BÖHRAN AŞILSA DA, ÇAĞIRIŞLAR QALIR
Görünən odur ki, Qazaxıstanda vəziyyət sabitləşir. Hakimiyyət vəziyyəti tam nəzarətinə götürə bilib. Lakin postsovet Mərkəzi Asiyasının ən nəhəng dövlətinin gələcək inkişafına dair bir sıra son dərəcə vacib sual hələ də açıq qalır. Söhbət istər dövlət hakimiyyəti konfiqurasiyası problemindən, onun ciddi daxili siyasi və sosial-iqtisadi problemləri necə çözəcəyindən gedir, istərsə də Qazaxıstanın xarici siyasi oriyentasiyası məsələsindən.
Sabitləşdirmənin nüansları
Nur-Sultan və Almatı şəhərlərində, həmçinin Almatı, Atırau, Cambul, Qızılorda və Mangistau vilayətlərində yanvarın 19-dan fövqəladə vəziyyətə son qoyulması etiraz aksiyalarının yatdığının göstəricisidir.
Xatırladaq ki, Qazaxıstanda etiraz dalğası ilkin olaraq yanacağın bahalaşması ilə əlaqəli başlamışdı. Lakin sonradan o, sırf siyasi xarakter almışdı. Artıq aksiyalarda yalnız dinc nümayişçilər yox, qarışıqlıq yaratmaq, hakimiyyətlə silahlı qarşıdurmaya getmək niyyətində olan müəyyən qüvvələr də iştirak edirdi.
Daha bir göstərici Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) Qazaxıstana prezident Kasım-Jomart Tokayevin istəyi ilə yeridilmiş ordusunun elə eyni tarixdə – yanvarın 19-a ölkəni tam tərk etməsidir.
Vəziyyətin sabitləşməsində Qazaxıstanın ilk prezidenti Nursultan Nazarbayevin xalqa videomüraciəti də öz rolunu oynayıb. Hər halda, onun uzun müddət susması, ümumiyyətlə, ictimaiyyət qarşısına çıxmaması ölkədə 225 nəfərin həyatına son qoymuş böhranın yaşandığı günlərdə intriqanı dərinləşdirən əsas amillərdən idi. Nazarbayevin susması fonunda gündəmə ən müxtəlif versiyalar atılırdı. Lakin sabiq prezident videomüraciəti ilə onların əksəriyyətini təkzib edib. Birincisi, o, «heç yerə getmədiyini» bildirib, ikincisi, Tokayevin təklif etdiyi islahatlar proqramına dəstəyini ifadə edib. Nursultan Nazarbayev deyib ki, prezidentin təklif etdiyi islahatlar proqramı «xalqın rifahının yüksəldilməsinə hesablanıb». Elbaşı hazırkı prezidentin «hakimiyyətə tam şəkildə sahib olduğunu» təsdiqləyib, onun Qazaxıstan Təhlükəsizlik Şurasının katibi olduğunu bildirib, eyni zamanda Tokayevin hakim «Nur Otan» partiyasının sədri seçiləcəyinin anonsunu verib.
Beləliklə, Nazarbayev, əslində, Qazaxıstan hakimiyyəti və siyasi elitası daxilində heç bir qarşıdurmanın olmadığını göstərməyə çalışıb. Bununla yanaşı, ekspertlər əmindirlər ki, sabiq dövlət başçısının müraciəti Qazaxıstanda hakimiyyət tranzitinin son aktı sayılmalıdır. Bu mənada, ölkə parlamentinin aşağı palatasında konstitusiya qanunlarına dəyişikliklərin qəbulu da maraqlıdır. Dəyişikliyə əsasən, Nursultan Nazarbayev Qazaxıstan Təhlükəsizlik Şurasının və Qazaxıstan Xalq Assambleyasının ömürlük rəhbəri vəzifələrindən məhrum edilib. Bununla da, Tokayev Qazaxıstanın əsas lideri mövqeyini gücləndirib, bununla da, artıq hakimiyyət daxilində «təmizlik» işlərinə başlayıb. Üstəlik, vəzifələrini itirənlər məhz Nazarbayevin tərəfdarları, onun «adam»larıdır. Bəli, Nazarbayevin dövlət orqanlarında və ölkənin aparıcı biznes strukturlarında yüksək vəzifə tutan qohumları, o cümlədən yaxın ətrafına aid şəxslər bir-birinin ardınca vəzifədən kənarlaşdırılırlar.
Bəs, Nazarbayevin «ailə»sinin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması hakim elitanın və dövlət hakimiyyəti konfiqurasiyasının dəyişdiyi anlamına gəlirmi? Hələlik bu istiqamətdə hər hansı ciddi dəyişikliyin olduğunu söyləmək çətindir. Hələlik yalnız prezident Tokayevin lazım bildiyi həddə aparılan müəyyən sosial-iqtisadi islahatlardan danışmaq olar. O, Qazaxıstanın biznes dairəsinin nümayəndələri ilə görüşündə bildirib ki, ölkədə iğtişaşların əsas səbəbi «zənginlərlə yoxsulların gəlirləri arasında fərqin yolverilməz həddə çatması» olub. Tokayev hesab edir ki, «terrorçular, yaraqlılar və onların arxasında dayananlar məhz bu amildən istifadə ediblər. Prezident bildirib ki, məhz bu səbəbdən də indi qarşıda duran strateji vəzifə «ictimai düzənin dərindən transformasiyası»dır: «Qazaxıstan vətəndaşlarının istəklərinə, maraqlarına cavab verən real islahatlara ehtiyac var».
Tokayevin hansı islahatlardan danışdığı, yəqin ki, yaxın aylarda bəlli olacaq. Hələlik əminliklə yalnız bir şeyi demək olar ki, siyasi sabitliyin ardından əhalinin böyük hissəsinin sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşması, yaşayış səviyyəsinin yüksəlməsi Qazaxıstan dövlətçiliyinin dayaqlarını möhkəmləndirə bilər. Ölkənin inkişafı üçün strateji istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi işində isə yeni hökumətin üzərinə böyük iş düşəcək. Xatırladaq ki, yeni hökumətə əvvəllər baş nazirin birinci müavini postunu tutmuş, son böhrandan sonra isə prezidentin sərəncamı ilə baş nazir təyin olunmuş Əlixan Smailov başçılıq edir. Qazaxıstanın yeni hökuməti fəaliyyətə başladığı ilk günlərdən nəinki daxili, həm də xarici siyasi müzakirələrin mərkəzindədir.
Çoxşaxəlilik imtahanı
Baş verənlər fonunda ciddi səs-küy yaratmış təyinatlardan biri Əskər Umarovun informasiya və ictimai inkişaf naziri postuna gətirilməsidir. Bunadək o, eyni qurumda müavin kimi çalışıb. Umarovun təyinatına əsas etirazlar Rusiya siyasətinin bir sıra nüfuzlu siyasətçilərindən gəlib. Səbəb isə yeni nazirin illər əvvəl səsləndirdiyi birmənalı olmayan bəyanatlarıdır. Məsələn, «Rossotrudniçestvo»nun rəhbəri Yevgeni Primakov yeni nazirin təyinatı haqda danışarkən açıq təhqirə belə yol verərək, onu «rusofob alçaq» adlandırıb. Bundan başqa, Primakov rəhbərlik etdiyi agentliyin Umarovla əlaqə qurmayacağını, onunla heç bir əməkdaşlıq etməyəcəyini də söyləyib.
Rusiya KİV-i isə Umarovun nazir təyin olunmasından uzağa gedən geosiyasi nəticələr çıxarır və bu zaman prezident Tokayevin bostanına da az daş atılmır. Belə təhlillərdə bildirilir ki, Rusiyanın siyasi-ekspert dairələrinin gözləntilərinin əksinə olaraq, Tokayev Qazaxıstanın çoxşaxəli xarici siyasət kursundan imtina etmək, birmənalı şəkildə rusiyapərəst xətt tutmaq niyyətində deyilmiş…
Belə fikirləri Umarovun özünün rusiyalı tərəfdaşlarla məhsuldar əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu söyləməsi də azaltmayıb. Bununla yanaşı, Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib ki, «artıq Umarovun yeni statusda verəcəyi bəyanatlara baxmaq lazımdır». Bununla yanaşı, o, «prezident Tokayevin təyin etdiyi nazirlərlə işləməyin, əməkdaşlığı dərinləşdirməyin lazım olduğunu» da söyləyib.
Bütün bunlar göstərir ki, çoxları KTMT qoşunlarının Qazaxıstana yeridilməsini bu ölkənin tamamilə Rusiyanın orbitinə keçməsi kimi qiymətləndirsə də, əslində bu, belə deyil. Başqa sözlə, bu fakt qlobal mərkəzlərin «Avrasiyanın qəlbi» uğrunda geosiyasi mübarizəsində dönüş anı sayıla bilməz. Bu mübarizənin nəinki səngimədiyini, əksinə daha da qızışdığını göstərən daha bir amil Avropa Parlamentinin Qazaxıstandakı vəziyyətlə bağlı qəbul etdiyi qətnamədir. Sənəddə Qazaxıstanda baş verənlərlə bağlı beynəlxalq araşdırmanın vacibliyi vurğulanır, «2022-ci ilin yanvarında baş vermiş nümayişlər zamanı insan haqlarının kobud şəkildə pozulmasında rolu olan» qazaxıstanlı məmurlara qarşı sanksiyaların tətbiqinin lazımlığı qeyd edilir. Bununla yanaşı, qətnamədə bildirilir ki, «Avropa İttifaqı ilə Qazaxıstan arasında daha dərin siyasi və iqtisadi münasibətlərin qurulması bu ölkənin demokratik islahatlara sadiqliyinə bağlıdır».
Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyinin bu sənədə cavab olaraq yaydığı bəyanatda bildirilir ki, Avropa Parlamentinin qətnaməsi «qeyri-obyektiv nəticələrə və məlumatlara əsaslanır». XİN bildirir ki, belə sənədlərin Qazaxıstan rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə başladılmış rəsmi təhqiqatlar başa çatmadan qəbulu yolverilməzdir, təhqiqatların nəticəsi isə beynəlxalq ictimaiyyətə açıqlanacaq.
Qərbin Qazaxıstan, daha geniş götürdükdə isə bütünlükdə Avrasiya istiqamətində bu cür və növbəti əhəmiyyətli fəallığı Qazaxıstanın strateji perspektivdəki rolunu daha da aktuallaşdırır. Aydındır ki, bu ölkəyə siyasi və iqtisadi maraqlar kontekstində təsir imkanları uğrunda mübarizə, ilk növbədə, Rusiya, Qərb və Çin arasında gedəcək. Təbii ki, burada əsas məsələ Qazaxıstanın özünün mövqeyidir – prezident Tokayevin dövründə ölkə özünün xarici gözləntilərinin konturlarını dəqiq göstərməli olacaq. Bu rəngarəng geosiyasi maraqlar mənzərəsində regional siyasətdə nüfuzunu durmadan artıran Türkiyə və ümumilikdə türk dünyası amili də əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Bütün bu aspektlər, şübhəsiz ki, Tokayevin hakimiyyəti dövründə də Qazaxıstanın çoxvektorlu siyasəti davam etdirib-etdirməməsindən asılı olacaq. Bununla yanaşı, Qazaxıstanın daxili inkişaf prioritetləri ilə onun xarici siyasətinin xarakteri arasında birbaşa əlaqə ortadadır. Qazaxıstan postsovet məkanında «Avrasiyanın inteqrasiyası» prosesinin lokomotivlərindən biri olaraq qalacaqmı? Ölkədə latın qrafikasına keçid prosesi başa çatacaqmı? Qazaxıstan dövləti güc strukturlarının köklü şəkildə yenidən qurulmalı olduğunu göstərmiş son hadisələrdən sonra ordu quruculuğunda hansı modelə üstünlük verəcək? Bu nəhəng Mərkəzi Asiya ölkəsinin gələcək iqtisadi inkişafı hansı prinsiplər üzərində qurulacaq?
Bunlar 2022-ci ilin yanvarında baş vermiş qanlı toqquşmalardan sonra yaranmış yeni reallıqlarda Qazaxıstanın qarşısında duran suallardan yalnız bəziləridir. Müstəqil Qazaxıstan dövlətinin taleyi bu reallıqlarda həll olunacaq.

CRISIS SOLVED… CHALLENGES REMAIN...
Apparently, the situation in Kazakhstan is stabilising. Authorities have managed to bring it under full control, but there are still a number of important issues about the future developments in the largest country in post-Soviet Central Asia. They are closely related to both the configuration of the state power and its plans to solve the long-standing local political and socio-economic problems, as well as the external orientation of Kazakhstan.
Nuances of stabilisation
On January 19, the government cancelled the previously announced state of emergency in the cities of Nur-Sultan and Almaty, as well as in the regions of Almaty, Atyrau, Zhambyl, Kyzyl-Orda, and Mangistau, which was a convincing indication that the protests ended. Initially triggered by the increased fuel prices, protests then took on a purely political character and attracted not only peaceful demonstrators, but also certain forces who opted for riots and armed confrontation with the authorities.
Another important indicator was the complete withdrawal by January 19 of the troops of the Collective Security Treaty Organisation (CSTO) previously deployed in the country at the request of the Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev.
The video address to the nation by Kazakhstan's first president, Nursultan Nazarbayev, was also an important sign of stabilisation. His prolonged silence and public disappearance were among the most intriguing factors during the escalation of the Kazakhstan crisis, which claimed the lives of 225 people. Despite all the conspiracy theories about Nazarbayev's silence, Yelbasy tried to deny many of them in his video message. First, he said he "did not leave" the country, and supported his successor’s programme of reforms "aimed at improving the welfare of the people". Nazarbayev confirmed that the incumbent president "has full power" and is the head of Kazakhstan's Security Council, and announced Tokayev’s election as chairman of the ruling Nur Otan party.
Thus, in his address to nation, Yelbasy principally confirmed that there was no confrontation within the government and the political elite of Kazakhstan. Meanwhile, the prevailing opinion among the experts is that Nazarbayev's address was the last act in the transit of power in the country. In this sense, it is worth mentioning the adoption by the Majilis, the lower house of the Kazakh parliament, amendments to constitutional laws. According to them, the first president of Kazakhstan is deprived of his lifetime posts of the head of the Security Council and the Assembly of the Peoples of Kazakhstan. Tokayev thereby cemented his position as the acting leader of Kazakhstan, and already began a purge within the internal power structures. Moreover, Nazarbayev's supporters and protégés, his relatives and representatives of his inner circle, who held high positions in state bodies and key business structures of the country, are losing their positions of power.
Will the removal of the Nazarbayev family from power bring a change in the ruling elite and the configuration of state power? It is too early to say something about any serious changes in this context. We can only assume certain social-economic reforms under the leadership of President Tokayev. During a meeting with the representatives of Kazakhstan’s business community, he said that the main cause of the unrest in the country was an "unacceptable gap between the incomes of the rich and the poor, which terrorists, militants and the conspirators tried to use for their own advantage. Therefore, Tokayev said, "there is a strategic task of deep transformation of the entire social order; we need real reforms that meet the expectations and interests of the citizens of Kazakhstan."
Perhaps we will more or less clearly see the announced reforms in the coming months. For now we can only say that following political stabilisation, it is the improvement of the socio-economic conditions of the majority of the population that can strengthen the foundations of statehood in Kazakhstan. The new government, which, in accordance with a presidential decree, is headed by the former First Vice-Premier, Alikhan Smailov, will play an instrumental role in determining the strategic vectors of development. From its first day in office, the new Kazakh government has been at the epicentre of discussions on both the political issues of domestic and foreign character.
Test for multi-vectorness
The appointment of Askar Umarov as Kazakhstan's Minister of Information and Social Development, caused public response. Some influential Russian politicians opposed the decision and referred to a number of controversial statements made by Umarov many years ago. In particular, the head of Rossotrudnichestvo Evgeny Primakov slid back to insults by calling the newly appointed Kazakh minister a ‘Russophobic trash’. He also said that his agency refused to work with or maintain any contacts with Umarov. The Russian media was teeming with stories that drew far-reaching geopolitical conclusions from Umarov's appointment, including criticism of President Tokayev, as he, contrary to expectations of Russian politico-expert circles, did not intend to replace the multivector course of Kazakhstan’s foreign policy with a pro-Russian vector...
Reaction of Umarov himself, who expressed his readiness to work productively with Russian partners, could not appease the angry side. Even the Kremlin spokesman Dmitry Peskov said that "we should judge by the statements Mr. Umarov will make in his new status. Certainly, we need to work, interact and deepen cooperation with the ministers appointed by President Tokayev."
All these events suggest that the short-term deployment of CSTO troops in Kazakhstan, which many regarded as an indicator of Kazakhstan’s complete transition into the orbit of Russian influence, was not at all a turning point in the geopolitical struggle of global power centres for the 'heart of Eurasia'. European Parliament’s resolution on the recent protests in Kazakhstan also confirms that this struggle is not subsiding, but on the contrary, is entering a new, perhaps even more acute phase. The document calls for the launch of an international investigation into the Kazakh events as well as for the introduction of sanctions on Kazakh officials "responsible for the serious human rights violations committed during the protests in January 2022". The EU's "deeper political and economic relations" with Kazakhstan are made conditional on the latter’s "active commitment to democratic reforms".
The Kazakh Foreign Ministry issued a statement in response, which said the European Parliament’s resolution was "based on biased conclusions and data". The statement also indicated that it was inadmissible to adopt such documents until the official investigation initiated by the leadership of the Republic of Kazakhstan was over. Results of the investigation is reported to be presented to the international community.
Remarkably, the increasingly active Western interest in the situation in Kazakhstan (and even in the whole Eurasia),  makes the issue of Kazakhstan's geopolitical role in the strategic perspective more relevant. Obviously, the struggle for influence on this country will develop in the context of political and economic interests, first of all, of Russia, West and China as well as the position of Kazakhstan itself, whose foreign preferences under President Tokayev have yet to shape. Turkey, as well as the whole Turkic community, whose influence in regional politics will steadily increase, will play a significant role in this panorama of geostrategic interests.
All of these aspects will ultimately clarify whether Kazakhstan's policy of multivectorness continues under Tokayev. There is a direct link between Kazakhstan's domestic development priorities and the nature of its foreign policy.
Will Kazakhstan remain one of the drivers of Eurasian integration in the post-Soviet space?  Will the transition to the Latin alphabet be completed in Kazakhstan? What model of army building will Kazakhs prefer after the shocks the country has gone through, which proved the necessity of thorough transformations in power structures? What will be the fundamental economic principles in this largest Central Asian country in the future?
This is an incomplete list of challenges that Kazakhstan is now facing under the new realities as a result of the bloody events of January 2022. It is these realities that will ultimately define the fate of the sovereign state of Kazakhstan.