Şuşa dünya azərbaycanlılarının möhtəşəm forumuna ev sahibliyi edib
Erməni işğalından azad olunmuş Şuşada – Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtında Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayı keçirilib. Bu möhtəşəm tarixi hadisə Azərbaycan xalqının və dövlətinin 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı böyük zəfərin növbəti rəmzi oldu.
Zəfər Qurultayında dünyanın, təxminən, 65 ölkəsindən Azərbaycan diasporunun 400-dək üzvünün qatıldığı qurultayda dünya azərbaycanlılarının gələcək fəaliyyət istiqamətlərindən danışılıb, Azərbaycanın yaratdığı yeni regional reallıq – postmünaqişə dövrünün reallıqları şəraitində həllini gözləyən məsələlərdən bəhs olunub.
Diaspor birliyin ayrılmaz hissəsi kimi
Qurultayda müzakirə olunan məsələlərə əsas tonu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev açılış mərasimindəki təbrik çıxışı ilə verib. «Bu qurultayın adı Zəfər Qurultayıdır və bu, təbiidir. Çünki tarixi Zəfərdən sonra ilk dəfədir ki, dünya azərbaycanlıları toplaşır, qurultay keçirir və ümumiyyətlə, Zəfər adı xalqımıza çox yaraşır. Bundan sonra Azərbaycan xalqı müzəffər xalq kimi əbədi yaşayacaq, bundan sonra bizim dövlətimiz qalib dövlət kimi yaşayacaq», - deyə o, bildirib.
Bununla yanaşı, Zəfər Qurultayına aparan yol çox uzun və ağır olub. Azərbaycanın müasir diaspor hərəkatının tarixi 1989-cu il dekabrın 31-dən başlayıb. İstanbulda ilk Dünya Azərbaycanlıları Konqresi məhz həmin vaxt keçirilib. Təsadüf deyil ki, Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyini bərpa etməsindən 2 ay sonra Heydər Əliyevin rəhbərlik etdiyi Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Soveti dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan edib. Sonradan bu bayram hər il ümumxalq səviyyəsində qeyd olunmağa başlanıb, dünya azərbaycanlılarının milli birliyi ideyası isə Azərbaycan dövlətində müvafiq siyasi-hüquqi şəkil alıb.
Azərbaycanın güclü, özünü təmin edən dövlət kimi təsdiqlənməsi ilə azərbaycançılıq ideyası da möhkəmlənib, dünya azərbaycanlılarının şüurunda əsas elementə çevrilib. Azərbaycan xalqının, dövlətinin və xaricdə yaşayan soydaşlarımızı birləşdirən diaspor təşkilatlarını birləşdirən ideya kimi.
Dünya Azərbaycanlılarının Qurultayı kimi nadir hadisənin meydana çıxması da bu birliyin təşkili, bütün həmvətənlərin Azərbaycan dövləti ətrafında birləşməsi zərurətindən irəli gəlir. İlk belə qurultay Bakıda hələ 2001-ci il noyabrın 9-10-da Azərbaycanın ovaxtkı Prezidenti Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə baş tutub. Sonradan 2006, 2011 və 2016 illərdə belə qurultaylar artıq indiki dövət başçısı, özünü tamamilə haqlı olaraq «bütün dünya azərbaycanlılarının prezidenti» adlandıran İlham Əliyevin rəhbərliyi altında keçirilib.
Bu forumların son dərəcə ciddi əhəmiyyət kəsb etməsi, ilk növbədə, Ermənistanın hərbi təcavüzü ilə mübarizə kontekstində ortaya çıxırdı. Məlum olduğu kimi, bu təcavüz nəticəsində Azərbaycan ərazisinin beşdə biri işğal olunmuş, erməni işğalçılarının həyata keçirdikləri etnik təmizləmə nəticəsində, təxminən, 1 milyon azərbaycanlı məcburi köçkünə çevrilmişdi. Odur ki, diaspor fəaliyyətinin əsas hədəfi Qarabağ münaqişəsi haqda həqiqətlərin dünyanın diqqətinə çatdırılması, Azərbaycana qarşı həyata keçirilmiş təcavüzün beynəlxalq birlik tərəfindən dəstəklənməsinə çalışan yalan erməni təbliğatının ifşası idi.
Azərbaycanlıların yaşadığı praktik olaraq bütün ölkələrdə azərbaycanlı icmalarının yaradılması bu vəzifənin öhdəsindən uğurla gəlinməsinə imkan verib. Maraqlıdır ki, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarının fəaliyyətində ilk dövrlərdən yalnız etnik azərbaycanlılar deyil, Azərbaycanda doğulmuş və böyümüş başqa xalqların nümayəndələri də fəal rol oynayıblar. Söhbət yəhudilərdən, ukraynalılardan, ruslardan və s. gedir.
Dünya azərbaycanlılarının birliyinin əsas zəfəri 2020-ci ildə yaşanıb. Azərbaycanın öz torpaqlarını hərbi yolla azad etməyə məcbur olduğu iyul döyüşləri zamanı müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar tarixi vətənlərinin maraqlarını qorumaq naminə bütün imkanlarını səfərbər etmişdilər. Onların müxtəlif səviyyələrdə gördükləri işlər, o cümlədən kütləvi aksiyalar daha yaxşı təşkilatlanmış, daha nüfuzlu hesab olunan erməni diasporunu çaş-baş salmışdı. Belə olan təqdirdə, qarşı tərəf təxribatlara əl atmaqdan, azərbaycanlı nümayişçilərə fiziki güc tətbiqindən başqa heç nə edə bilmirdi. Amma onların bu cəhdləri də ümumilikdə Azərbaycan diasporu tərəfindən uğurla dəf edilir, Azərbaycan xalqının işğalçılar üzərində qələbə əzmini daha da artırırdı.
Əminliklə demək olar ki, 2020-ci ilin payızında baş vermiş 44 günlük müharibədə qazanılmış qələbədə fundamental amillərdən biri də dünya azərbaycanlılarının beynəlxalq aləmdə nümayiş etdirdiyi sarsılmaz birlik olub. Ona, ilk növbədə, bütün Azərbaycan xalqının misilsiz birliyi və həmrəyliyi sayəsində nail olunub. Bəli, bütün azərbaycanlılar üçün müqəddəs savaş olan bu müharibədə qələbə naminə diasporumuz da sıx birləşmişdi. Onlar müxtəlif ölkələrdə Azərbaycanın haqlı mövqeyinin dəstəklənməsi üçün çoxsaylı aksiyalar keçirirdilər və belə aksiyalara azərbaycanlıların praktik olaraq yaşadıqları hər yerdə rast gəlinirdi. Azərbaycanın taleyinə biganə olmayan hər kəs bu cür aksiyalarda iştirak edirdi. Bir sözlə, dünyanın istənilən yerində yaşayan azərbaycanlılar yaşadıqları ölkədən, milli və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, Qələbə uğrunda birləşmişdilər.
Bu yerdə Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayının açılış mərasimindəki çıxışından daha bir fikri yada salmaq yerinə düşər: «Mən dəfələrlə, o cümlədən birinci Qurultaydan sonra keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının qurultaylarında çıxış edərkən deyirdim ki, biz heç vaxt bu işğalla barışmayacağıq, nəyin bahasına olursa-olsun öz dədə-baba torpaqlarımızı işğaldan azad edəcəyik... Hesab edirdim ki, Ermənistanda nəhayət anlayacaqlar ki, XXI əsrdə qonşu dövlətin torpağının böyük hissəsini işğal altında saxlamaq mümkün deyil. Ancaq əfsuslar olsun ki, həm Ermənistan rəhbərliyi, eyni zamanda beynəlxalq ictimaiyyət, beynəlxalq təşkilatlar fərqli fikirdə idi və uzun sürən – 30 ilə yaxın davam edən danışıqlar, sadəcə olaraq, bu işğalı əbədiləşdirmək, Ermənistanın işğalçılıq siyasətini pərdələmək və bizi bu acı vəziyyətlə barışdırmaq məqsədi güdürdü. Əlbəttə, biz heç vaxt buna razı ola bilməzdik və Vətən müharibəsindəki göstərdiyimiz iradə, qətiyyət, döyüş meydanındakı qəhrəmanlıq bunu bir daha göstərdi. Biz təkcə Ermənistanla müharibə aparmamışıq. Biz təkcə dünya erməniliyi ilə müharibə aparmamışıq, biz Ermənistanın himayədarları ilə müharibə aparmışıq və bu müharibədə Qələbə qazanmışıq. Ona görə bu Qələbənin tarixi əhəmiyyəti daha böyükdür. Biz sübut etmişik ki, ölümə getməyə hazırıq, öldü var, döndü yoxdur».
Qarabağ şüarı altında
Azərbaycanın günlük müharibədə ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi ilə diasporumuz da yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Bunun ilk səbəbi Qarabağın azad olunması fonunda Azərbaycan diasporunun qarşısında duran vəzifələrin dəyişməsidir. Bu fakt Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayının gedişində də ifadə olunub. Elə bu forumun Şuşada keçirilməsinin özü Qarabağ şüarı altında təşkil olunmuş toplantıda müzakirələrin leytmotivini müəyyənləşdirirdi. Regional dəyişikliklər şəraitində Azərbaycan diasporunun qarşısında duran vəzifələrin dəyişməsi anlaşılandır. Əgər günlük müharibəyədək onun əsas işi Azərbaycanın işğal edilmiş əraziləri ilə bağlı həqiqətlərin dünya birliyinin diqqətinə çatdırılması idisə, indiki şəraitdə hədəf, ilk növbədə, beynəlxalq ictimaiyyətin azad olunmuş Qarabağdakı vəziyyət haqda məlumatlandırmaqdır. Buraya 30 illik işğaldan azad olunmuş Azərbaycan rayonları, şəhərləri və kəndlərinin durumu da daxildir. Bu, Ermənistanın həmin ərazilərdə həyata keçirdiyi analoqsuz vandallıqdır. Bütün bu illərdə ermənilərin Azərbaycan xalqının maddi-mənəvi irsini məqsədyönlü şəkildə məhv etdiyi ortadadır.
Qarşıdakı illərdə Azərbaycanın diaspor təşkilatlarının görməli olduğu əhəmiyyətli işlər arasında azad olunmuş ərazilərin bərpasına beynəlxalq investisiyaların cəlbinə yardım göstərilməsi də var. Azərbaycan bu torpaqlarda miqyasına görə görünməmiş bərpa-tikinti işləri aparır. Eyni zamanda ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi vacib iş də davam edir. Hər halda, yüz minlərlə köçkünün bz torpaqlarına qayıtması üçün bu, vacibdir. Azərbaycan diasporunun qarşısında duran vəzifələr arasında maraqlı dairələrin diqqətinin bu problemə cəlbi də var. Dünya erməniliyinin və müxtəlif ölkələrdəki ermənipərəst dairələrin bitmək bilməyən antiazərbaycan təbliğatının qarşısının alınması işləri də öz yerində.
Hazırkı postmünaqişə şəraitində Azərbaycanın regionla bağlı təklif etdiyi gündəmin diaspor tərəfindən dəstəklənməsi də son dərəcə vacibdir. Bakının formalaşdırdığı və ilk növbədə, Azərbaycanla Ermənistanın qarşılıqlı olaraq bir-birinin ərazi bütövlüyünü, suverenliyini tanımasına hesablanmış 5 baza prinsipi ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılmasına, regionda dayanıqlı sülhün yaradılmasına yönəlib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla Brüsseldə Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişelin vasitəçiliyi ilə keçirdiyi görüşdən sonra İrəvanın bu prinsipləri münasibətlərin normallaşdırılması prosesinin əsas kimi qəbul etməyə hazır olduğunu bildirib. Lakin bununla yanaşı, erməni tərəfinin Azərbaycana ərazi iddiaları hələ də qalmaqdadır. İrəvanın Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderləri tərəfindən 2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli bəyannamənin bəzi prinsipial əhəmiyyət daşıyan maddələrini yerinə yetirməməsi bunu təsdiqləyir. Söhbət, ilk növbədə, müharibənin başa çatmasından ilyarım keçməsinə rəğmən, erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan ərazisindən tam çıxarılmamasından gedir. Bəli, Azərbaycanın müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarət etdiyi ərazilərində belə qüvvələr hələ də qalmaqdadır.
Bundan başqa, istər Rusiya, istərsə də Aİ-nin vasitəçiliyi ilə imzalanmış üçtərəfli sənədlərdə Ermənistan üzərinə regionda nəqliyyat əlaqələrinin açılması, həmçinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin delimitasiyası haqda öhdəliklər götürüb. Lakin bu istiqamətlərdə də hələ ciddi irəliləyiş yoxdur. Eyni sözü sülh müqaviləsinin imzalanması məsələsi haqda da demək olar. Ermənistanın bu cür destruktiv mövqe tutmasının səbəbi isə eynidir – Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları.
Qarşı tərəfin mövqeyinə baxmayaraq, Prezident İlham Əliyev Şuşada keçirilən qurultayda əminliklə deyib ki, «biz postmüharibə dövründə göstərdiyimiz səylər nəticəsində Ermənistanın və dünya erməniliyinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını da aradan götürəcəyik».
«Hazırda iki ölkənin xarici işlər nazirləri, nazirlikləri işçi qrupları formalaşdırır», - deyə İlham Əliyev vurğulayıb: «Hesab edirəm ki, yaxın gələcəkdə konkret danışıqlara başlamaq lazımdır və danışıqları çox uzatmaq lazım deyil. Çünki məhz beş prinsip əsasında sülh müqaviləsi imzalanacaq. Ona görə müqavilənin mətni tezliklə hazırlana bilər, imzalana bilər və beləliklə, Ermənistanla Azərbaycan arasında əlaqələr, o cümlədən diplomatik əlaqələr yaradıla bilər. Bu təklifi irəli sürməklə bir daha biz xoş niyyətimizi göstəririk və yenə də deyirəm, uzaqgörənlik göstəririk. Ermənistanda hərdənbir baş qaldıran revanşist qüvvələr bilməlidirlər ki, bu, Ermənistan üçün yeganə çıxış yoludur və bəlkə də, son şansdır. Əgər bundan imtina etsələr, onda biz də Ermənistanın ərazi bütövlüyünü tanımayacağıq, bunu rəsmən bəyan edəcəyik. İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrini nəzərə alaraq Ermənistan tərəfi yaxşı başa düşməlidir ki, bu addım nəyə gətirib çıxaracaq».
Ümumilikdə Azərbaycanın diaspor təşkilatlarının qarşısında duran kompleks vəzifələrin icrası üçün onlar arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi, mövcud ölkələrdə siyasi, iqtisadi və informasiya təsirlərinin artırılması, lobbiçilik fəaliyyətinin fəallaşdırılması vacibdir. Onların Azərbaycanla, Azərbaycan dövləti ilə daimi əlaqə rejimində olması bu işə yardım edəcək.
Prezident İlham Əliyev bu məsələyə də toxunub: «Əlbəttə, mən çox şadam ki, xaricdə fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarımız Azərbaycan ilə daim təmasdadırlar, Dövlət Komitəsi ilə təmasdadırlar və müxtəlif ölkələrdə fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatları arasında koordinasiya da təkmilləşir. Bu da çox vacibdir. Əlbəttə, biz hamımız – Azərbaycanda yaşayan azərbaycanlılar istəyirik ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar öz tarixi Vətəni ilə sıx bağlı olsunlar. Heç olmasa, ildə bir dəfə hər bir azərbaycanlı öz ailəsi ilə Azərbaycana gəlsə, çox yaxşı olar - xüsusilə azad edilmiş torpaqlara getmək üçün. İndi bu gün biz qurultayı Şuşada keçiririk. Ancaq azad edilmiş ərazilər 10 min kvadratkilometrdən çoxdur və indi marşrutlar da açılır, aeroportlar da tikilir. Ona görə gəliş-gediş çox rahat olacaq».
Beləliklə, Azərbaycan dövləti ilə diasporunun birliyinin, dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin daha da gücləndirilməsi gündəmdədir. Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş müqəddəs məkanı – Şuşa şəhərində keçirilmiş qurultayda hədəf olaraq müəyyənləşdirilmiş kompleks işlərin uğurla həyata keçirilməsinin əsas şərti budur.

The 5th Congress of the World Azerbaijanis was held in Shusha, the cultural capital of Azerbaijan liberated from Armenian occupation. This truly landmark event is yet another symbol of the Great Victory of the Azerbaijani people and state in the 44-day Patriotic War and has rightfully received its key and essential characteristic. Congress of Victory! The congress attended by almost 400 representatives of the Azerbaijani diaspora from 65 countries defined the directions of future activities, as well as the problems to be solved in the new realities created in the region by Azerbaijan, the realities of the post-conflict period.
Diaspora as inseparable part of unity
President of Azerbaijan Ilham Aliyev set the main tone of discussions at the congress in his speech at the opening ceremony. “This congress is called the Congress of Victory. This is quite natural, as this is the first time the Azerbaijanis from all over the world are gathering after the victory to hold a congress. In general, the word "victory" suits our people very well. From now on the people of Azerbaijan will always live as a victorious people, our state will always live as a victorious state.”
Meanwhile, the road to the Congress of Victory was a long and thorny one. The history of the modern Azerbaijani diaspora movement began on December 31, 1989 when the first World Congress of Azerbaijanis opened in Istanbul. Two months after the restoration of the independence of the Republic of Azerbaijan, the Supreme Council of the Autonomous Republic of Nakhchyvan led by Heydar Aliyev declared December 31st the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. From that day on, this date has been celebrated nationwide annually, while the idea of national unity of Azerbaijanis has been formulated politically and legally.
As Azerbaijan established itself as a strong and self-sufficient state, the idea of Azerbaijanism has been strengthened and become a key element in the minds of Azerbaijanis around the world. As an ideological symbol of the unity of the Azerbaijani people, state and the emerging diaspora organisations in foreign countries.
The need to establish this unity and consolidate all compatriots around the state of Azerbaijan led to the establishment of a unique phenomenon - the Congress of World Azerbaijanis. The first congress was held in Baku on November 9-10, 2001 on the initiative and under the leadership of the President of Azerbaijan Heydar Aliyev. Subsequent congresses were held in 2006, 2011 and 2016 under the incumbent president, Ilham Aliyev, who has rightfully called himself 'the president of the world's Azerbaijanis'.
The significance of these forums was underlined primarily by the struggle against Armenian military aggression, which led to the occupation of one fifth of the internationally recognised territory of the Republic of Azerbaijan and the displacement of almost one million Azerbaijanis due to ethnic cleansing by Armenian invaders. Therefore, the main objective of diaspora activities was to convey the truth about the essence of the Garabagh conflict to the international community and to expose the false Armenian propaganda aimed at providing international support for the aggression against Azerbaijan.
The development of Azerbaijani communities in practically all the countries where Azerbaijanis live has contributed to the successful implementation of this task. Remarkably, not only ethnic Azerbaijanis, but also representatives of other nationalities born and raised in Azerbaijan - Jews, Ukrainians, Russians, etc. - has played an instrumental role in various Azerbaijani diaspora organisations.
Real triumph of the consolidated efforts of the world's Azerbaijanis took place in 2020. During the July hostilities, when Azerbaijan had to liberate its lands militarily, Azerbaijanis in various countries mobilised to defend the interests of their historic homeland. Their activities at different levels, including mass actions, took the much more structured and influential Armenian diaspora by surprise and found no argument other than attempts to resort to provocations and use physical force against the Azerbaijani protesters. However, these attempts were generally repelled by the Azerbaijani diaspora and only reinforced the intention of the Azerbaijani people to defeat the invaders.
Without exaggeration, the demonstration at international level of the unwavering unity of the Azerbaijanis of the world was one of the fundamental factors that contributed to the victory in the 44-day war in autumn 2020. By and large, it was possible thanks to the unparalleled unity and solidarity of the entire Azerbaijani people. Our diaspora rallied together for this victory in what has become a holy war for all the Azerbaijanis. Numerous actions in support of Azerbaijan's just cause were carried out in different countries, almost everywhere where Azerbaijanis and all those who are not indifferent to the fate of Azerbaijan reside. The aspiration and struggle for victory united all Azerbaijani patriots, regardless of their country of residence, nationality and religion.
It is appropriate to quote the following statement from President Ilham Aliyev's speech at the opening of the 5th Congress of World Azerbaijanis: “In my previous speeches, including at our conventions held after the first congress, I have repeatedly said that we would never reconcile with occupation, we would free our ancestral lands from occupation by all means. I thought that in Armenia they would finally understand that it is impossible to keep under occupation a large part of the territory of a neighbouring country in the 21st century. But, unfortunately, the leadership of Armenia, as well as the international community and international organisations were of a different opinion. It turned out that the only goal of negotiations, which lasted for about 30 years, was simply to make the occupation perpetual, camouflaging the aggressive policy of Armenia and making us come to terms with this bitter situation. Of course, we could never have agreed to this, and the will, determination we displayed in the Patriotic War, the heroism of our soldiers and officers on the battlefield demonstrated this once again. It was not only Armenia and Armenians of the world that we were fighting against. We fought against Armenia's patrons and we won that war. Therefore, the historic significance of this victory is even greater. We proved that we were ready to die, that we would die, but not retreat.”
Under the sign of Garabagh
With the restoration of Azerbaijan's territorial integrity after the 44-day war, the Azerbaijani diaspora entered a new phase of development. The first reason was the change in the priorities after the liberation of Garabagh. This fact was also acknowledged during the 5th Congress of World Azerbaijanis. In fact, holding of the congress in Shusha predetermined the leitmotif of discussions oat the convention, which took place under the sign of liberated Garabagh.
The evolution of Azerbaijani diaspora under the influence of changed regional realities also means the change of priorities – from those before the 44-day war, when the diaspora had to tell the world the truth about the occupation of Azerbaijani territories, to our days, which urge us to inform the international community about the current situation in liberated Garabagh. Including the situation in the liberated Azerbaijani districts, towns, cities and villages after 30 years of Armenian occupation. The current situation is evidence of unprecedented Armenian vandalism, which has purposefully destroyed the material and spiritual heritage of the Azerbaijani people.
Assistance in attracting international investment to revive the liberated territories will also be of great importance in the forthcoming activities of Azerbaijani diaspora organisations. Azerbaijan is carrying out unprecedented reconstruction activities on these lands. These works go hand in hand with demining of the territories, without which it is impossible for hundreds of thousands of displaced people to return to native lands. One of the missions of the Azerbaijani diaspora is to draw the attention of the interested world circles to the solution of these problems. As well as preventing and reflecting the ongoing anti-Azerbaijani propaganda of global Armenians and pro-Armenian circles in various countries.
In the current post-conflict environment, diaspora support for Azerbaijan's proposed peace agenda in the region will also be extremely important. The objective of five basic principles formulated by Baku, which include above all mutual recognition by Azerbaijan and Armenia of each other's sovereignty and territorial integrity, is to normalise bilateral relations and ensure stable peace in the region. Although Armenia, as Azerbaijani President Ilham Aliyev stated at the Brussels meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinian mediated by EU Council President Charles Michel, has agreed to accept these five principles as the basis for a settlement of relations, its territorial claims still persist. This is confirmed by Armenia's failure to implement a number of fundamentally important provisions of the November 2020 trilateral statement of the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia. So far, a year and a half after the end of the war, Armenia has not ensured the full withdrawal of its armed forces from the territory of Azerbaijan temporarily under the responsibility of the Russian peacekeeping contingent.
In addition, Armenia has made commitments in trilateral statements mediated by Russia and the EU to unblock transport links in the region, as well as to delimit the Azerbaijani-Armenian interstate border. However, there has been no real progress in fulfilling these commitments so far. Neither has there been a breakthrough towards the signing of a peace treaty. The reason for this destructive approach demonstrated by Armenia is still the same - territorial claims against Azerbaijan.
Despite the position of the Armenian side, President Ilham Aliyev expressed his confidence in Shusha that "as a result of actions we took in the post-conflict period we will eliminate the territorial claims of Armenia and world Armenians against Azerbaijan as well".
"Ministers, foreign ministries of the two countries are currently establishing working groups. I believe that it is necessary to start specific negotiations soon. There is no need to delay them too much, because a peace treaty will be signed precisely on the basis of the five principles agreed earlier. Therefore, the text of the treaty may soon be prepared and signed, so that we can establish relations with Armenia, including diplomatic relations. With this proposal, we demonstrate our goodwill and foresight. Recurrent revanchist forces in Armenia must know that this is the only way out, maybe the last chance for Armenia. If they refuse to do so, then we too will not recognise Armenia's territorial integrity and will officially declare our position. Given the outcome of the Second Garabagh War, the Armenian side should be well aware of the consequences of this step,” said President Aliyev.
In general, the solution of the whole set of problems faced by Azerbaijani diaspora organisations requires strengthening coordination between them, increasing their political, economic and informational influence in respective countries and intensifying lobbying activities. This will be facilitated by their being in constant contact with Azerbaijan and the Azerbaijani state.
President Ilham Aliyev said: "Certainly, I am very pleased that our diaspora organisations abroad are in constant contact with Azerbaijan and the State Committee. Coordination between diaspora organisations operating in different countries is also improving. This is also very important. All of us, Azerbaijanis living in Azerbaijan, want the Azerbaijanis living abroad to be closely connected with their historical homeland. It would be very good if every Azerbaijani came to Azerbaijan at least once a year with his family, especially to visit liberated lands. Today we are holding this congress in Shusha. But the liberated territories cover more than 10,000 square kilometres, with new routes being opened and new airports being built. So it will be very convenient to travel as well."
In other words, the agenda is to further strengthen the unity of the Azerbaijani state and the Azerbaijani diaspora, and the unity of the world's Azerbaijanis. This is key to the success of the whole set of measures outlined at the congress in the liberated sacred city of Azerbaijan, Shusha.