19 MEDAL VƏ DÜNYADA 10-CU YER
Tokio 2020 XVI Yay Paralimpiya Oyunları başa çatdı. Azərbaycan Milli Paralimpiya komandası yarışı 163 ölkə arasında 10-cu pillədə tamamlamaqla möhtəşəm nəticə göstərdi. İdmançılarımız 14 qızıl, 1 gümüş və 4 bürünc olmaqla, ümümilikdə, 19 medal qazanmaqla yeni tarix yazdı. Tokio 2020-də qazanılan medallar Azərbaycan Paralimpiya tarixinə rekord nəticə kimi yazıldı.
Ötən il keçirilməli olan, lakin koronavirus pandemiyası səbəbindən təxirə salınan oyunlar millimizin tarixinə ən uğurlu yarış kimi düşüb. Atletlərimiz 36 idmançı ilə yollandığı Tokioda heyətin yarısından çox – 19 medal əldə edib. Hərçənd bu 36 nəfərdən ikisi yarışda iştirak edə bilməyib. Buna təmsilçilərimizin koronavirus testinin müsbət nəticə verməsi səbəb olub.
Azərbaycan medal sıralamasına görə Paralimpiadada 10-cu yeri tutmaqla ilkə imza atıb. İndiyədək komandamız ən yaxşı halda 27-ci yerdə qərarlaşıb. Dünyada 10-cu olan Azərbaycan yüksək nəticələr sayəsində Avropada 6-cı sıranı tutub. “Köhnə qitə”nin yalnız 5 ölkəsi daha yüksək sıralarda yer alıb.
Yığmamız postsovet məkanında isə 3-cü olub. Yalnız Rusiya və Ukrayna daha öndə qərarlaşmağı bacarıb. Paralimpiya komandamız medal sıralamasında hətta təşkilatçı ölkəni də qabaqlamağı bacarıb. Meydan sahibi Yaponiyanı arxada qoymağın nə dərəcədə böyük uğur olduğu aydındır. Almaniya, İran və Fransa kimi idman nəhəngləri də yığmamıza aşağıdan yuxarı baxmağa məcburdur.
Ölkəmizdə idmana göstərilən yüksək diqqət sağlamlıq baxımından əngəlli idmançılara da şamil edilir. Onların hazırlıq və toplanışları üçün şəraitin yaradılması bu nəticələrin qazanılmasında əvəzsiz rol oynayıb. Qarabağ müharibəsi qazilərinin də heyətində yer aldığı yığmamızın üzvləri bu yarış sayəsində özlərini dünya idmanının bir parçası hiss edib. Paralimpiyaçılarımız olimpiadada,sadəcə, medal qazanmadı, həm də lider imicini nümayiş etdirməklə ölkəmizin idman gücünü göstərdi.
Tokioya yollanarkən “Yenilməzlər zəfərə doğru” şüarını seçən paralimpiyaçılar bunu yarış meydanlarında da gerçəkləşdirdilər. Təmsilçilərimiz Yaponiyaya turist kimi deyil, zəfər üçün getdiklərini müxtəlif idman növlərində sübuta yetirdi.
Tarixi nailiyyətlər
Atlantadan Rioya qədər olan 6 Paralimpiadada 8 çempionluq yaşayan paraidmançılarımız təkcə Tokioda az qala ikiqat artığına nail oldu. 14 qızıl medal əldə edən təmsilçilərimiz ümumi mükafat sayında da rekorda imza atıb.
Paralimpiyaçılarımız 27-ci olduğumuz London-2012-də 12 dəfə fəxri kürsüyə qalxmışdı. Bu rəqəmi 50 faiz artırmağa nail olan yığmamız “gündoğar ölkə”də 19 mükafata yiyələnib.
Tokio-2020 üzgüçümüz Roman Saley üçün tarixi uğurla yadda qalıb. Milliləşən legioner üç qızıl medal qazanmaqla ölkə idman tarixində ilk üçqat paralimpiya çempionu olub.
Cüdoda Şəhanə Hacıyeva, Vüqar Şirinli, Sevda Vəliyeva, Xanım Hüseynova, Hüseyn Rəhimli, Dürsədəf Kərimova, atletikada Həmid Heydəri, Elvin Astanov, Lamiyə Vəliyeva, Orxan Aslanov, üzgüçülükdə Vəli İsrafilov hamını qabaqlayaraq qızıl medala layiq görülüb. Lamiyə Vəliyeva ikinci medalı qazanmaqla həm də gümüş mükafatçı olub. Pauerliftinqdə Pərvin Məmmədov, cüdoda Namiq Abaslı, İlham Zəkiyev, atletikada Səid Nəcəfzadə bürünc medala sevinib.
Tokio-2020 həm də rekordlarla əlamətdar olub. Həmid Heydəri nizə atmaqda 51,42 m, Elvin Astanov nüvə itələmədə 8,77 m nəticə ilə dünya rekordunu yeniləyib. Vəli İsrafilov 100 m brassla üzməkdə 1.04,86, Lamiyə Vəliyeva 400 m qaçmaqda 55,00 nəticə ilə Paralimpiya rekorduna imza atıb.
Əminliklə söyləmək olar ki, paralimpia komandamız olimpiya yığmamızın nəticəsini kölgədə qoyub. Tokioda qızıl medal qazana bilməyən olimpiyaçılarımız üçün əsl nümunə olan paralimpiyaçılarımız Azərbaycan bayrağını 19 dəfə fəxri kürsüyə yüksəldib. 15 dəfə Azərbaycan himnini səsləndirən paralimpiyaçılarımızın nəticəsi ölkə idmanı tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
Paris-2024-ə doğru irəli
Milli Paralimpiya Komitəsinin baş katibi Kamal Məmmədov “Region Plus”a açıqlamasında idmançılarımızın tarixi nəticəyə imza atdığını söyləyib: “Milli Paralimpiya Komitəsi bütün dünyaya idmançılarının gücünü nümayiş etdirdi. Azərbaycan əsgəri kimi, idmançıları da bütün dünyaya öz iradəsini, gücünü göstərdi. Bundan da yaxşı ola bilərdi. Qarşıda Paris-2024 Yay Paralimpiya Oyunları gəlir. İnşallah. 2024-cü ildə də yeni uğurlarımızla millətimizi sevindirəcəyik”.
Tokio-2020 Yay Paralimpiya Oyunlarında qızıl medal qazanan Azərbaycan para-atleti Elvin Astanov “R+”a müsahibəsində çox xoşbəxt olduğunu deyib: "Öz borcumuzu yerinə yetirdik. Bayrağımızı ən yüksəkdə dalğalandırmalıydıq. Bunun üçün də çalışdıq, vuruşduq və Allaha şükürlər olsun ki, buna nail olduq".
Şəhidlərin əziz xatirəsinə
Nüvə itələmə növündə çıxış fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxan 42 yaşlı idmançı eyni zamanda Prezident İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya təşəkkür edib: "Həmişə yanımızda olan Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya çox sağ ol deməliyəm. 44 günə əsgərlərimiz Qarabağı necə azad etdilərsə, biz də cənab Prezidentin tapşırığı ilə Tokioda uğurla çıxış etdik. Allah şəhidlərimizə rəhmət etsin, qazilərimizə cansağlığı versin. Bizim qəhrəman qızlarımıza da halal olsun. Öz medallarımızı qazandıq. Onlarla da fəxr edirik. Ən xoş arzularla Tokioya getdik və elə də qayıtdıq".
Nizəatma yarışında dünya rekordu müəyyənləşdirərək çempion olan paraatlet Həmid Heydəri uğurlarının davamlı olması üçün çalışacağını deyib: "Dünya rekordu ilə bütün rəqiblərimə qalib gəldim. Azərbaycan Prezidentinə, Milli Paralimpiya Komitəsinin rəhbərinə təşəkkürlərimi çatdırıram. Ümid edirəm ki, Paris paralimpiadasında öz rekordumu yeniləyəcəyəm".
Uzunluğa tullanma növündə bürünc medala sahib çıxan Səid Nəcəfzadə ilk dəfə paralimpiadada çıxış etdiyini xatırladıb: "Medalsız qayıtmadığım üçün sevinirəm. Mənə dəstək olan hər kəsə təşəkkür edirəm. İlk olaraq, idmançıların yanında olan Prezident İlham Əliyevə minnətdaram. Şəxsi məşqçimə və ailəmə həmişə mənə inandıqları və dəstək verdikləri üçün təşəkkürümü bildirirəm. Hər kəs medalları şəhidlərimizə həsr edib. Onların qanı bahasına dalğalanan bayrağımız həmişə zirvələrdə olsun".
Qələbə əzmində
Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsinin prezidenti İlqar Rəhimov idmançıların yüksək nəticə qazanacağına əvvəlcədən inandığını bildirib: "Bizim komandamız çox güclüdür. Yarışdan əvvəl də bunu demişdim. Hətta proqnoz verəndə bildirdim ki, Tokioya yollanan komanda əvvəlki heyətlərdən daha yaxşıdır".
O, komandadakı hər idmançının nəyə qadir olduğunu bildiklərini söyləyib: "Bu məlumatlar bizə əsas verir ki, düzgün proqnoz irəli sürək. Yarışdan əvvəl neçə qızıl medal qazana biləcəyimizi dilimizə gətirmirdik. Amma paralimpiyaçıların Tokioda layiqli çıxış edəcəklərini gözləyirdik. Bəzi proqnozlarımız isə baş tutmadı. Qızıl medal gözlədiyimiz idmançılar güclərindən aşağı səviyyədə çıxış etdilər. Digərləri isə gözləmədiyimiz halda paralimpiya çempionu oldu. Çünki uşaqlarda qələbə və zəfər ruhu var idi. Azərbaycan xalqına, paralimpiyaçıların dostu Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edirik. Onun zəhməti nəticəsində bizim uşaqlar Vətənə zəfərlə dönüblər".
Rəhimov Vətən müharibəsindəki zəfərin paralimpiyaçıların çıxışına təsir etdiyini sözlərinə əlavə edib: "Qələbəmiz bizim uşaqları çox ruhlandırdı. Söz verirəm ki, idmançılarımız bundan sonra daha məsuliyyətli hazırlaşacaq. Fransanın paytaxtı Parisdəki paralimpiadaya cəmi 3 il qalıb. Çox qısa müddətdə hazırlıqlarımızı görməliyik. Yeni komanda formalaşdırılmalıdır. Təbii ki, heyətdə qalan idmançılar olacaq. Çünki komandamız çox gəncdir. Biz seleksiya işlərini davam etdirməli və yeni idmançıları da cəlb etməliyik. Bu istiqamətdə işlər görülür. Əsas işlərimizdən biri Vətən müharibəsində sağlamlığını itirən qazilərimizin paralimpiadaya cəlb olunmasıdır. Çox sayda gənc paralimpiyaçılarımız var. Onlar istənilən idman növü ilə məşğul ola bilirlər. Biz seleksiya işləri aparacağıq və çalışacağıq ki, Parisə bundan daha güclü heyətlə yollanaq".
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Milli Paralimpiya komandası üzvlərinin təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən XVI Tokio Yay Paralimpiya Oyunlarında qazanılmış yüksək nailiyyətlərə və Azərbaycan idmanının inkişafında xidmətlərinə görə Azərbaycan idmançıları və onların məşqçiləri, eyni zamanda Milli Paralimpiya Komitəsinin üzvləri təltif olunub. Dövlət başçısı, həmçinin medal qazanan idmançılar və məşqçilərə pul mükafatlarının təyin edilməsilə bağlı da qərar qəbul edib.

19 МЕДАЛЕЙ, 10-е МЕСТО
Состоялись XVI летние Паралимпийские игры «Токио-2020». Завершив соревнования на 10-м месте среди 163 стран, паралимпийская команда Азербайджана добилась выдающегося результата. Новое достижение наших спортсменов - 19 медалей: 14 золотых, 1 серебряная и 4 бронзовых. Завоеванные в «Токио-2020» медали - рекорд в паралимпийской истории Азербайджана.
Игры, которые должны были пройти в прошлом году, но отложены по причине пандемии коронавируса, вошли в историю паралимпийской сборной как самые успешные соревнования. В Токио, куда наши атлеты отправились в составе 36 человек, медалистами стали более половины - 19 человек. И это при том, что два спортсмена из 36 не смогли принять участие в соревнованиях по причине позитивного теста на COVID-19.
На Паралимпийских играх Азербайджан впервые занял 10-е место по количеству медалей. До сих пор нашим лучшим достижением было 27-е место. Еще более высокое - шестое место мы заняли среди европейских государств, пропустив вперед всего пять стран Старого Света.
Также мы заняли третье место среди государств постсоветского пространства. В первую тройку вошли Россия и Украина. Наша паралимпийская команда сумела опередить в медальном зачете даже страну-организатора - Японию. Это, несомненно, огромный успех. В числе оставшихся позади оказались такие гиганты спорта, как Германия, Иран и Франция.
Пристальное внимание, оказываемое спорту в Азербайджане, охватывает и спортсменов с проблемами со здоровьем. Важнейшую роль в достижении ими этих результатов сыграло создание для них прекрасных условий для тренировок и сборов. Благодаря этому соревнованию члены  сборной, среди которых были и ветераны Карабахской войны, ощутили себя частицей мирового спорта. Наши паралимпийцы стали не просто обладателями медалей на Олимпиаде. Они продемонстрировали имидж лидера, показали спортивную мощь страны.
Выбрав перед поездкой в Токио лозунг «Непобедимые - к успеху!», азербайджанские паралимпийцы подтвердили его и на спортивных аренах. В самых разных видах спорта они доказали, что прибыли в Японию не в качестве туристов, а за победой.
Исторические достижения
Завоевав с Атланты до Рио в общей сложности 8 наград высшей пробы, в Токио наши паралимпийцы превзошли этот результат почти в два раза. Записав в свой актив 14 золотых медалей, атлеты обновили и рекорд по общему количеству наград.
На Играх в «Лондоне-2012» наши паралимпийцы поднимались на пьедестал почета 12 раз, а в Стране восходящего солнца - 19 раз.
Запомнился историческим достижением в «Токио-2020» наш пловец Роман Салей. Завоевав три золотые награды, натурализованный легионер стал первым в истории спорта нашей страны трехкратным паралимпийским чемпионом.
Опередив всех соперников, удостоились золотых медалей и Шахана Гаджиева, Вюгар Ширинли, Севда Велиева, Ханым Гусейнова, Гусейн Рагимли, Дурсадаф Керимова (все - дзюдо), Гамид Гейдари, Эльвин Астанов, Ламия Велиева, Орхан Асланов (все - атлетика) и Вели Исрафилов (плавание). А Ламия Велиева завоевала еще и серебряную медаль. Бронзовыми призерами стали Парвин Мамедов (пауэрлифтинг), Намиг Абаслы (дзюдо), Ильхам Закиев (дзюдо) и Саид Наджафзаде (атлетика).
«Токио-2020» был знаменателен и в плане рекордов. Так, с результатом 51,42 м Гамид Гейдари обновил мировой рекорд в метании копья, а Эльвин Астанов с результатом 8,77 м - в толкании ядра. Вели Исрафилов, проплывший 100 м брассом за 1.04,08 мин., и Ламия Велиева, которая пробежала 400 м за 55,00 сек., обновили паралимпийские рекорды.
С уверенностью можно утверждать, что наша паралимпийская сборная оставила в тени результат олимпийской команды Азербайджана. Добившись поднятия флага Азербайджана 19 раз, паралимпийцы стали примером для олимпийцев, не сумевших завоевать ни одной награды высшей пробы. В честь них гимн Азербайджана прозвучал 14 раз, и этот результат вписан в историю спорта страны золотыми буквами.
Вперед на «Париж-2024»
В интервью R+ генеральный секретарь Национального паралимпийского комитета Кямал Мамедов сказал, что наши спортсмены добились исторического результата: «Национальный паралимпийский комитет продемонстрировал всему миру силу своих спортсменов. Как и азербайджанские солдаты, наши спортсмены также показали свою волю и силу всему миру. Показатели могли бы быть еще лучше. Впереди - летние Паралимпийские игры Париж-2024. Иншаллах, порадуем наш народ новыми успехами и в 2024 году».
Завоевавший золотую медаль в Токио азербайджанский параатлет Эльвин Астанов сказал в интервью R+, что очень счастлив: «Мы выполнили свой долг. Подняли наше знамя на самую вершину. Старались, боролись ради этого и, слава Аллаху, добились желаемого».
Памяти шехидов
42-летний спортсмен, поднявшийся на высшую ступень пьедестала почета в соревнованиях по толканию ядра, выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой: «Они постоянно поддерживали нас. Так же успешно, как наши солдаты освободили Карабах за 44 дня, мы по поручению господина Президента выступили в Токио. Да упокоит Аллах души наших шехидов и дарует здоровье нашим ветеранам. Слава и нашим героическим девушкам. Мы завоевали свои медали и гордимся ими. Отправились в Токио и вернулись оттуда с наилучшими результатами».
Ставший чемпионом в метании копья с новым мировым рекордом Гамид Гейдари заявил, что постарается продолжить успешные выступления: «Победил всех соперников с мировым рекордом. Выражаю благодарность Президенту Азербайджана, руководству Национального паралимпийского комитета. Надеюсь обновить свой рекорд на Паралимпиаде в Париже». О том, что выступал на Паралимпиаде впервые, напомнил бронзовый призер в прыжках в длину Саид Наджафзаде: «Рад, что не остался без медали. Благодарю всех, кто меня поддерживал. В первую очередь благодарен Президенту Ильхаму Алиеву, который всегда рядом со спортсменами. Выражаю благодарность личному тренеру и своей семье за веру в меня и поддержку. Все посвятили медали памяти наших шехидов. Пусть наше знамя, которое возвышается благодаря пролитой ими крови, всегда находится на вершине».
В духе победы
Президент Национального паралимпийского комитета Азербайджана Ильгар Рагимов сказал, что верил в высокие результаты наших спортсменов: «Наша команда очень сильна. Я говорил это и до соревнований. Делая прогнозы, я даже сказал, что отправляющаяся в Токио команда лучше, чем предыдущие составы».
Паралимпийский комитет был уверен в способностях каждого члена команды: «Это позволило делать верные прогнозы. До соревнований мы не говорили о том, сколько можем завоевать золотых медалей. Вместе с тем ждали достойного выступления наших паралимпийцев в Токио. Некоторые наши прогнозы не сбылись. Спортсмены, от которых мы ждали золотые медали, выступили ниже своих сил. Другие же неожиданно стали паралимпийскими чемпионами, так как их сопровождал дух победы».
И.Рагимов добавил, что на выступления паралимпийцев повлиял и триумф Азербайджана в Отечественной войне: «Победа крайне воодушевила ребят. Обещаю, что теперь наши спортсмены будут готовиться с еще большей ответственностью. До Паралимпиады в столице Франции Париже осталось менее трех лет. Мы должны подготовиться в кратчайшие сроки. Надо сформировать новую команду. Естественно, будут и спортсмены, которые останутся в составе, ведь команда очень молода. Одна из наших главных задач - привлечение к Паралимпиаде ветеранов, потерявших здоровье в Отечественной войне. У нас много молодых паралимпийцев. Они могут заниматься любым видом спорта. Мы будем проводить работу по селекции и постараемся отправиться в Париж с еще более сильным составом».
Отметим, что Президент Ильхам Алиев подписал Указ о награждении членов Национальной паралимпийской команды Азербайджана. Согласно Указу, азербайджанские спортсмены и их тренеры, а также члены Национального паралимпийского комитета удостоены наград за высокие результаты, достигнутые на XVI летних Паралимпийских играх в Токио, а также за заслуги в развитии спорта в Азербайджане. Глава государства принял также и решение о денежном вознаграждении завоевавших медали спортсменов и их тренеров.