Azərbaycan komandası İslam Həmrəyliyi Oyunlarından 99 medalla qayıdıb
Azərbaycanda uğurla keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarından 5 il ötür. Ölkəmiz həmin yarışda 162 medal qazanmışdı (75 qızıl, 50 gümüş və 37 bürünc). 2022-ci ildə isə İslamiada qardaş Türkiyənin Konya şəhərində keçirilib.
V İslam Həmrəyliyi Oyunları 2021-ci ildə keçirilməli idi. Lakin İslamiada koronavirus pandemiyası üzündən təxirə salınıb. Növbəti İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Türkiyənin qədim şəhərlərindən biri olan Konyada keçirilməsi təsadüfi deyil. Asiya ilə Avropa arasında körpü rolunu oynayan Konya bir çox mədəniyyətlərin beşiyi olub. Qədim tarixi olan Konya həm də islam sivilizasiyasının mühüm mərkəzlərindən sayılır. Böyük təsəvvüf şairlərindən olan Cəlaləddin Ruminin türbəsi isə zahidlər üçün ziyarətgahdır.
Qeyd etmək istərdim ki, Bakıdan fərqli olaraq, Konyadakı yarışda oyun proqramında ciddi dəyişiklik edilib. Yeni idman növləri köhnələri əvəzləyib. Azərbaycanın bəzi idman növlərində əsas heyətlə yollanmadığını qeyd etmək yerinə düşər. Buna səbəb cüdo, güləş kimi idman növlərində növbəti ay dünya çempionatının keçirilməsi idi. Yəni federasiyalar əsas heyəti məhz dünya çempionatı üçün qorumaq seçiminin üzərində dayanıb.
İslam Həmrəylik Oyunlarının təntənəli açılış mərasimində Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər. Azərbaycan idmançıları ölkələrin paradı zamanı tamaşaçılar tərəfindən böyük coşqu ilə qarşılanıb.
54 ölkə arasında
Ümumilikdə, Azərbaycanı İslamiadada 281 idmançı təmsil edib. Belə ki, Türkiyədən sonra ölkəmiz ən böyük nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub. Azərbaycan idmançıları ağır atletika, atıcılıq, atletika, basketbol 3x3 (qadınlar və kişilər), cüdo, futbol, güləş, gimnastika, aerobika, həndbol (qadınlar və kişilər), karate və s. yarışlarda iştirak ediblər. 15 günlük yarışların sonunda Azərbaycan idmançıları V İslam Həmrəyliyi Oyunlarını 99 medalla 4-cü sırada başa vurub. Medallardan 29-u qızıl, 36-sı gümüş, 34-ü isə bürüncdür. Xatırladaq ki, İslamiadada 54 ölkədən 4 mindən çox atlet idmanın 24 növü üzrə 483 dəst medal uğrunda mübarizə aparıb.
Azərbaycan komandasında medal sayına gürə ilk sırada güləşçilər dayanır. Pəhləvanlarımız 23 medala layiq görülüb, onlardan 8-i qızıl medaldır. İkinci yerdə gimnastika nümayəndələridir. Üç növ gimnastikada idmançılarımız cəmdə 17 medal qazanıb, onlardan 8-i qızıl medal olub. Üçüncü yerdə qeyri-Olimpiya idman növünün – kikboksinqin idmançılarıdır. Onlar 3-ü qızıl olmaqla 15 medal qazanıblar.
“Qızıl” adlar
Konyada V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında xüsusilə fərqlənən idmançıların adlarını sadalamaq istərdim: güləşdə Mariya Stadnik, Leyla Qurbanova, Jalə Əliyeva, Eldəniz Əzizli, Həsrət Cəfərov, Rafik Hüseynov, Hacı Əliyev, Turan Bayramov. Kikboksçular arasında Anar Məmmədov, Fərid Ağamoğlanov, Bəhram Rəcəbzadə və Balabəy Ağayevin uğurlu çıxışlarını qeyd etməliyik. Karatedə İrina Zaretska, taekvondoda Fəridə Əzizova, atletikada Anna Skidan, üzgüçülükdə Ramil Vəlizadə, stend atıcılığında Nurlana Cəfərova və Cavid Həsənov fərqləniblər. Basketbol üzrə qadın yığmamız da ən yüksək əyarlı medala layiq görülüb.
Gimnastlarımızın çıxışını xüsusilə qeyd etmək lazımdır. Belə ki, fərdi bədii gimnastika proqramında qüvvəsini sınayan Zöhrə Ağamirova qızıl (lent və gürzlər), gümüş (halqa) və bürünc (top) medallar qazanıb. Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan və Darya Sorokinadan ibarət bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətləri komandamız isə 3 lent və 2 topla qızıl, 5 halqa ilə gümüş medala layiq görülüb. Fərdi proqramda finalda çıxış edən təmsilçimiz İlona Zeynalova gürzlərlə 4-cü, lentlə 6-cı olub. Alina Gözəlova isə topla 4-cü, halqa ilə çıxışına görə 7-ci yeri tutub. Ümumilikdə bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandasının üzvləri V İslam Həmrəyliyi Oyunlarını 8 medalla (5 qızıl, 2 gümüş, 1 bürünc) başa vurub.
Aerobika gimnastikası üzrə idmançılar da uğurlu çıxışları ilə yadda qalıblar. Belə ki, fərdi proqramla çıxış edən Vladimir Dolmatov qızıl, Mədinə Mustafayeva isə gümüş medal qazanıb. Üstəlik, bütün rəqiblərini qabaqlayan Vladimir və Mədinə qarışıq cütlüklər arasında çempion olublar. Bundan başqa, Xoşqədəm Quliyeva, Mədinə Mustafayeva və Vladimir Dolmatov üçlük tərkibində gümüş medal qazanıblar.
Beləliklə, gimnastikanın bu növü üzrə komandamızın üzvləri İslamiadanı 5 medalla (2 qızıl və 3 gümüş) başa vurub. Ümumilikdə, Azərbaycan gimnastlarının V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında qazandıqları medalların sayı 17-yə (8-7-2) çatıb.
Prezidentin yüksək qiyməti
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakıda V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında medal qazanan idmançılarla görüşüb. Prezident İlham Əliyev idmançıların nəticəsindən razı qaldığını bildirib: “Konyadan Vətənə qayıtmısınız, böyük qələbə ilə qayıtmısınız. Ölkəmizin idman şöhrətini bir daha yüksəklərə qaldırmısınız. Bu münasibətlə sizi ürəkdən təbrik edirəm və əldə edilmiş nailiyyətlərlə bağlı sizə öz təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Əminəm ki, Azərbaycan xalqı sizinlə fəxr edir. Çünki bütün dünyaya bir daha göstərmisiniz ki, Azərbaycan idman ölkəsidir, Azərbaycan idmançıları öz gücü ilə seçilən idmançılardır. V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında dördüncü yerə layiq görülmək çox böyük nailiyyətdir. Bu nailiyyət onu göstərir ki, bizim əvvəlki uğurlarımız təsadüfi xarakter daşımırdı”.
Qeyd edəki, Prezident İlham Əliyev idmançıları, onların məşqçiləri və idmançıların oyunlara hazırlığı prosesində iştirak etmiş digər mütəxəssislərin mükafatlandırılması üçün Azərbaycan Respublikasının 2022-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinə 10 milyon manat vəsait ayrılması barədə sərəncam imzalayıb.

Azerbaijani team returns from Islamic Solidarity Games with 99 medals
Five years have passed since the 4th Islamic Solidarity Games (ISG) held with great success in Azerbaijan, where the national team of the country took the first place in the team competition with 162 medals (75 gold, 50 silver and 37 bronze). And now, in 2022, the ISG was held in Konya, Turkey.
The 5th ISG tournament was due to be held back in 2021, but due to the global pandemic, the games were postponed. It is no coincidence that the next Islamic Games took place in Konya, one of Turkey's ancient cities. This city has long been known as a bridge between Asia and Europe and the cradle of many cultures. Thank to its ancient history, Konya is also known as one of the important centres of Islamic civilization. The mausoleum of one of the great Sufi poets, Jalaluddin Rumi, is a place of pilgrimage for the faithful.
Unlike in Baku, the programme of competition in Konya has undergone significant changes. New types of sport replaced the existing ones. In some disciplines Azerbaijan was not represented by the main team because the national federations of respective sports decided to save the teams for the world judo and wrestling championships slated for September.
The opening ceremony of the Islamic Solidarity Games was attended by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva and other officials. Azerbaijani athletes were greeted with great enthusiasm during the parade.
One of 54 countries
In total, Azerbaijan was represented by 281 athletes in Konya, being the largest delegation after Turkey. Azerbaijani athletes took part in competitions in weightlifting, shooting, athletics, 3x3 basketball (women and men), judo, football, wrestling, gymnastics, aerobics, handball (women and men), karate, etc.
At the end of the fifteen-day competition, the Azerbaijani national team finished the Games as the best fourth with 99 medals - 29 gold, 36 silver and 34 bronze.
More than 4,000 athletes from 54 countries competed for 483 sets of medals in 24 sports.
The wrestlers from Azerbaijan ranked first in terms of the number of medals. The national wrestling team was thus awarded 23 medals, eight of which were gold. Our gymnasts were the second best team of the Games. In three of the disciplines, they won 17 medals, including 8 gold. The third best performance was demonstrated by the Azerbaijani kickboxers, which is not included in the list of Olympic games: 15 medals, including 3 gold medals.
Golden names
We are glad to present you the names of athletes who have demonstrated an outstanding performance at the Konya Games. Wrestlers Maria Stadnik, Leyla Gurbanova, Zhala Aliyeva, Eldaniz Azizli, Hasrat Jafarov, Rafig Huseynov, Haji Aliyev and Turan Bayramov; kickboxers Anar Mammadov, Farid Aghamoghlanov, Bahram Rajabzade and Balabey Aghayev; karate-ka Irina Zaretskaya; taekwondo-ka Farida Azizova; Anna Skidan in track-and-field athletics; Ramil Velizade in swimming and Nurlana Jafarova and Javid Hasanov in shooting. In basketball, our women's team was also awarded the highest honours.
The performance of our gymnasts deserves a special mention. Thus, Zohra Aghamirova was awarded the gold, silver and bronze medals for her performances with ribbon and clubs, hoop and ball, respectively. Our rhythmic gymnastics team consisting of Gullu Aghalarzade, Laman Alimuradova, Kamilla Aliyeva, Zeynab Hummatova, Yelizaveta Luzan and Daria Sorokina won a gold medal in group exercises with 3 bands and 2 balls and a silver medal with 5 hoops. Ilona Zeynalova made it to the finals in the individual programme and became the 4th and 6th best athlete for her performances with clubs and ribbon, respectively. Alina Gozalova took the 4th place with the ball, and the 7th place for her performance with the hoop. In total the members of Azerbaijan's national rhythmic gymnastics team finished the Islamic Solidarity Games with 8 medals (5 gold, 2 silver, 1 bronze).
The aerobic gymnastics athletes also demonstrated successful performances. Vladimir Dolmatov won a gold medal and Madina Mustafayeva—a silver medal in the individual programme. Vladimir and Madina became champions in the mixed doubles programme. In addition, Madina, Vladimir and Khoshgadam Guliyeva became the second best in the trio. Members of Azerbaijan’s gymnastics team finished the ISG with 5 medals (2 golds and 3 silvers). In total, the number of medals of Azerbaijani gymnasts in the 5th Islamic Solidarity Games reached 17 (8-7-2).
Appreciation from president
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva met the ISG medallists in Baku. Ilham Aliyev expressed his satisfaction with the performance of the national team: "You returned to Azerbaijan with great victory. You have once more glorified the sport traditions of our country. I sincerely congratulate you on this occasion and would like to express my gratitude for your performance. I am sure the Azerbaijani people is proud of you because you have once more proved to the world that Azerbaijan is a sports country, Azerbaijani sportsmen are known for their potential. Fourth place in the 5th Islamic Solidarity Games is a great achievement. This shows that our success in the past was not accidental.
President Ilham Aliyev then signed an order to allocate ₼10m to the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan to reward athletes, their coaches and other professionals involved in the preparations for the ISG.