RİSKSİZ DURUŞ GƏTİRMƏK
Azərbaycan bankları kredit və depozit portfelini artırıb, dollarlaşma səviyyəsini isə yetərincə azaldıblar
Pandemiyanın səbəb olduğu ressesiyaya baxmayaraq, Azərbaycanın bank sektoru həsəd aparılacaq bir sabitlik nümayiş etdirib, iflasdan qaça bilib və kredit riskləri həddini məqbul səviyyədə saxlayıb. Üstəlik, də bu ilin yazından başlayaraq neftin qiymətinin artması və qeyri-neft sektorunun canlanması nəzərə alınmaqla maliyyə qurumları kreditləşmədə ardıcıl artım nümayiş etdirir, depozit bazası artır və əmanətlərin dollarlaşması azalır.
Eyni zamanda karantin məhdudiyyətləri kredit qurumlarını e-bankinq xidmətlərini genişləndirməyə sövq edib. Yaxın gələcəkdə «OpenBanking» platformasının formalaşmasının gözlənilməsi nəzərə alınmaqla, bu gün maliyyə texnologiyası həllərinin kütləvi istifadəsi şübhə doğurmayan bir trenddir.
Dəyişmədən qorumaq
2014-2017-ci illərdəki enerji böhranından fərqli olaraq, Azərbaycanın bank sektoru, təxminən, bir il yarımdır davam edən COVID-19 pandemiyası şəraitində böhrana davamlılığının yüksək səviyyədə olduğunu nümayiş etdirib. Aşağı işgüzar aktivliyə və 2020-ci ildə bank maliyyələşdirilməsinə tələbatın azalmasına baxmayaraq, makroiqtisadi sabitlik və Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) səriştəli pul siyasəti sayəsində pul bazarında sabitlik qorunub saxlanılıb. Məhz AMB-nin mühafizəkar siyasəti inflyasiyanı məqbul həddə saxlamağa yardımçı olub, həmçinin valyuta bazarının sabitliyini və manatın məzənnəsinin dayanıqlılığını gücləndirməyə kömək edib. Bununla da, 6 il əvvəl baş vermiş kredit böhranı zamanı kədərli rol oynamış və on beşə yaxın bankın iflasına gətirmiş dollar və avro tələbi ajiotajının qarşısı alınıb.
Mərkəzi Bankın balanslaşdırılmış pul siyasəti bütünlükdə bu il əhəmiyyətli dəyişikliklərə məruz qalmayıb. Enerjidaşıyıcıların və digər əmtəələrin qiymətlərində 2021-ci ilin mart ayından etibarən müşahidə edilən qlobal artım Azərbaycanın ixrac gəlirlərinin artmasına, ticarət saldosunda profisitin artmasına və tədiyyə balansı göstəricilərinin yaxşılaşmasına səbəb olub. Bununla belə, baz pul göstəricilərinin nisbətən əlverişli olmasına baxmayaraq, Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti ilin əvvəlindən etibarən beşinci dəfə uçot dərəcəsini 6,25% səviyyəsində saxlamaq qərarına gəlib. Bu addım, daha çox inflyasiya idxalı təzyiqinin artması fonunda ölkədə makroiqtisadi sabitliyin qorunmasının vacibliyi ilə izah olunur. Bütünlükdə, indiki çox çətin şəraitdə pul siyasətinin tələsik liberallaşdırılmasından imtina edilməsi inflyasiya və fiskal risklər səbəbindən özünü tam doğruldur. Bununla belə, bank sektoru həddindən artıq likvidlik fonunda iqtisadiyyatın real sektorunun maliyyələşdirilməsini uğurla idarə edir, həmçinin pul ehtiyatlarına olan tələb və təklif arasındakı balans yetərincə əlverişlidir.
Risksiz artım
AMB-nin kursunun doğruluğunu bu ilin yazından etibarən ölkənin bank bazarında kreditləşmə səviyyəsinin artım meylinin olması da sübut edir. Beləliklə, avqustun əvvəlinə bankların məcmu kredit portfeli 14,9 milyard manatı keçib ki, bu da illik bazda 5,4 faiz artım deməkdir.
Bu da önəmlidir ki, bu dövr ərzində kredit portfelinin strukturunda müsbət dəyişikliklərin müşahidə edilib - biznes borclarının payı 3% artıb. 2021-ci ilin 7 ayı ərzində kredit portfelinin 58,3%-i biznes kreditlərinin payına düşüb, ən böyük artım (7,6%) - ticarət və xidmətlərə verilən kreditlər hesabına təmin edilib.
Ekspertlər hesab edirlər ki, orta müddətli perspektivdə biznesin kreditləşmə tempi artacaq və bu, qeyri-neft sənayesində istehsalın sürətlə artmasına, habelə korporativ sektorun, həmçinin kiçik və orta biznesin Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun bərpası üzrə genişmiqyaslı proqramlarda iştirakına səbəb olacaq. İnfrastruktur işlərinin genişlənməsi, azad edilmiş ərazilərdə mənzillərin, sənaye və sosial obyektlərin tikintisi ilə təkcə kommersiya kreditlərinə deyil, digər bank məhsullarına da ehtiyac artacaq.
Hesabat dövründə istehlak kreditləşməsi seqmentində də önəmli bir artım (9,9%) qeyd edilib – onun payına bankların kredit portfelinin 26,9%-i, yəni təxminən, 4 milyard manat düşüb. Həcm baxımından növbəti yeri ipoteka kreditləri tutur - 2,2 milyard manat olub ki, bu da ümumi kredit portfelinin 14,8%-ni təşkil edir.
Burada qeyd etmək lazımdır ki, istehlak və ipoteka kreditləşməsinin artmasına baxmayaraq, bu seqmentdə yüksək sabitlik səviyyəsi qorunub saxlanır və defolt riskləri minimuma endirilir ki, bu da 2015-2016-cı illərdəki böhran vəziyyətindən qat-qat fərqlənir.
Əmanətlərin dollarlaşmasının azalması
Devalvasiyadan və bank böhranından bu yana AMB və maliyyə sektorunun birgə səyləri nəticəsində kredit risklərində nəzərəçarpacaq dərəcədə azalma əldə edilə bilinib. Bu, əsasən bank sektorunun sağlamlaşdırılmasına, prudensial tənzimləmənin təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş kompleks tədbirlər, o cümlədən kredit risklərinin idarə edilməsi üzrə müasir beynəlxalq standartlara uyğun tələblər sayəsində gerçəkləşdirilib.
2021-ci ilin yeddi ayının statistikası bu siyasətin effektivliyini açıq şəkildə göstərir: bu müddət ərzində ölkə banklarında vaxtı keçmiş və problemli kreditlər 11,8% azalaraq, ümumi kredit portfelinin 6,1%-ni təşkil edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bir il əvvəl problemli kreditlərin portfeldəki payı 7,28% idi.
Diqqətəlayiqdir ki, pandemiya böhranının ən çətin şərtlərində, qapanmalar və karantin məhdudiyyətləri nəticəsində çox sayda şirkətlərin fəaliyyətinin dayandığı, işsizliyin və s.-in artdığı günlərdə problemli kreditlərin payını azaltmaq mümkün olub. Bank sektorunun dəstəklənməsində önəmli rolu AMB-nin böhran əleyhinə keçən ilin aprel ayında tətbiq etdiyi tədbirlər paketi, həmçinin "Koronavirus ( COVID-19) pandemiyası şəraitində kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin müvəqqəti tənzimlənməsi qaydaları"nın qəbul edilməsi oynayıb. Bu dəstək bu gün də göstərilir: xüsusən, banklara faiz cəzası, cərimə və digər maliyyə cəzalarının alınmaması üzrə edilən tövsiyənin vaxtı bu il oktyabrın 1-dək uzadılıb ki, krediti qaytarmaqda çətinlik çəkən borc götürənlərin kredit tarixçəsi pisləşdirilməsin.
Vətəndaşların bank sektoruna inamını təsdiqləyən digər önəmli amil əhalinin əmanətlərinin artması, həmçinin əmanətlərin dollarlaşmasının azalmasıdır. Fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər də daxil olmaqla əhalinin bank əmanətlərinin həcmi avqustun əvvəlində 8,6 milyard manata çatıb ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,2% çoxdur. Eyni zamanda əhalinin dollar və digər xarici valyutalarda əmanətləri 7,4% azalaraq 3,8 milyard manata bərabər olub. Bu gün xarici valyutada əmanətlər əhalinin bütün əmanətlərin, təxminən, 44,7%-ni təşkil edir - keçən ilin sonunda bu rəqəm 50,8%-ə bərabər idi və banklar üçün ən çətin dövr olan 2016-cı ildə hətta 81%-ə çatırdı.
Xarici valyutada olan əmanətlərin payının azalması dollar əmanətləri üzrə faiz dərəcələrini hələ də son dərəcə aşağı (təxminən, 1,5%-də) saxlayan yerli bankların ardıcıl siyasəti sayəsində mümkün olub, çünki manat əmanətləri üzrə gəlirliliyin 5-6 dəfə yüksək olması əhalini özünə cəlb edir.
OpenVanking – rəqəmsal gələcək
Pandemiya böhranının ölkənin bank sektoruna təsirini qiymətləndirərkən, unutmaq olmaz ki, yaxın gələcəkdə inkişaf tempi xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində təkmilləşdirilməsi qabiliyyətindən çox asılı olacaq. Bu trend hələ keçənilki qapanma dövründə müşahidə edilirdi, onda əhali arasında e-bankinqin, mobil bankinqin, internet-ödənişlərin populyarlığı önəmli dərəcədə artmışdı.
Azərbaycanda ödəniş sistemlərinin inkişafı ilə bağlı tezliklə tətbiq olunacaq yeni konsepsiya nəzərə alınmaqla bank sektorunun rəqəmsallaşmasının gücləndirilməsi artıq yaxın zamanlarla maliyyə xidmətlərinin inkişafının əsas istiqamətinə çevriləcək. O cümlədən, AMB və Maliyyə Texnologiyaları Assosiasiyasının (AzFina) mütəxəssisləri tərəfindən ödəniş bazarında rəqabət qabiliyyətini artırmaq məqsədi ilə "Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında" qanun layihəsi hazırlanıb. O cümlədən bunun üçün beynəlxalq venderlərin və maliyyə-texniki qurumların daha çox iştirakı nəzərdə tutulur.
Bununla yanaşı, Mərkəzi Bank «OpenBanking» platformasının işlənməsini başa çatdırır, eyni zamanda 2026-cı ilə qədər hesablanmış "yol xəritəsi" formalaşdırır ki, bunun vasitəsilə ölkənin bütün kredit qurumlarında açıq bankinq mexanizmlərinin tətbiq edilməsi planlaşdırılır. «Yol xəritəsi» beş il müddətində açıq bankinq yanaşmalarının tətbiqi ilə bağlı planlaşdırılan bütün tədbirləri özündə cəmləşdirir. Bununla yanaşı, uyğun dövrdə «OpenBanking» prinsipləri nəzərə alınmaqla qanunvericilik bazası təkmilləşdiriləcək ki, bu, maliyyə xidmətləri bazarının yaxın gələcəkdə sürətli inkişafına səbəb olacaq.
«OpenBanking» alətləri tətbiq edildikdən sonra yerli bankların müştəriləri nə kimi üstünlüklər əldə edəcəklər? İlk növbədə, bu, vahid proqram interfeysi vasitəsilə bir və ya bir neçə bankdakı kartlar, hesablar, kreditlər və əmanətlər haqqında müxtəlif məlumatları birləşdirərək müştərilərin bank məlumatlarına çıxışını genişləndirməyə imkan verəcək. Sərbəst bankinq mexanizmi ödəniş sistemlərinə və fintex şirkətləri üçün bank məlumatlarına çıxış təmin edəcək, müştərilər isə daha dolğun məlumatlar əldə edə, əməliyyatlar apara, hesab aça və kredit ala biləcəklər, həmçinin öz məlumatlarını təhlil edə biləcəklər, kredit yükünü və vergi yükünü optimallaşdıra biləcəklər, həmçinin daha çox işlər bacaracaqlar.
Özü də, banklarda Open API (Application Programming Interface) sisteminin tətbiqi ilə bütün bu məlumatlar kənar layihəçilərin proqramlaşdırma interfeysləri vasitəsilə əldə ediləcək. Uyğun olaraq, bank müştəriləri əlverişli olmayan tətbiqlərdən istifadə etməkdən, zəif funksionallıqla kifayətlənməkdən və daha əlverişli həllər mövcud olduqda yüksək komissiyalar ödəməkdən xilas olacaqlar.
«Open API/OpenBanking» alət dəstinin sadalanan üstünlükləri bu gün elektron ödənişlərə kütləvi şəkildə keçildiyi, mobil və e-bankinq xidmətlərindən istifadənin genişləndiyi, iş proseslərini optimallaşdıraraq vaxt və pula qənaət edən işgüzar dairələr üçün xüsusilə cəlbedicidir.
«OpenBanking» alətlərinin Avropa, ABŞ və dünyanın digər inkişaf etmiş ölkələrində tətbiq olunma templəri nəzərə alınarsa, bu cür texnologiyaların yaxın gələcəkdə dünya maliyyə sistemində aparıcı trendə çevriləcəyi tam aydındır. Bu, əlbəttə ki, Azərbaycandan yerli bankların rəqəmsal modernləşdirilməsi və onların fintex-qurmlarla operativ konvergensiya proseslərinin sürətləndirilməsi üçün adekvat səylər tələb edir.

Азербайджанские банки увеличили кредитный и депозитный портфели, заметно сократив уровень долларизации
Вопреки вызванной пандемией рецессии банковский сектор Азербайджана продемонстрировал завидную стабильность, смог избежать банкротств, удержав планку кредитных рисков на приемлемом уровне. Ну а с весны текущего года с учетом роста цен на нефть и оживления ненефтяного сектора финансовые структуры демонстрируют устойчивый рост кредитования, увеличивается депозитная база и сокращается долларизация вкладов.
В то же время карантинные ограничения подтолкнули кредитные организации к расширению услуг е-банкинга. Массовое применения финтехрешений сегодня безальтернативный тренд, принимая во внимание ожидаемое в скором времени формирование платформы OpenBanking.
Сохранить без изменений
В отличие от энергетического кризиса 2014-2017 годов банковский сектор Азербайджана в условиях продолжающейся уже около полутора лет пандемии COVID-19 продемонстрировал высокий уровень кризисоустойчивости. Несмотря на низкую активность бизнеса и сокращение спроса на банковское финансирование в 2020 году, стабильность на денежно-кредитном рынке удалось сохранить благодаря макроэкономической стабильности и грамотной монетарной политике Центрального банка Азербайджана (ЦБА). Именно консервативная политика ЦБА помогла удержать инфляцию в приемлемых пределах, а также укрепить стабильность валютного рынка и курсовую устойчивость маната. Тем самым был предотвращен ажиотажный спрос на доллары и евро, сыгравший столь печальную роль в кредитном кризисе шестилетней давности и обернувшийся банкротством полутора десятка банков.
Взвешенная денежно-кредитная политика ЦБА в целом не претерпела существенных изменений и в текущем году. Наблюдаемый с марта 2021 года глобальный рост цен на энергоресурсы и другие сырьевые товары способствовал увеличению экспортных доходов Азербайджана, росту профицита торгового сальдо и улучшению показателей платежного баланса. Однако, несмотря на сравнительное благополучие базовых монетарных показателей, правление Центробанка в июле уже в пятый раз с начала года приняло решение сохранить без изменений показатель учетной ставки на уровне 6,25%. Этот шаг во многом объясняется необходимостью сохранения макроэкономической стабильности в стране в условиях возросшего давления импортируемой инфляции. В целом отказ от поспешной либерализации денежно-кредитной политики в текущих весьма непростых условиях вполне оправдан в силу инфляционных и фискальных рисков. Тем более что на фоне избыточного уровня ликвидности в банковском секторе последний успешно справляется с финансированием реального сектора экономики, и текущий баланс между предложением и спросом на денежные ресурсы вполне приемлем.
Рост без рисков
О верности курса ЦБА свидетельствует тот факт, что с весны текущего года на банковском рынке страны наметилась тенденция роста кредитования. Так, на начало августа совокупный кредитный портфель банков превысил 14,9 млрд. манатов, что говорит о 5,4-процентном росте в годовом исчислении.
Не менее важно, что за этот период наметились позитивные изменения и в структуре кредитного портфеля, где на 3% возросла доля бизнес-займов. За 7 месяцев 2021 года 58,3% кредитного портфеля пришлось на бизнес-кредиты, причем наибольший рост - 7,6% - обеспечили ссуды, предоставленные сфере торговли и услуг.
Эксперты полагают, что в среднесрочной перспективе темпы бизнес-кредитования возрастут, чему будут способствовать стремительный рост производства в ненефтяной промышленности, а также участие корпоративного сектора и субъектов малого и среднего бизнеса в масштабной программе возрождения Карабаха и Восточного Зангезура. По мере расширения инфраструктурных работ, строительства жилья, промышленных и социальных объектов на освобожденных территориях будет возрастать потребность не только в коммерческих займах, но и в других банковских продуктах.
За отчетный период заметный рост (9,9%) отмечен и в сегменте потребительского кредитования - на его долю пришлось 26,9% кредитного портфеля банков, порядка 4 млрд. манатов. Следующую по объемам позицию занимают ипотечные займы - 2,2 млрд. манатов, на них пришлось 14,8% в общем кредитном портфеле.
Здесь необходимо отметить, что несмотря на рост потребительского и ипотечного кредитования, в этом сегменте сохраняется высокий уровень стабильности и минимизированы риски неплатежей и дефолтов, что разительно отличается от кризисной ситуации 2015-2016 годов.
Снижение долларизации вкладов
Со времен девальвации и банковского кризиса совместными усилиями ЦБА и финансового сектора удалось добиться заметного снижения кредитных рисков. И сделано это во многом благодаря комплексным мерам, направленным на оздоровление банковского сектора, совершенствование пруденциального регулирования, в том числе требований по управлению кредитными рисками в соответствии с современными международными стандартами.
Об эффективности этой политики наглядно свидетельствует статистика семи месяцев 2021 года: за этот период просроченные и проблемные займы в банках страны сократились на 11,8%, составив 6,1% от общего кредитного портфеля. Для сравнения - годом ранее доля проблемных кредитов в портфеле составляла 7,28%.
Примечательно, что сократить долю проблемных кредитов удалось в сложнейших условиях пандемического кризиса, когда в результате локдаунов и карантинных ограничений деятельность многих компаний была приостановлена, увеличился рост безработицы и т.д. Весомую роль в поддержке банковского сектора оказали внедренный в апреле прошлого года пакет антикризисных мер ЦБА, а также принятый «Порядок временного регулирования деятельности кредитных организаций в условиях пандемии коронавируса (COVID-19)». Эта поддержка оказывается и сегодня: в частности, до 1 октября этого года продлен срок действия рекомендации банкам не начислять штрафные проценты, неустойки и другие штрафы, не ухудшать кредитную историю заемщиков, испытывающих сложности с погашением ссуд.
Еще одним знаковым фактором, подтверждающим доверие граждан к банковскому сектору, стали рост депозитов населения, а также сокращение показателей долларизации вкладов. Объем банковских депозитов населения, в том числе физических лиц, занимающихся индивидуальной предпринимательской деятельностью, на начало августа достиг 8,6 млрд. манатов, что на 5,2% превысило показатели аналогичного периода прошлого года. В то же время вложения населения в долларах и иной инвалюте, сократившись на 7,4%, составили сумму, эквивалентную 3,8 млрд. манатов. Сегодня на валютные депозиты приходится около 44,7% всех вкладов населения - по итогам прошлого года это показатель составлял 50,8%, а в наиболее сложный для банков период в 2016 году и вовсе достигал 81%.
Снижению доли вкладов в инвалюте способствовала последовательная политика местных банков, по-прежнему сохраняющих на крайне низком уровне процентную ставку на долларовые депозиты (порядка 1,5%), в то время как доходность по манатным вкладам в 5-6 раз выше, что и привлекает население.
OpenBanking - цифровое будущее
Оценивая влияние пандемического кризиса на банковский сектор страны, нельзя не отметить, что в обозримой перспективе темпы развития в немалой степени будут зависеть от способности реформироваться в направлении цифровизации услуг. Данный тренд стал ощутим еще в период прошлогодних локдаунов, которые значительно увеличили популярность у населения услуг е-банкинга, мобильного банкинга, интернет-платежей в рамках динамично растущей электронной коммерции и т.д.
С учетом новой концепции развития платежных систем, которая в скором времени будет внедрена в Азербайджане, усиление цифровизации банковского сектора уже в ближайшее время станет главным направлением развития финансовых услуг. В частности, ЦБА и специалисты Ассоциации финансовых технологий (AzFina) разработали проект закона «О платежных услугах и платежных системах», призванного увеличить конкурентоспособность на платежном рынке. В том числе за счет большего участия в нем международных вендеров и финансово-технических организаций.
Вместе с тем Центробанк завершает разработку платформы OpenBanking, а также формирует рассчитанную до 2026 года «дорожную карту», посредством которой планируется внедрять механизмы открытого банкинга во всех кредитных структурах страны. «Дорожная карта» содержит все запланированные мероприятия по применению подходов открытого банкинга на пятилетний период. Наравне с этим в соответствующий период будет совершенствоваться законодательная база с учетом принципов OpenBanking, что будет способствовать стремительному развитию рынка финансовых услуг уже в ближайшем будущем.
Какие же преимущества получат клиенты отечественных банков после внедрения инструментов OpenBanking? Прежде всего это позволит расширить доступ клиентов к банковской информации путем объединения различной информации по картам, счетам, кредитам, депозитам в одном или нескольких банках посредством единого программного интерфейса. Механизм свободного банкинга предоставит платежным системам и финтехкомпаниям доступ к данным банков, а клиенты смогут получать более полную информацию, осуществлять транзакции, открывать счета и получать кредиты, анализировать свои данные и оптимизировать кредитную нагрузку и налоговое бремя, а также многое другое. Причем с внедрением в банках системы Open API (Application Programming Interface) вся эта информация будет доступна посредством программных интерфейсов сторонних разработчиков. Соответственно клиенты банков будут избавлены от необходимости пользоваться неудобными приложениями, ограничиваться скудным функционалом и платить высокие комиссии при наличии более удобных решений.
Перечисленные преимущества инструментария Open API/OpenBanking особенно привлекательны для деловых кругов, где сегодня наблюдается массовый переход на электронные платежи, расширяется использование услуг мобильного и е-банкинга, позволяющих экономить время и деньги, оптимизируя рабочие процессы.
Учитывая темпы внедрения инструментов OpenBanking в Европе, США и других развитых странах мира, вполне очевидно, что подобные технологии в недалеком будущем станут ведущим трендом мировой финансовой системы. И это, безусловно, требует от Азербайджана адекватных усилий для ускорения процессов цифровой модернизации отечественных банков и их операционной конвергенции с финтех-структурами.