BÖHRAN AŞILSA DA, ÇAĞIRIŞLAR QALIR
Görünən odur ki, Qazaxıstanda vəziyyət sabitləşir. Hakimiyyət vəziyyəti tam nəzarətinə götürə bilib. Lakin postsovet Mərkəzi Asiyasının ən nəhəng dövlətinin gələcək inkişafına dair bir sıra son dərəcə vacib sual hələ də açıq qalır. Söhbət istər dövlət hakimiyyəti konfiqurasiyası problemindən, onun ciddi daxili siyasi və sosial-iqtisadi problemləri necə çözəcəyindən gedir, istərsə də Qazaxıstanın xarici siyasi oriyentasiyası məsələsindən.
Sabitləşdirmənin nüansları
Nur-Sultan və Almatı şəhərlərində, həmçinin Almatı, Atırau, Cambul, Qızılorda və Mangistau vilayətlərində yanvarın 19-dan fövqəladə vəziyyətə son qoyulması etiraz aksiyalarının yatdığının göstəricisidir.
Xatırladaq ki, Qazaxıstanda etiraz dalğası ilkin olaraq yanacağın bahalaşması ilə əlaqəli başlamışdı. Lakin sonradan o, sırf siyasi xarakter almışdı. Artıq aksiyalarda yalnız dinc nümayişçilər yox, qarışıqlıq yaratmaq, hakimiyyətlə silahlı qarşıdurmaya getmək niyyətində olan müəyyən qüvvələr də iştirak edirdi.
Daha bir göstərici Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) Qazaxıstana prezident Kasım-Jomart Tokayevin istəyi ilə yeridilmiş ordusunun elə eyni tarixdə – yanvarın 19-a ölkəni tam tərk etməsidir.
Vəziyyətin sabitləşməsində Qazaxıstanın ilk prezidenti Nursultan Nazarbayevin xalqa videomüraciəti də öz rolunu oynayıb. Hər halda, onun uzun müddət susması, ümumiyyətlə, ictimaiyyət qarşısına çıxmaması ölkədə 225 nəfərin həyatına son qoymuş böhranın yaşandığı günlərdə intriqanı dərinləşdirən əsas amillərdən idi. Nazarbayevin susması fonunda gündəmə ən müxtəlif versiyalar atılırdı. Lakin sabiq prezident videomüraciəti ilə onların əksəriyyətini təkzib edib. Birincisi, o, «heç yerə getmədiyini» bildirib, ikincisi, Tokayevin təklif etdiyi islahatlar proqramına dəstəyini ifadə edib. Nursultan Nazarbayev deyib ki, prezidentin təklif etdiyi islahatlar proqramı «xalqın rifahının yüksəldilməsinə hesablanıb». Elbaşı hazırkı prezidentin «hakimiyyətə tam şəkildə sahib olduğunu» təsdiqləyib, onun Qazaxıstan Təhlükəsizlik Şurasının katibi olduğunu bildirib, eyni zamanda Tokayevin hakim «Nur Otan» partiyasının sədri seçiləcəyinin anonsunu verib.
Beləliklə, Nazarbayev, əslində, Qazaxıstan hakimiyyəti və siyasi elitası daxilində heç bir qarşıdurmanın olmadığını göstərməyə çalışıb. Bununla yanaşı, ekspertlər əmindirlər ki, sabiq dövlət başçısının müraciəti Qazaxıstanda hakimiyyət tranzitinin son aktı sayılmalıdır. Bu mənada, ölkə parlamentinin aşağı palatasında konstitusiya qanunlarına dəyişikliklərin qəbulu da maraqlıdır. Dəyişikliyə əsasən, Nursultan Nazarbayev Qazaxıstan Təhlükəsizlik Şurasının və Qazaxıstan Xalq Assambleyasının ömürlük rəhbəri vəzifələrindən məhrum edilib. Bununla da, Tokayev Qazaxıstanın əsas lideri mövqeyini gücləndirib, bununla da, artıq hakimiyyət daxilində «təmizlik» işlərinə başlayıb. Üstəlik, vəzifələrini itirənlər məhz Nazarbayevin tərəfdarları, onun «adam»larıdır. Bəli, Nazarbayevin dövlət orqanlarında və ölkənin aparıcı biznes strukturlarında yüksək vəzifə tutan qohumları, o cümlədən yaxın ətrafına aid şəxslər bir-birinin ardınca vəzifədən kənarlaşdırılırlar.
Bəs, Nazarbayevin «ailə»sinin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması hakim elitanın və dövlət hakimiyyəti konfiqurasiyasının dəyişdiyi anlamına gəlirmi? Hələlik bu istiqamətdə hər hansı ciddi dəyişikliyin olduğunu söyləmək çətindir. Hələlik yalnız prezident Tokayevin lazım bildiyi həddə aparılan müəyyən sosial-iqtisadi islahatlardan danışmaq olar. O, Qazaxıstanın biznes dairəsinin nümayəndələri ilə görüşündə bildirib ki, ölkədə iğtişaşların əsas səbəbi «zənginlərlə yoxsulların gəlirləri arasında fərqin yolverilməz həddə çatması» olub. Tokayev hesab edir ki, «terrorçular, yaraqlılar və onların arxasında dayananlar məhz bu amildən istifadə ediblər. Prezident bildirib ki, məhz bu səbəbdən də indi qarşıda duran strateji vəzifə «ictimai düzənin dərindən transformasiyası»dır: «Qazaxıstan vətəndaşlarının istəklərinə, maraqlarına cavab verən real islahatlara ehtiyac var».
Tokayevin hansı islahatlardan danışdığı, yəqin ki, yaxın aylarda bəlli olacaq. Hələlik əminliklə yalnız bir şeyi demək olar ki, siyasi sabitliyin ardından əhalinin böyük hissəsinin sosial-iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşması, yaşayış səviyyəsinin yüksəlməsi Qazaxıstan dövlətçiliyinin dayaqlarını möhkəmləndirə bilər. Ölkənin inkişafı üçün strateji istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi işində isə yeni hökumətin üzərinə böyük iş düşəcək. Xatırladaq ki, yeni hökumətə əvvəllər baş nazirin birinci müavini postunu tutmuş, son böhrandan sonra isə prezidentin sərəncamı ilə baş nazir təyin olunmuş Əlixan Smailov başçılıq edir. Qazaxıstanın yeni hökuməti fəaliyyətə başladığı ilk günlərdən nəinki daxili, həm də xarici siyasi müzakirələrin mərkəzindədir.
Çoxşaxəlilik imtahanı
Baş verənlər fonunda ciddi səs-küy yaratmış təyinatlardan biri Əskər Umarovun informasiya və ictimai inkişaf naziri postuna gətirilməsidir. Bunadək o, eyni qurumda müavin kimi çalışıb. Umarovun təyinatına əsas etirazlar Rusiya siyasətinin bir sıra nüfuzlu siyasətçilərindən gəlib. Səbəb isə yeni nazirin illər əvvəl səsləndirdiyi birmənalı olmayan bəyanatlarıdır. Məsələn, «Rossotrudniçestvo»nun rəhbəri Yevgeni Primakov yeni nazirin təyinatı haqda danışarkən açıq təhqirə belə yol verərək, onu «rusofob alçaq» adlandırıb. Bundan başqa, Primakov rəhbərlik etdiyi agentliyin Umarovla əlaqə qurmayacağını, onunla heç bir əməkdaşlıq etməyəcəyini də söyləyib.
Rusiya KİV-i isə Umarovun nazir təyin olunmasından uzağa gedən geosiyasi nəticələr çıxarır və bu zaman prezident Tokayevin bostanına da az daş atılmır. Belə təhlillərdə bildirilir ki, Rusiyanın siyasi-ekspert dairələrinin gözləntilərinin əksinə olaraq, Tokayev Qazaxıstanın çoxşaxəli xarici siyasət kursundan imtina etmək, birmənalı şəkildə rusiyapərəst xətt tutmaq niyyətində deyilmiş…
Belə fikirləri Umarovun özünün rusiyalı tərəfdaşlarla məhsuldar əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu söyləməsi də azaltmayıb. Bununla yanaşı, Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib ki, «artıq Umarovun yeni statusda verəcəyi bəyanatlara baxmaq lazımdır». Bununla yanaşı, o, «prezident Tokayevin təyin etdiyi nazirlərlə işləməyin, əməkdaşlığı dərinləşdirməyin lazım olduğunu» da söyləyib.
Bütün bunlar göstərir ki, çoxları KTMT qoşunlarının Qazaxıstana yeridilməsini bu ölkənin tamamilə Rusiyanın orbitinə keçməsi kimi qiymətləndirsə də, əslində bu, belə deyil. Başqa sözlə, bu fakt qlobal mərkəzlərin «Avrasiyanın qəlbi» uğrunda geosiyasi mübarizəsində dönüş anı sayıla bilməz. Bu mübarizənin nəinki səngimədiyini, əksinə daha da qızışdığını göstərən daha bir amil Avropa Parlamentinin Qazaxıstandakı vəziyyətlə bağlı qəbul etdiyi qətnamədir. Sənəddə Qazaxıstanda baş verənlərlə bağlı beynəlxalq araşdırmanın vacibliyi vurğulanır, «2022-ci ilin yanvarında baş vermiş nümayişlər zamanı insan haqlarının kobud şəkildə pozulmasında rolu olan» qazaxıstanlı məmurlara qarşı sanksiyaların tətbiqinin lazımlığı qeyd edilir. Bununla yanaşı, qətnamədə bildirilir ki, «Avropa İttifaqı ilə Qazaxıstan arasında daha dərin siyasi və iqtisadi münasibətlərin qurulması bu ölkənin demokratik islahatlara sadiqliyinə bağlıdır».
Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyinin bu sənədə cavab olaraq yaydığı bəyanatda bildirilir ki, Avropa Parlamentinin qətnaməsi «qeyri-obyektiv nəticələrə və məlumatlara əsaslanır». XİN bildirir ki, belə sənədlərin Qazaxıstan rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə başladılmış rəsmi təhqiqatlar başa çatmadan qəbulu yolverilməzdir, təhqiqatların nəticəsi isə beynəlxalq ictimaiyyətə açıqlanacaq.
Qərbin Qazaxıstan, daha geniş götürdükdə isə bütünlükdə Avrasiya istiqamətində bu cür və növbəti əhəmiyyətli fəallığı Qazaxıstanın strateji perspektivdəki rolunu daha da aktuallaşdırır. Aydındır ki, bu ölkəyə siyasi və iqtisadi maraqlar kontekstində təsir imkanları uğrunda mübarizə, ilk növbədə, Rusiya, Qərb və Çin arasında gedəcək. Təbii ki, burada əsas məsələ Qazaxıstanın özünün mövqeyidir – prezident Tokayevin dövründə ölkə özünün xarici gözləntilərinin konturlarını dəqiq göstərməli olacaq. Bu rəngarəng geosiyasi maraqlar mənzərəsində regional siyasətdə nüfuzunu durmadan artıran Türkiyə və ümumilikdə türk dünyası amili də əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Bütün bu aspektlər, şübhəsiz ki, Tokayevin hakimiyyəti dövründə də Qazaxıstanın çoxvektorlu siyasəti davam etdirib-etdirməməsindən asılı olacaq. Bununla yanaşı, Qazaxıstanın daxili inkişaf prioritetləri ilə onun xarici siyasətinin xarakteri arasında birbaşa əlaqə ortadadır. Qazaxıstan postsovet məkanında «Avrasiyanın inteqrasiyası» prosesinin lokomotivlərindən biri olaraq qalacaqmı? Ölkədə latın qrafikasına keçid prosesi başa çatacaqmı? Qazaxıstan dövləti güc strukturlarının köklü şəkildə yenidən qurulmalı olduğunu göstərmiş son hadisələrdən sonra ordu quruculuğunda hansı modelə üstünlük verəcək? Bu nəhəng Mərkəzi Asiya ölkəsinin gələcək iqtisadi inkişafı hansı prinsiplər üzərində qurulacaq?
Bunlar 2022-ci ilin yanvarında baş vermiş qanlı toqquşmalardan sonra yaranmış yeni reallıqlarda Qazaxıstanın qarşısında duran suallardan yalnız bəziləridir. Müstəqil Qazaxıstan dövlətinin taleyi bu reallıqlarda həll olunacaq.

КРИЗИС ПРЕОДОЛЕН, ВЫЗОВЫ ОСТАЛИСЬ
Ситуация в Казахстане, судя по всему, стабилизируется. Властям удалось взять ее под полный контроль, но остался не до конца проясненным ряд чрезвычайно важных вопросов, касающихся дальнейшего развития событий в крупнейшей стране постсоветской Центральной Азии. Они затрагивают как проблему конфигурации государственной власти и то, каким образом она будет решать острейшие внутриполитические и социально-экономические проблемы, так и сферу внешней ориентации Казахстана.
Нюансы стабилизации
Убедительным свидетельством преодоления протестных акций стало прекращение с 19 января действия режима чрезвычайного положения в городах Нур-Султан и Алматы, а также в Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской и Мангистауской областях. Первоначально протесты были вызваны повышением цен на топливо, а затем приняли исключительно политический характер и повлекли выступления не только мирных демонстрантов, но и определенных сил, которые сделали ставку на бесчинства и вооруженное противостояние с властями.
Другой знаковый показатель - полный вывод к этой же дате, к 19 января, с территории Казахстана сил Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), ранее введенных в страну по просьбе президента Касым-Жомарта Токаева.
Немаловажным признаком стабилизации явилось и видеообращение к нации первого президента Казахстана Нурсултана Назарбаева. Его длительное молчание и, вообще, непоявление на публике были одними из наиболее интригующих факторов в дни эскалации казахстанского кризиса, приведшего к гибели 225 человек. По поводу молчания Назарбаева выдвигались всевозможные версии, однако елбасы в своем видеообращении постарался опровергнуть многие из них. Во-первых, он заявил, что «никуда не уезжал», а во-вторых, высказался о своей поддержке предложенной Токаевым программы реформ, «направленной на повышение благосостояния народа». Назарбаев подтвердил, что действующий президент «обладает всей полнотой власти» и является главой Совета безопасности Казахстана, а также анонсировал его избрание председателем правящей партии «Нур Отан».
Таким образом, основной смысл заявления елбасы свелся к тому, что никакого противостояния внутри власти и политической элиты Казахстана нет. Между тем превалирующее мнение экспертного сообщества заключается в том, что обращение Назарбаева стало последним актом в транзите казахстанской власти. Примечательно в этом смысле принятие Мажилисом - нижней палатой парламента - поправок к конституционным законам. Согласно им первый президент лишается пожизненных должностей руководителя Совета безопасности Казахстана и Ассамблеи народа Казахстана. Токаев тем самым закрепил свои позиции как действующего лидера Казахстана, и под влиянием данного обстоятельства уже начала проводиться определенная внутривластная чистка. Причем позиций во власти лишаются как раз сторонники и ставленники Назарбаева, его родственники и представители близкого к нему окружения, занимавшие высокие должности в государственных органах и ключевых бизнес-структурах страны.
Будет ли означать отстранение от власти «семьи» Назарбаева смену правящей элиты и конфигурации государственной власти? Пока о каких-либо серьезных пертурбациях в этом направлении говорить рано. Можно лишь предположить проведение определенных социально-экономических реформ, планку которым задал сам президент Токаев. На встрече с представителями казахстанского бизнес-сообщества он подчеркнул, что первопричиной беспорядков в стране стал «недопустимый разрыв между доходами богатых и бедных, чем воспользовались террористы, боевики и стоящие за ними заговорщики». Поэтому сейчас, заявил он, «стоит стратегическая по своей значимости задача глубинной трансформации всего общественного уклада», «нужны реальные реформы, которые отвечают чаяниям и интересам граждан Казахстана».
О том, что из себя будут представлять анонсированные Токаевым реформы, станет более-менее ясно уже в ближайшие месяцы. С уверенностью можно лишь утверждать, что вслед за политической стабилизацией улучшение социально-экономических условий жизни большинства населения способно обеспечить укрепление устоев казахской государственности. В определении стратегических векторов ее развития немаловажная роль отводится новому правительству, которое, в соответствии с президентским указом, возглавил Алихан Смаилов, ранее занимавший должность первого вице-премьера. Новое правительство Казахстана буквально с первого дня своей деятельности попало в эпицентр не только внутри-, но и внешнеполитических обсуждений.
Экзамен для многовекторности
Громкий резонанс вызвало назначение на пост министра информации и общественного развития Казахстана Аскара Умарова, бывшего заместителя главы этого ведомства. Против данного назначения выступили некоторые влиятельные лица российской политики, сославшиеся на ряд неоднозначных заявлений Умарова многолетней давности. В частности, глава «Россотрудничества» Евгений Примаков, скатившись в своих оценках вновь назначенного казахского министра до откровенных оскорблений, назвал его «русофобской дрянью». Кроме того, он заявил об отказе возглавляемого им агентства работать и поддерживать контакты с Умаровым. Российские СМИ буквально заполонили материалы, в которых из назначения Умарова на министерскую должность были сделаны далеко идущие геополитические выводы, в контексте которых досталось и президенту Токаеву. За то, что тот, вопреки ожиданиям политико-экспертных кругов РФ, вовсе не намерен переводить многовекторный курс Казахстана в однозначно пророссийское русло…
Подобного рода рассуждения не утихомирила и реакция самого Умарова, выразившего готовность вести плодотворную работу с российскими партнерами. Даже пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что «судить следует по тем заявлениям, которые Умаров уже будет делать в своем новом статусе, и, безусловно, нужно и предстоит работать, взаимодействовать и углублять сотрудничество с теми министрами, которых назначил президент Токаев».
Все это дает основание считать, что введение войск ОДКБ в Казахстан, которое многие расценили как показатель полного перехода центральноазиатской страны в орбиту влияния РФ, вовсе не явилось переломным моментом в геополитической борьбе глобальных центров силы за «сердце Евразии». О том, что эта борьба не стихает, а, наоборот, вступает в новую, быть может, еще более острую фазу, свидетельствует и резолюция Европарламента в связи с недавними протестами в Казахстане. Документ призывает инициировать международное расследование казахстанских событий, а также ввести санкции в отношении казахстанских чиновников, «ответственных за серьезные нарушения прав человека, совершенные во время протестов в январе 2022 года». При этом «более глубокие политические и экономические отношения» Евросоюза с Казахстаном ставятся в зависимость от его «активной приверженности демократическим реформам».
МИД Казахстана, в свою очередь, выступил с ответным заявлением, в котором расценил резолюцию Европарламента как «основанную на необъективных выводах и данных». В заявлении подчеркивается неприемлемость принятия подобных документов до завершения инициированного руководством Республики Казахстан официального расследования, результаты которого будут представлены международной общественности.
В связи с этим очередным многозначительным проявлением западной активности на казахстанском - а еще шире на всем евразийском направлении - еще более актуализируется вопрос о геополитической роли Казахстана в стратегической перспективе. Очевидно, что борьба за влияние на эту страну будет развиваться в контексте политических и экономических интересов, прежде всего России, Запада и Китая, а также позиции самого Казахстана, внешние предпочтения которого при президенте Токаеве еще должны найти свое целостное оформление. Значительную роль в этой пестрой панораме геостратегических интересов будет играть и фактор Турции, равно как и всего тюркского сообщества, влияние которого в региональной политике начнет неуклонно возрастать.
Все эти аспекты, несомненно, будут крутиться вокруг прояснения того, продолжится ли при Токаеве политика многовекторности Казахстана. При этом налицо прямая связь между приоритетными вопросами внутреннего развития Казахстана и характером его внешней политики.
Останется ли Казахстан одним из локомотивов «евразийской интеграции» на постсоветском пространстве? Будет ли завершен в Казахстане переход на латиницу? Какую модель армейского строительства предпочтет казахское государство после пережитых потрясений, доказавших необходимость основательных преобразований в сфере деятельности силовых структур? На каких принципах будет строиться дальнейшее развитие экономики этой крупнейшей центральноазиатской страны?
Таков неполный перечень вопросов, встающих перед Казахстаном в новых реалиях, порожденных кровопролитными потрясениями января 2022 года. Реалиях, при которых будет решаться, по большому счету, судьба независимого государства Казахстан.