19 MEDAL VƏ DÜNYADA 10-CU YER
Tokio 2020 XVI Yay Paralimpiya Oyunları başa çatdı. Azərbaycan Milli Paralimpiya komandası yarışı 163 ölkə arasında 10-cu pillədə tamamlamaqla möhtəşəm nəticə göstərdi. İdmançılarımız 14 qızıl, 1 gümüş və 4 bürünc olmaqla, ümümilikdə, 19 medal qazanmaqla yeni tarix yazdı. Tokio 2020-də qazanılan medallar Azərbaycan Paralimpiya tarixinə rekord nəticə kimi yazıldı.
Ötən il keçirilməli olan, lakin koronavirus pandemiyası səbəbindən təxirə salınan oyunlar millimizin tarixinə ən uğurlu yarış kimi düşüb. Atletlərimiz 36 idmançı ilə yollandığı Tokioda heyətin yarısından çox – 19 medal əldə edib. Hərçənd bu 36 nəfərdən ikisi yarışda iştirak edə bilməyib. Buna təmsilçilərimizin koronavirus testinin müsbət nəticə verməsi səbəb olub.
Azərbaycan medal sıralamasına görə Paralimpiadada 10-cu yeri tutmaqla ilkə imza atıb. İndiyədək komandamız ən yaxşı halda 27-ci yerdə qərarlaşıb. Dünyada 10-cu olan Azərbaycan yüksək nəticələr sayəsində Avropada 6-cı sıranı tutub. “Köhnə qitə”nin yalnız 5 ölkəsi daha yüksək sıralarda yer alıb.
Yığmamız postsovet məkanında isə 3-cü olub. Yalnız Rusiya və Ukrayna daha öndə qərarlaşmağı bacarıb. Paralimpiya komandamız medal sıralamasında hətta təşkilatçı ölkəni də qabaqlamağı bacarıb. Meydan sahibi Yaponiyanı arxada qoymağın nə dərəcədə böyük uğur olduğu aydındır. Almaniya, İran və Fransa kimi idman nəhəngləri də yığmamıza aşağıdan yuxarı baxmağa məcburdur.
Ölkəmizdə idmana göstərilən yüksək diqqət sağlamlıq baxımından əngəlli idmançılara da şamil edilir. Onların hazırlıq və toplanışları üçün şəraitin yaradılması bu nəticələrin qazanılmasında əvəzsiz rol oynayıb. Qarabağ müharibəsi qazilərinin də heyətində yer aldığı yığmamızın üzvləri bu yarış sayəsində özlərini dünya idmanının bir parçası hiss edib. Paralimpiyaçılarımız olimpiadada,sadəcə, medal qazanmadı, həm də lider imicini nümayiş etdirməklə ölkəmizin idman gücünü göstərdi.
Tokioya yollanarkən “Yenilməzlər zəfərə doğru” şüarını seçən paralimpiyaçılar bunu yarış meydanlarında da gerçəkləşdirdilər. Təmsilçilərimiz Yaponiyaya turist kimi deyil, zəfər üçün getdiklərini müxtəlif idman növlərində sübuta yetirdi.
Tarixi nailiyyətlər
Atlantadan Rioya qədər olan 6 Paralimpiadada 8 çempionluq yaşayan paraidmançılarımız təkcə Tokioda az qala ikiqat artığına nail oldu. 14 qızıl medal əldə edən təmsilçilərimiz ümumi mükafat sayında da rekorda imza atıb.
Paralimpiyaçılarımız 27-ci olduğumuz London-2012-də 12 dəfə fəxri kürsüyə qalxmışdı. Bu rəqəmi 50 faiz artırmağa nail olan yığmamız “gündoğar ölkə”də 19 mükafata yiyələnib.
Tokio-2020 üzgüçümüz Roman Saley üçün tarixi uğurla yadda qalıb. Milliləşən legioner üç qızıl medal qazanmaqla ölkə idman tarixində ilk üçqat paralimpiya çempionu olub.
Cüdoda Şəhanə Hacıyeva, Vüqar Şirinli, Sevda Vəliyeva, Xanım Hüseynova, Hüseyn Rəhimli, Dürsədəf Kərimova, atletikada Həmid Heydəri, Elvin Astanov, Lamiyə Vəliyeva, Orxan Aslanov, üzgüçülükdə Vəli İsrafilov hamını qabaqlayaraq qızıl medala layiq görülüb. Lamiyə Vəliyeva ikinci medalı qazanmaqla həm də gümüş mükafatçı olub. Pauerliftinqdə Pərvin Məmmədov, cüdoda Namiq Abaslı, İlham Zəkiyev, atletikada Səid Nəcəfzadə bürünc medala sevinib.
Tokio-2020 həm də rekordlarla əlamətdar olub. Həmid Heydəri nizə atmaqda 51,42 m, Elvin Astanov nüvə itələmədə 8,77 m nəticə ilə dünya rekordunu yeniləyib. Vəli İsrafilov 100 m brassla üzməkdə 1.04,86, Lamiyə Vəliyeva 400 m qaçmaqda 55,00 nəticə ilə Paralimpiya rekorduna imza atıb.
Əminliklə söyləmək olar ki, paralimpia komandamız olimpiya yığmamızın nəticəsini kölgədə qoyub. Tokioda qızıl medal qazana bilməyən olimpiyaçılarımız üçün əsl nümunə olan paralimpiyaçılarımız Azərbaycan bayrağını 19 dəfə fəxri kürsüyə yüksəldib. 15 dəfə Azərbaycan himnini səsləndirən paralimpiyaçılarımızın nəticəsi ölkə idmanı tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
Paris-2024-ə doğru irəli
Milli Paralimpiya Komitəsinin baş katibi Kamal Məmmədov “Region Plus”a açıqlamasında idmançılarımızın tarixi nəticəyə imza atdığını söyləyib: “Milli Paralimpiya Komitəsi bütün dünyaya idmançılarının gücünü nümayiş etdirdi. Azərbaycan əsgəri kimi, idmançıları da bütün dünyaya öz iradəsini, gücünü göstərdi. Bundan da yaxşı ola bilərdi. Qarşıda Paris-2024 Yay Paralimpiya Oyunları gəlir. İnşallah. 2024-cü ildə də yeni uğurlarımızla millətimizi sevindirəcəyik”.
Tokio-2020 Yay Paralimpiya Oyunlarında qızıl medal qazanan Azərbaycan para-atleti Elvin Astanov “R+”a müsahibəsində çox xoşbəxt olduğunu deyib: "Öz borcumuzu yerinə yetirdik. Bayrağımızı ən yüksəkdə dalğalandırmalıydıq. Bunun üçün də çalışdıq, vuruşduq və Allaha şükürlər olsun ki, buna nail olduq".
Şəhidlərin əziz xatirəsinə
Nüvə itələmə növündə çıxış fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxan 42 yaşlı idmançı eyni zamanda Prezident İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya təşəkkür edib: "Həmişə yanımızda olan Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya çox sağ ol deməliyəm. 44 günə əsgərlərimiz Qarabağı necə azad etdilərsə, biz də cənab Prezidentin tapşırığı ilə Tokioda uğurla çıxış etdik. Allah şəhidlərimizə rəhmət etsin, qazilərimizə cansağlığı versin. Bizim qəhrəman qızlarımıza da halal olsun. Öz medallarımızı qazandıq. Onlarla da fəxr edirik. Ən xoş arzularla Tokioya getdik və elə də qayıtdıq".
Nizəatma yarışında dünya rekordu müəyyənləşdirərək çempion olan paraatlet Həmid Heydəri uğurlarının davamlı olması üçün çalışacağını deyib: "Dünya rekordu ilə bütün rəqiblərimə qalib gəldim. Azərbaycan Prezidentinə, Milli Paralimpiya Komitəsinin rəhbərinə təşəkkürlərimi çatdırıram. Ümid edirəm ki, Paris paralimpiadasında öz rekordumu yeniləyəcəyəm".
Uzunluğa tullanma növündə bürünc medala sahib çıxan Səid Nəcəfzadə ilk dəfə paralimpiadada çıxış etdiyini xatırladıb: "Medalsız qayıtmadığım üçün sevinirəm. Mənə dəstək olan hər kəsə təşəkkür edirəm. İlk olaraq, idmançıların yanında olan Prezident İlham Əliyevə minnətdaram. Şəxsi məşqçimə və ailəmə həmişə mənə inandıqları və dəstək verdikləri üçün təşəkkürümü bildirirəm. Hər kəs medalları şəhidlərimizə həsr edib. Onların qanı bahasına dalğalanan bayrağımız həmişə zirvələrdə olsun".
Qələbə əzmində
Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsinin prezidenti İlqar Rəhimov idmançıların yüksək nəticə qazanacağına əvvəlcədən inandığını bildirib: "Bizim komandamız çox güclüdür. Yarışdan əvvəl də bunu demişdim. Hətta proqnoz verəndə bildirdim ki, Tokioya yollanan komanda əvvəlki heyətlərdən daha yaxşıdır".
O, komandadakı hər idmançının nəyə qadir olduğunu bildiklərini söyləyib: "Bu məlumatlar bizə əsas verir ki, düzgün proqnoz irəli sürək. Yarışdan əvvəl neçə qızıl medal qazana biləcəyimizi dilimizə gətirmirdik. Amma paralimpiyaçıların Tokioda layiqli çıxış edəcəklərini gözləyirdik. Bəzi proqnozlarımız isə baş tutmadı. Qızıl medal gözlədiyimiz idmançılar güclərindən aşağı səviyyədə çıxış etdilər. Digərləri isə gözləmədiyimiz halda paralimpiya çempionu oldu. Çünki uşaqlarda qələbə və zəfər ruhu var idi. Azərbaycan xalqına, paralimpiyaçıların dostu Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edirik. Onun zəhməti nəticəsində bizim uşaqlar Vətənə zəfərlə dönüblər".
Rəhimov Vətən müharibəsindəki zəfərin paralimpiyaçıların çıxışına təsir etdiyini sözlərinə əlavə edib: "Qələbəmiz bizim uşaqları çox ruhlandırdı. Söz verirəm ki, idmançılarımız bundan sonra daha məsuliyyətli hazırlaşacaq. Fransanın paytaxtı Parisdəki paralimpiadaya cəmi 3 il qalıb. Çox qısa müddətdə hazırlıqlarımızı görməliyik. Yeni komanda formalaşdırılmalıdır. Təbii ki, heyətdə qalan idmançılar olacaq. Çünki komandamız çox gəncdir. Biz seleksiya işlərini davam etdirməli və yeni idmançıları da cəlb etməliyik. Bu istiqamətdə işlər görülür. Əsas işlərimizdən biri Vətən müharibəsində sağlamlığını itirən qazilərimizin paralimpiadaya cəlb olunmasıdır. Çox sayda gənc paralimpiyaçılarımız var. Onlar istənilən idman növü ilə məşğul ola bilirlər. Biz seleksiya işləri aparacağıq və çalışacağıq ki, Parisə bundan daha güclü heyətlə yollanaq".
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Milli Paralimpiya komandası üzvlərinin təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən XVI Tokio Yay Paralimpiya Oyunlarında qazanılmış yüksək nailiyyətlərə və Azərbaycan idmanının inkişafında xidmətlərinə görə Azərbaycan idmançıları və onların məşqçiləri, eyni zamanda Milli Paralimpiya Komitəsinin üzvləri təltif olunub. Dövlət başçısı, həmçinin medal qazanan idmançılar və məşqçilərə pul mükafatlarının təyin edilməsilə bağlı da qərar qəbul edib.

19 MEDALS, 10th PLACE
The 16th Summer Paralympic Games in Tokyo are over. The national paralympic team of Azerbaijan finished the competition as the 10th best team of the world among 163 countries, which is an outstanding result. The new record of our athletes is 19 medals, including 14 gold, 1 silver and 4 bronze medals. Medals won in Tokyo 2020 are a record in the paralympic history of Azerbaijan.
The games, which were supposed to be held last year but were postponed due to the coronavirus pandemic, have gone down in the history of our paralympic team as the most successful competition. Of 36 athletes in the team, more than half (19) became medallists in Tokyo, although two athletes were unable to join the competition due to a positive COVID-19 test result.
At the Tokyo Paralympic Games, Azerbaijan for the first time took the 10th place in terms of the number of medals. Our best achievement so far has been 27th place. We took even a higher place (6) among the European states.
We also became the third among the post-Soviet states. Russia and Ukraine made it to the top three. Our team could outperform even the host country Japan in the medal standings. This is undoubtedly a huge success. Among the countries left behind were such giants of sports as Germany, Iran, and France.
The close attention to sports in Azerbaijan also considers athletes with health problems. The most important factor contributing to our success in Tokyo was the creation of excellent conditions for the training of athletes. Thanks to this competition, the members of the national team, including the veterans of the Garabagh war, felt like a part of world sports. Our paralympians became more than just the winners of Olympic medals. They demonstrated the image of a leader, showed the sports power of Azerbaijan.
They indeed confirmed the motto that they chose for the Tokyo Olympics – Invincible to success!  In a wide variety of sports, they have proven that they came to Japan not as tourists, but to win.
Historical achievements
With a total of 8 highest awards from Atlanta to Rio, our paralympians have surpassed this result almost twice in Tokyo. With 14 gold medals in their asset, our athletes also updated the record for the total number of awards.
At the 2012 London Olympic Games, Azerbaijan’s national paralympic team hit the podium 12 times, while in Japan it did so 19 times.
Swimmer Roman Salei was remembered for his historic achievement in Tokyo 2020. With three gold medals in his asset, he became the first three-time paralympic champion in the history of sports in Azerbaijan.
Judokas Shahan Hajiyev, Vugar Shirinli, Sevda Veliyeva, Khanym Huseynova, Huseyn Rahimli, Dursadaf Kerimova, althletes Hamid Heydari, Elvin Astanov, Lamiya Veliyeva, Orkhan Aslanov and swimmer Veli Israfilov could beat all their rivals. Lamiya Veliyeva also won a silver medal. Parvin Mammadov (powerlifting), Namig Abasly (judo), Ilham Zakiyev (judo) and Said Najafzadeh (athletics) became bronze medalists.
Tokyo 2020 was also significant in terms of records. So, with the result of 51.42 m, Hamid Heydari updated the world record in javelin throw, while Elvin Astanov did the same with the result of 8.77 m in shot put. Veli Israfilov, who completed 100 m breaststroke in 1.04.08 minutes, and Lamiya Veliyeva, who ran 400 m in 55.00 seconds, updated paralympic records.
Rest assured, our paralympic team has left in the shadows the result of the Olympic team of Azerbaijan. Paralympians became an example for the Olympic team that failed to win a single award in Tokyo. As a tribute to them, the anthem of Azerbaijan was played 14 times, and this result went down in the history of Azerbaijan’s as one of the highest accomplishments.
Paris 2024 ahead
In his interview with R+, the Secretary General of the National Paralympic Committee Kamal Mammadov confirmed that our athletes achieved a historic result: “The National Paralympic Committee has demonstrated the strength of its athletes to the whole world. Like the Azerbaijani soldiers, our athletes also showed their will and strength to the whole world. The performance could be even better. We are preparing for Paris 2024 Summer Paralympics. God willing, we will please our nation with new successes in 2024 as well.”.
Azerbaijani paraathlete Elvin Astanov, who won a gold medal in Tokyo, said that he was very happy: “We have fulfilled our duty. We raised our flag to the very top. We tried and fought for this hard. Glory to Allah, we achieved what we wanted.”
In memory of martyrs
The 42-year-old athlete, who rose to the highest step of the podium in the shot put competition, expressed his gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva: “They constantly supported us. As our soldiers liberated Garabagh in just 44 days, we did everything as instructed by our president. May Allah rest the souls of our martyrs and grant health to our veterans. Glory to our heroic girls as well. We have won our medals and are proud of them. We went to Tokyo and returned with the best results.”
Hamid Heydari, our champion in javelin throwing with a new world record, said that he would try to continue his successful performances: “I defeated all opponents with a world record. I express my gratitude to the President of Azerbaijan, the leadership of the National Paralympic Committee. I hope to renew my record at the Paris Paralympics.”
The bronze medallist in long jump Said Najafzadeh recalled that he performed at the Paralympics for the first time: “I am glad that I could get a medal. I thank everyone who supported me. First of all, I am grateful to President Ilham Aliyev, who is always with the athletes. I express my gratitude to my personal trainer and my family for their faith in me and support. All of us won these medals as a tribute to the memory of our martyrs. May our flag, which stands high thanks to their blood, be always at the top.”
In the spirit of victory
Ilgar Rahimov, President of the National Paralympic Committee of Azerbaijan, said that he believed in the high achievements of our athletes: “Our team is very strong. I said this before the competition. I even said that the team going to Tokyo is better than the previous lineups.”
The Paralympic Committee was confident in the ability of each team member: “This allowed us to make the right predictions. Before the competition, we did not discuss about how many gold medals we could win. At the same time, we were expecting a worthy performance by our paralympians. Some of our predictions did not come true. Athletes that we expected to win gold medals could not perform well. Others unexpectedly became paralympic champions, as they had a spirit of victory.”
Mr. Rahimov added that the triumph of Azerbaijan in the Patriotic War also influenced the performances of the paralympians: “The victory greatly inspired our athletes. I promise that now our athletes will prepare with even greater responsibility. Less than three years are left before the Paralympic Games in Paris. We need to get ready as soon as possible. We need to form a new team. Of course, there will be athletes who are in the team, because the team is very young. One of our main goals is to attract veterans who lost their health in the Patriotic War. We have a lot of young paralympians. They can do any kind of sport. We will make selection and go to Paris with an even stronger team.”
President Ilham Aliyev signed a decree on awarding members of the National Paralympic Team of Azerbaijan. According to the decree, Azerbaijani athletes and their coaches, as well as the members of the National Paralympic Committee, were awarded for the high results achieved at the 16th Summer Paralympic Games in Tokyo, as well as for their merits in the development of sports in Azerbaijan. President also decreed to award the winning athletes with monetary rewards.