BİZİM GÜNLƏR. XOSROV, ŞİRİN, MƏRYƏM
Aktrisa Mələk ABBASZADƏ dahi Nizami Gəncəvinin «Xəmsə»sindəki beş poemadan birinin əsasında çəkilən teleserial haqda
“Xosrov və Şirin” bədii televiziya serialının çəkilişləri başa çatıb. Film Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyinə həsr olunub. Serialın müəllifləri - quruluşçu rejissorlar Xəyyam Abdullazadə və Elməddin Əliyevdir. Film Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə “Azərbaycanfilm” kinostudiyası və İctimai Televiziya (İTV) tərəfindən çəkilib.
Klassik əsərin süjeti hamıya məlumdur. “Xəmsə”nin beş poemasından ikincisi İranın Sasani soyundan olan hökmdarı Xosrovun Bərdə şahzadəsi Şirinə sevgisindən bəhs edir. Onların nikahı, çağdaş dillə deyilsə, ailə hesablarına uyğun bağlanıb. Lakin Roma imperatorunun qızı Məryəm Xosrovu dərindən və ehtirasla sevir, Xosrov isə Şirinə aşiqdir. Lakin bu ruh halı belə Xosrovun çox qeyri-ciddi və pozğun həyat tərzi sürməsinə mane olmur. Filmin müəllifləri poemanın süjet kompozisiyasını pozmadan qəhrəmanları çağdaş həyatın şərtlərinə çulğaşdırırlar. Doğrudan da, XII əsrdə olduğu kimi, bu gün də insanların ehtiras dünyası eynidir. Hər şey - texnologiya, moda, təbii mənzərələr dəyişir, yalnız insan öz günahkar məzmunu ilə – dəyişməz psixoloji konstanta olaraq qalır.
Bu süjetdən bizim reallığımıza nəyin və necə uyğun gəlməsini, film müəllifləri tərəfindən süjetin bugünkü həyata necə uyğunlaşdırıldığını İctimai Televiziya kanalında premyeradan sonra görəcəyik. Serial Bakıətrafı qəsəbələrdə - Maştağa, Şüvəlan, Mərdəkan qəsəbələrində çəkilib.
Azərbaycanın əməkdar artisti Mələk ABBASZADƏ bu serialda Xosrovun (aktyor Rüstəm Cəbrayılovun) həyat yoldaşı Məryəm obrazını canlandırıb. Aktrisa “R+”a müsahibəsində filmin çəkilişlərindən danışıb.
- Rejissorlar hələ XII əsrdə yaradılmış süjeti necə müasirləşdirə bildilər?! Nə düşünmək olardı: 12-ci əsrin kostyumlarını müasirlərinə dəyişdirmək? İnteryeri və mebelləri modernləşdirmək?
- (gülür) Filmə baxmaq daha yaxşıdır, çünki serialda həm insan münasibətləri baxımından, həm də mühitlə bağlı hər bir detala varmaq önəmlidir. Həm də serialda məkanın bədii həlli ilə bağlı bütün məqamlar keyfiyyətcə yüksək bədii səviyyədə işlənib.
- Yaxşı, o zaman siz Məryəm adlı qəhrəmanınız haqqında nə deyə bilərsiniz?
- O, Xosrovu dəli kimi sevir. Məryəm bu sevgidən xoşbəxtdir, eyni zamanda həm də bədbəxtdir.
- Məryəmin atası onu Xosrova ərə verəndə qızının hisslərini düşünməyib. Bu onun üçün sadəcə yaxşı bir sövdələşmə olub. Amma bu qadının bütün faciəsi ondadır ki, o, Xosrovu gerçəkdən sevir: qadın ruhunun bütün şövqü və ehtirası ilə.
- Hətta ondan qarşılıq almasa da belə?
- Məhz belə. Ərinin çoxsaylı xəyanətlərinə baxmayaraq, onu sevir.
- Bu, normaldır?
- Qadın sevir. Bu sevgi hissi onun üçün müqəddəsdir. Üstəlik, ona tam gücü ilə yaşamaq imkanı verən də sevgidir, çünki hər anı canlı insan emosiyası, parlaq duyğu ilə rənglənir. Sevgi onu istiqamətləndirir, hərəkətlərini və əməllərini idarə edir. Onun etdiyi hər şeyi sevgi yönəldir. Bu insani ehtirasın gücü o qədər böyükdür ki, onun təsiri altında mənim qəhrəmanım səhvlərə yol verir.
- Bu qadın ehtirasları dünyasını yaratmaq bir aktrisa kimi sizə maraqlı gəldimi?
- Çox maraqlıdır! Film 12 seriyadan ibarətdir və onların hər birində qəhrəmanım ondan öz qadın mahiyyətini nümayiş etdirməyi tələb edən situasiya yaşayır. Qəhrəmanın ruh, ürək və düşüncə halını yaradan vəziyyətlərə və səbəblərə dalmaqla yanaşı, həm də ehtiras və duyğularının bütün qammasını əsaslandırmaq lazım idi. Maraqlı və həyəcanlı idi! Şadam ki, quruluşçu rejissorların təklifini qəbul etdim və peşəkar təcrübəmdə Məryəm adlı qəhrəman qadın peyda oldu. Bu, gözəl peşəkar təcrübədir.
- Teatrda belə dramatik rolla bağlı iş təcrübəniz olubmu?
- Emosional gərginlik baxımından "Torağay " tamaşasındakı Janna d'Ark rolu və "İnsan səsi" tamaşasındakı Qadın rolları oxşar olub...
- Serial haqda nə deyə bilərsiniz?
- Düşünürəm ki, serial haqqında tamaşaçılar danışacaqlar. Yalnız bunu deyə bilərəm ki, bütün iş müddətində çəkiliş meydançasında yaradıcı ab-hava hökm sürürdü ki, bu da bütün çəkiliş prosesinin ruhunu müəyyən edirdi. Çəkiliş meydançasında bütün iştirakçıların - həm aktyorların, həm də bütün çəkiliş qrupunun arasında yaranan münasibətlərin ruhunu da.
- Sizin üçün məhz bu peşə təcrübəsi nəyi ilə qiymətlidir?
- Mən məhz kinoda olması önəmli bir estetika ilə təmasda idim. Burada kinoda olduğu kimi, serial layihəsinin imkan verdiyi qədər, bütün detallara – kadrların təsviri sırasından tutmuş personajın ruh halına qədər bütün detallara diqqət yetirilirdi. Heç nə diqqətdən kənarda qalmırdı və heç nə diqqətdən qaçmırdı. Çəkiliş meydançasında yaradıcı axtarış və peşəkar inam mühiti yaratmaq, bir-birlərinə qarşı mehriban isti münasibətlər qurmaq bacarığı qiymətli, nadir hallarda rast gəlinən keyfiyyətdir. Bu da rejissorların peşəkarlığıdır. Şadam ki, bu komandanın bir hissəsi oldum və bu layihəyə qatıldım.
O, həmin an bacardığı qədər səmimi və açıq idi, o - Mələk Abbaszadə: kinoda və teatr səhnələrində çoxlu rollar oynamış aktrisa, bu rolların arasında müxtəlif xarakterli, müxtəlif emosional dolğunluqlu qəhrəmanlar olub. O, lirik-dramatik və kəskin xarakterli qəhrəmanların ampluasında ifadə olunan istedadın aktrisasıdır. Məryəm obrazı onun aktyor taleyində yeni cizgidir, belə görünür ki, bu da onun peşəkar imkanlarını faciə ilə yanaşı səslənən janrda görməyə imkan verəcək. Çünki Məryəmin səhnələrinin çəkilişi zamanı, prodüserin dediyinə görə, çəkiliş meydançasında olan hər kəs aktrisanın peşəkarlığını dərk edərək, onu alqışlayıb.
Aktyorlar, əgər bu peşə üçün doğulublarsa, ondan kənarda yaşaya bilməzlər. Çünki nadir hallarda səhnəyə çıxmaq - eləcə də nadir hallarda filmdə oynamaq - onların sağlamlığına zərər verə bilər. Pandemiya zamanı bu xüsusilə nəzərə çarpdı: aktyorlar səhnəsiz və tamaşaçısız yaşaya bilməzlər. Yaxşı ki, kino var. Yaxşı haldır ki, aktyorların sənətin bu janrında özlərini peşəkarcasına ifadə etmək imkanları var.
Bütün bunlar seçdiyi sənətə hörmət, peşəyə sədaqət, həyat və psixologiya həqiqətinə əsaslanan rus teatr məktəbinin ənənələrini mühafizə etməsi ilə bağlıdır. «VQİK»in, Aleksey Batalovun emalatxanasının məzunu olan aktrisa uzun müddət həm həyatda, həm də peşəsində özünü axtarıb. Ancaq həyat daha müdrik yanaşıb: ona aktyor peşəsinin xoşbəxtliyini və əzablarını verərək, öz sözünü deyib. Bu - özünüzü dünyaya açmaq və bütün dünyanı özünüzdə kəşf etmək xoşbəxtlik deyilmi?
Bu yay Mələk Abbaszadə Vaqif Mustafayevin yanında maraqlı “Həyat, deyəsən, gözəldir” adlı filmə çəkilib. Ancaq bu, necə deyərlər, tamamilə fərqli hekayədir!

OUR DAYS. KHOSROV, SHIRIN, AND MARYAM
Melek ABASZADE on the set of a new television series based on one of the five poems of Khamsah by Nizami Ganjavi
Filming of the new television series Khosrov and Shirin is over. It is a tribute to the 880th anniversary of the classic of the Azerbaijani literature, Nizami Ganjavi. Authors of the series jointly produced by Azerbaijanfilm and Ictimai TV (ITV) with the support of the Ministry of Culture of Azerbaijan are directors Khayyam Abdullazade and Elmeddin Aliyev.
The plot of this classic piece of literature is well known. The second of five poems included in Khamsah is a story of love between Khosrov, the ruler of Persia from the Sassanid dynasty and Shirin, Princess of Barda. It was a marriage of convenience. But Maryam, the daughter of the Roman emperor, passionately loves Khosrov, while Khosrov is in love with Shirin. However, this does not prevent him from leading a very frivolous lifestyle. Authors of the film did not go beyond the plot of the poem, but manage to immerse their characters in modern life. After all, even today human passions are still the same as they were back in the 12th century. Despite changes in technology, fashion, and natural landscapes, only we, the humans, remain invariable psychological constants with all our sins.
We will see to what extent the plot of the film correlates with our reality after the premiere of the film on ITV. The series was filmed in the suburbs of Baku, the villages of Mashtagha, Shuvalan, and Mardakan
Honoured Artist of Azerbaijan, Melek ABASZADE, plays the role of Maryam, the wife of Khosrov played by Rustam Jabrayilov. In her interview with R+, the actress shared her views of the filming process.
“What did the directors do to modernise the plot of the 12th century?! Did they change the costumes of that century to modern ones? Changed interiors and furniture?”
“It is better to watch the movie, because it is important to catch every detail of both human relations and the general ambience. As to the artistic design of filming sets, they have been made at the highest level.”
“What can you tell us about your character, Maryam?”
“She passionately loves Khosrov. This love brings Maryam both happiness and grief.”
“What do you mean?”
“Her father agreed to marry her off to Khosrov without thinking about his daughter's feelings. It was just a good deal for him. But the whole tragedy of this woman is that she really loves Khosrov: with all the typical ardour and passion inherent to a woman soul.”
“Even though he does not love her back?”
“Exactly. She loves him, despite the numerous betrayals of her husband.”
“Is this okay?”
“That’s how she loves. And this feeling of love is sacred to her. Also, this is love gives her a chance to live in full force, because every moment of her life is coloured by vivid human emotions and feelings. Love guides her and governs her actions. Everything she does is driven by love. The power of this human passion is so great that pushes my character to making mistakes.”
“Was it interesting for you to master this world of female passions as an acctress?”
“It was a very interesting experience indeed! In each of the 12 episodes of the film my character goes through situations that require her to manifest her feminine essence. It was necessary not only to plunge into the circumstances and reasons causing the state of her mind and heart, but also to justify the whole plethora of passions and emotions. It was exciting and interesting! I am glad that I accepted the proposal and added Maryam as another asset of my professional practice. This was a wonderful professional experience.”
“Have you had a similar experience on a theatrical stage?”
“Emotionally similar roles were the ones of Joan of Arc in The Lark and Woman in The Human Voice...”
“What can you tell us about the TV series?”
“I think the audience will have a say about the series. I can just add that the creative ambience on the filming set set the tone for the entire filming process and the relationships between all the team members, both the actors and the erst of the crew.”
“What is the value of this professional experience for you?”
“I came into contact with the aesthetics that is expected in cinema. The crew paid close attention to all the details from mise en scenes to the state of mind of each character. Nothing was overlooked forgotten. It is often a valuable and a rare quality to be able to create an atmosphere of creative search and professional trust on the filming set, coupled with kind and warm feelings between all the crew members. This also shows the professionalism of directors. I am glad that I was part of this team.”
At that moment, she was as sincere and open as possible. Melek Abaszade is a veteran actress with many successful roles in cinema and theatre, with many heroines of different characters and emotional completeness. She is very successful in playing the roles of dramatic and distinguishing characters. Maryam is a new facet of her professional career, which will likely reveal her professional potential in performing the characters with tragic destiny. Because during the filming of scenes with Maryam, everyone on the set, according to the producer, applauded the actress, as a tribute to her professional excellence.
Actors, if they were born for this profession, cannot live outside of it. So much so that seldom stage and film appearances can be detrimental to their health. During the pandemic, this became especially noticeable: actors cannot live without stage and their audience. Fortunately, there was a chance to play in movies. Fortunately, actors can express themselves professionally in this genre of art. All this can be summed up as respect for the chosen vocation, dedication and commitment to the traditions of the Russian theatre school based on the truth of life and psychology. A graduate of VGIK (Alexei Batalov’s department), Melek Abaszade has long looked for herself both in life and in profession. But life set its own accents, having rewarded her with the happiness and torments of acting. Isn't it happiness to open yourself to the world and discover the whole world in yourself?
This summer Melek Abaszade starred in Vagif Mustafayev’s film with intriguing title Life is still beautiful. But this is a completely different story...