a promise to find other suppliers and agree on supplies with Turkmenistan and Iran, etc. do not really correlate with absolute figures. Thus, in 2015, Armenia paid $150 per 1,000 cubic meters, then Moscow decided to raise the price to $189, but after tearful persuasion of Yerevan, the price was dropped to $165...
Today in Yerevan they do not like to remember this, but at the beginning of the second decade of this century, even under Serzh Sargsyan, Armenia conducted “substantive” negotiations with the European Union on signing an association agreement with the EU. Then in Moscow, and quite rightly, by the way, they said: do you want to go to Europe? Perfectly. Then oil and gas will be delivered to Armenia at European prices. That is, without taking into account the benefits provided in Russia for participants in joint customs and economic projects with the Russian Federation.
This ‘very European price’ of oil and gas turned out to be unaffordable for Armenia given its difficult economic conditions. Yerevan had nothing to pay for hydrocarbons. First, European oil and gas prices would urge the authorities to raising tariffs for households, which clearly would lead to a social explosion. Secondly, the cheap gas supplied from Russia helped to create a certain sector of the economy in Armenia, which in this case would simply have lost its competitiveness. As a result, already in September 2013, just before the Vilnius summit of EU, Armenia had to publicly abandon its European integration plans and declare its entry into the EAEU. Euro dreams were too expensive. After all, Moscow supplies Yerevan with gas at domestic prices. In 2013, when Armenia joined the EAEU, experts calculated that zero customs duties on oil, gas and rough diamonds bring the Armenian budget an additional one billion dollars from the budget of Russia. And it is unlikely that anyone else will provide such gifts to Armenia and so generously subsidise its economy. It is worth recalling the famous expression of Galust Gulbenkian: “Oil businessmen are like cats: one can never understand whether they are fighting or making out when they cry.”
And here we need some details, as there is another unpleasant side of the issue. For the short period while Armenia was playing with European integration, a serious amount of debt for the supply of oil and gas from Russia formed in Yerevan. To pay off the debt, Armenia had to transfer its stake in gas networks to the ownership of Russian Gazprom. As a result, today its gas infrastructure is 100% owned by the Russian Federation, meaning that all issues related to the purchase and sales of gas are solved not in Yerevan, but in Moscow.
But even if this circumstance somehow magically disappears, Armenia is unlikely to be free in the gas sector.
In the grip of their own policy
Perhaps, it is worth remembering the ABC of gas policy again. No matter how trending the issue of ‘pipeline wars’ is, the supplier has every right to sell its gas at the price that it considers justifiable and profitable for itself. Unlike oil, there is no world price for gas. And if the offered conditions and prices do not suit a certain consumer, they can look for another supplier, build alternative pipelines, terminals for liquefied gas, etc.
Even if we the gas sector of Armenia was not wholly owned by Russia, Yerevan would not have a chance to take advantage of alternative projects. The Ukrainian version with reverse gas supplies does not work here, since there are no transit pipelines in Armenia. The country can search for an alternative provider, which official Armenian authorities are doing vigorously. But…
Before the collapse of the USSR, Armenia received gas from Azerbaijan. Natural gas from Azerbaijan would heat the apartments of Yerevan residents supplied to many other plants and enterprises in Armenia. The most convenient way from the Caspian Sea to Turkey and to European markets passes right through the territory of Armenia. But now, having unleashed aggression against Azerbaijan, making claims on Karabakh and continuing to occupy 20% of the Azerbaijani territory, Armenia, for obvious reasons, closed for itself even theoretical access to the Azerbaijani gas. Azerbaijan supplies the same gas to Georgia and Turkey, and from there to the markets of Southern Europe. Moreover, despite the occupation and humanitarian catastrophe with a million refugees, Azerbaijan was able not only to bring its main export products of oil and gas to the world market, but also to form a new pipeline infrastructure in the region. Export pipes for oil and gas, Baku-Tbilisi-Ceyhan and the Southern Gas Corridor pass through the territory of Georgia, which now receives Azerbaijani gas at preferential prices. Now Armenia completely depends on the only Russian pipe delivering natural gas to the country through the territory of Georgia.
Yerevan may purchase gas from Turkmenistan but in reality it must still be delivered to Armenia. Russian pipeline system is not suitable for this. Moreover, Ashgabat cannot agree with Moscow on pumping its gas to Europe. It is not worth complicating the issue with the plans of ‘rescue’ of Armenia with natural gas.
It is theoretically possible to lay a pipeline through Iran. But this is very expensive and the gas market of small Armenia with rapidly decreasing population will not pay for such a project. On the other hand, entering European markets through Iran is risky. Political situation around Iran is heating up. It is no coincidence that Turkmenistan intends to join the Southern Gas Corridor led by Azerbaijan.
Iran is located south of Armenia and possesses huge gas reserves. But Iranians need infrastructure to deliver gas to the Armenian market. Available resources are enough only to provide gas to a small power plant, where the generated energy is divided in half between Armenia and Iran, and substitute gas supply in the event of force majeure. Creating a full-fledged infrastructure for gas supplies to Armenia is too expensive a project for which neither Armenia nor Iran has money. It would make sense economically to build an additional pipeline if Iran had a chance to enter the world gas market through Armenia. But, considering the American sanctions, Iran is not going to get benefit from such projects. Secondly, where the pipeline will go further? Armenia borders with Iran, Azerbaijan, Turkey and Georgia. It is at war with Azerbaijan. The border with Turkey is closed, and no one knows when it reopens. Further from Armenia, the pipe can only be led to Georgia. But the Georgian market is occupied by Azerbaijani gas. Moreover, the Azerbaijani export line also passes through Georgia. Iran would be tempted to join it, but the ‘Armenian link’ does not create the best background for this. In other words, Iran will try to get around Armenia as well.
Reverse supplies? But no transit pipelines pass through Armenia. As for the growing popularity of LNG technologies, gas tankers and gas terminals, there is a problem here as well. Armenia has no access to the sea. Its tiny market will not pay for such an expensive project. Georgia is unlikely to participate in such projects and jeopardize its partnership with Azerbaijan and Turkey. The only option is to rely on the mercy of Moscow and pray to the Almighty so that Moscow does not stop subsidising the Armenian economy at the expense of preferential gas prices.
Obviously, Armenia tried very hard to end up in such dense gas isolation as a result of its aggressive policy, despite its neighbourhood with the largest gas supplier of the Caucasus (Azerbaijan), which also controls the best ‘geographical’ route for a potential export pipeline. The ongoing gas disaster in Armenia originates in Karabakh.