44 günlük müharibənin nəticələrinə münasibətini təshih edən dövlətlərin sayı artır
Azərbaycanın erməni işğalındakı torpaqlarını azad etməsi ilə nəticələnmiş 44 günlük müharibənin üzərindən 1 il keçir. İndi onun yeni regional reallıq yaratdığı iddiasını birmənalı şəkildə təsdiqləmək mümkündür. Üstəlik, artıq dünyanın ənənəvi olaraq ermənipərəst sayılan məşhur güc mərkəzlərinin məsələyə yanaşmasında da dəyişikliklər müşahidə olunur. Bunu ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin mövqeyindən, həmçinin Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinin bərpasında iştirak etmək istəyən çoxsaylı dövlətlərin ifadələrində də aydın şəkildə görmək mümkündür.
Həmsədrlərin aksenti
Minsk qrupunun Qərbdən olan həmsədlərinin mövqeyində aşkar dəyişiklik xüsusilə bu öklələrin səfirlərinin Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinə bu yaxınlarda etdikləri səfərdən sonra özünü aydın şəkildə göstərməkdədir. Vaşinqtonla Paris 44 günlük müharibə başa çatar-çatmaz, savaş nəticəsində yaranmış yeni regional reallıqları qəbul etmədiklərini göstərirdilər. Bunun əsas səbəbi müharibənin Azərbaycanın qələbəsi ilə bitməsi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycan-Rusiya-Ermənistan üçtərəfli formatında əldə olunmuş razılaşma ilə bitməsi, üstəlik, Türkiyənin Cənubi Qafqazda mövqelərini gücləndirməsinə yol açmasından irəli gələn narazılıqlar idi.
Digər səbəb ABŞ və Fransanın daxili siyasi xüsusiyyətlərindən irəli gəlirdi – hər iki ölkədə erməni diasporunun ciddi təsir imkanlarına malik olduğu məlumdur. Amerikalı, xüsusilə fransalı qanunvericilər məhz erməni diasporunun təsiri ilə aşkar antiazərbaycan addımları atırdı ki, bu isə Parislə Vaşinqtonun neytral vasitəçi statusuna heç cür uyğun gəlmirdi. Lakin 44 günülk müharibənin nəticələri, təxminən, 30 illik erməni işğalı dövründə uğursuz və həvəssiz «sülh formulu» axtarmış, təcavüzkarla (Ermənistan) təcavüzün qurbanı (Azərbaycan) arasında fərq qoymayan Minsk qrupunun vasitəçilik missiyasında ciddi «hamarlama» aparıb. Münaqişə Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini öz gücü ilə icra etməsi, ölkənin ərazi bütövlüyünün bu yolla bərpası ilə başa çatıb. Nəticədə, Minsk qrupunun fəaliyyətini davam etdirməsi də əhəmiyyətini itirib. Bununla yanaşı, Bakı indi qrup üzvlərinə Azərbaycanla Ermənistan arasında inamın yaranması işinə töhfə vermələrini, münaqişədən sonra regionda mövcud olan humanitar problemlərin həllində iştiraklarını təklif edir. Maraqlıdır ki, bu vəziyyəti həmsədrlərin özləri də getdikcə daha çox qəbul edirlər. Fransa və ABŞ-ın Bakıdakı səfirləri Zakari Qross ilə Erla Litsenbergerin işğaldan qurtarılmış Ağdama bu yaxınlarda etdikləri səfər də bunun göstəricisidir. Halbuki ermənilərə simpatiyasını gizlətməyən, hətta dünya erməniliyinə açıq şəkildə himayədarlıq edən dövlətlərin Bakıda akkreditasiya olunmuş diplomatik missiyalarının rəhbərləri bir müddət əvvəl işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfirlərin kollektiv səfərinə qatılmaqdan nümayişkaranə şəkildə imtina etmişdilər.
Məlum fövqəldövlətlərin, ilk növbədə, Minsk qrupunun qərbli həmsədrlərinin yeni, müharibədən sonrakı vəziyyətə yanaşmasında nəzərəçarpacaq dəyişiklik həmsədrlərin son birgə bəyanatlarında da aydın görünür. İndi bəyanatlarda daha çox Ermənistanla Azərbaycan arasında dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması üçün atılması vacib olan addımlardan danışılır, regionda postmünaqişə dövrü düzəninin formalaşması üçün səylərin artırılmalı olduğundan bəhs edilir. Bu mənada, Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərin xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri Entoni Blinken, Sergey Lavrov və Dan-İv Drianın dekabrın 7-də yaydıqları birgə bəyanat maraqlıdır. Onlar Ermənistanla Azərbaycanı sərhədlərin delimitasiyası, Cənubi Qafqazda iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası üçün konstruktiv əməkdaşlığa çağırıb, bölgədə uzunmüddətli və dayanıqlı sülhə nail olunması üçün rəhbərliklər səviyyəsində təmasları davam etdirməyə səsləyiblər. Bununla yanaşı, Ermənistanla Azərbaycanın Minsk qrupu həmsədrlərinin himayəsi altında əməkdaşlığının vacibliyi humanitar təşəbbüslərin reallaşdırılmasında əhəmiyyətli irəliləyişə nail olunmasının vacibliyi ilə əlaqələndirilir.
Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin nizama salınması mövzusunda Amerikanın dövlət katibi Blinken ayrıca bəyanatla da çıxış edib. ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Stokholmda keçirilən toplantısında o, tərəfləri azad olunmuş ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi humanitar məsələlərdə irəliləyişə nail olmağa çağırıb. Blinken sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, iqtisadi və nəqliyyat kommunikasiyalarının bərpası üzərində işləməyin vacibliyinə də diqqət çəkib, regionda dayanıqlı sülhə nail olunması üçün ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrləri ilə əməkdaşlığın davam etdirilməli olduğunu deyib.
Beləliklə, həmsədr dövlətlərin təmsilçilərinin son dövrlərdə istər birgə, istərsə də ayrılıqda verdikləri bəyanatlarda Ermənistanın gündəmə çevirmək istədiyi mövzulara aid heç bir fikrə rast gəlinmir. Söhbət xüsusilə «Dağlıq Qarabağın statusu» məsələsindən gedir. Qlobal güc mərkəzləri artıq regiondakı vəziyyəti real qiymətləndirərək, hətta ermənipərəst olmalarına rəğmən belə, 44 günlük müharibənin «status məsələsi»nin üzərindən xətt çəkdiyini anlayırlar. Bunu Azərbaycan tərəfi də dəfələrlə bəyan edərək, söhbətə «nöqtə» qoyub. İndi regionda sabitləşməsi Azərbaycanın və Minsk qrupu həmsədrlərinin israr etdikəri proseslərin uğurlu gedişindən asılıdır. Bu isə Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası, nəqliyyat əlaqələrinin bərpası, humanitar problemlərin həllidir.
Bununla yanaşı, Azərbaycan üçün prioritet vəzifə həm də azad olunmuş Qarabağın bərpasıdır. Bu işin reallaşmasının beynəlxalq kontekstini isə xarici ölkələrin prosesə qoşulmaq marağının artması ilə xarakterizə etmək olar.
Qarabağın bərpasında iştirak etmək istəyənlər çoxalır
Qarabağın azad olunması ilə Azərbaycan erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılmış şəhər və kəndlərin bərpası ilə bağlı miqyaslı işlərə başlayıb. İndi həmin ərazilərdə yollar və aeroportlar, mülki və hərbi obyektlər tikilir, təbiət qoruqları dirçəldilir, müxtəlif infrastruktur layihələri həyata keçirilir. Yəni bölgəyə həyatın qayıtması, yüzlərlə məcburi köçkünün tezliklə doğma ev-eşiyinə dönə bilməsi üçün lazım olan bütün işlər görülür.
Bu nəhəng quruculuq işlərinin görülməsində Bakı, ilk növbədə, öz gücünə və öz resurslarına arxalanır. Bununla yanaşı, o, bütün dost ölkələrə onların da bu prosesdə iştirak edə biləcəyini deyir – infrastruktur layihələrinin icrasında, şəhərləri, kəndlərin salınmasında, kənd təsərrüfatı işlərində, tarixi və mədəni abidələrin bərpasında, ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesində və s. Məlum olduğu kimi, bu çağırışlara Türkiyə, Pakistan, İtaliya, Böyük Britaniya və bir sıra digər ölkələrdən – yaxın müttəfiqlərdən, tərəfdaşlardan reaksiya dərhal gəlib. Lakin indi bu proses getdikcə daha geniş vüsət alır. Yəni indi söhbət yalnız qardaş, postsovet məkanından olan dost ölkələrin (məsələn, Özbəkistan, Qazaxıstan, Rusiya, Ukrayna, Belarus) Qarabağın bərpası prosesində iştirakının müzakirəsindən getmir. Artıq bu istiqamətdə konkret addımlar atılır.
Bundan başqa, Azərbaycan-İran münasibətlərində bu ilin payızında yaşanmış gərginliyə baxmayaraq, iki ölkə prezidentləri İlham Əliyev ilə İbrahim Rəisinin Aşqabadda keçirdikləri görüşdən sonra rəsmi Tehran işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası prosesinə qoşulmağa hazır olduğunu təsdiqləyib. İranın xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian isə bunu iki ölkənin iqtisadi əlaqələrində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirib.
Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərin bərpası prosesində iştirak etməyə ABŞ-ın da maraq göstərdiyini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Bu maraq Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun ABŞ-ın Bakıdakı səfiri Erl Litsenberger ilə dekabrın 8-də keçirdiyi görüşdə ifadə olunub.
Vaşinqtonun bu məsələdəki mövqeyi ənənəvi olaraq erməni diasporunun daxildəki təsirlərini nəzərə alan qlobal güc mərkəzlərinin siyasətindəki dəyişikliyin aşkar göstəricisidir. Onlar Azərbaycanın qələbəsi ilə bitmiş 44 günlük müharibə nəticəsində yaranmış reallıqları etiraf edərək, sırf öz maraqlarından çıxış etməyə başlayırlar. Bu maraq isə Cənubi Qafqazın lideri olan Azərbaycanla geniş əməkdaşlıqdır. Bu dövlətlər, şübhəsiz ki, geosiyasi düzəndən irəli gələn məqamları da dərk edirlər – əgər erməni lobbisinin təsiri qarşısında Azərbaycan və onun maraqlarına etinasızlıq göstəriləcəksə, məğlub tərəf onların özləri olacaq.

Number of countries adjusting their positions to the outcome of the 44-day war increases
Undoubtedly, Azerbaijan established a new regional reality following the liberation of its lands from the Armenian occupation as a result of the 44-day war. The irreversible course of events now demonstrates an obvious shift in the approach of the global power centres traditionally considered pro-Armenian. This can be clearly seen in the position of the co-chairs of the OSCE Minsk Group (MG) and the increasing number of countries showing an interest in joining the restoration of the liberated territories of Azerbaijan.
Accents of co-chairs
The recent visits of the ambassadors of these countries to the liberated territories of Azerbaijan has clearly demonstrated a shift in the positions of the Western co-chairs of the Minsk Group. Immediately after the end of the 44-day war, Washington and Paris made it clear that they rejected the new regional realities emerging after the war. The first and utmost reason behind this dissatisfaction was the fact that the years-long Nagorno-Karabakh conflict had finally been resolved as a result of Azerbaijan's victory in the war followed by the signing of trilateral agreements between Azerbaijan, Russia, and Armenia with the active participation of Turkey, which has significantly strengthened its position in the South Caucasus.
Another reason is associated with the internal political specifics of the US and France experiencing an impressive influence of the Armenian diaspora in these countries. Thus, American and especially French legislators demonstrate clearly anti-Azerbaijani positions, which go beyond the status of Paris and Washington as neutral mediators. However, the 44-day war has considerably diminished the significance of the MG's mediation mission, which for almost 30 years of the Armenian occupation had unsuccessfully and reluctantly tried to find a ‘peace formula’ without making any difference between the aggressor (Armenia) and its victim (Azerbaijan).
In fact, the Nagorno-Karabakh conflict ended as soon as Azerbaijan implemented the UN Security Council resolutions on its own and restored its territorial integrity. Accordingly, Azerbaijan’s victory in the 44-day war made any further activities of the Minsk Group irrelevant. Yet Baku still invites the MG to contribute to the establishment of trusted relations between Azerbaijan and Armenia, including the solution of humanitarian problems existing in the post-conflict region. We can clearly see that the co-chairs accept the reality, as evidenced by the recent visits of the ambassadors of France and the US, Zachary Gross and Earl Litzenberger, to the liberated district of Aghdam. Note that not long ago the heads of diplomatic missions accredited in Baku, who do not hide their pro-Armenian sympathies and even openly position themselves as patrons of Armenians worldwide, would demonstratively refuse to join collective ambassadorial visits to the liberated lands.
The joint statements of the MG co-chairs made recently also demonstrate a noticeable change in the approach of world power centres, primarily the Western co-chairs of the OSCE Minsk Group, to the new post-war situation in the South Caucasus and amid the ongoing Armenian-Azerbaijani reconciliation. They emphasise the need for taking measures to normalise Armenian-Azerbaijani interstate relations, intensify efforts contributing to the post-conflict development in the region. In this context, it is worth mentioning a joint statement by the foreign ministers of the co-chair states of the Minsk Group—Anthony Blinken, Sergei Lavrov, and Jean-Yves Le Drian. They invited Armenia and Azerbaijan to work constructively during the ongoing delimitation and demarcation process, restore economic and transport ties in the South Caucasus, and continue the contacts between the leaders of both nations to promote a lasting and long-term peace in the region. Moreover, they believe that it is necessary to maintain the relations between Armenia and Azerbaijan under the auspices of the MG co-chairs together with putting efforts to achieve tangible progress in the implementation of humanitarian initiatives.
By the way, Mr. Blinken has made a separate statement on the settlement of Armenian-Azerbaijani relations earlier. At the OSCE Ministerial Council meeting in Stockholm, he invited the parties to make progress on humanitarian issues, including the clearance of the liberated territories. He also focused on the need to facilitate the delimitation and demarcation of borders, restoration of economic and transport communications, cooperation with the OSCE Minsk Group co-chairs to establish a lasting peace in the region.
Thus, neither joint nor separate statements made by the representatives of the co-chairing states contain a single word about the topics that Armenia is stubbornly trying to include in the current agenda, particularly about the so-called "status of Nagorno-Karabakh". Global power centres realistically assess the situation in the region, despite all their pro-Armenian attitude, and are well aware that the issue of status is no longer valid after the 44-day war. In fact, Azerbaijan, which put an end to this issue, has warned about this many times. Further stabilisation of the regional situation depends on the successful implementation of processes that Azerbaijan and the MG co-chairs insist on, including from the delimitation and demarcation of the Azerbaijani-Armenian border to unblocking transport communications to solution of humanitarian problems.
Currently, Azerbaijan’s priority is to ensure the liberated Garabagh. Internationally, a growing number of countries show a real interest in being involved in the ongoing process.
Restoration of Garabagh becomes quite attractive
With the liberation of Garabagh, Azerbaijan launched a series of large-scale projects to restore the cities and villages destroyed by the Armenian invaders. These include the construction of roads and airports, civil and military facilities, restoration of natural reserves, as well as various other infrastructure projects. Each and every endeavour is focused on restoring a full-fledged life on these lands, so that hundreds of thousands of internally displaced persons would quickly return to their homes.
To implement all this large-scale works, Azerbaijan relies primarily on its own potential and resources. At the same time, Baku invites all friendly states to join the revival of the liberated lands as long as their efforts are focused on the restoration of infrastructure facilities, urban planning, agriculture, restoration of historical and cultural monuments, mine clearance, etc. Turkey, Pakistan, Italy, Britain, and a number of other countries—the closest allies and partners of Azerbaijan— immediately responded to this call. Obviously, this process progresses well, including not only the discussions on the involvement of fraternal and friendly countries of the post-Soviet space (Uzbekistan, Kazakhstan, Russia, Ukraine, Belarus), but also the concrete measures taken in this direction.
Despite the recent tension in Azerbaijani-Iranian relations in autumn, after the meeting of Presidents Ilham Aliyev and Ibrahim Raisi at the Ashgabat summit of the Economic Cooperation Organisation, Tehran confirmed its readiness to join the restoration of the liberated territories of Azerbaijan. Moreover, Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian called this the beginning of a new chapter in economic relations between the two countries.
It is also worth mentioning the demonstrative interest of the US in participating in projects to restore the liberated territories of Azerbaijan. This interest was confirmed at the December 8 meeting of the Minister of Economy of Azerbaijan Mikail Jabbarov with the US Ambassador to Baku Earl Litzenberger.
Washington's position on this issue is yet another confirmation of the obvious shift in the policy of global power centres, which have traditionally taken into account the factor of the influential Armenian diaspora in respective countries. It is the national interest of these countries to broaden cooperation with Azerbaijan as the leader of the South Caucasus that prompts them recognise the regional realities after the 44-day war. As well as obvious geopolitical considerations, since if they choose to ignore Azerbaijan and its interests under the influence of the Armenian lobby, they risk being clearly in a losing position.