Yüksək keçid balları, ən yeni tədris proqramları, müasir kampus, gələcək iş təminatı… Bütün bunlar Bakı Ali Neft Məktəbini (BANM) fərqləndirən özəlliklərin heç də hamısı deyil. 2021-ci ilin sonunda cəmi 10 yaşı tamam olan bu təhsil ocağını bu gün ən doğru xarakterizə edən ifadə “nüfuzlu ali məktəb” ifadəsidir. Bəs, BANM-ın bu uğurunun sirri nədədir? Qısa müddət ərzində bu qədər populyarlıq necə əldə edilib, reytinqlərdə liderlik necə qorunub saxlanılır? Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımovu yubiley münasibətilə təbrik etdikdən sonra fürsətdən istifadə edib suallarımızı da ona ünvanladıq.
- Elmar müəllim, düz 10 il bundan əvvəl Azərbaycanda yeni, müasir ali təhsil müəssisəsi - Bakı Ali Neft Məktəbi yarandı. Bu, hansı zərurətdən irəli gəlirdi?
- Bakı Ali Neft Məktəbi Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin 29 noyabr 2011-ci il tarixli Fərmanı ilə SOCAR-ın strukturunda dövlət ali təhsil müəssisəsi statusunda yaradılıb. Ötən 10 il ərzində böyük nailiyyətlərə imza atan məktəbimiz, öz unikallığı ilə seçilən ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən birinə çevrilib və bununla, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin yüksək etimadını doğrultmağı bacarıb.
O illər Azərbaycanda müasir tədris proqramları və təlim texnologiyaları əsasında ingilisdilli, yüksəkixtisaslı mühəndis kadrlar yetişdirən müəssisəyə ciddi ehtiyac var idi. Bu müəssisə fəaliyyətini genişləndirərək qlobal şirkətə çevrilən SOCAR-ın, həmçinin ölkənin digər sənaye müəssisələrinin peşəkar ingilisdilli mühəndis kadr ehtiyaclarını ödəməli idi.
Sevindirici haldır ki, Bakı Ali Neft Məktəbi 10 il ərzində yaranma məqsədlərinə yüksək səviyyədə nail ola bilib. Bu gün ali məktəbin məzunları SOCAR-ın və ölkənin müxtəlif sənaye müəssisələrində, eyni zamanda transmilli şirkətlərdə çalışaraq iqtisadiyyatın, sənayenin inkişafına töhfələr verir, dünyanın nüfuzlu ali məktəbləri və nəhəng şirkətlərində Azərbaycanı layiqincə təmsil edirlər.
- BANM-ın özəlliyi, qeyd etdiyiniz kimi, unikallığı nədədir?
- Bakı Ali Neft Məktəbi müasir tələblərə cavab verən təhsil infrastrukturu, tədris prosesinə yüksəkixtisaslı professor-müəllim heyətinin cəlb olunması, zəngin kitabxana-informasiya fondu, çoxfunksiyalı laboratoriyaları ilə fərqlənir. Bakı Ali Neft Məktəbinin kampusu Qafqaz regionunun zəngin maddi-texniki bazaya malik ən böyük kampuslarından biridir. Ali məktəbimizin kampusunda SOCAR, ABB, “Avandsis Group”, “Emerson Process Management”, “Huawei” kimi nüfuzlu şirkətlərin dəstəyi ilə yaradılan laboratoriyalar, müasir standartlara cavab verən tələbə şəhərciyi, yeməkxana kompleksi, iki idman zalı və hovuz fəaliyyət göstərir. Bu kampusun açılışı 2017-ci il may ayının 1-də möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilib. Xoşbəxtik ki, dövlət başçımız yeni kampusun açılışında məktəbimizin 6 illik fəaliyyətini uğurlu qiymətləndirib.
Ötən 10 ildə Bakı Ali Neft Məktəbi ən müasir texnologiyalar və peşəkar pedaqoji heyətlə təmin edilmiş innovativ təhsil müəssisəsi olaraq inkişaf edib, yüksək nüfuz qazanıb. Böyük qürurla bildirmək istərdim ki, ilk gündən BANM Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin reytinq cədvəlində öz liderliyini qoruyub saxlayır. Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) tərtib etdiyi reytinq cədvəlində məktəbimiz ölkənin 51 ali təhsil müəssisəsi arasında orta qəbul balı üzrə birincidir.
- Bildiyimiz qədər, cari tədris ilində BANM ilk dəfə olaraq ikinci ixtisas qrupu üzrə tələbə qəbulu həyata keçirib. Nədən başlayıb, yubileyə nə ilə gəlib çatmısınız?
- Bəli, 2021/2022-ci tədris ili üçün ali məktəbimiz ilk dəfə II ixtisas qrupu üzrə də tələbə qəbulu keçirdi və vurğulayıram ki, bu ixtisas üzrə qəbul olunanların 11 nəfəri Prezident təqaüdünə layiq görülüb. Lakin artıq buna qədər də biz tədris etdiyimiz ixtisasların siyahısını genişləndirmişdik.
2012/2013-cü tədris ilində iki ixtisas - Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi üzrə tələbə qəbulu həyata keçirən Bakı Ali Neft Məktəbi hazırda bu iki ixtisasla yanaşı, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, İnformasiya təhlükəsizliyi, Kompüter mühəndisliyi və Biznesin idarə edilməsi ixtisasları üzrə bakalavr, Neft-qaz mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi və Biznesin idarə edilməsi (MBA) ixtisaslarında magistr pilləsi üzrə qəbul həyata keçirir. Ali məktəbimizdə doktorantura (PhD) pilləsi, həmçinin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə təkrar ali təhsil almaq istəyənlər üçün də tədris aparılır.
- Yeri gəlmişkən, tələbələrinizin arasında xeyli Prezident təqaüdçüsü var. Bakı Ali Neft Məktəbi istedadlı abituriyentlər arasında belə tələbatı necə qazanıb?
- Bakı Ali Neft Məktəbi beynəlxalq səviyyəli tədris proqramı, yeni yaradıcı mühit və təhsilin yüksək keyfiyyəti, yerli və xarici şirkətlərlə əməkdaşlıq, peşəkar mütəxəssislər tərəfindən təlim və müzakirələrin təşkili və bu kimi digər nailiyyətləri ilə ölkə gənclərinin rəğbətini qazanıb. Bu rəğbətin nəticəsidir ki, ölkənin ən savadlı, intellektli, bacarıqlı gəncləri bizim ali məktəbi seçirlər. Ali məktəbimizdə təhsil alan Prezident təqaüdçülərinin sayı ilbəil artır. Əgər 10 il öncə BANM-ə ilk qəbul həyata keçirilərkən Prezident təqaüdünə layiq görülən tələbələrimizin sayı 11 nəfər idisə, 2021/2022-ci tədris ilində isə Prezident təqaüdçülərimizin sayı 33 nəfərə yüksəlib. Onu da qeyd edim ki, ölkə üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən tələbələrin ümumi sayı 102 nəfər olub. Ölkə üzrə 102 Prezident təqaüdçüsündən üçdə birinin bir ali təhsil müəssisəsinin tələbəsi olması Azərbaycanın təhsil tarixində ilkdir. Bununla, BANM rekorda imza atıb. Bu il də qəbul imtahanlarında ölkə üzrə ən yüksək bal toplamış tələbə BANM-i seçib. İlk dəfə qəbul apardığımız II ixtisas qrupu üzrə ən yüksək bal toplamış abituriyentin seçimi də Bakı Ali Neft Məktəbi olub. Hazırda ali məktəbimizin Prezident təqaüdçülərinin sayı 205 nəfərə çatıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinə ortalama qəbul balı 650 və ondan yuxarıdır ki, bu da Azərbaycanda ən yüksək göstəricidir. Ali məktəbimiz 700 bal toplamış tələbələrin sayına görə də fərqlənir. İndiyədək 700 bal toplamış 27 tələbənin seçimi Bakı Ali Neft Məktəbi olub.
- Əhali arasında BANM həm də məzunların işlə təminatına zəmanət verən ali məktəb kimi tanınır. Bu, belədirmi?
- Əlbəttə. Bakı Ali Neft Məktəbi cənab Prezidentin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” çağırışını rəhbər tutaraq, tələbələrə yüksək keyfiyyətli təhsil verməklə yanaşı, onların işlə təminatına da xüsusi əhəmiyyət verir.
Ali məktəbimiz artıq 5-ci məzun buraxılışı keçirib. Bugünədək bütün məzunlar işlə təmin olunublar. BANM bu xüsusiyyətinə görə ölkə ali məktəbləri arasında fərqlənir. Bu gün ali məktəbimizin məzunları SOCAR və onun “Azneft” İB, “Azərikimya” İB, Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodu (NEZ), “SOCAR Ümid” və “SOCAR Polymer” şirkətləri, eləcə də “SOCAR Türkiyə”nin “Petkim” Neft-Kimya Kompleksi və STAR Neft Emalı Zavodunda çalışırlar. BANM məzunları təkcə SOCAR-da deyil, BP, “Schlumberger”, “Halliburton”, “Maire Tecnimont” və s. kimi iri transmilli şirkətlərdə də işə cəlb olunublar.
Ümumiyyətlə, BANM-in sənaye sahələri ilə sıx əlaqələri mövcuddur. Ali məktəb həm milli, həm də beynəlxalq miqyasda işçi qüvvəsinin inkişafında əhəmiyyətli təcrübəyə malikdir. Ali məktəbimizdə tədris prosesi istehsalatla sıx əlaqədə həyata keçirilir. Tədris proqramlarının, nəzəri predmetlərin daha dərindən mənimsənilməsi məqsədilə tələbələr SOCAR-ın müvafiq profilli istehsalat müəssisələrində, eləcə də BP, Equinor, Total, Schlumberger, ABB, Halliburton, Atenau Ltd, Schneider Electric, Microsoft, Baker Hughes, Emerson Process Management, Avandsis Group, Maire Tecnimont, Nəzarət Ölçü Cihazları və Avtomatika MMC, SOCAR-ın Türkiyədəki Petkim Neft-Kimya Kompleksi və STAR Neft Emalı Zavodu kimi qurumlarda Yay və İstehsalat təcrübəsi keçir, hesabatlar hazırlayır və müdafiə edirlər. Bu amil tələbələrin sənayenin qabaqcıl mütəxəssisləri ilə effektiv münasibət qurmasına, beynəlxalq standartlara uyğun kadrlar kimi yetişməsinə, işlə təminatına və uğurlu karyeranın əsasını qoymağa böyük imkanlar yaradır.
Tələbələrimizin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksək olmasının nəticəsidir ki, onlardan bir çoxu məzun olmadan iş təklifi alır. Bu isə ali məktəbin “Biz iş axtarmırıq, iş bizi axtarır” şüarını doğruldur.
- Bəs, beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində işləriniz nə yerdədir?
- Bakı Ali Neft Məktəbi Azərbaycanın tam ingilisdilli yeganə texniki ali məktəbidir. Bakı Ali Neft Məktəbi ilk vaxtlardan beynəlxalq əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verib. Ali məktəbimiz ilk illərdən Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universiteti ilə əməkdaşlığa başlayıb. Bizim aramızda iki ixtisas üzrə ikili diplom layihəsi çərçivəsində tərəfdaşlıq həyata keçirilir.
BANM dünyanın bir çox nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq edir, həmin universitetlərlə tələbə və müəllim mübadilə proqramlarını həyata keçirir. Birləşmiş Krallıq, Bolqarıstan, İsveçrə, Türkiyə, Estoniya, Polşa, Koreya, ABŞ, Norveç, Slovakiya, Fransa, Rusiya, Yunanıstan, İtaliya, Almaniya və bir çox başqa ölkələrin 50-dən artıq universitetləri ilə mütəxəssis hazırlığında əməkdaşlıq haqqında müqavilələr imzalanıb. BANM Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsi (BSUN), Avrasiya Universitetləri Birliyi (EURAS) və Dünya Neft Universitetləri Şəbəkəsinin (WEUN) üzvüdür. Son illər ərzində Ali Məktəb “Erasmus+” layihəsi çərçivəsində tələbələrini Yunanıstan, Bolqarıstan, İspaniya, Almaniya kimi ölkələrə təhsil almağa göndərib, həmçinin Rumıniyadan tələbələr qəbul edib.
2016-cı ildən BANM, BP və onun tərəfdaşlarının birgə əməkdaşlığı, həmçinin Böyük Britaniyanın “TwentyEighty Strategy Exercution” (STRATEX) şirkəti ilə birgə həyata keçirilən, ABŞ-ın Corc Vaşinqton magistr sertifikatı ilə təmin edən təlim proqramı – Layihələrin İdarəedilməsi Məktəbi BANM və STRATEX şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə uğurla davam edir. 2021-ci ildə BANM, Böyük Britaniyanın “TwentyEighty Strategy Execution” (STRATEX) şirkəti və Dyuk Universiteti ilə birgə Layihələrin İdarəedilməsi Məktəbinin yeni mərhələsinə başlanılıb.
- Söhbətimizin əvvəlində siz Ali Neft Məktəbinin həm təchizat, həm də tədrislə bağlı müasir dünya standartlarına cavab verməsi baxımından unikal olduğunu bildirdiniz. Bu unikallıq BANM-in beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmasına necə kömək edir?
- BANM Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri içərisində ISO 9001 (Keyfiyyət idarəetmə sistemi), ISO 14001 (Ekologiya idarəetmə sistemləri), OHSAS 18001 (Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemləri) və ISO 10002 (Müştəri məmnuniyyəti – şikayətlərin idarə edilməsi üzrə rəhbər göstərişlər) sertifikatlarını almış yeganə ali təhsil müəssisəsidir.
Bakı Ali Neft Məktəbi ötən müddət ərzində həm də ən müasir tələblərə cavab verən infrastruktur yarada, idarəetmə və pedaqoji heyəti formalaşdıra bilib, professor-müəllim heyətinin tədrisdə, tələbələrin isə təhsildə motivasiyalarını yüksəltmək üçün silsilə həvəsləndirici və səfərbəredici tədbirlər həyata keçirib.
- Cəmiyyətdə çox tez-tez belə bir fikirlə rastlaşırıq ki, ali məktəblər təkcə yüksəkixtisaslı kadrlar deyil, həm də layiqli vətəndaş yetişdirməlidir. Bununla razısınızmı?
- Təbii ki, razıyam. Ali məktəbimiz hədəf və məqsədlərinə uyğun olaraq, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının təmin edilməsi, tələbələrin yaradıcılıq imkanlarının genişləndirilməsi, sosiallaşması, intellektual səviyyəsinin yüksəldilməsi, xüsusi istedadlıların müəyyən edilməsi, bilik və bacarıqlarının effektli reallaşdırılmasına təkan verməklə yanaşı, tələbə gənclərdə ölkəmizin qloballaşan dünyaya inteqrasiyası kontekstində milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, dövlətçilik ideologiyasının təbliği, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi istiqamətində də fəal iş aparır. Ölkəmizin intellektual əsgərləri olaraq onlar Azərbaycanı dünyanın müxtəlif ölkələrində, beynəlxalq yarışlarda layiqincə təmsil edirlər. BANM tələbələri NASA-nın 2022-ci ildə keçirəcəyi "Human Exploration Rover Challenge" müsabiqəsində dünyanın müxtəlif orta və ali məktəblərindən 91 komanda arasında Azərbaycanı tarixində ilk dəfə olaraq təmsil etmək imkanı qazanıblar. BANM-in İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasında təhsil alan Hüseyn Qəmbərov "WorldSkills Asia" tərəfindən təşkil edilmiş beynəlxalq yarışda Azərbaycanı kibertəhlükəsizlik sahəsi üzrə təmsil edərək böyük uğura imza atıb. O, Azərbaycanın ilk dəfə qatıldığı bu nüfuzlu yarışda 26 ölkədən 122 nümayəndə arasında ümumi reytinqdə 707 bal ilə IV yeri qazanaraq Azərbaycanın adını Cənubi Koreya və Rusiyadan sonra 3-cü yerə yüksəldib “Məlumat sızmasının qarşısının alınması” kateqoriyası üzrə ən yüksək nəticə göstərib. Bütün bunlar həm ali məktəbimiz, həm də ölkəmiz adına böyük qürurdur.
- Son olaraq, BANM-in gələcək hədəfləri ilə tanış olmaq istərdik?
- İrəlidəki hədəflərimiz, məqsədlərimiz böyükdür. Hədəflərimizdən biri də dünya reytinqinə daxil olmaq və ilk sıralarda yer almaqdır. Bu yolda irəliləyərkən bundan sonra da beynəlxalq səviyyəli, yüksək peşəkarlığa malik kadr hazırlamaq istiqamətində fəaliyyətimizi böyük səylə davam etdirəcək, ölkəmizə, xalqımıza faydalı intellektual əsgərlər yetişdirmək üçün əlimizdən gələni əsirgəməyəcəyik.
- Müsahibəyə görə minnətdaram. Bir daha yubiley münasibətilə təbrik edir, böyük uğurlar arzulayıram!

SECRET OF BEING PRESTIGIOUS
Rector of the Baku Higher Oil School, Elmar GASIMOV, answers our questions on the occasion of the 10th anniversary of their institution
High passing grades, state-of-the-art study programs, a modern campus, guaranteed employment... This is not a complete list of the factors associated with the Baku Higher Oil School (BHOS). Expression ‘a prestigious institute’ can well be attributed to this institution that celebrated its 10th anniversary at the end of 2021. What is the formula of success of the school? How did it manage to become so popular in such a short period of time? How was it possible to remain a leader in local rankings? We congratulated Mr. Elmar GASIMOV, Rector of the Baku Higher Oil School, on the university's anniversary and had an opportunity to ask him a few questions.
“Elmar-muallim, a new and modern higher education facility appeared in Azerbaijan exactly ten years ago. What prompted the need to establish the Baku Higher Oil School?”
“BHOS was established by the Decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on November 29, 2011 as a state-run higher educational institution under the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR). During these ten years, our unique school has achieved great success and became one of the most prestigious higher education institutions in Azerbaijan, thus justifying the trust of President Ilham Aliyev.
“In those years, the country seriously needed a university that would train highly qualified English-speaking engineers thanks to modern educational programs and training technologies. The idea was to provide qualified personnel for SOCAR, which was gradually transforming into a global company. Other major industrial enterprises in the country also needed highly qualified English-speaking engineers.
“I am happy to note that our school has managed to hit the goals and tasks set for these years. Today, our graduates work at SOCAR, transnational companies, and various industrial enterprises of the country, contributing to the development of Azerbaijan's economy and industry. They praise-worthily represent our country at prestigious universities and giant companies around the world.”
"You said BHOS is unique. Why is that?"
“Our school stands out among the other universities in the country because, in addition to its highly qualified teaching staff, it has the state-of-the-art educational infrastructure, a rich library, information database, and multifunctional laboratories. BHOS campus has rich facilities and is one of the largest campuses in the Caucasus. We employ laboratories created with the involvement of reputable companies, including SOCAR, IBA, Avandsis Group, Emerson Process Management, Huawei. There are a modern campus, a dining facility, two gymnasiums, and a swimming pool. The campus was inaugurated on May 1, 2017 by President Ilham Aliyev. We are proud that in his address at the opening ceremony of the new campus, he appreciated the work we have done during six years.
“Over the ten years of operation, BHOS has earned a reputation as an innovative educational institution equipped with the latest technology. I am also proud to say that from day one our school has been at the top of rankings in Azerbaijan.  BHOS is a leader in terms of average passing grade and ranks first among 51 higher education institutions in the ranking table of the State Examination Centre.”
"This academic year, BHOS held its first admission of students for the second group of majors. How did you start and what are your achievements as of today?"
“You are right. In the academic year 2021-2022, our school admitted students to the second group of majors for the first time in its history. Eleven of these students were awarded the Presidential Scholarship. However, we had already increased the number of majors. In addition to Petroleum Engineering and Chemical Engineering that we launched back in the 2012-2013 academic year, we also provide education in Process Automation Engineering, Information Security, Computer Engineering, and Master of Business Administration. Our school offers both undergraduate and graduate degrees as well as a doctoral program. In addition, we offer a second university degree in Oil and Gas Engineering.”
“There are many fellows of the presidential scholarship among your students. How did BHOS become so popular among the gifted applicants?”
“It was possible thanks to our international curriculum, the development of a new creative environment, high quality of teaching, cooperation with local and foreign companies, organisation of training sessions and discussions with professionals, and so on and so forth. It is this sympathy that makes the most educated, intelligent, and talented young people in the country to choose BHOS. The number of our fellows of the presidential scholarship increases every year. Ten years ago, during our first admissions, there were only 11 of them. In the 2021-2022 academic year, this number reaches 33 people. By the way, the total number of such fellows nationwide is 102. I mean, for the first time in the history of Azerbaijan, a third of the recipients of the Presidential Scholarship in the country are students of a single higher education institution. We have set a record that is. Also, this year, the student with the highest admission score chose BHOS. In total, the number of students receiving the Presidential Scholarship reaches 205.
“The average admission score at our school is 650 and above, which is the highest in Azerbaijan. We are also notable for having a large pool of students with a score of 700. To date, 27 of such students have chosen BHOS.”
“It is widely believed that the graduates of BHOS have guaranteed jobs after graduation. Is this true?”
"It is, indeed. Guided by the President's call to "turn oil capital into human capital", in addition to providing our students with a high-quality education, we also pay special attention to their employment.
“In total, we have held five graduation ceremonies. We are the only higher education facility in the country that provides jobs for all its graduates. Today, our graduates work for SOCAR and its companies, including PA Azneft, PA Azerikimya, the Heydar Aliyev Refinery, SOCAR Umid, SOCAR Polymer, as well as SOCAR Turkey, including their facilities Petkim Petrokimya Holding and STAR Refinery. In addition, our graduates also work for major multinational companies such as BP, Schlumberger, Halliburton, Maire Tecnimont, etc.
“In general, BHOS maintains close ties with various industries. We have extensive experience in skills development, both nationally and internationally. The teaching process at our school is closely associated with the industry. To ensure deeper and practical immersion in theoretical subjects, our students join the summer internship programs at the industrial sites of SOCAR, BP, Equinor, Total, Schlumberger, ABB, Halliburton, Atenau Ltd, Schneider Electric, Microsoft, Baker Hughes, Emerson Process Management, Avandsis Group, Maire Tecnimont, Control and Instrumentation LLC, as well as SOCAR’s plants of Petkim Petrochemical Complex and STAR Oil Refinery in Turkey. During these programs they prepare reports and defend them. This is an excellent opportunity for our students to build effective relationships with the leading industry professionals, professional development in line with international standards, successful employment and lay the foundation for a brilliant career.
“Thanks to the high level of professionalism of our students, many of them receive job offers even before they graduate. This fully justifies our motto: "We don't look for work; it is the opposite."
“What about international cooperation at BHOS?”
"We are the only technical higher education institution in Azerbaijan that provides education in the English language only. Since its inception, BHOS has paid special attention to international cooperation. We have been working closely with the British Heriot-Watt University during the first years of operation. There is a cooperation agreement between us to train specialists under a double diploma program.
“We also closely cooperate with many prestigious universities around the world. Thanks to this cooperation, we can exchange our students and teachers through various exchange programs. We have signed cooperation agreements with more than 50 universities of Great Britain, Bulgaria, Switzerland, Turkey, Estonia, Poland, Korea, USA, Norway, Slovakia, France, Russia, Greece, Italy, Germany, and many other countries. BHOS is a member of the Black Sea Universities Network (BSUN), Eurasian University Association (EURAS), and the World Energy Universities Network (WEUN). In recent years, BHOS has sent its students to study in Greece, Bulgaria, Spain, Germany and other countries under the Erasmus+ program. We have also hosted in Baku a group of students from Romania.
“As part of the cooperation agreement signed with BP and its partners in 2016, BHOS together with a British company TwentyEighty Strategy Execution (STRATEX) successfully implemented the Project Management School training program. Successful graduates of the program receive a Master's certificate from the George Washington University (USA).  In 2021, together with STRATEX and the Duke University, we launched a new phase of the Project Management School program.”
"At the beginning of our conversation we talked about the uniqueness of your school. It is unique not only in terms of the facilities it owns, but also in terms of its compliance with the modern global teaching standards. How does this help to ensure the international recognition of BHOS?"
“Presently, BHOS is the only higher education facility in the country certified under the international standards of ISO:9001 (Quality Management System), ISO:14001 (Environmental Management System), OHSAS:18001 (Occupational Health and Safety Management System), and ISO:10002 (Quality Management. Customer Satisfaction. Guidelines for Claims Management in Organisations). Over the past period, we have created an infrastructure that meets the latest requirements, developed a highly qualified managerial and pedagogical staff, implemented a number of incentive and mobilisation measures to increase the motivation of teachers and students.”
"There is also a public belief that in addition to training highly qualified personnel, higher education schools should also educate good citizens for the country. Do you agree with this?"
“Sure enough. Along with organising the educational process and integrating it into production, we also place great importance on developing the creative potential of students, raising their intellectual level, and improving their socialisation skills. We are trying to develop citizens committed to national and moral values, the ideology of statehood, to strengthen the sense of patriotism in young people to ensure the successful integration of Azerbaijan into the globalising world. As intellectual warriors of Azerbaijan, our students are worthily representing our country in various countries and international contests. For example, they have a chance for the first time to represent Azerbaijan in NASA’s Human Exploration Rover Challenge slated for 2022. Only our school will represent Azerbaijan in this international competition, which will involve 91 teams from different universities and colleges of the world. Huseyn Gambarov, a student of the Information Security Department of BHOS, successfully represented Azerbaijan at the international competition on cyber-security organised by WorldSkills Asia. At this prestigious competition, which Azerbaijan joined for the first time, Huseyn became the 4th best among 122 competitors from 26 countries with a total score of 707 points and took Azerbaijan to the 3rd place following South Korea and Russia. He achieved the highest result in the Data Leak Prevention category. We and our country are so proud of all these achievements!..”
"Finally, could you please share in general terms your plans for the future?"
"We have set big goals and objectives for the future. One of them is to enter the international rankings. We will continue to work hard to train highly professional specialists of international class and will do our best to nurture our students as intellectuals who benefit the country and the people."
"Thank you for the interview. Once again, congratulations on your anniversary. We wish you all the best!"