44 günlük müharibənin nəticələrinə münasibətini təshih edən dövlətlərin sayı artır
Azərbaycanın erməni işğalındakı torpaqlarını azad etməsi ilə nəticələnmiş 44 günlük müharibənin üzərindən 1 il keçir. İndi onun yeni regional reallıq yaratdığı iddiasını birmənalı şəkildə təsdiqləmək mümkündür. Üstəlik, artıq dünyanın ənənəvi olaraq ermənipərəst sayılan məşhur güc mərkəzlərinin məsələyə yanaşmasında da dəyişikliklər müşahidə olunur. Bunu ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin mövqeyindən, həmçinin Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinin bərpasında iştirak etmək istəyən çoxsaylı dövlətlərin ifadələrində də aydın şəkildə görmək mümkündür.
Həmsədrlərin aksenti
Minsk qrupunun Qərbdən olan həmsədlərinin mövqeyində aşkar dəyişiklik xüsusilə bu öklələrin səfirlərinin Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinə bu yaxınlarda etdikləri səfərdən sonra özünü aydın şəkildə göstərməkdədir. Vaşinqtonla Paris 44 günlük müharibə başa çatar-çatmaz, savaş nəticəsində yaranmış yeni regional reallıqları qəbul etmədiklərini göstərirdilər. Bunun əsas səbəbi müharibənin Azərbaycanın qələbəsi ilə bitməsi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycan-Rusiya-Ermənistan üçtərəfli formatında əldə olunmuş razılaşma ilə bitməsi, üstəlik, Türkiyənin Cənubi Qafqazda mövqelərini gücləndirməsinə yol açmasından irəli gələn narazılıqlar idi.
Digər səbəb ABŞ və Fransanın daxili siyasi xüsusiyyətlərindən irəli gəlirdi – hər iki ölkədə erməni diasporunun ciddi təsir imkanlarına malik olduğu məlumdur. Amerikalı, xüsusilə fransalı qanunvericilər məhz erməni diasporunun təsiri ilə aşkar antiazərbaycan addımları atırdı ki, bu isə Parislə Vaşinqtonun neytral vasitəçi statusuna heç cür uyğun gəlmirdi. Lakin 44 günülk müharibənin nəticələri, təxminən, 30 illik erməni işğalı dövründə uğursuz və həvəssiz «sülh formulu» axtarmış, təcavüzkarla (Ermənistan) təcavüzün qurbanı (Azərbaycan) arasında fərq qoymayan Minsk qrupunun vasitəçilik missiyasında ciddi «hamarlama» aparıb. Münaqişə Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini öz gücü ilə icra etməsi, ölkənin ərazi bütövlüyünün bu yolla bərpası ilə başa çatıb. Nəticədə, Minsk qrupunun fəaliyyətini davam etdirməsi də əhəmiyyətini itirib. Bununla yanaşı, Bakı indi qrup üzvlərinə Azərbaycanla Ermənistan arasında inamın yaranması işinə töhfə vermələrini, münaqişədən sonra regionda mövcud olan humanitar problemlərin həllində iştiraklarını təklif edir. Maraqlıdır ki, bu vəziyyəti həmsədrlərin özləri də getdikcə daha çox qəbul edirlər. Fransa və ABŞ-ın Bakıdakı səfirləri Zakari Qross ilə Erla Litsenbergerin işğaldan qurtarılmış Ağdama bu yaxınlarda etdikləri səfər də bunun göstəricisidir. Halbuki ermənilərə simpatiyasını gizlətməyən, hətta dünya erməniliyinə açıq şəkildə himayədarlıq edən dövlətlərin Bakıda akkreditasiya olunmuş diplomatik missiyalarının rəhbərləri bir müddət əvvəl işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfirlərin kollektiv səfərinə qatılmaqdan nümayişkaranə şəkildə imtina etmişdilər.
Məlum fövqəldövlətlərin, ilk növbədə, Minsk qrupunun qərbli həmsədrlərinin yeni, müharibədən sonrakı vəziyyətə yanaşmasında nəzərəçarpacaq dəyişiklik həmsədrlərin son birgə bəyanatlarında da aydın görünür. İndi bəyanatlarda daha çox Ermənistanla Azərbaycan arasında dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması üçün atılması vacib olan addımlardan danışılır, regionda postmünaqişə dövrü düzəninin formalaşması üçün səylərin artırılmalı olduğundan bəhs edilir. Bu mənada, Minsk qrupuna həmsədrlik edən dövlətlərin xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri Entoni Blinken, Sergey Lavrov və Dan-İv Drianın dekabrın 7-də yaydıqları birgə bəyanat maraqlıdır. Onlar Ermənistanla Azərbaycanı sərhədlərin delimitasiyası, Cənubi Qafqazda iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası üçün konstruktiv əməkdaşlığa çağırıb, bölgədə uzunmüddətli və dayanıqlı sülhə nail olunması üçün rəhbərliklər səviyyəsində təmasları davam etdirməyə səsləyiblər. Bununla yanaşı, Ermənistanla Azərbaycanın Minsk qrupu həmsədrlərinin himayəsi altında əməkdaşlığının vacibliyi humanitar təşəbbüslərin reallaşdırılmasında əhəmiyyətli irəliləyişə nail olunmasının vacibliyi ilə əlaqələndirilir.
Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin nizama salınması mövzusunda Amerikanın dövlət katibi Blinken ayrıca bəyanatla da çıxış edib. ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Stokholmda keçirilən toplantısında o, tərəfləri azad olunmuş ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi humanitar məsələlərdə irəliləyişə nail olmağa çağırıb. Blinken sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, iqtisadi və nəqliyyat kommunikasiyalarının bərpası üzərində işləməyin vacibliyinə də diqqət çəkib, regionda dayanıqlı sülhə nail olunması üçün ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrləri ilə əməkdaşlığın davam etdirilməli olduğunu deyib.
Beləliklə, həmsədr dövlətlərin təmsilçilərinin son dövrlərdə istər birgə, istərsə də ayrılıqda verdikləri bəyanatlarda Ermənistanın gündəmə çevirmək istədiyi mövzulara aid heç bir fikrə rast gəlinmir. Söhbət xüsusilə «Dağlıq Qarabağın statusu» məsələsindən gedir. Qlobal güc mərkəzləri artıq regiondakı vəziyyəti real qiymətləndirərək, hətta ermənipərəst olmalarına rəğmən belə, 44 günlük müharibənin «status məsələsi»nin üzərindən xətt çəkdiyini anlayırlar. Bunu Azərbaycan tərəfi də dəfələrlə bəyan edərək, söhbətə «nöqtə» qoyub. İndi regionda sabitləşməsi Azərbaycanın və Minsk qrupu həmsədrlərinin israr etdikəri proseslərin uğurlu gedişindən asılıdır. Bu isə Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası, nəqliyyat əlaqələrinin bərpası, humanitar problemlərin həllidir.
Bununla yanaşı, Azərbaycan üçün prioritet vəzifə həm də azad olunmuş Qarabağın bərpasıdır. Bu işin reallaşmasının beynəlxalq kontekstini isə xarici ölkələrin prosesə qoşulmaq marağının artması ilə xarakterizə etmək olar.
Qarabağın bərpasında iştirak etmək istəyənlər çoxalır
Qarabağın azad olunması ilə Azərbaycan erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılmış şəhər və kəndlərin bərpası ilə bağlı miqyaslı işlərə başlayıb. İndi həmin ərazilərdə yollar və aeroportlar, mülki və hərbi obyektlər tikilir, təbiət qoruqları dirçəldilir, müxtəlif infrastruktur layihələri həyata keçirilir. Yəni bölgəyə həyatın qayıtması, yüzlərlə məcburi köçkünün tezliklə doğma ev-eşiyinə dönə bilməsi üçün lazım olan bütün işlər görülür.
Bu nəhəng quruculuq işlərinin görülməsində Bakı, ilk növbədə, öz gücünə və öz resurslarına arxalanır. Bununla yanaşı, o, bütün dost ölkələrə onların da bu prosesdə iştirak edə biləcəyini deyir – infrastruktur layihələrinin icrasında, şəhərləri, kəndlərin salınmasında, kənd təsərrüfatı işlərində, tarixi və mədəni abidələrin bərpasında, ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesində və s. Məlum olduğu kimi, bu çağırışlara Türkiyə, Pakistan, İtaliya, Böyük Britaniya və bir sıra digər ölkələrdən – yaxın müttəfiqlərdən, tərəfdaşlardan reaksiya dərhal gəlib. Lakin indi bu proses getdikcə daha geniş vüsət alır. Yəni indi söhbət yalnız qardaş, postsovet məkanından olan dost ölkələrin (məsələn, Özbəkistan, Qazaxıstan, Rusiya, Ukrayna, Belarus) Qarabağın bərpası prosesində iştirakının müzakirəsindən getmir. Artıq bu istiqamətdə konkret addımlar atılır.
Bundan başqa, Azərbaycan-İran münasibətlərində bu ilin payızında yaşanmış gərginliyə baxmayaraq, iki ölkə prezidentləri İlham Əliyev ilə İbrahim Rəisinin Aşqabadda keçirdikləri görüşdən sonra rəsmi Tehran işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası prosesinə qoşulmağa hazır olduğunu təsdiqləyib. İranın xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian isə bunu iki ölkənin iqtisadi əlaqələrində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirib.
Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərin bərpası prosesində iştirak etməyə ABŞ-ın da maraq göstərdiyini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Bu maraq Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun ABŞ-ın Bakıdakı səfiri Erl Litsenberger ilə dekabrın 8-də keçirdiyi görüşdə ifadə olunub.
Vaşinqtonun bu məsələdəki mövqeyi ənənəvi olaraq erməni diasporunun daxildəki təsirlərini nəzərə alan qlobal güc mərkəzlərinin siyasətindəki dəyişikliyin aşkar göstəricisidir. Onlar Azərbaycanın qələbəsi ilə bitmiş 44 günlük müharibə nəticəsində yaranmış reallıqları etiraf edərək, sırf öz maraqlarından çıxış etməyə başlayırlar. Bu maraq isə Cənubi Qafqazın lideri olan Azərbaycanla geniş əməkdaşlıqdır. Bu dövlətlər, şübhəsiz ki, geosiyasi düzəndən irəli gələn məqamları da dərk edirlər – əgər erməni lobbisinin təsiri qarşısında Azərbaycan və onun maraqlarına etinasızlıq göstəriləcəksə, məğlub tərəf onların özləri olacaq.

БЛАГОПРИЯТНАЯ РЕАЛЬНОСТЬ
Спустя год после завершения 44-дневной войны, итогом которой стало освобождение Азербайджаном своих территорий от армянской оккупации, однозначно можно говорить об утверждении новой региональной реальности. Необратимый ход событий все очевиднее демонстрирует и смену подходов известных мировых центров силы, традиционно считающихся проармянскими. Это наглядно проявляется также в позиции сопредседательства Минской группы (МГ) ОБСЕ и в выражении все большим числом стран своей заинтересованности в участии по восстановлению освобожденных территорий Азербайджана.
Акценты сопредседателей
Явная корректировка позиции западных сопредседателей Минской группы выразилась, в частности, в недавних визитах послов этих стран на освобожденные территории Азербайджана. Вашингтон и Париж сразу по окончании 44-дневной войны дали понять о своем неприятии сложившихся по ее итогам новых региональных реалий. Первейшей причиной тому было недовольство тем, что нагорно-карабахский конфликт получил свое разрешение в результате Ппобеды Азербайджана в войне, достижения трехсторонних договоренностей в рамках формата Азербайджан-Россия-Армения при участии значительно усилившей свои позиции на Южном Кавказе Турции.
Другая причина связана с внутриполитической спецификой США и Франции в виде достаточно внушительного влияния армянской диаспоры. Под ее воздействием американские и особенно французские законодатели позволяют себе явно антиазербайджанские шаги, что абсолютно не соответствует статусу Парижа и Вашингтона как нейтральных посредников. Впрочем, 44-дневная война существенно нивелировала значение посреднической миссии МГ, которая на протяжении почти 30 лет армянской оккупации безуспешно и неохотно пыталась найти «формулу мира», не ставя разницы между агрессором (Арменией) и его жертвой (Азербайджаном).
После того как Азербайджан собственными силами реализовал резолюции Совета Безопасности ООН и восстановил свою территориальную целостность, нагорно-карабахский конфликт завершился. Соответственно исчезла целесообразность дальнейшей деятельности Минской группы. Тем не менее Баку предлагает «минчанам» внести вклад в установление доверия между Азербайджаном и Арменией, решение стоящих перед постконфликтным регионом гуманитарных проблем. Очевидно и то, что сами сопредседатели все больше принимают эту данность, о чем свидетельствуют недавние визиты послов Франции и США Закари Гросса и Эрла Литценбергера в освобожденный Агдам. Между тем еще совсем недавно главы аккредитованных в Баку дипмиссий государств, которые не скрывают своих проармянских симпатий и даже открыто позиционируют себя в качестве покровителей мирового армянства, демонстративно отказывались от участия в коллективных посольских визитах на освобожденные земли.
Заметная перемена в подходе известных держав, прежде всего западных сопредседателей МГ ОБСЕ к новой поствоенной ситуации, сложившейся в Южно-Кавказском регионе и на площадке урегулирования армяно-азербайджанских отношений, достаточно отчетливо проявляется в последних совместных заявлениях «минчан». В них делается упор на необходимость мер по нормализации армяно-азербайджанских межгосударственных отношений, активизации усилий, направленных на постконфликтное обустройство региона. Показательно в этом смысле и распространенное 7 декабря заявление руководителей внешнеполитических ведомств стран - сопредседателей Минской группы Энтони Блинкена, Сергея Лаврова и Жан-Ива Ле Дриана. Они призвали Армению и Азербайджан к конструктивной работе по делимитации и демаркации границ, восстановлению экономических и транспортных связей на Южном Кавказе, продолжению контактов на уровне руководства для содействия прочному и долгосрочному миру в регионе. Причем необходимость взаимодействия Армении и Азербайджана под эгидой сопредседателей МГ увязывается с целесообразностью достижения ощутимого прогресса в реализации гуманитарных инициатив.
К слову, с отдельным заявлением на тему урегулирования армяно-азербайджанских отношений ранее выступил и американский госсекретарь Блинкен. На заседании СМИД ОБСЕ в Стокгольме он призвал стороны добиваться прогресса в таких гуманитарных вопросах, как разминирование освобожденных территорий. Он сфокусировал также внимание на необходимости работать над делимитацией и демаркацией границы, восстановлением экономических и транспортных коммуникаций, продолжением взаимодействия с сопредседателями Минской группы ОБСЕ для установления прочного мира в регионе.
Таким образом, в последних заявлениях представителей государств-сопредседателей - как совместных, так и отдельных - нет ни слова о тех темах, которые упрямо пытается включить в текущую повестку Армения. В частности, о так называемом «статусе Нагорного Карабаха». Глобальные центры силы, реалистично оценивающие ситуацию в регионе завершившегося конфликта, даже при всем своем проармянстве отдают себе отчет, что «вопроса о статусе» по итогам 44-дневной войны уже не существует. О чем, собственно, многократно предупреждал поставивший точку в этом «вопросе» Азербайджан. Дальнейшая стабилизация региональной ситуации зависит от успешного хода процессов, на которых настаивают Азербайджан и сопредседатели МГ. А именно - от делимитации и демаркации азербайджано-армянской границы, разблокирования транспортных сообщений, решения гуманитарных проблем.
Между тем для самого Азербайджана приоритетной задачей является и восстановление освобожденного Карабаха. Международный же контекст ее реализации характеризуется все более растущим интересом зарубежных стран к перспективе вовлечения в данный процесс.
Желающих участвовать в восстановлении Карабаха все больше
С освобождением Карабаха Азербайджан развернул масштабную деятельность по восстановлению разрушенных армянскими оккупантами городов и селений. Строятся дороги и аэропорты, гражданские и военные объекты, возрождаются природные заповедники, осуществляются различные инфраструктурные проекты. То есть делается все, чтобы сюда вернулась полноценная жизнь, чтобы сотни тысяч вынужденных переселенцев поскорее возвратились к своим родным очагам.
При осуществлении всей этой грандиозной созидательной работы Азербайджан опирается прежде всего на собственные силы и ресурсы. Вместе с тем Баку дал понять всем дружественным государствам, что они также могут принять участие в возрождении освобожденных земель - в инфраструктурных, градостроительных, сельскохозяйственных проектах, восстановлении памятников истории и культуры, работах по разминированию территорий. Как известно, на этот призыв сразу же откликнулись Турция, Пакистан, Италия, Великобритания и ряд других стран - ближайших союзников и партнеров Азербайджана. Этот процесс продолжает набирать силу, если иметь в виду не только обсуждение участия в восстановительных работах в Карабахе братских и дружественных стран постсоветского пространства (в частности, Узбекистана, Казахстана, России, Украины, Беларуси), но и уже принимаемые конкретные меры в этом направлении.
Более того, несмотря на возникшую осенью нынешнего года напряженность в азербайджано-иранских отношениях, официальный Тегеран после встречи президентов Ильхама Алиева и Ибрагима Раиси в рамках Ашхабадского саммита Организации экономического сотрудничества подтвердил готовность ИРИ принять участие в восстановлении освобожденных территорий Азербайджана. Причем глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан назвал это началом новой главы в экономических отношениях между двумя странами.
Отдельно следует сказать о четко выраженной заинтересованности США в участии в проектах по восстановлению освобожденных территорий Азербайджана. Эта заинтересованность была подтверждена и на состоявшейся 8 декабря встрече министра экономики Азербайджана Микаила Джаббарова с послом США в Баку Эрлом Литценбергером.
Позиция Вашингтона по данному вопросу является еще одним подтверждением очевидного сдвига в политике глобальных центров силы, традиционно учитывающих фактор влияния армянской диаспоры в своих странах. Признать реалии, сложившиеся по итогам победоносной для Азербайджана 44-дневной войны, их побуждает исключительно свой национальный интерес, в сферу которого входит широкое сотрудничество с Азербайджаном как с государством - лидером Южного Кавказа. Равно как и очевидные соображения геополитического порядка - если они предпочтут под влиянием армянского лобби игнорировать Азербайджан и его интересы, то рискуют оказаться явно в проигрышном положении.