Azərbaycan komandası İslam Həmrəyliyi Oyunlarından 99 medalla qayıdıb
Azərbaycanda uğurla keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarından 5 il ötür. Ölkəmiz həmin yarışda 162 medal qazanmışdı (75 qızıl, 50 gümüş və 37 bürünc). 2022-ci ildə isə İslamiada qardaş Türkiyənin Konya şəhərində keçirilib.
V İslam Həmrəyliyi Oyunları 2021-ci ildə keçirilməli idi. Lakin İslamiada koronavirus pandemiyası üzündən təxirə salınıb. Növbəti İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Türkiyənin qədim şəhərlərindən biri olan Konyada keçirilməsi təsadüfi deyil. Asiya ilə Avropa arasında körpü rolunu oynayan Konya bir çox mədəniyyətlərin beşiyi olub. Qədim tarixi olan Konya həm də islam sivilizasiyasının mühüm mərkəzlərindən sayılır. Böyük təsəvvüf şairlərindən olan Cəlaləddin Ruminin türbəsi isə zahidlər üçün ziyarətgahdır.
Qeyd etmək istərdim ki, Bakıdan fərqli olaraq, Konyadakı yarışda oyun proqramında ciddi dəyişiklik edilib. Yeni idman növləri köhnələri əvəzləyib. Azərbaycanın bəzi idman növlərində əsas heyətlə yollanmadığını qeyd etmək yerinə düşər. Buna səbəb cüdo, güləş kimi idman növlərində növbəti ay dünya çempionatının keçirilməsi idi. Yəni federasiyalar əsas heyəti məhz dünya çempionatı üçün qorumaq seçiminin üzərində dayanıb.
İslam Həmrəylik Oyunlarının təntənəli açılış mərasimində Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər. Azərbaycan idmançıları ölkələrin paradı zamanı tamaşaçılar tərəfindən böyük coşqu ilə qarşılanıb.
54 ölkə arasında
Ümumilikdə, Azərbaycanı İslamiadada 281 idmançı təmsil edib. Belə ki, Türkiyədən sonra ölkəmiz ən böyük nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub. Azərbaycan idmançıları ağır atletika, atıcılıq, atletika, basketbol 3x3 (qadınlar və kişilər), cüdo, futbol, güləş, gimnastika, aerobika, həndbol (qadınlar və kişilər), karate və s. yarışlarda iştirak ediblər. 15 günlük yarışların sonunda Azərbaycan idmançıları V İslam Həmrəyliyi Oyunlarını 99 medalla 4-cü sırada başa vurub. Medallardan 29-u qızıl, 36-sı gümüş, 34-ü isə bürüncdür. Xatırladaq ki, İslamiadada 54 ölkədən 4 mindən çox atlet idmanın 24 növü üzrə 483 dəst medal uğrunda mübarizə aparıb.
Azərbaycan komandasında medal sayına gürə ilk sırada güləşçilər dayanır. Pəhləvanlarımız 23 medala layiq görülüb, onlardan 8-i qızıl medaldır. İkinci yerdə gimnastika nümayəndələridir. Üç növ gimnastikada idmançılarımız cəmdə 17 medal qazanıb, onlardan 8-i qızıl medal olub. Üçüncü yerdə qeyri-Olimpiya idman növünün – kikboksinqin idmançılarıdır. Onlar 3-ü qızıl olmaqla 15 medal qazanıblar.
“Qızıl” adlar
Konyada V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında xüsusilə fərqlənən idmançıların adlarını sadalamaq istərdim: güləşdə Mariya Stadnik, Leyla Qurbanova, Jalə Əliyeva, Eldəniz Əzizli, Həsrət Cəfərov, Rafik Hüseynov, Hacı Əliyev, Turan Bayramov. Kikboksçular arasında Anar Məmmədov, Fərid Ağamoğlanov, Bəhram Rəcəbzadə və Balabəy Ağayevin uğurlu çıxışlarını qeyd etməliyik. Karatedə İrina Zaretska, taekvondoda Fəridə Əzizova, atletikada Anna Skidan, üzgüçülükdə Ramil Vəlizadə, stend atıcılığında Nurlana Cəfərova və Cavid Həsənov fərqləniblər. Basketbol üzrə qadın yığmamız da ən yüksək əyarlı medala layiq görülüb.
Gimnastlarımızın çıxışını xüsusilə qeyd etmək lazımdır. Belə ki, fərdi bədii gimnastika proqramında qüvvəsini sınayan Zöhrə Ağamirova qızıl (lent və gürzlər), gümüş (halqa) və bürünc (top) medallar qazanıb. Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan və Darya Sorokinadan ibarət bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandamız isə 3 lent və 2 topla qızıl, 5 halqa ilə gümüş medala layiq görülüb. Fərdi proqramda finalda çıxış edən təmsilçimiz İlona Zeynalova gürzlərlə 4-cü, lentlə 6-cı olub. Alina Gözəlova isə topla 4-cü, halqa ilə çıxışına görə 7-ci yeri tutub. Ümumilikdə bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandasının üzvləri V İslam Həmrəyliyi Oyunlarını 8 medalla (5 qızıl, 2 gümüş, 1 bürünc) başa vurub.
Aerobika gimnastikası üzrə idmançılar da uğurlu çıxışları ilə yadda qalıblar. Belə ki, fərdi proqramla çıxış edən Vladimir Dolmatov qızıl, Mədinə Mustafayeva isə gümüş medal qazanıb. Üstəlik, bütün rəqiblərini qabaqlayan Vladimir və Mədinə qarışıq cütlüklər arasında çempion olublar. Bundan başqa, Xoşqədəm Quliyeva, Mədinə Mustafayeva və Vladimir Dolmatov üçlük tərkibində gümüş medal qazanıblar.
Beləliklə, gimnastikanın bu növü üzrə komandamızın üzvləri İslamiadanı 5 medalla (2 qızıl və 3 gümüş) başa vurub. Ümumilikdə, Azərbaycan gimnastlarının V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında qazandıqları medalların sayı 17-yə (8-7-2) çatıb.
Prezidentin yüksək qiyməti
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakıda V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında medal qazanan idmançılarla görüşüb. Prezident İlham Əliyev idmançıların nəticəsindən razı qaldığını bildirib: “Konyadan Vətənə qayıtmısınız, böyük qələbə ilə qayıtmısınız. Ölkəmizin idman şöhrətini bir daha yüksəklərə qaldırmısınız. Bu münasibətlə sizi ürəkdən təbrik edirəm və əldə edilmiş nailiyyətlərlə bağlı sizə öz təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Əminəm ki, Azərbaycan xalqı sizinlə fəxr edir. Çünki bütün dünyaya bir daha göstərmisiniz ki, Azərbaycan idman ölkəsidir, Azərbaycan idmançıları öz gücü ilə seçilən idmançılardır. V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında dördüncü yerə layiq görülmək çox böyük nailiyyətdir. Bu nailiyyət onu göstərir ki, bizim əvvəlki uğurlarımız təsadüfi xarakter daşımırdı”.
Qeyd edəki, Prezident İlham Əliyev idmançıları, onların məşqçiləri və idmançıların oyunlara hazırlığı prosesində iştirak etmiş digər mütəxəssislərin mükafatlandırılması üçün Azərbaycan Respublikasının 2022-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinə 10 milyon manat vəsait ayrılması barədə sərəncam imzalayıb.

Сборная Азербайджана вернулась с Игр исламской солидарности с 99 медалями
Прошло пять лет, как в Азербайджане с большим успехом прошли IV Игры исламской солидарности, где национальная сборная в командном зачете заняла первое место со 162 медалями (75 золотых, 50 серебряных и 37 бронзовых). И вот в 2022 году Исламиада уже в братской Турции - в Конье.
V Игры исламской солидарности должны были состояться еще в 2021 году, однако из-за глобальной пандемии были отложены. Проведение очередной Исламиады в Конье, одном из древних городов Турции, не случайно. Этот город, издавна играющий роль моста между Азией и Европой, был колыбелью многих культур. Конья, которая имеет древнюю историю, считается также одним из важных центров исламской цивилизации. А мавзолей одного из великих поэтов-суфиев Джалаладдина Руми является местом паломничества для верующих.
Следует сказать, что, в отличие от Баку, на соревнованиях в Конье в программу Игр были внесены значительные изменения. На смену имевшимся пришли новые виды спорта. Отметим также, что в некоторых дисциплинах Азербайджан был представлен неосновным составом. Причиной тому планы по участию в сентябре в чемпионатах мира по дзюдо и борьбе - национальные федерации этих видов спорта пришли к решению поберечь «золотой фонд» команд для выступлений именно на этих соревнованиях.
В торжественной церемонии открытия Игр исламской солидарности приняли участие Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Азербайджана Ильхам Алиев, Первый вице-президент Мехрибан Алиева и другие официальные лица. Азербайджанские спортсмены во время парада стран были встречены зрителями с большим энтузиазмом.
Среди 54 стран
Всего Азербайджан делегировал на Исламиаду 281 спортсмена. Таким образом, после Турции наша страна была представлена самой большой делегацией. Азербайджанские спортсмены участвовали в соревнованиях по тяжелой атлетике, стрельбе, атлетике, баскетболу 3х3 (женщины и мужчины), дзюдо, футболу, борьбе, гимнастике, аэробике, гандболу (женщины и мужчины), карате и т.д.
По итогам 15-дневных соревнований национальная сборная завершила V Игры исламской солидарности на 4-м месте с 99 медалями - 29 золотых, 36 серебряных и 34 бронзовые.
На Исламиаде более 4 тысяч атлетов из 54 стран боролись за 483 комплекта медалей в 24 видах спорта.
В азербайджанской команде первое место по количеству медалей занимают борцы. Наши пехлеваны были удостоены 23 медалей, восемь из которых золотые. На втором месте - представители гимнастики. В трех видах гимнастики наши спортсмены завоевали 17 медалей, восемь из них золотые. А на третьем месте спортсмены неолимпийского вида спорта - кикбоксинга. У них 15 медалей, в числе которых три «золота».
«Золотые» имена
Хотелось бы поименно перечислить спортсменов, особо отличившихся на Играх в Конье. В борьбе это Мария Стадник, Лейла Гурбанова, Жаля Алиева, Эльданиз Азизли, Хасрат Джафаров, Рафик Гусейнов, Гаджи Алиев, Туран Байрамов. Среди кикбоксеров надо выделить успешные выступления Анара Мамедова, Фарида Агамогланова, Бахрама Раджабзаде и Балабея Агаева. В карате отличилась Ирина Зарецкая, в таэквондо - Фарида Азизова, в легкой атлетике - Анна Скидан, в плавании - Рамиль Велизаде, в стендовой стрельбе - Нурлана Джафарова и Джавид Гасанов. В баскетболе наша женская сборная также была удостоена самых высоких наград.
Особо следует отметить выступление наших гимнасток. Так, Зохра Агамирова, испытавшая свои силы в индивидуальной программе по художественной гимнастике, взяла «золото» (лента и булавы), «серебро» (обруч) и «бронзу» (мяч). Наша команда по художественной гимнастике в составе Гюлли Агаларзаде, Ляман Алимурадовой, Камиллы Алиевой, Зейнаб Гумметовой, Елизаветы Лузан и Дарьи Сорокиной завоевала золотую медаль в групповых упражнениях с 3 лентами и 2 мячами и серебряную - с 5 обручами. Наша представительница Илона Зейналова, выступившая в финале в индивидуальной программе, стала 4-й с булавами и 6-й - с лентой. Алина Гезалова заняла 4-е место с мячом, а также 7-е - за выступление с обручем. В целом члены национальной команды Азербайджана по художественной гимнастике завершили V Игры исламской солидарности с 8-ю медалями (5 золотых, 2 серебряные, 1 бронзовая).
Спортсмены по аэробной гимнастике также запомнились успешными выступлениями. Так, Владимир Долматов, исполнив индивидуальную программу, завоевал золотую медаль, а Мадина Мустафаева - серебряную. Опередив всех своих соперников, Владимир и Мадина стали чемпионами в программе смешанных пар. Кроме того, Мадина, Владимир и Хошгадам Гулиева заняли второе место в составе трио. Члены нашей команды по этому виду гимнастики завершили Игры с 5-ю медалями (2 «золота» и 3 «серебра»). Таким образом, в общей сложности количество медалей у азербайджанских гимнастов на V Играх исламской солидарности достигло 17 (8-7-2).
Высокая оценка Президента
Президент Азербайджана     Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева встретились в Баку со спортсменами, завоевавшими медали на V Играх исламской солидарности. Ильхам Алиев выразил удовлетворение выступлением национальной команды: «Вы вернулись из Коньи на Родину, вернулись с большой победой. Еще раз возвысили спортивную славу нашей страны. Сердечно поздравляю вас по этому случаю и хочу выразить вам признательность за достигнутые успехи. Уверен, что азербайджанский народ гордится вами, потому что вы еще раз продемонстрировали всему миру, что Азербайджан - спортивная страна, что азербайджанские спортсмены отличаются своей силой. Четвертое место на V Играх исламской солидарности - очень большое достижение. Это достижение свидетельствует о том, что наши прежние успехи носили не случайный характер».
Отметим, что Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о выделении Министерству молодежи и спорта Азербайджана 10 миллионов манатов для награждения спортсменов, их тренеров и других специалистов, участвующих в процессе подготовки к Играм.