Pandemiyanın yaratdığı problemlərə baxmayaraq, Azərbaycan valyuta ehtiyatlarına zərər vermədən iqtisadi artıma nail olur
Əgər Azərbaycanda 2020-ci ilin iqtisadi nəticələrinə yekun vurarkən, daha çox bütün dünya kimi pandemiya böhranının fəsadlarından danışırdılarsa, 2021-ci ildə xəstəliyin davam etməsinə və onu müşayiət edən karantin məhdudiyyətlərinə baxmayaraq, artıq vurğular bərpaya və itkilərin aradan qaldırılması üzərinə yönəldilməyə başlayıb.
Ötən ilin rəqəmləri də öz sözünü deyir. Azərbaycanın ÜDM-i 2020-ci ildə 4,3% azaldıqdan sonra 2021-ci ildə 5,6% artıb. Bütövlükdə, ötən il iqtisadi hadisələrlə çox zəngin olub. İşğaldan azad edilmiş torpaqlarda genişmiqyaslı bərpa işlərinə başlanılıb, Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri ilə 500 milyon tonuncu neft nəql edilib, Azərbaycan və Türkmənistan “Dostluq” yatağının birgə işlənməsi ilə bağlı razılığa gəlib, Türkiyə ilə yeni qaz sazişi imzalanıb. Bərpa olunan enerji sektoruna ilk özəl investisiya cəlb edilib. Eyni zamanda 2022-ci il də olduqca yaxşı başlamış kimi görünür və proqnozlar gözlənildiyindən də ümidvericidir.
ÜDM-də düz 5%-lik artım
Pandemiya böhranının ayrı-ayrı ölkələrin iqtisadiyyatlarının qlobal proseslərdən nə qədər asılı olduğunu bir daha göstərdiyi üçün ötən ilin nəticələrinə ümumdünya kontekstində baxılması vacibdir. O isə hələ ki, heç də ürəkaçan deyil, xüsusən də hər yerdə anti-COVID məhdudiyyətlərinin qalmaqdadır, hökumətlər isə büdcə-maliyyə dəstəyi proqramlarını azaltmağa tələsirlər. Bədnam inflyasiya isə, bütün ölkələrdə, demək olar ki, makroiqtisadi göstəricilərin əsas “vurğusu”dur.
Beləliklə, Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) qlobal artımın 2021-ci ildəki 5,9%-dən 2022-ci ildə 4,4%-ə qədər azalacağını (Dünya Bankı (DB), təxminən, 4,1% azalacağını) gözləyir. Dünya Bankının analitikləri hesab edirlər ki, iqtisadi artım templəri pandemiyadan əvvəlki orta göstəriciyə qayıdacaq. Bununla yanaşı, inkişaf etmiş ölkələrdə o, əvvəlkindən yüksək, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə isə aşağı olacaq. Eyni zamanda BVF-nin son təhlilində qeyd edilir ki, yüksək inflyasiyanın əvvəllər düşünüldüyündən daha uzun müddət davam edəcəyi gözlənilir.
Azərbaycanla bağlı isə 2021-ci ilin nəticəsi yaddaqalan olub: bizdə ÜDM-in artımı 5%-i ötüb. “Bu, xüsusilə müharibədən çıxmış ölkə üçün əla nəticədir. Ötən il qeyri-neft sektoru 7,2% artıb”, - deyə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan telekanallarına müsahibəsində bildirib.
Prezident bildirib ki, 2021-ci ildə sənaye istehsalı 5 faizdən çox, qeyri-neft sənayesində isə istehsal, təxminən, 20 faiz artıb. Qeyri-neft ixracı tarixi 2,4 milyard dollara çatıb. Ölkənin bütün müstəqillik tarixində belə bir göstərici olmayıb - əvvəlki rekord 1,9 milyard dollar olub.
Proqnozlara gəlincə, beynəlxalq maliyyə institutları 2022-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının, orta hesabla, 3 faiz artacağı fikrində ortaq məxrəcə gəlirlər ki, bu da son onilliyin orta göstəricisindən çoxdur. Düzdür, Azərbaycan hökuməti daha 0,9% nikbindir və ümumilikdə 2022-2025-ci illərdə ölkədə ÜDM-in orta illik artımının 4,2% olacağını proqnozlaşdırır. Yeri gəlmişkən, BMT analitikləri də iqtisadiyyatımız üçün, təxminən, eyni göstəriciləri düşünürlər: dərc olunmuş “Dünyanın iqtisadi vəziyyəti və 2022-ci il üçün perspektivlər” hesabatında 2022-ci ildə ÜDM-in artımının 4% səviyyəsində olacağı göstərilir.
Proqnozlar hələ də enerji bazarındakı vəziyyətdən yüksək dərəcədə asılıdır - neft və qaz Azərbaycanın ixracının, demək olar ki, 90%-ni və ÜDM-in 50%-ni təşkil edir. İstənilən halda, burada vəziyyət sadəcə olaraq, gözlənildiyindən daha əlverişlidir - 2021-ci ildə «Brent» markalı neftin orta qiyməti 71 dollar/barel təşkil edib (2020-ci ildəki 43 dollar olmuşdu). «S&P» reytinq agentliyi proqnozlaşdırır ki, 2022-ci ildə bir barel üçün, orta hesabla, 75 dollar olacaq. Bu, təbii ki, Azərbaycanın iqtisadi, fiskal və ödəniş göstəriciləri üçün faydalı olacaq, xüsusən də bu il ölkədə neft hasilatı sutkada 0,77 milyon barelə çatmalıdır. Həmçinin Azərbaycanda qaz sektorunun perspektivləri daha əlverişlidir - 2017-2021-ci illər ərzində Azərbaycanda qaz hasilatı, təxminən, 73% artacaq, 2025-ci ilə qədər isə daha 20% artacaq.
Mövsümün «hit»i – inflyasiya
İstehlak bazarında qiymət artımı olmayan böhran mümkündürmü? Xüsusən də pandemiya kimi güclü bir böhranda tələbin azaldığı, istehsal və ticarət bağlarının qopduğu, alıcılıq qabiliyyətinin aşağı düşdüyü bir şəraitdə... Azərbaycanda 2021-ci ilin sonunda orta illik inflyasiya 6,7%, illik inflyasiya 12% olub. Bu, 2015-ci ildə manatın devalvasiyasından sonra qiymətlərin xeyli yüksəldiyi 2016-2017-ci illərdən sonra ən yüksək həddi olub (2017-ci ildə - 12,9% olmuşdu). Bu, xoşagəlməzdir, lakin təəssüf ki, qlobal tendensiyalar fonunda gözləniləndir.
Təsəlli kimi qeyd etmək olar ki, Dünya Bankının məlumatına görə, ötən il dünyanın bir çox ölkələrində inflyasiya son 10 ilin maksimal həddinə çatıb. Formalaşmaqda olan bazar ölkələrinin 80%-i son bir neçə ay ərzində inflyasiyada kəskin sıçrayışla üzləşiblər, ölkələrin üçdə birində isə ikirəqəmli dərəcələr müşahidə olunub.
ABŞ-da illik inflyasiya son 40 ilin maksimuma çatıb - 7%, avrozonada - 5% olub (bu, son 31 ilin rekordudur), Rusiyada - 8,4% (son 7 illik rekord), Qazaxıstanda - 8,4 % (son 6 il üçün rekord) qeydə alınıb). Türkiyədə baş verənlər hər kəsin yadındadır - qiymət artımı 19 ilin ən yüksək göstəricisinə - 36,08%-ə çatıb.
Yeri gəlmişkən, məhz bu qorxulu proseslər hökumətləri stimullaşdırma proqramlarını və maliyyə dəstəyi tədbirlərini dayandırmağa məcbur etdi ki, bazarın likvidliklə ifrat dolmasın.
BVF analitiklərinin fikrincə, tədarük zəncirində qırılmalar yumşaldıqca, pul-kredit siyasəti sərtləşdikcə və tələb-təklif balansı xidmətlərə doğru dəyişdikcə yüksək inflyasiya yoxa çıxmalıdır. Gözlənilir ki, yanacaq qiymətlərindəki sürətli artım 2022-23-cü illərdə də yavaşıyacaq, bu da ümumi inflyasiyanın cilovlanmasına kömək edəcək.
Azərbaycan hökuməti 2022-ci il üçün inflyasiyanı 4% səviyyəsində proqnozlaşdırsa da, Mərkəzi Bank son meyilləri öyrənərək orta illik inflyasiyanın 7,5%-ə qədər olacağını proqnozlaşdırıb. “Bu il Azərbaycanda illik inflyasiyanın hədəf diapazonundan (4+/- 2%) yuxarı - 6,6-7,5% olacağı gözlənilir”, - deyə ölkənin baş bankiri Elman Rüstəmov son mətbuat konfransında bildirib. Lakin onun sözlərinə görə, AMB-nin proqnozlarına əsasən, artıq 2023-cü ildə orta illik inflyasiya hədəf diapazonuna yaxın olacaq. Hökumət bu proseslə antiinflyasiya tədbirləri paketi çərçivəsində mübarizə aparacaq və süni qiymət artımının qarşısını alacaq.
Məzənnənin qorunması istiqamətində
Öncəki illərdə olduğu kimi, bu mərhələdə də maliyyə sabitliyinin qorunması Azərbaycan hökuməti üçün prioritet olacaq. Yüksək enerji qiymətləri milli valyutanın, onsuz da, sabit olan məzənnəsini qorumağa kömək edəcək. Baxmayaraq ki, həm dolların bahalaşması, həm də qonşu dövlətlərin - Qazaxıstan, Rusiya və Türkiyənin valyutalarının məzənnəsinin dəyişməsi manata təzyiqi göstərir.
Mərkəzi Bank məzənnənin sabitliyinə ciddi nəzarət edir, lazım gəldikdə valyuta intervensiyaları vasitəsilə onu tənzimləyir. Bununla yanaşı, manatın regionda ən sabit və etibarlı valyuta kimi tanınması onun ödəniş və yığım funksiyalarını gücləndirir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də onu qeyd edib ki, manatın məzənnəsi uzun illərdir ki, sabitdir: “Əhalinin manata inamı xeyli artıb, banklarda milli valyutada olan əmanətlərin həcmi artır ki, bu da ümumi əmanət balansında üstünlük təşkil edir. Həmçinin, manatın sabitliyi investorlar üçün çox önəmlidir, çünki bu, xarici sərmayənin artmasına təsir göstərir”, - deyə Prezident qeyd edib.
Arayış üçün: AMB-nin məlumatına görə, 2021-ci ildə əhalinin xarici valyutada olan bank əmanətləri 8,7% azalıb və ya əhalinin toplam əmanətlərinin 41%-inə qədər düşüb, halbuki 2020-ci ilin sonunda xarici valyutada olan əmanətlərin xüsusi çəkisi 50,8% təşkil edirdi. Lakin milli valyutada əmanətlərin həcmi 35,4% artıb və ya bütün əmanətlərin 59%-nə qədər qalxıb.
Həmçinin «S&P» agentliyi hesab edir ki, manatın ABŞ dollarına nisbətdə de-fakto 1,7 AZN/$1 səviyyəsində möhkəmlənməsi Azərbaycanda qorunacaq, ölkə Mərkəzi Bankının valyuta bazarına mütəmadi intervensiyaları buna dəstək verir.
2021-ci ilin sonuna AMB-nin valyuta ehtiyatları 7 milyard dolları ötüb (artım 2,5 milyard dollar olub) və proqnozlara görə, bu il ən azı daha yarım milyard dollar artacaq.
“Hökumətə tapşırığım ondan ibarət olub ki, valyuta ehtiyatlarının azalmasının qarşısını alsınlar, lazım gələrsə, investisiya xərclərini azaltsınlar. Valyuta ehtiyatlarının artması bizə iqtisadi müstəqillik verir, bu olmadan, siyasi müstəqillikdən danışmaq mümkün deyil. Azərbaycan müsbət xarici ticarət balansına malik nadir ölkələrdən biridir: bir çox ölkələrdə idxal ixracı üstələyir, halbuki 2021-ci ildə ixracımız idxalı əhəmiyyətli dərəcədə - 10 milyard dollardan çox üstələyib”, - deyə Prezident İlham Əliyev bu münasibətlə bildirib.
Hazırda Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 52 milyard dolları ötür ki, bunun da 45 milyard dollardan çoxu Dövlət Neft Fondunun, digər hissəsi isə Mərkəzi Bankın payına düşür.
Uzunmüddətli reytinq
Valyuta ehtiyatlarının saxlanılması çox önəmlidir. Düzdür, son illər pandemiya, Vətən müharibəsi və işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası ilə bağlı sonrakı məsələlər fonunda bunu etmək mümkün olmayıb. Bununla belə, nə olursa olsun, məhz ehtiyatlar xarici və daxili iqtisadi mənfiliklərin qarşısını alan, vəziyyəti sabit səviyyədə saxlayan çox güclü buferdir. Ona görə də ekspertlərin fikrincə, bu vəsaitlərin istifadəsinə mötədil yanaşma bundan sonra da inflyasiya templərini ani cilovlamaq istəyindən üstün olacaq.
Hakimiyyətin bu mövqeyi beynəlxalq analitiklərin Azərbaycan iqtisadiyyatındakı vəziyyətlə bağlı proqnozlarında və qiymətləndirmələrində də əsas yer tutur. “Biz hesab edirik ki, Azərbaycanın büdcə və xarici fiskal mövqeləri suveren dövlətlər arasında ən güclülər sırasında qalır və biz bunu “BB” kateqoriyasında qiymətləndiririk. Hökumətin sərəncamında 2025-ci ilə qədər ÜDM-in təqribən 70%-i səviyyəsində proqnozlaşdırılan əhəmiyyətli likvid dövlət aktivləri var”, - deyə «S&P Global Ratings» bildirib. O, bunu Azərbaycan üçün uzunmüddətli emitent defolt reytinqlərini xarici və yerli valyutada “BB+/B” səviyyəsində təsdiq etmək qərarını izah edərkən bildirib. Reytinq üzrə proqnoz “sabit” olaraq təsdiq edilib. Agentliyin hesablamalarına görə, Azərbaycanın dövlət borcu ortamüddətli perspektivdə ÜDM-in 30%-dən aşağı olacaq ki, bu da, yetərincə qənaətbəxş səviyyədir.
AMB-nin uçot dərəcəsi ilə bağlı son dərəcə ehtiyatlı siyasət yürütməsi də son dərəcə vacibdir. Çünki uçot dərəcəsi də Azərbaycan şəraitində makroiqtisadi göstərici kimi çıxış edir. Belə ki, yanvarın sonunda uçot dərəcəsi yenə də 0,25 faiz artırılıb və 7,5 faizə çatdırılıb, faiz dəhlizinin aşağı həddi 6 faiz səviyyəsində saxlanılmaqla, yuxarı həddi 8,25 faizdən 9 faizədək artırılıb. Bu, 2021-ci ilin payızından bəri AMB-nin uçot dərəcəsini dördüncü dəfə artırmasıdır.
Bir sözlə, bütün göstəricilər onu göstərir ki, Azərbaycan pandemiya və Qarabağda apardığı Vətən müharibəsi ilə bağlı son iki ilin problemləri girdabından kifayət qədər inamla və böyük itkiləri olmadan çıxır. Hələ ki, ölkə heç bir dəstək olmadan iqtisadiyyatda rastlaşdığı mənfiliklərin qarşısını ala bilir və üstəlik, dost ölkələrə onların həllində kömək edir, böhranlar, hətta qlobal böhranlar Azərbaycan üçün qorxulu deyil. Yəni istək və bacarıqla istənilən böhranı öz xeyrinə çevirməyi bacarır.

ПРОГНОЗ «СТАБИЛЬНЫЙ»
Несмотря на проблемы, вызванные пандемией, Азербайджан добивается роста экономики, не нанося ущерба валютным резервам
Если, подводя экономические итоги 2020 года в Азербайджане, впрочем, как и всем мире, больше говорили о последствиях пандемического кризиса, то в 2021-м, несмотря на продолжение разгула болезни и сопровождающие ее карантинные ограничения, уже делается упор на восстановление и возвращение потерь. И показатели за прошедший год говорят сами за себя. ВВП Азербайджана в 2021 году вырос на 5,6% после сокращения на 4,3% в 2020 году. В целом ушедший год оказался очень богатым на экономические события. На освобожденных от оккупации землях начались широкомасштабные восстановительные работы, по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан была транспортирована 500-миллионная тонна нефти, Азербайджан и Туркменистан договорились о совместной разработке месторождения «Достлуг», с Турцией было подписано новое газовое соглашение, а в возобновляемую энергетику привлечены первые частные инвестиции. Между тем и 2022-й вроде начался совсем неплохо, да и прогнозы более чем обнадеживающие.
ВВП на все 5%
Поскольку пандемический кризис еще раз показал, насколько экономики отдельных стран зависят от глобальных процессов, итоги прошлого года необходимо рассматривать в общемировом контексте. А он пока совсем не радужный, особенно с учетом того, что антиковидные ограничения повсеместно остались, а правительства программы бюджетно-финансовой поддержки поспешили свернуть. Ну и пресловутая инфляция - главный «хит» макроэкономических показателей практически во всех странах.
Так, в МВФ ожидают, что глобальный рост ухудшится с 5,9% в 2021 году до 4,4% - в 2022-м (ВБ говорит о 4,1%). Аналитики Всемирного банка считают, что темпы роста экономик вернутся к средним допандемийным показателям. При этом в развитых странах они будут выше, чем раньше, а в развивающихся - ниже. В то же время в последнем анализе МВФ отмечается ожидание более длительного сохранения повышенной инфляции, чем предполагалось ранее.
В случае с Азербайджаном результат 2021 года оказался впечатляющим: рост ВВП у нас превысил 5%. «Это отличный результат, особенно для страны, которая вышла из войны. Ненефтяной сектор вырос в прошлом году на 7,2%», - сказал Президент Ильхам Алиев в интервью азербайджанским телеканалам.
По его словам, промпроизводство в 2021 году выросло более чем на 5%, а ненефтяное - почти на 20%. Ненефтяной экспорт и вовсе достиг исторических $2,4 млрд. У страны не было такого показателя за всю историю независимости - предыдущий рекорд составил $1,9 млрд.
Что касается прогнозов, то международные фининституты в среднем сходятся на 3-процентном росте экономики Азербайджана в 2022 году, а это больше среднего показателя последнего десятилетия. Правда, правительство Азербайджана настроено на 0,9% оптимистичнее, а вообще в 2022-2025 годах среднегодовой рост ВВП в стране прогнозирует в 4,2%. Кстати, примерно с такими же показателями видят нашу экономику и аналитики ООН: в опубликованном докладе «Мировое экономическое положение и перспективы 2022» рост ВВП в 2022-м указан на уровне 4%.
Прогнозы пока сильно зависят от ситуации на рынке энергоресурсов - нефть и газ составляют почти 90% экспорта и 50% ВВП Азербайджана. И тут ситуация как раз-таки более чем благоприятная - средняя цена на нефть марки Brent в 2021 году составила $71  за баррель (по сравнению с $43 - в 2020-м). Рейтинговое агентство S&P прогнозирует, что в 2022 году она будет составлять в среднем $75 за баррель. Это, естественно, пойдет на пользу экономическим, фискальным и платежным показателям Азербайджана, тем более что и добыча нефти в стране в этом году должна дойти до 0,77 млн. б/с. Также более чем благоприятны перспективы газового сектора Азербайджана - в период с 2017 по 2021 год добыча газа в Азербайджане вырастет примерно на 73% и до 2025 года увеличится еще на 20%.
«Хит» сезона - инфляция
Что за кризис без роста цен на потребрынке? Тем более в такой мощный, как пандемический, когда спрос упал, производственные и торговые связи оборвались, покупательная способность снизилась… В Азербайджане по итогам 2021 года среднегодовая инфляция составила 6,7%, годовая - 12%. Это был самый высокий уровень с 2016-2017 годов (в 2017-м - 12,9%), когда цены значительно выросли после девальвации маната в 2015 году. Это неприятно, но, к сожалению, ожидаемо на фоне мировых тенденций.
В качестве утешения можно указать, что, по данным Всемирного банка, в прошлом году инфляция во многих странах мира достигла 10-летнего максимума. 80% стран с формирующимися рынками столкнулись с резким всплеском уровня инфляции за последние несколько месяцев, а треть стран - с двузначными показателями. В США годовая инфляция достигла максимума последних 40 лет - 7%, в Еврозоне - 5% (рекорд за последний 31 год), в России - 8,4% (за 7 лет), в Казахстане - 8,4% (за 6 лет). Что происходило в Турции, помнят все - рост цен достиг наибольшего за 19 лет показателя в 36,08%.
Кстати, именно эти пугающие процессы и вынудили правительства прекратить стимулирующие программы и меры финансовой поддержки, дабы рынок не был переполнен ликвидностью.
По мнению аналитиков МВФ, более высокая инфляция должна исчезнуть по мере ослабления сбоев в цепочке поставок, ужесточения денежно-кредитной политики и изменения баланса спроса и потребления в сторону услуг. Ожидается также, что быстрый рост цен на топливо замедлится в 2022-2023 годах, что поможет сдержать общую инфляцию.
Хотя правительство Азербайджана и прогнозирует на 2022 год инфляцию на уровне 4%,  Центробанк, исследовав последние тенденции, предрек среднегодовую инфляцию на уровне до 7,5%. «В этом году годовая инфляция в Азербайджане ожидается выше целевого диапазона (4+/- 2%) - 6,6-7,5%», - сказал главный банкир страны Эльман Рустамов на недавней пресс-конференции. Но, по его словам, уже в 2023 году по прогнозам ЦБА среднегодовая инфляция будет близка к целевому диапазону.
Бороться с этим процессом правительство будет в рамках пакета антиинфляционных мер и предотвращением искусственного роста цен.
Прямо по курсу на сохранение
Как и в предыдущие годы, защита финансовой стабильности будет приоритетом азербайджанского правительства и на данном этапе. Высокие цены на энергоресурсы позволят сохранить и без того стабильный курс национальной валюты. Хотя давление на манат оказывает как удорожание доллара, так и изменения в курсе валют соседних стран - Казахстана, России и Турции.
За стабильностью курса пристально следит Центробанк, регулируя его при необходимости посредством валютных интервенций. К тому же признание маната самой стабильной и надежной валютой региона повышает ее платежную и накопительную функции.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев также отмечал, что курс маната уже много лет стабилен: «Доверие у населения к манату существенно возросло, объем банковских вкладов в национальной валюте растет, составляя преимущество в общем депозитном балансе. Также стабильность маната очень важна для инвесторов, так как это влияет на рост иностранных инвестиций», - отметил Президент.
Для справки: по данным ЦБА, в 2021 году банковские вклады населения в инвалюте сократились на 8,7%, или до 41% всех вкладов населения, тогда как по итогам 2020 года удельный вес вкладов в инвалюте составил 50,8%. А вот объем вкладов в национальной валюте вырос на 35,4%, или до 59% всех вкладов.
Агентство S&P также считает, что в Азербайджане сохранится де-факто привязка маната к доллару США на уровне 1,7 маната/$1, поддерживаемая регулярными интервенциями Центрального банка страны на валютном рынке.
По итогам 2021 года валютные резервы ЦБА превысили $7 млрд. (рост на $2,5 млрд.) и, по прогнозам, в этом году вырастут еще как минимум на полмиллиарда.
«Мое поручение правительству заключалось в том, чтобы не допустить сокращения валютных резервов, и, если будет необходимость, сократить инвестиционные расходы. Рост валютных резервов дает нам экономическую независимость, без которой нельзя говорить о политической независимости. Азербайджан является одной из редких стран, у которых положительное сальдо внешнеторгового баланса: во многих странах импорт превосходит экспорт, в то время как у нас по итогам 2021 года экспорт значительно превысил импорт - более $10 млрд.», - сказал по этому поводу Президент Ильхам Алиев.
В настоящее время стратегические валютные резервы Азербайджана превышают $52 млрд., из которых свыше $45 млрд. приходятся на долю средств Государственного нефтяного фонда, а другая часть - Центробанка.
Долгосрочный рейтинг
Сохранение валютных резервов очень важно. Правда, сделать это в последние годы не удавалось на фоне пандемии, Отечественной войны и дальнейших вопросов, связанных с восстановлением освобожденных территорий. Однако как бы там ни было, именно резервы - это тот самый мощный буфер, который отражает внешний и внутренний экономические негативы, удерживая ситуацию на стабильном уровне. Поэтому, по мнению экспертов, умеренный подход к использованию этих средств будет и дальше главенствовать над, скажем, желанием сиюминутного удержания темпов инфляции.
Эта позиция властей является определяющей также для прогнозов и оценок международных аналитиков относительно ситуации в азербайджанской экономике. «Мы считаем, что бюджетные и внешние фискальные позиции Азербайджана остаются одними из самых сильных среди суверенных государств, которые мы оцениваем в категории «BB». В распоряжении правительства имеются значительные ликвидные государственные активы, прогнозируемые в среднем на уровне около 70% ВВП до 2025 года», - заявило, в частности, S&P Global Ratings, разъясняя свое решение о подтверждении долгосрочных рейтингов дефолта эмитента (РДЭ) Азербайджана в иностранной и местной валютах на уровне «BB+/В». Прогноз по рейтингам подтвержден «стабильный». По оценкам агентства, госдолг Азербайджана в среднесрочной перспективе будет ниже 30% ВВП, а это, как известно, более чем удовлетворительный уровень.
Также крайне важно, что ЦБА придерживается крайне осторожной политики в отношении учетной ставки, которая в условиях Азербайджана  выступает в качестве макроэкономического показателя. Так, в конце января она опять была повышена всего на 0,25% - до 7,5% с сохранением нижнего порога процентного коридора на уровне 6%, верхний повышен с 8,25% до 9%. Это стало четвертым повышением учетной ставки со стороны ЦБА, начиная с осени 2021 года.
Словом, судя по всем показателям, Азербайджан выходит из омута проблем последних двух лет, связанных с пандемией и Отечественной войной в Карабахе, достаточно уверенно и без крупных потерь. И пока страна способна без поддержки отражать возникающие в экономике негативные ситуации и, более того, помогать дружественным странам их решать, кризисы, даже глобальные, ей не страшны. Ведь любой кризис при желании и умении можно обратить себе на пользу.