«Qarabağ» Konfrans Liqasına təmiz oyunla vida etdi
Azərbaycan futbolu ilk dəfə avrokubok mövsümünü qış fəslinə qədər uzatdı. İlk dəfə olaraq Ağdamın “Qarabağ” klubu UEFA Konfrans Liqasında qrupa vəsiqə qazanmaqla yanaşı, həm də pley-offa adladı. Pley-offda isə Qurban Qurbanovun komandası turnirin favoritlərindən sayılan Fransanın “Marsel” klubuna rəqib oldu.
Səfərdə 1-3, Bakıda isə 0-3 hesablı acı məğlubiyyət “Qarabağ”ın avrokubok yürüşünün bitməsi ilə nəticələndi. Əslində, püşkdən dərhal sonra “Marsel” haqlı olaraq cütün favoriti hesab olunur. Optimist azarkeşlər Ağdam təmsilçisindən növbəti sensasiyanı gözlədiyi halda Fransa təmsilçisi hər iki görüşdə qələbə qazanmaqla 18 finala adladı.
Marsel və Bakıda baş tutan oyunları xatırlamağa ehtiyac yoxdur. Lakin cavab matçının 34-cü dəqiqəsini yada salmaq yerinə düşər. Oyunda futbolda nadir hallarda yaşanan hal baş verib. 34-cü dəqiqədə cinah ötürməsindən sonra "Qarabağ"ın hücumçusu İbrahim Vadji qol vurub. Baş hakim qolu qeydə alsa da, qonaqlar buna narazılığını sərt şəkildə bildirib. Daha sonra “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov Vadjini yanına çağırıb və ondan qolu qaydalar çərçivəsində vurub-vurmadığını soruşub. Vadji isə topu əli ilə qapıdan keçirdiyini etiraf edib. Qurban Qurbanov futbolçuya bunu görüşün baş hakiminə bildirməsini istəyib. Seneqallı hücumçu baş məşqçisinin dediyi kimi edib. Polşalı referi Bartoş Frankovski bundan sonra qolu ləğv edib. “Qarabağ” avrokuboklarda nə qədər hakim səhvləri ilə üzləşsə də, Qurban Qurbanov ədalətin tərəfində olmağı üstün sayıb.
UEFA-nın baş katibi Corco Marketti "Qarabağ"ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovun Konfrans Liqasının pley-off mərhələsində "Marsel"lə Bakıdakı matçda etdiyi feyr-pley jestini belə şərh edib: “Adətən, fantastik qolları qeyd edirik, onların sevincini yaşayırıq. Amma indi başqa məsələyə diqqəti yönəltmək istərdim. “Qarabağ” klubu tərəfindən idman jesti gördük. Baş hakim “Marsel”in qapısına əllə vurulan qolu saysa da, “Qarabağ” jest edərək, bunun ləğvini istədi. “Qarabağ”a müraciət edərək demək istəyirəm ki, sizin bu turnirdəki performansınız əla idi. Amma feyr-pley jestiniz ondan da yaxşı idi”.
Əsl azərbaycanlı kimi ədalətli
“Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov jurnalistlərlə söhbətində fair-pley qərarı barədə çox danışmaq istəməyib: “Bundan sonra mənim üçün ən çətin məqamlardan biri bu epizodla bağlı sualı cavablandırmaq olacaq. Yəqin ki, bundan sonra da çox müzakirə olunacaq. İstəmərəm ki, mən tərəfdən bu çox müzakirə olunsun. Azarkeşlərin də məndən küsəcəyini düşünmürəm. Futbolçunu yanıma çağırdım və soruşdum ki, top əlinə dəydi, yoxsa özün əllə oynadın. O da özü əllə oynadığını bildirdi. Ədalətli qərar verməklə bağlı hansısa çətinliyim yoxdur. Sırf ədalətli və əsl azərbaycanlı kimi qərar verdim".
Q.Qurbanov heç kimin haqqına girmək istəmədiyini vurğulayıb: "Öz üzərimə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirməyə çalışıram. Ədalətli olmağa çalışdım. Heç kimin haqqına girmək istəmirik. Bizə qarşı ədalətsizliklərə cavab vermək ağlıma gəlmirdi. Keçmişdəki hadisələr oyun vaxtı yaddan çıxır, sırf oyunda olan bir hərəkət idi. Nə etmək lazım idisə, o addıma da əl atdım".
2021-2022 mövsümünə gəldikdə isə Qurban Qurbanov mövsümü uğurlu adlandırıb: “Azərbaycanda çempion olmasaq belə avrokuboklar yaxşı keçdi. Çətin dövrdə Konfrans Liqasında qrupa vəsiqə qazandıq. İlk dəfə olaraq pley-offa yüksəldik. Azarkeşlərimizi sevindirməyə çalışdıq”.
Rəqabətsiz uğur
Azərbaycan futbolunda böyük uğurların müəllifi “Qarabağ” klubu cari mövsümdə də avrokuboklarda məqsədinə nail oldu. Pandemiyanın yaratdığı problemlərə baxmayaraq, çempion ola bilməyən Ağdam klubu həvəsdən düşmədi. İlk dəfə çıxış etdiyi UEFA Konfrans Liqasında qrupa vəsiqə qazandı və maksimum nəticəni əldə etdi. Hazırkı dönəmdə ölkə futbolunun avrokuboklarda pley-offda təmsil olunması böyük uğurdur. Azərbaycan çempionatında rəqabətin olmaması, üstəlik, yeni futbolçuların yetişməməsi klubların problemlərini artırıb. “Qarabağ” isə avrokuboklarda uğurlu çıxış etməklə Avropa klubları ilə rəqabətdən çəkinmir.
“Marsel”ə məğlubiyyətin başlıca səbəbi rəqibin azı iki dəfə Ağdam təmsilçisindən güclü olmasıdır. Fransa klubu həm büdcə, həm heyət, həm də təcrübə baxımından “Qarabağ”ı üstələyir. Bununla belə Ağdam klubunun pley-offa qədər irəliləməsi yüksək qiymətləndirilməlidir. Ardıcıl olaraq qrup mərhələsində iştirak edən “Qarabağ” təcrübəni artırır və əldə etdiyi uğurların təsadüfi olmadığını göstərir. Hər il avrokubokda uğurlu çıxış etdiyinə görə UEFA tərəfindən mükafatlandırılan “Qarabağ” həm də büdcəsini zənginləşdirir və futbolun gəlir gətirdiyini sübut edir.
Sadalanan uğurlarla yanaşı, müəyyən problemləri qeyd etməliyik. Ağdam təmsilçisi ölkə futbolunda rəqabət yaşamır. Etiraf etməliyik ki, Qurban Qurbanovun komandası asanlıqla ölkə səviyyəsində bütün mümkün titulları qazanır. Rəqabət olmayan futbolda inkişaf tələb etmək sadəlövhlükdür. Ardıcıl uğurlar qazanan “Qarabağ”ın hər il yeni mövsümdə nəticəni təkrarlaması çətinləşir. Zəif çempionatda çıxış etdiyinə görə güclü transferlərə də ehtiyac görmür. Onsuz mövcud heyətlə ölkə çempionatında qızıl medalları qazanmaq mümkündür. Yalnız avrokuboklar üçün transfer etmək isə o qədər önəmli deyil.
Azərbaycan çempionatında lider olan “Qarabağ”ın cari mövsümdə növbəti dəfə çempion olacağı heç kimdə şübhə doğurmur. Ölkə kubokunda yarımfinala adlayan Ağdam klubu “qızıl dubl” etməyə real namizəddir. Yeni mövsümdə avrokuboklarda necə çıxış edəcəyini isə heç kim proqnozlaşdıra bilməz. “Qarabağ”ın güclənməyə ehtiyacı var. Eyni zamanda bəzi futbolçularla vidalaşmaq vaxtıdır. Cari mövsümə gəldikdə isə “Qarabağ” klubunun tarixində ən uğurlu mövsümlərdən biri kimi qalacaq.

«Карабах» распрощался с Лигой конференций честной игрой
Азербайджанский футбол впервые продлил сезон еврокубков до зимы. Впервые также клуб «Карабах» из Агдама не только завоевал путевку в групповой этап Лиги конференций УЕФА, но и пробился в плей-офф. А здесь команда Гурбана Гурбанова соперничала со считающимся одним из фаворитов турнира французским «Марселем».
Поражения на выезде (1:3) и дома (0:3) положили конец выступлениям «Карабаха» в еврокубках. По сути «Марсель» совершенно справедливо считался фаворитом дуэта после жеребьевки. Пока болельщики-оптимисты ждали очередной сенсации от агдамского клуба, французская команда шагнула в 1/8 финала, победив в обоих матчах.
Хотелось бы обратить внимание на один примечательный момент в ответной игре. На редкий, откровенно говоря, в футбольной практике случай. После того как нападающий «Карабаха» Ибрагим Ваджи забил гол после передачи с фланга и главный арбитр засчитал взятие ворот, гости выразили категорическое несогласие с таким решением. Тем временем главный тренер «Карабаха» Гурбан Гурбанов, подозвав к себе Ваджи, спросил, как был  забит мяч. Тот признался, что сделал это рукой. И тогда Гурбан Гурбанов велел футболисту признаться в этом арбитру, что тот и сделал. После чего польский рефери Бартош Франковский аннулировал гол. Хотя «Карабах» в еврокубках неоднократно сталкивался с судейскими ошибками, Гурбан Гурбанов предпочел быть на стороне честной и справедливой игры.
Вот как прокомментировал поступок  главного тренера «Карабаха» на матче этапа плей-офф с «Марселем» в Баку генеральный секретарь УЕФА Джорджо Маркетти: «Обычно мы отмечаем фантастические голы, восторгаемся ими. Но сейчас я хочу обратить внимание на другое. Мы увидели спортивный жест со стороны «Карабаха». Хотя главный арбитр и засчитал гол, забитый в ворота «Марселя» рукой, «Карабах» попросил его аннулировать. Обращаясь к азербайджанскому клубу, хочу сказать, что у вас был прекрасный перформанс на этом турнире. Но жест фейр-плей был еще лучше».
Справедливо, как истинный азербайджанец
В беседе с журналистами главный тренер «Карабаха» Гурбан Гурбанов попытался воздержаться от многочисленных вопросов по инциденту фейр-плей: «Отныне одним из труднейших моментов для меня будет отвечать на связанные с этим эпизодом вопросы. Наверное, он будет широко обсуждаться и в дальнейшем. Не хотелось бы много говорить по этому поводу. Не думаю, что болельщики обидятся на меня. Я подозвал футболиста и спросил, мяч коснулся его руки или он сам сыграл рукой? Он сказал, что сам. И я решил честно и справедливо, как истинный азербайджанец».
Гурбанов подчеркнул, что не хотел ущемления чьих-то прав: «Стараюсь достойно исполнять свои обязанности. Постарался быть справедливым. Даже не думал отвечать на несправедливости в отношении нас, во время игры события прошлого забываются. Это был чисто игровой момент. Поступил так, как должен был поступить».
Что касается сезона-2021/2022, Гурбан Гурбанов назвал его успешным: «Еврокубки были удачными, хотя мы и не стали чемпионами Азербайджана. Завоевали путевку в Лигу конференций в трудный период. Впервые вышли в плей-офф. Старались радовать своих болельщиков».
Успех без конкуренции
Клуб «Карабах», автор крупных успехов в азербайджанском футболе, добился своей цели в еврокубках и в нынешнем сезоне. Несмотря на проблемы с пандемией и на то, что не стал чемпионом страны, агдамский клуб не пал духом. Он завоевал путевку в групповой этап в Лиге конференций, где выступал впервые и добился максимально возможного. Присутствие клубов страны на этапе плей-офф - огромный успех. Положение футбольных клубов отягощают слабая конкуренция на чемпионате Азербайджана и проблемы с формированием новых футболистов. А «Карабах», успешно выступая на еврокубках, бросает вызов европейским клубам.
Основной причиной проигрыша «Марселю» является почти двойное превосходство этого клуба над агдамской командой. Французы превосходят «Карабах» не только по бюджету, но и по составу, опыту. Тем не менее следует должно оценить продвижение агдамского клуба до плей-офф. Последовательно участвуя в групповом этапе, «Карабах» набирает опыт и демонстрирует, что его успехи не случайны. Получая же от УЕФА вознаграждения за ежегодные успешные выступления в еврокубках, «Карабах», с одной стороны, расширяет свой бюджет, а с другой - доказывает, что футбол может приносить прибыль.
Вместе с тем надо отметить и определенные проблемы. Представитель Агдама не сталкивается с конкуренцией в чемпионате страны. Надо признать, что команда Гурбана Гурбанова легко завоевывает все возможные титулы в стране. Требовать развития в сфере футбола при отсутствии конкуренции несерьезно. Повторять успехи «Карабаху» становится из года в год все сложнее. Выступая в рамках слабых чемпионатов, он не видит необходимости в сильных трансферах. Завоевать золотые медали чемпионата страны можно и с имеющимся составом. А совершать трансферы только ради еврокубков может быть не оправданным.
То, что лидирующий в чемпионате Азербайджана «Карабах» в нынешнем сезоне станет чемпионом в очередной раз, ни у кого не вызывает сомнений. Агдамский клуб, пробившийся в Кубке страны в полуфинал, - реальный кандидат на золотой дубль. Дать же прогноз касательно его выступления на очередных сезонах еврокубков пока не представляется возможным. Однозначно одно - «Карабах» нуждается в усилении. А некоторым игрокам, возможно, пора покинуть клуб. Что же касается нынешнего сезона, он останется в истории клуба как один из самых удачных.