İrəvan Türkiyənin Şərqi Anadolu bölgəsinə iddialardan əl çəkməyə hazırdırmı?
Bir müddət əvvələdək bu xəbər sensasiya kimi qəbul olunardı: Vyanada Ermənistan və Türkiyə nümayəndələri arasında görüş olub. İndi bu, praktik olaraq, adi diplomatik hadisədir. Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı qələbə regionda son dərəcə miqyaslı dəyişikliklərə səbəb olub və Ermənistan-Türkiyə dialoqu da bu qəbildən olan hadisələrdəndir.
Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi iki ölkə münasibətlərinin normallaşdırılması üzrə xüsusi nümayəndələr – səfir Sərdar Kılıç ilə Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri Ruben Rubinyan arasında keçirilmiş görüşlə bağlı bəyanat yayıb. Sənəddə bildirilir ki, tərəflər Ermənistanla Türkiyə arasındakı quru sərhədlərinin tezliklə üçüncü ölkə vətəndaşları üçün açılması, həmçinin yaxın vaxtlarda birbaşa yük daşımalarına, o cümlədən hava nəqliyyatı ilə daşımalara başlanılması haqda razılığa gəliblər. Görüşdə başqa mümkün addımlar da müzakirə edilib.
«Stəkan yarısınadək boşdur», yoxsa «yarısınadək dolu»?
Tərəflər «yol xəritəsi» hazırlayıb, konkret addımlar üzərində iş aparır və ümumiyyətlə, razılığa gəlməyə hazırlıq nümayiş etdirirlər. Amma… Vyana görüşündən təxminən bir həftə əvvəl Ankara «Flyone Armenia» aviaşirkətinin Türkiyənin hava məkanı vasitəsilə Beyruta uçuş həyata keçirməsinə icazə verməmişdi. Nəticədə, şirkət Livan paytaxtına reysi təxirə salmış, sərnişinlərə kompensasiya ödənəcəyini və ya biletlərin geri qaytarılacağını bəyan etmişdi. Odur ki, «uzun illər davam etmiş düşmənçilikdən sonra barışıq bir anda baş tuta bilməz» fikrinin ən azı «yaşamaq haqqı» var. Lakin əsas məsələ bu da deyil.
Hələlik söhbət konkret addımlardan yox, yalnız «yol xəritəsi»ndən, «niyyət protokolu»ndan və s. gedir. Vyana görüşü ərəfəsində isə Ermənistanın Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılması üzrə xüsusi nümayəndəsi Ruben Rubinyan parlamentdəki çıxışında Ankara ilə dialoqda xüsusi irəliləyiş müşahidə etmədiyini bildirib. Bundan başqa, onun sözlərinə görə, Türkiyə tərəfi ilə danışıqlarda konkret sənəd müzakirə olunmur.
Yalnız bu faktın özü danışıqlardan tezliklə miqyaslı irəliləyişlər gözləməyin real olduğuna şübhə etmək üçün ciddi əsas sayıla bilər. Üstəlik, bəlkə, məsələ bununla da bitmir və Rubinyan əsas çətinliklərin nədən ibarət olduğunu sadəcə, açıqlamır. Çünki indiki mərhələdə onların dilə gətirilməsi Ermənistan üçün kifayət qədər riskli ola bilər.
Qarabağı çıxılmaqla dialoq
30 il ərzində Ermənistanın ağı deməsi, inildəməsi hesabına bir stereotip yaranıb: Türkiyə Azərbaycana dəstək olaraq «Ermənistanı blokadada saxlayır», onunla sərhədləri açmaqdan imtina edir. Doğrudur, Ankara da açıq şəkildə bildirirdi ki, Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoymayacaqsa, onunla diplomatik münasibətlər qurulmayacaq, sərhədlər açılmayacaq. İrəvan Türkiyənin məhz bu qərarını «blokada» kimi qiymətləndirirdi. Lakin Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qələbə qazanmasından, işğal altındakı torpaqların hərbi, daha dəqiqi hərbi-siyasi yolla azad olunmasından sonra Ankara-İrəvan münasibətlərinin normallaşmasına maneələr də aradan qalxıb. Hər halda, əksər ekspertlər buna əsas maneə olaraq məhz Azərbaycan torpaqlarının işğalını göstərirdi. Bununla yanaşı, Azərbaycan Ankara-İrəvan dialoquna qarşı olmadığını göstərir, Türkiyə isə Ermənistanda danışıqlardakı mövqeyini Bakı ilə koordinasiya edir. Üstəlik, Bakı davamlı olaraq Azərbaycan, Ermənistan və Türkiyənin də yer alacağı regional formatın yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edir.
Məsələnin bir də iqtisadi tərəfi var. Bu haqda çox danışılıb: Ermənistan Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərini normallaşdırmadan iqtisadiyyatının dirçələcəyinə ümid edə bilməz. Ermənistan üçün «stavkalar» isə yüksəkdir. Bu mənada, Ermənistan rəhbərliyinin «koronavirus fasiləsi»ndən sonra Moskvaya təyyarə reysinin bərpası zamanı yaşadığı şoku xatırlatmaq kifayətdir – «Zvartnots» aeroportunda təyyarələrə edilən hücum Kabil aeroportunda baş verənləri xatırladırdı. Ekspertlər yaxşı anlayır ki, Ermənistan vətəndaşları ölkədən, ilk növbədə, iqtisadi perspektivsizlik üzündən qaçır. Düşünmək olar ki, bütün bunlar İrəvana sadə və anlaşılan fəaliyyət planının icrasını diktə edir: Ankara və Bakı ilə münasibətlər mümkün qədər tez normallaşmalıdır. Üstəlik, Azərbaycan ilə Türkiyə Ermənistan olmasa da asanlıqla yaşaya bilirlərsə (regionda son 25 ilin iqtisadi dinamikası bunu təsdiqləyir), İrəvanın iqtisadi cəhətdən güclü qonşuları ilə münasibətlərini normallaşdırmadan yaşaması çətin, bəlkə də, mümkünsüzdür.
Bununla yanaşı, indi ilk plana bilavasitə Ermənistanla Türkiyə arasındakı ziddiyyətlər çıxır. Bu ziddiyyətlər 1993-cü ildə məhz Qarabağ müharibəsi üzündən arxa plana keçmişdi. Halbuki bu o, təsəvvür olunandan daha ciddidir.
«Keçmişin kölgəsi»
Ankara-İrəvan münasibətlərindəki ağrılı nöqtələr detallı təhlilə getmədən belə, bir məqalənin miqyasını aşır. Ermənistandakı anti-Türkiyə isteriyasının, ekzistensional qorxunun yaşı ən azı 100 ildir. «Erməni soyqırımı», «erməni qətliamı» haqda söhbətlər, 1970-1980-ci illərdə Avropa şəhərlərində, ABŞ-da türkiyəli diplomatlara hücumlar etmiş məşhur terrorçuların milli qəhrəmana çevrilməsi, nifrət və düşmənçilik kultu – bütün bunlar haqda kifayət qədər yazılıb və danışılıb. Amma bir məqam da var ki, ona bir qədər az diqqət ayrılır – Ermənistan Türkiyənin dövlət sərhədlərini hələ də tanımır və ona qarşı ərazi ilddiası ilə çıxış edir. Bu iddiaların piki Birinci dünya müharibəsi dövrünə təsadüf edib. O zaman «Osmanlıların Konyaya qovulması» planı çərçivəsində türklərə məxsus Şərqi Anadoluda «qərbi Ermənistan»ın qurulması fərziyyəsi irəli sürülürdü. Amma bu, sadəcə kabinetlərdə, qapalı qapılar ardında müzakirə olunan plan deyildi. Məsələ Sevr müqaviləsində və Vudro Vilsonun «arbitraj qərarı»nda da əks olunmuşdu. Sonrakı hadisələr də hər kəsə məlumdur: Türkiyənin müstəqilliyi uğrunda müharibə, hələ Atatürk adını qazanmamış Mustafa Kamalın qələbəsi, Şərqi Anadolu və İzmirin azad edilməsi, artıq Osmanlı imperiyasının deyil, Türkiyə Cümhuriyyətinin sərhədlərinə məcburi qaydada yenidən baxılması, Qars və Moskva müqavilələrinin imzalanması… Yəqin ki, Avropanın aparıcı siyasətçilərinin bu qədər «atdığı» çox az xalq var. Odur ki, Nansenin bu fikirləri söyləməsinə həqiqətən bütün əsasları var idi: «Avropa siyasətinə cəlb olunmuş erməni xalqı yazıqdır! Yaxşı olardı ki, heç bir avropalı diplomat onların adını dilinə gətirməsin».
Amma sonradan hadisələr daha maraqlı şəkil alıb. Bir yandan Ermənistan SSRİ-nin tərkibinə qatılıb, Sovet İttifaqı isə 1920-ci illərdə Türkiyə ilə sərhədlər haqqında Qars və Moskva müqavilələrini imzalayıb. Digər tərəfdən isə SSRİ Türkiyəyə ərazi iddialarının yer aldığı xəritələri «əlində saxlayıb». Bununla da, Sovet Ermənistanına öz gerbində Ağrıdağın, yaxud, ermənilərin dediyi kimi, «Ararat»ın şəklini əks etdirmək icazəsi verilib. Bununla da, İrəvan Şərqi Anadoluya iddiasını rəsmi hala gətirib. Sovet illərində «erməni soyqırımı» mifi də bu cür ortaya atılıb. İrəvanda onun «qurban»larına ucaldılmış abidədə yenə də açıq şəkildə Ağrıdağa və «Qərbi Ermənistan»a eyham vurulub. SSRİ dağılan zaman Türkiyənin rəsmən narahatlığını ifadə edərək Ermənistanın ona qarşı ərazi iddiaları irəli sürə biləcəyini açıqlaması təsadüf deyildi.
Burada erməni diasporu da öz rolunu oynayıb və oynayır. Birincisi, Bakıda hələ 1990-cı illərdə istehza ilə vurğulandığı kimi, Yelisey meydanında gəzişən, Kaliforniyadakı villaların eyvanında əyləşərək Sakit okeanın mənzərəsini seyr edən ermənilər üçün Qarsın, Ərdahanın, Ağrıdağın, yaxud Van gölünün kimə məxsus olduğu haqda danışmaq daha asandır, nəinki Ermənistan sakinləri üçün. Bəli, erməni diasporunun istər siyasi, istər mədəni həyatı hər zaman bu mövzular ətrafında dövr edib: «soyqırımın nəticələrinin aşılması», Sevr sülh müqaviləsi, «Qərbi Ermənistan» və s.
Sərhədlər necə olsun?
Beləliklə, «soyqırımı qurbanları», «Qərbi Ermənistan» yaratmağın heç cür mümkün olmadığı Şərqi Anadolu torpaqları ilə bağlı isteriya Türkiyə ilə danışıqları çətinləşdirir. Doğrudur, bu gün müzakirələrdə sanki müsbət dinamika müşahidə olunur. Amma realist olsaq, hələ ki, tərəflərin müəyyən «ehtiyat gediş»ləri var və bu, əsas məsələni həll etmədən uğur görüntüsü yaratmağa imkan verir. Əsas məsələ isə əlbəttə ki, sərhədlərin tanınmasıdır. Türkiyə, təbii ki, ərazilərini Ermənistana hədiyyə etmək niyyətində deyil. Bəs Ermənistanın bu ərazi iddialarının üzərindən xətt çəkməyə siyasi iradəsi, cəsarəti çatacaqmı? Axı, o, onilliklər ərzində bunu az qala əsas ümummilli hədəf ranqına qaldırıb. İndi İrəvan dövlət gerbindən Ağrıdağın şəklini siləcəkmi?
Ermənistanın «ölülərini dəfn etmək», kökü yüz il əvvələ gedib çıxan ehtirasla yaşamağa son qoymasının vaxtı çoxdan çatıb. Bəs, erməni siyasətçilər buna hazırdırmı? Sual açıq qalır. Ermənistanın siyasi terror, cəmiyyətdə radikal qüvvələrin mövcudluğu ənənəsi də öz yerində. Demək, Ankara-İrəvan dialoqunun uğurlu sonuclanacağına tam əminlik hələ də yoxdur.

Is Yerevan ready to give up its claims to Turkish Eastern Anatolia?
Until recently the news about talks between the representatives of Armenia and Turkey held in Vienna would have sounded sensational. Today, however, it is practically a diplomatic routine. Azerbaijan's victory in the 44-day war has resulted in large-scale developments in the region, also pushing for dialogue between Armenia and Turkey.
Turkish Foreign Ministry issued a statement on the meeting between the special envoys for the normalisation of relations between Turkey and Armenia, ambassador Serdar Kilic and Ruben Rubinyan, deputy speaker of the Armenian parliament. It says the sides agreed to open the land border between Turkey and Armenia to third-country nationals, as well as to start direct cargo and air transport as soon as possible. It is reported that the parties have also discussed other possible steps to normalise relations.
Glass half empty or half full?
Apparently, the parties have outlined a roadmap, are working on concrete steps and generally demonstrate a willingness to agree.
But... it was not even about the refusal of Turkish authorities to grant the Armenian carrier Flyone an air passage to Beirut a week before the meeting in Vienna, which forced the company to cancel its flights to the capital of Lebanon and promise to pay compensation or exchange tickets. So, it was at least not surprising that after so many years of hostility, reconciliation could not have gone smoothly.
It is important however that the present talks cover a road map, protocols of intentions and so on, but not concrete steps. Just before the start of the talks in Vienna, Special Envoy Ruben Rubinyan told the members of the parliament that he did not see much progress in the negotiation process with Ankara. Moreover, he said that no specific document was being discussed with the Turkish side during the talks.
This fact is a serious reason to question whether it is realistic to expect a quick and ambitious breakthrough in the negotiations.
Perhaps this is not the end of the story, as Rubinyan has left the main difficulties behind the scenes simply because it is risky enough to voice them in Armenia.
Dialogue minus Garabagh
Thanks to one of the popular stereotypes emerged in the last thirty years, thanks also to Yerevan's lamentations, it has been believed that Turkey "held Armenia under siege" and refused to open the border with it. In fact, Ankara has made no secret that it did not have any intention to establish diplomatic relations with Armenia and open the border as long as there were Armenian occupants on Azerbaijani lands. Yet Armenia did not hesitate to call this decision a ‘blockade of Armenia’.
But now, after Azerbaijan's victory in the 44-day war, when Azerbaijan liberated its lands militarily, or rather militarily and politically, there is no more obstacle to the normalisation of relations between Armenia and Turkey, such as the occupation of Azerbaijani territories, which many experts considered to be almost the key impeding factor. At the same time, Baku makes it clear that it is not against the dialogue between Ankara and Yerevan, while the former coordinates the course of negotiations with Azerbaijan. Baku also regularly puts forward initiatives to create regional formats that would include Azerbaijan, Armenia and Turkey.
There is also an economic component. It has been said many times that without normalising relations with Azerbaijan and Turkey, Armenia cannot expect its economy to revive. The stakes are really high for Yerevan. It is enough to recall the shock of the Armenian political leadership with the situation at Yerevan’s Zvartnots international airport when the flights between Yerevan and Moscow were resumed after a long pause due to the pandemic—it looked like another Kabul airport. Experts understand perfectly well that Armenian citizens are fleeing primarily because of economic problems. It seems that Yerevan has a simple and clear plan of action: to normalise relations with Ankara and Baku as quickly as possible. Moreover, if Azerbaijan and Turkey can do well perfectly well without Armenia, as the economic dynamics of the region have proved over the past quarter century, it will be difficult if not impossible for Armenia to survive without normal relations with economically stronger neighbours.
In the meantime, the contradictions between Armenia and Turkey that have been pushed back since 1993 as a result of the Garabagh war now become steadily relevant. This is far more serious than it seems.
Shadow of the past
Even a simple list of the sore points between Ankara and Yerevan, let alone a detailed analysis of them, would go far beyond the scope of this article. What can be called both existential fears and anti-Turkish hysteria have been fuelled in Armenia for at least a hundred years. Much has been said and written about the ‘massacres’ and ‘Armenian genocide’, the glorification of terrorists who attacked Turkish diplomats in European and US cities in the 1970s and 1980s, the cult of hatred and enmity. Yet there is another issue that has been paid less attention to—Armenia has yet to recognise Turkey in its current borders and renounce its claims to the Turkish territory.
These claims peaked during the First World War, when the plan to "drive the Ottomans into Konya" was to create the so-called Western Armenia on the Eastern Anatolia. These were not just plans discussed in private offices behind closed doors, but were reflected in the Treaty of Sèvres and US President Woodrow Wilson's ‘Arbitral Award’ on Turkish-Armenian boundary. Further events are well known: the Turkish War of Independence, the victory of Mustafa Kemal before he was called Atatürk, liberation of Eastern Anatolia and Izmir, forced revision of post-war borders of the former Ottoman Empire, now the Republic of Turkey, signing of the Kars and Moscow treaties... There are few nations which have been ‘cheated’ so aggressively by the leading European politicians. Nansen had every reason to say the following: "Woe to the Armenian people dragged into European politics! It would have been better if no European diplomat had uttered that name.”
Then following events took an interesting turn. On the one hand, Armenia was part of the USSR, and the Soviet Union signed border treaties with Turkey back in the 1920s—the Kars and Moscow treaties. On the other hand, the USSR preferred to keep the map of territorial claims to Turkey up its sleeve, hence allowing Soviet Armenia to have Mount Ararat (Aghri-Dagh) on its coat of arms, thus denoting a claim to Eastern Anatolia. Similarly, the myth of the so-called Armenian genocide has also been promoted during the Soviet years. There is a monument to its ‘victims’ in Yerevan, with a clear allusion to the same Aghri-Dagh and Western Armenia. It is hardly coincidental that with the collapse of the USSR, Turkey officially expressed concern that Armenia might lay claim to its territory.
The Armenian diaspora played an instrumental role in this process. Well, for ethnic Armenians strolling through the Champs-Elysées or sitting on the balconies of their villas in California and admiring the panorama of the Pacific Ocean it is easy to speculate about who should own Kars, Ardahan, Aghri-Dagh and Lake Van than for ordinary Armenians living in Armenia. As a result, both the political and cultural life of the diaspora revolved around the same set of themes: 'overcoming the consequences of genocide', the Sèvres Peace Treaty, Western Armenia, etc.
So, what about the border?
All this hysteria around the lands of Eastern Anatolia, which has left the lamentations on the ‘victims of genocide’ far behind, has created a rather ambiguous situation in the talks with Turkey. There seems to be a positive momentum in the negotiations today. But so far both sides have made the ‘reserved moves’, which allow them to demonstrate success without touching upon the main issue, that is the recognition of borders. For obvious reasons, Turkey does not intend to give its territory to Armenia. But will Armenia have the political will and determination to denounce its territorial claims, which for decades have been elevated to the rank of almost the main national issue? Does this mean they will take the image of Aghri-Dagh off their coat of arms?
Armenia is long overdue to bury its dead ambitions and stop living with the hundred-years-old passions. But we have yet to know whether Yerevan politicians are ready for this move. Especially considering the Armenian traditions of political terror and the presence of radical forces. This means that the success of the dialogue between Ankara and Yerevan is still under question.