Çərşənbə axşamı, 04:26
Taxılın qiymətindəki qlobal artım Azərbaycanda aqrar təsərrüfatın inkişafının sürətləndirilməsini zəruri edir
Azərbaycanda payızlıq taxıl bitkilərinin yığımı, demək olar ki, başa çatıb. Orta məhsuldarlıq heqtara 32,3əsentner olub və avqust ayı üçün gözlənilən müsbət proqnozlar da nəzərə alınsa, keçən ilə nisbətən xeyli yüksək nəticələr əldə ediləcəyinə ümid var. Bu gün qlobal ərzaq bazarında hələ də mövcud olan qeyri-sabitlik nəzərə alınarsa, ölkənin idxalı əvəz edən kənd təsərrüfatı məhsulları ilə etibarlı təminatı son dərəcə önəmlidir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) son məlumatlarına görə, iyun ayında aqrar xammal qiymətlərində bir qədər azalmaya baxmayaraq, ərzaq qiymətləri indeksi 2020-ci ilə nisbətən hələ də, təxminən, 34% yüksəkdir.
Qiymətlər artır
Pandemiyanın yaratdığı ressesiya və onu aradan qaldırmaq üçün mərkəzi bankların ABŞ və AB iqtisadiyyatına milyardlarla təminatsız pul ataraq səy göstərməsi dünyanın bir çox bölgələrinin fond bazarlarında tarazlığı pozdu, ərzaq və aqrar xammal qiymətlərini artırdı. Bu proses ötənilki məhsul qıtlığı və 2021-ci ilin əvvəlində qlobal taxıl ehtiyatlarında nəzərəçarpacaq dərəcədə azalması ilə daha da kəskinləşdi. Üstəlik, Rusiya və bir sıra başqa ölkələr ixrac kvotaları tətbiq etməyə başladılar və xarici bazarlara ixrac olunan buğda üçün gömrük rüsumlarını artırdılar. Taxılda və ərzaq bazarının digər seqmentlərində qiymətlərin yüksək dəyişkənliyi dünyanın bütün bölgələrini əhatə edən inflyasiya prosesi ilə nəticələndi.
Vəziyyət yalnız bu ilin iyun ayının sonuna yaxın bir qədər sabitləşib. FAO-nın məlumatına görə, son 12 ayda dünya ərzaq qiymətlərində ilk azalma qeydə alınıb. O cümlədən iyun ayında istehlak qiymətləri indeksinin orta qiyməti 124,6 bənd olub ki, bu da may ayı ilə müqayisədə 2,5% aşağıdır, lakin yenə də bir il öncəkinə nisbətən 33,9% yüksəkdir. Dünya üzrə əlverişli məhsul proqnozu nəzərə alınmaqla, ümumi taxıl indeksi may ayının səviyyəsindən 2.6% aşağı düşüb, lakin qarğıdalının göstəriciləriə5%əazaldığı halda, buğda üçün göstəricilər yalnız 0.8% azalıb.
Həmçinin iyun ayında bitki yağlarının qiymət indeksi 9.8% azalıb - ilk öncə palma, soya və günəbaxan yağları ucuzlaşıb. Kərə yağı da ucuzlaşıb ki, bu da qlobal idxal tələbinin kəskin azalması və ehtiyatların xüsusilə də Avropada bir qədər artması ilə izah olunur. Bununla belə, süd məhsulları üçün ərzaq qiymətləri indeksi yalnız 1% düşüb. Yerdə qalan ərzaq qrupları üçün isə qiymət azalması önəmsiz, bir sıra seqmentlərdə isə artım qeydə alınıb. O cümlədən şəkər üzrə ərzaq qiymətləri indeksi üçüncü aydır ki, artmağa davam edir və Braziliyada gözlənilən məhsul qıtlığı üzündən 0.9% artaraq yeni bir çox illik maksimuma yüksəlib. Ət qiymətləri indeksi də iyun ayında 2,1%əartıb və bu meyil artıq doqquzuncu aydır ki, davam edir.
FAO ekspertləri hesab edirlər ki, ərzaq qiymətlərində iyul ayının əvvəllərində müşahidə olunan cüzi azalma mövsümi amillərlə yanaşı, təklifin artması və idxal tələbinin azalması ilə bağlıdır. Bununla yanaşı, bəzi dünya treyderləri iddia edirlər ki, kənd təsərrüfatı məhsullarının qiymətləri bir neçə il ərzində artacaq. «Cargill», «Cofco», «Viterra» və «Scoular» şirkətlərinin ekspertləri düşünürlər ki, yaxın iki - dörd il arasında qarğıdalı, soya paxlası və buğda bazarlarında qiymətlər artacaq. Bu, 2021-2022-ci illər mövsümündə yemə tələbatla, istehlakdakı artım və Çinin qida ehtiyatları toplaması ilə, həmçinin nəqliyyat xərclərindəki kəskin (demək olar ki, 20%) artımla bağlıdır ki, bu da ərzaq idxalçılarının xərclərini artırır.
Bununla belə, taxıl və yağlı bitkilər bazarına ən böyük təzyiq yazdan bu yana neft qiymətlərində müşahidə olunan artımla göstəriləcək. Enerji qiymətlərindəki artım, demək olar ki, həmişə bioyanacaq istehsalı üçün istifadə olunan kənd təsərrüfatı bitkilərinə tələbatı artırır. Braziliyada və Cənubi Amerikanın bir sıra başqa ölkələrində, eləcə də Cənub-Şərqi Asiyada bu gün dənli və yağlı bitkilərin bioetanol və biodizel yanacağı üçün emalı artıb. Hər şeydən belə görünür ki, bu meyil gələn il də davam edəcək. BMT-nin göstəricilərinə görə, on il əvvəl bioyanacaq istehsalının kəskin artması bir sıra aqrar məhsulların təklifinin azalmasına gətirib çıxardı və bu da baza ərzaq məhsullarının bahalaşmasına, dünyanın daha geri qalmış ölkələrində aclığın artmasına səbəb olub.
Məhsulu itirmədən
Bənzər risklər bu gün də qalmaqdadır. İdxal olunan inflyasiyanın mənfi nəticələrinin qarşısını almaq üçün Azərbaycan ölkənin taxıl bazarını tənzimləməsi sahəsində bir sıra profilaktik tədbirlər görüb. O cümlədən taxıl idxalında ƏDV-dən azad olma müddəti uzadıldı, ərzaq buğdası ehtiyatlarının formalaşması üçün yeni mexanizmin yaradılmasına başlandı, irriqasiya sahəsində və təsərrüfatların qənaətcil suvarma metodlarına keçirilməsi üzrə islahatlar aparılır. Fermerlərin yeni nəsil kombaynlar və digər avadanlıqlarla təchiz olunması da yaxşılaşdırılmışdır.
Vaxtında aparılmış aqrotexniki tədbirlər, eləcə də əlverişli hava şəraiti yaxşı nəticələr təmin edib – payızlıq taxıl vaxtında və məhsul itkisi olmadan yığılıb. 4 iyul tarixinə ölkədə tarlaların 81,3%-i biçilib, 805 min hektardan çox sahədən 2,6 milyon ton məhsul götürülüb – bunun, təxminən, 60%-i buğdanın, qalan hissəsi arpanın payına düşüb. “Ölkədə orta məhsuldarlıq 32,3 s/ha təşkil edir, lakin bir sıra bölgələrdə 40 s/ha-ya çatır. Ümumilikdə taxıl biçini qrafiki on gün qabaqlayır”, - deyə bu günlərdə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov bildirib.
Hazırda taxıl biçini son mərhələyə çatıb, ölkənin dağətəyi və dağ bölgələrində biçin başa çatmaq üzrədir. Ümumilikdə, biçin işlərinə 1500 kombayn, o cümlədən dağlıq ərazilərdə, maili torpaq sahələrində işləmək üçün ixtisaslaşdırılmış kombaynlar cəlb edilib. Keçən il "Aqroservis" ASC-nin xətti ilə alınmış yeni nəsil kombaynlar dağlıq və dağətəyi ərazilərdə məhsul yığımı problemini həll edib ki, bu da dənli bitkilər üçün ayrılan sahələri on minlərlə hektar artıracaq.
“Artıq Yardımlı, Lerik, Cəlilabad rayonlarının dağlıq ərazilərində, Şəmkir, Şamaxı və Qobustan rayonlarının yüksək dağlıq ərazilərində biçin yeni kombaynlarla aparılıb. Əsas hədəfi – biçini səliqəli və itkisiz aparmağı bacardıq”,- deyə İnam Kərimov bildirib.
Avqustun sonunda yazlıq məhsulların yığımı başa çatandan sonraə2021-ci il üzrə taxıl məhsulunun yekun göstəriciləri də məlum olacaq. Bu gün ölkədə rekord taxıl məhsulu toplandığı 2018 və 2019-cu illərdəki uğurları təkrarlamağın mümkün olub-olmadığını söyləmək çətindir – onda uyğun olaraq 3,3 və 3,4 milyon ton məhsul yığılmışdı. Bununla birlikdə, Ancaq Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin ekspertləri əmindirlər ki, indik məhsul 2020-ci ilin göstəricisini, yəni 2.7 milyon tonu aşacaq. Keçən il istehsalın azalmasının əsas səbəbi Kür və Araz hövzələrində çayların səviyyəsinin azalması, əksər su anbarlarında suyun səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olan kəskin quraqlıq ilə bağlı ölkənin bir sıra taxılçılıq rayonlarında suvarma suyunun çatışmazlığı idi . Bu il yağıntı daha bol olub. Bundan əlavə, su balansı yaxşılaşdırılıb, irriqasiya sistemində su sərfi optimallaşdırılıb və bir sıra iri təsərrüfatlarda qənaətcil suvarma texnologiyaları – damlama, aerozol, xırda damlalı çiləməəüsulları məhsuldarlığa əlverişli təsir göstərib.
Məqsəd – özünü təminatdır
Bununla belə, bu gün Azərbaycanın özünü hələ də taxıl bitkiləri ilə tam təmin etmək imkanı yoxdur. Ölkə bütövlükdə yemlik taxıl üçün balansı qorumaq imkanında ikən, ərzaq buğdası idxalının payı hələ də nisbətən yüksəkdir. Belə ki, bu ilin yanvar-may aylarında ölkəyə, əsasən Rusiyadan qiyməti 99,8 milyon dollardan çox olan 392,2 min ton buğda idxal edilib, Üstəlik, idxal olunan buğdanın dəyəri 33,7% artıb və bu da dünya üzrə taxıl qiymətlərinin artımı ilə, həmçinin Rusiya Federasiyasında ilin əvvəlindən bəri tətbiq etdiyi ixrac rüsumları ilə izah edilir.
Ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsiəvə idxal əməliyyatları zamanı xərclərini azaldılması məqsədilə mart ayında Azərbaycanda Vergi Məcəlləsinə düzəlişlər qəbul edilib. Bu düzəlişlərə əsasən, buğda idxalı, buğda unu və çörəyin istehsalı və satışı 2024-cü ilə qədər ƏDV-dən azad edilib. Yarmaəistehsalı və satışı da beş il müddətinə əlavə dəyər vergisindən azaddır .
Dəyirmanlar üçün 2021-ci ilin 1 fevral - 1 may tarixləri arasında satılan unun hər tonu üçün 35 manat məbləğində subsidiya ödənişi təşkil edilib. Bundan əlavə, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinə və Azərbaycan Dəmir Yolları QSC-yə daynıqlı ərzaq buğdası ehtiyatlarının yaradılması, habelə nəqliyyat və logistika sektorunun əsas fəaliyyətinin optimallaşdırılması üçün effektiv mexanizmlər formalaşdırmaq tapşırılıb.
Bununlaəyanaşı, ekspertlərin fikrincə, ölkənin taxıl təhlükəsizliyinin uzunmüddətli təmin edilməsinə yalnız daxili istehsalın artırılması yolu ilə nail olmaq mümkündür. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində düşünürlər ki, intensiv texnologiyaların tətbiqi ilə bir neçə ixtisaslaşdırılmış taxıl aqrokompleksinin istifadəyə verilməsinin illik taxıl və paxlalılar istehsalını 3.7 milyon tona qədər artırmağa və ümumilikdə illik daxili istehlak səviyyəsinə çatdırmağa imkan verəcək. İstehsalın artması ilə yanaşı çörək unu istehsalı üçün əsas olan sərt buğdanın payını artırmaqlaəəkinlərin strukturunu da dəyişdirmək planlaşdırılır. Bu, Azərbaycanın Rusiya və Qazaxıstandan taxıl idxalına olan asılılığını azaldacaq.
İşğaldan azad edilmiş Qarabağ bölgəsində on minlərlə hektar əkin sahəsinin əkin dövriyyəsinə daxil edilməsi də müsbət rol oynayacaq. Ağdam rayonunun minalardan təmizlənmiş ərazilərində artıq bu işə başlanılıb, bu yaz orada taxıl bitkiləri səpilib.

Global rise in grain prices demands accelerating the development of agricultural enterprises in Azerbaijan and increasing yields
Harvesting of winter grain crops is practically over in Azerbaijan, with an average yield of 3.23 tonnes per hectare. Given the good forecasts for August, we can expect results that are significantly higher than last year. Today, given the ongoing instability in the global food market, it is extremely important for Azerbaijan to ensure reliable import substitution of agricultural products. Despite a slight decline in commodity prices in June, the Consumption Price Index (CPI) is still almost 34% higher than in 2020, according to the latest data from the UN Food and Agriculture Organization (FAO).
Rising prices
Recession triggered by the pandemic and the efforts of central banks to overcome it by pumping billions of unsecured money into the US and EU economies have imbalanced stock markets and increased food and agricultural commodity prices in many regions of the world. This process was also exacerbated by last year's crop failure and a tangible decline in global grain reserves in early 2021. Plus, Russia and some other states have introduced export quotas and increased customs duties on wheat exported to foreign markets. High volatility of prices in the grain and other segments of the food market triggered inflationary processes that covered all regions of the world.
The situation slightly stabilised only by the end of June 2020. FAO recorded the first decline in world food prices in the last 12 months. In particular, the average value of CPI in June was 124.6 points, which is 2.5% lower than in May, but still 33.9% higher than a year earlier. Taking into account the favourable global production outlook, the overall index for cereals was down 2.6% from its May level, while 5% down for corn and only 0.8% down for wheat.
Also in June, the price index for vegetable oils decreased by 9.8% - primarily for palm, soybean and sunflower oils. Butter also became cheaper, which is explained by a sharp decline in global import demand and a slight increase in stocks, especially in Europe. However, CPI for dairy products fell by only 1%. The decrease in prices for other food product groups was insignificant, while growth was recorded in a number of segments. In particular, CPI for sugar continued to climb for the third month in a row, reaching 0.9% and a new multi-year high due to projected crop failures in Brazil. The meat price index also rose 2.1% in June for the ninth month in a row.
FAO experts believe that the slight decrease in food prices observed in early July is due to seasonal factors, as well as an increase in supply and a decrease in import demand. At the same time, some global traders argue that prices for agricultural products will rise for several years. Experts from Cargill, Cofco, Viterra and Scoular believe that prices will rise for corn, soybeans and wheat markets in the next two to four years. This is due to the demand for feed in the 2021-2022 season, the growth in consumption and the accumulation of food supplies in China, as well as a sharp increase in transportation costs (by almost 20%), which increases the costs of food importers.
However, it ix expected that the growth in oil prices observed since spring will put the greatest pressure on the grain and oilseeds market. The rise in energy prices almost always increases the demand for agricultural crops that are used to produce biofuels. In Brazil and a number of other South American states, as well as in Southeast Asia, the processing of cereals and oilseeds into bioethanol and biodiesel has already increased. And, apparently, this trend will continue in the coming year as well. According to the UN, a decade ago, a surge in biofuel production led to a decrease in the supply of a number of crops, which led to higher prices for basic foodstuffs, increasing famine in the world's most underdeveloped countries.
Nothing to lose!
Similar risks exist today. In order to avoid negative consequences from imported inflation, Azerbaijan has taken a number of preventive measures to regulate the country's grain market. In particular, the period for exemption from VAT on grain imports has been extended. The government also launched a new mechanism for the development of food wheat stocks, reforms in irrigation systems and the transfer of farms to economical methods of water use. Equipping farmers with new-generation combines and other equipment has also been improved.
Timely measures, as well as favourable weather conditions ensured a good result - winter crops were harvested on time and without loss. As of July 4, 81.3% of the country's fields were harvested, with about 2.6 million tons of crops harvested from more than 805,000 hectares of arable lands. About 60% of this figure was wheat, while the remaining 40% was barley. “The average yield in the country is 3.23 tonnes per hectare, but in a number of regions it reaches 4 tonnes per hectare. In general, grain harvesting is carried out ten days ahead of schedule,” Azerbaijani Minister of Agriculture Inam Kerimov said.
Currently, the wheat harvesting period reached its final stage, harvesting is nearing completion in the foothill and mountainous regions of the country. In total, 1,500 combine harvesters were involved in harvesting, including specialized harvesters designed to work in mountainous areas, and on sloping land plots. New generation combine harvesters purchased last year by Agroservice OJSC solved the problem of harvesting in the mountains and foothills, which will increase the area allocated for cereal crops by many tens of thousands of hectares. “The harvesting has already been completed with new combines in the mountainous areas of Yardimli, Lerik, Jalilabad regions, in the highlands of Shamkir, Shamakhi and Gobustan. We managed to achieve the main goal - to carry out the harvest in an orderly manner and without losses,” Inam Kerimov said.
We will see the final indicators of the grain harvest of 2021 at the end of August, when the harvest of spring crops is over. Today it is difficult to say whether it will be possible to repeat the successes of 2018 and 2019, when a record grain harvest was collected in the country - 3.3 and 3.4 million tonnes, respectively. However, the experts of the Ministry of Agriculture believe that the current harvest will exceed the indicators of 2020, i.e. 2.7 million tons. The main reason for the decrease in production last year was associated with a severe drought, which decreased the level of water in the Kura and Araz rivers. Dropping water level in most reservoirs caused a shortage of irrigation water in a number of grain-growing regions of the country. This year turned out to be more generous in precipitation. In addition, an improvement in the water balance, optimisation of water consumption in the irrigation system and the introduction of economical irrigation technologies in a number of large farms - drip, aerosol, fine-dispersed sprinkling - had a beneficial effect on the situation.
Goal: self-sufficiency
Nevertheless, today Azerbaijan is still unable to fully provide itself with grain crops. While the country maintains a balance for feed grains, the share of food wheat imports is still relatively high. So, in January-May 2021, 392.2 thousand tonnes of wheat (more than $99.8 million) were imported to Azerbaijan mainly from Russia. Moreover, the cost of imported wheat increased by 33.7%, which is associated with a global increase in prices for grain, as well as export duties introduced in Russia since the beginning of the year.
In order to ensure food security and reduce costs during import operations, the government of Azerbaijan adopted amendments to the Tax Code in March 2021. According to these amendments, wheat imports, production and sale of wheat flour and bread are exempt from VAT until 2024. The production and sale of bran is also exempt from VAT for five years. The payment of subsidies to flour mills (₼35 for each ton of flour sold) during February 1 - May 1, 2021 has been organised. In addition, Food Safety Agency and Azerbaijan Railways CJSC agreed to form an effective mechanism for creating sustainable stocks of food wheat, as well as optimising the core activities of the transport and logistics sector.
However, experts believe that to ensure the long-term security of Azerbaijani grain products, it is necessary to increase domestic production. Ministry of Agriculture believes that the operation of multiple specialised grain agricultural facilities using intensive technologies will increase the annual production of grain and legumes up to 3.7 million tonnes and, in general, achieve the level of domestic annual consumption. Along with the growth in production, it is planned to change the structure of crops, increasing the share of durum wheat, which is the basis for the production of bakery flour. This will reduce Azerbaijan's dependence on grain imports from Russia and Kazakhstan.
De-occupation of tens of thousands of hectares of arable land in Garabagh will also play a positive role in this context. Specialists have already began the works in the areas of the Aghdam district cleared from mines, where grain crops used to be sown in the spring.