Keçmişə doğru, yaxud Azərbaycanın SSRİ-nin tərkibində keçirdiyi son illər nələrlə yadda qalıb?
Yeni, 2022-ci ildə keçmiş Sovet Sosialist Respublikaları İttifaqının (SSRİ) yaradılmasının 100-cü ildönümü tamam olur. Bu, 70 il ərzində digər 14 respublika ilə birlikdə İttifaqın tərkibində yer almış Azərbaycana da aiddir. Respublikanın SSRİ-nin tərkibində keçirdiyi onilliklər, şübhəsiz ki, Azərbaycan ictimaiyyətinin tarixində öz izini qoyub.
Erməni separatçılığı Sovet İttifaqının qəbirqazanı kimi
O illərin şahidləri, həmçinin Azərbaycanda artıq postyenidənqurma, hətta postsovet dönəmində doğulmuş insanlar tez-tez bir məqama diqqət çəkirlər: Sovet sisteminin dağılması praktik olaraq, SSRİ ərazisində millətlərarası ədavətin, separatçılığın baş qaldırması ilə eyni vaxta təsadüf edib. Halbuki SSRİ qanunvericiliyində milli hisslərlə spekulyasiyaya, millətçi, irqçi, ksenofob fikirlərin səsləndirilməsinə görə sərt cəza tədbirləri nəzərdə tutulurdu. SSRİ-nin və müttəfiq respublikaların cinayət məcəllələrində bu hallar sosializm qanunlarının ciddi şəkildə pozulması kimi qəbul edilir, xüsusi təhlükəli dövlət cinayəti sayılırdı.
Təəssüf ki, Ermənistan SSR rəhbərliyi yenidənqurma və «aşkarlıq» siyasəti ilə pərdələnərək, Azərbaycan erməniləri arasında separatçı əhvalı qızışdırır, Azərbaycan SSR-ə məxsus Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Ermənistana birləşdirilməsi ideyasını irəli sürürdü, Azərbaycan xalqının, onun ayrı-ayrı nümayəndələrinin, tarixi şəxsiyyətlərinin ünvanına etik olmayan ifadələr işlədir, Azərbaycan SSR-də guya erməni millətindən olan şəxslərin sistemli şəkildə sıxışdırıldığına dair fikirlər səsləndirirdilər. Bununla da, ayrıca götürülmüş sovet respublikasının timsalında ümumilikdə sovetlərin milli siyasətinin gözdən salınması xəttinin götürülməsi demək idi. Mərkəz isə bu prosesdə milli ədavətin yaranması kimi qorxulu tendensiyanı görmürdü. Bu, sonda təhlükəli siyasi trendin yaranmasına səbəb oldu. Nəticədə, əvvəlcə Qafqazda, daha sonra Sovet İttifaqının digər regionlarında millətçi və separatçı əhval yüksəlməyə başladı, sonrakı hadisələr isə göstərdi ki, SSRİ-nin partiya və siyasi rəhbərliyi yumşaq desək, uzağı görə bilməyib, bəzi hallarda cinayətə bərabər susqunluq nümayiş etdirməklə, vəziyyətin kriminallaşmasına, milli zəmində cinayətlərin artmasına imkan verib.
Müstəqillik illərində Azərbaycanda həmin hadisələrə aid saysız-hesabsız sənədli və bədii filmlər çəkilib. O dövrün müxtəlif əlamətdar tarixlərinə aid yüzlərlə şahid müsahibələri bu gün də böyük maraqla oxunur, öyrənilir. Bu, heç də təsadüf deyil. Çünki bu günün bir çox probleminin, o cümlədən milyondan artıq qaçqın probleminin köklərini məhz həmin yenidənqurma illərində axtarmaq lazımdır.
İlkin mərhələdə milli liderlər kommunist ideologiyasının arxasında gizlənərək Leninin milli müqəddəratı təyin etmə prinsipinə istinad edən zaman, Sovet İttifaqının siyasi elitası bunun hansı fəlakətlərə aparıb çıxaracağını görə bilməyib. Üstəlik, o dövrdə bu halları Sovet demokratiyasının qələbəsi kimi «gözə soxanlar» belə, tapılırdı.
Ədalətsizlikdən müstəqilliyə
Dağlıq Qarabağda, Sumqayıtda, Bakıda yaşananlara, daha əvvəl isə 1987-ci ildən gizli şəkildə azərbaycanlı əhalinin deportasiyasına başlamış Ermənistan SSR-də baş verənlərə lazımi hüquqi-siyasi qiymət verilməmişdi. Faciəvi hadisələrə aparıb çıxarmış səbəblər aşkarlanmamış, cinayətkarlar, onların sifarişçiləri ortaya çıxarılaraq cəzalandırılmamışdı. Bu, öz-özlüyündə Sovet hüquq məkanının çürüməyə başladığının, ardınca isə hüquqi nihilizmin, özbaşınalığın göstəricisi idi.
Artıq Dağlıq Qarabağda çoxu beynəlxalq terror təşkilatları ilə əlaqəli ekstremist silahlı qruplar praktik olaraq aşkar fəaliyyətə başlamışdı. Onlar,demək olar ki, hər gün çoxsaylı qanun pozuntularına yol verir, silahlı diversiyalar, terror aktları törədir, bu zaman özlərini «milli müqəddəratı təyinetmə uğrunda» mübarizlər kimi qələmə verirdilər. Bu özbaşınalıqların qurbanı isə sadə vətəndaşlar olurdu. Bu gün onlar 1980-ci illərin sonu, 1990-cı illərin əvvəllərində yaşadıqları həmin dəhşətli günlərlə bağlı həqiqətləri öz övladlarına, nəvələrinə danışırlar. Bu gün azərbaycanlı müəlliflərin bədii əsərlərində SSRİ-nin dağılması mövzusu hökumətin zəifliyi, fəaliyyətsizliyi fonunda milli özünüdərk hissinin dirçəlişi, xalq etirazlarının baş qaldırması kimi təqdim olunur.
Artıq Ermənistanın, Moskvanın və s. yüksək tribunalarından səsləndirilən ekstremist çağırışlara görə heç kim cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmurdu. Qorbaçovun məşhur «qoy, xalqlar öz məsələlərini özləri həll etsinlər» fikri isə mərkəzi hökumətin kəskin problemlərdən yaxasını kənara çəkmək cəhdindən başqa bir şey deyildi və bu, sonda vəziyyəti faktiki olaraq, idarəolunmaz vəziyyətə gətirib çıxarmışdı.
Belə bir şəraitdə respublikada kütlələrin maraqlarını ifadə edən qruplar yaranmağa başlamışdı. 1980-ci illərin sonlarında onlar Azərbaycan Xalq Cəbhəsində birləşmiş və artıq reallıq duyğusunu tam itirmiş, işləməyən ideoloji doğma və şüarlara istinadı davam etdirən Sovet rəhbərliyinin siyasətinə açıq etiraza başlamışdılar. Bütün bunların fonunda sosialist əxlaqı normalarına, marksizm-leninizm prinsiplərinə, sosialist beynəlmiləlçiliyinə sadiqlik çağırışları sadəcə, gülməli görünürdü. Ziyalı elitanın görkəmli nümayəndələri dövrün ən mühüm suallarına cavab tapa bilmir, onları keçmişdə axtarmağa çalışır, nəzərlərini Sovet illərindən əvvəlki dövrlərə yönəldirdilər.
17 noyabr 1988-ci il. Bakının əsas meydanı olan Azadlıq meydanında (o zaman Lenin meydanı) xalq hərəkatının liderlərinin təşəbbüsü ilə Sovet rəhbərliyinin siyasətinə etiraz olaraq fasiləsiz mitinqlər başlamış, meydana yüz minlərlə insan çıxmışdı. Azərbaycanda bu hadisə milli-azadlıq hərəkatının başlanğıcı kimi qiymətləndirilir və bu, dövlət müstəqilliyinə aparan yolda əsas məqam sayılır.
Artıq müstəqilliyin qazanılmasından sonra 1992-ci ilin 17 dekabrından başlayaraq, bu tarix ölkədə Milli Dirçəliş Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan tarixinə aid bütün dərsliklərdə bu tarixə aparan yol və tarixin özü haqda geniş bəhs olunur.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, xalq etirazlarının miqyası nəzarətdən çıxan zaman sistem xalqa «dişini göstərir», repressiya aparatını işə salırdı. Bununla da, o, xalqa qarşı sistem olduğunu ortaya qoyur, nəticədə, vahid dövlətin dezinteqrasiyası prosesinin dönməz xarakter almasına yol açırdı.
20 Yanvar – dönüş anı
Azərbaycanın Sovet keçmişindən birdəfəlik qopması baxımından dönüş anı 1990-cı ilin yanvarı olub. O zaman SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə Sovet ordusu «ictimai asayişin bərpası» bəhanəsi ilə Bakıya yeridilmişdi, yüzlərlə dinc sakin qətlə yetirilmişdi. Məhz bu hadisədən sonra minlərlə azərbaycanlı Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının sıralarını tərk edərək, partiya biletlərini nümayişkaranə şəkildə yandırmağa başlamışdı. Həmin günlərin əsas hadisələrindən biri isə əlbəttə ki, Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin sabiq birinci katibi, SovİKP MK-nin Siyasi Bürosunun keçmiş üzvü Heydər Əliyevin partiya sıralarını nümayişkaranə şəkildə tərk etməsi idi. Bakıda törədilmiş qətliamın ardından Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində mətbuat konfransı keçirən Heydər Əliyev Bakıya qoşun yeridilməsini kəskin şəkildə pisləmişdir.
Üzərindən onilliklər keçməsinə baxmayaraq, yanvar hadisələri bu gün də Azərbaycan xalqının azadlıq və ədalət mübarizəsinin rəmzi sayılır. O, çoxsaylı ekran əsərlərində, bədii ədəbiyyatda əksini tapır. Tarix dərsliklərində yanvar hadisələri haqda ayrıca bölmələr yer alır. Ölkənin hər böyük şəhərində, qəsəbəsində 20 Yanvar adını daşıyan küçə və ya meydana rast gəlinir. Yanvarın 20-si ölkə miqyasında matəm günü kimi qeyd olunur. Hər ilin həmin günü səhər saatlarından minlərlə insan Bakıdakı Şəhidlər xiyabanına axışır, Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş insanların xatirəsini yad edir.
Təqvimdə Sovet keçmişi ilə bu və ya digər şəkildə bağlı daha bir tarix 18 oktyabrdır. Həmin gün Azərbaycanda Müstəqilliyin Bərpası Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan Ali Soveti böyük səs çoxluğu ilə «Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı»nı 1991-ci il oktyabrın 18-də qəbul edib. Sənəddə SSRİ işğalçı adlandırılır, Azərbaycan isə 1918-ci ildə yaradılmış respublikanın varisi elan olunur.
Ümumi işə böyük töhfə
Təbii ki, Azərbaycanın Sovet keçmişi heç də yalnız faciəvi günlərlə yadda qalmayıb. Dövrün xoş günlər də olub və belə günlərdən biri faşizm üzərində Qələbə Günüdür. Azərbaycan ümumi düşmən üzərində qələbənin qazanılmasına böyük töhfələr verib. Həmin savaşda Sovet ordusunun yanacaq-sürtkü materiallarına olan tələbatının böyük hissəsini məhz Bakı ödəyib. Bundan başqa, 640 mindən artıq azərbaycanlı cəbhəyə yollayıb, onların 350 mindən çoxu geri qayıtmayıb. Bakıda və ölkənin digər şəhərlərində müharibə qəhrəmanlarının adları əbədiləşdirilib, onların şücaəti haqda bədii əsərlər yaradılıb, bədii və sənədli filmlər çəkilib.
Azərbaycan ədəbiyyatının, incəsənətinin, elminin inkişafı da Sovet illərinə təsadüf edir. Həmin illərin görkəmli elm və mədəniyyət xadimləri bu gün də hörmətlə anılır, onların digər respublikalardan olan və möhkəm dostluq etdikləri həmkarları belə, tez-tez yada salınır.
Məsələn, Sovet kosmonavtikasını Kərim Kərimovsuz, estradasını Müslüm Maqomayevsiz, Rəşid Behbudovsuz, Sovet incəsənətini Tahir Salahovsuz, musiqisini Qara Qarayevsiz, Fikrət Əmirovsuz və s. təsəvvür etmək mümkün deyil.
Azərbaycanın Mingəçevir şəhərində nəhəng su anbarı, respublikada böyüklüyünə görə üçüncü yerdə olan Sumqayıt şəhəri, dünyada ilk və nadir Neft Daşları məhz SSRİ illərində yaradılıb, məhz Sovet illərində istehsalat və elm sahəsində ciddi nailiyyətlər qazanılıb. Beləliklə, Azərbaycanın SSRİ-nin tərkibində olduğu illər həm də Azərbaycan xalqının tarixini zənginləşdirmiş nəhəng işlərin görüldüyü dövrdür.
Bununla yanaşı, Sovet hakimiyyətinin son illərində yaşanmış neqativlər Azərbaycan cəmiyyətinin böyük hissəsinin Sovet düzəni, Sovet cəmiyyəti ilə bağlı düşüncələrinə ciddi şəkildə mənfi təsir göstərib. Məsələn, SSRİ-nin son illəri sosial-iqtisadi mənada Azərbaycanda bitmək bilməyən tətillər, Qarabağ ətrafında yaranmış siyasi qeyri-sabitlik, Ermənistan SSR-dən Azərbaycan SSR-ə məxsus Naxçıvan Muxtar Respublikasına yük və insanların hərəkətinə qarşılıqlı məhdudiyyətlər və s. ilə xatırlanır. Bütün bunlar müvafiq olaraq, ümumilikdə iki müttəfiq respublika arasında nəqliyyat əlaqələrinə də öz mənfi təsirini göstərmişdi.
Tarixi öyrənmək olar, dəyişmək yox
SovİKP MK-nın baş katibi M.Qorbaçovun təşəbbüsü ilə başladılmış alkoqolizm ilə mübarizə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektoruna çox ciddi zərbə vurmuşdu. 1985-ci ildə bu kampaniya nəticəsində Azərbaycan nəinki texniki növ, hətta nadir süfrə növlü üzüm plantasiyalarını qırmağa məcbur edilmişdi. Sovet illərində Azərbaycanda üzümlüklərin ümumi sahəsi 284,1 min hektar idi. İllik üzüm istehsalı 2 milyon tonu ötürdü. «Antialkoqol kampaniyası»ndan sonra bu plantasiyaların sahəsi dəfələrlə azalmış, minlərlə ailə, saysız-hesabsız təsərrüfat sabit qazancdan məhrum olmuş, kənd təsərrüfatı sahəsinin istiqamətinin dəyişdirilməsi, başqa növ məhsulların becərilməsi isə bu zərəri qarşılaya bilməmişdi. Qarabağda aqressiv separatçılığın hərbi təzahürlərinin artması, azğın zorakılıq hallarının genişlənməsi ilə bərabər, ümumi ərzaq böhranı və sosial-iqtisadi vəziyyət daha da ağırlaşmışdı.
Sovet İttifaqının dağılması Azərbaycanda maddi və mənəvi təlatümlərlə müşahidə olunurdu. Milyonlarla insanın ənənəvi həyat düzəni dəyişmişdi. Bununla yanaşı, əvvəlki dəyərlərin eroziyaya uğraması vahid Sovet dövləti prinsiplərinə cavab verməyən daxili problemlərin həllini aktuallaşdırmışdı.
Bu gün Azərbaycanın Sovet keçmişinə nəzər salan zaman aydın olur ki, müstəqil inkişaf yolu daha ağır olsa da, ictimai inkişaf baxımından daha effektivdir. Bu fikir getdikcə daha qəti xarakter alır və bərpa haqda diskussiyalara yer qoymur. Tarix feilin lazım formasını qəbul etmir. O dövrün bütün uğurlarını və uğursuzluqlarını, xalqın tarixini öyrənmək olar və lazımdır. Lakin artıq heç nəyi dəyişmək mümkün deyil.

Forward to the past, or how we remember the last years of Azerbaijan in the USSR
The year of 2022 is the centenary anniversary of the formation of the former Union of Soviet Socialist Republics (USSR). The event also directly concerns Azerbaijan, which together with the other 14 republics spent seventy years as part of this state. Undoubtedly, these years have left an indelible mark on the historical development of Azerbaijan.
Armenian separatism as an exterminator of the Soviet Union
Eyewitnesses of the past events, as well as those born and raised in the post-Perestroika period and even in the post-Soviet period in Azerbaijan often draw attention to the fact that the destruction of the Soviet system began almost in parallel with the emergence of ethnic discord and separatism in the USSR, particularly in Azerbaijan, although speculations on national sentiments, as well as nationalist, racist and xenophobic statements were subject to the strictest penalties under the Soviet legislation. The criminal codes of the USSR and the Union republics qualified these acts as a direct violation of the basic tenets of socialist legitimacy equating them to particularly dangerous state crimes.
Unfortunately, under the cover of Perestroika and Glasnost, leadership of the Armenian SSR warmed up separatist sentiments among the Armenians of Azerbaijan, promoting the idea of annexing the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast of the Azerbaijan SSR to Armenia. There were statements about the alleged systematic oppression of ethnic Armenians in the Azerbaijan SSR, which reportedly implemented an implicit policy of discrediting the Soviet policy on nationalities. Obviously, Moscow failed to timely identify the alarming tendencies of ethnic hatred in this process, which eventually led to the development of a dangerous political trend that further contributed to strengthening nationalist and separatist sentiments—first in the Caucasus and then in other regions of the Soviet Union. Further events showed that the Soviet party and political leadership were short-sighted and in some cases were criminally inactive, which contributed to the criminalisation of the situation and the growth of incidents on an inter-ethnic basis.
Over the years of Azerbaijan's independence, kilometres of documentary and feature films have been made about those events. Hundreds of interviews made by eyewitnesses on various commemorative occasions of that period are still studied with particular interest by contemporaries. It is not surprising, as the root of many of today's problems, especially the problem of over a million refugees, must be sought in the late Perestroika years.
Misled by the fact that in the first stage of this process the nationalist leaders hid their statements behind the Communist ideology and the Leninist principle of national self-determination, skilfully covering themselves with Glasnost, the Soviet political elite failed to see the devastating symptoms of events. They were even demonstrating these in and beyond the country as a victory of democratic processes ongoing in the Soviet Union.
From injustice to independence
The events in Daghlig Garabagh, Sumgayit, Baku, and even earlier in the Armenian SSR (the unspoken deportation of the Azerbaijani population in 1987) did not receive the proper political and legal assessment. The true circumstances that led to tragic consequences were not uncovered, real perpetrators of the crimes were not identified and punished, which was indicative of the start of erosion of the Soviet legal space followed by legal nihilism and permissiveness. In Daghlig Garabagh, extremist armed groups often affiliated with international terrorist organisations began acting almost openly, committing numerous offences, armed sabotage, and terrorist attacks and positioning themselves as 'fighters for national self-determination'.
Unfortunately, the victims of the total absence of authority were ordinary citizens who then could transmit to their descendants the truth about the terrible days of the late 1980s and early 1990s. In the works of Azerbaijani authors, the collapse of the USSR is presented as a theme of the revival of national consciousness and popular protest against the weakness and inaction of the Soviet authorities. For the first time, extremist appeals sometimes made by high-ranking officials in Armenia, Moscow or elsewhere were not duly prosecuted. Gorbachev's famous phrase "let the peoples sort it out for themselves" was nothing more than an attempt by the central leadership to withdraw itself from the solution of acute problems, which eventually made the situation virtually unmanageable.
Under these conditions, a number of organised groups emerged in Azerbaijan that later became the heralds of the interests of significant portions of the population. At the end of the 1980s they united under the Popular Front of Azerbaijan and openly opposed the policies of the Soviet leadership, which had finally lost touch with reality and continued to use unworkable ideological dogmas and slogans. Amid these events, calls to respect the norms of socialist morality, the principles of Marxism-Leninism, and socialist internationalism sounded nothing but a mockery. Prominent representatives of the intellectual elite that could not answer the pressing questions of the time tried to refer to the past, to the pre-Soviet period. This has eventually retranslated the historical processes into the current political reality by updating the views on the events of those days and adapting them to the conditions of a rapidly changing environment.
On November 17, 1988, an open-ended rally against the then Soviet state policy began in Baku's main Azadlyg (then Lenin) Square at the initiative of the leaders of the popular movement, which gathered hundreds of thousands of people. In Azerbaijan, these events are regarded as the beginning of the national liberation movement and a major factor on the path to state independence.
After gaining independence, since December 17, 1992, that date has been celebrated as the National Revival Day. What preceded this date is well covered in all the textbooks on modern Azerbaijani history.
Also, when the scale of popular protests got out of control, the Soviet system showed its teeth launching its repressive apparatus. This was a demonstration of its anti-popular nature and provoked the irreversible processes of disintegration of the Union state.
January 20 as a point of no return
For Azerbaijan, the events of January 1990 were a tentative point of no return to the Soviet past. Under the pretext of 'restoring public order', a limited contingent of the Soviet army entered Baku and killed over a hundred civilians. Thousands of Azerbaijanis then demonstratively burned their party tickets resigning from the CPSU. The central event then was the public resignation of Heydar Aliyev, former First Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan and former member of the Political Bureau of the CPSU Central Committee. At a press conference at the Azerbaijan Permanent Representation in Moscow, Mr. Aliyev strongly condemned the entry of troops into Baku and joined the ranks of the protest movement.
Even decades later, the January events are a symbol of the Azerbaijani people's struggle for freedom and justice. They have been filmed and covered in fiction. History textbooks also contain a special section describing the events. Every major town or village in Azerbaijan has a street or square named after January 20th. This day is commemorated in Azerbaijan as the National Mourning Day. Tens of thousands of people visit the Alley of Martyrs in Baku every year on that day in the early morning to remember and pay tribute to the souls of the victims who sacrificed their lives for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan.
Another milestone in the calendar of commemorative dates associated with the Soviet past is October 18, the Day of National Independence Restoration.  On this day in 1991, the Supreme Soviet adopted by a majority vote the Constitutional Act on the State Independence of the Republic of Azerbaijan. The document declared the USSR an invader and Azerbaijan as a legal successor of the republic established back in 1918.
Great contribution
There were not only tragic dates in Azerbaijan's Soviet past. One of such days is the Victory Day over fascism. Azerbaijan made an invaluable contribution to the victory over the common enemy.  Baku provided the main needs of the Soviet Army in fuel and lubricants. More than 640,000 Azerbaijanis went to the front, more than 350,000 of them did not return to their families. The names of heroes are still glorified in Baku and other cities, including in the works of fiction, and documentaries.
The Soviet era saw a development of Azerbaijani literature, art and science. We remember the prominent figures of science and culture of those years, as well as their colleagues from other republics, with whom they were linked not only by professional relations, but also by strong ties of friendship.
One cannot imagine the Soviet astronautics without Kerim Kerimov, or the Soviet popular art without Muslim Magomayev and Rashid Beibutov, or the Soviet art without Tahir Salahov, and the Soviet music without Gara Garayev, Fikret Amirov and many others.
It was during the Soviet period that Azerbaijan constructed the monumental Mingachevir Reservoir in the eponymous city, the country’s third largest city of Sumgayit, and the unique and world's first city on piles, the Oil Rocks.  Advanced industries of production and science emerged and developed.  Thus, the years of Azerbaijan's presence in the USSR were also years of tremendous achievements that greatly enriched the history of the Azerbaijani people.
At the same time, the negative effect of the last few years of the Soviet rule had a significant impact on the perception of Soviet society and system among a significant number of Azerbaijani citizens.
Particularly in socio-economic terms, the late period of the USSR was remembered in Azerbaijan for the prolonged strikes as a result of political instability around Garabagh and the introduction of mutual restrictions on the movement of passengers and cargo through the Armenian SSR to the Nakhichevan Autonomous Republic of the Azerbaijan SSR. Accordingly, all these events affected the transport links between the two Soviet republics.
A history to study but not to change
The campaign against alcoholism initiated by Mikhail Gorbachev, the then Secretary General of the Central Committee of CPSU, had the most negative consequences for Azerbaijan's agriculture. In 1985, as a result of the anti-alcoholism campaign, Azerbaijan had to stop the cultivation of not only technical varieties of grapes, but also unique table grapes. In Soviet times, the total area of vineyards in Azerbaijan reached 284,100 hectares, while the grape production exceeded 2 million tons. After the so-called anti-alcoholic campaign, this area shrank many times. Many thousands of families, thousands of farms could not have a stable income, while the re-structuration of the agricultural sector to produce other types of food could not compensate for the losses. The situation got even worse after the food and socio-economic crisis, the growing militancy of aggressive separatism and rampant violence in Garabagh.
The collapse of the Soviet Union was accompanied by moral and material upheavals in Azerbaijan and seriously affected the habitual way of life of millions of people. At the same time, the erosion of values, most of which simply did not take root in Azerbaijan, made it necessary to address internal problems that did not meet the agenda of the Soviet state.
Today, looking back at the Soviet past, there is a growing belief in Azerbaijan that an independent path of development will probably be more difficult but still more effective in terms of social development. This belief becomes increasingly categorical and unquestioning, leaving less room for debate and objection. History knows no ‘ifs’. All the accomplishments and failures of the period, the essence, the history of the people can and should be studied, but nothing can be changed.