QARABAĞDA NJDE KABUSU DOLAŞIR
Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazidə Hitlerin əlaltısına abidə qoyan erməni separatçılarının məqsədi nədir?
Yanvarın sonlarında Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin ermənilərin yaşadığı Xocavənd şəhərində – Rusiya sülhməramlılarının nəzarətindəki şəhərdə nasistlərin əlaltısı olmuş Qaregin Njdenin abidəsi açılıb. Ermənistanın informasiya agentliklərinin məlumatına görə, Njdenin heykəli bölgədə hərbi əməliyyatların başlamasından əvvəl hazırlanıbmış və onun açılışı bu şəxsin ölümünün növbəti ildönümündə – ötən ilin sentyabrında keçirilməli imiş. Lakin müharibə buna mane olub. İndi ermənilər bu faktı Ermənistan rəhbərliyi və ordusunun total hərbi məğlubiyyəti fonunda erməni ruhunun təntənəsi kimi təqdim edir.
Müasir Ermənistanda milli müstəqilliyin qazanılmasından sonra Qaregin Njde şəxsiyyətinə pərəstiş olunması, hətta onun ilahiləşdirilməsi artıq heç kəsi təəccübləndirmir. Onun aşkar irqçilik nəzəriyyəsi olan «tsexakron» nəzəriyyəsi bu ölkədə şiddətlə təbliğ olunur və hətta Ermənistanın dövlət ideologiyası sayılır. Başqa sözlə, Njdenin ultraradikal millətçiliyi erməni sosiumunun olmasa da, siyasi elitasının qanına çoxdan işləyib. Odur ki, onların bu təcrübədən yaxın zamanlarda imtina edəcəyini gözləmək olmaz. Erməni separatçılarının nasistin heykəlini bir vaxtlar 1941-1945-ci illərdə nasizmə qarşı Vətən müharibəsində həlak olmuş Sovet əsgərlərinin abidəsinin olduğu yerdə ucaltması da təəccüblü deyil. Ermənistan və Qarabağın erməni separatçıları üçün rəmzlərin bu formada dəyişdirilməsi tamamilə məntiqli və qanunauyğun haldır. Son 30 ildə burada xalqlar dostluğu, beynəlmiləlçilik, etnomədəni müxtəliflik idealları yerini yalnız bir dinin, bir kisənin və bir xalqın mövcudluğunu qəbul edən klerikal nasizmə verib. Nəticədə, ölkədə dominant əxlaq və qəhrəmanlar təbii olaraq, dəyişib.
Ermənistan hakimiyyətləri ən azı 20 il ölkədə məqsədli şəkildə nasistləşdirmə aparıblar. Ermənistan addım-addım nasizmin qələbə çaldığı dövlətin Qaregin Njdenin «tsexakron» nəzəriyyəsinə əsaslanan ölkəyə çevrilib. Bu nəzəriyyəyə görə, hər bir erməni üçün ən ali dəyər onun milliyyətidir və ermənilər bu dəyərdən kənarda mövcud ola bilməz. «Tsexakron»un hədəfi erməni xalqının tarixi vətənində, vahid erməni dövlətində birləşdirilməsidir. Onların «tarixi vətən» və ya «tarixi Ermənistan» anlayışlarından biri Ön Asiyanın şimalında kifayət qədər geniş ərazini nəzərdə tutur – Kiçik Asiyadan tutmuş, Ərmən yaylasına, Cənubi Qafqazın bir hissəsindən tutmuş, Ararat vadisinin mərkəzinədək. Lakin müasir Ermənistan Respublikasının ərazisi «tarixi Ermənistan» ərazisinin yalnız beşdə biri boydadır. Yəni «tsexakron» nəzəriyyəsi müasir Ermənistan dövlətinin sərhədlərinin ciddi şəkildə genişləndirilməsini nəzərdə tutur. Burada qonşu Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Türkiyə ərazilərinə də iddialar yer alır.
Garegin Njdenin özünə gəlincə, o, Qarabağda heç vaxt olmayıb və 89 illik ömrünün (1866-1955) yalnız 5 ilini müasir Ermənistanda, onun da yarısını həbsdə keçirib. Njde Naxçıvandan (Azərbaycan) 5 kilometrlik məsafədə yerləşən Kaznut kəndində doğulub və uşaqlıq illərini orada yaşayıb. İlkin təhsilini də həmin kənddə, orta təhsilini Tiflis gimnaziyasında (Gürcüstan), ali təhsilinisə Sofiyada (Bolqarıstan) alıb. 1907-1911-ci illərdə millətçiliyin təbliği ilə məşğul olmaq cəhdi uğursuz alınıb – barəsində ev dustaqlığı qərarı çıxarılıb. Bu müddəti böyük qardaşının Culfa (Azərbaycan) yaxınlığında yerləşən evində keçirib və sonradan Bolqarıstana sürgün edilib. 1914-cü ildə Qafqaz cəbhəsinin 2-ci erməni könüllü drujinasında, rus qoşunlarının sıralarında hərbi xidmətə başlayıb. Ermənistan ərazisində ilk dəfə 1918-ci ildə peyda olub və burada ordu komandirlərindən birinə çevrilib. 1921-ci ildə qırmızı ordu Njdenin başçılıq etdiyi dəstəni İrana qaçmağa vadar edib, oradan isə o, Bolqarıstana mühacirət edib. 1944-cü ilədək orada yaşayıb və İkinci Dünya müharibəsi illərində nasist kəşfiyyatı (abver və SD-ausland) ilə əməkdaşlığa başlayıb. SMERŞ hərbi əks-kəşfiyyat orqanları tərəfindən həbs edildikdən sonra Moskvaya gətirilib. 1946-1948-ci illərdə Ermənistan SSR DTN-in İrəvandakı həbsxanasında saxlanılıb. Barəsində hökmün çıxarılmasından sonra cəzasını çəkməsi üçün SSRİ DİN-in Vladimirsk həbsxanasına göndərilib. Orada xəstəlikdən dünyasını dəyişib.
Njdeyə heç bir aidiyyətinin olmadığı Qarabağda heykəl qoyulması bu şəxsin qəhrəmanlaşdırılması ilə yanaşı, həm də onun «tsexakron» nəzəriyyəsinin təbliği və əbədiləşdirilməsi cəhdidir. Bu nəzəriyyə isə həm də erməni millətçiliyinin ərazi işğalını nəzərdə tutur. Ermənistanın Azərbaycana qarşı 1988-1994-cü illər müharibəsindəki təcavüzünün ideoloji əsasını məhz Njdenin «tsexakron» nəzəriyyəsi təşkil edib. Odur ki, Xocavənddə Njdeyə abidə ucaldılması Qarabağ ermənilərinin şüurundakı bu ideologiyanın nəticəsi, onun tam məntiqli və qanunauyğun ifadəsidir. Abidənin açılışında məqsəd həm də onların Azərbaycandan müstəqillik qazanmaq ümidlərinin davam etdiyi göstərmək cəhdidir.
Şəxsən məni Rusiya vətəndaşı olaraq, xüsusi narahat edən məqam var. Bu, ondan ibarətdir ki, nasistlərin əlaltısı olmuş Qaregin Njdenin abidəsi sadəcə Qarabağda deyil, məhz «müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının idarəçiliyində olan» şəhərdə ucaldılıb. Nəticədə, qarışıq vəziyyət yaranıb və bu vəziyyət müasir dünyada Rusiyanın nüfuzunu qətiyyən artırmır (Ermənistan istisna olmaqla). Əsas gərginlik yaradan məqam da budur.
Rusiya BMT Baş Assambleyası səviyyəsində nasizmin hər hansı ölkədə, xüsusilə postsovet məkanında istənilən formada qəhrəmanlaşdırılmasına qarşı çıxır, beynəlxalq arenada özünü bu prosesin foaqmanı kimi təqdim edir. Lakin digər tərəfdən, hazırda Qarabağda Rusiya sülhməramlıları bu işi təşviq etməkdədir. Halbuki, onun nümayəndə heyəti hələ 2012-ci ildə BMT-də «Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, irqçilik, irqi ayrı-seçkilik, ksenofobiya və onunla bağlı olan dözümsüzlüyün təşviqinə xidmət edən neonasizm və onun digər növlərinə qarşı mübarizə» adlı qətnamənin qəbulunun təşəbbüskarı olub. Məhz Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin saytında yer almış 6 may 2019-cu il tarixli məruzədə deyilir: «Ermənistanın keçmiş hakim Respublika partiyası üçüncü Reyx ilə əməkdaşlıq etməsi barədə məlumat olan millətçi təmayüllü Qaregin Njde kimi heç də birmənalı olmayan siyasi xadimin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün addımlar atıb». Bunun üzərindən heç 2 il keçmədən Rusiya sülhməramlıları faktiki olaraq, üçüncü Reyxin kollaborasionisti olmuş bu şəxsin abidəsinin mühafizəsilə məşğuldur.
Yeri gəlmişkən, Rusiya Krasnodar diyarının Armavir şəhərindəki erməni qriqoryan kilsəsinin həyətində nasist Njdeyə qoyulmuş abidəni hələ 2019-cu ilin dekabrında söküb. Lakin təxminən 1 il sonra Qarabağda – Xocavənddə onun yeni abidəsinin açılışına imkan verir. Belə çıxır ki, Rusiya hökuməti ölkə ərazisində Njdeni nasist canisi sayır, onun şəxsiyyətinin, nəzəriyyəsinin təbliğini qadağan edir, ölkənin hüdudlarından kənarda isə buna göz yumur, Njdenin Ermənistan və bütün erməni xalqının qəhrəmanı kimi ucaldılmasına imkan yaradır. Bəli, bu əxlaqsızlıq Rusiya hərbçilərinin gözü qarşısında baş verir.
Nəhayət, bu məsələnin diplomatik aspekti də var. Rusiya Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır, Xocavənd də daxil olmaqla, Qarabağı onun ayrılmaz hissəsi sayır. Azərbaycan isə qəti və ardıcıl olaraq nasizmin qəhrəmanlaşdırılmasına qarşı çıxır. Bunu ölkə başçısı İlham Əliyevin MDB Dövlət Başçıları Şurasının 2019-cu ilin noyabrında Aşqabadda keçirilmiş sammitindəki çıxışı da göstərmişdi. Lakin buna baxmayaraq, Rusiya Qarabağ ərazisində, yəni özünün də rəsmən Azərbaycan ərazisi hesab etdiyi bölgədə yerli ermənilərin nasist canisi Njdeni qəhrəmanlaşdırmasına imkan verir.

SPECTRE OF NZHDEH IS HAUNTING GARABAGH
Why Armenian separatists install a monument to Hitler's accomplice within the Russian peacekeepers’ area of responsibility
Author: Oleg KUZNETSOV
At the end of January, a monument to Nazi henchman Garegin Nzhdeh was solemnly unveiled in the Armenian-populated city of Khojavend in the Garabagh region of Azerbaijan, within the Russian peacekeepers’ area of responsibility. According to Armenian media, the Nzhdeh monument has been actually installed before the outbreak of hostilities and was supposed to be unveiled on Nzhedh’s commemoration day in November 2020. Now they present this event as a triumph of the Armenian spirit in the conditions of total military defeat of the Armenian army and the political regime.
In fact, Garegin Nzhdeh and his openly racist theory of Tseghakron have gained increasing popularity and have even been deified in modern Armenia after the country gained independence back in the 1990s. Tseghakron has become the official state ideology of Armenia. Nzhdeh's ultra-radical nationalism has long become the flesh and blood of the Armenian political spectrum, if not the entire Armenian society. Therefore, we cannot expect this practice to be abandoned in the near future. It is not surprising that the monument to Nzhdeh was installed on the site of a dilapidated memorial to Soviet soldiers fallen in the Great Patriotic War of 1941-1945. Such metamorphoses of symbolic meanings are absolutely natural and logical for Armenia and the Armenian separatists in Garabagh. Over the past 30 years, clerical Nazism, which acknowledges only one religion, one church and one nation legitimate, has replaced the ideals of friendship of peoples, internationalism and ethnocultural diversity. Therefore, there is a significant shift in moral dominants, resulting in the replacement of heroes.
Armenian authorities have introduced a systematic and purposeful Nazification of the country at least in the last twenty years. They have gradually turned Armenia into a Nazi country in full compliance with Nzhdeh’s theory of Tseghakron, which assumed that the highest value for every Armenian was his nation, outside of which he cannot exist in entirety. The purpose of Tseghakron is to unite the Armenian people in all the territories they consider their historical homeland to form a single Armenian state. However, the concept of "historical homeland" or "historical Armenia" centred in the Ararat valley means a vast geographic region in the north of Western Asia, including the territories in Asia Minor, Armenian Highlands and a part of the South Caucasus. Moreover, the territory of the modern Republic of Armenia is only one tenth of the "historical Armenia". In other words, Tseghakron favours significant expansion of the state borders of Republic of Armenia to cover the area of "historical Armenia", thereby putting forward territorial claims to all neighbouring states, that is Azerbaijan, Georgia, Iran, Turkey.
In fact, Garegin Nzhdeh has never been to Garabagh. And he spent only five years of his rather long life (1866-1955) in modern Armenia, serving a sentence in a local prison half of this time. Nzhdeh was born in the village of Kaznut, 5 km from Nakhichevan, Azerbaijan, where he spent his childhood. He received his primary education in Kaznut, secondary education in the Tiflis gymnasium (Georgia), and higher education in Sofia, Bulgaria. In 1907-1911, after an unsuccessful attempt to engage in nationalist propaganda, he was sentenced to house arrest to be served in the house of his older brother near Julfa, Azerbaijan. Then he was exiled to Bulgaria. In 1914, Nzhdeh joined the Russian Military Service as part of the 2nd Armenian volunteer squad of the Caucasian Front. He first appeared in Armenia in 1918, where he soon became one of the army commanders. In 1921, the Red Army pushed his troops to Persia, from where he emigrated to Bulgaria. He lived there until October 1944, having collaborated with Nazi intelligence services (Abwehr and SD-Ausland) during the Second World War. Nzhdeh was eventually arrested by the Soviet military counter-intelligence agency SMERSH and taken to Moscow. In 1946-1948, he was held in the inner prison of the Ministry of State Security (MGB) of the Armenian SSR in Yerevan. After sentencing, he was transferred to Russia to serve his sentence in the Vladimir prison of the USSR Ministry of Internal Affairs, where he died of an illness.
A monument to Nzhdeh in Garabagh, which he has never been affiliated with, is the glorification of his personality, as well as the propaganda and commemoration of Tseghakron, his teaching, which justifies and encourages the territorial expansion of Armenian nationalism. Tseghakron of Nzhdeh was the ideological basis of Armenian aggression against Azerbaijan in 1988-1994. Therefore, the Nzhdeh memorial in Khojavend is an absolutely logical and natural manifestation of this ideology for the Armenians of Garabagh. The opening ceremony served a sole purpose of making Armenians cherish radiant hopes for an ephemeral independence from Azerbaijan.
As a Russian national, I am especially worried that the inauguration ceremony of the Nzhdeh monument took place not just in Garabagh, but in the territory, which is ‘under the temporary control of Russian peacekeepers.’ It’s an ambiguous situation, which does not add value to the image of Russia in the modern world but in Armenia. This is the most annoying thing about the whole situation.
As a member of the UN General Assembly, Russia is categorically against the glorification of Nazism in any form and in any country, especially in the post-Soviet space, positioning itself in the international arena as the leader of this process. But on the other hand, Russian peacekeepers in Garabagh de facto encourage Armenian separatists. It was the Russian delegation to the UN that initiated the adoption back in 2012 of the UN General Assembly Resolution on Combating the glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance. The following statement was published on the official website of the Russian Foreign Ministry on May 6, 2019: "… the former ruling Republican party of Armenia took steps to memorise Garegin Nzhdeh, a controversial nationalist politician, who was reportedly involved in cooperation with the Third Reich." Less than two years later, Russian peacekeepers actually began to protect the monument to the collaborationist of the Third Reich.
On the one hand, Russia demolishes a monument to Nzhdeh installed in the courtyard of the Assumption of the Holy Virgin Armenian Gregorian Church in the city of Armavir, Krasnodar Krai of Russia in December 2019, but one the other hand, after a little over a year, it allows to solemnly unveil a new one in Khojavend of Garabagh. It means that Russian authorities view Nzhdeh as a Nazi criminal and prohibit the propaganda of his personality and teachings in Russia, but turn a blind eye to the glorification of Nzhdeh’s personality as a national hero of Armenia and the entire Armenian people beyond the Russian borders, particularly under the protection of Russian peacekeepers.
Finally, from a diplomatic point of view. Russia recognises the territorial integrity of Azerbaijan and considers Garabagh, including the city of Khojavend, an integral part of Azerbaijan, which firmly and consistently opposes the glorification of Nazism, as demonstrated by President Ilham Aliyev during the summit of the Council of CIS Heads of State in Ashgabat in November 2019. Nevertheless, Russia allows local Armenians to glorify the Nazi criminal Nzhdeh on the territory of Garabagh, that is, on the territory officially recognised by Russia as an Azerbaijani territory.