Konyada keçiriləcək İslam Oyunlarında Azərbaycan böyük idman heyəti ilə təmsil olunacaq
Bir neçə gündən sonra yayın ən mötəbər kütləvi yarışına start veriləcək. Avqustun 9-dan 18-dək Türkiyənin Konya şəhərində V İslam Həmrəyliyi Oyunları keçiriləcək. Yarışlarda 55 ölkədən 5 min idmançının iştirak edəcəyi gözlənilir.
24 idman növündə
Sayca V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının medalları ictimaiyyətə təqdim olunub. Atletlər 24 idman növündə 483 dəst medal uğrunda mübarizə aparacaqlar. Onlar atıcılıq, atletika, basketbol (3x3), velosiped, gimnastika (idman, bədii, aerobika), futbol, qılıncoynatma, güləş, ağır atletika, həndbol, cüdo, karate, kikboksinq, stolüstü tennis, kamandan oxatma, taekvando, voleybol, üzgüçülük və milli oxçuluq növlərində yarışacaqlar. Paralimpiyaçılar isə atletika, stolüstü tennis, kamandan oxatma, boccia və üzgüçülük yarışlarında güclərini sınayacaqlar.
Mötəbər yarışa Azərbaycan böyük idmançı heyəti ilə qatılacaq. Bütün idman növlərində təmsil olunacaq atletlərimiz artıq yarışa hazırlığı başa vurub. Stolüstü tennisçilərimiz Türkiyənin Konya şəhərində keçiriləcək İslam Həmrəyliyi Oyunlarına Qax Olimpiya İdman Kompleksində hazırlaşır. Baş məşqçi Mixail Timofeyev və böyük məşqçi Fərhad İsmayılovun rəhbərliyi altında məşqlərdə 10 idmançı - Vəzir Allahverdiyev, Nihad Məmmədov, Emin Məmmədov, Adil Əhmədzadə, İbrahim Ansari, Əliverdi Şahgəldiyev, Nəzakət Qarayeva, Ləman Abdulhəmidova, Zemfira Mikayılova və Mərziyyə Nurmətova iştirak edir. İdmançılar toplanışda fiziki, texniki və taktiki bacarıqlarını artırıb.
V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında ilk yarışlar həndbol üzrə olacaq. Həndbol yarışlarında çıxış edəcək kişilərdən ibarət Azərbaycan yığma komandasının məşqləri baş məşqçi Nasser Salimi və köməkçi məşqçi Vidadi Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilir. İyulun 22-dən etibarən Gürcüstana yollanan millimiz yerli komandalarla bir neçə yoxlama oyunlarında qüvvəsini sınayıb. Yığmamızın İslamiadadakı rəqibləri də məlumdur. Püşkatmanın nəticəsinə görə, “B” qrupunda yer alan komandamız Türkiyə və İran milliləri ilə qarşılaşacaq.
İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Azərbaycan kikboksinqçiləri avqustun 16-da mübarizəyə qoşulacaqlar. Hazırda milli komanda Balakən rayonunda təlim-məşq toplanışındadır. Komandamız Konyada həm lou kik, həm də full kontakt versiyalarında mübarizə aparacaq. Ümumilikdə orada 24 idmançı ilə təmsil olunacağıq.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Kikboksinq Federasiyanın prezidenti Orxan Əliyev bütün idmançılardan medal gözlədiyini söyləyib: “Bu yarışda qardaş Türkiyə idmançıları da güclü heyətlə mübarizə aparacaqlar. Eyni zamanda Özbəkistan, Qazaxıstan idmançıları da iddialı çıxışları ilə bütün kikboksinq yarışlarında yadda qalırlar. Buna baxmayaraq, bizim milli komandada dünyada tanınan idmançılarımız çıxış edir. Bu da bizə deməyə əsas verir ki, ilk üçlükdə Azərbaycan idmançıları da yer alacaq”.
Gimnastikada ölkəmiz həm fərdi, həm də qrup hərəkətlərində medal qazanmağa çalışacaq. Avropa çempionatının mükafatçısı olan bədii gimnastika üzrə yığma üzvlərimiz İslam Oyunlarının favoritləri sırasındadır.
400-dən çox idmançı
Yarışlar Türkiyədəki 13 kompleksdə təşkil olunacaq. Oyunların təntənəli açılış mərasimi avqustun 9-da baş tutacaq. Azərbaycan nümayəndə heyəti səfərə avqustun 5-də çarter reysi ilə yollanacaq. Azərbaycanı Konyada 400-dən çox idmançı təmsil edəcək. Heyətdə titullu idmançılar çoxluq təşkil edir. Təcrübəli idmançıların çıxış edəcəyi milli medal sıralamasında ilk üçlükdə olacağı proqnozlaşdırılır.
Qeyd edək ki, beşinci İslam Həmrəyliyi Oyunları ilk olaraq 2021-ci il avqustun 20-dən 29-dək keçirilməli idi. Lakin Tokioda keçirilməli olan Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunlarının 2020-ci ilin yayından 2021-ci ilə təxirə salınması səbəbindən və İdman federasiyalarının, idmançıların təqvimində yüklənmənin qarşısını almaq üçün Konya-2021 İslamiadasının 10-19 sentyabr 2021-ci il tarixlərində keçirilməsi qərara alınıb. Amma daha sonra COVID-19 pandemiyası səbəbindən Oyunlar yenidən təxirə salınıb. Bu dəfə 2022-ci il avqustun 9-18 avqust tarixlərinə.
Xatırladaq ki, ilk dəfə İslam Həmrəyliyi Oyunları Səudiyyə Ərəbistanında keçirilib. Dördüncü İslam Həmrəyliyi Oyunlarına Azərbaycan ev sahibliyi edib.Bakıdakı yarışda Azərbaycan milli komandası oyunları birinci yerdə başa vurub - 75 qızıl, 50 gümüş, 37 bürünc medal. 71 qızıla malik Türkiyə ikinci, 39 qızıl medal qazanmış İran isə üçüncü yeri tutub.

Large delegation to represent Azerbaijan at Islamic Games in Konya, Türkiye
In a few days, we are supposed to see the launch of the biggest mass sporting event of the summer—the 5th Islamic Solidarity Games (Konya-2021) to be held in the Turkish city of Konya on August 9-18. The competition should be attended by five thousand athletes from 55 countries.
In 24 sports
Samples of medals to be awarded to the winners of the Islamic Solidarity Games have already been presented to the public community. Athletes will compete for 483 sets of medals in 24 sports. These include shooting, athletics, basketball (3x3), cycling, gymnastics (artistic, aerobics), football, fencing, wrestling, weightlifting, handball, judo, karate, kickboxing, table tennis, etc. Paralympic athletes will compete in track and field, table tennis, archery, bocce and swimming.
Azerbaijan will take part in a prestigious competition with a large line-up of athletes. The athletes, who will be represented in all sports, are completing their preparations for the competition. Thus, ten athletes—Vezir Allahverdiyev, Nihad Mammadov, Emin Mammadov, Adil Ahmedzade, Ibrahim Ansari, Aliverdi Shahgeldiyev, Nazaket Garayeva, Laman Abdulhamidova, Zemfira Mikailova and Marziya Nurmetova—will soon finish their last table-tennis training sessions at the Gakh Olympic Sports Complex under the guidance of head coach Mikhail Timofeyev and head coach Farhad Ismayilov. At the training camp the athletes improve their physical, technical and tactical skills.
The first competition of the 5th Islamic Solidarity Games will be in handball. Azerbaijan men's handball team is trained by head coach Nasser Salimi and his assistant Vidadi Aliyev. The national team has been in Georgia since July 22 to play some friendly matches against local teams. The rivals of Azerbaijani handball players at the upcoming tournament are also known. According to the draw, our team will play against the teams of Türkiye and Iran in Group B.
Azerbaijani kickboxers will join the Islamic Solidarity Games on August 16. Currently they are at the training camp in Balakan. The team will consist of 24 athletes and is currently preparing to fight in Konya in lou kick and full contact versions of kickboxing.
President of the Azerbaijan Kickboxing Federation Orkhan Aliyev expects medals from all team members: "Thee will also be a strong line-up of athletes from brotherly Türkiye. Usually, athletes from Uzbekistan and Kazakhstan demonstrate quite successful performance at all kickboxing competitions. Our national team is also known over the world for its prominent kickboxers. That’s why we can expect that Azerbaijani athletes will be among the first troika of the best".
In gymnastics, the Azerbaijani team will try to win medals in both individual and group exercises. Our winners of European Championship in Rhythmic Gymnastics are among favourites of the Islamic Games.
More than 400 athletes
The competitions will be held at 13 sports complexes in Türkiye. The opening ceremony of the tournament will take place on August 9. The Azerbaijani delegation will take a charter flight on August 5. More than 400 people will compete in Konya. There are many titled athletes in the line-up. It is expected that the Azerbaijani team with experienced athletes can be among the top three in the ranking of national teams.
Initially, the Islamic Solidarity Games were slated for August 20-29, 2021. But since the Summer Olympic and Paralympic Games in Tokyo were postponed from summer 2020 to 2021 and to avoid the busy schedule of sports federations and athletes, it was decided to hold the Konya-2021 Islamic Games on September 10-19, 2021. Then, due to the COVID-19 pandemic outbreak, the Games were postponed again to August 9-18, 2022.
The first Islamic Solidarity Games were held in Saudi Arabia. Azerbaijan hosted the 4th Games. The Azerbaijani team finished first in Baku with 75 gold, 50 silver and 37 bronze medals, followed by Türkiye (71 gold medals) and Iran (39 gold medals).