ABŞ prezidentinin səfəri Yaxın Şərqə təhlükəsizlik və sabitlik gətirəcəkmi?
ABŞ prezidenti Cozef Bayden iyulun 13-16-da Yaxın Şərq səyahətinə çıxacaq. Bu, ABŞ dövlət başçısının Yaxın Şərq regionuna ilk səfəridir. Artıq səfər proqramı da məlumdur.
C.Bayden əvvəlcə İsrailə gedəcək, bu ölkənin baş naziri Yair Lapid ilə görüşəcək. Oradan isə səfərin ikinci dayanacağı olan Ramallaha səfər edib Fələstin dövlət başçısı Mahmud Abbasla bir araya gələcək. Nəhayət, onun səfərinin sonuncu dayanacağı Səudiyyə Ərəbistanı olacaq.
Bundan başqa, C.Bayden Ciddə şəhərində Körfəz Əməkdaşlıq Təşkilatının konfransında təşkilat üzvü olan 6 ölkə ilə yanaşı, əlavə olaraq Misir, İordaniya və İraq liderləri (KƏT+3) ilə toplantıda iştirak edəcək.
Artıq rəsmi Vaşinqton səfəri təsdiqləyib, prezident Bayden özü də Delaver ştatında jurnalistlərlə söhbəti zamanı bu səfərlə bağlı bəzi suallara cavab verib. O bildirib ki, səfərin əsas məqsədi regiona sülh gətirməkdir: “Mənim vəzifəm bacardığım qədər regionda sülhü təmin etməkdir. Mən bunu etməyə çalışacağam”.
ABŞ prezidentinin Yaxın Şərq regionuna səfəri dünyada və regionda gərginliyin yüksək olduğu bir zamana təsadüf edir. Söhbət son həftələrdə İsraillə İran arasında yüksələn gərginliyin hərbi qarşıdurma riskini artırmasından gedir. Eyni zamanda Səudiyyə Ərəbistanına səfər bir sıra məqamlarına görə xüsusi maraq və diqqət cəlb edib.
Cənab Baydenin ilk səfər dayanacağı İsrail olacaq. Bu da təsadüfi deyil, ABŞ prezidenti ölkəsinin İsrailə yenilməz dəstəyini nümayiş etdirəcək və bu ölkənin yanında olduğunu bir daha göstərəcək. Bu, necə deyərlər, səfərin protokol hissəsidir. Amma bu səfər həm də iki məqama görə xüsusi diqqət cəlb edir. Birincisi, Baydenin iqtidarı dövründə ABŞ-İsrail münasibətlərində müşahidə olunan soyuqluq, İsrail-Çin yaxınlaşması və ikincisi, İran mövzusu.
Mühüm amillər
Əslində, hər iki mövzu bir-birinə bağlıdır. Demokratların, xüsusən də sonuncu iki demokrat prezidentin dövründə ABŞ-İsrail münasibətlərinə İran amili kölgə salıb. ABŞ demokratları İranla nüvə məsələsini danışıqlar – diplomatik yolla həll olunması siyasətini aparır. Baydenin vitse-prezident olduğu Barak Obamanın hakimiyyəti dövründə İranla əldə olunan nüvə sazişi İsrailin ciddi reaksiyasına səbəb olmuşdu. Hətta baş nazir Netanyahu görüş ala bilmədiyi prezident Barak Obamaya “cavabı” konqresdə çıxış etməklə vermişdi.
Demokratların hazırkı İran siyasəti də oxşardır: problemi danışıqlar masasında həll etmək. Doğrudur, hələlik bu mümkün olmur, amma danışıqlar davam edir və Vaşinqton İranla nüvə razılaşması ehtimalını rədd etməyə tələsmir. İsrail isə İran məsələsində daha kəskin mövqeyə malikdir. Yəhudi dövləti İranın nüvə silahı əldə edəcəyini düşünür və Tehranın Yaxın Şərqdə İsraili təkləmək fəaliyyətinə qarşı sərt addımların, hətta son çarə olaraq nüvə və hərbi obyektlərin vurulmasını təklif edir.
Son həftələrdə yüksələn İran-İsrail gərginliyi, hər iki tərəfin qarşılıqlı olaraq bir-birini sui-qəsd və terrorda ittiham etməsi hərbi qarşıdurma riskinin yüksək olduğu barədə narahatlığa səbəb olub. Bəzi ehtimallara görə, İsrail rəsmiləri İranın uran zənginləşdirilməsi prosesində son mərhələdə olduğunu və bunun qarşısını almaq üçün hərbi müdaxilə təklif edir.
Bütün bunlara görə Baydenin səfəri İsrail rəhbərliyini sakitləşdirmək, ABŞ-ın təhlükəsizlik təminatını yeniləməsi və ən əsası müharibə riskini ortadan qaldırması cəhdi kimi qiymətləndirilir. Başqa sözlə, ABŞ prezidentinin dediyi kimi, o, bacardığı qədər regiona sülh gətirməyə çalışacaq.
ABŞ-İsrail münasibətlərində ikinci həssas məsələ, İsrailin Çinlə yaxınlaşmasıdır. Çinin İsraildə bəzi infrastruktur layihələrinə sərmayə qoymaq təklifi Vaşinqtonun sərt etirazı ilə qarşılaşıb. Buna görə də ABŞ rəhbərliyi həm də İsraillə münasibətlərdəki belə narazılıq doğuran məqamları aradan qaldırmağa çalışacaq.
Baydenin Fələstin muxtariyyəti lideri Mahmud Abbasla görüşü İsrail səfərinin “kölgəsində” qalsa da, Tramp dövründə pisləşən ABŞ-Fələstin münasibətlərinin qaydaya salınması baxımından diqqətəlayiqdir. ABŞ prezidenti Fələstin münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə dəstəyini ifadə edəcək. Bu, həm də İsrail təhlükəsizliyi baxımından vacib addımdır, çünki Mahmud Abbas Fələstində radikal qrupların qarşısında dayanan əsas maneələrdən biridir.
Şərqin Ərəbistan prioritetləri
Cozef Baydenin Yaxın Şərqə səfərinin əsas diqqət çəkən hissəsi Səudiyyə Ərəbistanı mərhələsi olacaq. ABŞ prezidenti Fələstindən sonra Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərinə gedəcək. Burada ölkə rəsmiləri ilə görüşəcək və Körfəz Əməkdaşlıq Təşkilatı, eləcə də təşkilata daxil olmayan 3 ərəb ölkəsinin – Misir, İordaniya və İraq – birgə sammitində (KƏT+) iştirak edəcək.
Təbii ki, bu səfərdə ən çox diqqəti cəlb edən məqam Səudiyyə Ərəbistanı rəsmiləri ilə görüşlərdir. ABŞ prezidentinin Krallığa səfərində 3 əsas ana mövzu var. Birincisi, neft qiymətləri və Səudiyyə Ərəbistanının dünya bazarına daha çox neft çıxarması, ikincisi, Yəmən müharibəsi və nəhayət, Rusiya və Çinin regiona artan təsirləridir. Sonuncu mövzu yalnız Səudiyyə Ərəbistanını deyil, regiondakı ərəb dövlətlərini əhatə edir.
Yeri gəlmişkən, Vaşinqton Rusiya XİN rəhbəri Sergey Lavrovun Yaxın Şərqin ərəb ölkələrinə səfərini narahatlıqla izləyib. Baydenin Ərəbistana səfərinin ən çox müzakirə və suallara səbəb olan hissəsi isə onun krallığın faktiki hakimi, vəliəhd-şahzadə Məhəmməd bin Salmanla görüşüdür.
Məlum olduğu kimi, əvvəllər Bayden Səudiyyə Ərəbistanı vəliəhd-şahzadəsi Məhəmməd bin Salman haqqında sərt ifadələr səsləndirmişdi. ABŞ prezidentinin Səudiyyə Ərəbistanına səfəri gündəmə gələndə jurnalistlər ilk olaraq məhz bu məsələni, yəni Baydenin vəliəhdlə görüşünün olub-olmayacağını soruşmuşdular.
Ağ Evin sözçüsü Karin Jan-Pyer isə bildirib ki, ABŞ prezidentinin jurnalist Camal Qaşıqçının ölümü ilə bağlı mövqeyi dəyişməz olaraq qalır. Eyni zamanda o əlavə edib ki, bu səfər zamanı ABŞ dövlət başçısı diplomatiyaya əsaslanacaq və Yaxın Şərqdə sülhün əldə olunması prioritet mövzu olacaq. Bundan başqa, terrorla mübarizə, Yəmən müharibəsi və iqlim mövzuları da müzakirə olunacaq. Qeyd edək ki, KƏT+ ölkələri sammitinə vəliəhd-şahzadə Məhəmməd bin Salman sədrlik edəcəyi üçün ABŞ prezidentinin onunla görüşəcəyi qətiləşib.
ABŞ-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətlərinə nəzər saldıqda, hazırda iki ölkə münasibətlərinin heç də rəvan olmadığını və bunun kökünün əvvəlki illərə qədər gedib çıxdığını görmək olar. Əslində, ABŞ-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətləri Barak Obamanın hakimiyyətinin son illərində soyuqlaşıb. Səudiyyə Ərəbistanının Yəmənə hücumu və Nyu-York məhkəməsinin 2016-cı ildə 11 sentyabr hadisələrinə görə Səudiyyə Ərəbistanını ittiham edən və təzminat ödəməsinə hökm verən qərarı Vaşinqton-Ər-Riyad münasibətlərini gərginləşdirmişdi.
Lakin Donald Trampın hakimiyyəti illərdə ABŞ-Səudiyyə Ərəbistanı əlaqələrində yaxşılaşma baş verib. 2017-ci ilin mayında iki ölkə arasında 110 milyard dollar dəyərində silahlar müqaviləsi imzalanıb. Lakin 2018-ci ilin oktyabrında “Vaşinqton Post” qəzetinin səudiyyəli yazarı Camal Qaşıqçının krallığın İstanbul Baş Konsulluğunda müəmmalı şəkildə yoxa çıxması və daha sonra öldürüldüyünün məlum olması ABŞ-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətlərinə ciddi zərbə vurub.
Həmin vaxt müxalifətdə olan demokratlar Səudiyyə hakim ailəsini sərt tənqid etmiş və ABŞ-ın sərt addımlar atması üçün hakimiyyətə təzyiq etməyə çalışmışdı. Odur ki, prezident Donald Tramp hər nə qədər əlaqələri qoruyub saxlamağa çalışsa da, əlaqələrdə müəyyən soyuqluq yaranmışdı.
Cozef Bayden ABŞ prezidenti seçildikdən sonra da Vaşinqton-Ər-Riyad əlaqələri yenidən soyuyub. ABŞ prezidentinin Yəmən müharibəsində ABŞ-a dəstəyini dayandırması krallıq üçün ciddi sınaq olub.
Amma indi deyəsən vəziyyət dəyişib. ABŞ-ın Səudiyyə Ərəbistanına ehtiyacı yaranıb. Rusiyanın Ukraynaya qarşı hərbi əməliyyatı başlayandan bəri Qərb ölkələrində enerji qiymətləri kəskin bahalaşıb, ABŞ-da benzinin qiyməti ölkə tarixinin ən yüksək həddinə çatıb. Belə bir vəziyyətdə ABŞ-ın Yaxın Şərqin neft istehsalçısı olan ərəb ölkələrinə, ən əsas da Səudiyyə Ərəbistanına ehtiyacı yaranıb. Bu səbəbdən də, Bayden Kral Salmanın dəvətini qəbul edib, hətta Məhəmməd bin Salmanla görüşməyə də razılıq verib.
Körpülər tamamilə yanmayıb
Güman ki, Bayden ərəb neft maqnatlarından daha çox “qara qızıl” hasil etmələrini istəyəcək. Bu, bir mənada Rusiyanın yaratmağa çalışdığı bazar çalxalanmalarını dayandırmaq üçün lazımdır. Digər tərəfdən ABŞ-ın diqqətinin Avropaya qarışması, Çinlə gərginlik fonunda Yaxın Şərqin ərəb hakimiyyətləri İran qarşısında Vaşinqtondan gözlədikləri dəstəyi almadıqları üçün Çin və Rusiya ilə gizli şəkildə yaxınlaşırlar. Bu səfər həm də əlaqələri yenidən bərpa etməyə xidmət edəcək. Ona görə də planlaşdırılan səfərin digər məqsədi də son hadisələr fonunda ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki tərəfdaşları ilə keçmiş əlaqələrini bərpa etməsi olacaq. Son hadisələr neft-qazın dünya siyasətində ciddi amil kimi əhəmiyyətini bir daha göstərib.
Baydenin Krallığa səfərinin müsbət nəticə verəcəyini indidən demək olar. Məsələ ondadır ki, Vaşinqton-Ər-Riyad müzakirələri artıq xeyli müddətdir ki, davam edir. Bundan əvvəl may ayında ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının Yaxın Şərq üzrə təmsilçisi Brett Makqurk və Dövlət Departamenti təmsilçilərinin də daxil olduğu heyət Ərəbistana səfər edib. Bu səfər zamanı enerji təhlükəsizliyi, beynəlxalq bazarda neft qiymətləri, sabit enerji qiymət siyasəti kimi məsələlər müzakirə olunub.
Bundan başqa, ABŞ-ın Yəmən üzrə xüsusi təmsilçisi də vaxtaşırı Ər-Riyada səfər edərək münaqişənin həlli ilə bağlı müzakirələr aparır. Bütün bunlar onu göstərir ki, iki ölkə arasında soyuq münasibətlər olsa da, “körpülər tamamilə yanmayıb”.
Ər-Riyad ABŞ nümayəndə heyətlərinin ölkəyə tez-tez gəlməyə başlamasından məmnunluğunu gizlətmir. Əlaqələrin yenidən bərpa edilməsi, vəliəhdin ABŞ rəhbərliyi ilə görüşü ötən illərdə pozulan əlaqələrin yenidən qaydaya salınması baxımından uğurlu hadisədir. Vaşinqtonun Yaxın Şərqə diqqət ayırması təhlükəsizlik təminatı baxımından Səudiyyə Ərəbistanı üçün vacib amildir. Xüsusən də İranla müharibə riskinin yüksəldiyi, neft daşımalarının əsas “dəhlizi” hesab olunan Fars körfəzində sabitlik və təhlükəsizliyin olması baxımdan vacib hadisədir. Bu mənada ABŞ prezidentinin Səudiyyə Ərəbistanına səfərinin nəticəsinin hər iki tərəfi qane edəcəyi gözlənilir.

Can US president’s visit bring security and stability to Middle East?
US President Joseph Biden plans to visit a number of Middle Eastern states on July 13-16, 2022. This will be his first visit to the region, and the agenda of the tour is already known.
Biden will first visit Israel and meet Prime Minister Naftali Bennett. His second stop will be in Ramallah to meet the Palestinian President Mahmoud Abbas. His final destination will be Saudi Arabia. In Jeddah, Biden will attend the regular conference of the Gulf Cooperation Council (GCC) including the leaders of the six member states, as well as the leaders of Egypt, Jordan and Iraq (GCC+3).
Washington has already confirmed the visit, and President Biden himself answered a few questions of journalists about the trip in Delaware. He said the main goal was to bring peace to the region. "It is my duty to bring peace to the region to the best of my ability. I will try to do that."
The US president's tour to the Middle East comes at a time of heightened tension both in the region and globally. The worsening of relations between Israel and Iran in recent weeks has increased the risk of a military confrontation between these countries. The same cannot be said for the planned trip to Saudi Arabia, which is of particular interest to observers for a number of reasons.
It is not surprising that Biden's first stop will be Israel, where he intends to reiterate Washington's support for its longstanding strategic ally in the region. But that is part of the official protocol of the visit. But what raises the significance of the visit more is a number of other factors, such as the cooling of US-Israeli relations, Israel's rapprochement with China as well as the factor of Iran.
Important factors
In fact, all these factors are related to each other. Iran has managed to cast a shadow over the reputation of the US-Israeli relations under the Democrats, especially under the last two American presidents. It is well known that the Democrats prefer a policy of negotiations and diplomacy to resolve the nuclear issue with Iran. Under the previous Obama administration, when Biden served as vice president, the Iranian nuclear deal provoked a strong reaction from Israel. The ‘response’ of the then Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu was his address to the members of the US Congress after he failed to meet with the American president.
Even now, the US Democrats follow the same path on the Iranian issue, and prefer negotiations. So far they have not been successful though. Yet the negotiations are under way and Washington is in no hurry to rule out the possibility of a new nuclear deal with Iran. Israel, on the other hand, has a tougher stance on Iran. The Jewish state believes that Iran will sooner or later have its own nuclear weapons. It is therefore proposes tough measures against Tehran, including from its isolation in the Middle East to the destruction of Iranian nuclear and military facilities.
Rising Iranian-Israeli tensions in recent weeks, with both sides accusing each other of murder and terrorism, raise concerns about the high risk of a military confrontation. It is said that Israeli officials believe Iran is in the final stages of uranium enrichment and are therefore proposing military intervention as a countermeasure.
In this context, Biden's planned trip is seen as an attempt to calm down the Israeli leadership, to renew US assurances of security guarantees and, most importantly, to eliminate the risk of war. In other words, as the US president put it, he will try to bring as much peace as possible to the region.
Another itchy point of the US-Israeli relations has been Israel's rapprochement with China. Washington met Beijing's offer to invest in some infrastructure projects in Israel with strong opposition. Therefore, the US leadership will also try to resolve these differences during the visit.
Although Biden's Israeli trip overshadows his subsequent meeting with the leader of the Palestinian Authority Mahmoud Abbas, it is notable in terms of normalising the US-Palestinian relations, which have deteriorated under Trump. Biden plans to express support for a peaceful solution to the Palestinian conflict. This is also an important step in view of Israel's security, as Abbas still remains a major obstacle against radical Palestinian factions.
Arabian priorities of the East
Perhaps the most notable part of Biden's Middle East tour will be his visit to Saudi Arabia. After Palestine, he will travel to Jeddah to meet with the Saudi officials and, together with delegations from Egypt, Jordan and Iraq, which are not members of the GCC, to take part in a joint summit of the organisation.
The most expected part of the visit will be the outcome of the US delegation's meetings with the Saudi officials. There are three main topics on the president's agenda: oil prices and Saudi Arabia's increase in oil exports to the world market, the war in Yemen and, finally, the growing influence of Russia and China in the region. The latter concerns not only Saudi Arabia, but the entire Arab world. Thus, Washington followed with concern the recent visit of the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov to the Arab countries of the Middle East. No doubt the most discussed part of Biden's visit to the kingdom will be his meeting with the de facto ruler of the country, Crown Prince Mohammed bin Salman.
Biden had previously made some harsh statements about bin Salman. And when the US president's visit to Saudi Arabia was confirmed, journalists were primarily interested in his meeting with the crown prince.
According to the White House spokeswoman Carine Jean-Pierre, the president's position on the death of journalist Jamal Khashoggi remains unchanged. At the same time, she added that during the discussions, the two leaders will focus on diplomacy and peace in the Middle East. Counter-terrorism, the war in Yemen and climate change will also be among the issues of discussions. Remarkably, the decision to meet with Salman came after the announcement of his chairing the GCC+ summit.
A closer look at the US-Saudi relations shows that they have not always been smooth. In recent history, it all started in the last years of Barack Obama's presidency. Especially after the Saudi’s attack on Yemen and the 2016 New York court decision condemning the kingdom for the events of September 11, 2001, which demanded compensation to the families of the victims.
The warming of relations did not occur until the years of Donald Trump's presidency. In May 2017, Washington and Riyadh signed a $10 billion arms deal, but the mysterious disappearance of Saudi journalist Jamal Khashoggi at the kingdom's consulate general in Istanbul in October 2018 and his subsequent murder seriously hit the US-Saudi relations. The Democrats, in opposition at the time, sharply criticised the ruling royal family and tried to put pressure on the US government to take tough action. Despite Trump's best efforts to maintain ties between the two countries relations with the Saudis have cooled again.
They got worse after the election of Joseph Biden as the new US preisdent. The suspension of American support for the kingdom's war against Yemen has been a serious test for Riyadh.
The situation now seems to have changed. Now the US needs Saudi Arabia. With the start of Russia's military operation against Ukraine, energy prices in the West have risen sharply, with the price of petrol in the US reaching all-time high. In this situation, the US desperately needs the oil-producing Arab countries of the Middle East and above all Saudi Arabia. That is why President Biden accepted King Salman's invitation and even agreed to meet Mohammed bin Salman.
Still a chance
Biden will probably ask the Arab oil tycoons to supply more oil to the market. On the one hand, this is necessary to stop the market fluctuations that Russia is trying to manipulate. On the other hand, with the US attention focused on the situation in Europe and tensions with Beijing, the Arab governments of the Middle East are secretly getting closer to China and Russia. After all, they have not received Washington’s support they expected on the issue of Iran. Another goal of the planned visit will therefore be to restore the US's former ties with its Middle Eastern partners amid the recent developments that once again highlight the importance of oil and gas as serious geopolitical factors.
We can assume that Biden's visit to Saudi Arabia will be productive. In fact, the talks between Washington and Riyadh have been ongoing for quite some time. In May, a representative of the US National Security Council Brett McGurk and a group of officials from the US Department of State visited the kingdom. During the visit, they discussed energy security, global oil prices and stable energy prices. The US Envoy for Yemen regularly visits Riyadh to discuss the ways to resolve the conflict. All these factors show that, despite the cool relations between the two countries, there is still a chance to warm them up.
Riyadh seems satisfied with the frequent visits of American envoys from Washington. The resumption of relations between the two capitals and the meeting between the crown prince and the US leadership is a successful milestone in the rapprochement between the two countries. Washington's attention to the Middle East is an important security factor for the kingdom. It is also very important in terms of stability and security in the Persian Gulf, which is a major oil transportation corridor, with a high risk of war with Iran. Therefore, the outcome of the US president's visit to Saudi Arabia is expected to satisfy both sides.