DÜŞMƏNİMİN DÜŞMƏNİ MƏNİM DOSTUMDUR
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin əvvəlində ABŞ siyasətçiləri bir mövzu ətrafında da mübahisə edirdilər – Amerikanın əsas rəqibi Rusiyadır, yoxsa Çin?
Onlar iddia edirlər ki, Ukraynadakı real və sərt savaş Birləşmiş Ştatların Moskvaya bir nömrəli rəqibi kimi yanaşmağa vadar edir. Digərləri isə düşünür ki, Vladimir Putinin davranışları nə qədər təhlükəli olsa da, ABŞ üçün əsas və hərtərfli çağırış Çindən gəlir.
Çin Birləşmiş Ştatlarla yalnız Asiyada deyil, həm də onun hüdudlarından çox uzaqlarda mübarizə aparmaq üçün kifayət qədər iqtisadi gücə, texnoloji inkişafa və sürətlə artmaqda olan hərbi potensiala malikdir. Pekinin iddiası müxtəlif sahələrdə qlobal qaydaları yenidən yazmaqdır: texnoloji standartlardan tutmuş, beynəlxalq institutların normalarınadək.
Rusiya iqtisadiyyatı isə müharibəyə qədər də dünyanın ən güclüləri sırasında deyildi. İndiki sanksiyalar şəraitində isə Moskva ümumiyyətlə bu statusa iddia etmir. Hərbi gücə gəlincə, əksər ekspertlərin fikrincə, son savaş Rusiyanın bu sahədə də o qədər də qorxulu olmadığını üzə çıxarıb. Siyasi və iqtisadi təcrid vəziyyətində isə bu güc daha da zəifləyəcək. Hər halda, «Foreign policy» nəşrinin analitiklərinin fikrincə, heç bir ciddi müşahidəçi rusmərkəzli dünyanın yarana biləcəyindən narahat olmur.
Bütün bunlarla yanaşı, Pekin ABŞ ilə qarşıdurmada əsas müttəfiqi kimi hələ də Moskvaya arxalanır. Çinin hökumət mətbuatının məşhur icmalçılarından olan Xu Siczin yazır ki, «Rusiya ilə tərəfdaş olan Çin ABŞ-ın enerji blokadasından qorxmayacaq, ərzaq, bir çox xammal tədarükü daha təhlükəsiz olacaq». Onun fikrincə, Pekin Putini Ukraynada geri çəkilməyə məcbur etmək məqsədi ilə Vaşinqtonla əməkdaşlığa getməyəcək, çünki Birləşmiş Ştatların hansı prinsiplə yaşadığını yaxşı bilir. Bu prinsip isə belədir: dostunla apardığım mübarizədə mənə kömək et ki, sonra diqqətimi səninlə mübarizəyə cəmləyə bilim.
Sərhədsiz dostluq
Fevralın əvvəlində Pekində Si Cinpin ilə Vladimir Putin ölkələri arasında dostluğun «sərhəd tanımadığını» bəyan ediblər. Ondan bir müddət əvvəl isə Cinpin Putinə «yaxınlığı və effektivliyinə görə, bu münasibətlər müttəfiqlikdən də öndədir» demişdi.
Çin və Rusiya liderləri birgə iddialarını açıq şəkildə ortaya qoyurlar. Bu, Birləşmiş Ştatların hökmran mövqeyində olmayacağı daha ədalətli və sabit dünya düzəninin formalaşdırılmasıdır.
Rusiya qoşunlarının Ukrayna sərhədinə toplandığı bir vaxtda Çin rəsmiləri Moskvanın NATO-ya qarşı irəli sürdüyü tələblərə açıq dəstək ifadə edirdilər. Söhbət Rusiyanın öz maraq dairəsi saydığı hüdudlardan NATO-nun geri çəkilməsi ilə bağlı tələblərindən gedir. Onlar Qərbin müharibə ilə bağlı xəbərdarlıqlarına rişxənd edir, Vaşinqtonu Rusiyanı təhrik etməkdə təqsirləndirirdilər. Müharibədən cəmi bir gün əvvəl – fevralın 23-də isə Çinin Xarici İşlər Nazirliyi ABŞ-ı «təlaş yaratmaqda» günahlandırırdı.
Pekin fevralın 24-dən sonra da ABŞ və müttəfiqlərini Rusiyaya təzyiq gstərməkdə günahlandırır, buna görə onu tənqid edirdi. Yalnız müharibənin başlamasından bir neçə həftə sonra çinlilərin tonunda müəyyən neytrallıq hiss olunmağa başlayıb: «İstənilən ölkənin qanuni təhlükəsizlik maraqlarına hörmət olunmalıdır». Amma onlar hələ də «müharibə» və «hücum» sözlərinin əvəzinə «Ukrayna ilə Rusiya arasında münaqişə» ifadəsindən istifadə edirlər.
Hər halda, indi Çin özünü bitərəf ölkə kimi göstərir, tərəfləri sülh danışıqlarına, müharibəyə tezliklə son qoymağa çağırır.
Dostu xilas etməlimi?
İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçısı Pol Kruqmanın fikrincə, Çinin Rusiya iqtisadiyyatını xilas edə bilməməsinin ən azı 3 səbəbi var. Birincisi, Çin nəhəng iqtisadiyyat olsa da, Rusiyaya lazım olan bəzi malları tədarük etmək iqtidarında deyil. Bu, Qərb istehsalı olan təyyarələr üçün ehtiyat hissələri və yüksək texnologiyalı yarımkeçirici çiplərdir.
İkincisi, Çin sanksiyalara qoşulmasa da, dünya iqtisadiyyatına ciddi inteqrasiya edib. Demək, Çin bankları və müəssisələri müstəqil şəkildə də sanksiyalara əl ata bilər. Yəni Pekinin istehlakçıların, həmçinin daha vacib bazarların tənzimləyici orqanlarının mənfi reaksiyasından ehtiyatlanaraq, Rusiya ilə işləməkdən çəkindiyi istisna deyil.
Üçüncüsü, Çinlə Rusiya bir-birindən coğrafi baxımdan uzaqdırlar. Bəli, onların ümumi sərhədi var, lakin Rusiya iqtisadiyyatının böyük hissəsi Uraldan qərbdə yerləşir, Çin isə onun şərqində yerləşir. Bu nəhəng məkan vasitəsi ilə yük daşımaları üçün yeganə praktik variant dəmir yoludur, bu yol isə onsuz da həddindən artıq yüklənib.
Cinpinə risk lazım deyil
Bununla yanaşı, Rusiyaya açıq dəstək də Çin üçün fəsadlara yol aça bilər. Pekin Ukraynada baş verənlərə görə Moskvanı açıq şəkildə pisləmədiyi üçün artıq bəzi probelmlərlə üzləşir. Hər halda, Ukrayna müharibəsini açıq şəkildə Çinin Tayvana və digər ərazilərə iddiaları ilə eyni cərgəyə qoyurlar. Yaxın perspektivdə bu, Pekinin əsas ticarət tərəfdaşları ilə münasibətlərinə mənfi təsir göstərə bilər. Halbuki onun inkişaf etmək üçün hələ də investisiyalara və texnologiyalara ehtiyacı var. Artıq xarici kapitalın risklə üzləşmək istəmədiyi üçün Çindən getmək haqda düşündüyünün əlamətləri var.
Əcnəbilər öz yerində. «Bloomberg» yazır ki, Çinin ticarət hüquqşünasları və risklər üzrə konsultantları yerli müştərilərin də çoxsaylı narahatlığı ilə üz-üzə qaldıqlarını deyirlər. Onlar ABŞ, Avropa İttifaqı və digər ölkələrin sanksiyalarına əməl etdiklərinə əmin olmaq istəyirlər. Onlar əsasən Rusiyaya Amerika texnologiyalı məhsulların satışı, ABŞ dolları ilə ödənilən ixrac əməliyyatları ilə maraqlanırlar. Çin şirkətlərinin əksəriyyəti sanksiyaların pozulması hallarından qaçmaq üçün tədbirlər görür, bu məqsədlə daxili uyğunluq proqramlarına dəyişiklik edir, tədarükçüləri dəyişir, hətta müqavilələri pozur.
Çinin dövlətə məxsus neft emalı zavodları isə Rusiya ilə mövcud neft müqavilələrinə əməl etsələr də, ciddi endirimlərə rəğmən, yeni müqavilələr imzalamaqdan boyun qaçırırlar. «Reuters» xəbər verir ki, onlar buna Pekinin Qərbin Rusiyaya tətbiq etdiyi sanksiyalarla bağlı ehtiyatlı olmaq çağırışına (söhbət gizli çağırışlardan gedir) əsasən edirlər.
ABŞ-ın sanksiyaları ilə bağlı spekulyasiyalar Çin səhmlərinin kəskin şəkildə ucuzlaşmasına yol açıb. Nəticədə, xarici işlər naziri Van İ Çinin «böhranın tərəfi olmadığı və sanksiyaların Pekinə təsir göstərməsini istəmədiyi» haqda bəyanat vermək məcburiyyətində qalıb.
Pekin Rusiyaya hərbi yardım göstərdiyinə dair fikirləri də təkzib edir. Bu, ABŞ üçün daha bir həssas məqamdır və təbii ki, belə vəziyyət dünyanın ən nəhəng iqtisadiyyatı ilə münasibətlərdə gərginliyə səbəb ola bilər. Üstəlik, bu, Si Cinpinin riskləri minimuma endirməyə çalışdığı bir vaxtda baş verir. Cinpin partiyasının bu ilin sonuna təyin olunmuş qurultayında səlahiyyət müddətini artırmağı düşünür və belə bir vəziyyətdə risk ona lazım deyil.
«Çin şirkətləri ABŞ-ın sanksiyalarına əməl edəcək. Lakin onlar, yəqin ki, bu haqda danışmayacaqlar. Çünki bu, Çin bazarı üçün pis reklamdır», - deyə Amerika-Çin işgüzar hüququ üzrə mütəxəssis Tszi Li bildirib: «Onlar ABŞ-ın tələblərinə əməl edən tərəf kimi görünmək istəmirlər».
Beləliklə, ölkədə Rusiya ilə münasibətləri «mümkün qədər tez» kəsmək çağırışları təsadüfən baş qaldırmayıb. Belə düşünənlər hesab edir ki, bu, Çinin «təcrid vəziyyətinə düşməməsi» üçün vacibdir. Eyni çağırışla Dövlət Şurası yanında analitik mərkəzin direktor müavini Xu Vey də çıxış edib. Ancaq bu, hələ ki, “meynstrim” deyil. Çünki onun bəyanatı Çinin media məkanından dərhal silinib.
ABŞ hədələyir
Vaşinqton isə öz növbəsində, Pekinə kifayət qədər sərt, bəzi müşahidəçilərin fikrincə isə hətta son dərəcə kobud xəbərdarlıq edir. Amerika tərəfi bildirir ki, Pekin ABŞ-ın Rusiyaya tətbiq etdiyi sanksiyaları pozarsa, bu, onun üçün ciddi fsadlara yol açacaq. Çinin Rusiyaya birbaşa iqtisadi və hərbi yardım göstərməsi qadağan olunub. Bununla yanaşı, bildirilir ki, o, sanksiyaların yaratdığı imkanlardan öz biznesinin inkişafı üçün istifadə etməməli, Moskvanın ixrac nəzarətindən yayınmasına yardım göstərməməli və ya gizli maliyyə əməliyyatları aparmamalıdır.
Prezident Co Bayden Si Cinpinlə onlayn görüşdə həmkarını hədələməkdən çəkinməyib. Ağ Ev sahibi bildirib ki, Çin rəhbəri Vladimir Putinə yardım edərsə, «özü üçün ciddi təhlükə yaradacaq». Bununla yanaşı, Bayden bildirib ki, ABŞ və müttəfiqləri «sanksiyaları pozanlara» ciddi nəzarət edəcək, onların bunu «nə vaxt və necə edəcəyini» diqqətdə saxlayacaq.
Hər şey göründüyü qədər sadə deyil
Lakin Çini sanksiyalarla hədələmək başqa, başqalarını bu sanksiyalara qoşulmağa məcbur etmək isə başqa. ABŞ-ın Aİ və Böyük Britaniya kimi əsas müttəfiqləri Çin şirkətlərinə təkrar sanksiyaların tətbiqinə imkan verən normativ-hüquqi bazaya malik deyillər. Bundan başqa, Ukrayna müharibəsinədək Aİ ABŞ sanksiyalarına yanaşmada, az qala, Çinlə həmrəylik nümayiş etdirirdi.
Bu gün fövqəladə vəziyyətin yarandığını və bu üzdən qeyri-standart qərarlara ehtiyacın olduğunu hər kəs qəbul edir. Lakin iki problem var. Birincisi, Çinə ciddi əsaslar olmadan sanksiyaların tətbiqi riskli presedent yarada bilər. Bu halda belə çıxacaq ki, istənilən vaxt istənilən dövlətə əvvəllər sanksiya tətbiqi zərurətini yaratmayan mübahisələr zamanı belə, məhdudiyyətlər tətbiq etmək olar. «Ticari əməkdaşlığ»ın suveren dövlətə qanunsuz hərbi müdaxiləyə yardım və təhrikçilik olub-olmadığını hansı qurum və hansı haqla müəyyən edəcək?
İkincisi, formal olaraq neytrallığını qoruyub saxlayan ölkəyə əsassız sanksiyanın tətbiqi dünyada inamın itirilməsinə yol açacaq. Bu isə liderlik üçün mənəvi haqqın da itirilməsi demək olacaq. Neytral dövləti onu sanksiyalar təhlükəsi ilə üz-üzə qoyan psevdoneytral dövlətdən nə fərqləndirir?
BMT Baş Assambleyasında Ukrayna ilə bağlı hər səsvermədə Çinlə yanaşı onlarla ölkə neytral qalır. Odur ki, Pekinə sanksiyaların tətbiqinə razılıq verən ölkə həmin dövlətlərlə də münasibətlərini riskə atacaq.
Nəzərə alsaq ki, Pekin qlobal idarəçilikdə daha fəal rol oynamağa, ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi dünya düzənini nüfuzdan salmağa çalışır, G7 ölkələri, yəqin ki, Çinin “əlinə oynamaq” istəmirlər.
Çinin istədiyi sülh
Aprelin əvvəlində keçirilmiş Çin-Aİ sammitində Si Cinpin ölkəsinin Ukraynada sülhə nail olunmasına çalışdığını bildirib. Amma o, Pekinin buna «öz istədiyi kimi»» nail olmaq niyyətini dilə gətirib. Aydındır ki, Çin tərəflərdən hər hansını dəstəkləmədən, öz maraqlarını güdəcək. Bəs bu, kənardan necə görünəcək?
Bir yandan Çin istər ölkə daxilində, istərsə də asiyalı tərəfdaşları ilə ünsiyyətdə anti-Amerika və anti-NATO ritorikasını gücləndirib. Ukrayna münaqişəsinə NATO-nun genişlənmə qərarının yol açdığını iddia edən Pekin qonşularına israrla bildirir ki, «Quad» kimi kiçik və çoxtərəfli hərbi qruplaşmaların yaradılması və ya böyüməsi Hind-Sakit okean regionunda zorakılıqlara yol aça bilər. Digər tərəfdən Çinin sanksiyalar şəraitində Rusiyaya birbaşa maddi yardım göstərmək istəməməsi onun Qərblə işgüzar əlaqələrə böyük əhəmiyyət verdiyini nümayiş etdirir. Pekin ölkədə iqtisadi inkişafın zəiflədiyi, həmçinin qlobal bazarda enerji daşıyıcılarının, xammal və ərzağın bahalaşdığı bir vaxtda ABŞ və Avropa ilə vacib iqtisadi əlaqələri qoruyub saxlamağa çalışır.
Güman ki, Çin Moskva ilə sanksiyaların tətbiq olunmadığı mal və xidmətlərlə ticarəti bundan sonra da inkişaf etdirəcək, həmçinin Rusiyanın dağılmış maliyyə sahəsinə məhdud da olsa dəstək verəcək. Amma o, bunu elə edəcək ki, özü də Qərbin sanksiyaları ilə üzləşməsin.
Pekində hesab edirlər ki, Ukraynada yaşananlara ziddiyyətli ritorik, diplomatik və işgüzar yanaşma Çinin öz maraqlarını qoruması üçün yaxşı imkan yaradır.

ВРАГ МОЕГО ВРАГА - МОЙ ДРУГ
С самого начала российско-украинской войны политики в США спорят, кто из их соперников - Китай или Россия - наиболее для них опасен.
Одни утверждают, что реальная и жестокая война в Украине вынуждает Соединенные Штаты относиться к Москве как к сопернику номер один. Другие считают, что каким бы опасным ни было поведение Владимира Путина, Китай по-прежнему представляет из себя более всеобъемлющий и серьезный вызов американской мощи.
Китай обладает достаточной экономической силой, технологической развитостью и быстро растущим военным потенциалом, чтобы побороться с Соединенными Штатами не только в Азии, но и далеко за ее пределами. Амбиции Китая - переписать глобальные правила в различных областях: от технологических стандартов до норм международных институтов.
Экономика же России, которая и до войны не была среди крупнейших в мире, теперь, в условиях санкций, уже не претендует на это. Военная мощь страны, как считают многие эксперты, оказалась не столь уж и грозной, а в режиме политической и экономической изоляции она будет подорвана и вовсе.
Ни один серьезный наблюдатель не беспокоится о появлении русскоцентричного мира, считают аналитики издания Foreign policy.
Тем не менее Пекин все еще полагается на Москву как на союзника в своем противостоянии с США. Как пишет Ху Сицзинь, известный обозреватель китайских государственных СМИ, «с Россией в качестве партнера Китай не будет бояться энергетической блокады США, поставки продовольствия, как и многих видов сырья, будут более безопасными». По его мнению, Пекин никогда не будет сотрудничать с Вашингтоном, чтобы заставить Путина отступить в Украине, потому что Соединенные Штаты просят Китай по принципу «помоги мне сразиться с твоим другом, чтобы я потом мог сосредоточиться на борьбе с тобой».
Дружба без границ
В начале февраля в Пекине Си Цзиньпин и Владимир Путин публично объявили, что дружба их стран «не имеет границ». Чуть ранее Си сказал Путину, что «по своей близости и эффективности эти отношения даже превосходят союзнические».
Лидеры Китая и России явно демонстрировали свои амбиции построить то, что они называют более справедливым и стабильным мировым порядком, в котором Соединенные Штаты не занимают главенствующего места.
По мере того, как российские войска стягивались к границам Украины, китайские официальные лица продолжали выражать поддержку Москве в ее требованиях отвести НАТО от границ распространения сферы интересов России. Они высмеивали предупреждения Запада о войне и обвиняли Соединенные Штаты в подстрекательстве России. Буквально за день до начала военных действий, 23 февраля, МИД Китая обвинил Вашингтон в «создании паники».
Даже после 24 февраля Пекин продолжал критиковать Соединенные Штаты и их союзников за давление на Россию. Лишь спустя несколько недель тональность стала меняться с твердой поддержки России на что-то нейтральное вроде: «Законные интересы безопасности любой страны следует уважать».
Теперь Китай позиционирует себя как беспристрастная сторона, призывающая к мирным переговорам и скорейшему прекращению войны.
Спасти ли друга?
По мнению Нобелевского лауреата по экономике Пола Кругмана, есть, как минимум, три причины, почему Китай не сможет спасти экономику России.
Во-первых, хотя Китай является экономическим гигантом, он не в состоянии поставлять некоторые виды товаров, которые нужны России, - запчасти для самолетов западного производства и высокотехнологичные полупроводниковые чипы.
Во-вторых, если Китай и не присоединяется к санкциям, он глубоко интегрирован в мировую экономику. Это означает, что китайские банки и предприятия могут ввести самостоятельные санкции. То есть они не захотят иметь дело с Россией, опасаясь негативной реакции со стороны потребителей и регулирующих органов на более важных рынках.
В-третьих, Китай и Россия очень далеки друг от друга географически. Да, у них общая граница, но большая часть экономики России находится к западу от Урала, а Китая - у его восточного побережья. Единственный практичный способ перевозки грузов через это огромное пространство - несколько железнодорожных линий, которые и без того перегружены.
Си риски не нужны
Вместе с тем и откровенная поддержка России чревата для Китая последствиями. Пекин уже заплатил некоторую цену за то, что публично не осудил действия России в Украине. Потому что войну в Украине стали сразу же сопоставлять с претензией Китая на Тайвань и другие территории.
В ближайшей перспективе это может навредить отношениям Пекина с ключевыми торговыми партнерами, а ведь ему все еще нужны инвестиции и технологии для своего развития. Уже есть признаки того, что иностранный капитал, не желая рисковать, подумывает об уходе из Китая.
Да что там иностранцы. Торговые юристы и консультанты по рискам в Китае, пишет Bloomberg, заявили, что наблюдают всплеск запросов от китайских клиентов, желающих убедиться, что они соблюдают санкции США, Европейского Союза и других стран.
Китайские запросы касались продажи в Россию товаров, основанных на американских технологиях, операций, которые связаны с экспортом, оплачиваемым в долларах США. Большинство китайских компаний приняли меры, чтобы избежать нарушения санкций, включая корректировку внутренних программ соответствия, смену поставщиков или расторжение контрактов.
Китайские государственные нефтеперерабатывающие заводы соблюдают существующие российские нефтяные контракты, но отказываются от новых, несмотря на большие скидки. Причем делают это, как пишет Reuters, прислушиваясь к негласному призыву Пекина к осторожности в связи с ужесточением западных санкций против России.
Спекуляции по поводу санкций США способствовали резкому падению китайских акций, что побудило министра иностранных дел Ван И заявить, что Китай «не является стороной кризиса и не хочет, чтобы санкции затронули Китай».
Пекин также отрицает предоставление военной помощи России, что является еще одной горячей точкой для США и может привести к эскалации напряженности между крупнейшими экономиками мира. Причем как раз в тот момент, когда Си Цзиньпин стремится свести к минимуму риски, готовясь продлить свое правление на партийном съезде в конце этого года.
«Китайские компании будут соблюдать санкции США, но они, вероятно, не будут говорить об этом, потому что это просто плохая реклама на китайском рынке, - уверен специалист по американо-китайскому деловому праву профессор Цзи Ли. - Они не хотят выглядеть послушными исполнителями требований США».
Так что в стране не случайно стали звучать предложения разорвать отношения с Россией «как можно скорее», чтобы Китай мог «спасти себя от изоляции». С таким призывом, в частности, выступил замдиректора аналитического Центра при Госсовете Ху Вэй. Но это пока не мейнстрим, потому что его заявление вскоре было удалено из китайского медиапространства.
США угрожают
Со своей стороны Вашингтон резко и даже, по мнению многих наблюдателей, в довольно грубой форме предупредил Пекин, что будут последствия, если его поведение подорвет санкции США в отношении России. Помимо запрета на прямую экономическую и военную помощь Китаю было сказано, что он не должен использовать в своих интересах возможности для бизнеса, созданные санкциями, помогать Москве уклоняться от экспортного контроля или проводить негласные финансовые операции.
Президент Джо Байден при личной онлайн-встрече пригрозил Си Цзиньпину, что «он подвергнет себя серьезной опасности», если поможет Владимиру Путину, а также сообщил, что США и их союзники обсудили способы наблюдения за теми, «кто нарушил какие-либо санкции и где, когда и как они их нарушили».
Не все так просто
Но одно дело пригрозить Китаю собственными санкциями, другое - заставить к ним присоединиться остальных. Ключевые союзники США, такие как Европейский Союз и Великобритания, не имеют той нормативно-правовой базы, которая позволяет вводить вторичные санкции против китайских компаний. Более того, до войны в Украине ЕС зачастую солидаризировался с Китаем в непризнании экстерриториального воздействия санкций США.
Сейчас все согласны, что ситуация экстраординарная и требует нестандартных решений. Но есть две проблемы. Во-первых, введение санкций против Китая без достаточно уважительной причины рискует создать прецедент, при котором можно применять санкции к кому и когда угодно и в отношении споров, которые обычно не требуют таких мер.
Во-вторых, необоснованное решение применить санкции против страны, формально сохраняющей нейтралитет, приведет к потере доверия в мире, а значит, к моральной потере права на лидерство. Что отличает нейтральную страну от псевдонейтральной, ставящей ее под угрозу санкций?
При каждом голосовании Генеральной Ассамблеи ООН по войне в Украине кроме Китая десятки стран выбирают нейтральный статус. Поэтому страна, решившая ввести санкции против Пекина, рискует поставить под угрозу свои отношения и с этими странами.
Учитывая, что Пекин стремится играть более активную роль в глобальном управлении и усиленно пытается дискредитировать мировой порядок под руководством США, страны G7, вероятно, не захотят подыгрывать Китаю.
Мир «по-своему»
На саммите Китай-ЕС, состоявшемся в начале апреля, Си Цзиньпин заявил, что Китай стремится к миру в Украине, но подчеркнул, что будет добиваться этого «по-своему». Понятно, что Китай будет преследовать свои интересы, а не переходить на сторону того или иного лагеря. Но как это может выглядеть?
С одной стороны, Китай усилил антиамериканскую и антинатовскую риторику как внутри страны, так и в общении с азиатскими партнерами. Утверждая, что расширение НАТО вызвало конфликт в Украине, Китай старательно предупреждает своих соседей, что создание или рост малых или многосторонних военных группировок вроде Quad может привести к насилию в Индо-Тихоокеанском регионе.
С другой стороны, нежелание Китая оказывать прямую материальную поддержку России в нарушение санкций является явным признанием того, что Китай придает большое значение своим деловым связям с Западом. Пекин стремится сохранить важные для себя экономические контакты с США и Европой в условиях замедления экономического подъема в стране, а также глобального роста цен на энергоносители, сырье и продовольствие.
Вероятно, Китай продолжит развивать торговлю несанкционными товарами и услугами с Москвой, а также оказывать ограниченную поддержку разрушенной финансовой отрасли России, но таким образом, чтобы не вызвать вторичных санкций Запада.
Пекин явно считает, что его противоречивые риторические, дипломатические и бизнес-подходы к действиям России в Украине дают ему хорошую возможность защитить свои интересы.