“ƏN SƏRT QIŞ” ASTANASINDA
Avropa Ukraynadakı müharibə nəticəsində yaranan enerji böhranının qarşısını almaq üçün resursları səfərbər edir
Avropa hazırda bu ilin sonuna qədər Rusiya neftinin idxalını azaltmağa və 2027-ci ilə qədər Rusiya təbii qazından tamamilə imtina etməyə çalışır. Rusiya isə öz növbəsində bununla bağlı əks tədbirlər həyata keçirir və təbii ki, ən həssas nöqtəyə zərbələr endirir. Söhbət Avropaya enerji resurslarının tədarükündən gedir. Rusiya bu məsələdə Avropaya ciddi zərbələr endirir, amma ehtiyatla... Çünki Moskva hesab edir ki, “qoca qitə” gec-tez Rusiyadan enerji resursları tədarükündən asılılıq və sərt qış təhdidi qarşısında “əli ətəyindən uzun” Rusiya ilə barışığa gəlməli olacaq.
“Qazprom” isə təbii qazın rublla ödəniş sxemini tətbiqini davam etdirdiyi dövrdə “Şimal axını-1” üçün lazım olan turbini Almaniyadan almağa tələsmir və Avropaya “mavi yanacaq” nəqlinin həcmini azaldır. Bu məqamda qeyd edək ki, Rusiyanın ən böyük təbii qaz inhisarçısı “Şimal axını-1” kəməri vasitəsilə ixracı sentyabrda cəmi 3 gün ərzində dayandıracağı ilə bağlı xəbərdarlıq edib. Bu xəbər onsuz da qeyri-sabit olan “mavi yanacaq” bazarında çalxalanmalara səbəb olub. Nəticədə, Avropada təbii qazın qiyməti bu ilin martından bəri ilk dəfə 1000 kubmetr üçün 3000 dollar həddini keçib.
Beləliklə, əgər qış soyuq keçərsə, Avropanın bəzi ölkələrində əhəmiyyətli dərəcədə təbii qaz çatışmazlığı ola bilər. Bu da “mavi yanacağın” istehlakının məhdudlaşdırılması və bu enerji resursunun qiymətinin xeyli artması ilə nəticələnəcək.
Avropasayağı qənaət
İyunda “Qazprom” “Şimal axını-1” vasitəsilə təbii qazın nəqlini 20 %-dək azaldıb. Qeyd edək ki, bu kəmər vasitəsilə sutkada maksimum 167 milyon kubmetr təbii qaz ixracı mümkündür. Avqustun 31-dən isə bu kəmərlə ixrac tamamilə dayandırılıb. Şirkət buna səbəb kimi profilaktik işləri göstərir. Doğrudur, “Qazprom” heç bir nasazlıq olmayacağı təqdirdə, tədarüklərin sentyabrın 2-də bərpa olunacağına vəd edir. Amma təbii qaz nəqlinin sutkada 33 milyon kubmetrdən çox olacağını gözləməyə dəyməz.
Bu arada, Almaniyanın Neft, Qaz və Geotermal Enerji İstehsalçıları Assosiasiyasının direktoru Lüdviq Merinqin fikrincə, “Şimal axını-1” vasitəsilə təbii qaz nəqlinin yenidən dayandırılması əslində, Avropanın Rusiyadan təbii qaz asılılığından açıq-aşkar istifadə cəhdidir. Əlbəttə ki, bu məsələdə onunla razılaşmamaq çətindir. Bu isə onu deməyə əsas verir ki, Brüssel Moskvaya qarşı sanksiya siyasətini davam etdirərsə, qış mövsümündə adı çəkilən kəmərlə “mavi yanacaq” nəqli daha tez-tez dayandırıla bilər.
Ümumiyyətlə, bununla bağlı, proqnoz ürəkaçan deyil. Ekspertlərin qışda Avropada enerji sahəsində son dərəcə çətin vəziyyətinin olacağına dair gözləntiləri ilə razılaşmamaq mümkün deyil. Onların fikrincə, Rusiya təbii qaz ixracını daha da azalda bilər. Üstəlik, Moskva bunu havaların ən soyuq keçdiyi dönəmdə edə bilər.
Bundan başqa, ekspertlərin proqnozlarına əsasən, gələcək aylarda da “Şimal axını-1” vasitəsilə təbii qazın tədarükü həcmi kəmərin ötürücülük qabiliyyəti nöqteyi-nəzərindən, 0-20 % arasında dəyişəcək. Bu isə öz növbəsində gələn ilin qışında Avropada ressesiya ilə nəticələnə bilər.
Moskva Aİ-nin Rusiya neft-qazından asılılığından kozır kimi istifadə etməyə davam etməsi və Rusiyadan “mavi yanacağın” tədarükünün azalması fonunda təşkilata üzv olan dövlətlərin hökumətləri enerji istehlakına dair məhdudlaşdırıcı tədbirlərin tətbiqi ilə məşğuldurlar. Söhbət qışda təbii qaz istehlakının 15 % azaldılmasından gedir.
Üstəlik, təbii qaz çatışmazlığı Avropa ölkələrini yenidən kömürdən istifadə etməyə vadar edir. Məsələn, İtaliya, Almaniya kimi, ölkələr kömürdən mərhələli şəkildə imtina edilməsini hələlik təxirə salınmasına qərar verib. Bundan başqa, Niderlandda iqlim böhranı səbəbindən fəaliyyəti üçdə birədək azaldılan kömürlə işləyən elektrik stansiyalarının gücünün 2024-cü ilə qədər tam istifadə edilməsinə qərar verilib. Avstriyada isə bundan qabaq bağlanan “Verbund” elektrik stansiyası yenidən kömürlə işləyəcək. Üstəlik, bu ölkədə təbii qazla işləyən elektrik stansiyalarında maye yanacaqdan istifadə oluna bilər.
Bu məqamda qeyd edək ki, Fransa hakimiyyəti ölkədə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəni artırmağı və təbii qaz anbarlarını doldurmağı planlaşdırır. Hətta prezident Emmanuel Makron Fransanın enerjiyə qənaət planını “ümumi səfərbərlik” adlandırıb. Bundan əlavə, ölkə hakimiyyəti fransızlara gündə bir dəfə qabyuyan maşından istifadə etməyi və işıqları söndürməyi unutmamağı məsləhət görür. Sentyabrda hökumət gecə vaxtı işıqlı reklamdan istifadəni qadağan edən fərman imzalayacağını, həmçinin istilik sisteminin işlədiyi və ya kondisionerlə təchiz edilmiş mağazaların qapılarının açıq saxlanmasına ümummilli qadağanın müddətini uzadacağını vəd edir.
İtaliyaya gəlincə, bu ölkədə məktəb və dövlət qurumlarında istilik sistemi və kondisioner vasitəsilə havalandırmanın azaldılması məqsədilə yaz mövsümündən etibarən “termostat əməliyyatı”na start verilib. Bundan sonra kondisionerlərlə temperaturun 27 dərəcədən aşağı olduğu otaqlarda havanı soyutmaq, qışda isə 19 dərəcədən yuxarı temperaturda isitməyə icazə verilmir. Bu qaydaları pozanları 500 avrodan 3000 avroya qədər cərimə gözləyir. Daha sonra Almaniya və İspaniya da bu qaydadan istifadə etməyə qərar verib.
Almaniyada fərdi istehlakçıları kondisionerdən istifadəni azaltmaq, avtomobil əvəzinə ictimai nəqliyyatdan istifadə etmək və hətta duş başlıqlarını daha az su istifadə edənlərə dəyişməklə bağlı kampaniyaya başlanılıb. Bu ölkənin bir çox şəhərlərində yerli hakimiyyət orqanları hovuzlarda suyun temperaturunu aşağı salmağa və şəhərin işıqlandırılmasını azaltmağa qərar verib.
Yeri gəlmişkən, Almaniyada istehlakçılar ev təsərrüfatları üçün təbii qazın qiymətinin ildə bir neçə yüz avro artacağını gözləyirlər. Buna görə çox sayda Almaniya vətəndaşı günəş panellərinin quraşdırılması ilə fəal şəkildə maraqlanmağa başlayıb. Üstəlik, kömür satıcıları anbarlardakı ehtiyatları doldurmağa çatdırmırlar. Yüksək qiymətlər və qış üçün ehtiyatların yığılması zərurəti artıq Almaniya hakimiyyətini ölkənin “mavi yanacaq” istehlakını tənzimləməyə məcbur edib. Bundan isə ən çox polad sənayesi və gübrə istehsalçıları zərər görür.
Bu arada, Belçikada elektrik enerjisinə qənaət edən vətəndaşları və şirkətləri maddi baxımdan həvəsləndirməyə qərar verilib. Mart ayından ölkədə tikinti materialları, binaların sökülməsi və yenidən qurulması, günəş enerjisi ilə işləyən günəş panellərinin, istilik nasoslarının və isti su qazanlarının quraşdırılması üçün xidmətlərə görə ƏDV dərəcələri (21 %-dən 6 %-ə) endirilib.
İspaniya parlamenti hökumətin hazırladığı təbii qaza qənaət planını təsdiqləyib. Buna əsasən, özəl şirkətlər və dövlət qurumlarından yayda soyutma sistemləri 27 dərəcədən aşağı istifadə edilməməlidir. Qışda isə binalar maksimum 19 dərəcəyə qədər qızdırıla bilər. Həmçinin saat 22:00-dan etibarən vitrinlərin və boş binaların işıqlandırılması dayandırılmalıdır. Güman edilir ki, bu cür tədbirlər İspaniyaya təbii qaz istehlakını 7 % azaltmağa imkan verəcək.
Təbii qaz ehtiyatları
Yaxşı xəbərlər də var. Ola bilsin ki, qış mövsümü başlamamışdan xeyli qabaq təbii qaz anbarlarının doldurulması məsələsini həll etmək üçün Avropanın məhz belə silkələnməyə ehtiyacı var idi. İndi əminliklə söyləyə bilərik ki, bu hədəfə ən yaxşı şəkildə nail olunacaq. Avropada yeraltı anbarlara təbii qazın vurulması prosesi hələ də davam edir. Lakin ümumi mənzərə ötən ildəkindən xeyli yaxşı görünür. Belə ki, hazırda yeraltı anbarlardakı ehtiyatlar 78,05 %-ə qədər artıb. Bu isə Aİ-nin yeraltı anbarların istifadəsinə dair ciddi tənzimləmə tətbiq etmək qərarı sayəsində mümkün olub. 2022-ci ildə anbarların doldurulması mövsümünün başlanğıcına qədər yeraltı anbarlarda ehtiyatlar azı 80 %, sonrakı illərdə isə 90 % təşkil etməlidir.
Yeri gəlmişkən, hazırda Belçika, Çexiya, Danimarka, Fransa, Almaniya, Polşa, Portuqaliya və İspaniyanın anbarlardakı qaz ehtiyatları artıq 80 %-i ötüb. Digər tərəfdən Almaniya xəbərdarlıq edib ki, Rusiyanın “Şimal axını-1” ilə “mavi yanacaq” nəqlini üç gün müddətinə dayandırmaq planları təbii qazın yığılması prosesini ləngidə bilər.
Bu arada, Fransanın Enerji Tənzimlənməsi Komitəsinin rəhbəri Emmanuel Varqon bildirib ki, ölkənin təbii qaz anbarları artıq 88 % doludur: “Bu, tamamilə düzgün nəticədir. Bu, avropalı qonşularımızın nəticələrindən yaxşıdır. Məqsədimiz qışın əvvəlinə qədər yeraltı qaz anbarlarını 100 % doldurmaqdır. Bu hədəfimizə çatacağımıza tam əminik”.
O vurğulayıb ki, Fransanın qış mövsümündə etibarlı təchizatla və məqbul qiymətlərlə təmin olunması üçün lazım olan hər şey edilir.
Beləliklə, Aİ ölkələrində təbii qaz anbarlarında ehtiyatlar minimal hədəfə yaxınlaşıb. Bu ilin avqustun sonunda təşkilata üzv ölkələrdə bununla bağlı orta səviyyə 80 %-ə çata bilər. Bununla belə, operatorlar regionda güclü enerji çatışmazlığı, intensiv istilik, quraqlıq, təbii qaz və elektrik enerjisinin maksimal qiymətləri fonunda yeraltı anbarların doldurmasını davam etdirir. Hazırda “mavi yanacağın” qiyməti yüksəkdir. Amma təbii qazın qiyməti payız və qışda daha çox arta bilər.
“Avropada təbii qaz qiymətlərində ciddi artım davam edir”, - “Deutsche Bank Research”in analitikləri etiraf edirlər.
Xatırladaq ki, Avropada təbii qazın maksimum qiyməti 2022-ci il martın 7-də qeydə alınıb. O vaxt “mavi yanacağın” aprel fyuçerslərinin qiyməti 3898 dollara qədər yüksəlmişdi. Bu məqamda qeyd edək ki, avqustda Avropada anomal istilər fonunda təbii qaz bahalaşıb. Anomal istilər “qoca qitə”də çayların qurumasına səbəb olub və yanacağın daşınmasında problemlər yaradıb. Məsələn, avqustun 16-da Avropanın spot birjalarında təbii qazın qiyməti 2500 dollardan yuxarı olub. “Qazprom”un ixracının tamamilə dayandırılması ilə bağlı bəyanatları fonunda avqustun 22-də bu enerji resursunun 1000 kubmetrinin qiyməti 3000 dollar həddini keçib, avqustun 25-də isə 3300 dollar təşkil edib. Eyni zamanda “Qazprom” təbii qazın qiymətinin 4000 dollara qədər artacağı barədə xəbərdarlıq edib.
Bu arada, Rusiyadan Avropaya tədarükün azalması fonunda Norveçdə bu sahə üzrə fəaliyyət göstərən zavodlarda aparılan profilaktik təmir işləri ilə əlaqədar vəziyyət daha da gərginləşir. Üstəlik, qiymət artımına Asiyada mayeləşdirilmiş təbii qaza tələbatın artması da təsir göstərir. Bundan əvvəl, asiyalı alıcılar təbii qazın spot alışına can atmırdılar. Bununla onlar sərbəst həcmləri avropalılara güzəştə gedirdilər. Amma qış yaxınlaşdığına görə asiyalılar qarşısında da təbii qaz ehtiyatlarını yaratmaq vəzifəsi dayanır.
“Möhkəmlik dərəcəsi”
Tədarükün azalması fonunda təbii qaz çatışmazlığı məsələsi təkcə Avropa İttifaqının ali rəhbərliyi səviyyəsində deyil, həm də təşkilata üzv olan ölkələrin hökumətləri səviyyəsində həll olunur. Bununla bağlı bəzən gözlənilməz qərarlar verilir. Məsələn, Kanada və Almaniyanın baş nazirləri Avropaya hidrogen tədarükü üçün Trans-Atlantik dəhlizin yaradılmasını nəzərdə tutan birgə Niyyət Bəyannaməsi imzalayıblar. Xorvatiya hökuməti isə Zlobin-Bosilyevo qaz kəmərinin tikintisi və Krk adasındakı mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) terminalının tutumunun 6,1 milyard kubmetrə qədər artırılması barədə qərar qəbul edib. Hazırda bu terminalın tutumu 2,9 milyard kubmetrdir. Sadalanan layihələrlə bağlı investisiyaların həcmi 180 milyon avro qiymətləndirilir.
Avqustun 16-da Almaniya hökuməti “Uniper” və RWE şirkətləri ilə LNG tədarükü ilə bağlı müqavilə imzalayıb. Söhbət iki yeni üzən LNG terminalı vasitəsilə mayeləşdirilmiş təbii qazın təchizatından gedir. Bu iki terminalın bu ilin qışında istismara verilməsi planlaşdırılır.
İtaliya hakimiyyəti isə hesab edir ki, ölkə 2024-cü ilin payızından Rusiya təbii qazının idxalını tamamilə dayandıra bilər. “İtaliya Əlcəzair və Azərbaycanda yeni tədarük mənbələri sayəsində ötən il Rusiya qazından asılılığını 40 %-dən yarıya endirə bilib. Ölkə iki yeni reqazifikasiya terminalı tikə bilərsə, 2024-cü ilə qədər Rusiya qazından asılılığı tamamilə aradan qaldırması mümkündür”, - İtaliyanın Baş naziri Mario Draqi bildirib.
Bolqarıstana gəlincə, bu ölkə Qara dənizdə neft və qaz axtarmaq qərarına gəlib. Rumıniya parlamenti isə Qara dənizdən qazın çıxarılmasını asanlaşdıran qanun layihəsini təsdiqləyib. Bu qanun layihəsi Rumıniya hökuməti tərəfindən təklif olunub. Bununla da, Qara dənizdən “mavi yanacaq” hasilatı daha da gəlirli olmalıdır.
Bolqarıstanın, təxminən, 3 milyard kubmetr təbii qaza ehtiyacı var. Hələ bu ilin aprelində Rusiya təbii qazından imtina edən ölkə “mavi yanacağın” üçdə birini Azərbaycandan, qalanını isə dünya bazarından əldə edir. Bu arada, Bolqarıstanın texniki hökuməti hesab edir ki, Rusiya qazından imtina tələsik olub. Odur ki, o, tədarükün bərpası üçün Moskva ilə danışıqları bərpa etmək qərarına gəlib.
“Biz texnokratlar hökumətiyik. Buna görə də bütün variantları, o cümlədən “Qazprom”dan tədarükün bərpasını nəzərdən keçiririk. Doğrudur, alternativ təchizatçıları prioritet hesab edirik, lakin onların kifayət qədər olmadığı üzə çıxarsa, mən qışda insanların donmasına imkan verən nazir olmayacağam”, - Bolqarıstanın energetika naziri Rosen Xristov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, “Qazprom Export” şirkəti ilə mövcud müqavilə üzrə qiymətlərə əsaslanan hesablamalar göstərir ki, Rusiya “mavi yanacağı” Azərbaycan təbii qazından sonra ikinci ən ucuz enerji resursudur. Amma sentyabrda Yunanıstan vasitəsilə Bolqarıstana tədarük edilən iki LNG partiyası “Qazprom”un tədarüklərindən düz iki dəfə bahadır. Xatırladaq ki, ölkəyə mayeləşdirilmiş qazın tədarükünü Bolqarıstanın bundan əvvəlki hökuməti sifariş vermişdi.
Bir sözlə, Bolqarıstanın texniki hökumətinin bu yanaşması Moskva ilə münasibətlərin pozulmasında və ölkədə yaranmış enerji böhranında ittiham olunan əvvəlki hakimiyyətin qəbul etdiyi qərarlara ziddir. Eyni zamanda Bolqarıstanın müvəqqəti hökuməti Azərbaycanla əlavə qaz həcmlərinin alınması ilə bağlı danışıqları bərpa etmək qərarına gəlib. Lakin bu halda – tərəflər razılığa gələrsə – qiymətin mövcud sövdələşmədə razılaşdırılmış qiymətdən fərqli olacağı gözlənilir.
Bolqarıstanın keçmiş Baş naziri Kiril Petkov bir müddət əvvəl bildirmişdi ki, Azərbaycan bu ölkəyə təbii qaz tədarükünü artıq razılaşdırılmış 1 milyard kubmetr həcmə əlavə olaraq, 0,5-1 milyard kubmetr artırmağa hazırdır, lakin bunun üçün infrastruktur olmalıdır.
Hər halda, hazırda Bolqarıstan Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru (IGB) vasitəsilə kommersiya qazının tədarükünü gözləyir. Bu da Azərbaycanın bu ölkəyə təbii qazının tədarükünü illik 300 milyondan 1 milyard kubmetrə çatdırmağa imkan verəcək.
Xatırladaq ki, IGB kəməri bu ilin iyulunda istifadəyə verilib. Lakin onun vasitəsilə kommersiya tədarükləri hələ başlanılmayıb. Bolqarıstan 2022-ci il oktyabrın 1-dən Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru vasitəsilə təbii qazın tədarük ediləcəyini gözləyir.
Yeri gəlmişkən, R.Xristov hesab edir ki, IGB-nin istismara verilməsi bir neçə gün gecikərsə, “mavi yanacaq” Bolqarıstana noyabrın 1-də tədarük ediləcək. Qeyd edək ki, ötən il Azərbaycandan Bolqarıstana 208 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edilib. IGB-nin yaxın vaxtlarda işə düşəcəyini nəzərə alsaq, bu il Azərbaycan bu ölkəyə 600 milyon kubmetr təbii qaz göndərəcək. Bundan başqa, Bolqarıstan hökuməti 6 aydan 12 aya qədər sabit LNG tədarükü təkliflərini təmin etmək üçün türkiyəli təbii qaz treyderləri ilə danışıqlar apardığını elan edib.
“Mənim fikrim odur ki, təbii qazla bağlı daxili ehtiyacları 120 %, 130 %, 150% təmin edək və bununla da özümüzü geosiyasi və texniki sarsıntılardan qoruyaq”, - R.Xristov vurğulayıb.
Bir sözlə, Bolqarıstanda təbii qaz tədarükü ilə bağlı baş verən son hadisələr nümunəvidir. Belə ki, qış yaxınlaşdıqca, həm enerji, həm də Rusiyaya qarşı sanksiyalar məsələsində Avropa İttifaqı ölkələrinin “həmrəyliyi” bir neçə dəfə sınaqdan keçəcək.

«ХУДШАЯ ЗИМА» НА НОСУ
В то время как Европа направила свои усилия на сокращение импорта российской нефти к концу этого года и на полный отказ от российского газа к 2027-му, Россия продолжает принимать контрмеры и, естественно, бьет по самому больному месту - по поставкам этих самых энергоресурсов. Бьет больно, но аккуратно, в расчете на то, что Европа рано или поздно осознает собственное бессилие перед зависимостью от российских поставок и перед угрозой суровой зимы с пустыми конфорками пойдет с РФ на «мировую».
Ну а пока «Газпром» продолжает применять схему расчета за газ в рублях, совсем не спешит забирать из Германии многострадальную турбину для «Северного потока-1» (СП-1) и сокращает объемы газовых поставок в Европу.
Предупреждение российского газового монополиста о полном прекращении экспорта по СП-1 в сентябре всего на трое суток настолько всколыхнуло и без того нестабильный рынок, что цены на газ в Европе преодолели отметку в $3 тыс. за 1 тыс. кубометров впервые с марта текущего года. Если зима будет холодная, то в некоторых странах возможна значительная нехватка газа, может быть, даже будет ограничено его потребление и цены будут огромными.
Экономия по-европейски
В июне «Газпром» снизил уровень прокачки газа по «Северному потоку» до 20% от максимальной мощности в 167 млн куб. м в сутки. А уже с 31 августа магистраль полностью остановилась на очередную профилактику. Поставки, правда, обещают возобновить уже 2 сентября при условии отсутствия неисправностей, но ждать увеличения объемов экспорта с 33 млн куб. м в сутки вряд ли стоит.
По мнению директора Ассоциации производителей нефти, газа и геотермальной энергии Германии Людвига Меринга, новая остановка СП-1 - это «явная попытка использовать зависимость Европы от российского газа». И в этом трудно с ним не согласиться. Что-то подсказывает, что такие остановки в течение зимы могут быть еще, если Брюссель продолжит санкционную политику в отношении Москвы.
В целом прогноз неутешительный, и трудно не согласиться с экспертами, пророчащими чрезвычайно сложную энергетическую ситуацию в Европе зимой. По их убеждению, Россия может еще больше снизить экспорт природного газа, причем в наиболее холодную погоду. Прогнозы сводятся к ожиданиям, что поставки через СП-1 и дальше «будут колебаться от нуля до 20% пропускной способности в ближайшие месяцы, что приведет к рецессии в Европе зимой 2022/23 года».
Пока Россия продолжает разыгрывать козырную карту зависимости ЕС от российских нефти и газа, правительства стран сообщества на фоне снижения поставок российского «голубого топлива» вплотную приступили к введению ограничительных мер на потребление энергии. Речь идет об упомянутом ранее сокращении потребления газа зимой на 15%.
Дефицит газа вынуждает европейские страны возвращаться к углю. Италия, как и Германия, решила на время отложить запланированный поэтапный отказ от использования угля. В Нидерландах мощность угольных электростанций, работа которых из-за климатического кризиса была снижена на треть, решили до 2024 года задействовать полностью.
В Австрии закрытая электростанция компании Verbund будет переоборудована для возобновления работы на каменном угле, в то время как электростанции, использующие газ, могут быть переведены на жидкое топливо.
Во Франции власти планируют наращивать использование возобновляемых источников энергии и заполнять газохранилища. Президент страны Эмманюэль Макрон окрестил французский план энергосбережения ни много ни мало «всеобщей мобилизацией». Французов призывают включать посудомоечную машину только раз в день и не забывать гасить свет. В сентябре правительство обещает издать указ, запрещающий использование световой рекламы ночью, а также распространить на всю территорию страны запрет держать открытыми двери отапливаемых магазинов или магазинов с кондиционерами.
Италия с весны начала «операцию термостат», призванную снизить отопление и уменьшить кондиционирование воздуха в школах и администрациях. Отныне с помощью кондиционеров больше нельзя охлаждать воздух в помещениях ниже 27 градусов по Цельсию (плюс-минус 2 градуса), а зимой обогревать при температуре выше 19 градусов. Нарушителям норм грозят штрафы от 500 до 3000 евро. Позже эту инициативу подхватили Германия и Испания.
В Германии также начали кампанию, призывающую частных потребителей сократить использование кондиционеров, передвигаться на общественном транспорте, а не на автомобиле, и даже сменить в ванных комнатах насадки для душа на те, что расходуют меньше воды. Во многих городах местные власти приняли решение снизить температуру воды в бассейнах и уменьшить городское освещение.
Кстати, потребители в ФРГ ожидают, что счета за газ для домохозяйств увеличатся на несколько сотен евро в год. Поэтому многие жители начали активно интересоваться установкой солнечных батарей, а продавцы угля не успевают пополнять резервы в хранилищах.
Высокие цены и необходимость создания запасов на зиму уже заставили власти Германии регулировать потребление газа в стране - основными жертвами стали такие отрасли экономики, как сталелитейная промышленность и производство удобрений.
В Бельгии решили материально поощрять своих сограждан и компании, экономящие электроэнергию. С марта в стране снижены ставки НДС (с 21 до 6%) для стройматериалов и на услуги по сносу и реконструкции зданий, по установке солнечных панелей, тепловых насосов и водогрейных котлов, которые работают на солнечной энергии.
Парламент Испании утвердил подготовленный правительством план по экономии газа, в соответствии с которым частные компании и госучреждения летом не должны охлаждать помещения ниже 27 градусов по Цельсию. А зимой отапливать помещения максимум до уровня в 19 градусов. Также с 22:00 следует выключать освещение витрин и пустующих зданий. Предполагается, что такие меры позволят Испании снизить потребление газа на 7%.
Запасы газа
Есть и хорошие новости. Возможно, Европе требовалась подобная встряска, чтобы решить вопрос заполнения газовых хранилищ еще задолго до наступления зимы. Сегодня с уверенностью можно сказать, что эта задача будет выполнена на «отлично». Процесс закачки газа в подземные хранилища (ПГХ) Европы еще продолжается, но общая картина выглядит гораздо лучше, нежели годом ранее. На данный момент резервы ПГХ выросли до 78,05%, что стало возможным благодаря решению ЕС ввести жесткое регулирование использования подземных хранилищ. К началу сезона отбора в 2022 году запасы должны быть не менее 80% от мощности ПГХ, а в последующие годы - 90%.
На данный момент запасы газа в хранилищах Бельгии, Чехии, Дании, Франции, Германии, Польши, Португалии и Испании уже превысили уровень в 80%. Вместе с тем Германия предупредила, что планы России приостановить прокачку газа по «Северному потоку» на три дня могут замедлить процесс пополнения запасов.
Глава французского Комитета по регулированию энергетики (CRE) Эмманюэль Варгон заявила, что газовые хранилища Франции уже заполнены на 88%. «Это является вполне корректным результатом. Он лучше, чем у наших европейских соседей. Наша цель - 100% заполнения к началу зимы. Мы совершенно уверены, что добьемся этого», - отмечает Э.Варгон.
Председатель CRE заверила, что делается все необходимое, чтобы Франция могла пройти зимний период при надежном снабжении и приемлемых ценах.
Суммарный минимальный целевой уровень запасов уже довольно близок, средний уровень по ЕС может достигнуть 80% к началу сентября. Однако операторы продолжают форсировать закачку в условиях жесткого энергетического дефицита в регионе, при сильной жаре, засухе и максимальных ценах на газ и электроэнергию. Сейчас котировки высоки, но осенью и зимой они могут вырасти еще сильнее.
«Кажущееся неумолимым движение вверх европейских цен на природный газ продолжается», - признают аналитики Deutsche Bank Research.
Исторический максимум цены на газ в Европе был зафиксирован 7 марта 2022 года, когда за апрельский фьючерс в какой-то момент давали $3898. В августе газ дорожал на фоне жары в Европе, которая привела к высыханию рек и вызвала проблемы с транспортировкой топлива. 16 августа цена газа на спотовых биржах Европы пробила отметку в $2500. А на фоне заявлений «Газпрома» о полной остановке экспорта газа 22 августа цена перескочила отметку в $3 тыс. и 25-го числа достигла $3300 за 1 тыс. куб. м. При этом «Газпром» предупреждает о потенциальном росте цены до $4 тыс.
На фоне сокращения российских поставок в Европу ситуация усугубляется в связи с продолжающимися в Норвегии профилактическими ремонтными работами на промыслах. На рост цен влияет также увеличение спроса на сжиженный природный газ в Азии. Азиатские покупатели до этого старались не форсировать закупки газа на споте, уступая свободные объемы европейцам. Но по мере приближения зимы перед ними встает задача по формированию собственных запасов.
Градус прочности
Вопрос дефицита газа на фоне сокращения поставок решается не только на уровне высшего руководства Евросоюза, но и правительств стран - членов организации. И решения порой бывают самыми неожиданными.
Премьер-министры Канады и Германии подписали совместную декларацию о намерениях, предусматривающую создание трансатлантического коридора поставок водорода в Европу.
В Хорватии правительство приняло решение о строительстве газопровода Злобин-Босильево и увеличении мощности терминала для сжиженного природного газа (СПГ) на острове Крк до 6,1 млрд куб. м в год с нынешних 2,9 млрд. Объем инвестиций оценивается в 180 млн евро.
Правительство Германии 16 августа подписало соглашение с компаниями Uniper и RWE по импорту СПГ через два новых плавучих терминала для сжиженного газа, которые планируется запустить этой зимой.
Итальянские власти считают, что страна могла бы полностью отказаться от импорта российского газа с осени 2024 года. «Италии удалось сократить зависимость от российского газа вдвое с 40% в прошлом году за счет поиска новых источников поставок в Алжире и Азербайджане. Страна может стать полностью независимой от поставок из РФ к 2024 году, если она сможет построить два новых регазификационных терминала», - считает Марио Драги, занимающий пост премьер-министра.
Болгария решила заняться поисками нефти и газа в Черном море, а парламент Румынии одобрил представленный правительством законопроект, который облегчает добычу газа на Черноморском шельфе и должен сделать ее прибыльной.
Болгарии требуется около 3 млрд куб. м газа в год. В настоящее время страна, отказавшаяся от российского газа еще в апреле, получает треть необходимого «голубого топлива» из Азербайджана, а остальное приобретает на мировом рынке. Между тем в техническом правительстве Болгарии считают, что отказ от российского газа был поспешным, и решили реанимировать переговоры с Москвой на предмет возобновления поставок.
«Мы - правительство технократов, мы рассматриваем все варианты, включая возобновление поставок от «Газпрома». В качестве приоритета мы рассматриваем альтернативных поставщиков, но если окажется, что их недостаточно, я не стану тем министром, который оставит людей мерзнуть зимой», - объясняет министр энергетики Болгарии Розен Христов.
По его словам, расчеты на основе формулы цены по действующему контракту с «Газпром экспортом» показывают, что этот газ является вторым по дешевизне после азербайджанского. А стоимость двух партий СПГ с доставкой через Грецию в сентябре, которые заказало предыдущее правительство, на 50% превышает цену поставок «Газпрома».
Такой подход полностью противоположен решению прежних властей, которых уже успели обвинить и в дестабилизации отношений с Москвой, и в энергетическом кризисе, возникшем в стране.
В то же время временное правительство Болгарии решило возобновить переговоры и с Азербайджаном по поводу закупки дополнительных объемов газа. Однако и в данном случае ожидается, что цена будет отличаться от согласованной в рамках существующей сделки, если стороны, конечно, договорятся.
Ранее экс-премьер К.Петков заявлял, что Азербайджан готов увеличить поставки газа в Болгарию на 0,5-1 млрд кубометров в дополнение к уже согласованному объему в 1 млрд кубометров, но для этого следует найти инфраструктурное решение.
Ну а пока Болгария ждет начала коммерческих поставок газа по интерконнектору Греция-Болгария (IGB), что позволит увеличить объем поставок азербайджанского «голубого топлива» с 300 млн до 1 млрд кубометров год.
Газопровод был запущен в июле этого года, но коммерческие поставки еще не начались. Страна ожидает поставок по интерконнектору Греция-Болгария с 1 октября 2022 года. При этом Р.Христов считает, что если ввод в эксплуатацию задержится на несколько дней и состоится в октябре, то газ в Болгарию пойдет 1 ноября. С учетом IGB поставки азербайджанского газа в Болгарию в этом году составят 600 млн кубометров против 280 млн годом ранее.
Кроме того, правительство страны объявило о переговорах с турецкими газовыми трейдерами для обеспечения фиксированных предложений о поставках СПГ на срок от шести до 12 месяцев.
«Моя идея состоит в том, чтобы обеспечить газом внутренние потребности на 120%, 130%, 150% и таким образом обезопасить нас от геополитических и технических потрясений», - отмечает Р.Христов.
Пример Болгарии весьма показателен, и поскольку дело идет к зиме, то «солидарность ЕС» в энергетическом вопросе и в вопросе санкций против РФ еще не раз будет проходить тест на прочность.