BİZİM GÜNLƏR. XOSROV, ŞİRİN, MƏRYƏM
Aktrisa Mələk ABBASZADƏ dahi Nizami Gəncəvinin «Xəmsə»sindəki beş poemadan birinin əsasında çəkilən teleserial haqda
“Xosrov və Şirin” bədii televiziya serialının çəkilişləri başa çatıb. Film Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyinə həsr olunub. Serialın müəllifləri - quruluşçu rejissorlar Xəyyam Abdullazadə və Elməddin Əliyevdir. Film Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə “Azərbaycanfilm” kinostudiyası və İctimai Televiziya (İTV) tərəfindən çəkilib.
Klassik əsərin süjeti hamıya məlumdur. “Xəmsə”nin beş poemasından ikincisi İranın Sasani soyundan olan hökmdarı Xosrovun Bərdə şahzadəsi Şirinə sevgisindən bəhs edir. Onların nikahı, çağdaş dillə deyilsə, ailə hesablarına uyğun bağlanıb. Lakin Roma imperatorunun qızı Məryəm Xosrovu dərindən və ehtirasla sevir, Xosrov isə Şirinə aşiqdir. Lakin bu ruh halı belə Xosrovun çox qeyri-ciddi və pozğun həyat tərzi sürməsinə mane olmur. Filmin müəllifləri poemanın süjet kompozisiyasını pozmadan qəhrəmanları çağdaş həyatın şərtlərinə çulğaşdırırlar. Doğrudan da, XII əsrdə olduğu kimi, bu gün də insanların ehtiras dünyası eynidir. Hər şey - texnologiya, moda, təbii mənzərələr dəyişir, yalnız insan öz günahkar məzmunu ilə – dəyişməz psixoloji konstanta olaraq qalır.
Bu süjetdən bizim reallığımıza nəyin və necə uyğun gəlməsini, film müəllifləri tərəfindən süjetin bugünkü həyata necə uyğunlaşdırıldığını İctimai Televiziya kanalında premyeradan sonra görəcəyik. Serial Bakıətrafı qəsəbələrdə - Maştağa, Şüvəlan, Mərdəkan qəsəbələrində çəkilib.
Azərbaycanın əməkdar artisti Mələk ABBASZADƏ bu serialda Xosrovun (aktyor Rüstəm Cəbrayılovun) həyat yoldaşı Məryəm obrazını canlandırıb. Aktrisa “R+”a müsahibəsində filmin çəkilişlərindən danışıb.
- Rejissorlar hələ XII əsrdə yaradılmış süjeti necə müasirləşdirə bildilər?! Nə düşünmək olardı: 12-ci əsrin kostyumlarını müasirlərinə dəyişdirmək? İnteryeri və mebelləri modernləşdirmək?
- (gülür) Filmə baxmaq daha yaxşıdır, çünki serialda həm insan münasibətləri baxımından, həm də mühitlə bağlı hər bir detala varmaq önəmlidir. Həm də serialda məkanın bədii həlli ilə bağlı bütün məqamlar keyfiyyətcə yüksək bədii səviyyədə işlənib.
- Yaxşı, o zaman siz Məryəm adlı qəhrəmanınız haqqında nə deyə bilərsiniz?
- O, Xosrovu dəli kimi sevir. Məryəm bu sevgidən xoşbəxtdir, eyni zamanda həm də bədbəxtdir.
- Məryəmin atası onu Xosrova ərə verəndə qızının hisslərini düşünməyib. Bu onun üçün sadəcə yaxşı bir sövdələşmə olub. Amma bu qadının bütün faciəsi ondadır ki, o, Xosrovu gerçəkdən sevir: qadın ruhunun bütün şövqü və ehtirası ilə.
- Hətta ondan qarşılıq almasa da belə?
- Məhz belə. Ərinin çoxsaylı xəyanətlərinə baxmayaraq, onu sevir.
- Bu, normaldır?
- Qadın sevir. Bu sevgi hissi onun üçün müqəddəsdir. Üstəlik, ona tam gücü ilə yaşamaq imkanı verən də sevgidir, çünki hər anı canlı insan emosiyası, parlaq duyğu ilə rənglənir. Sevgi onu istiqamətləndirir, hərəkətlərini və əməllərini idarə edir. Onun etdiyi hər şeyi sevgi yönəldir. Bu insani ehtirasın gücü o qədər böyükdür ki, onun təsiri altında mənim qəhrəmanım səhvlərə yol verir.
- Bu qadın ehtirasları dünyasını yaratmaq bir aktrisa kimi sizə maraqlı gəldimi?
- Çox maraqlıdır! Film 12 seriyadan ibarətdir və onların hər birində qəhrəmanım ondan öz qadın mahiyyətini nümayiş etdirməyi tələb edən situasiya yaşayır. Qəhrəmanın ruh, ürək və düşüncə halını yaradan vəziyyətlərə və səbəblərə dalmaqla yanaşı, həm də ehtiras və duyğularının bütün qammasını əsaslandırmaq lazım idi. Maraqlı və həyəcanlı idi! Şadam ki, quruluşçu rejissorların təklifini qəbul etdim və peşəkar təcrübəmdə Məryəm adlı qəhrəman qadın peyda oldu. Bu, gözəl peşəkar təcrübədir.
- Teatrda belə dramatik rolla bağlı iş təcrübəniz olubmu?
- Emosional gərginlik baxımından "Torağay " tamaşasındakı Janna d'Ark rolu və "İnsan səsi" tamaşasındakı Qadın rolları oxşar olub...
- Serial haqda nə deyə bilərsiniz?
- Düşünürəm ki, serial haqqında tamaşaçılar danışacaqlar. Yalnız bunu deyə bilərəm ki, bütün iş müddətində çəkiliş meydançasında yaradıcı ab-hava hökm sürürdü ki, bu da bütün çəkiliş prosesinin ruhunu müəyyən edirdi. Çəkiliş meydançasında bütün iştirakçıların - həm aktyorların, həm də bütün çəkiliş qrupunun arasında yaranan münasibətlərin ruhunu da.
- Sizin üçün məhz bu peşə təcrübəsi nəyi ilə qiymətlidir?
- Mən məhz kinoda olması önəmli bir estetika ilə təmasda idim. Burada kinoda olduğu kimi, serial layihəsinin imkan verdiyi qədər, bütün detallara – kadrların təsviri sırasından tutmuş personajın ruh halına qədər bütün detallara diqqət yetirilirdi. Heç nə diqqətdən kənarda qalmırdı və heç nə diqqətdən qaçmırdı. Çəkiliş meydançasında yaradıcı axtarış və peşəkar inam mühiti yaratmaq, bir-birlərinə qarşı mehriban isti münasibətlər qurmaq bacarığı qiymətli, nadir hallarda rast gəlinən keyfiyyətdir. Bu da rejissorların peşəkarlığıdır. Şadam ki, bu komandanın bir hissəsi oldum və bu layihəyə qatıldım.
O, həmin an bacardığı qədər səmimi və açıq idi, o - Mələk Abbaszadə: kinoda və teatr səhnələrində çoxlu rollar oynamış aktrisa, bu rolların arasında müxtəlif xarakterli, müxtəlif emosional dolğunluqlu qəhrəmanlar olub. O, lirik-dramatik və kəskin xarakterli qəhrəmanların ampluasında ifadə olunan istedadın aktrisasıdır. Məryəm obrazı onun aktyor taleyində yeni cizgidir, belə görünür ki, bu da onun peşəkar imkanlarını faciə ilə yanaşı səslənən janrda görməyə imkan verəcək. Çünki Məryəmin səhnələrinin çəkilişi zamanı, prodüserin dediyinə görə, çəkiliş meydançasında olan hər kəs aktrisanın peşəkarlığını dərk edərək, onu alqışlayıb.
Aktyorlar, əgər bu peşə üçün doğulublarsa, ondan kənarda yaşaya bilməzlər. Çünki nadir hallarda səhnəyə çıxmaq - eləcə də nadir hallarda filmdə oynamaq - onların sağlamlığına zərər verə bilər. Pandemiya zamanı bu xüsusilə nəzərə çarpdı: aktyorlar səhnəsiz və tamaşaçısız yaşaya bilməzlər. Yaxşı ki, kino var. Yaxşı haldır ki, aktyorların sənətin bu janrında özlərini peşəkarcasına ifadə etmək imkanları var.
Bütün bunlar seçdiyi sənətə hörmət, peşəyə sədaqət, həyat və psixologiya həqiqətinə əsaslanan rus teatr məktəbinin ənənələrini mühafizə etməsi ilə bağlıdır. «VQİK»in, Aleksey Batalovun emalatxanasının məzunu olan aktrisa uzun müddət həm həyatda, həm də peşəsində özünü axtarıb. Ancaq həyat daha müdrik yanaşıb: ona aktyor peşəsinin xoşbəxtliyini və əzablarını verərək, öz sözünü deyib. Bu - özünüzü dünyaya açmaq və bütün dünyanı özünüzdə kəşf etmək xoşbəxtlik deyilmi?
Bu yay Mələk Abbaszadə Vaqif Mustafayevin yanında maraqlı “Həyat, deyəsən, gözəldir” adlı filmə çəkilib. Ancaq bu, necə deyərlər, tamamilə fərqli hekayədir!

НАШИ ДНИ. ХОСРОВ, ШИРИН, МАРЬЯМ
Завершились съемки художественного телесериала «Хосров и Ширин». Фильм приурочен к 880-летию со дня рождения классика азербайджанской литературы Низами Гянджеви. Авторы сериала - режиссеры-постановщики Хайям Абдуллазаде и Эльмеддин Алиев. Фильм снят киностудией «Азербайджанфильм» и Общественным телевидением (İTV) при поддержке Министерства культуры Азербайджана.
Сюжет классического произведения известен. Вторая из пяти поэм «Хамсе» повествует о любви правителя Ирана Хосрова из рода Сасанидов к принцессе из Барды Ширин. Их брак, выражаясь современным языком, был заключен по расчету. Но Марьям - дочь римского императора - глубоко и страстно любит Хосрова, а Хосров влюблен в Ширин. Впрочем, это состояние
души не мешает ему вести весьма легкомысленный и разгульный образ жизни. Авторы фильма, не нарушая композицию сюжета поэмы, погружают героев в условия современной жизни. Ведь сегодня, как и в XII веке, мир человеческих страстей все такой же. Меняется все - технологии, мода, природные ландшафты, и только человек - с его греховным содержанием - остается неизменной психологической константой.
Что и как соответствует нашей действительности и каким образом этот сюжет вписан авторами фильма в сегодняшнюю жизнь - увидим после премьерного показа на телеканале Общественного телевидения. Съемки сериала проходили в пригороде Баку - поселках Маштага, Шувалан, Мардакан.
Заслуженная артистка Азербайджана Мелек АБАСЗАДЕ сыграла в этом сериале роль Марьям - супруги Хосрова (актер Рустам Джабраилов). В интервью R+ актриса рассказала о съемках фильма.
- Как именно режиссеры осовременили созданный еще в XII веке сюжет?! Ну что можно придумать: костюмы XII века сменить на современные? Интерьеры и мебель осовременить?
- (улыбается) Лучше посмотреть фильм, потому как в сериале важно вникать в каждую деталь - и в сфере человеческих взаимоотношений, и в сфере антуража. Но все моменты, связанные с художественным решением пространства, выполнены в сериале на качественно высоком художественном уровне.
- Хорошо, тогда что вы можете сказать о вашей героине по имени Марьям?
- Она безумно любит Хосрова. Марьям счастлива этой любовью и несчастна одновременно.
- Отец Марьям, выдавая ее замуж за Хосрова, не задумывался о чувствах дочери. Для него это была выгодная сделка. Но вся трагедия этой женщины в том, что она любит Хосрова по-настоящему: со всем пылом и страстью женской души.
- Даже несмотря на то, что он не отвечает ей взаимностью?
- Именно так. Она любит его, несмотря даже на многочисленные измены мужа.
- Это нормально?
- Она - любит. И это чувство любви для нее священно. Более того, именно любовь дает ей возможность жить в полную силу потому, что каждое мгновение окрашено живой человеческой эмоцией, ярким чувством. Любовь ведет ее и управляет действиями и поступками. Все, что она совершает, движимо любовью. Сила этой человеческой страсти настолько велика, что под ее воздействием моя героиня совершает ошибки.
- Вам, как актрисе, интересно было осваивать этот мир женских страстей?
- Очень интересно! Фильм состоит из 12 серий, и в каждой из них моя героиня проживает какую-то ситуацию, требующую от нее проявления своей женской сути. Нужно было не только погружаться в обстоятельства и причины, вызывающие состояние души, сердца и разума героини, но и оправдывать всю гамму страстей и эмоций. Было увлекательно и интересно! Я рада, что приняла предложение режиссеров-постановщиков и в моей профессиональной практике появилась героиня по имени Марьям. Это прекрасный профессиональный опыт.
- Был ли у вас опыт работы с ролью подобной драматургии в театре?
- Похожие по эмоциональному накалу были роли Жанны д'Арк в спектакле «Жаворонок» и Женщины в спектакле «Человеческий голос»…
- Что можете сказать о сериале?
- Думаю, что о сериале будут говорить зрители. А я скажу, что на съемочной площадке весь период работы царила творческая атмосфера, которая задавала тон и всему процессу съемок, и тем отношениям, которые складывались на площадке между всеми участниками - и актерами, и съемочной группой.
- Чем же ценен для вас именно этот профессиональный опыт?
- Я соприкоснулась с той эстетикой, которая и должна быть в кино. Здесь, как и полагается, настолько, насколько давал возможность сериальный проект, уделялось внимание всем деталям - от изобразительного ряда в кадре до состояния души персонажа. Ничто не пропускалось и ничто не упускалось из виду. Умение создать на площадке атмосферу творческого поиска и профессионального доверия, по-доброму теплых чувств по отношению друг к другу - ценное, редко встречающееся качество. И в этом тоже профессионализм режиссеров-постановщиков. Я рада, что стала частью этого коллектива и была занята в этом проекте.
Она была искренна и открыта в этот момент настолько, как умеет только она - Мелек Абасзаде: актриса, сыгравшая в кино и на сценах театра немало ролей, среди которых были героини разных характеров и разной эмоциональной наполненности. Она - актриса дара, выраженного в амплуа лирико-драматических и острохарактерных героинь. Образ Марьям - новая грань в ее актерской судьбе, которая, как кажется, позволит увидеть ее профессиональные возможности и в жанре, граничащем с трагическим звучанием. Потому что во время съемок сцен Марьям все присутствующие на площадке, по словам продюсера, аплодировали актрисе, признавая этим ее профессиональное совершенство.
Актеры, если они рождены для этой профессии, не могут жить вне нее. Настолько, что нечастые выходы на сцену - как и редкая работа в кино - могут пагубно сказаться на их здоровье. Во время пандемии это стало особенно заметным: актеры не могут жить без сцены и своих зрителей. Хорошо, что есть кино. Хорошо, что актеры имеют возможность профессионального самовыражения в этом жанре искусства. Все это - уважение к избранному делу, преданность профессии и сохранение традиций русской театральной школы, основанной на правде жизни и психологии. Выпускница ВГИКа, мастерская Алексея Баталова, она долго искала себя и в жизни, и в профессии. Но жизнь оказалась мудрее: она расставила свои акценты, одарив ее счастьем и муками профессии лицедеев. Это ли не счастье - открывать себя для мира и открывать целый мир в себе?
Этим летом Мелек Абасзаде снялась у Вагифа Мустафаева в фильме с интригующим названием «Жизнь все же прекрасна». Но это, как принято говорить, совсем другая история!