İMKANLARI BİRLƏŞDİRMƏK
Azərbaycan Şərq-Qərb dəhlizi ilə yük daşımalarını artırmaq üçün yük tariflərini unifikasiya etməyi təklif edib
Neftin ucuzlaşması və karantin məhdudiyyətlərinin səbəb olduğu qlobal ressesiya ən az nəqliyyat sektoruna təsir edib. Üstəlik, hətta Bakı - Tbilisi - Qars marşrutu üzrə böyük artım da müşahidə olunur.
Bu gün Azərbaycan və Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TMTM), həmçinin «Lapis lazuli» dəhlizi üzrə tərəfdaşları tarif siyasətini optimallaşdırmaqla, yeni yükgöndərənlər cəlb etməklə Çin, Orta Asiya və Əfqanıstandan Türkiyə və Avropa istiqamətində malların tranzit daşınmasını artırmaq niyyətindədirlər.
Dəmir yoluna bağlanan ümidlər
20 ildən də öncə yaradılmış Avropa - Qafqaz - Asiya beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi (TRACECA) Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya dövlətlərinin tranzit potensialının maksimum açılmasına, dəniz, liman və dəmir yolu infrastrukturlarının köklü şəkildə modernləşdirilməsinə milyardlarla dollar sərmayə cəlb edilməsinə səbəb olub. Əgər ilk mərhələdə TRACECA dəhlizi üçün əsas məsələ Xəzər bölgəsindən Avropaya karbohidrogenlərin sürətli və təhlükəsiz daşınması idisə, sonrakı mərhələlərdə Azərbaycan və tərəfdaşları TRACECA çərçivəsində formalaşmış TMTM və «Lapis lazuli» marşrutlarında qeyri-neft yüklərinin daşınmasını dinamik şəkildə artırmağa başladılar. Bu cür şaxələndirmə 2014-2016-cı illərdəki qlobal enerji böhranı zamanı yük daşımalarının ümumi dinamikasının qorunmasında əvəzsiz rol oynayıb. Bu gün bu, qeyri-neft yüklərinin tranziti üzrə potensialından yararlanmağa kömək edir və bununla da, Xəzərdə tanker daşınmasının azalmasına səbəb olan cari böhranın nəticələrini yumşaltmaqda yardımçı olur.
Avropa-Qafqaz-Asiya dəhlizi sisteminə daxil olan marşrutlardakı indiki vəziyyət Dövlət Statistika Komitəsinin statistikası ilə ən aydın şəkildə görünür. Belə ki, 2020-ci ilin yanvar-aprel aylarında TRACECA dəhlizindən 15,9 milyon tondan çox yük keçib, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,9% azdır. Ancaq bu azalma əsasən avtomobil daşımaları ilə bağlıdır - dəhliz boyunca bütün yüklərin 62,2% -ni onlar təşkil edib. Məsələ bundadır ki, avtomobil yük daşımaları koronavirus pandemiyası şəraitində ən həssas həlqə çevrildi, ölkələrin çoxu sərhəd keçmədə karantin və sanitariya qaydalarını sərtləşdirdi, bəzi hallarda yük maşınlarının keçidinə icazələri tam dayandırdılar ki, bu da seqmentin 9 faiz azalmasına səbəb oldu.
Öz növbəsində, martın əvvəlində neft qiymətlərinin düşməsi, terminalların və neft anbarlarının dolu olması Xəzərdə tanker daşımalarının intensivliyinin azalmasına təsir etdi. Nəticədə, bu, dəniz nəqliyyatı ilə yük daşınması göstəricilərinə təsir göstərdi (təxminən, 1,7 milyon ton olub), hesabat dövründə burada azalma 2,8% təşkil edib.
Dəmir yolu nəqliyyatı sahəsində isə prinsipcə köklü fərqli vəziyyət alınıb, burada dörd ay ərzində 4,3 milyon tondan çox yük daşınıb. Qlobal ressesiyaya və pandemiya ilə baş verən bütün çətinliklərə baxmayaraq, burada mənfi ssenaridən qaçmaq mümkün olub və əksinə 0,7% artım təmin edilib. Bundan əlavə, dəmir yolu nəqliyyatının bərə keçidi və fider gəmilərlə bağlanması sayəsində hesabat dövründə tranzit yüklərin həcmini 5,1% artıraraq 3 milyon tona çatdırmaq mümkün olub.
Bu mexanizm Azərbaycan və Qazaxıstan arasında daha səmərəli şəkildə tətbiq olundu: qlobal böhrana və karantinə baxmayaraq, Aktau-Bakı xətti üzrə bərə və fider gəmiləri ilə dəmir yolu vaqonlarının və konteynerlərin daşınmasını normal rejimdə saxlamaq mümkün oldu. Qazaxıstan nəqliyyat qurumunun hesablamalarına görə, yarım ilin sonuna malların ikitərəfli daşınmasının 1 milyon tona çatacağı proqnozlaşdırılır ki, bu da 2019-cu ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 17% çoxdur.
Diqqətəlayiqdir ki, yüklərin dəmir yolu ilə daşınmasının yüksək intensivliyinin qorunması nəqliyyat ekspeditorları üçün Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolu dəhlizinin cəlbediciliyinə imkan verir. "Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu ilə 2020-ci ilin ilk altı ayında daşınmış yüklərin həcmi 2019-cu ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,7 dəfə çoxdur", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Əfqanıstan və Türkmənistan prezidentləri Məhəmməd Əşrəf Qani və Qurbanqulu Berdiməhəmmədovla bu yaxınlarda keçirdiyi videokonfrans zamanı bildirib.
Azərbaycan Prezidenti qeyd edib ki, nəqliyyat sektoruna böyük sərmayələr sayəsində ölkədə müasir nəqliyyat və logistika infrastrukturu yaradılıb. “2017-c ildə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu istismara verilib. 2018-ci ildə 15 milyon ton yük və 100 min konteyner yükaşırma qabiliyyətinə malik Ələt Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı istifadəyə verilmişdir. Gələcəkdə bu limanın imkanları 25 milyon ton yükə və 1 milyon konteynerə qədər artırıla bilər. Azərbaycan Xəzər dənizində 260 gəmidən ibarət ən böyük donanmaya malikdir", - deyə İlham Əliyev vurğulayıb. Dövlət başçısının fikrincə, belə bir potensialın formalaşması ölkəni Avrasiyada yeni və vacib nəqliyyat və logistika mərkəzinə çevirdi.
Məqsəd - yükdaşımalarının artımıdır
Nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı sahəsində sazişlərin və normativ-hüquqi bazanın olması Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində Azərbaycan, Əfqanıstan və Türkmənistan arasında malların tranzit daşınmasının genişləndirilməsi üçün unikal imkanlar yaradır. Bu istiqamətdə işlər çox uğurludur. Belə ki, 2020-ci ilin birinci yarısında Ələt limanından Türkmənistan istiqamətində və geri 1,5 milyon tondan çox yük daşınıb, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 28% çoxdur. Quru yüklərin həcmi 7,7 dəfə artaraq 370 min tondan çox olub. Bundan əlavə, Türkmənistan tərəfi Ələt limanında inşası planlaşdırılan mineral gübrələr terminalının idarə edilməsi üçün yaradılacaq konsorsiumda iştirak etməyə dəvət edilib.
Əfqanıstanla da nəqliyyat sektorunda əməkdaşlıq mərhələli şəkildə inkişaf edir. Özəlliklə, 2018-ci ilin dekabr ayında BTQ dəhlizini «Lapis lazuli» marşrutu ilə birləşdirilməsindən sonra yüklə dolu ilk eksperimental eşelon keçib. Daha sonra yük axını ardıcıl olaraq artırılıb və 2020-ci ilin yanvar-may aylarında Azərbaycan ərazisindən Əfqanıstan istiqamətinə və geri 55,5 min ton yük daşınıb.
Prezident Məhəmməd Əşrəf Qaninin sözlərinə görə, ticarəti daha da artırmaq üçün Əfqanıstan mallarının Türkmənistan və Azərbaycanın dəmir yolu sistemləri və limanları vasitəsilə tranzit imkanlarını genişləndirmək lazımdır, bunun üçün yük tariflərini və gömrük rüsumlarını optimallaşdırmaq və sərhəd prosedurlarını sürətləndirmək lazımdır.
Bu təşəbbüsü dəstəkləyən Prezident İlham Əliyev Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi üzrə yük daşımalarının optimallaşdırılması üçün tariflərin unifikasiya edilməsini təklif edib və Avropa Birliyi ölkələrində bu marşruta marağın artdığını vurğulayıb.
“Biz Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin imkanlarının daha da artırılması üçün səylərimizi davam etdirməliyik. Yükdaşımaların optimallaşdırılması üçün tariflərin unifikasiyasının həyata keçirilməsi vacibdir. Bugünkü görüşümüzün nəticələrinin və gələcək addımların müzakirəsi üçün ölkələrimizin nəqliyyat strukturlarının işçi görüşünün keçirilməsini təklif edirəm”, - deyə Azərbaycan Prezidenti videokonfransın gedişində bildirib.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, 2019-cu ildən bəri Şərq-Qərb dəhlizi üzrə 8,7 milyon ton yük daşınıb, 2020-ci ilin yanvar-aprel aylarında daşınanlar isə 3 milyon tona yaxın olub. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan, Əfqanıstan və Türkmənistan arasında əməkdaşlığın genişlənməsi dəhliz üzrə yük daşımalarının artmasına müsbət təsir göstərəcək.
«Vahid pəncərə»yə qədər sadələşdirmə
Tarif və gömrük siyasətinin unifikasiyası son dərəcə önəmlidir, ancaq bununla yanaşı qeyd edilməlidir ki, TRACECA dəhlizində iştirak edən ölkələr keçid məntəqələrinin buraxılış qabiliyyətini artırmaq, transsərhəd prosedurlarının vaxtını azaltmaq və bu proseslərə informasiya texnologiyalarını tətbiq etmək yolu ilə sərhəddən keçmə prosedurlarının sadələşdirilməsi üzərində fəal işləyirlər. O cümlədən, belə işlər Azərbaycan və Qazaxıstanda (Ələt və Aktau limanlarında), həmçinin Gürcüstan-Türkiyə sərhədindəki Sarp keçid məntəqəsində aparılıb.
Qazaxıstan və Azərbaycan limanları arasında bərə yüklərinin işlənməsi vaxtını azaltmaq üçün keçən ildən etibarən daşıma sənədlərinin rəsmiləşdirilməsi üzrə "birpəncərə" prinsipi ilə yeni bir qayda tətbiq edilib. Nəticədə, vaxt orta hesabla 10-12 saatdan dörd saata qədər endirilib, gömrük və sərhəd idarələri, müvəqqəti saxlama anbarları isə bütün sutka ərzində fəaliyyət göstərirlər.
"Bu gün TRACECA dəhlizi ölkələrinin sərhədlərində "vahid pəncərə" prinsipi, risklərin qiymətləndirilməsi sistemi, elektron məlumatlandırma və öncədən bəyan etmə, onlayn ödəniş sistemi və s. tətbiq edilib. Bütün bunlar sərhədlərdə gömrük rəsmiləşdirilməsinin vaxtının azaldılmasına əhəmiyyətli təsir göstərir",- deyə TRACECA-nın Daimi Katibliyinin Baş katibi Aset Asavbayev bildirib.
O qeyd edib ki, Daimi Katiblik bütün dəhliz boyu nəzarət-buraxılış məntəqələrinin fəaliyyətini daha da uyğunlaşdırmaq məqsədi ilə sərhəd-keçid məntəqələrində «zəif» yerlərin qiymətləndirilməsi üzərində işlərini davam etdirir. Avtomobillə yük daşımalarının genişləndirilməsi üçün vahid elektron tranzit icazəsi mexanizminin tətbiqi planlaşdırılır. Bu məsələ hazırda iştirakçı ölkələr tərəfindən nəzərdən keçirilir və onun qəbulu dəhliz boyunca avtomobillə daşımaları artıracaq və əlavə yük axını cəlb edəcək.
Baş katibin sözlərinə görə, Avropa ilə Asiya arasında tranzit daşımalarının genişlənməsinə imkan verən başqa önəmli istiqamət rəqabət qabiliyyətli və dayanıqlı servis yaratmağa imkan verən müntəzəm konteyner qatarlarının təşkilidir. Buradakı ilk addımlardan biri 2019-cu ilin noyabrında Çindən Avropaya «China Railway Express» konteyner qatarının buraxılması olub. Elektronika məhsulları qablanmış 42 konteynerin yükləndiyi qatar Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Bolqarıstan, Serbiya, Macarıstan və Slovakiya ərazisindən keçməklə Çindən Çexiyaya qədər gedib. Bütün bunlar konteyner qatarları ilə daşınan yüklərin həcmində iki qat artım əldə etməyə imkan verib: daşınma 2018-ci ildəki 15 min konteynerdən 2019-cu ildə 30 minə qədər artıb.
Konteyner qatarlarının yola salınma tezliyi getdikcə artır. Elə bu günlərdə Çinin Sian şəhərindən Qazaxıstanın Aktau limanına gəlmiş elektronika və müxtəlif yüklərlə dolu 43 ədəd qırx funtluq konteynerdən ibarət qatar «Beket-Ata» fider gəmisində «Yeni Bakı» limanına gələrək tranzit yolu ilə Azərbaycan ərazisindən keçib. Ələt limanında konteynerlər dərhal dəmir yolu platformalarına yüklənərək Böyük Kəsik stansiyasına cəmi 14 saat ərzində çatdırılıb (normativ 24 saatdır).
Daha sonra yüklər BTQ dəmir yolu ilə Gürcüstandan Türkiyəyə aparılıb. Özü də, konteyner qatarı marşrutun Türkiyə hissəsini 50 saata, yəni vaxtından 70 saat tez keçib. Karantin tədbirləri ilə əlaqədar bəzi çətinliklərə baxmayaraq, TMTM marşrutu ilə yük daşınması fasiləsiz və qrafiki qabaqlamaqla davam edir, bu da yükgöndərənlərin cəlb edilməsi üçün əlavə bir bonusdur.
Bu, Sian-İstanbul marşrutu ilə göndərilən ikinci konteyner karvanıdır və «Xi'an Free Trade Port Construction and Operations» logistika platforması bu xətt boyunca Çindən Türkiyəyə müntəzəm yük daşınması qurmağı planlaşdırır. Bu qatarın çatdırılmasının operatoru kimi «ADY Konteyner» MMC şirkəti çıxış edir. «ADY Konteyner» MMC «ADY Express» ilə birlikdə Azərbaycan Dəmir Yolları QSC-nin törəmə şirkəti və TMTM marşrutunun fəal iştirakçısıdır.
«ADY Konteyner» və «ADY Express» mütəxəssislərinin fikrincə, Ələt limanında Azad İqtisadi Zonanın (AİZ) yaradılması Xəzər bölgəsində dəmir yolu və konteyner multimodal daşımalarını daha da genişləndirəcək. Bölgədə daşınma həcmi artan yüklər bərə və fider gəmilərlə Kurık, Aktau və Türkmənbaşı limanlarından Ələt AİZ-dəki logistika mərkəzinə gətiriləcək, buradan BTQ dəmir yolu xətti ilə Avropaya daşınacaq. Bununla da, Azərbaycanın Avropa, Çin, Türkiyə, İran, Rusiya, Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərq ölkələri üçün tranzit potensialının önəmi dəfələrlə artacaq və ölkə bölgədəki əsas nəqliyyat habı statusunu daha da möhkəmləndirəcək.

SYNERGY OF POTENTIALS
Azerbaijan proposed to unify freight tariffs to increase cargo shipment along the East-West corridor
The global recession caused by the decline in oil prices and lockdown restrictions had the least effect on cargo transportation. For example, the volume of cargo transportation by the Baku-Tbilisi-Kars route has grown multiple times.
Azerbaijan and its partners on the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR) and the Lapis Lazuli corridor intend to optimise tariff policies and attract new shippers to increase the volume of transit for commodities from China, Central Asia, Afghanistan to Turkey and Europe.
Railway routes are a priority
Created more than 20 years ago, the international Transport Corridor Europe-Caucasus-Asia (TRACECA) contributed to the maximum disclosure of the transit potential of South Caucasusian and Central Asian states, attracting billions of investments in a radical upgrade of maritime, port and railway infrastructure of these countries. Initially, the main objective of TRACECA was the fast and safe shipment of hydrocarbons from the Caspian region to Europe. In the following stages, Azerbaijan and its partners from TCITR and Lapis Lazuli, set up under TRACECA, began to dynamically increase the shipment of non-oil cargo along the route. Such diversification played an invaluable role in maintaining the overall dynamics of cargo shipment during the global energy crisis of 2014-2016. Today, it helps harness the potential for transit of non-oil cargo, thereby mitigating the effects of the current crisis, which has reduced tanker shipment in the Caspian.
The statistical data provided by the State Statistics Committee of Azerbaijan most clearly shows the current situation on the routes between Europe, Caucasus and Asia. In January-April 2020, over 15.9 million tons of cargo passed through the TRACECA corridor, which is 5.9% less than last year. However, this decline was mainly due to road transportation, which accounted for 62.2% of the total cargo transit along the corridor. In fact, automobile freight transportation became the most vulnerable sector due to the coronavirus pandemic, as many countries have tightened quarantine and sanitary rules for border crossings, and in some cases they forbade the movement of TIRs at all, which resulted in a 9% decline in this segment.
The collapse of the global oil market in early March with terminal facilities and oil storage tanks full with oil negatively affected the intensity of tanker transportation in the Caspian. As a result, the indicators of maritime cargo shipment (about 1.7 million tons) declined by 2.8% during the reported period.
A fundamentally different situation was in railway transport, which in four months accounted for more than 4.3 million tons of cargo. Despite the global recession and all the negative effects of the pandemic, it was possible to avoid a negative scenario and ensure growth of 0.7%. Moreover, the joint operation of railways, ferry and feeder vessels, increased the volume of transit cargo during the reporting period by 5.1% (3 million tons).
This mechanism was most effectively used between Azerbaijan and Kazakhstan: despite the global crisis and quarantine, it was possible to maintain the normal shipment of railway wagons and containers by ferries and feeder vessels along the Aktau-Baku line. According to Kazakh estimates, based on the indicators of 1H2020, it is forecasted to bring bilateral shipment of goods to 1 million tons, which is 17% higher than in the same period of 2019.
Remarkably, the attractiveness of the Baku-Tbilisi-Kars railway corridor for freight forwarders also contributes to maintaining high intensity rates in rail transportation.
“In the first half of 2020, the volume of cargo transportation on the BTK increased by 3.7 times compared to the same period last year,” President of Azerbaijan Ilham Aliyev said during a recent video conference with the presidents of Afghanistan and Turkmenistan, Mohammad Ashraf Ghani and Gurbanguly Berdimuhamedow.
According to Mr. Aliyev, thanks to large investments in the transport sector, a modern transport and logistics infrastructure has been created in the country. “At the end of 2017, the Baku-Tbilisi-Kars railway was commissioned; in 2018, we launched the Alat International Sea Trade Port with a cargo potential of 15 million tons and 100 thousand containers. In the future, the port's throughput capacity can be increased to 25 million tons of cargo and 1 million containers. Azerbaijan also has the largest fleet in the Caspian, consisting of 260 vessels,” Ilham Aliyev said. He believes that this potential has turned the country into a new and important transport and logistics hub in Eurasia.
The aim is to increase freight traffic
The development of transport infrastructure and fundamental regulatory agreements create unique opportunities for expanding the transit shipment of commodities between Azerbaijan, Afghanistan and Turkmenistan within the East-West transport corridor. So far the outcome of activities in this direction is very successful. In 1H2020, over 1.5 million tons of cargo passed through the port in Alat between Azerbaijan and Turkmenistan, which is 28% higher than in the same period last year. The volume of dry cargo increased by 7.7 times reaching more than 370,000 tons. Moreover, Turkmenistan is invited to participate in the consortium, which will be created to manage the future fertiliser terminal at the Alat port.
Azerbaijan is also increasing cooperation in the transport sector with Afghanistan. In particular, the first experimental cargo train was launched on the BTK corridor after it was connected with the Lapis Lazuli route in December 2018. Subsequently, the flow of goods between our countries gradually increased. For example, in January-May 2020, Azerbaijan and Afghanistan exchanged 55,500 tons of cargo.
According to President Ghani, in order to increase trade cooperation, it is necessary to expand the transit of Afghan goods through the railway systems and ports of Turkmenistan and Azerbaijan. It is therefore necessary to optimise freight tariffs and customs duties and speed up cross-border procedures.
Supporting this initiative, President Ilham Aliyev proposed to unify tariffs to optimise freight transportation along the East-West transport corridor, noting that there is an increasing interest in this route in the EU. “We must make efforts to expand the transportation of goods along the East-West corridor. To optimise freight traffic, it is important to unify tariffs. I propose to hold a working group meeting with the participation of representatives of transport bodies of our countries,” Mr. Aliyev said during a video conference. He emphasised that since 2019, 8.7 million tons of cargo were transported along the East-West corridor, and about 3 million tons were transported in January-April 2020. The expansion of cooperation between Azerbaijan, Afghanistan and Turkmenistan will have a positive impact on the increase in freight traffic along the corridor.
Simplification to Single Window Principle
The unification of tariffs and customs policies is extremely important, but at the same time, the TRACECA countries are actively working to simplify border crossing procedures by increasing the throughput of border points, reducing the time of cross-border procedures and introducing information technologies into these processes. This work was carried out in Azerbaijan and Kazakhstan (in the ports of Alat and Aktau), as well as at the Sarpi checkpoint on the Georgian-Turkish border.
To reduce the time for processing ferry cargo between Kazakhstan and Azerbaijan ports, a new procedure for processing transportation documents on the basis of the ‘single window principle’ was introduced last year. As a result, crossing time was reduced from 10-12 hours to an average of four hours, and customs and border authorities, temporary storage warehouses operate around the clock.
“The principles of the Single Window, as well as risk assessment systems, electronic information and pre-declaration, an online payment system and many more have been introduced at the borders of the TRACECA countries. This significantly reduces time required for customs clearance,” Aset Asavbayev, Secretary General of the TRACECA IPC Permanent Secretariat, said. He noted that the Permanent Secretariat continues to work on the assessment of bottlenecks at border crossings to further harmonise the activities of checkpoints along the entire corridor. To expand automobile freight traffic, it is planned to introduce a mechanism for a single electronic transit permit. This issue is currently under consideration by the participating states, and its adoption will increase automobile traffic along the corridor and attract additional freight traffic.
According to Mr. Asavbayev, another important area contributing to the expansion of transit traffic between Europe and Asia is the organisation of regular container trains, which could contribute to the establishment of a competitive and sustainable service. One of the first steps in this area was the launch of the China Railway Express container train from China to Europe in November 2019. The train loaded with 42 containers with electronics proceeded from China to the Czech Republic in transit through the territories of Kazakhstan, Azerbaijan, Georgia, Turkey, Bulgaria, Serbia, Hungary and Slovakia. This made it possible to achieve a twofold increase in the volume of cargo transported by container trains: from 15,000 containers in 2018 to 30,000 in 2019.
The frequency of container trains is gradually increasing. Recently, a train of 43 forty-foot containers with electronics and other commodities passed through the territory of Azerbaijan enroute from Chinese Xian through the Kazakh port of Aktau to the port of Yeni Baky on the feeder ship Becket-Ata. In the Alat port, the containers were quickly loaded onto the railway platform and in just 14 hours delivered the cargo to the Boyuk Kasik station of Azerbaijan. Further, the cargo passed through Georgia via BTK railway to Turkey, and the container train crossed the Turkish part of the route in 50 hours, that is, 70 hours ahead of schedule. Despite the difficulties due to the quarantine measures, the transportation of goods along the TCITR route continues uninterruptedly and ahead of schedule, which is an additional bonus for attracting shippers.
This is the second container caravan dispatched along the Xian-Istanbul route, and the Xian Free Trade Port Construction and Operations logistics platform plans to arrange regular transportation of goods from China to Turkey via this line. The company responsible for the delivery is the Azerbaijani company ADY Konteyner LLC, which, together with ADY Express, is a subsidiary of Azerbaijan Railways CJSC and an active participant of the TCITR route. According to the experts of ADY Konteyner LLC and ADY Express, the creation of Free Economic Zone (FEZ) in the Alat port will further expand rail and container multimodal transport in the Caspian region. With the increasing volume of freight traffic in the region, the cargo will be delivered by ferries and feeder vessels through ports in Kuryk, Aktau and Turkmenbashi to the logistics centre in the Alat Free Economic Zone, from where they will be transported to Europe via the BTK railway line. Thus, the transit potential of Azerbaijan for Europe, China, Turkey, Iran, Russia, Central Asia and the Middle East will increase significantly, and Azerbaijan will further strengthen its status as a key transport hub in the region.