QARABAĞDA NJDE KABUSU DOLAŞIR
Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazidə Hitlerin əlaltısına abidə qoyan erməni separatçılarının məqsədi nədir?
Yanvarın sonlarında Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin ermənilərin yaşadığı Xocavənd şəhərində – Rusiya sülhməramlılarının nəzarətindəki şəhərdə nasistlərin əlaltısı olmuş Qaregin Njdenin abidəsi açılıb. Ermənistanın informasiya agentliklərinin məlumatına görə, Njdenin heykəli bölgədə hərbi əməliyyatların başlamasından əvvəl hazırlanıbmış və onun açılışı bu şəxsin ölümünün növbəti ildönümündə – ötən ilin sentyabrında keçirilməli imiş. Lakin müharibə buna mane olub. İndi ermənilər bu faktı Ermənistan rəhbərliyi və ordusunun total hərbi məğlubiyyəti fonunda erməni ruhunun təntənəsi kimi təqdim edir.
Müasir Ermənistanda milli müstəqilliyin qazanılmasından sonra Qaregin Njde şəxsiyyətinə pərəstiş olunması, hətta onun ilahiləşdirilməsi artıq heç kəsi təəccübləndirmir. Onun aşkar irqçilik nəzəriyyəsi olan «tsexakron» nəzəriyyəsi bu ölkədə şiddətlə təbliğ olunur və hətta Ermənistanın dövlət ideologiyası sayılır. Başqa sözlə, Njdenin ultraradikal millətçiliyi erməni sosiumunun olmasa da, siyasi elitasının qanına çoxdan işləyib. Odur ki, onların bu təcrübədən yaxın zamanlarda imtina edəcəyini gözləmək olmaz. Erməni separatçılarının nasistin heykəlini bir vaxtlar 1941-1945-ci illərdə nasizmə qarşı Vətən müharibəsində həlak olmuş Sovet əsgərlərinin abidəsinin olduğu yerdə ucaltması da təəccüblü deyil. Ermənistan və Qarabağın erməni separatçıları üçün rəmzlərin bu formada dəyişdirilməsi tamamilə məntiqli və qanunauyğun haldır. Son 30 ildə burada xalqlar dostluğu, beynəlmiləlçilik, etnomədəni müxtəliflik idealları yerini yalnız bir dinin, bir kisənin və bir xalqın mövcudluğunu qəbul edən klerikal nasizmə verib. Nəticədə, ölkədə dominant əxlaq və qəhrəmanlar təbii olaraq, dəyişib.
Ermənistan hakimiyyətləri ən azı 20 il ölkədə məqsədli şəkildə nasistləşdirmə aparıblar. Ermənistan addım-addım nasizmin qələbə çaldığı dövlətin Qaregin Njdenin «tsexakron» nəzəriyyəsinə əsaslanan ölkəyə çevrilib. Bu nəzəriyyəyə görə, hər bir erməni üçün ən ali dəyər onun milliyyətidir və ermənilər bu dəyərdən kənarda mövcud ola bilməz. «Tsexakron»un hədəfi erməni xalqının tarixi vətənində, vahid erməni dövlətində birləşdirilməsidir. Onların «tarixi vətən» və ya «tarixi Ermənistan» anlayışlarından biri Ön Asiyanın şimalında kifayət qədər geniş ərazini nəzərdə tutur – Kiçik Asiyadan tutmuş, Ərmən yaylasına, Cənubi Qafqazın bir hissəsindən tutmuş, Ararat vadisinin mərkəzinədək. Lakin müasir Ermənistan Respublikasının ərazisi «tarixi Ermənistan» ərazisinin yalnız beşdə biri boydadır. Yəni «tsexakron» nəzəriyyəsi müasir Ermənistan dövlətinin sərhədlərinin ciddi şəkildə genişləndirilməsini nəzərdə tutur. Burada qonşu Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Türkiyə ərazilərinə də iddialar yer alır.
Garegin Njdenin özünə gəlincə, o, Qarabağda heç vaxt olmayıb və 89 illik ömrünün (1866-1955) yalnız 5 ilini müasir Ermənistanda, onun da yarısını həbsdə keçirib. Njde Naxçıvandan (Azərbaycan) 5 kilometrlik məsafədə yerləşən Kaznut kəndində doğulub və uşaqlıq illərini orada yaşayıb. İlkin təhsilini də həmin kənddə, orta təhsilini Tiflis gimnaziyasında (Gürcüstan), ali təhsilinisə Sofiyada (Bolqarıstan) alıb. 1907-1911-ci illərdə millətçiliyin təbliği ilə məşğul olmaq cəhdi uğursuz alınıb – barəsində ev dustaqlığı qərarı çıxarılıb. Bu müddəti böyük qardaşının Culfa (Azərbaycan) yaxınlığında yerləşən evində keçirib və sonradan Bolqarıstana sürgün edilib. 1914-cü ildə Qafqaz cəbhəsinin 2-ci erməni könüllü drujinasında, rus qoşunlarının sıralarında hərbi xidmətə başlayıb. Ermənistan ərazisində ilk dəfə 1918-ci ildə peyda olub və burada ordu komandirlərindən birinə çevrilib. 1921-ci ildə qırmızı ordu Njdenin başçılıq etdiyi dəstəni İrana qaçmağa vadar edib, oradan isə o, Bolqarıstana mühacirət edib. 1944-cü ilədək orada yaşayıb və İkinci Dünya müharibəsi illərində nasist kəşfiyyatı (abver və SD-ausland) ilə əməkdaşlığa başlayıb. SMERŞ hərbi əks-kəşfiyyat orqanları tərəfindən həbs edildikdən sonra Moskvaya gətirilib. 1946-1948-ci illərdə Ermənistan SSR DTN-in İrəvandakı həbsxanasında saxlanılıb. Barəsində hökmün çıxarılmasından sonra cəzasını çəkməsi üçün SSRİ DİN-in Vladimirsk həbsxanasına göndərilib. Orada xəstəlikdən dünyasını dəyişib.
Njdeyə heç bir aidiyyətinin olmadığı Qarabağda heykəl qoyulması bu şəxsin qəhrəmanlaşdırılması ilə yanaşı, həm də onun «tsexakron» nəzəriyyəsinin təbliği və əbədiləşdirilməsi cəhdidir. Bu nəzəriyyə isə həm də erməni millətçiliyinin ərazi işğalını nəzərdə tutur. Ermənistanın Azərbaycana qarşı 1988-1994-cü illər müharibəsindəki təcavüzünün ideoloji əsasını məhz Njdenin «tsexakron» nəzəriyyəsi təşkil edib. Odur ki, Xocavənddə Njdeyə abidə ucaldılması Qarabağ ermənilərinin şüurundakı bu ideologiyanın nəticəsi, onun tam məntiqli və qanunauyğun ifadəsidir. Abidənin açılışında məqsəd həm də onların Azərbaycandan müstəqillik qazanmaq ümidlərinin davam etdiyi göstərmək cəhdidir.
Şəxsən məni Rusiya vətəndaşı olaraq, xüsusi narahat edən məqam var. Bu, ondan ibarətdir ki, nasistlərin əlaltısı olmuş Qaregin Njdenin abidəsi sadəcə Qarabağda deyil, məhz «müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının idarəçiliyində olan» şəhərdə ucaldılıb. Nəticədə, qarışıq vəziyyət yaranıb və bu vəziyyət müasir dünyada Rusiyanın nüfuzunu qətiyyən artırmır (Ermənistan istisna olmaqla). Əsas gərginlik yaradan məqam da budur.
Rusiya BMT Baş Assambleyası səviyyəsində nasizmin hər hansı ölkədə, xüsusilə postsovet məkanında istənilən formada qəhrəmanlaşdırılmasına qarşı çıxır, beynəlxalq arenada özünü bu prosesin foaqmanı kimi təqdim edir. Lakin digər tərəfdən, hazırda Qarabağda Rusiya sülhməramlıları bu işi təşviq etməkdədir. Halbuki, onun nümayəndə heyəti hələ 2012-ci ildə BMT-də «Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və onunla bağlı olan dözümsüzlüyün təşviqinə xidmət edən neonasizm və onun digər növlərinə qarşı mübarizə» adlı qətnamənin qəbulunun təşəbbüskarı olub. Məhz Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin saytında yer almış 6 may 2019-cu il tarixli məruzədə deyilir: «Ermənistanın keçmiş hakim Respublika partiyası üçüncü Reyx ilə əməkdaşlıq etməsi barədə məlumat olan millətçi təmayüllü Qaregin Njde kimi heç də birmənalı olmayan siyasi xadimin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün addımlar atıb». Bunun üzərindən heç 2 il keçmədən Rusiya sülhməramlıları faktiki olaraq, üçüncü Reyxin kollaborasionisti olmuş bu şəxsin abidəsinin mühafizəsilə məşğuldur.
Yeri gəlmişkən, Rusiya Krasnodar diyarının Armavir şəhərindəki erməni qriqoryan kilsəsinin həyətində nasist Njdeyə qoyulmuş abidəni hələ 2019-cu ilin dekabrında söküb. Lakin təxminən 1 il sonra Qarabağda – Xocavənddə onun yeni abidəsinin açılışına imkan verir. Belə çıxır ki, Rusiya hökuməti ölkə ərazisində Njdeni nasist canisi sayır, onun şəxsiyyətinin, nəzəriyyəsinin təbliğini qadağan edir, ölkənin hüdudlarından kənarda isə buna göz yumur, Njdenin Ermənistan və bütün erməni xalqının qəhrəmanı kimi ucaldılmasına imkan yaradır. Bəli, bu əxlaqsızlıq Rusiya hərbçilərinin gözü qarşısında baş verir.
Nəhayət, bu məsələnin diplomatik aspekti də var. Rusiya Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır, Xocavənd də daxil olmaqla, Qarabağı onun ayrılmaz hissəsi sayır. Azərbaycan isə qəti və ardıcıl olaraq nasizmin qəhrəmanlaşdırılmasına qarşı çıxır. Bunu ölkə başçısı İlham Əliyevin MDB Dövlət Başçıları Şurasının 2019-cu ilin noyabrında Aşqabadda keçirilmiş sammitindəki çıxışı da göstərmişdi. Lakin buna baxmayaraq, Rusiya Qarabağ ərazisində, yəni özünün də rəsmən Azərbaycan ərazisi hesab etdiyi bölgədə yerli ermənilərin nasist canisi Njdeni qəhrəmanlaşdırmasına imkan verir.

ПРИЗРАК НЖДЕ БРОДИТ ПО КАРАБАХУ
Какие цели преследуют армянские сепаратисты, устанавливая памятник пособнику Гитлера в зоне ответственности российских миротворцев
Автор: Олег КУЗНЕЦОВ, Москва
Под конец января в армянонаселенном городе Ходжавенд Карабахского региона Азербайджана, в зоне ответственности российских миротворцев, состоялось торжественное открытие памятника нацистскому приспешнику Гарегину Нжде. По версии армянских информационных источников, монумент Нжде был физически установлен еще до начала боевых действий и должен был быть открыт в годовщину его смерти в ноябре прошлого года, но война этим планам помешала. Теперь данный факт преподносится ими как торжество армянского духа в условиях тотального военного поражения армянской армии и политического режима.
Тот факт, что в современной Армении после обретения ею национальной государственности всячески почитают и даже обожествляют личность Гарегина Нжде и пропагандируют его откровенно расистскую теорию цехакрона, ставшую официальной государственной идеологией, уже ни у кого не вызывает удивления. Ультрарадикальный национализм Нжде уже давно вошел в плоть и кровь армянского если не социума, то политикума, а поэтому ожидать отказа от данной практики в ближайшее время не приходится. Не удивляет также, что торжественно открытый армянскими сепаратистами монумент нацисту был установлен на месте обветшавшего от времени мемориала памяти советских воинов, которые погибли в борьбе с нацизмом в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Подобные метаморфозы символов являются абсолютно закономерными и логичными для Армении и армянских сепаратистов в Карабахе. Здесь все последние 30 лет на место идеалов дружбы народов, интернационализма и этнокультурного многообразия приходит клерикальный нацизм, который признает законным существование только одной религии, только одной церкви и только одной нации, вследствие чего происходит смена нравственных доминант и героев.
Власти Армении как минимум двадцать лет подвергали страну планомерной и целенаправленной нацификации. Шаг за шагом превращали Армению в страну победившего нацизма в полном соответствии с теорией цехакрона Гарегина Нжде. Эта теория предполагала, что высшей ценностью для каждого армянина является его нация, вне которой он не может полноценно существовать. Целью цехакрона является объединение армянского народа на всей территории его исторической родины в рамках единого армянского государства. Однако под понятием «историческая родина» или «историческая Армения» подразумевается весьма обширный географический район на севере Передней Азии, который занимает территории в пределах Малой Азии, Армянского нагорья, включая часть Южного Кавказа, с центром в Араратской долине. При этом территория современной Республики Армения составляет только десятую часть «исторической Армении». То есть теория цехакрона выступает за более чем существенное расширение государственных границ нынешней Республики Армения до ареала «исторической Армении», тем самым выдвигая территориальные претензии ко всем ее соседям - Азербайджану, Грузии, Ирану, Турции.
Что же касается самого Гарегина Нжде, то он никогда не был в Карабахе, и из 69 лет его жизни (1886-1955) только пять связаны с современной Арменией, причем половину этого времени он находился в тюремном заключении. Он родился в селе Казнут в 5 км от Нахичевани (Азербайджан), где провел свои детские годы. Начальное образование получил там же, среднее - в Тифлисской гимназии (Грузия), а высшее образование - в Софии (Болгария). В 1907-1911 гг. после неудачной попытки заняться националистической пропагандой помещен под домашний арест в доме старшего брата неподалеку от Джульфы (Азербайджан), после чего был выслан в Болгарию. В 1914 г. поступил на русскую военную службу во 2-ю армянскую добровольческую дружину Кавказского фронта. Впервые на территории Армении он появился в 1918 г., где стал одним из командиров армии. В 1921 г. его отряды были выбиты Красной армией в Персию, откуда он эмигрировал в Болгарию. Там он проживал до октября 1944 г., где в годы Второй мировой войны сотрудничал с нацистскими разведками (абвер и СД-аусланд). После ареста органами военной контрразведки СМЕРШ был доставлен в Москву. В 1946-1948 гг. содержался во внутренней тюрьме МГБ Армянской ССР в Ереване. После вынесения приговора был переведен для отбывания наказания во Владимирскую тюрьму МВД СССР, где и скончался от болезни.
Установка памятника Нжде в Карабахе, с которым он никак не был связан, это героизация его личности, а также пропаганда и мемориализация цехакрона - его учения, оправдывающего и инициирующего территориальную экспансию армянского национализма. Именно теория цехакрона Нжде являлась идеологической основой агрессии Армении против Азербайджана во время Первой Карабахской войны. Поэтому мемориал Нжде в Ходжавенде является абсолютно логичным и закономерным проявлением влияния этой идеологии на умы карабахских армян. Сама же церемония открытия рассчитана на то, чтобы они продолжали надеяться на эфемерную возможность независимости от Азербайджана.
Меня как гражданина России во всей этой ситуации особо волнует, что торжественное открытие памятника нацистскому приспешнику Гарегину Нжде состоялось не просто в Карабахе как таковом, а именно на территории, «находящейся под временным управлением российских миротворцев». Сложилась неоднозначная ситуация, которая не повышает престиж России в современном мире нигде, кроме как в Армении. Именно это и напрягает больше всего.
Россия на уровне Генеральной Ассамблеи ООН выступает категорически против героизации нацизма в любых формах и в любых странах, особенно на постсоветском пространстве, и позиционирует себя на международной арене в качестве флагмана этого процесса. Но с другой стороны, российские миротворцы в Карабахе сейчас де-факто поощряют это дело. Именно ее делегация в ООН инициировала принятие еще в 2012 году резолюции ГА ООН «Борьба с героизацией нацизма, неонацизмом и другими видами практики, которые способствуют эскалации современных форм расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости». Именно МИД России 6 мая 2019 года на официальном сайте в своем докладе утверждает: «Бывшая правящая Республиканская партия Армении предпринимала шаги по увековечению памяти такого неоднозначного политического деятеля националистического толка, как Г.Нжде, в отношении которого имеется информация о сотрудничестве с Третьим рейхом». Не прошло и двух лет, как российские миротворцы фактически начинают охранять памятник коллаборационисту Третьего рейха.
Россия на своей территории в городе Армавир Краснодарского края в декабре 2019 года сносит памятник нацисту Нжде, установленный во дворе армяно-григорианской церкви во имя Успения Пресвятой Богородицы, но спустя год с небольшим позволяет торжественно открыть новый в Карабахе - в Ходжавенде. Получается, что на территории России ее власти признают Нжде нацистским преступником и запрещают пропаганду его личности и учения, а за ее пределами закрывают глаза на героизацию и мемориализацию его личности как национального героя Армении и всего армянского народа. И делается все это непотребство под защитой российских штыков.
И, наконец, есть также дипломатический аспект в этом деле. Россия признает территориальную целостность Азербайджана и считает Карабах, включая город Ходжавенд, его неотъемлемой и составной частью. Азербайджан твердо и последовательно выступает против героизации нацизма, что продемонстрировал Президент Ильхам Алиев во время саммита Совета глав государств СНГ в Ашхабаде в ноябре 2019 года. Но, несмотря на это, Россия на территории Карабаха, то есть на официально признаваемой ею же самой территории Азербайджана, позволяет местным армянам героизировать нацистского преступника Нжде.