İran üçün Ermənistanın müttəfiq olaraq əsas dəyəri nədən ibarətdir?
Azərbaycan-İran münasibətlərində yaşananlar əvvəlkitək siyasətçilərin, mətbuatın və ekspertlərin diqqət mərkəzindədir. Bununla yanaşı, münasibətlərdəki gərginliyin pik həddə çatdığı və bundan sonra getdikcə azalacağı, yoxsa hazırda böhranın sadəcə, müvəqqəti səngidiyinə dair yekdil rəy yoxdur.
Hər halda, ekspertlər «qaynar xronika» ilə uzunmüddətli proseslərin qarışdırmamağı tövsiyə edirlər. Bu uzunmüddətli proseslərdə Cənubi Qafqazdakı sərhəd reallıqlarına heç də hər zaman lazımi diqqət ayrılmır. Daha dəqiq desək, söhbət Arazboyu döyüşlərin, Azərbaycan Ordusunun əməliyyatlarının, Azərbaycan-İran sərhədinin 130 kilometrlik hissəsini Ermənistanın işğalından azad etməsinin vəziyyəti necə dəyişdiyindən gedir.
Görünməyən sərhəd reallıqları
Məlum olduğu kimi, dövlət sərhəddən başlayır. Bu, yalnız daxili təhlükəsizlik məsələsi yox, həm də beynəlxalq öhdəlikdir – qaçaqmalçılıqla mübarizədən tutmuş, sanksiyalar rejiminədək. Odur ki, İran üçün heç bir qanuni hökumət tərəfindən nəzarət olunmayan 130 kilometrlik sərhədin əhəmiyyətini (istər dırnaqarası, istərsə də sözün əsl mənasında) anlamaq mümkündür.
İşğal dövrünün bir çox sərhəd reallıqları hələ indi üzə çıxmağa başlayır. Sən demə, sərhədin işğal altındakı hissəsindən narkotik ticarəti, daha konkret desək, narkotik maddələrin qaçaqmalçılığı üçün istifadə edirlərmiş.
İran Əfqanıstana narkotik qaçaqmalçılığı marşrutunda əsas bəndlərdən biridir. Hələ 2000-ci illərin ortalarında Azərbaycanda tamamilə əsaslı olaraq belə bir ehtimal səsləndirilirdi ki, iranlı narkotik qaçaqmalçıları hökumətin ciddi himayəsi altında fəaliyyət göstərir. Hər halda, sərt islam rejiminin hökm sürdüyü İran kimi ölkədə «yuxarılar»ın dəstəyi olmadan miqyaslı qaçaqmalçılıqla məşğul olmaq mümkün deyil. Bundan başqa, hələ o zaman narkotik qaçaqmalçılığından Azərbaycana qarşı təxribat vasitəsi kimi istifadə olunurdu. Bununla yanaşı, narkotik böyük biznesdir və və bu biznes də ən azı narkotik qəbulu qədər asılılıq yaradır. Xüsusilə ölkə sanksiyalar təzyiqi altındadırsa, onun pula ciddi ehtiyacı varsa – axı Yəmən husilərinə raketlər, Livanın «Hizbullah» təşkilatına səhra artilleriyası və s. lazımdır.
Belə vəziyyətdə qaçaqmalçılıq üçün İranla Azərbaycan arasında Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş, hər hansı leqal nəzarətdən kənar böyük sərhəd zolağından ideal pəncərə, hətta «darvaza» ola bilməzdi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev MDB-nin sammitindəki çıxışında əbəs yerə deməyib ki, «Azərbaycan İranla dövlət sərhədinin təqribən 30 il müddətində Ermənistanın nəzarəti altında olmuş 130 kilometrlik hissəsində nəzarəti ötən bir ildə bərpa edib və beləliklə, İrandan Azərbaycanın Cəbrayıl rayonundan keçməklə Ermənistana və daha sonra Avropaya narkotrafik marşrutunu bağlayıb. Bu, o deməkdir ki, təqribən 30 il müddətində Ermənistan İranla əlbir olaraq Azərbaycanın o vaxt işğal altındakı ərazilərindən Avropaya narkotrafik üçün istifadə edib. Mən işğal illərində dəfələrlə bəyan etmişdim ki, işğal olunmuş ərazilərdən narkotrafik məqsədilə və beynəlxalq terrorçuların hazırlanması üçün istifadə edilir. Bu gün bu, sübut edilmiş faktdır». Dövlət başçısının sözlərinə görə, Azərbaycan-İran sərhədinin digər sahələrində saxlanılmış heroinin həcmi əvvəlki illərin müvafiq dövrü ilə müqayisədə iki dəfə artıb.
Bu çıxışdan sonra Azərbaycan sərhədçiləri Xəzər hövzəsində iranlı qaçaqmalçılara məxsus 3 sürət qayığı saxlayıblar. Baxış zamanı qayıqlardan heroin yox, yalnız siqaret tapılsa da, hər şey marşrutun «sınaqdan keçirilməsi» əməliyyatına çox bənzəyirdi.
Azərbaycanlı politoloq, Milli Məclisin deputatı Rasim Musabəyov deyib: «Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad etməmişdən əvvəl də dəfələrlə bildirirdi ki, onun İranla Ermənistanın işğalı üzündən nəzarət edə bilmədiyi 130 kilometrlik sərhədindən narkotik qaçaqmalçılığı üçün istifadə olunur. Bu, aşkar fakt olsa da, bizi dinləmək istəmirdilər. Həmin ərazilərdə heç bir gömrük postu, sərhəd qüvvələri olmadığından, Ermənistanın işğalı altındakı ərazilər vasitəsilə narkotik maddələr asanlıqla daşına bilirdi». Sonradan bu yük Avropaya göndərilirmiş…
Sadalanan fatkları nəzərə alsaq, Tehranın hansı məbləğləri itirdiyini, İran kabinetlərində emosiyaların hansı həddə yüksəldiyini təxmin edə bilərik. Rasim Musabəyovun fikrincə, Azərbaycanın Gorus-Qafan yolunu nəzarətə götürməsinin İran tərəfində belə isteriya yaratması narkotik ticarəti ilə də bağlı ola bilər.
Heroin və…
Ən səthi təhlillər belə, göstərir ki, indiyədək sərhəd reallıqları yalnız narkotik ticarətindən ibarət olmayıb. Burada İranın üzləşdiyi sanksiyalaryan yayınması yollarından da danışmağa dəyər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan rəhbərliyi kimlərinsə ölkə ərazisindən İrana qarşı istifadəsinə imkan verilməyəcəyini dəfələrlə deyib və deyir. Bakı Qərbin İrana tətbiq etdiyi sanksiyalara qoşulmağa da tələsməyib. Amma bununla yanaşı, sanksiyalar rejiminə lazımi ciddiyyətlə yanaşıb. Hər halda, Astara gömrüyündə saxlanılmış yük maşını ilə bağlı qalmalaq yaddaşlardadır. Sənədlərdə maşında guya «dam örtüyü üçün» metalın olduğu yazılsa da, yoxlama zamanı yükün raket mühərriklərinin hazırlanmasından istifadə edilən xüsusi polad olduğu üzə çıxmışdı. Onun İran ərazisinə buraxılması isə qəti qadağandır. Bu, hər şeylə yanaşı, həm də daha bir aydın siqnal idi: Azərbaycan ölkənin antiiran forpostuna çevrilməsinə imkan verməyəcək, lakin onu İran üçün ayaqaltıya da çevirməyəcək.
Bütün bunların fonunda Tehran Ermənistanla kifayət qədər rahat razılığa gələ bilir. Hələ 2007-ci ildə İrəvan Meğridə – Ermənistan-İran sərhədində nəhəng neft emalı zavodunun inşasından danışırdı. O zaman ekspertlərin əksəriyyəti əmin idi ki, Ermənistanın kiçik bazarının bu həcmdə neft məhsullarına ehtiyacı ola bilməz. Məsələ ondadır ki, həmin dövrdə İranın neft sektoru artıq sanksiyalarla üzləşmişdi və Tehran neft sənayesini xilas etməyə çalışırdı. Belə bir şəraitdə neft və qaz yataqlarını ölkədən kənara çıxarmaq mümkün deyilsə, neft emalını kənarda həyata keçirmək mümkün və asandır.
Amma bu, heç də yeganə düşündürücü fakt deyil. Cəmi 3 il əvvəl – 2018-ci ilin oktyabrında ABŞ prezidentinin məsləhətçisi Con Bolton səfər etmişdi. Səfər çərçivəsində o, Cənubi Qafqaz respublikalarının rəhbərləri ilə digər məsələlərlə yanaşı, münaqişələrin həlli haqda da müzakirələr aparmışdı. Əksəriyyət iddia edirdi ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı «Bolton planı» İrəvandan çox Bakının maraqlarına cavab verirdi.
Amma səfər zamanı İrana sanksiyaların tətbiqi haqda da söhbətlər olmuşdu. «Sızmış» xəbərlərin əksəriyyətindən belə məlum olurdu ki, Bolton Paşinyanla məhz antiiran sanksiyaları ilə bağlı razılığa gələ bilməmişdi. Səbəbi anlamaq çətin deyil: sərhədin yuxarıda qeyd etdiyimiz hissəsindən İranan sanksiyalardan yayınması üçün istifdə olunurdu.
«Azərbaycan» deyərək, nəzərdə nə tutulur?
Bu vəziyyət hazırkı böhranı özünəməxsus lakmus kağızına döndərir. İndi məsələ İrəvan-Tehran-Bakı «üçbucağ»ından çıxır. Bu, xüsusilə İranda Rəisinin rəhbərlik etdiyi mollakratiyanın hakimiyyətə gəlişindən sonra özünü göstərir.
Azərbaycanla İran arasındakı qarşıdurma ilk baxışdan sırf yerli problem kimi görünə bilər. Düşünülə bilər ki, onun kökləri Türkmənçay müqaviləsindən yaranmış tarixi incikliyə gedib çıxır. Reallıqda isə hər şey ortadadır: Tehran dünya ilə münasibətlərini normallaşdırmaq istəyir, yoxsa münaqişə ideologiyasına, qarşıdurmalara üstünlük verir? İranın sanksiyalardan yayınmaq planında Ermənisanın rolu indi təkcə Azərbaycanı narahat etmir. Bu həm də sanksiyalar rejiminin təşəbbüskarı olan fövqəldövlətlərə aid məsələdir. İran Ermənistandan və onun Azərbaycanın nəzarətində olmayan nəqliyyat dəhlizlərindən nə qədər bərk yapışarsa, Gorus-Qafan yolundakı yoxlamaları nə qədər qıcıqla qarşılayarsa, onun qlobal miqyaslı niyyətləri ilə bağlı suallar bir o qədər çox yaranacaq.

Why Iran considers Armenia as an ally
Politicians, media and experts still actively discuss the development of events between  Azerbaijan and Iran. There is still no consensus whether there is a temporary pause or whether the crisis in mutual relations is over and the tension gradually decreases.
Meanwhile, experts fairly advise to make a difference between the hot phase of events and long-term processes. But the existing realities along the borders of South Caucasian countries often remain beyond the focus of these long-term processes. For example, how the fighting in the Araz valley, the offensive of the Azerbaijani army, and the liberation of the 130-kilometre section of the Azerbaijani-Iranian border previously occupied by Armenia changed the situation.
Invisible frontiers
It is known that any state begins with borders. It is not only a matter of internal security, but also of international obligations, including in very delicate areas from combatting smuggling to sanctions.
Therefore, we can imagine how valuable for Iran was the 130 km section of the border line uncontrolled by any legal authorities.
Many realities of the occupation period become clear only now. As it turned out, the occupied section of the Azerbaijani border with Iran was very actively used for drug trafficking.
Iran is one of the main routes for drug smugglers from Afghanistan. Back in the mid-2000s, there were serious assumptions in Azerbaijan that Iranian drug smugglers enjoyed a large-scale government support. After all, it would be nearly impossible to run a drug traffic network in a country like Iran with a rigid Islamic regime without green light from the above. Moreover, drug trafficking was used as one of the tools of subversive activities against Azerbaijan. At the same time, drug business is a big business and it causes an addiction more severe than the consumption of drugs. Especially when the country is under sanctions, and needs money for everything from missiles for the Yemeni Houthis to artillery for the Lebanese Hezbollah, etc.
Therefore, a huge section of the border occupied by Armenia and void of any legal control by anyone but Iran was a wide gateway for traffickers.
Speaking at the CIS summit, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said: “After Azerbaijan regained control of the 130 km section of the border with Iran, which was under the control of Armenia for about thirty years, we prevented drug trafficking from Iran through the Jebrayil region of Azerbaijan to Armenia and further to Europe. This suggests that for 30 years Armenia, in agreement with Iran, used the former occupied territories of Azerbaijan to deliver drugs to Europe. During the occupation, I have repeatedly said that these territories were used for drug trafficking and for training of terrorists. Today it is a proven fact." Mr. Aliyev further noted that the volume of heroin seized by Azerbaijan at other sections of the Azerbaijani-Iranian border has doubled compared to the same period of previous years.
After this speech, Azerbaijani border guards detained three high-speed boats of Iranian smugglers in the Caspian Sea. Although the search found only cigarettes and not heroin, it looked like the violators were probing the route.
Azerbaijani political scientist, member of parliament, Rasim Musabeyov, said: “Even before the liberation of these territories, Azerbaijan has repeatedly signalled that 130 km of its border line with Iran, not controlled by Baku due to the occupation of these lands by Armenia, were used for drug trafficking. Nobody wanted listen to us, although it was an obvious fact. There were no customs posts in those territories, no full-fledged border forces. Therefore, drugs were freely transported through the occupied territories to Armenia." Then, they were forwarded to Europe.
So, you can imagine the volume of Tehran’s losses and passions among the Iranian officials. According to Mr. Musabeyov, it is quite possible that Iran's hysteria over Azerbaijani control on the Goris-Gafan road is also associated with the drug business.
Heroin and more
Even a quick analysis of news shows that the problems along Azerbaijan’s borders were not limited to drug trafficking only. The uncontrolled border line was also used for bypassing sanctions imposed on Iran.
Azerbaijani authorities have regularly stated that they would not allow anybody to turn the country into an anti-Iranian platform. Baku was in no hurry to join the Western anti-Iranian campaigns. At the same time, Baku treated the sanctions regime with due seriousness. Either way, when a trailer loaded, as stated in the documents, with roofing iron was detained at the customs post in Astara turned out to be delivering a special type of steel for rocket engines to Iran, strictly forbidden to be imported to the country, this was also a clear signal that Baku would not allow Azerbaijan to be turned into an anti-Iranian stronghold, nor to a backyard of Iran, where it could do whatever it wished to do.
But Iran seems to have easily reached an agreement with Armenia. Back in 2007, Iran and Armenia started talks in Yerevan about the construction of a large oil refinery in Meghri on the border of Armenia and Iran. Many experts believed that the tiny Armenian market simply did not need so many oil products. But by that time the Iranian oil industry was already under sanctions and Tehran needed to somehow get its oil industry running as before. They obviously could not take the oil and gas fields abroad, but they could easily do a trick with refining oil abroad.
Also, in October 2018, John Bolton, National Security Advisor to the US President, made a large-scale visit to the region. It is known that apart from discussing issues related to conflict settlement, Mr. Bolton discussed other issues with the leaders of the South Caucasian states. Interestingly, his so-called Bolton Plan for the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict was more in the interest of Azerbaijan than of Armenia. An equally important issue was the sanctions imposed on Iran. Thanks to many leaks following Bolton’s visit, we know that it was the issue of anti-Iranian sanctions that he could not agree with Pashinyan. It is not hard to guess why: because the same section of the border was actively used to bypass Iranian sanctions.
What about Azerbaijan?
This circumstance turns the current crisis into a sort of test. The issue goes beyond the relations between Yerevan, Tehran, and Baku. Especially amid the increased tensions after mullahs led by the incumbent president Ibrahim Raisi came to power in Iran.
At first glance, tension between Azerbaijan and Iran may seem like a purely local problem with a historical background going back to the Turkmenchai Treaty. In fact, it’s also demonstrative of Iran’s readiness to normalise relations with the outside world, or its intention to continue the propagation of the conflict ideology and confrontation. The role of Armenia in Iran's plans to bypass the sanctions is a question that concerns not only and not so much Azerbaijan, but the leading powers behind the sanctions regime against Iran. The stronger Iran holds on to Armenia and its transport corridors beyond Azerbaijan’s control, the more nervous is Tehran about checks on the Goris-Gafan road section, and the more are reasons to think about Tehran's global intentions.