KÖHNƏ DÜNYANIN YENİ GERÇƏKLİYİ
Avropa bazarında qazın yüksək qiymətləri – həm istehlakçılar, həm də istehsalçıların özü üçün problemdir
Son bir neçə ayda Avropa ölkələrini bürümüş qaz həyəcanı oktyabrın əvvəlində öz zirvəsinə çatıb. Avropada qazın birja qiyməti qaz anbarlarında ehtiyatların azalması, isitmə mövsümündən əvvəl yanacağa tələbatın artması və təklifin azlığı fonunda oktyabrın 6-da 1000 kubmetr üçün 1950 dollar səviyyəsini keçərək, yeni bir rekord vurdu. Avropa Komissiyası sədrinin birinci müavini Frans Timmermans elə həmin gün bildirib ki, Avropa İttifaqında enerji resurslarına tələbat son 25 il (!) ərzində maksimuma çatıb və bu da qiymətlərin bu qədər kəskin sıçrayışına səbəb olub.
Günahkar axtarışı
Beləliklə, Avropanın yeraltı qaz anbarlarında (YQA) qaz ehtiyatları on illik dövr üzrə ən aşağı doluluq səviyyəsində idi - 75% doldurulmuşdu, halbuki ötən ilin eyni vaxtında doluluq 94% olmuşdu. Energetika məsələləri üzrə Avropa komissarı Kadri Simson bu həcmin Avropanın qışı keçirməsi üçün kifayət edəcəyinə əmin etsə də, ekspertlərin fikrincə, Avropa qaz bazarında "qiymət çılğınlığının" müddəti daha çox təbiət amilindən asılı olacaq. Əgər qış nisbətən isti keçərsə, onda ehtiyatların və qiymətlərin səviyyəsinin normallaşmasına ümid etmək olar. Əks təqdirdə, bütün gələn il boyunca Avropada "mavi yanacağın" qiyməti yüksək olaraq qalacaq.
Rusiya Avropa İttifaqı bazarındakı vəziyyəti sabitləşdirmək imkanını "Şimal axını-2" qaz kəmərinin tam keyfiyyətli işə salınmasında görür, lakin kəmər hələ də test doldurulması mərhələsindədir və həm də sertifikatlaşmadan keçməlidir. Kreml mümkün başqa bir variant kimi, mövcud boru kəmərləri ilə qaz nəqlinin həcmini artırmağı sayır.
Ancaq bu, yalnız Avropa İttifaqının və ya regionun ayrı-ayrı ölkələrinin müvafiq xahişlə Rusiyaya üz tutsalar və əlbəttə ki, müqavilələr bağlasalar, mümkün olacaq - başqa heç cür mümkün deyil. Yeri gəlmişkən, Macarıstan artıq qaz qiymətlərinin artması fonunda Rusiya ilə yeni müqavilə imzalayıb. Ola bilsin ki, Rusiya boru kəməri qazının digər Avropa istehlakçıları da onun yolu ilə gedəcəklər.
Yeri gəlmişkən, bir sıra Avropa siyasətçiləri açıq şəkildə məhz Moskvanı bazarda ajiotaj tələbatı yaratmaq üçün qəsdən Avropa istehlakçılarına qazı az göndərməkdə günahlandırırlar. Halbuki Avropanın ən böyük qaz şirkətləri bildirirdilər ki, "Qazprom" uzunmüddətli müqavilələr üzrə öhdəliklərini yerinə yetirir. Buna baxmayaraq, Rusiya - enerji nəhəngi ixracatı artırıb-artırmayacağı barədə müzakirələrin mərkəzində qalır.
Sentyabrın ortalarında Avropa parlamentinin bir qrup deputatı Avropa Komissiyasından bazardakı indiki vəziyyətdə «Qazprom»un rolunu araşdırmağı xahiş etdi. Parlamentarilər rekord qiymət artımlarında şirkətin günahkar ola biləcəyini və bundan "Şimal axını 2" qaz kəmərinin işə salınmasına icazə alınmasını sürətləndirmək üçün istifadə etdiyini iddia edirlər.
ABŞ-ın enerji naziri Cennifer Granholm, öz növbəsində, bildirib ki, Vaşinqton Rusiyanın Avropadakı qaz böhranındakı rolunu "yaxından" izləyir. O, əlavə edib ki, ABŞ "Qazprom" un bu işdə iştirak edib-etmədiyini və şirkətin bazarı manipulyasiya edib-etmədiyini qiymətləndirmək də daxil olmaqla böhranın həllinə kömək etmək üçün yollar axtarmağa çalışır.
Rusiya yeni müqavilələrə hazırdır
Bununla yanaşı, oktyabrın 7-də keçirilən hərracda yanacaq nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşdı - Avropada qazın min kubmetrinin qiyməti 1000 dollardan aşağı düşdü. Ekspertlər qiymətlərin aşağı düşməsinin səbəblərindən birinin Rusiya prezidenti Vladimir Putinin energetikanın inkişafı üzrə iclasda qiymətləri sabitləşdirməklə bağlı Avropaya kömək vəd etməsi olduğunu düşünürlər.
Düzdür, daha öncə V.Putin Avropa Komissiyasının qaz nəqli ilə bağlı uzunmüddətli müqavilələri məhdudlaşdırmaq və yanacaq ticarətində birja mübadiləsinə yönəlmək qərarını tənqid etmişdi. "Bu gün bu siyasətin yanlış olduğu tamamilə aydındır",- deyə V.Putin bildirib.
O, bildirib ki, belə bir siyasətin çox sayda qeyri-müəyyənliklər üzündən qaz bazarının xüsusiyyətlərini nəzərə almır. Rusiya lideri bunların sırasında böhrandan sonrakı enerjiyə tələbatı artıran sürətli iqtisadi yüksəlişi və qışın soyuq keçməsi səbəbilə yeraltı qaz anbarlarında təbii qaz ehtiyatlarının azalmasını sadalayıb. V.Putinin fikrincə, başqa bir amil, havanın istiliyi və sakit hava üzündən küləkdən enerji istehsalının azalması olub. “Nəzərə almaq lazımdır ki, son on il ərzində Avropada enerji balansı kəskin şəkildə dəyişib. Bölgənin bir çox ölkəsi havadan asılı külək enerjisinə görə kömür və nüvə stansiyalarından imtina edib",- deyə o vurğulayıb.
İclasın yekununda Rusiya lideri Sankt-Peterburq Birjası vasitəsilə dünya bazarında qaz nəqlinin artırılması təşəbbüsünü dəstəkləyib.
Ekspertlər əmindirlər ki, zamanla bu cür addımlar Avropada enerji xammalı qiymətləri ilə bağlı vəziyyəti sabitləşdirməyə kömək edəcək. Bununla belə, analitiklər regionda qaz qiymətlərinin keçənilki dəyərlərə enməsini gözləmirlər, buna görə də tədbirlərin ani təsir edəcəyinə ümid etmirlər, çünki ixracatın artmasının özü də mərhələli prosesdir.
Rusiya Federasiyası baş nazirinin müavini Aleksandr Novak da vurğulayıb ki, bazarda qaz qiymətlərinin cari səviyyəsi sağlam deyil, yalnız fundamental amillər nəticəsində deyil, həm də spekulyasiyalar hesabına yaranıb, o, vəziyyətin tez bir zamanda sabitləşdirmək lazım olduğunu bildirib: təchizatçılar üçün ani mənfəət, qiymət uyğunsuzluğunun uzunmüddətli potensial zərərlərini üstələməyəcək.
"Belə şəraitdə bir çox istehsal müəssisələri, özəlliklə, qaz-kimya zavodları bağlana bilər və bu, artıq baş verir, bunu elə həmin Böyük Britaniyada, Avropa ölkələrində və digər ölkələrdə görürük. Belə qiymətlərdə bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid intensivləşir və təbii ki, daha səmərəsiz hasilat layihələrinə sərmayə qoymaq arzusu artır. Buna görə də, əlbəttə ki, bazar daha sürətli sabitləşməlidir”, - deyə A.Novak bildirib.
Britaniya böhranı
Bununla yanaşı, rusiyalı nazirin yuxarıda qeyd etdiyi kimi, Böyük Britaniyada işlər, həqiqətən də, Avropa İttifaqından daha pisdir - son 1,5 ay ərzində yüksək qaz qiymətləri üzündən Krallıqda beş enerji şirkəti artıq bağlanıb. Daha dördünün müflisləşməsi barədə xəbərlər tezliklə meydana çıxa bilər. Analitiklər güman edirlər ki, ilin sonuna qədər ölkədə yalnız 10 enerji şirkəti qala bilər - 2021-ci ilin əvvəlində isə 70-ə yaxını işləyirdi.
Böyük Britaniya Avropanın ən böyük qaz istehlakçılarından biridir, Britaniyanın elektrik enerjisi sənayesinin və buna görə də bütün iqtisadiyyatın bu enerji daşıyıcısından asılılıq dərəcəsi çox yüksəkdir. Belə ki, Britaniya Neft və Qaz Şirkətləri Assosiasiyasının (OGUK) məlumatına görə, 2021-ci ilin birinci rübündə, ölkədəki elektrik enerjisi istehsalının 35%-ində qazdan istifadə edilib.
Müqayisə üçün: Avropanın ən böyük "mavi yanacaq" istehlakçısı və "Qazprom"un ən önəmli ixrac bazarı olan Almaniyada eyni dövrdə bu rəqəm 2 dəfə aşağı - 16% idi, Fransada isə qazın payı heç 6%-ə də çatmır – Avropa İttifaqının ikinci ən böyük iqtisadiyyatı əsasən nüvə enerjisinə güvənir. Avropa İttifaqının elektrik enerjisi sənayesində qazın payı 2020-ci ildə orta hesabla 20% təşkil edib.
Böyük Britaniyada evlərin 85%-i, Almaniyada - 48%, Fransada - mənzil sektorunun 39%-i qazla qızdırılır.
Böyük Britaniyanın qazdan bu qədər yüksək asılılığı ölkənin kontinental şelfində, ilk növbədə, Şimal dənizində yarım əsrdən çox gerçəkləşdirilmiş fəal neft və qaz hasilatının birbaşa nəticəsidir. Öz sahillərində iri yataqları istismar etmək imkanı olduğuna görə britaniyalılar geniş yeraltı qaz anbarı sistemi yaratmağa ehtiyac duymayıblar – Avropa İttifaqındakı qaz anbarlarının ümumi tutumu Böyük Britaniyadakı qaz anbarlarının tutumundan, təxminən, 80 dəfə çoxdur.
Böyük Britaniyanın qaz bazarının artan asılılığı həm də onunla bağlıdır ki, o, tələb olunan həcmlərin qısamüddətli satınalınmasına, uyğun olaraq, spot qiymətlərlə alınmasına fokuslanıb. Bu bazarda isə qiymətlər son vaxtlar ağlasığmaz yüksəkliklərə qalxıb: keçən ilin sonunda 1000 kubmetr üçün 200 dollar səviyyəsindən bu ilin 30 sentyabrında, demək olar ki, 1180 dollara yüksəlib.
Belə vəziyyətdə, bir qayda olaraq, «Qazprom» və digər təchizatçılarla sabit qiymət formulu ilə uzunmüddətli müqavilələr bağlayan Almaniya şirkətləri və qitənin digər enerji şirkətləri özlərini (ən azından indiyə kimi) hazırda çətin duruş gətirən britaniyalı idxalçıları nisbətən xeyli üstün mövqedə görürlər.
Eyni zamanda Avropa İttifaqı ölkələri artıq növbəti inflyasiya dalğalarına hazırlaşır - analitiklərin fikrincə, 2022 -ci ildə Avropanın qaz və elektrik enerjisi bazarlarında bu, mümkündür.
Azərbaycanın planları
Avropada qaz çatışmazlığı Azərbaycandan da "mavi yanacaq" ixracı həcminin artmasına səbəb olub. Eyni zamanda, OPEK+un qərarı ilə Azərbaycan da avqust ayından bu yana neft hasilatını ayda 7 min barel/sutka artırmaq üçün «xeyir-dua» alıb. Dünya bazarlarında neft və qazın yüksək qiymətləri ilə yanaşı, xammal ixracının həcminin artmasının Azərbaycan iqtisadiyyatına hansı təsir göstərəcəyini təxmin etmək çətin deyil. Belə ki, «FitchGroup»a daxil «FitchSolutions»un proqnozuna görə, ölkə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) artımı 2021-ci ildə 2,5%, 2023-cü ildə isə 3,3% olacaq. Agentliyin məlumatına görə, 2021-2022-ci illərdə Azərbaycan ÜDM-in artmasını yüksək xarici tələbat, o cümlədən neftə və qaza dayanıqlı tələbat stimullaşdıracaq.
Azərbaycan qazının Avropaya ixracı uzunmüddətli müqavilələr əsasında həyata keçirilsə də, bu müqavilələrdə spot komponentini də istisna etmək mümkün deyil. SOCAR-ın marketinq və investisiyalar üzrə vitse-prezidentinin müavini Vitali Bəylərbəyov da bunu dolayısı ilə təsdiqləyib. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndəsi «Independent Commodity Intelligence Services»ə verdiyi müsahibəsində, təbii ki, qiymətləri şərh etməyib, lakin bildirib ki, Azərbaycan spot qazı artıq İtaliya bazarında satılır və vurğulayıb ki, SOCAR alıcılarını "bazar şərtlərinə uyğun olaraq çeviklik" təqdim etməyə çalışır.
TAP AG boru kəməri şirkəti bildirib ki, 31 dekabr 2020-ci ildən 16 sentyabr tarixinə qədər 5 milyard kubmetr Azərbaycan qazı Trans-Adriatik qaz kəməri ilə Avropaya (İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstan – “R+”) göndərilib. Amma bu, əslində, Azərbaycan Energetika Nazirliyinin bu il ixrac üçün planlaşdırdığı həcmdir.
Bununla yanaşı, Bakı artıq Avropaya ixrac həcmini artırmağa hazır olduğunu bildirib, lakin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, bunun üçün yeni sazişlərə ehtiyac var.
“Biz təbii qazımızı Avropaya ixrac etməyə ötən ilin son günü - dekabrın 31-də başladıq. Həmin vaxtdan etibarən ixracımızın profili artmaqdadır. Biz uzun illər, 15 il ərzində Avropa bazarında etibarlı neft təchizatçısıyıq və hər hansı fasilə olmayıb. İndi isə təbii qazın etibarlı təchizatçısı kimi biz öz rolumuzu oynayırıq. Bizim təbii qazın qiyməti digər mənbələrdən daxil olan qazdan ucuzdur. Bu qaz yeni mənbədən gəlir. Cənub Qaz Dəhlizinin vacibliyi nəinki əlavə qaz həcmləri, o cümlədən alternativ mənbə olması ilə izah edilir. Bu, enerji təhlükəsizliyi məsələsidir. Biz Avropa istehlakçılarına göndərdiyimiz qazı artıq müqavilə əsasında satmışıq. Buna görə, əgər Avropa istehlakçılarından əlavə tələbat olarsa, biz danışıqlara başlamalıyıq, çünki siz əvvəlcə qazı satmalısınız, sonra onu hasil etməlisiniz. Adətən, qaz biznesində fəaliyyətin ardıcıllığı belədir ”, - deyə İlham Əliyev İspaniyanın «EFE» xəbər agentliyinə müsahibəsində bildirib.
O, texniki və kommersiya səbəblərinə görə bu qış Azərbaycan qazının Avropaya ixrac həcmini artırmağın mümkün olmadığını bildirib. "Lakin əgər indi başlasaq, fikrimcə, biz növbəti qış üçün hazır olacağıq. Həcmlərin artırılması üçün potensial var”, - deyə Azərbaycan lideri bildirib.
Azərbaycan Prezidenti həmçinin xatırladıb ki, ölkənin qaz ehtiyatları 2,6 trln. kubmetr səviyyəsində qiymətləndirilir . “Belə həcm öz istehlakımız və ixrac üçün ən azı 100 ilə kifayət edər. Hazırda yeni yataqların kəşf edilməsi mərhələsindəyik. Azərbaycanın neft və qaz sektoruna böyük enerji şirkətləri arasında maraq artır. Biz həcmi və hasilatı artıra bilərik, lakin bunun üçün hazırda danışıqlara başlamalıyıq və yeni müqavilələri imzalamalıyıq", - deyə o vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, hakimiyyətin qaz ixracının coğrafiyasını Balkanlar və Şərqi Avropa ölkələri hesabına genişləndirmək üzrə planları var. " Gələcəkdə biz təchizatımızın coğrafiyasını Avropada Balkanlara və Şərqi Avropanın bir sıra digər ölkələrinə qədər genişləndirə bilərik. Bu, istehlakçılar və bizim üçün, o cümlədən şirkətlər və hər kəs üçün enerji təhlükəsizliyi baxımından yaxşı olardı”, - deyə İ. Əliyev bildirib.
OPEK ekspertləri ehtimal edirlər ki, yaxın 25 ildə qaza tələbat artacaq. Təşkilatın proqnozlarına görə, 2045-ci ildə qlobal enerji balansında qazın payı indiki 23.3%-dən 24.4%-ə yüksələcək və bütün enerji növləri arasında ikinci yeri tutacaq (2020-ci ildə neftdən sonra kömür ikinci yerdə olub).
Kartel həmçinin ehtimal edir ki, 2021-2022-ci illərin qışının soyuq olacağı təqdirdə, rekord qaz qiymətləri enerji istehsalında alternativ yanacaq kimi neft məhsullarının istifadəsinə təkan verə bilər.
Bu proqnozları və Azərbaycanın potensialını nəzərə alaraq, Azərbaycan qazının asanlıqla yeni alıcı tapacağını güman etmək olar. Məsələnin texniki tərəfinə gəlincə, bu zaman Cənub Qaz Dəhlizinin ötürmə qabiliyyətini iki dəfə artırmaqla bağlı, çox güman ki, heç bir problem olmayacaq. Son enerji böhranının fonunda Cənub Qaz Dəhlizinin və bütövlükdə Azərbaycan qazının dəyəri önəmli dərəcədə artır.

NEW EUROPEAN REALITIES
Over the past few months, a gas rush has covered the European countries, having reached its climax in early October. The exchange price of gas in Europe set a new record on October 6 amid low reserves in storage facilities, growth in fuel demand before the heating season and limited supply and now exceeds $1,950 per thousand cubic meters. First Vice President of the European Commission, Frans Timmermans, said on the same day that the demand for energy resources in the EU had reached a maximum in 25 (!) years, having caused such a sharp jump in prices.
Who to blame?
Gas reserves in European underground storage facilities (USF) are at a ten-year low - 75% against 94% last year. Although European Energy Commissioner Kadri Simson assures that this volume will be enough for Europe to survive the winter, according to experts, the duration of the price frenzy in the market will largely depend on natural factors. If the winter turns out to be relatively warm, we can expect that the level of stocks and prices normalise. Otherwise, the cost of gas in Europe will remain high over the next year.
In Russia, they believe that it is possible to stabilise the situation on the EU market thanks to the full-fledged launch of Nord Stream 2. But the pipeline is still going through the test injection stage to be followed by a certification process. Another possible option for the Kremlin is to increase the volume of gas supplies through the existing pipelines. However, this is possible if only the EU or individual EU countries request Russia for gas volumes by concluding contracts. Incidentally, Hungary has already signed a new agreement with Russia amid the rising gas prices. Perhaps other European consumers of Russian pipeline gas will follow suit.
Meanwhile, a number of European politicians openly accuse Moscow of deliberate suspension of gas supply to European consumers in order to create a rush in the market. While Europe's largest gas companies say Gazprom remains committed to its long-term contracts, the Russian energy giant remains a focal point of debates over whether it can boost exports or not.
Finance ministers of France, Spain, Greece, the Czech Republic and Romania asked the EU to develop tools “for an immediate response to a significant rise in prices” and to investigate the situation on the gas market. They also noted that the EU should coordinate the supply chain.
In mid-September, a group of MEPs asked the European Commission to investigate the role of Gazprom in the current market situation. They argue that the company may be to blame for the record price jumps to speed up the approval of the Nord Stream 2 gas pipeline.
US Energy Secretary Jennifer Granholm said that Washington was closely watching Russia's role in the European gas crisis. She added that the US was trying to find ways to help resolve the crisis, including the assessment of Gazprom’s involvement in it and manipulations in the market.
Russia is ready for new contracts
Meanwhile, exchange price for gas in Europe dropped noticeably (less than $1,000 per 1,000 cubic metres) on October 7. Experts believe that one of the reasons was the promises of Russian President Vladimir Putin to help Europe stabilise prices, which he made at the inter-cabinet meeting for the development of energy sector.
Previously, however, Mr. Putin criticised the EC decision to curtail long-term contracts for gas supplies and reorient fuel trading to exchange stocks. “It turned out that this policy was completely mistaken,” Vladimir Putin said.
He explained that this policy does not take into account the specifics of the gas market due to a large number of uncertainties, such as the rapid post-crisis economic recovery, which has warmed up the demand for energy, as well as the decline in natural gas reserves in USFs due to the cold winter. Another factor, according to Mr. Putin, was the reduction in wind generation due to the heat and calm weather. “Please note that over the past ten years, the energy balance in Europe has changed dramatically. Many countries in the region have dumped coal and nuclear power plants in favour of weather-dependent wind power,” he said.
At the same meeting, Mr. Putin supported the initiative to increase the supply of gas to the world market through the St. Petersburg Stock Exchange.
Experts believe that over time such actions will help stabilise the situation with prices for energy in Europe. However, analysts do not expect gas prices in the region to drop to last year's values and an instant effect, since even the increase in exports is a gradual process.
Russian Vice-Premier Alexander Novak said that the current level of gas prices in the market was unhealthy; not only the current situation is a result of fundamental factors, but it also formed because of market speculations. It is necessary to quickly stabilise the situation: immediate benefits for suppliers will not outweigh the potential long-term damage from price differences.
“Under such circumstances, many production facilities, especially chemical companies working with natural gas, shut down. This is already happening, for example in Britain, in European and other countries. We observe a more intense transition to renewable energy sources at current prices. Obviously, this leads to investments in more inefficient extraction projects. Therefore, the market should be stabilised as soon as possible, ” Mr. Novak said.
British crisis
Meanwhile, in the UK, as the Russian minister pointed out above, things are even worse than in the EU. Due to high gas prices over the past 1.5 months, five energy companies have already suspended operations, four more companies may announce their bankruptcy soon. Analysts believe that by the end of the year, only ten energy companies may remain in the country, while 70 of them were working at the beginning of 2021.
Britain is one of the largest consumers of gas in Europe. The British electric power industry and thus the entire economy is very highly dependent on gas. In 1Q2021, according to the British Association of Oil and Gas Companies (OGUK), 35% of the country's electricity was produced using gas.
For comparison, in Germany, which is the largest European consumer of gas and the most significant export market of Gazprom, this indicator in the same period was twice as less (16%), while in France the share of gas in electricity production does not even reach 6%, because the second largest EU economy relies mainly on nuclear energy. On average, the share of gas in the EU’s electric power industry was 20% in 2020.
In Britain, 85% of houses are heated with gas, while in Germany and France this indicator is 48% and 39%, respectively.
Such a high dependence of the UK on gas is a direct consequence of more than half a century of active oil and gas production on the continental shelf, primarily in the North Sea. Thanks to the exploitation of large fields off their shores, the British did not build an extensive system of underground storage facilities for gas. Thus, the total capacity of gas storage facilities in the EU is approximately 80 times the capacity of British ones.
The increased vulnerability of the UK gas market can also be explained by its strong dependence on short-term purchases of the required volumes, that is – on spot prices.
But spot prices have skyrocketed to what seemed quite simply impossible recently: from $200 per 1,000 cubic meters at the end of 2020 to almost $1,180 on September 30, 2021.
In this situation, German and other continental energy companies, which, as a rule, conclude long-term contracts with a stable price formula with Gazprom and other suppliers, have found themselves in a significantly more advantageous position than British importers, which are now struggling with difficult problems.
Meanwhile, the EU countries are preparing for the next waves of inflation. According to analysts, this is a likely scenario in the European gas and electricity market in 2022.
Plans of Azerbaijan
In fact, gas shortage in Europe increased the volume of gas exports from Azerbaijan. At the same time, thanks to an OPEC+ decision effective since August, Azerbaijan may increase the monthly oil production by 7,000 bpd. Therefore, the overall effect of the growing volumes of mineral exports, coupled with high prices for oil and gas on world markets, will definitely benefit the national economy of Azerbaijan. According to FitchSolutions (part of FitchGroup), the GDP growth in Azerbaijan in 2021 is at 2.5%, and will raise to 3.3.% in 2023. This growth will stimulate strong external demand, including a steady demand for oil and gas.
Although Azerbaijan supplies gas to Europe mainly on the basis of long-term contracts, one cannot exclude the spot component of these contracts. Vitaly Beylarbayov, Deputy Vice President of SOCAR for Marketing and Investments, indirectly confirmed this as well. In his interview with Independent Commodity Intelligence Services, Mr. Beylarbayov did not comment on the price of gas, but said that Azerbaijan sold spot gas on the Italian market, while SOCAR sought to provide buyers with “flexibility in accordance with market conditions”.
The pipeline company TAP AG reported that during December 31, 2020-September 16, 2021, Azerbaijan supplied 5 bcm of gas were to Europe (Italy, Greece, and Bulgaria) via the Trans-Adriatic gas pipeline. But this is actually the volume that, according to the Ministry of Energy of Azerbaijan, Azerbaijan planned for export this year.
Meanwhile, Baku has already announced its readiness to increase export volumes to Europe. But, as noted by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, it will be necessary to conclude new contracts.
“On December 31, 2020, we started the reliable export of gas to Europe. Our gas is cheaper than the gas supplied [to Europe] from other sources. We supply gas to Europe on the basis of contracts. That’s why, if European consumers need additional volumes, then we need to start negotiations, because we need to determine where the gas will be sold and then produce it. This is how the gas business operates,” Ilham Aliyev said in his interview with the Spanish news agency EFE.
He added that due to technical and commercial reasons, it is impossible to increase the volume of export supplies of Azerbaijani gas to Europe this winter. “However, if we start [negotiations] now, then I think that by next winter we will be ready. There is a potential for increasing the volume of supplies,” Mr. Aliyev said.
President Aliyev also recalled that Azerbaijan’s gas reserves were estimated at 2.6 trillion cubic meters. “This volume will be enough to meet both domestic and export needs for at least 100 years. In addition, we are currently developing new fields. We can increase production volumes, but we need to start negotiations and conclude new contracts for this,” he said.
By the way, the authorities also have plans to expand the geography of gas exports thanks to the Balkan and Eastern European countries. “We can supply gas to other European countries. We plan to work with the EU to expand the geography of gas supplies,” Mr. Aliyev said.
OPEC experts believe that gas demand will grow in the next 25 years. According to the OPEC forecasts, the share of gas in the global energy balance in 2045 will grow from the current 23.3% to 24.4%, and it will take second place among all types of energy (in 2020, coal was the second after oil).
Cartel also believes that record gas prices could push the use of hydrocarbon products as an alternative fuel in power generation if the winter of 2021-2022 turns out to be cold.
Considering these forecasts and the potential of Azerbaijan, we can assume that Azerbaijani gas will easily find new buyers. As for the technical side of the issue, doubling the throughput capacity of the Southern Gas Corridor (SGC), no problems are expected for now. Given the recent energy crisis, the value of the SGC and Azerbaijani gas increases significantly.