VİRTUAL TİCARƏTİN REAL GƏLİRLƏRİ
Azərbaycanda elektron ticarətin rekord artımı qeydə alınıb, amma sektor hələ də ciddi problemlərlə üz-üzədir
Dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi, iki ilə yaxındır ki, davam edən pandemiya böhranı Azərbaycanda da elektron ticarətin artım tempinə inanılmaz təsir göstərib. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ticarət və İnkişaf Konfransının (UNCTAD) ekspertləri e-ticarətin sürətli artımını pandemiyanın pik dövründə ticarət mərkəzlərinin və digər pərakəndə satış obyektlərinin fəaliyyətinə qoyulan karantin məhdudiyyətləri ilə əlaqələndirirlər. Özü də, ekspertlərin fikrincə, bu trend pandemiya məhdudiyyətləri yumşaldıldıqdan sonra da öz aparıcı mövqeyini qoruyacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan elektron ticarətin bütün istiqamətlərinin genişləndirilməsi: B2B (Business-to-Business) seqmentinə təkan verilməsi, poçt yüklərinin çatdırılmasının ucuzlaşdırılması üçün avia gedişlərin genişləndirilməsi, beynəlxalq elektron ödəniş sistemlərinə çıxışın sadələşdirilməsi və s. üçün hələ də bir sıra maneələri aradan qaldırmalıdır.
Artan statistika
Son bir neçə ildə qlobal e-ticarət bazarı sürətlə böyüyüb. Belə ki, 2017-ci ildən 2020-ci ilə qədər qlobal onlayn ticarət bazarının həcmi təxminən iki dəfə - 2,3-dən 4,5 trilyon dollara qədər artıb. Bu dinamik artım ötən il də davam edib - elektron ticarətin həcmi 5 trilyon dolları ötüb. Bəzi proqnozlara görə, bu il rəqəmsal platformalarda qlobal satışlar 5,6 trilyon dollardan çox olacaq, 2025-ci ildə isə 7,4 trilyon dollar həddini keçəcək.
İnternetdə satışların artım dinamikası ənənəvi ticarətdəki uyğun göstəriciləri xeyli üstələyir. UNCTAD-ın məlumatına görə, 2021-ci ildə toplam qlobal ticarət pandemiyadan əvvəlki dövrlə müqayisədə 23% artaraq 28 trilyon dollar təşkil edib. BMT-nin profil qurumunun ekspertlərinin fikrincə, ötən ilin birinci yarısında pandemiya məhdudiyyətlərinin hələ də qalması fonunda bu artım əsasən elektron resurslardan istifadə etməklə mal ticarəti hesabına təmin edilib. Bununla yanaşı, xidmət sektorunda satışların artımı bütün dünyada ləngiyib, buradakı göstəricilər hələ də 2019-cu ilin səviyyəsindən aşağıdır. UNCTAD-ın məlumatına görə, qlobal iqtisadiyyatda gözlənilən yavaşlama, eləcə də oflayn seqmentdə mal və xidmətlərin satışının azalması üzrə dayanıqlı meyil səbəbindən 2022-ci il üçün də perspektivlər çox qeyri-müəyyən olaraq qalır.
Bu arada, e-ticarət ənənəvi pərakəndə satışı daha da sıxışdırır və 2021-ci ildə bütün qlobal ticarətin 17,5%-ni təşkil edir. Bu gün təxminən 2,4 milyard insan onlayn alış-veriş edir ki, bu da dünyada yaşayan bütün insanların təxminən üçdə birini təşkil edir. 2025-ci ilə qədər dünyada 5 milyard mobil cihazın internetə çıxış əldə edəcəyi gözlənilir, uyğun olaraq rəqəmsal məkanda potensial alıcıların çoxsaylı artımı üçün ilkin şərtlər yaranacaq.
Eyni zamanda, son iki ildə baş verən pandemiya böhranı e-ticarət sahəsinə yeni trendlər gətirib. Rəqəmsal məkanda yeyinti məhsulları, o cümlədən hazır yemək, tibbi avadanlıq və sağlamlıq üçün məhsullar, gigiyena vasitələri və məişət kimyası kimi sifarişləri daha çox verməyə başlayıblar. Ehtimal edilir ki, 2028-ci ilə qədər qida və içki sənayesində elektron ticarət dövriyyəsi hər il 18% artaraq 71,6 milyard dollara çatacaq. Gündəlik tələbat məhsullarının sürətlə e-ticarət tələbinin bir hissəsini tutması, prinsipcə yeni təchizat alətləri formalaşdırır. Bu sıraya o cümlədən avtomatlaşdırılmış çatdırılma sistemləri, eləcə də gələcəkdə yerüstü və hava robot cihazlarının (dronların) kütləvi şəkildə tətbiqi və s. daxildir.
B2B formatı
Sadalanan dünya trendləri Azərbaycanda da müəyyən qədər izlənilir, baxmayaraq ki, ölkəmizdə elektron ticarət sahəsi hələ başlanğıc mərhələdədir və onun həcmləri dünyanın aparıcı ölkələrinin dövriyyəsi ilə müqayisə oluna bilməz. Elektron ticarət ölkənin ümumi ticarət həcminin, təxminən, 1/6 hissəsini təşkil edir. Buna baxmayaraq, Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatına görə, 2021-ci ildə elektron ticarətin artım tempi ötən ilin göstəricilərini 86 faiz ötərək, dövriyyəsi 7,2 milyard manatdan artıq olub. Respublikanın yerli bazarında belə yüksək dinamika ölkədə yetərincə inkişaf etmiş şəbəkə və ödəniş infrastrukturunun formalaşmasından, rəqəmsal ticarət platformalarının xidmətlərinə geniş tələbatın mövcudluğundan, eləcə də 2019-cu ildən həyata keçirilən nağdsız ödənişlər sahəsində aparılan islahatların səmərəliliyindən xəbər verir.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın elektron ticarət bazarı bu gün dünyada hakim olan trendlərdən önəmli dərəcədə fərqləndirən bəzi spesifik xüsusiyyətlərə malikdir.
Son vaxtlara kimi satınalmaların önəmli hissəsi (pul ifadəsində) korporativ müştərilər tərəfindən təmin edilirdi. Bununla yanaşı, yerli elektron bazarın dövriyyəsinin əsas hissəsi qeyri-ərzaq mallarının payına düşür, xidmət sektoruna tələbat xeyli azdır. Söhbət əsasən yerli şirkətlər tərəfindən beynəlxalq elektron ticarət platformalarından malların B2B formatında həyata keçirilən idxalından gedir. Təəssüf ki, Azərbaycanın sənaye və kənd təsərrüfatı müəssisələrinin mal və məhsullarının ixracı hələ də xeyli aşağıdır və B2B seqmentində elektron ticarətin ümumi dövriyyəsinin 10%-dən azını təşkil edir.
Məsələn, ölkənin ən böyük rəqəmsal ticarət operatoru olan Azexport.az portalı ötən il yerli müəssisələr üçün 496,1 milyon ABŞ dolları məbləğində ixrac sifarişi təmin edib ki, bu da bir il əvvəlkindən 18,8% azdır. Buna baxmayaraq, Azexport.az ixrac həcmlərini artırmaq üçün çalışır. O cümlədən, görülən işlərin yekunlarına əsasən, Azərbaycan məhsulları ABŞ-ın elektron ticarət platformaları – «Amazon» və «eBay» vasitəsilə dünyanın 40 ölkəsində satılacaq. Bu gün hələ də bir sıra istiqamətlərdə sərnişin hava nəqliyyatının məhdudlaşdırılması üzündən poçt daşımalarında müəyyən problemlər qalmaqdadır. Bununla belə, «Azexport.az»la işləmək imkanı olan ölkələrin sayı getdikcə genişlənəcək.
Dəqqətəlayiqdir ki, Azərbaycan hökuməti qeyri-neft ixracının artırılması, o cümlədən elektron resurslar vasitəsilə, satışı vasitəsilə artırılması təşəbbüslərini tam dəstəkləyir. Bu vəzifəni yerinə yetirmək üçün ölkədə «Azexport.az»dan başqa digər strukturlar da formalaşdırılır. Məsələn, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi şirkətlərin dövlət satınalmalarına çıxışını artırmaq üçün elektron ticarət imkanlarına malik kənd təsərrüfatı portalı yaratmaq məqsədi ilə ARİS şirkətini cəlb edib. Özü də, gələcəkdə bu resurs beynəlxalq təchizat platformasının formalaşdırılması üçün də əsas ola bilər. Öz növbəsində, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) vasitəsilə indiyədək əsasən daxili bazara yönəlmiş «www.kobmarket.az» onlayn ticarət portalı hazırlanıb: artıq portalda 80-dən çox onlayn mağaza yaradılıb və 1100-dən çox mal yerləşdirilib. Bu portalın mexanizmlərindən «Made in Azerbaijan» brendinin xarici bazarlarda tanıdılması üçün də istifadə olunacaq.
Bütünlüklə, B2B formatında ixrac mexanizmlərinin rəqəmsallaşdırılması bu yaxınlarda hazırlanmış 2025-ci ilə qədər Milli İxrac Strategiyasının ən mühüm məqamlarından biridir. Həmçinin, Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi türkdilli ölkələrlə elektron ticarətin genişləndirilməsi təşəbbüsünü fəal şəkildə təbliğ edir. “Biz türkdilli ölkələrlə innovasiyalar və elektron ticarət sahəsində əməkdaşlığı davam etdiririk, artıq imzalanmaq üçün uyğyn memorandum hazırlanır. Bu yaxınlarda Türkiyə tərəfi ilə belə bir razılıq əldə etmişik”, - deyə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Bakıda keçirilən Türk Şurasına üzv ölkələrin iqtisadiyyat nazirlərinin 10-cu iclası zamanı bildirib.
Pandemiya bahalaşması
Azərbaycanda bizneslə (elektron platformalar vasitəsilə) və fərdi istehlakçılar arasında elektron ticarəti təmin edən B2C (Business-to-Consumer) seqmentinə gəlincə, 2020-2021-ci illərdə pandemiya dövrünün karantinləri, qapanmalar və digər maneələr fonunda bu seqment dövriyyəni ən azı ikiqat artırıb. Burada hələ də elektronika, İT-qacetlər, alətlər, saatlar, geyim, ayaqqabı, kosmetika və digər uzunmüddətli istifadə mallarının satışı üstünlük təşkil edir. Uyğun olaraq, bu seqment əsasən Çin, ABŞ, Türkiyə, Böyük Britaniya, Almaniya və BƏƏ-nin, eləcə də Avropa və Cənub-Şərqi Asiyanın bir sıra digər ölkələrinin ticarət mərkəzlərindən məhsulların idxalına əsaslanır.
Azərbaycanda iki yüzə yaxın onlayn mağazanın yaranmasına baxmayaraq, müqayisədə onların dövriyyəsi cüzidir. Azərbaycan istehlakçılarının 90%-dən çoxu ölkədən kənarda yerləşən «Ebay», «Amazon», «Alibaba», «Aliexpress» və s. kimi iri qlobal ticarət platformalarından mal və xidmətlər almağa üstünlük verir. Oxşar malları ölkəyə çatdırarkən yerli onlayn mağazalar daşınma, gömrük tariflərinin ödənilməsi, daxili anbar logistikası və s. xərcləri çəkir ki, bu da onların biznesini aşağı marjalı edir. Bundan əlavə, daxili elektron ticarətə ƏDV tətbiq edilir. Onun ləğvi ilə bağlı təkliflər isə əlavə dəyər vergisinə cəlb edilən ənənəvi ticarəti qeyri-bərabər vəziyyətə saldığı üçün bir sıra problemlər yaranır. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın bəzi internet-mağazaları xarici bazarlarda müəyyən növ ərzaq, spirt, tekstil, ətriyyat, xalça, milli suvenir və zərgərlik məmulatlarının satışı ilə öz bazar yerini tapıb.
Pandemiyanın başlaması və (bütün e-ticarət yüklərinin daşınmasında əsas paya malik) sərnişin aviasiyasının uçuşlarının dayandırılması ilə dünyanın bir çox ölkələri dünya ticarət meydançalarında sifariş edilən bağlamaların və banderolların daşınması xərclərinin önəmli dərəcədə artması ilə üzləşdi. Oxşar problemlər Azərbaycanda da B2C seqmentinin inkişafına mane olub. Pandemiya zamanı 80-ə yaxın yerli karqo şirkəti kommersiya yük aviasiya xidmətlərinə (məsələn, «SilkwayWest Airlines», «Cargolux» və s.-in xidmətlərinə) keçmək məcburiyyətində qaldı, bu, elektron ticarət çərçivəsində malların daşınma qiymətlərinin artımında özünü göstərdi.
Ötən ilin ortalarından bu problemin kəskinliyi bir qədər azaldı, Türk Hava Yollarının və digər türk aviaşirkətlərinin ölkəmizə uçuşları bərpa edilib, bunun sayəsində xarici elektron ticarət yüklərinin Azərbaycana çatdırılmasında sabitliyi qorumaq mümkün olub. Bunun fonunda Türkiyə elektron ticarət platformalarının Azərbaycan bazarında fəaliyyəti nəzərəçarpacaq dərəcədə genişlənib.
Son zamanlar “Azərpoçt” MMC də Çin mənşəli elektron malların alternativ kanallar vasitəsilə Azərbaycana çatdırılmasının optimallaşdırılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirir ki, bu da logistika xərclərini azaltmağa yardım edir.
İnkişaf stimulları
Ötən ilin fevralından Dövlət Gömrük Komitəsinin «SmartCustoms» sisteminə keçidi yerli B2C seqmentinin inkişafına böyük dəstək verib. O, gömrük prosedurlarını dəfələrlə sadələşdirib və asanlaşdırıb, elektron ticarət mallarının son istehlakçıya çatdırılması prosesini sürətləndirib.
Yerli elektron ticarət bazarında islahatlara töhfə verən digər önəmli addım Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən yaxın gələcəkdə ölkənin ödəniş bazarının liberallaşdırılmasının planlaşdırılmasıdır. O cümlədən, dünyanın 200-dən çox ölkəsində e-ticarət seqmentində səmərəli fəaliyyət göstərən və 25 milli valyuta ilə əməliyyatlar həyata keçirən və dünyanın ən böyük elektron ödəniş sistemi olan «PayPal»ın Azərbaycanda tam keyfiyətli işləməsi məsələsi öz həllini tapa bilər. Bu sistemin üstünlükləri sırasına nisbətən aşağı tariflərini də aid etmək olar. Bu gün Azərbaycan vətəndaşlarının «PayPal» hesabı açmaq, internetdən aldıqları mal və ya xidmətlər üçün ödəniş etmək imkanı olsa da, bu sistem vasitəsilə öz hesablarına vəsait daxil edə bilmirlər. Belə qadağanın səbəbi bir sıra texniki məsələlərlə, o cümlədən maliyyə axınlarına nəzarət mexanizmi ilə bağlıdır.
Qeyd edək ki, analoji məhdudiyyətlər Ukrayna, Belarus, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistanda, həmçinin dünyanın bir sıra digər ölkələrində də tətbiq olunur. Hələ ki, «PayPal»a alternativ olan digər ödəniş sistemlərindən, xüsusən də «Payoneer»dən istifadə edilir.
Bir sözlə, tələb olan yerdə mütləq təklif olacaq və pandemiya yalnız onlayn tiarətə tələbi artırıb. Uyğun olaraq, yaxın gələcəkdə yerli bazarda xarici platformalarla rəqabət apara biləcək daha çox layihələr ortaya çıxacaq.

REAL REVENUES FROM VIRTUAL TRADE
The ongoing pandemic crisis has also had an unprecedented impact on e-commerce growth in Azerbaijan in the last two years. Experts at the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD) believe the rapid growth in e-commerce is related to lockdown restrictions on shopping malls and other commercial facilities during the peak of the pandemic. They think that this trend will remain mainstream after lifting the pandemic restrictions.
However, there are a number of issues that need to be solved in Azerbaijan to expand all areas of e-commerce, including in the B2B (Business-to-Business) segment, air transportation of cargo to make postal deliveries cheaper, access to international electronic payment systems, etc.
Growing statistics
Over the past few years, the global e-commerce market has grown rapidly. In 2017-2020, the global electronic commerce market nearly doubled from $2.3 trillion to $4.5 trillion. And this dynamic growth continued last year, with e-commerce volumes surpassing $5 trillion. According to forecasts, global sales through digital platforms will exceed $5.6 trillion this year and cross the $7.4 trillion mark in 2025.
The growth rate of online sales is markedly higher than that of traditional trade. According to UNCTAD, the total volume of global trade in 2021 was estimated at $28 trillion, which is 23% higher than pre-pandemic levels. With pandemic restrictions still in place in the first half of last year, the UN experts argue that much of this growth was due to e-commerce. However, the growth of global sales in the services sector has slowed and is still below the level of 2019. UNCTAD estimates that the outlook for 2022 remains very uncertain due to the expected slowdown in the global economy and the persistent trend of declining sales of goods and services in the offline segment.
Meanwhile, e-commerce is further expanding replacing the traditional retail sector, and accounts for 17.5% of all global trade in 2021. Today, some 2.4 billion people can be considered online shoppers, which is about a third of the global population. By 2025, 5 billion mobile devices around the world are expected to have access to the Internet, which will increase the number of potential shoppers in the digital space.
In parallel, the pandemic has introduced new trends into the e-commerce sector. Digital trading platforms have been used to order food as well as ready-made food, medical equipment and health products, hygiene products and household chemicals, etc. By 2028, e-commerce turnover in the food and beverage industries is expected to reach $71.6 billion, growing by 18% annually. The rapid introduction of e-commerce in everyday consumer sales is shaping fundamentally new tools of supply. This includes automated delivery systems as well as the mass adoption of robotic devices on the ground and in the air (drones), etc.
Format B2B
The same global trends, albeit in varying degrees of intensity, can be observed in Azerbaijan as well. E-commerce is still in its infancy in the country and cannot be compared in terms of its turnover with the leading countries. E-commerce accounts for approximately 1/6th of Azerbaijan’s total trade turnover. However, according to the Central Bank of Azerbaijan, the rate of growth of e-commerce in Azerbaijan in 2021 was 86% higher than in 2020, with the turnover more than ₼7.2bn. Such high dynamics in the local market demonstrated the development of sufficiently developed network and payment infrastructure in the country, strong demand for digital trading platforms, as well as the effectiveness of reforms in the field of cashless payments introduced since 2019.
At the same time, the Azerbaijani e-commerce market has some specific features that make it markedly different from the global trends.
Not long ago, a significant share of purchases has been provided by corporate customers. However, the vast majority of local e-commerce turnover is in non-food products, while demand for services is much lower. It mainly covers imports of goods from international electronic trading platforms by local companies in a B2B format. Unfortunately, the export of produce of Azerbaijani industrial and agricultural companies is still significantly lower, being less than 10% of the total turnover of e-commerce in the B2B segment.
In particular, in 2021 Azerbaijan’s largest digital trade operator Azexport.az secured $496.1 million worth export orders for local enterprises, which is 18.8% less than in 2020. Nevertheless, Azexport.az is working to increase exports. In particular, thanks to the work done so far Azerbaijani products will be sold in 40 countries via the US e-commerce platforms Amazon and eBay. Today, there are still some problems with postal transport due to limited air passenger traffic to a number of destinations. However, the number of countries available to Azexport.az will gradually expand.
Remarkably, the government of Azerbaijan fully supports initiatives to increase non-oil exports, including through sales via e-resources. In addition to Azexport.az, there are other institutions to fulfil this task in the country. For example, the Ministry of Agriculture attracted company ARIS to develop an agricultural portal with e-commerce tools to expand the access of local companies to public procurement. However, in the future, this resource may also become a platform for international supplies. In turn, the State Agency for Development of Small and Medium Enterprises (SME) has developed an online trading portal kobmarket.az, which is currently focused mainly on the domestic market. The portal already provides access to more than 80 online shops and posted more than 1,100 products. It will also be used to promote the Made in Azerbaijan brand in foreign markets.
In general, the digitalisation of B2B export mechanisms is one of the most important points of the recently developed National Export Strategy 2025. Azerbaijan’s Ministry of Economy of Azerbaijan also actively promotes an initiative to expand e-commerce with Turkic-speaking countries. "We continue to cooperate with Turkic-speaking countries in the field of innovation and e-commerce. The preparation of a memorandum is underway. We have recently reached such an agreement with the Turkish side," Minister of Economy Mikayil Jabbarov said during the 10th meeting of Economy Ministers of the Turkic Council in Baku.
Pandemic-caused inflation
As for the B2C (Business-to-Consumer) segment, which provides e-commerce opportunities between businesses (via e-platforms) and private consumers in Azerbaijan, the segment has at least doubled the turnover amid lockdowns and other pandemic-related issues in 2020-2021. Electronics, IT gadgets, tools, watches, clothes, footwear, cosmetics and other durables continue to dominate the sales share in the segment. Accordingly, the segment is largely based on imports from trading platforms of China, US, Turkey, Britain, Germany and the UAE, as well as other countries of Europe and Southeast Asia.
Despite about two hundred online shops in Azerbaijan, their turnover is relatively small. More than 90% of Azerbaijani consumers prefer to buy goods and services outside the country at major global markets such as eBay, Amazon, Alibaba, Aliexpress, etc. When shipping similar goods into the country, local online retailers incur various costs, including for transportation, customs tariffs, warehousing, logistics, etc., ensuring less profit than expected. In addition, domestic e-commerce is subject to VAT. And proposals to abolish it pose a number of problems, as they put traditional trade, which is subject to value-added tax, in an unequal position. Nevertheless, some Azerbaijani online retailers have found a market niche, selling some foodstuffs, alcoholic beverages, textiles, perfumes, carpets, national souvenirs and jewellery in foreign markets.
With the onset of the pandemic and the end of passenger aviation (which provided the lion's share of all e-commerce cargo transportation), transportation costs of goods ordered from global marketplaces increased in many countries. Similar problems have hampered the development of the B2C segment in Azerbaijan. During the pandemic, some 80 local cargo companies were forced to switch to commercial air cargo services (e.g. SilkwayWestAirlines, Cargolux, etc.), which increased rates for e-commerce shipments.
By the middle of last year, the problem has been partially solved, with THY and other Turkish airlines resuming flights to Azerbaijan, which helped to maintain stability in the delivery of foreign e-commerce cargo. Thus, the activity of Turkish e-commerce platforms in Azerbaijan has noticeably increased.
Recently, Azərpoçt also took measures to optimise the delivery of Chinese electronic goods to Azerbaijan through alternative channels, thereby reducing logistics costs.
Development incentives
Introduction of SmartCustoms system by the State Customs Committee in February 2021 has greatly contributed to the development of the domestic B2C segment. It has greatly simplified and facilitated customs procedures and accelerated the process of delivering e-commerce cargo to the end consumer.
Another significant step contributing to the reform of the local e-commerce market should be the liberalisation of payment market, which is planned by the Central Bank in the near future. In particular, it may ensure finally the full operation of the world's largest electronic payment system PayPal in Azerbaijan, which effectively operates in the segment of e-commerce in over 200 countries and provides transactions in 25 national currencies. The advantage of this system is also relatively low tariffs. Today, citizens of Azerbaijan are able to open a PayPal account and make payments for goods or services purchased online, but cannot receive money in their accounts through the system. The reason is associated with a number of technical issues, including the mechanism of control over financial flows. It should be noted that similar restrictions are in place in Ukraine, Belarus, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and a number of other countries. Meanwhile, other payment systems, in particular Payoneer, are used as alternatives to PayPal.
As a rule, demand provokes supply, and the pandemic has only added value to online commerce. Accordingly, we will soon see more projects in the local market that can compete with foreign platforms.