Amin ƏLİYEV: «Balabanda caz marağımı hər zaman xüsusi çəkən sintez olub»
Gənc musiqiçi Amin Əliyev balabanda virtouz ifası ilə sosial şəbəkələri «partladıb». O, bu qədim alətdə bluz improvizasiyası səsləndirir. Məlum olduğu kimi, balaban heç də məhz bluz və ya caz ifası üçün yaradılmış saksofon deyil. Adi insan belə, bu milli alətdə improvizasiyaların nə qədər çətin olduğunu anlayır. Azərbaycan balabanının diapazonu kiçik aktavanın «sol»undan ikinci aktavanın «do»suna qədərdir. Bu diapazonun daha bir neçə səs artırılması isə sırf ifaçının ustalığından asılıdır. Demək, Amin bu milli musiqi alətinə yeni səs təzadı verib. Bununla da, o, bir daha sübut edib ki, milli musiqimizin və musiqi alətlərimizin imkanları tükənməzdir. Yaradıcı insan improvizasiyalarla sərhədləri genişləndirir. Bunu durmadan öz üzərində işləyən Amin də yaxşı bilir.
Amin musiqidə ilk addımlarını fortepiano sinfində alıb. Lakin onun yaradıcı həyatını həyat müəyyənləşdirib – sonda Amin balaban ifaçısı olub. Burada gənclik, müstəqil yanaşma, xarici musiqiyə sevgi və milli irsə məhəbbət öz rolunu oynayıb. Aminin uğurları bizim də diqqətimizi çəkib və nəticədə, «R+»un əməkdaşı qısa müsahibə üçün onunla görüşüb.
Musiqi uğuru
Keyfiyyətli musiqi yaratmaq üçün, ilk növbədə, istedad, daha sonra isə təhsil lazımdır. Tanınmış pedaqoqlar hər zaman bir fikri təkrarlayır: caz improvizasiyası və sintezi üçün dərin klassik musiqi, muğam və xalq musiqisi bilikləri lazımdır. Bunun üçün zəngin musiqi irsimizi davamlı dinləmək, öyrənmək və təhlil etmək tələb olunur. Hər bir yeni detal, əlavə informasiya yaratdığınız musiqini daha zəngin, daha keyfiyyətli edir. Mənim yaradıcılıq uğurum məlumatlı olmağımla, musiqi duyumumu keyfiyyətli musiqi dinləməklə gücləndirməyimlə bağlıdır. Şübhəsiz ki, bu iş mənim yaratdığım və ifa etdiyim musiqilərdə öz əksini tapmalıdır. Gördüyüm odur ki, biliyin həddi-hüdudu yoxdur…
Təhsil
Hazırda Georgiya Şaroyeva adına 11 illik musiqi məktəbinin 8-ci sinfində oxuyuram. Təhsil hər bir sahədə vacibdir. Odur ki, məktəbi bitirdikdən sonra təhsilimi ali məktəbdə davam etdirmək fikrindəyəm. Musiqi sahəsində təhsilin son dərəcə geniş olduğu dövrdə yaşayırıq və bu mənada məxtimiz gətirib. Bu imkandan mümkün qədər çox yararlanmaq istəyirəm.
Pedaqoqlar
Təhsilimə fortopiano sinfində başlamışam. Sonradan belə qənaətə gəldim ki, milli musiqi alətimiz olan balabanda ifa etmək istəyirəm. Bununla da ixtisasımı dəyişdim. Pedaqoqlarım arasında bu gün də mənə balaban ifaçılığını onlar öyrədən Amanulla İbadullayevin adını çəkmək istərdim. Doğrudur, hazırda mövcud vəziyyətlə əlaqədar, təhsil sahəsində iş dayanıb. Bütün digər sahələrdə olduğu kimi, musiqi sahəsində də pedaqoqlar bizim hər zaman bilik və təcrübə öyrənməli olduğumuz insanlardır. Onları hər zaman diqqətlə dinləməli, nəticələr çıxarmalıyıq. Özümü tam tədris prosesinə verməyə, pedaqoqlarımdan maksimum öyrənməyə çalışıram.
Caz və balaban
Balabanı dərindən öyrənmək mənə cazla sintez imkanı verib. Bu, həqiqətən yaxşı alınır. Balabanla cazın sintezinə maraq xarici musiqiyə sevgimdən qaynaqlanır. Gözəl kompozisiyaları dinləməyi çox sevirəm.
Tənqid
Bu, təbiidir və olmalıdır. Tənqidsiz inkişaf yoxdur. Diqqətimi yalnız yaradıcılığıma cəmləməyə, musiqi yolumu zənginləşdirməyə çalışıram.
Duetlər
Mənə Azərbaycanın xalq artisti, virtouz musiqiçi, qarmon ustası Aftandil İsrafilovla tanış olmaq, ünsiyyətə girmək xoşbəxtliyi nəsib olub. Yeri gəlmişkən, o, xarici musiqilər də ifa edir. Aftandil müəllimlə onun bəstələdiyi rəqs musiqisini duet şəklində ifa etmək fikrindəyik. Ümid edirəm ki, maestronun məsləhətləri sayəsində biz dinləyicilərə onların ruhuna toxunacaq, onları bu dünyadan çıxaracaq ifa təqdim edəcəyik.
Pianoçu Etibar Əsədli ilə də duet ifa etmək arzusundayam. Daha bir maraqlı duet «Əhmədovski duet» qrupunun solisti, heyranı olduğum Babək Əhmədovski ilə baş tutmalıdır. Hər ikimiz cazı və sintezi sevirik. Düşünürəm ki, ortaya çox maraqlı birgə iş qoya biləcəyik. O, energetikası, xüsusi ifa ritmilə fərqlənəcək. Mənim üçün bu, şübhəsiz ki, təcrübə – özümü müxtəlif musiqiçilərlə birgə işdə sınamaq, onların ifa üslubu və tərzilə tanışlıq, balabanı müxtəlif alətlərlə birləşdirmək, dinləyicinin buna reaksiyasını öyrənmək imkanıdır.
Öz bəstələri
Hazırda 100-dək şəxsi bəstəm var. Onlardan digital-albom hazırlamaq fikrindəyəm.
Dirijorlarla iş
Üzeyir Hacıbəyov adına Dövlət Orkestri və Qara Qarayev adına kamera orkestri ilə çıxış etmişəm. Azərbaycanın görkəmli dirijorları – xalq artisti Teymur Göyçayev və əməkdar artist Fuad İbrahimovla çalışmaq çox maraqlıdır. Bu, böyük əmək tələb edən çətin bir işdir. Eyni zamanda, belə ustadlarla birgə fəaliyyət dolğun, parlaq prosesdir.
Soruşsanız ki, mənim üçün hansı daha cəlbedicidir – ciddi tədbirdə tanınmış dirijorlarla çıxış etmək, yoxsa öz bəstələrimi yaradacaq dinləyiciyə təqdim etmək, belə cavab verərəm ki, caz istiqaməti mənim ruhuma daha yaxındır. Bu janr məndə hər zaman xüsusi həyəcan və maraq yaradıb. Xüsusilə söhbət balabanla sintezdən gedirsə.
Müsabiqələr
Bülbül adına Beynəlxalq Vokalçılar Müsabiqəsində 3-cü yeri tutmuşam. Bundan başqa, milli musiqi ifaçılarının Respublika Müsabiqəsində birinci dərəcəli diploma layiq görülmüşəm.
Dahi musiqiçi Bülbülün 120 illiyinə həsr olunmuş müsabiqədə 1 və 2-ci yerlər başqa alətlərdə ifadə edən musiqçilərə verilib. Mənim ifamda balaban 3-cü olub. Müsabiqədə diplomu şəxsən bəstəkar Teymur Göyçayevin əlindən aldığım üçün fəxr edirəm. Hər bir qələbə mənə daha da irəliləmək üçün stimuldur.
Hədəflər
Hədəf olmazsa, hərəkət və inkişaf da olmaz Şübhəsiz ki, nailiyyətlərimiz kimi, hədəflərimiz də heç zaman bitmir. Öz ifa tərzimi, ifa üslübümü yaratmaq, onu bütün yaradıcılığım boyu qoruyub saxlamaq istəyirəm. Hər bir musiqiçi üçün əsas hədəflərdən biri ifa zamanı yaşadığı hissləri geniş dinləyici, pərəstişkar kütləsinə ötürə bilməkdir.
Asudə vaxt
Asudə vaxtlarımı – əgər olursa – kompüter oyunlarına həsr edirəm (gülümsəyir). Bununla yanaşı, vaxtımın çoxunu işimə həsr etməyə çalışır, evdə də davamlı məşq edirəm. İnternet isə ifalarımı sosial şəbəkələrdə paylaşmama imkan yaradır. Bu, dinləyicilərlə ünsiyyətə girmək üçün əla imkandır. Amma açıq desəm, təcrid vəziyyətinin sona çatmasını, ənənəvi fəaliyyət rejiminə keçməyi səbirsizliklə gözləyirəm.

Amin ALIYEV: “Jazz on balaban is a synthesis that I have always been interested in.”
Young musician Amin Aliyev blew up the social networks with his virtuoso performance of blues improvisations on a balaban. Balaban is not a saxophone, which has been ‘born’ to play blues and jazz. Even the layman understands how difficult it is to make difficult improvisations on this national instrument. The range of Azerbaijani balaban goes from the sol (G) of the small octave to the do (C) of the second octave. Only a skillful performer can increase this range by a few more sounds.
Amin gave the national musical instrument a new contrast of sounds. He again proved that our national music and instruments have endless possibilities. By improvising, a creative person can expand the boundaries. Constantly working on himself, Amin perfectly understands this.
Amin took his first steps in music in the piano class. But he was destined to become a balaban player in the future. His young age, masterful approach, love of foreign music and the national instrument played a significant role in his career. We also decided to know more about the success of Amin during our short interview.
Musical success
I believe that talent is more important than education to create quality musis. Renowned teachers say that to successfully improvise and synthesize jazz, one needs a deep knowledge of classical music, mugham, and folk music. We must constantly listen, study and analyse the various aspects of our rich musical heritage. Each new detail, additional information makes the created music richer and better. The success of my work depends on the degree of my awareness, as well as my ability to listen to quality music. Of course, this work should be reflected in the music that I create and perform. I noticed that knowledge is endless...
Education
I am currently in the 8th grade of the Georgy Sharoyev Music School. Education is important in every area. That’s why I want to continue my studies at the university upon as soon as I finish the school. We are fortunate that we live in a period when there is abundant sources to get musical education, and I want to take full advantage of these opportunities.
Educators
I began my musical education in a piano class, but then I understood that I want to study our national instrument - balaban. I would like to mention Amanulla Ibadullayev as my respected teacher. However, due to the existing circumstances, the education sector is not functioning throughout the country. As in every industry, educators, music masters are people from whom we must constantly learn and experience, carefully listen to their words and draw conclusions. I try to fully immerse into the learning process and get the maximum from my teachers.
Jazz and Balaban
Deep study of balaban gave me a chance to synthesise and play jazz. In general, all goes well for now. I have been interested in the synthesis of balaban and jazz since I love foreign music. I really like listening to beautiful compositions.
Criticism
This is natural, and it should be. There is no growth without criticism. I try to concentrate my attention only on the development of my creativity and enrichment of my musical path.
Duos
I was lucky enough to meet and communicate with the virtuoso musician, harmonist, People's Artist of Azerbaijan, Aftandil Israfilov. By the way, he also performs world music. In duo, we intend to play dance music composed by Aftandil-muallim. I hope that following his advice, we will be able to touch the souls of our fans and take their thoughts beyond the borders to completely different spaces. I also dream of a duo with pianist Etibar Asadli. Another interesting duo will be with the lead singer of the Akhmedovsky Trio group, which I like very much. Babek Akhmedovsky and I love jazz and synthesis. I think that it’s going to be a very interesting collaboration, which will be completely different in terms of energy energy and special rhythms. For me, it is an experience, of course - to try myself in working with various musicians, to get acquainted with the manner and style of their performance, to join balaban with different instruments and watch the reaction of the audience.
Own compositions
My portfolio currently has about 100 compositions of my own. I plan to cover them in my digital album.
Work with conductors
I performed with the Uzeyir Hajibeyov State Orchestra and with the Gara Garayev Chamber Orchestra. It was a very interesting experience, as I was able to work with the prominent conductors of Azerbaijan, including the People's Artist Teymur Goychayev and Honored Artist Fuad Ibrahimov. It’s been a great work, albeit quite a difficult one. But it is ok since joint work with our masters is a rich and vibrant process.
If you ask me whether I like performing at major events with prominent conductors or creating my own pieces of music and performing them in front of the audience, I would say I prefer jazz as the closest to my state of mind. This genre has always been thrilling and interesting for me, especially in synthesis with balaban.
Contests
I became the third at the Bulbul International Vocal Competition. I also received my first degree diploma at the Republican contest of national music performers. In the contest dedicated to the 120th anniversary of the great musician Bulbul, 1st and 2nd places were given to musicians playing other instruments. I became the third with my balaban. I am very proud that the diploma was awarded to me personally by conductor Teymur Goychayev. Every victory encourages me to move forward.
Goals
There is no movement and growth without a goal. Of course, our goals, as well as achievements, never end. I want to create my own performance style. One of my main goals is to be able to convey the music I feel to a wider range of fans.
Free time
I usually play computer games when I have free time. Thanks to the lockdown (smiles). But at the same time, I tried as much as possible to invest in my work. I have a chance to rehearse a lot at home. Internet helps me share my performance through social networks. This is a great opportunity to contact the audience. But to be honest, I hope that the period of isolation ends soon and we all return to the usual life and reality.