MDB: təhlükəsizlik, iqtisadiyyat və Paşinyan üçün dərs
Oktyabrın 15-də Minskdə Müstəqil Dövlətlər Birliyinin yubiley sammiti keçirilib. Bu ilin sonunda təşkilat 30 illiyini qeyd edəcək. Demək, bu sammit yalnız quruma Belarusun sədrliyinin nəticələrini ortaya qoymamalı, həm də MDB-nin 30 illik fəaliyyətinə şərti də olsa, qiymət verilməsi ilə yadda qalmalı idi.
Təşkilat üçün hazırkı gündəmdən danışarkən iki mövzunun xüsusi aktual olduğu qeyd edilməlidir. Bu, MDB məkanında təhlükəsizlik və sağlamlığın müdafiəsi sahəsində əməkdaşlığın effektivliyinin artırılmasıdır. Son məsələ, əlbəttə ki, koronavirus pandemiyasının fəsadları ilə mübarizə ilə də sıx bağlıdır.
Əsas məsələ - təhlükəsizlik
Hələ sammit ərəfəsində – oktyabrın 11-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin ölkənin Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri ilə keçirdiyi toplantıda MDB məkanında əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsini təklif etmişdi. Bu iclas oktyabrın 13-də Moskvada təşkil olunan MDB ölkələrinin təhlükəsizlik və kəşfiyyat xidmətləri rəhbərlərinin XVII toplantısı ərəfəsində keçirilirdi. Rusiya üçün MDB üzrə tərəfdaşlarının təhlükəsizlik məsələlərinin proqnozlaşdırılan olması, sabit xarakter daşıması vacibdir. Bununla yanaşı, üzv dövlətlər, o cümlədən Rusiya üçün mövcud risklərə qarşı səylərin birləşdirilməsi də Moskva üçün çox önəmlidir. Bu səylər əməkdaşlıq üçün ümumi meydançanın, ümumi «təhlükəsizlik meydanı»nın yaranmasına imkan verərdi. Moskvanın bu ismarıcı digər iştirakçılar tərəfindən də qəbul olunub və onlar da sərhədləri boyunca mövcud vəziyyətin diktəsinə uyğun prioritetlərini müəyyənləşdirməyə başlayıblar.
Dövlətlərin hər biri üçün prioritetlər sonda onları bütünlükdə MDB-də təhlükəsizliyin təmini üçün birgə səylərə motivasiya edir. Bu işin reallaşdırılması isə ildən-ilə daha çətin vəzifəyə çevrilir. Zaman keçdikcə, MDB-nin xarici sərhədləri daha çox birbaşa və dolayı təhdidlərlə qarşı-qarşıya qalır. Nəticədə, ayrı-ayrı üzvlərin onlara reaksiya verməyə gücü çatmır.
Məsələn, Əfqanıstanda taliblər hakimiyyətə gəlib. Demək, MDB-nin bu ölkə ilə sərhədi birbaşa hərbi-siyasi risklərlə qarşı-qarşıyadır. Belarus sərhədində Aİ və NATO ölkələri ilə xüsusilə qaçqın problemi üzündən gərginlik yüksəlib. Azərbaycan-İran sərhədində də gərginlik var və bu, Xəzər istiqamətində sabitliyə təhdiddir.
Maraqlıdır ki, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov iranlı həmkarı Hüseyn Əmir Abdullahianla oktyabrın 6-da keçirdiyi görüşdə Azərbaycanın sərhəddəki hərbi eskalasiyadan hiddətini dilə gətirib. Bu, MDB çərçivəsində qurumun xarici sərhədlərində təhlükəsizliyin təmini ilə bağlı əməkdaşlığın prioritetlərinə tam cavab verirdi.
Bununla yanaşı, MDB daxilində də münaqişəli mövzuların şişməsinə imkan verməmək cəhdləri müşahidə olunur. Çünki üzv dövlətlər arasında münaqişələrin olması vahid təhlükəsizlik meydanının yaradılması vəzifəsinin reallaşdırılmasına ciddi əngəl yaradır. Moskva ən azı mövcud çağırışlar fonunda bu münaqişələrin dərinləşməyəcəyinə, postsovet məkanının gələcək fraqmentasiyasına mane olmayacağına ümid edir.
Nizamlama MDB-nin təhlükəsizliyi nöqteyi-nəzərindən
KTMT Birləşmiş Qərargahının rəisi, general-polkovnik Anatoli Sidorov sammitdən bir gün əvvəl keçirdiyi brifinqdə bildirib ki, Bakı ilə İrəvan arasında Moskvanın vasitəçiliyi ilə əldə olunmuş razılaşma Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə birdəfəlik son qoyulmasına tam imkan verir. Bununla da, Sidorov göstərib ki, ATƏT-in Minsk qrupunun institutundan istifadə o qədər də vacib deyil. Düşünmək olar ki, bu, yaranmış vəziyyətə həm də Rusiyanın hərbi rəhbərliyinin münasibətidir.
«Rusiyanın vasitəçiliyi ilə hərbi əməliyyatları dayandırmaq mümkün oldu. Hazırda əldə olunmuş razılaşmalar Dağlıq Qarabağ ətrafındakı böhranın tam siyasi həllinə nail olunmasına imkan verir», - deyə Sidorov qeyd edib.
Buradan belə çıxır ki, MDB çətin problemləri «evin sirrini vermədən», yəni xarici aktorları prosesə cəlb etmədən, demək, həm də kənar təsirlərə yol vermədən çözmək potensialına malikdir.
Prezident İlham Əliyev MDB sammitindəki çıxışında xüsusi vurğulayıb ki, Azərbaycan nəinki illərlə davam etmiş erməni təcavüzündən əziyyət çəkmiş ölkədir, o, indi də bu illər ərzində aldığı yaraları sağaltmaqla məşğuldur. Amma buna baxmayaraq, müharibə və münaqişə artıq tarixdə qalıb.
«Biz, ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması şərti ilə sərhədlərin delimitasiyasına dair Ermənistanla danışıqlara başlamağa hazırıq, həmçinin Ermənistan ilə sülh sazişinə dair danışıqlara başlamağa hazırıq. Azərbaycan qalib ölkə kimi münasibətləri normallaşdırmağa hazırdır. Ümidvarıq ki, Ermənistan rəhbərliyi bu tarixi şansı əldən verməyəcək», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bununla, o, faktiki olaraq İrəvana işi uzatmamasını, bütün qalan məsələlərin də razılaşdırılması prosesinə başlamasını təklif edib. Yeri gəlmişkən, İlham Əliyev bunun MDB üzvü olan 3 dövlət arasında imzalanmış məlum bəyannamənin müddəalarına uyğun həyata keçirilməsini təklif edir.
İrəvan MDB-nin prioritetlərini unudaraq, İranın «əlinə oynayır»
Təəssüf ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan hələ də Minsk qrupuna istinad edir, bu isə MDB dövlət başçılarının problemli məsələlərin birlikdə həll olunmasının vacibliyi haqda bəyanatlarına ziddir.
MDB-nin xarici sərhədlərinin müdafiəsində effektivliyin artırılması haqda danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanla İran arasındakı sərhədin 130 kilometrlik hissəsi 25 ildən artıq işğalçı qüvvələrin nəzarətində qaldığından, faktiki olaraq mühafizə edilməyib. Bu, İranın güc strukturlarına yaxın bəzi dairələrinə bu ölkədən Ermənistana, oradan isə Avropaya narkotik qaçaqmalçılığına himayədarlıq etmək imkanı verib. Azərbaycan Prezidenti çıxışında bu məsələyə də diqqət çəkib, bildirib ki, sərhədə nəzarətin bərpası Bakının bu narkotik qaçaqmalçılığı marşrutunu bağlamasına imkan verib. Nəticədə, son il ərzində İrandan Azərbaycan ərazisinə narkotik maddələrin keçirilməsi cəhdləri ilə bağlı faktlar xeyli artıb, Azərbaycan sərhədçiləri iki dəfə daha çox narkotik maddə ələ keçirib.
Paşinyan bu faktları ümumilikdə narkotik qaçaqmalçılığı həcminin artımı ilə əsaslandırmağa çalışıb. O, Ermənistanın müvafiq xidmətlərinin hətta üçqat artım müşahidə etdiklərini də söyləyib. Qeyd edək ki, Azərbaycanın narkotik daşımaları kanallarını qapatması qaçaqmalçıları mallarını sərhədin Rusiya sərhədçiləri tərəfindən qorunan hissəsinə yönəltmək məcburiyyətində qoyub. Ötən illərdə malın Rusiya tərəfindən ələ keçirilə biləcəyindən ehtiyatlanan qaçaqmalçılar bu istiqamətdən çox istifadə etmirdilər. Bu risk indi də davam edir. Lakin indi onların alternativ yolu yoxdur. Odur ki, indi qaçaqmalçılar Qarabağ istiqamətində daşıdıqları narkotik maddələri birbaşa Ermənistan ərazisinə yönəldirlər.
Əfqanıstandan «Taliban» hərəkatının hakimiyyətə gəlişindən sonra isə narkotik maddələrin MDB ölkələrinin sərhədindən, o cümlədən Qafan istiqamətində daşınması cəhdləri yalnız artacaq.
Azərbaycan Prezidenti bir daha bildirib ki, bu halların qarşısı yalnız birgə səylərlə alına bilər, erməni tərəfi isə təəssüf ki, MDB səviyyəsində qəbul olunan qərarları kontekstdən çıxarır.
İqtisadiyyat, səhiyyə və ümumi dəyərlər
Ümumilikdə sammit iştirakçıların yalnız təhlükəsizlik sahəsində səyləri koordinasiya etmək istəyini deyil, həm də insan və humanitar əlaqələri fəallaşdırmaq, iqtisadi əməkdaşlığı dərinləşdirmək, səhiyyə sahəsində fəaliyyəti koordinasiya etmək niyyətini təsdiqləyib.
Koronavirus pandemiyası, ölkələrin son illər qəbul etdikləri karantin tədbirləri MDB üzvləri arasında da iqtisadi-ticari əlaqələri ciddi şəkildə məhdudlaşdırıb. Lakin postkovid dövründə iqtisadiyyatların sürətli bərpası qısa vaxtda əməkdaşlıq templərini artırmağa imkan verib. Nəticədə, ölkələr arasında əməkdaşlıq səviyyəsi nəinki pandemiyadan əvvəlki həddə yaxınlaşıb, hətta onu arxada qoyub.
Sammitdə səslədirilən rəqəmlər göstərir ki, bu ilin ilk yarısında MDB daxilində ticarət dövriyyəsinin həcmi, təxminən, 27% artıb. Buna əsasən düşünmək olar ki, ilin sonuna ölkələr dayanıqlı artıma nail olacaq və bu tendensiya gələcəkdə də qorunub saxlanacaq. Sammitin yekununda qəbul olunmuş birgə bəyanatda iştirakçı ölkələrin liderləri bir məqama təsadüfən vurğu etməyiblər. Sənəddə xüsusi qeyd olunur ki, qarşıdakı dövrdə hər kəs üçün ümumi vəzifə «MDB-nin potensialının reallaşdırılması, beynəlxalq arenada onun mövqeyinin möhkəmləndirilməsi və dinamik inkişafının təminidir».
Buna vətəndaşların MDB məkanında maneəsiz hərəkətinin təmininə hesablanmış «COVID-19-suz səyahət» mobil tətbiqi, həmçinin testin nəticələrinə nəzarət və nəticələrin verifikasiyası üçün sadələşdirilmiş sistem də öz təsirini göstərir. Layihəyə artıq ümumi MDB məkanında 3800-dən artıq tibb məntəqəsi qoşulub. Bu təcrübənin getdikcə daha da genişləndirilməsi biznes əlaqələrinin artmasına, turizmin bərpasına, o cümlədən investisiya sahəsində birgə layihələrin inkişafının stimullaşdırılmasına imkan verəcək. Bütün bunlar sammitdə bəyan olunmuş hədəflərin deklarativ xarakter daşımayacağına ümid yaradır.

CIS: security, economics and lessons for Pashinyan
On October 15, Minsk hosted the anniversary summit of the Commonwealth of Independent States. At the end of this year, the organisation celebrates its 30th anniversary. So, the anniversary summit was supposed to wrap up not only the results of the Belarusian chairmanship, but also the achievements during the entire period of its existence.
Remarkably, two topics of discussions had special relevance on the CIS agenda: security in the post-Soviet space and increasing the effectiveness of cooperation in health protection. The latter is closely related to the fight against the consequences of the coronavirus pandemic.
Safety is priority #1
Even before the October 11 summit, Russian President Vladimir Putin, at a meeting with permanent members of the Security Council, proposed to discuss cooperation with the CIS partners. These discussions preceded the 17th meeting of the Heads of Security Agencies and Intelligence Services of the CIS Member States held on October 13 in Moscow. It is important for Russia that the security situation of CIS partners is predictable and stable and that the risks for all participating states, including Russia itself, are mitigated by joint efforts, which will help to create a common platform for cooperation, a common security ground for all the member states. The Kremlin’s message was heard by other participants, who outlined their own priorities dictated by the situation developing along the perimeter of their borders.
For each of the countries, the emerging priorities ultimately motivate them to join efforts to ensure the security of the entire Commonwealth. Implementation of this task is becoming increasingly difficult every year. External borders of the CIS become increasingly an object of direct and indirect threats, which is not possible to constrain individually.
Thus, after the Taliban came to power in Afghanistan, frontiers of CIS with Afghanistan become under direct military-political risks. There is a growing tension along the borders of Belarus with the EU and NATO, in particular due to the problems with refugees. There are tensions along the Azerbaijani-Iranian border, threatening stability in the Caspian region.
Remarkably, on October 6, during a meeting between Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and his Iranian counterpart Hossein Amir Abdollahian, the former expressed Azerbaijan's concern about the military escalation on the border. After all, this step is well in line with the priorities of cooperation within CIS to ensure the security of its external borders.
There is also an obvious intention to prevent the development of conflicts within the CIS, which seriously impede the implementation of tasks to create a single platform for security between the member states. Moscow expects, at least in light of the current challenges, that these conflicts do not create risks for further fragmentation of the post-Soviet space.
Settlement of conflicts through security in CIS
Before the CIS summit, Colonel-General Anatoly Sidorov, Chief of the CSTO Joint Staff, said that the agreements reached between Baku and Yerevan with the mediation of Moscow make it possible to achieve a final political settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. Thus, he made it clear that there was no special need to use the OSCE Minsk Group in the conflict resolution. We can assume that this is also the opinion of the Russian military leadership.
“Thanks also to the mediation efforts of Russia, we could stop the hostilities. Existing agreements contribute to the development of necessary conditions to finalise the political settlement of the Nagorno-Karabakh crisis,” Sidorov said during the briefing.
This implies that the CIS has a potential to resolve such complex problems without attracting external actors and influence.
At the CIS summit, President Ilham Aliyev said that Azerbaijan suffered not only from the long-term Armenian aggression, but continues to heal the wounds to this day. Nevertheless, war and conflict have already become the things of the past. “We are ready to start negotiations with Armenia on the delimitation of borders subject to mutual recognition of territorial integrity. We are also ready to start negotiations on concluding a truce with Armenia. Azerbaijan, as a winning country, is ready to normalise relations. We hope that the leadership of Armenia will not miss this historic chance,” President Aliyev said.
In fact, he urged Yerevan to start consultations on all the remaining issues without delay, and without leaving the context of trilateral agreements between the CIS states, which also signed this statement.
Yerevan plays up to Iran, forgets about the CIS priorities
Unfortunately, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan continues to appeal to the Minsk Group, which is against the general tone of statements of the CIS heads of state to jointly resolve the existing problems.
As to increasing the efficiency of protecting external borders of the Commonwealth, it is worth noting that for more than 25 years, the 130-kilometer section of the Azerbaijani-Iranian border was under the control of Armenian invaders, hence was actually not guarded. This made it possible for some circles in Iran close to security forces to securely deliver drugs from Iran to Armenia to Europe. President Aliyev drew attention to this situation, saying that by controlling the border line in the south-west of Azerbaijan, Baku blocked this route for drug trafficking. As a result, over the past year, there has been a significant increase in attempts to smuggle drugs from Iran to Azerbaijan. The volume of drug cargo intercepted by Azerbaijani border guards has doubled.
Pashinyan tried to explain these facts by the increase volumes of drug trafficking in general. He noted that the Armenian border and customs services recorded even a threefold increase. Remarkably, the blocking of delivery channels by Azerbaijan forced the dealers to redirect drugs through those sections of the border controlled by Russian border guards. In previous years, the traffickers were afraid that their cargo would be detained by Russians, hence the delivery through these sections was limited. This risk remains even today. But now, having no other opportunity, smugglers are trying to use this section, redirecting flows from Garabagh to Armenia.
After the Taliban came to power in Afghanistan, attempts to deliver drugs across the borders of the CIS countries, including in the Caucasus, will only increase.
President Aliyev once again underlined that it is the joint efforts of all the member states that can help to resist the threat of drug trafficking, while the actions of Armenia do not fit the context of decisions made by the Commonwealth.
Economy, healthcare and shared values
In general, the summit confirmed the intention of member states to coordinate their actions to improve security of the region, to intensify humanitarian contacts, strengthen economic cooperation, and coordinate actions in healthcare.
The coronavirus pandemic, lockdowns adopted by states over the past year have seriously limited trade and economic ties between the CIS countries. However, the rapid recovery of economies in the post-pandemic period made it possible to boost cooperation quickly and exceed the indicators of the pre-pandemic period.
According to statistical data, the volume of trade between the CIS member states increased by almost 27% in 1H2021. One can therefore expect that by the end of this year the countries reach steady growth and this trend continues in the future. It is no coincidence that in the joint statement adopted at the end of the summit, the heads of the CIS member states noted the common task for all be "further materialising the potential of the Commonwealth, strengthening its position in the international arena, and ensuring further dynamic development."
To a large extent, this is facilitated by the effective operation of mobile application Travel without COVID-19 to ensure smooth movement of the CIS citizens and simplified system of control and verification of test results. More than 3,800 medical points in the CIS have already been connected to the project. Further introduction and distribution of this application in CIS will help expand business contacts, restore tourism, and encourage the development of joint projects, including in the field of investments. So, hopefully the goals announced at the summit will not remain on paper.