KÖHNƏ DÜNYANIN YENİ GERÇƏKLİYİ
Avropa bazarında qazın yüksək qiymətləri – həm istehlakçılar, həm də istehsalçıların özü üçün problemdir
Son bir neçə ayda Avropa ölkələrini bürümüş qaz həyəcanı oktyabrın əvvəlində öz zirvəsinə çatıb. Avropada qazın birja qiyməti qaz anbarlarında ehtiyatların azalması, isitmə mövsümündən əvvəl yanacağa tələbatın artması və təklifin azlığı fonunda oktyabrın 6-da 1000 kubmetr üçün 1950 dollar səviyyəsini keçərək, yeni bir rekord vurdu. Avropa Komissiyası sədrinin birinci müavini Frans Timmermans elə həmin gün bildirib ki, Avropa İttifaqında enerji resurslarına tələbat son 25 il (!) ərzində maksimuma çatıb və bu da qiymətlərin bu qədər kəskin sıçrayışına səbəb olub.
Günahkar axtarışı
Beləliklə, Avropanın yeraltı qaz anbarlarında (YQA) qaz ehtiyatları on illik dövr üzrə ən aşağı doluluq səviyyəsində idi - 75% doldurulmuşdu, halbuki ötən ilin eyni vaxtında doluluq 94% olmuşdu. Energetika məsələləri üzrə Avropa komissarı Kadri Simson bu həcmin Avropanın qışı keçirməsi üçün kifayət edəcəyinə əmin etsə də, ekspertlərin fikrincə, Avropa qaz bazarında "qiymət çılğınlığının" müddəti daha çox təbiət amilindən asılı olacaq. Əgər qış nisbətən isti keçərsə, onda ehtiyatların və qiymətlərin səviyyəsinin normallaşmasına ümid etmək olar. Əks təqdirdə, bütün gələn il boyunca Avropada "mavi yanacağın" qiyməti yüksək olaraq qalacaq.
Rusiya Avropa İttifaqı bazarındakı vəziyyəti sabitləşdirmək imkanını "Şimal axını-2" qaz kəmərinin tam keyfiyyətli işə salınmasında görür, lakin kəmər hələ də test doldurulması mərhələsindədir və həm də sertifikatlaşmadan keçməlidir. Kreml mümkün başqa bir variant kimi, mövcud boru kəmərləri ilə qaz nəqlinin həcmini artırmağı sayır.
Ancaq bu, yalnız Avropa İttifaqının və ya regionun ayrı-ayrı ölkələrinin müvafiq xahişlə Rusiyaya üz tutsalar və əlbəttə ki, müqavilələr bağlasalar, mümkün olacaq - başqa heç cür mümkün deyil. Yeri gəlmişkən, Macarıstan artıq qaz qiymətlərinin artması fonunda Rusiya ilə yeni müqavilə imzalayıb. Ola bilsin ki, Rusiya boru kəməri qazının digər Avropa istehlakçıları da onun yolu ilə gedəcəklər.
Yeri gəlmişkən, bir sıra Avropa siyasətçiləri açıq şəkildə məhz Moskvanı bazarda ajiotaj tələbatı yaratmaq üçün qəsdən Avropa istehlakçılarına qazı az göndərməkdə günahlandırırlar. Halbuki Avropanın ən böyük qaz şirkətləri bildirirdilər ki, "Qazprom" uzunmüddətli müqavilələr üzrə öhdəliklərini yerinə yetirir. Buna baxmayaraq, Rusiya - enerji nəhəngi ixracatı artırıb-artırmayacağı barədə müzakirələrin mərkəzində qalır.
Sentyabrın ortalarında Avropa parlamentinin bir qrup deputatı Avropa Komissiyasından bazardakı indiki vəziyyətdə «Qazprom»un rolunu araşdırmağı xahiş etdi. Parlamentarilər rekord qiymət artımlarında şirkətin günahkar ola biləcəyini və bundan "Şimal axını 2" qaz kəmərinin işə salınmasına icazə alınmasını sürətləndirmək üçün istifadə etdiyini iddia edirlər.
ABŞ-ın enerji naziri Cennifer Granholm, öz növbəsində, bildirib ki, Vaşinqton Rusiyanın Avropadakı qaz böhranındakı rolunu "yaxından" izləyir. O, əlavə edib ki, ABŞ "Qazprom" un bu işdə iştirak edib-etmədiyini və şirkətin bazarı manipulyasiya edib-etmədiyini qiymətləndirmək də daxil olmaqla böhranın həllinə kömək etmək üçün yollar axtarmağa çalışır.
Rusiya yeni müqavilələrə hazırdır
Bununla yanaşı, oktyabrın 7-də keçirilən hərracda yanacaq nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşdı - Avropada qazın min kubmetrinin qiyməti 1000 dollardan aşağı düşdü. Ekspertlər qiymətlərin aşağı düşməsinin səbəblərindən birinin Rusiya prezidenti Vladimir Putinin energetikanın inkişafı üzrə iclasda qiymətləri sabitləşdirməklə bağlı Avropaya kömək vəd etməsi olduğunu düşünürlər.
Düzdür, daha öncə V.Putin Avropa Komissiyasının qaz nəqli ilə bağlı uzunmüddətli müqavilələri məhdudlaşdırmaq və yanacaq ticarətində birja mübadiləsinə yönəlmək qərarını tənqid etmişdi. "Bu gün bu siyasətin yanlış olduğu tamamilə aydındır",- deyə V.Putin bildirib.
O, bildirib ki, belə bir siyasətin çox sayda qeyri-müəyyənliklər üzündən qaz bazarının xüsusiyyətlərini nəzərə almır. Rusiya lideri bunların sırasında böhrandan sonrakı enerjiyə tələbatı artıran sürətli iqtisadi yüksəlişi və qışın soyuq keçməsi səbəbilə yeraltı qaz anbarlarında təbii qaz ehtiyatlarının azalmasını sadalayıb. V.Putinin fikrincə, başqa bir amil, havanın istiliyi və sakit hava üzündən küləkdən enerji istehsalının azalması olub. “Nəzərə almaq lazımdır ki, son on il ərzində Avropada enerji balansı kəskin şəkildə dəyişib. Bölgənin bir çox ölkəsi havadan asılı külək enerjisinə görə kömür və nüvə stansiyalarından imtina edib",- deyə o vurğulayıb.
İclasın yekununda Rusiya lideri Sankt-Peterburq Birjası vasitəsilə dünya bazarında qaz nəqlinin artırılması təşəbbüsünü dəstəkləyib.
Ekspertlər əmindirlər ki, zamanla bu cür addımlar Avropada enerji xammalı qiymətləri ilə bağlı vəziyyəti sabitləşdirməyə kömək edəcək. Bununla belə, analitiklər regionda qaz qiymətlərinin keçənilki dəyərlərə enməsini gözləmirlər, buna görə də tədbirlərin ani təsir edəcəyinə ümid etmirlər, çünki ixracatın artmasının özü də mərhələli prosesdir.
Rusiya Federasiyası baş nazirinin müavini Aleksandr Novak da vurğulayıb ki, bazarda qaz qiymətlərinin cari səviyyəsi sağlam deyil, yalnız fundamental amillər nəticəsində deyil, həm də spekulyasiyalar hesabına yaranıb, o, vəziyyətin tez bir zamanda sabitləşdirmək lazım olduğunu bildirib: təchizatçılar üçün ani mənfəət, qiymət uyğunsuzluğunun uzunmüddətli potensial zərərlərini üstələməyəcək.
"Belə şəraitdə bir çox istehsal müəssisələri, özəlliklə, qaz-kimya zavodları bağlana bilər və bu, artıq baş verir, bunu elə həmin Böyük Britaniyada, Avropa ölkələrində və digər ölkələrdə görürük. Belə qiymətlərdə bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid intensivləşir və təbii ki, daha səmərəsiz hasilat layihələrinə sərmayə qoymaq arzusu artır. Buna görə də, əlbəttə ki, bazar daha sürətli sabitləşməlidir”, - deyə A.Novak bildirib.
Britaniya böhranı
Bununla yanaşı, rusiyalı nazirin yuxarıda qeyd etdiyi kimi, Böyük Britaniyada işlər, həqiqətən də, Avropa İttifaqından daha pisdir - son 1,5 ay ərzində yüksək qaz qiymətləri üzündən Krallıqda beş enerji şirkəti artıq bağlanıb. Daha dördünün müflisləşməsi barədə xəbərlər tezliklə meydana çıxa bilər. Analitiklər güman edirlər ki, ilin sonuna qədər ölkədə yalnız 10 enerji şirkəti qala bilər - 2021-ci ilin əvvəlində isə 70-ə yaxını işləyirdi.
Böyük Britaniya Avropanın ən böyük qaz istehlakçılarından biridir, Britaniyanın elektrik enerjisi sənayesinin və buna görə də bütün iqtisadiyyatın bu enerji daşıyıcısından asılılıq dərəcəsi çox yüksəkdir. Belə ki, Britaniya Neft və Qaz Şirkətləri Assosiasiyasının (OGUK) məlumatına görə, 2021-ci ilin birinci rübündə, ölkədəki elektrik enerjisi istehsalının 35%-ində qazdan istifadə edilib.
Müqayisə üçün: Avropanın ən böyük "mavi yanacaq" istehlakçısı və "Qazprom"un ən önəmli ixrac bazarı olan Almaniyada eyni dövrdə bu rəqəm 2 dəfə aşağı - 16% idi, Fransada isə qazın payı heç 6%-ə də çatmır – Avropa İttifaqının ikinci ən böyük iqtisadiyyatı əsasən nüvə enerjisinə güvənir. Avropa İttifaqının elektrik enerjisi sənayesində qazın payı 2020-ci ildə orta hesabla 20% təşkil edib.
Böyük Britaniyada evlərin 85%-i, Almaniyada - 48%, Fransada - mənzil sektorunun 39%-i qazla qızdırılır.
Böyük Britaniyanın qazdan bu qədər yüksək asılılığı ölkənin kontinental şelfində, ilk növbədə, Şimal dənizində yarım əsrdən çox gerçəkləşdirilmiş fəal neft və qaz hasilatının birbaşa nəticəsidir. Öz sahillərində iri yataqları istismar etmək imkanı olduğuna görə britaniyalılar geniş yeraltı qaz anbarı sistemi yaratmağa ehtiyac duymayıblar – Avropa İttifaqındakı qaz anbarlarının ümumi tutumu Böyük Britaniyadakı qaz anbarlarının tutumundan, təxminən, 80 dəfə çoxdur.
Böyük Britaniyanın qaz bazarının artan asılılığı həm də onunla bağlıdır ki, o, tələb olunan həcmlərin qısamüddətli satınalınmasına, uyğun olaraq, spot qiymətlərlə alınmasına fokuslanıb. Bu bazarda isə qiymətlər son vaxtlar ağlasığmaz yüksəkliklərə qalxıb: keçən ilin sonunda 1000 kubmetr üçün 200 dollar səviyyəsindən bu ilin 30 sentyabrında, demək olar ki, 1180 dollara yüksəlib.
Belə vəziyyətdə, bir qayda olaraq, «Qazprom» və digər təchizatçılarla sabit qiymət formulu ilə uzunmüddətli müqavilələr bağlayan Almaniya şirkətləri və qitənin digər enerji şirkətləri özlərini (ən azından indiyə kimi) hazırda çətin duruş gətirən britaniyalı idxalçıları nisbətən xeyli üstün mövqedə görürlər.
Eyni zamanda Avropa İttifaqı ölkələri artıq növbəti inflyasiya dalğalarına hazırlaşır - analitiklərin fikrincə, 2022 -ci ildə Avropanın qaz və elektrik enerjisi bazarlarında bu, mümkündür.
Azərbaycanın planları
Avropada qaz çatışmazlığı Azərbaycandan da "mavi yanacaq" ixracı həcminin artmasına səbəb olub. Eyni zamanda, OPEK+un qərarı ilə Azərbaycan da avqust ayından bu yana neft hasilatını ayda 7 min barel/sutka artırmaq üçün «xeyir-dua» alıb. Dünya bazarlarında neft və qazın yüksək qiymətləri ilə yanaşı, xammal ixracının həcminin artmasının Azərbaycan iqtisadiyyatına hansı təsir göstərəcəyini təxmin etmək çətin deyil. Belə ki, «FitchGroup»a daxil «FitchSolutions»un proqnozuna görə, ölkə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) artımı 2021-ci ildə 2,5%, 2023-cü ildə isə 3,3% olacaq. Agentliyin məlumatına görə, 2021-2022-ci illərdə Azərbaycan ÜDM-in artmasını yüksək xarici tələbat, o cümlədən neftə və qaza dayanıqlı tələbat stimullaşdıracaq.
Azərbaycan qazının Avropaya ixracı uzunmüddətli müqavilələr əsasında həyata keçirilsə də, bu müqavilələrdə spot komponentini də istisna etmək mümkün deyil. SOCAR-ın marketinq və investisiyalar üzrə vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyov da bunu dolayısı ilə təsdiqləyib. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndəsi «Independent Commodity Intelligence Services»ə verdiyi müsahibəsində, təbii ki, qiymətləri şərh etməyib, lakin bildirib ki, Azərbaycan spot qazı artıq İtaliya bazarında satılır və vurğulayıb ki, SOCAR alıcılarını "bazar şərtlərinə uyğun olaraq çeviklik" təqdim etməyə çalışır.
TAP AG boru kəməri şirkəti bildirib ki, 31 dekabr 2020-ci ildən 16 sentyabr tarixinə qədər 5 milyard kubmetr Azərbaycan qazı Trans-Adriatik qaz kəməri ilə Avropaya (İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstan – “R+”) göndərilib. Amma bu, əslində, Azərbaycan Energetika Nazirliyinin bu il ixrac üçün planlaşdırdığı həcmdir.
Bununla yanaşı, Bakı artıq Avropaya ixrac həcmini artırmağa hazır olduğunu bildirib, lakin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, bunun üçün yeni sazişlərə ehtiyac var.
“Biz təbii qazımızı Avropaya ixrac etməyə ötən ilin son günü - dekabrın 31-də başladıq. Həmin vaxtdan etibarən ixracımızın profili artmaqdadır. Biz uzun illər, 15 il ərzində Avropa bazarında etibarlı neft təchizatçısıyıq və hər hansı fasilə olmayıb. İndi isə təbii qazın etibarlı təchizatçısı kimi biz öz rolumuzu oynayırıq. Bizim təbii qazın qiyməti digər mənbələrdən daxil olan qazdan ucuzdur. Bu qaz yeni mənbədən gəlir. Cənub Qaz Dəhlizinin vacibliyi nəinki əlavə qaz həcmləri, o cümlədən alternativ mənbə olması ilə izah edilir. Bu, enerji təhlükəsizliyi məsələsidir. Biz Avropa istehlakçılarına göndərdiyimiz qazı artıq müqavilə əsasında satmışıq. Buna görə, əgər Avropa istehlakçılarından əlavə tələbat olarsa, biz danışıqlara başlamalıyıq, çünki siz əvvəlcə qazı satmalısınız, sonra onu hasil etməlisiniz. Adətən, qaz biznesində fəaliyyətin ardıcıllığı belədir ”, - deyə İlham Əliyev İspaniyanın «EFE» xəbər agentliyinə müsahibəsində bildirib.
O, texniki və kommersiya səbəblərinə görə bu qış Azərbaycan qazının Avropaya ixrac həcmini artırmağın mümkün olmadığını bildirib. "Lakin əgər indi başlasaq, fikrimcə, biz növbəti qış üçün hazır olacağıq. Həcmlərin artırılması üçün potensial var”, - deyə Azərbaycan lideri bildirib.
Azərbaycan Prezidenti həmçinin xatırladıb ki, ölkənin qaz ehtiyatları 2,6 trln. kubmetr səviyyəsində qiymətləndirilir . “Belə həcm öz istehlakımız və ixrac üçün ən azı 100 ilə kifayət edər. Hazırda yeni yataqların kəşf edilməsi mərhələsindəyik. Azərbaycanın neft və qaz sektoruna böyük enerji şirkətləri arasında maraq artır. Biz həcmi və hasilatı artıra bilərik, lakin bunun üçün hazırda danışıqlara başlamalıyıq və yeni müqavilələri imzalamalıyıq", - deyə o vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, hakimiyyətin qaz ixracının coğrafiyasını Balkanlar və Şərqi Avropa ölkələri hesabına genişləndirmək üzrə planları var. " Gələcəkdə biz təchizatımızın coğrafiyasını Avropada Balkanlara və Şərqi Avropanın bir sıra digər ölkələrinə qədər genişləndirə bilərik. Bu, istehlakçılar və bizim üçün, o cümlədən şirkətlər və hər kəs üçün enerji təhlükəsizliyi baxımından yaxşı olardı”, - deyə İ. Əliyev bildirib.
OPEK ekspertləri ehtimal edirlər ki, yaxın 25 ildə qaza tələbat artacaq. Təşkilatın proqnozlarına görə, 2045-ci ildə qlobal enerji balansında qazın payı indiki 23.3%-dən 24.4%-ə yüksələcək və bütün enerji növləri arasında ikinci yeri tutacaq (2020-ci ildə neftdən sonra kömür ikinci yerdə olub).
Kartel həmçinin ehtimal edir ki, 2021-2022-ci illərin qışının soyuq olacağı təqdirdə, rekord qaz qiymətləri enerji istehsalında alternativ yanacaq kimi neft məhsullarının istifadəsinə təkan verə bilər.
Bu proqnozları və Azərbaycanın potensialını nəzərə alaraq, Azərbaycan qazının asanlıqla yeni alıcı tapacağını güman etmək olar. Məsələnin texniki tərəfinə gəlincə, bu zaman Cənub Qaz Dəhlizinin ötürmə qabiliyyətini iki dəfə artırmaqla bağlı, çox güman ki, heç bir problem olmayacaq. Son enerji böhranının fonunda Cənub Qaz Dəhlizinin və bütövlükdə Azərbaycan qazının dəyəri önəmli dərəcədə artır.

НОВАЯ РЕАЛЬНОСТЬ СТАРОГО СВЕТА
Высокие цены на газ на европейском рынке - проблема как для потребителей, так и для самих производителей
Газовая лихорадка, охватившая европейские страны в последние несколько месяцев, в начале октября достигла своего апогея. Биржевая цена газа в Европе на фоне низких запасов в газохранилищах, роста спроса на топливо перед отопительным сезоном и ограниченного предложения 6 октября установила новый рекорд, превысив уровень в $1950 за 1 тыс. кубометров. Первый зампред Еврокомиссии Франс Тиммерманс в тот же день заявил, что спрос на энергоресурсы в Евросоюзе достиг максимума за 25(!) лет, что и привело к такому резкому скачку цен.
Поиски виновного
Итак, запасы газа в европейских подземных газохранилищах (ПГХ) оказались на десятилетнем минимуме - 75% против 94% в прошлом году. Хотя еврокомиссар по энергетике Кадри Симсон уверяет, что и этого объема Европе хватит, чтобы пережить зиму, по мнению экспертов, длительность «ценового безумия» на европейском рынке газа будет во многом зависеть от природного фактора. Если зима окажется относительно теплой, то можно ожидать нормализации уровня и запасов, и цен. В противном же случае стоимость «голубого топлива» в Европе будет оставаться высокой на протяжении ближайшего года.
В России возможность стабилизировать ситуацию на рынке ЕС видят в полноценном запуске газопровода «Северный поток-2», но он пока находится на стадии тестовой закачки и должен еще пройти сертификацию. Другим возможным вариантом Кремль считает увеличение объемов поставок газа по действующим трубопроводам. Впрочем, это будет возможно, если только Евросоюз или отдельные страны региона обратятся к России с соответствующей просьбой и, конечно же, заключат контракты - иначе никак. Кстати, Венгрия на фоне роста цен на газ уже заключила с Россией новое соглашение. Возможно, ее примеру последуют и другие европейские потребители российского трубопроводного газа.
Между тем из уст ряда европейских политиков именно в адрес Москвы звучат открытые обвинения в намеренных недопоставках газа европейским потребителям для создания ажиотажного спроса на рынке. Хотя крупнейшие газовые компании Европы заявляют, что «Газпром» выполняет свои долгосрочные контракты, тем не менее, российский энергетический гигант остается в центре спора о том, может он увеличить объемы экспорта или нет.
Министры финансов Франции, Испании, Греции, Чехии и Румынии попросили Евросоюз разработать инструменты «для немедленного реагирования на существенный рост цен» и расследовать ситуацию на газовом рынке. Они также отметили, что ЕС должен скоординировать закупки.
Группа депутатов Европарламента в середине сентября попросила Еврокомиссию расследовать роль «Газпрома» в сложившейся на рынке ситуации. Парламентарии утверждают, что компания может быть виновна в рекордном росте цен и использовать его, чтобы ускорить получение разрешения на запуск газопровода «Северный поток-2».
Министр энергетики США Дженнифер Гранхольм, в свою очередь, заявила, что Вашингтон «внимательно» наблюдает за ролью России в европейском газовом кризисе. Она добавила, что США пытаются найти способы помочь разрешить кризис, в том числе оценивая, не причастен ли к нему «Газпром» и не манипулирует ли компания рынком.
Россия готова к новым контрактам
Тем временем на торгах 7 октября топливо заметно подешевело - цены на газ в Европе за 1 тыс. кубометров опускались ниже $1 тыс. Эксперты считают, что одной из причин падения котировок стали обещания российского президента Владимира Путина помочь Европе в стабилизации цен, данные им на совещании по развитию энергетики.
Предварительно, правда, В.Путин раскритиковал решение Еврокомиссии о сворачивании долгосрочных контрактов на поставки газа и переориентацию на биржевую торговлю топливом. «Оказалось, это сегодня стало абсолютно очевидным, что эта политика является ошибочной», - сказал В.Путин.
Он пояснил, что такая политика не учитывает специфики газового рынка из-за большого количества факторов неопределенности. К таковым российский лидер отнес быстрое посткризисное восстановление экономики, которое разогрело спрос на энергию, а также снижение запасов природного газа в ПГХ из-за холодной зимы. Еще одним фактором, по словам В.Путина, стало сокращение ветряной генерации из-за жары и безветренной погоды. «При этом следует учесть, что за последние десять лет в Европе резко изменился энергобаланс. Многие страны региона отказались от работы угольных и атомных электростанций в пользу зависящей от погодных условий ветряной энергетики», - добавил он.
Уже по итогам совещания российский лидер поддержал инициативу увеличить предложение газа на мировом рынке через Санкт-Петербургскую биржу.
Специалисты уверены, что со временем такие действия позволят стабилизировать ситуацию с ценами на энергосырье в Европе. Однако аналитики не ожидают удешевления газа в регионе до прошлогодних значений и, соответственно, мгновенного эффекта, поскольку даже наращивание экспорта - процесс постепенный.
Вице-премьер РФ Александр Новак также констатировал, что текущий уровень рыночных цен на газ - нездоровый, он сложился не только в результате действия фундаментальных факторов, но и из-за спекуляций, и нужно скорее стабилизировать ситуацию: сиюминутные выгоды для поставщиков не перевесят потенциальный долгосрочный ущерб от ценового перекоса.
«Фундаментально многие производства в таких условиях, особенно газохимические предприятия, могут закрываться, что уже происходит, мы это видим в той же Великобритании, в европейских и других странах. Происходит более интенсивный переход на возобновляемые источники энергии при таких ценах, и, конечно, возникает желание инвестировать в более неэффективные добычные проекты. Поэтому, конечно, рынок надо быстрее стабилизировать», - заявил А.Новак.
Британский кризис
Между тем в Великобритании, как указал выше российский министр, дела обстоят действительно даже хуже, чем в ЕС, - из-за высоких цен на газ за последние 1,5 месяца в Королевстве закрылись уже пять энергетических компаний, новости о банкротстве еще четырех могут появиться в ближайшее время. Аналитики полагают, что к концу года в стране может остаться 10 энергетических компаний - в начале 2021 года работало около 70.
Великобритания - один из крупнейших в Европе потребителей газа, и степень зависимости британской электроэнергетики и тем самым всей экономики от этого энергоносителя весьма высока. Так, в I квартале 2021 года, по данным британской ассоциации нефтегазовых компаний OGUK, 35% электроэнергии в стране было произведено с помощью газа.
Для сравнения: в Германии, а это крупнейший европейский потребитель «голубого топлива» и важнейший экспортный рынок «Газпрома», данный показатель в тот же период был в 2 раза меньше - 16%, а во Франции доля газа не достигает и 6% - вторая по величине экономика ЕС опирается главным образом на атомную энергетику. В среднем доля газа в электроэнергетике Евросоюза составила в 2020 году 20%.
В Великобритании 85% домов отапливаются газом, в Германии - 48%, во Франции - 39% жилищного сектора.
Столь высокая зависимость Великобритании от газа является прямым следствием более чем полувековой активной нефтегазовой добычи на континентальном шельфе страны, прежде всего в Северном море. Возможность эксплуатировать крупные месторождения у собственных берегов привела также к тому, что британцы не стали обзаводиться разветвленной системой ПГХ - суммарная мощность газохранилищ в Евросоюзе приблизительно в 80 раз превышает вместимость британских.
Повышенная уязвимость газового рынка Великобритании связана еще и с тем, что он сильно сфокусирован на краткосрочных закупках нужных объемов и, соответственно, на спотовых ценах.
А там цены взлетели до казавшихся еще недавно просто немыслимых высот: от примерно $200 за 1 тыс. кубометров в конце прошлого года до почти $1180 30 сентября.
В этой ситуации немецкие и другие континентальные энергетические компании, заключающие с «Газпромом» и другими поставщиками, как правило, долгосрочные контракты со стабильной формулой цены, оказались (пока, во всяком случае) существенно в более выгодном положении, чем британские импортеры, которым сейчас куда труднее держать удар.
В то же время в странах ЕС уже готовятся к очередным волнам инфляции - как считают аналитики, на европейском рынке газа и электроэнергии они возможны в 2022 году.
Планы Азербайджана
Дефицит газа в Европе привел к увеличению объемов экспорта «голубого топлива» и из Азербайджана. В то же время решением ОПЕК+ Азербайджан с августа также получил «добро» на ежемесячное увеличение нефтедобычи на 7 тыс. б/с. Нетрудно догадаться, какой эффект даст рост объемов экспорта сырья вкупе с высокими ценами на нефть и газ на мировых рынках для экономики Азербайджана. Так, Fitch Solutions (входит в Fitch Group) спрогнозировал рост ВВП страны в 2021 году на уровне 2,5%, а в 2023-м - 3,3%. По оценке агентства, рост ВВП Азербайджана в 2021-2022 годах будет стимулировать высокий внешний спрос, в том числе устойчивый спрос на нефть и газ.
И хотя поставки азербайджанского газа в Европу осуществляются на основе долгосрочных контрактов, нельзя исключать и спотовую составляющую в этих договорах. Косвенно это подтвердил и заместитель вице-президента SOCAR по маркетингу и инвестициям Виталий Беглярбеков. В интервью Independent Commodity Intelligence Services представитель Госнефтекомпании Азербайджана, конечно, не стал комментировать цену, но сообщил, что спотовый азербайджанский газ уже продается на итальянском рынке, и подчеркнул, что SOCAR стремится предоставить покупателям «гибкость в соответствии с рыночными условиями».
Трубопроводная компания TAP AG отрапортовала, что за период с 31 декабря 2020 года до 16 сентября 2021-го в Европу (Италию, Грецию и Болгарию. - R+) по Трансадриатическому газопроводу было поставлено 5 млрд. кубометров азербайджанского газа. А ведь это фактически тот объем, который, по оценкам Минэнерго Азербайджана, планировался для экспорта в текущем году.
Между тем Баку уже заявил о готовности увеличить объемы экспорта в Европу, но, как заметил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, для этого нужны новые договоры.
«Мы 31 декабря 2020 года начали экспорт газа в Европу и являемся надежным поставщиком газа. Наш газ дешевле, чем газ, поступающий (в Европу. - R+) из других источников. Мы поставляем газ в Европу на основе договоров. Поэтому если у европейских потребителей имеется необходимость в дополнительных объемах, то нам надо начать переговоры, так как сначала надо определить, куда будет продаваться газ, а потом его добывать. Газовый бизнес работает на таком принципе», - сказал     Ильхам Алиев в интервью испанскому агентству EFE.
Он уточнил, что по техническим и коммерческим причинам текущей зимой невозможно нарастить объем экспортных поставок азербайджанского газа в Европу. «Однако если мы сейчас начнем (переговоры. - R+), то думаю, что к следующей зиме мы будем готовы. Есть потенциал для увеличения объема поставок», - считает лидер Азербайджана.
Президент Азербайджана также напомнил, что газовые запасы страны оцениваются в 2,6 трлн. кубометров. «Этого объема нам хватит для удовлетворения внутренних потребностей, а также экспорта, как минимум, в течение 100 лет. Кроме этого в настоящее время мы на стадии разработки новых месторождений. Мы можем нарастить объемы добычи, но для этого нужно начать переговоры и заключить новые контракты», - отметил он.
Кстати, у властей есть планы и по расширению географии газового экспорта - за счет Балкан и стран Восточной Европы. «Мы видим, что можем стать поставщиками газа и в другие европейские страны. Мы планируем работать с ЕС для расширения географии поставок газа», - заявил И.Алиев.
Эксперты ОПЕК полагают, что в ближайшие 25 лет спрос на газ будет расти. По прогнозам организации, доля газа в мировом энергобалансе в 2045 году вырастет с нынешних 23,3% до 24,4%, и он займет второе место среди всех видов энергии (в 2020 году на втором месте после нефти шел уголь).
Картель также полагает, что рекордные цены на газ могут подтолкнуть использование нефтепродуктов как альтернативный вид топлива в энергогенерации, если зима 2021-2022 годов выдастся холодной.
Учитывая эти прогнозы и потенциал Азербайджана, можно смело предположить, что азербайджанский газ легко найдет новых покупателей. Что касается технической стороны вопроса, а в данном случае расширения пропускной мощности Южного газового коридора (ЮГК) в 2 раза, то и тут, скорее всего, проблем не возникнет. В свете последнего энергетического кризиса ценность ЮГК увеличивается в разы, как и азербайджанского газа в целом.