“ƏN SƏRT QIŞ” ASTANASINDA
Avropa Ukraynadakı müharibə nəticəsində yaranan enerji böhranının qarşısını almaq üçün resursları səfərbər edir
Avropa hazırda bu ilin sonuna qədər Rusiya neftinin idxalını azaltmağa və 2027-ci ilə qədər Rusiya təbii qazından tamamilə imtina etməyə çalışır. Rusiya isə öz növbəsində bununla bağlı əks tədbirlər həyata keçirir və təbii ki, ən həssas nöqtəyə zərbələr endirir. Söhbət Avropaya enerji resurslarının tədarükündən gedir. Rusiya bu məsələdə Avropaya ciddi zərbələr endirir, amma ehtiyatla... Çünki Moskva hesab edir ki, “qoca qitə” gec-tez Rusiyadan enerji resursları tədarükündən asılılıq və sərt qış təhdidi qarşısında “əli ətəyindən uzun” Rusiya ilə barışığa gəlməli olacaq.
“Qazprom” isə təbii qazın rublla ödəniş sxemini tətbiqini davam etdirdiyi dövrdə “Şimal axını-1” üçün lazım olan turbini Almaniyadan almağa tələsmir və Avropaya “mavi yanacaq” nəqlinin həcmini azaldır. Bu məqamda qeyd edək ki, Rusiyanın ən böyük təbii qaz inhisarçısı “Şimal axını-1” kəməri vasitəsilə ixracı sentyabrda cəmi 3 gün ərzində dayandıracağı ilə bağlı xəbərdarlıq edib. Bu xəbər onsuz da qeyri-sabit olan “mavi yanacaq” bazarında çalxalanmalara səbəb olub. Nəticədə, Avropada təbii qazın qiyməti bu ilin martından bəri ilk dəfə 1000 kubmetr üçün 3000 dollar həddini keçib.
Beləliklə, əgər qış soyuq keçərsə, Avropanın bəzi ölkələrində əhəmiyyətli dərəcədə təbii qaz çatışmazlığı ola bilər. Bu da “mavi yanacağın” istehlakının məhdudlaşdırılması və bu enerji resursunun qiymətinin xeyli artması ilə nəticələnəcək.
Avropasayağı qənaət
İyunda “Qazprom” “Şimal axını-1” vasitəsilə təbii qazın nəqlini 20 %-dək azaldıb. Qeyd edək ki, bu kəmər vasitəsilə sutkada maksimum 167 milyon kubmetr təbii qaz ixracı mümkündür. Avqustun 31-dən isə bu kəmərlə ixrac tamamilə dayandırılıb. Şirkət buna səbəb kimi profilaktik işləri göstərir. Doğrudur, “Qazprom” heç bir nasazlıq olmayacağı təqdirdə, tədarüklərin sentyabrın 2-də bərpa olunacağına vəd edir. Amma təbii qaz nəqlinin sutkada 33 milyon kubmetrdən çox olacağını gözləməyə dəyməz.
Bu arada, Almaniyanın Neft, Qaz və Geotermal Enerji İstehsalçıları Assosiasiyasının direktoru Lüdviq Merinqin fikrincə, “Şimal axını-1” vasitəsilə təbii qaz nəqlinin yenidən dayandırılması əslində, Avropanın Rusiyadan təbii qaz asılılığından açıq-aşkar istifadə cəhdidir. Əlbəttə ki, bu məsələdə onunla razılaşmamaq çətindir. Bu isə onu deməyə əsas verir ki, Brüssel Moskvaya qarşı sanksiya siyasətini davam etdirərsə, qış mövsümündə adı çəkilən kəmərlə “mavi yanacaq” nəqli daha tez-tez dayandırıla bilər.
Ümumiyyətlə, bununla bağlı, proqnoz ürəkaçan deyil. Ekspertlərin qışda Avropada enerji sahəsində son dərəcə çətin vəziyyətinin olacağına dair gözləntiləri ilə razılaşmamaq mümkün deyil. Onların fikrincə, Rusiya təbii qaz ixracını daha da azalda bilər. Üstəlik, Moskva bunu havaların ən soyuq keçdiyi dönəmdə edə bilər.
Bundan başqa, ekspertlərin proqnozlarına əsasən, gələcək aylarda da “Şimal axını-1” vasitəsilə təbii qazın tədarükü həcmi kəmərin ötürücülük qabiliyyəti nöqteyi-nəzərindən, 0-20 % arasında dəyişəcək. Bu isə öz növbəsində gələn ilin qışında Avropada ressesiya ilə nəticələnə bilər.
Moskva Aİ-nin Rusiya neft-qazından asılılığından kozır kimi istifadə etməyə davam etməsi və Rusiyadan “mavi yanacağın” tədarükünün azalması fonunda təşkilata üzv olan dövlətlərin hökumətləri enerji istehlakına dair məhdudlaşdırıcı tədbirlərin tətbiqi ilə məşğuldurlar. Söhbət qışda təbii qaz istehlakının 15 % azaldılmasından gedir.
Üstəlik, təbii qaz çatışmazlığı Avropa ölkələrini yenidən kömürdən istifadə etməyə vadar edir. Məsələn, İtaliya, Almaniya kimi, ölkələr kömürdən mərhələli şəkildə imtina edilməsini hələlik təxirə salınmasına qərar verib. Bundan başqa, Niderlandda iqlim böhranı səbəbindən fəaliyyəti üçdə birədək azaldılan kömürlə işləyən elektrik stansiyalarının gücünün 2024-cü ilə qədər tam istifadə edilməsinə qərar verilib. Avstriyada isə bundan qabaq bağlanan “Verbund” elektrik stansiyası yenidən kömürlə işləyəcək. Üstəlik, bu ölkədə təbii qazla işləyən elektrik stansiyalarında maye yanacaqdan istifadə oluna bilər.
Bu məqamda qeyd edək ki, Fransa hakimiyyəti ölkədə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəni artırmağı və təbii qaz anbarlarını doldurmağı planlaşdırır. Hətta prezident Emmanuel Makron Fransanın enerjiyə qənaət planını “ümumi səfərbərlik” adlandırıb. Bundan əlavə, ölkə hakimiyyəti fransızlara gündə bir dəfə qabyuyan maşından istifadə etməyi və işıqları söndürməyi unutmamağı məsləhət görür. Sentyabrda hökumət gecə vaxtı işıqlı reklamdan istifadəni qadağan edən fərman imzalayacağını, həmçinin istilik sisteminin işlədiyi və ya kondisionerlə təchiz edilmiş mağazaların qapılarının açıq saxlanmasına ümummilli qadağanın müddətini uzadacağını vəd edir.
İtaliyaya gəlincə, bu ölkədə məktəb və dövlət qurumlarında istilik sistemi və kondisioner vasitəsilə havalandırmanın azaldılması məqsədilə yaz mövsümündən etibarən “termostat əməliyyatı”na start verilib. Bundan sonra kondisionerlərlə temperaturun 27 dərəcədən aşağı olduğu otaqlarda havanı soyutmaq, qışda isə 19 dərəcədən yuxarı temperaturda isitməyə icazə verilmir. Bu qaydaları pozanları 500 avrodan 3000 avroya qədər cərimə gözləyir. Daha sonra Almaniya və İspaniya da bu qaydadan istifadə etməyə qərar verib.
Almaniyada fərdi istehlakçıları kondisionerdən istifadəni azaltmaq, avtomobil əvəzinə ictimai nəqliyyatdan istifadə etmək və hətta duş başlıqlarını daha az su istifadə edənlərə dəyişməklə bağlı kampaniyaya başlanılıb. Bu ölkənin bir çox şəhərlərində yerli hakimiyyət orqanları hovuzlarda suyun temperaturunu aşağı salmağa və şəhərin işıqlandırılmasını azaltmağa qərar verib.
Yeri gəlmişkən, Almaniyada istehlakçılar ev təsərrüfatları üçün təbii qazın qiymətinin ildə bir neçə yüz avro artacağını gözləyirlər. Buna görə çox sayda Almaniya vətəndaşı günəş panellərinin quraşdırılması ilə fəal şəkildə maraqlanmağa başlayıb. Üstəlik, kömür satıcıları anbarlardakı ehtiyatları doldurmağa çatdırmırlar. Yüksək qiymətlər və qış üçün ehtiyatların yığılması zərurəti artıq Almaniya hakimiyyətini ölkənin “mavi yanacaq” istehlakını tənzimləməyə məcbur edib. Bundan isə ən çox polad sənayesi və gübrə istehsalçıları zərər görür.
Bu arada, Belçikada elektrik enerjisinə qənaət edən vətəndaşları və şirkətləri maddi baxımdan həvəsləndirməyə qərar verilib. Mart ayından ölkədə tikinti materialları, binaların sökülməsi və yenidən qurulması, günəş enerjisi ilə işləyən günəş panellərinin, istilik nasoslarının və isti su qazanlarının quraşdırılması üçün xidmətlərə görə ƏDV dərəcələri (21 %-dən 6 %-ə) endirilib.
İspaniya parlamenti hökumətin hazırladığı təbii qaza qənaət planını təsdiqləyib. Buna əsasən, özəl şirkətlər və dövlət qurumlarından yayda soyutma sistemləri 27 dərəcədən aşağı istifadə edilməməlidir. Qışda isə binalar maksimum 19 dərəcəyə qədər qızdırıla bilər. Həmçinin saat 22:00-dan etibarən vitrinlərin və boş binaların işıqlandırılması dayandırılmalıdır. Güman edilir ki, bu cür tədbirlər İspaniyaya təbii qaz istehlakını 7 % azaltmağa imkan verəcək.
Təbii qaz ehtiyatları
Yaxşı xəbərlər də var. Ola bilsin ki, qış mövsümü başlamamışdan xeyli qabaq təbii qaz anbarlarının doldurulması məsələsini həll etmək üçün Avropanın məhz belə silkələnməyə ehtiyacı var idi. İndi əminliklə söyləyə bilərik ki, bu hədəfə ən yaxşı şəkildə nail olunacaq. Avropada yeraltı anbarlara təbii qazın vurulması prosesi hələ də davam edir. Lakin ümumi mənzərə ötən ildəkindən xeyli yaxşı görünür. Belə ki, hazırda yeraltı anbarlardakı ehtiyatlar 78,05 %-ə qədər artıb. Bu isə Aİ-nin yeraltı anbarların istifadəsinə dair ciddi tənzimləmə tətbiq etmək qərarı sayəsində mümkün olub. 2022-ci ildə anbarların doldurulması mövsümünün başlanğıcına qədər yeraltı anbarlarda ehtiyatlar azı 80 %, sonrakı illərdə isə 90 % təşkil etməlidir.
Yeri gəlmişkən, hazırda Belçika, Çexiya, Danimarka, Fransa, Almaniya, Polşa, Portuqaliya və İspaniyanın anbarlardakı qaz ehtiyatları artıq 80 %-i ötüb. Digər tərəfdən Almaniya xəbərdarlıq edib ki, Rusiyanın “Şimal axını-1” ilə “mavi yanacaq” nəqlini üç gün müddətinə dayandırmaq planları təbii qazın yığılması prosesini ləngidə bilər.
Bu arada, Fransanın Enerji Tənzimlənməsi Komitəsinin rəhbəri Emmanuel Varqon bildirib ki, ölkənin təbii qaz anbarları artıq 88 % doludur: “Bu, tamamilə düzgün nəticədir. Bu, avropalı qonşularımızın nəticələrindən yaxşıdır. Məqsədimiz qışın əvvəlinə qədər yeraltı qaz anbarlarını 100 % doldurmaqdır. Bu hədəfimizə çatacağımıza tam əminik”.
O vurğulayıb ki, Fransanın qış mövsümündə etibarlı təchizatla və məqbul qiymətlərlə təmin olunması üçün lazım olan hər şey edilir.
Beləliklə, Aİ ölkələrində təbii qaz anbarlarında ehtiyatlar minimal hədəfə yaxınlaşıb. Bu ilin avqustun sonunda təşkilata üzv ölkələrdə bununla bağlı orta səviyyə 80 %-ə çata bilər. Bununla belə, operatorlar regionda güclü enerji çatışmazlığı, intensiv istilik, quraqlıq, təbii qaz və elektrik enerjisinin maksimal qiymətləri fonunda yeraltı anbarların doldurmasını davam etdirir. Hazırda “mavi yanacağın” qiyməti yüksəkdir. Amma təbii qazın qiyməti payız və qışda daha çox arta bilər.
“Avropada təbii qaz qiymətlərində ciddi artım davam edir”, - “Deutsche Bank Research”in analitikləri etiraf edirlər.
Xatırladaq ki, Avropada təbii qazın maksimum qiyməti 2022-ci il martın 7-də qeydə alınıb. O vaxt “mavi yanacağın” aprel fyuçerslərinin qiyməti 3898 dollara qədər yüksəlmişdi. Bu məqamda qeyd edək ki, avqustda Avropada anomal istilər fonunda təbii qaz bahalaşıb. Anomal istilər “qoca qitə”də çayların qurumasına səbəb olub və yanacağın daşınmasında problemlər yaradıb. Məsələn, avqustun 16-da Avropanın spot birjalarında təbii qazın qiyməti 2500 dollardan yuxarı olub. “Qazprom”un ixracının tamamilə dayandırılması ilə bağlı bəyanatları fonunda avqustun 22-də bu enerji resursunun 1000 kubmetrinin qiyməti 3000 dollar həddini keçib, avqustun 25-də isə 3300 dollar təşkil edib. Eyni zamanda “Qazprom” təbii qazın qiymətinin 4000 dollara qədər artacağı barədə xəbərdarlıq edib.
Bu arada, Rusiyadan Avropaya tədarükün azalması fonunda Norveçdə bu sahə üzrə fəaliyyət göstərən zavodlarda aparılan profilaktik təmir işləri ilə əlaqədar vəziyyət daha da gərginləşir. Üstəlik, qiymət artımına Asiyada mayeləşdirilmiş təbii qaza tələbatın artması da təsir göstərir. Bundan əvvəl, asiyalı alıcılar təbii qazın spot alışına can atmırdılar. Bununla onlar sərbəst həcmləri avropalılara güzəştə gedirdilər. Amma qış yaxınlaşdığına görə asiyalılar qarşısında da təbii qaz ehtiyatlarını yaratmaq vəzifəsi dayanır.
“Möhkəmlik dərəcəsi”
Tədarükün azalması fonunda təbii qaz çatışmazlığı məsələsi təkcə Avropa İttifaqının ali rəhbərliyi səviyyəsində deyil, həm də təşkilata üzv olan ölkələrin hökumətləri səviyyəsində həll olunur. Bununla bağlı bəzən gözlənilməz qərarlar verilir. Məsələn, Kanada və Almaniyanın baş nazirləri Avropaya hidrogen tədarükü üçün Trans-Atlantik dəhlizin yaradılmasını nəzərdə tutan birgə Niyyət Bəyannaməsi imzalayıblar. Xorvatiya hökuməti isə Zlobin-Bosilyevo qaz kəmərinin tikintisi və Krk adasındakı mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) terminalının tutumunun 6,1 milyard kubmetrə qədər artırılması barədə qərar qəbul edib. Hazırda bu terminalın tutumu 2,9 milyard kubmetrdir. Sadalanan layihələrlə bağlı investisiyaların həcmi 180 milyon avro qiymətləndirilir.
Avqustun 16-da Almaniya hökuməti “Uniper” və RWE şirkətləri ilə LNG tədarükü ilə bağlı müqavilə imzalayıb. Söhbət iki yeni üzən LNG terminalı vasitəsilə mayeləşdirilmiş təbii qazın təchizatından gedir. Bu iki terminalın bu ilin qışında istismara verilməsi planlaşdırılır.
İtaliya hakimiyyəti isə hesab edir ki, ölkə 2024-cü ilin payızından Rusiya təbii qazının idxalını tamamilə dayandıra bilər. “İtaliya Əlcəzair və Azərbaycanda yeni tədarük mənbələri sayəsində ötən il Rusiya qazından asılılığını 40 %-dən yarıya endirə bilib. Ölkə iki yeni reqazifikasiya terminalı tikə bilərsə, 2024-cü ilə qədər Rusiya qazından asılılığı tamamilə aradan qaldırması mümkündür”, - İtaliyanın Baş naziri Mario Draqi bildirib.
Bolqarıstana gəlincə, bu ölkə Qara dənizdə neft və qaz axtarmaq qərarına gəlib. Rumıniya parlamenti isə Qara dənizdən qazın çıxarılmasını asanlaşdıran qanun layihəsini təsdiqləyib. Bu qanun layihəsi Rumıniya hökuməti tərəfindən təklif olunub. Bununla da, Qara dənizdən “mavi yanacaq” hasilatı daha da gəlirli olmalıdır.
Bolqarıstanın, təxminən, 3 milyard kubmetr təbii qaza ehtiyacı var. Hələ bu ilin aprelində Rusiya təbii qazından imtina edən ölkə “mavi yanacağın” üçdə birini Azərbaycandan, qalanını isə dünya bazarından əldə edir. Bu arada, Bolqarıstanın texniki hökuməti hesab edir ki, Rusiya qazından imtina tələsik olub. Odur ki, o, tədarükün bərpası üçün Moskva ilə danışıqları bərpa etmək qərarına gəlib.
“Biz texnokratlar hökumətiyik. Buna görə də bütün variantları, o cümlədən “Qazprom”dan tədarükün bərpasını nəzərdən keçiririk. Doğrudur, alternativ təchizatçıları prioritet hesab edirik, lakin onların kifayət qədər olmadığı üzə çıxarsa, mən qışda insanların donmasına imkan verən nazir olmayacağam”, - Bolqarıstanın energetika naziri Rosen Xristov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, “Qazprom Export” şirkəti ilə mövcud müqavilə üzrə qiymətlərə əsaslanan hesablamalar göstərir ki, Rusiya “mavi yanacağı” Azərbaycan təbii qazından sonra ikinci ən ucuz enerji resursudur. Amma sentyabrda Yunanıstan vasitəsilə Bolqarıstana tədarük edilən iki LNG partiyası “Qazprom”un tədarüklərindən düz iki dəfə bahadır. Xatırladaq ki, ölkəyə mayeləşdirilmiş qazın tədarükünü Bolqarıstanın bundan əvvəlki hökuməti sifariş vermişdi.
Bir sözlə, Bolqarıstanın texniki hökumətinin bu yanaşması Moskva ilə münasibətlərin pozulmasında və ölkədə yaranmış enerji böhranında ittiham olunan əvvəlki hakimiyyətin qəbul etdiyi qərarlara ziddir. Eyni zamanda Bolqarıstanın müvəqqəti hökuməti Azərbaycanla əlavə qaz həcmlərinin alınması ilə bağlı danışıqları bərpa etmək qərarına gəlib. Lakin bu halda – tərəflər razılığa gələrsə – qiymətin mövcud sövdələşmədə razılaşdırılmış qiymətdən fərqli olacağı gözlənilir.
Bolqarıstanın keçmiş Baş naziri Kiril Petkov bir müddət əvvəl bildirmişdi ki, Azərbaycan bu ölkəyə təbii qaz tədarükünü artıq razılaşdırılmış 1 milyard kubmetr həcmə əlavə olaraq, 0,5-1 milyard kubmetr artırmağa hazırdır, lakin bunun üçün infrastruktur olmalıdır.
Hər halda, hazırda Bolqarıstan Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru (IGB) vasitəsilə kommersiya qazının tədarükünü gözləyir. Bu da Azərbaycanın bu ölkəyə təbii qazının tədarükünü illik 300 milyondan 1 milyard kubmetrə çatdırmağa imkan verəcək.
Xatırladaq ki, IGB kəməri bu ilin iyulunda istifadəyə verilib. Lakin onun vasitəsilə kommersiya tədarükləri hələ başlanılmayıb. Bolqarıstan 2022-ci il oktyabrın 1-dən Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru vasitəsilə təbii qazın tədarük ediləcəyini gözləyir.
Yeri gəlmişkən, R.Xristov hesab edir ki, IGB-nin istismara verilməsi bir neçə gün gecikərsə, “mavi yanacaq” Bolqarıstana noyabrın 1-də tədarük ediləcək. Qeyd edək ki, ötən il Azərbaycandan Bolqarıstana 208 milyon kubmetr təbii qaz ixrac edilib. IGB-nin yaxın vaxtlarda işə düşəcəyini nəzərə alsaq, bu il Azərbaycan bu ölkəyə 600 milyon kubmetr təbii qaz göndərəcək. Bundan başqa, Bolqarıstan hökuməti 6 aydan 12 aya qədər sabit LNG tədarükü təkliflərini təmin etmək üçün türkiyəli təbii qaz treyderləri ilə danışıqlar apardığını elan edib.
“Mənim fikrim odur ki, təbii qazla bağlı daxili ehtiyacları 120 %, 130 %, 150% təmin edək və bununla da özümüzü geosiyasi və texniki sarsıntılardan qoruyaq”, - R.Xristov vurğulayıb.
Bir sözlə, Bolqarıstanda təbii qaz tədarükü ilə bağlı baş verən son hadisələr nümunəvidir. Belə ki, qış yaxınlaşdıqca, həm enerji, həm də Rusiyaya qarşı sanksiyalar məsələsində Avropa İttifaqı ölkələrinin “həmrəyliyi” bir neçə dəfə sınaqdan keçəcək.

THE WORST WINTER APPROACHING
While Europe is focused on reducing Russian oil imports by the end of this year and completely abandoning Russian gas by 2027, Russia continues to take countermeasures and, naturally, hits where it hurts the most—on energy supplies. The attacks are painful yet accurate, counting on the fact that sooner or later Europe realises its own impotence to stop its dependence on Russian supplies and, facing the threat of a harsh winter with empty burners, will come to terms with Russia.
Meanwhile, the Russian state-run Gazprom is still committed to get paid in roubles for the gas it supplies, in no hurry to get the long-suffering turbine for Nord Stream 1 (NSP1) from Germany and is cutting back on gas supplies to Europe.
The warning by the Russian gas monopoly to completely suspend the NSP1 exports in September for just three days shook the already volatile market so hard that gas prices in Europe crossed the $3,000 per 1,000 cubic metre mark for the first time since March 2022. If the winter is cold, some countries may experience significant gas shortages, perhaps even restricting consumption and making prices huge.
European approach to savings
In June, Gazprom reduced the level of gas pumped through Nord Stream to 20% of its maximum capacity of 167 million cubic metres (mcm) per day. On August 31, the pipeline was shut down for maintenance. However, deliveries are promised to resume as early as from September 2, provided there are no malfunctions. But it is unlikely that the daily export volumes increase from 33mcm.
According to Ludwig Möhring, Director of Association of Oil, Gas and Geothermal Energy Producers of Germany, the new shutdown of NSP1 is "a clear attempt to exploit Europe's dependence on Russian gas". And it is hard to disagree with him on that. Something suggests that there could be more such shutdowns during the winter if Brussels continues its sanctions policy against Moscow.
Overall, the forecast is disappointing, and it is hard not to agree with the experts who predict an extremely difficult energy situation in Europe this winter. They believe that Russia could reduce its natural gas exports even further, and in the coldest weather conditions. The forecasts boil down to expectations that deliveries via NSP1 will continue to "fluctuate between zero and 20% of capacity in the coming months, leading to a recession in Europe in the winter of 2022/23".
While Russia continues to play the trump card of EU dependence on Russian oil and gas, the EU governments have begun imposing aggressive restrictions on energy consumption (15% reduction during the upcoming winter season) amid declining supplies of Russian gas. These are the aforementioned.
Gas shortages are forcing European countries back to coal. Italy, like Germany, has decided to postpone a planned coal phase-out for a while. In the Netherlands, coal-fired power plants, which have been curtailed because of the climate crisis, will be fully operational by 2024.
In Austria, a closed Verbund power plant will be converted to resume coal operations, while gas-fired plants may be converted to liquid fuel.
French authorities plan to increase the use of renewable energy sources (RES) and to fill gas storage facilities. President Emmanuel Macron has dubbed the French energy conservation plan as nothing less than a "general mobilisation". The French are urged to turn on the dishwasher only once a day and not to forget to turn off the lights. In September, the government promises to issue a decree banning the use of light advertising at night and to extend a nationwide ban on keeping the doors of heated or air-conditioned shops open.
Italy has launched 'Operation Thermostat' since spring, designed to reduce heating and air conditioning in schools and administration offices. From now on, it is no longer possible to cool indoor air below 27°C (±2 degrees) using air conditioning, and to heat at temperatures above 19°C in winter. Violators of the rules face fines from €500 to €3,000. This initiative was later picked up by Germany and Spain.
Germany has also launched a campaign urging private consumers to reduce the use of air conditioning, travel by public transport instead of car, and even change the shower heads in bathrooms to ones that use less water. In many cities, local authorities have decided to reduce the temperature of water in swimming pools and reduce city lighting.
Incidentally, consumers in Germany are expecting household gas bills to increase by several hundred euros a year. For this reason, many residents have started to take an active interest in installing solar panels, and coal sellers are running out of time to replenish storage reserves.
High prices and the need to stockpile for the winter have already led German authorities to regulate gas consumption in the country - industries such as the steel and fertiliser industries have been the main victims of this policy.
Belgian authorities decided to offer financial incentives to citizens and companies that save energy. Since March, the country has reduced VAT rates from 21 to 6 percent for building materials and for demolition and renovation services, the installation of solar panels, heat pumps and hot water boilers that run on solar energy.
The Spanish parliament has approved the government's gas conservation plan, under which private companies and public institutions must not cool their premises below 27°C in the summer and heat them to a maximum of 19°C in the winter. In winter, heating should be kept to a maximum of 19°C. Lights in shops and empty buildings must also be switched off from 22:00. Such measures are expected to reduce Spain's gas consumption by 7%.
Gas reserves
But there is good news as well. Perhaps Europe needed such a shake-up to fill in its gas storage facilities well in advance to get ready for the winter season. Obviously, from now on they will fulfil this task perfectly. Filling of the underground storage facilities (UGSs) in Europe is still going on, but the overall picture is much better than a year ago. Storage capacity has now increased to 78.05%, which was made possible by the EU's decision to introduce strict regulations for the use of underground storage facilities. By the start of the withdrawal season in 2022, reserves should be at least 80% of UGS capacity and 90% in subsequent years.
Currently, storage capacity in Belgium, the Czech Republic, Denmark, France, Germany, Poland, Portugal and Spain already exceedes 80%. However, Germany has warned that Russia's plans to suspend the flow of gas through Nord Stream for three days could slow down the replenishment process.
Emmanuelle Vargon, head of the French Energy Regulatory Committee (CRE), said that France's gas storage facilities are already 88% full. "This is quite a correct result. It is better than that of our European neighbours. Our goal is to reach 100% by the beginning of winter. We are quite confident that we will achieve this," Vargon said.
She assured that they do everything necessary to make sure France gets through the winter period with a reliable supply and acceptable prices.
The cumulative minimum reserve target level is already quite close, with the EU average likely to reach 80% by the end of August. However, operators continue to force pumping amid severe energy shortages in the region, with extreme heat, drought and maximum gas and electricity prices. Quotations are high now, but they could rise even higher in autumn and winter.
"The seemingly inexorable upward movement of European natural gas prices continues," Deutsche Bank Research analysts acknowledge.
The historic high for gas prices in Europe was recorded on March 7, 2022, when the price of April futures at one point hit the $3,898 mark. In August, gas prices rose amid a heatwave in Europe that dried up rivers and caused problems transporting the fuel. On August 16, the price of gas exceeded $2,500 on European spot exchanges. Meanwhile, when Gazprom announced that it would stop exporting gas, the price jumped to $3,300 on August 25 and reached $3,300 per 1,000 cubic metre on the 25th. At the same time, Gazprom warns about a potential increase in the price to $4,000.
Amid the declining Russian supplies to Europe, the situation is exacerbated by ongoing maintenance works on the Norwegian fields. The increasing demand for LNG in Asia is also affecting prices. Asian buyers have so far been reluctant to rush into spot purchases, ceding available volumes to the Europeans. But as winter approaches, they will need to build up their own reserves.
Degree of strength
The issue of gas shortages amid supply cuts is addressed not only at the highest levels of the European Union, but also by its member governments. And the solutions are sometimes the most unexpected.
Prime ministers of Canada and Germany have signed a joint declaration to create a transatlantic hydrogen corridor to Europe.
In Croatia, the government has decided to build the Zlobin-Bosiljevo gas pipeline and increase the annual throughput capacity of its LNG terminal on the island of Krk to 6.1bcm per year from the current 2.9bcm. This will require an investment of €180 million.
On August 16, the German government signed an agreement with Uniper and RWE to import LNG via two new floating LNG terminals scheduled to launch this winter.
Italian authorities believe the country could completely abandon imports of Russian gas from autumn 2024. "Italy has managed to halve its dependence on Russian gas from 40% last year by finding new sources of supply in Algeria and Azerbaijan. The country could become completely independent of Russian supplies by 2024 if it can build two new regasification terminals," says the incumbent prime minister of the country Mario Draghi.
Bulgaria decided to look for oil and gas in the Black Sea, while the Romanian parliament approved a bill submitted by the government that facilitates offshore gas extraction in the Black Sea and should make it profitable.
Bulgaria needs about 3bcm of gas annually. Currently, the country, which rejected Russian gas back in April, receives a third of gas volumes it needs from Azerbaijan, with the rest purchased on the world market. Meanwhile, Bulgaria's technical government believes that the rejection of Russian gas was hasty and decided to reanimate talks with Moscow on resuming supplies.
"We are a technocrat government, we are looking at all options, including resuming supplies from Gazprom. We are looking at alternative suppliers as a priority, but if it turns out that they are not enough, I will not be the minister who will leave people freezing in winter," explains Bulgarian Energy Minister Rozen Hristov.
According to him, calculations based on the price formula under the current contract with Gazprom Export show that this gas is the second cheapest after the Azerbaijani gas. The cost of the two LNG shipments delivered via Greece in September ordered by the previous government is 50% higher than Gazprom's supply price.
This approach is the exact opposite of that of the previous government, which has already been accused of destabilising relations with Moscow and the energy crisis in the country.
At the same time, Bulgaria's interim government has also decided to resume negotiations with Azerbaijan on the purchase of additional gas. However, the price is expected to be different from the one agreed under the existing deal, if the parties agree.
Earlier, former Bulgarian Prime Minister Petkov stated that Azerbaijan was ready to increase gas supplies to Bulgaria by 0.5-1bcm in addition to the already agreed volume of 1bcm, but these deliveries still need an infrastructural solution in place.
Meanwhile, Bulgaria is waiting for commercial gas deliveries to begin via the Greece-Bulgaria Interconnector (IGB), which would increase Azerbaijan's annual gas supplies from 300mcm to 1bcm.
The pipeline was launched in July 2022, but commercial deliveries have not yet started. The country expects the IGB deliveries from October 1, 2022. R. Hristov believes that if commissioning is delayed by a few days and takes place in October, Bulgaria will receive gas on November 1. Thanks to IGB, the Azerbaijani gas supplies to Bulgaria this year will reach 600mcm against 280mcm in the previous year.
In addition, the national government has announced negotiations with Turkish gas traders to secure fixed LNG supply offers for a period of 6-12 months.
"My idea is to provide gas for domestic needs at 120%, 130%, 150% and thus secure us from geopolitical and technical shocks," Hristov said.
The example of Bulgaria shows that while we are heading into winter, the EU's ‘solidarity’ on the energy issue and on the issue of sanctions against Russia will be put to the test again.