LAYİHƏ LAYİHƏYƏ QARŞI
Ermənistan üzərindən «Fars körfəzi-Qara dəniz» nəqliyyat dəhlizi layihəsinin reallaşdırılması şansı nə qədərdir?
Son zamanlar Ermənistan siyasətçiləri və ekspertləri ölkə ərazisindən keçərək reallaşdırıla biləcək «Fars körfəzi-Qara dəniz» avtomobil yolu dəhlizi layihəsi ilə bağlı fəal müzakirələr aparırlar. Ermənistan üçün bu, regionda yaşanan son hadisələr fonunda yeni dinamika qazana biləcək «Şimal-Cənub» layihəsi çərçivəsində alternativ nəqliyyat əlaqəsi imkanıdır. Amma deyəsən belə düşünən yalnız ermənilərdir.
Nəqliyyat mifləri
Erməni müşahidəçilər bir məqamı nəzərlərindən qaçırırlar – onlar barəsində danışdıqları marşrut yalnız avtomobillərin hərəkəti üçün nəzərdə tutulur. Yüklərin avtomobillərlə daşınması isə digər daşımalarla müqayisədə xeyli baha başa gəlir. Burada yalnız hava marşrutu istisnadır.
Elə qonşu Azərbaycan ərazisi ilə dəmir yolu nəqliyyatı ilə külli miqdarda yük daşınır. Bu, nəql xərclərini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və Azərbaycan marşrutunu ən effektiv marşruta çevirir. İranlı daşıyıcıların məhz Azərbaycanın mövcud nəqliyyat infrastrukturu vasitəsilə yük daşımaları imkanlarına ciddi maraq göstərməsi təsadüf deyil. Regionda münaqişədən sonra yaranmış yeni vəziyyət, kommunikasiyaların açılması isə Azərbaycanla qonşu ölkələr üçün yeni tranzit imkanları yaradır. Erməni analitiklər isə düşünürlər ki, «ötənilki Qarabağ müharibəsi Tehranı türk dövlətlərindən yan keçən yollar haqda düşünməyə vadar edir, çünki onun bu dövlətlərlə maraqları heç də həmişə üst-üstə düşmür». Onların fikrincə, bu, Ermənistan üzərindən «Fars körfəzi-Qara dəniz» marşrutunun çəkilməsini aktuallaşdırır. Bu layihənin daha çox ermənilərin fikrində olduğunu nəzərə alsaq, demək, onun ciddi institusional bazası yoxdur. Doğrudur, ermənilər israrla bildirirlər ki, bu layihədə Gürcüstan, İran, həmçinin Bolqarıstanla Yunanıstan da iştirak edəcək. Məsələ ondadır ki, 2016-cı ildən indiyədək bu ölkələrin nümayəndələri arasında Tehran, Sofiya, Tbilisi və İrəvanda 5 görüş keçirilib. Görüş iştirakçıları Hindistanla Çinin də layihəyə qoşulması imkanlarını nəzərdən keçiriblər. Lakin sonuncular belə məsləhətləşmələrdən uzaq dayanırlar. Ehtimal olunan logistika belədir: Hindistan və Çindən yüklər İranın Bəndər-Abbas limanına çatdırılır, oradan avtonəqliyyatla Ermənistana, buradan isə dəmir yolu ilə Gürcüstanın Poti limanına daşınır. Potidən yüklər Qara dəniz vasitəsilə Bolqarıstan və Yunanıstan limanlarına çatdırılmalıdır. İddia olunur ki, artıq nəqliyyat dəhlizinin iş prinsipi ilə bağlı ilkin razılaşmanın layihəsi hazırdır. Yaxın zamanlarda Sofiyada sənədin imzalana biləcəyi də deyilir. Guya bundan sonra Koordinasiya şurası yaradılacaq və qalan texniki məsələlərin həlli ona həvalə olunacaq.
Məsələnin nə yerdə olduğu dəqiq bəlli deyil. Lakin mövcud vəziyyət bu planların real olduğuna şübhə yaradır.
«Böyük geosiyasət» və kiçik hesablamalar
İrəvanın mövzu ətrafında yaratdığı ajiotajı Ermənistan siyasi isteblişmentinin ümidlərini xarakterizə edən analitik məqalədəki bir cümlə ilə ifadə etmək olar. «İrəvan üçün Sünik vilayətindən keçən dəhliz bir məqama görə son dərəcə əhəmiyyətlidir: o, İranı bu regionun təhlükəsizliyinə, toxunulmazlığına görə məsuliyyət hiss etmək məcburiyyətində qoyacaq». Məqalə müəllifinin fikrincə, «nəqliyyat dəhlizinin fasiləsiz fəaliyyətinin təmin olunmasının zəruriliyi Tehrana legitim əsas verəcək: o, Sünikdə siyasi, gələcəkdə isə bəlkə də hərbi mövcudluq üçün əsas qazanacaq».
Sadə dildə desək, Ermənistanın nüfuzlu siyasi dairələrinin maraqlarını ifadə edən erməni ekspertlər ciddi-ciddi düşünürlər ki, bu vəziyyətdə Tehran Ermənistanın maraqlarını öz maraqları kimi müdafiə etmək məcburiyyətində qalacaq, çünki İranı Ermənistanla birləşdirəcək və Batumiyədək uzanacaq avtomobil yolu bu bölgədən keçəcək. Bununla yanaşı, nədənsə «unudulur» ki, qeyd olunan marşrutla daşınacaq konteynerləri bir neçə dəfə təkrar yükləmək lazım gələcək – əvvəlcə yük gəmisindən treylerə, sonra dəmir yolu vaqonlarına, sonra yenidən yük gəmilərinə, sonda yenidən platformalara. Bu, həm əlavə vaxt, həm də maliyyə itkisi olmaqla yanaşı, eyni zamanda kifayət qədər əziyyətli işdir.
Layihənin tam şəkildə həyata keçirilməsi üçün ya infrastruktur tikilməli, ya da mövcud infrastruktur lazımi səviyyəyə çatdırılmalıdır. Söhbət, ilk növbədə, avtomobil yollarının çatışmayan hissələrinin çəkilməsindən və ya əsaslı şəkildə yenidən qurulmasından gedir. Hətta erməni müşahidəçilər etiraf edirlər ki, İran bütün xərcləri öz üzərinə götürmək fikrində deyil. Əslində bu, heç onun işi də deyil. Hər ölkə öz ərazisində görülməli olan işləri özü maliyyələşdirməlidir.
Layihənin potensial iştirakçılarının ərazisində infrastruktur ümumilikdə yaxşı və ya qənaətbəxş vəziyyətdədirsə, onların sadəcə infrastrukturu müasirləşdirməyə cüzi xərc çəkmələri kifayətdirsə, Ermənistanda bu işlərin görülməsi üçün ciddi dotasiyalar lazımdır. O isə yoxdur. Elə erməni mütəxəssislərin özlərinin etirafına görə, «Şimal-Cənub» avtomagistralının inşası hələ 2016-cı ildə başa çatdırılmalı imiş. Ötən illər ərzində ümumilikdə çəkilməli olan 490 kilometrlik yolun heç 100 kilometri tikilməyib. 2020-ci ilin yayında tikinti işləri bərpa olunsa da, müharibədə alınmış məğlubiyyət və Ermənistanın iqtisadi durumunun ağırlaşması prosesi yenidən ciddi şəkildə ləngidib. Asiya İnkişaf Bankı və Avropa İnvestisiya Bankının bu layihə üçün ayırdıqları vəsait nəzərdə tutulmuş işlərin görülməsinə kifayət etmir. Odur ki, lazımi işlərin həyata keçirilməsi üçün tranzit ölkələri, məsələn, İranı «ələ almaq» lazımdır. Ermənistanın ərazilərin inkişafı və infrastrktur naziri səlahiyyətlərini icra edən Suren Papikyan İranın yol tikintisi və şəhərsalma naziri Məhəmməd Eslami ilə mayın 24-də keçirdiyi görüşdə bildirib ki, erməni tərəfi iranlı yük daşıyıcıları üçün tranzit tariflərinə yenidən baxmağa hazırlaşır. Onun sözlərinə görə, Ermənistanda bununla bağlı qanun layihəsi hazırlanır. Papikyan bildirib ki, tariflərin bir neçə dəfə azaldılması nəzərdə tutulur.
Hazırda İrana məxsus hər fura Ermənistana daxil olarkən 250-270 dollar ödəyir. Erməni ekspertlər düşünürlər ki, bu qədər yüksək tarif istənilən potensial yük daşıyıcısını «hürküdə» bilər.
Erməni dəhlizinin çətinlikləri
Erməni tərəfinin istəyindən asılı olmayaraq, regionda Azərbaycanın 44 günlük müharibədəki qalibiyyətindən sonra yaranmış reallığı İrəvan da qəbul etmək məcburiyyətindədir. Bəli, o, bu reallığı qəbul etməli və müvafiq nəticələr çıxarmalıdır. Amma sonuncu məqamla bağlı vəziyyət təsəvvür edildiyindən daha pisdir. Erməni tərəfi inadla bu haqda danışmasa da, reallıq ondan ibarətdir ki, İranla avtomobil yolunun önəmli hissələri ya bilavasitə Ermənstan-Azərbaycan sərhədinə yaxın ərazidən, ya da ümumiyyətlə, Azərbaycan Respublikasının ərazisindən keçir. Məsələn, Qafan-Aldərə yolunun bir hissəsi Azərbaycan ərazisinə düşür və hazırda yolun bu hissəsi ilə hərəkətin təhlükəsizliyini rusiyalı hərbçilər təmin edir. Bu, faktiki olaraq, Qafandan Mehriyə və ətraf yaşayış məntəqələrinə gedən iki marşrutdan biridir. Böyük tranzit furalarının keçidi üçün məhz bu yol daha qısa və funksionaldır.
Digər marşrut Azərbaycan eksklavı olan, hələ də Ermənistan silahlı qüvvələrinin nəzarətində qalmış Kərki kəndindən keçir. Üçtərəfli bəyannaməyə əsasən, erməni tərəfi bu kəndi Azərbaycana təhvil verməlidir. Bu halda «nəhəng layihə»nin yarımçıq Ermənistan hissəsi necə olacaq? Ya yolun istiqaməti dəyişdirilməli, bu ərazidən yan keçəcək yeni yol çəkilməlidir (bunun üçün əlavə milyonlarla dollar lazımdır ki, Ermənistan onu yalnız borc ala bilər), ya da Azərbaycanla razılığa gəlinməlidir. Demək, bu halda Azərbaycan da layihəyə cəlb olunmalı və tranzit ölkələrdən birinə çevrilməlidir.
Maraqlıdır ki, Zəngəzur nəqliyyat dəhlizi layihəsini reallaşdırmaq niyyətində olan Azərbaycan Ermənistana tərəfdaş dövlət kimi baxır və yeni marşrutun verəcəyir bütün üstünlükləri onunla bölüşməyə hazırdır. Yerevan isə tam əks mövqe tutur. Bununla da o, özünü nəinki Azərbaycandan, həm də yeni regional reallıqlardan kənarda qoymağa hazırdır.
Azərbaycan-Ermənistan sərhədində mütəmadi baş verən təxribatlar da göstərir ki, Yerevan qarşıdurma xəttindən imtina etməyib. O, Yolların açılmasına, Azərbaycanın sərhədin hələ də Ermənistan silahlı qüvvələrinin nəzarətində olan hissəsinə, o cümlədən strateji əhəmiyyətli Kərki kəndinə qayıdışını əngəlləmək üçün əlindən gələni edir. Bu günlərdə Ermənistan Qarabağ üzrə üçtərəfli işçi qrupda iştirakını dayandırdığını belə, bəyan edib. Söhbət bölgədə nəqliyyat əlaqələrinin bərpasına məsul olan qrupdan gedir. İrəvan bu bəyanatı guman ki, sərhəd mövzusunda bayağı «al-ver» etmək, eyni zamanda, üçtərəfli 10 noyabr razılaşmasını pozmaq üçün səsləndirmişdi.
Amma onlar artıq vəziyyətə ciddi təsir göstərmək iqtidarında deyillər. Başqa sözlə, indi nəqliyyat arteriyalarının açılması prosesi İrəvanın mövqeyindən asılı olmadan gedir. Ermənistan hökumətinin 2021-ci il mayın 27-də keçirilmiş iclasında qəbul edilmiş bir qərar da bunun göstəricisidir. Hökumət Zəngəzurda, daha dəqiq desək, Mehri, Qafan və Texdə torpaq sahələrini təmənnasız olaraq rusiyalı sərhədçilərin istifadəsinə vermək haqda qərar qəbul edib. Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı kəsilmiş nəqliyyat əlaqələrini bərpa edəcək Zəngəzur dəhlizi məhz bu ərazidən keçməli, dəhlizin funksionallığını isə Rusiyanın Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin sərhəd idarəsi təmin etməlidir.
Bundan bir neçə gün əvvəl isə Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk «Cənubi Qafqazda tezxliklə nəqliyyat yollarının açılmasına başlanıla biləcəyini» bəyan edib. O, bu bəyanatla Rusiya Dəmir Yollarının Ermənistandakı törəmə şirkəti olan «Cənubi Qafqaz dəmir yolları» Səhmdar Cəmiyyətinin balansına yeni vaqonların verilməsi mərasimində çıxış edib. Şirkətin planlarınra görə, 2024-cü ilədək yük yarımvaqonları parkı tamamilə yenidən təchiz olunmalıdır. Demək, Moskva regionda dəmir yolu əlaqəsinin bərpasına hazırlaşır və gələcək yük daşımalarında iştirak edəcək şirkətinin mövqeyini gücləndirir.
«Erməni dəhlizi»nə gəlincə, bu, güman ki, elə arzu olaraq qalacaq. Ermənistan ərazisindən İran yüklərinin daşınmasına görə tranzit tariflərini azaldarsa belə, İran yüklərinin əksəriyyəti yenə də Azərbaycan vasitəsi ilə daşınacaq. Hər halda, dağılmış Ermənistan yolları ilə daşınacaq yüklərin xarab olması, yük maşınlarının ziyan görməsi riski yüksəkdir. Bu isə hər furadan alınacaq rüsumun azaldılması fonunda belə, cəlbedici sayıla bilməz.
Bundan başqa, Ermənistanın özünün rüsumları azaltmaqla nə qazanacağı tam aydın deyil. Belə çıxır ki, o, qonşusunun kefini pozmaq üçün zərərlə işləməyə belə, hazırdır. Belədirsə, burada məntiq varmı? Bu, artıq psixologiyaya aid mövzudur.

CONFLICTING PROJECTS
The Armenian expert and political communities have recently discussed the implementation of the Persian Gulf-Black Sea transport corridor through the territory of Armenia. It could be an alternative option for transport communication as part of the North-South project, the implementation of which may accelerate after the recent events in the region. However, it seems that only Yerevan expects to see this idea come true.
Armenian myths
But, apparently, Armenian observers forget that the discussed transportation route involves only automobile communication. Meanwhile, the cost of cargo transportation by automobile roads is higher than by other means of transport, the only exception being air transportation.
Azerbaijan provides routes for combined cargo transportation mainly through railway communication lines. This significantly reduces the transport costs and makes the Azerbaijani route the most efficient. It is no coincidence that Iranian cargo carriers pay close attention to the implementation of supply routes through the transport infrastructure of Azerbaijan. The new post-war reality in the region, as well as unblocking of communication routes open up new transit opportunities for the neighbours of Azerbaijan.
According to Armenian analysts, "the last year war in Garabagh made the Tehran authorities think about establishing communication lines bypassing the Turkic states, as their interests do not always coincide with those of Iran." That’s how they try to explain the relevance of the Persian Gulf-Black Sea transport corridor through Armenia.
In fact, the absence of any serious institutional base for the implementation of the project shows that it’s nothing more than a work of fiction of Armenian authors. In addition to Armenia, they persistently name Georgia, Iran, Bulgaria and Greece among the project participants. From 2016 till the present, representatives of these countries have held five rounds of consultations in Tehran, Sofia, Tbilisi and Yerevan.
Participants considered the possibility of getting India and China involved in the project, but they refrained from participating in consultations. Logistically, it is assumed the commodities from India and China arrive at the Iranian port of Bandar Abbas, then they are delivered to Armenia by road, then by rail to the Georgian port of Poti and from there through the Black Sea to the Bulgarian and Greek ports. It is claimed that a draft agreement on the principles of operation of the transport corridor is ready. But it has not been discussed anywhere else. Nevertheless, it is reported that a document may be signed in Sofia in the near future, which will be followed by the establishment of a coordination council to resolve all the remaining technical issues.
We can only guess whether this is true, but the current situation casts doubt on the realism of these plans.
Big geopolitics and small calculations
The hype around the issue in Yerevan can be explained with a single phrase from an analytical article characterising the expectations of the Armenian political establishment. "It is extremely important for Yerevan that the corridor passing through the Syunik region will make Tehran feel its responsibility for ensuring the integrity and security of the region." According to the author of the article, "the need to ensure the uninterrupted operation of the transport corridor provides a legitimate motive that can justify Tehran's claims for political and possibly even a military presence in Syunik."
Simply put, Armenian experts, who express the interests of influential political groups in Armenia, seriously believe that Tehran will pull itself into the current difficulties in the region and will defend Armenia's interests as its own only because the region hosts a highway connecting Iran with Armenia and Batumi in Georgia. At the same time, it is not mentioned that just a couple of trivial facts minimise the true value of this road for Iran. For example, the containers going through the route will have to be reloaded several times – first from dry cargo vessels to trailers, then to railway car platforms, then again to dry cargo vessels, and then back to platforms. It is expensive, time consuming and rather troublesome.
To implement the project in full, it is necessary to build or bring the infrastructure to a logical level. Primarily, the construction or thorough reconstruction of the missing road sections. Even Armenian observers admit that Iran is not going to bear all the expenses. It’s none of its business. After all, each of the participating countries will have to fund works on its territory on its own.
While the infrastructure of other states – potential project participants – is generally in a satisfactory condition and require only small expenditures for upgrade, the infrastructure in Armenia needs significant subsidies, which are not available currently. According to Armenian specialists, it was planned to complete the construction of the North-South highway in 2016. Over the past years, less than 100 km of the 490-km highway was built. In the summer of 2020, construction was resumed, but defeat in the war and the difficult economic situation of Armenia seriously slowed down the process. Loans provided by the Asian Development Bank and the European Investment Bank for the project are clearly not enough.
Therefore, it is necessary to somehow cajole potential transit countries, in particular Iran. So, on May 24, acting Armenian Minister of Territorial Development and Infrastructures Suren Papikyan met with the Iranian Minister of Road Construction and Urban Development, Mohammad Eslami. He said that Armenia was preparing a bill, which would revise tariffs for transit through the territory of Armenia for Iranian carriers. It is planned to reduce tariffs by several times.
Each Iranian truck upon entering Armenia pays about $250-270, but such exorbitant tariffs can scare off any potential carrier, Armenian experts say.
Pitfalls of the Armenian corridor
No matter what Armenian wants, it has to accept the post-conflict realities developing in the region after Azerbaijan's victory in the 44-day war. Accept and draw appropriate conclusions. But it apparently has problems with the latter.
In fact, what Armenia stubbornly keeps silent about is that important sections of road communication with Iran pass either in the immediate vicinity of the Armenian-Azerbaijani border, or even through the territory of Azerbaijan. For example, part of the Gafan-Alvank highway enters the territory of Azerbaijan, and at present, the safety of travel along this highway is provided by Russian military. This is actually one of two routes from Gafan to Meghri, as well as adjacent settlements. Moreover, it is shorter and more functional in terms of the passage of large transit trucks.
Another route goes along the exclave Azerbaijani village of Kerki, which is still under the control of the Armenian military. According to trilateral agreements, Armenia must hand over the village back to Azerbaijan. It is not difficult to imagine what happens to the unfinished Armenian section of the “grand project” then. Otherwise, it will be necessary to relocate the road and build additional bypass sections, which requires many millions of dollars that can only be borrowed. Or to negotiate with Azerbaijan and involve it in the project as one of the participants as a transit country.
Remarkably, by proposing to implement the concept of the Zangezur transport corridor, Azerbaijan considers Armenia as a partner country and is ready to share with it all the advantages of the new route. However, Yerevan demonstrates the opposite position, wishing to isolate itself not only from Azerbaijan, but also from new regional realities.
Frequent provocations at the border indicate that Yerevan continues to demonstrate a confrontational line of behaviour in order to prevent the unblocking of communication lines and the return of border sections still under the control of the Armenian Armed Forces to Azerbaijan, including the strategically important village of Kerki. Recently, Armenia even announced that it was suspending its participation in the trilateral working group on Garabagh, which is responsible for the unblocking of transportation lines in the region. Presumably, this was a futile attempt to push Azerbaijan to bargaining on border issues, as well as to disrupt the trilateral agreements of November 10.
In fact, Armenia can no longer particularly influence the situation, and the process of unblocking the transport routes goes on regardless of Yerevan’s position. For example, on May 27, 2021, the Armenian government adopted a decision to provide land plots in Zangezur (Meghri, Qafan and Tekhe) for free use of Russian border guards. The Zangezur corridor should pass through this region to restore the transport communications of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic interrupted during the First Garabagh War. The border directorate of the FSB of the Russian Federation will ensure the operation of the corridor.
A few days earlier, speaking at the ceremony celebrating the dispatch of new cars to the Armenian subsidiary of Russian Railways – South Caucasus Railways JSC, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said that “soon it will be possible to start unblocking transport routes in Transcaucasia." The company plans to completely re-equip the fleet of cargo cars until 2024, implying that Moscow is preparing to unblock the railways of the region and strengthen the position of its companies, which will be involved in the cargo transportation.
As far as the “Armenian corridor” is concerned, it seems these dreams will never come true. Even if Armenia lowers tariffs for the transit of Iranian goods through its territory, most of the Iranian road transport will still go through Azerbaijan. Since the risks of damaging goods and vehicles passing through the poor Armenian roads far exceed the low duties to be paid by each truck.
In addition, it is not clear what Armenia itself will have from the reduction of duties. It turns out that Armenia is ready to even incur losses just to upset its neighbour. If so, where is the logic? Either way, these are questions related to psychology.