Söz atışmasının arxasından getdikcə nüvə təhdidi boylanır
Nüvə müharibəsi haqda söhbətlər «uğurla» mümkün sayılan həddi aşıb. Artıq yaranmış vəziyyət açıq danışsaq, həqiqətən, qorxulu təsir bağışlayır. Əlbəttə, biz belə bir təhlükənin mövcudluğunu hər zaman bilmişik. Lakin istənilən böhrana və lokal müharibələrə baxmayaraq, o, hər zaman, praktiki olaraq, paralel kainatda – fantastik romanlarda, qorxu filmlərində, kinokomediyalarda, kompüter oyunlarında mövcud olub… Yaxud amerikalıların Yaponiyanı bombaladığı uzaq 1945-ci illərdə, məşhur Karib böhranının yaşadığı 1962-ci ildə qalmışdı.
Müharibənin əsas elementi
Lakin indi – 2022-ci ilin sonlarında biz bu haqda tamamilə mümkün gələcək kimi danışırıq. Burada «bizim ümumi gələcəyimiz» ifadəsini işlətmək vacibdir. Çünki miqyaslı nüvə savaşı halında sağ qalacaq insanlar üçün sərhədlər, millətlər, siyasi mövqe heç bir dəyər daşımayacaq. Bununla yanaşı, bir paradoksal vəziyyət də müşahidə olunur – sosial şəbəkələr və televiziyadan az qala hər gün nüvə müharibəsi təhlükəsi haqda eşidən insanların əksəriyyəti reallıqda onun təsir prinsipləri, nələrə qadir olduğu haqda çox az şey bilirlər. Məsələn, çoxları radiasiyadan, yerlərdə zəhərlənmələrdən və şüa xəstəliklərinin yayılacağından qorxur (bu zaman sığınacaqlarda, bunkerlərdə gizlənmək haqda düşünürlər). Lakin onlar anlamırlar ki, nüvə silahının partlayış gücündən, zərbə dalğasından və şüalanmasından sonra şüa xəstəliklərinə tutulacaq adam qalmayacaq.
Nüvə müharibəsi ilə bağlı ritorika Rusiya ilə Qərb arasında futbol topu kimi oynadılır və bu, əlbəttə ki, ilk növbədə, Ukrayna müharibəsi ilə bağlıdır. Bəyanatlar bəzən inkar, bir sıra hallarda isə təhrif olunur. Amma bu söz savaşı müharibənin əsas elementinə çevrilib – hələ ki, yalnız informasiya elementinə. Lakin zaman keçdikcə, bu söz savaşının arxasından əsl raketlər boylanmağa başlayır.
Bu yaxınlarda ortaya çıxmış start nöqtəsini axtarırıqsa, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin fevralın 24-də işlətdiyi ifadəni yada salmaq lazımdır. Rusiya KİV-nin yazdığına görə, həmin gün Putin «hadisələrə kənar müdaxilə etmək həvəsinə düşə biləcək» dövlətlərə xəbərdarlıq edərək bildirib ki, onlar Rusiyaya mane olmağa çalışarlarsa və ya təhdid yaradarlarsa, «cavab özünü gözlətməyəcək». Putinin sözlərinə görə, «cavab onların tarixlərində yaşamadıqları nəticələrə aparıb çıxaracaq».
Bu cür xəbərdarlığı Vaşinqton, təbii ki, cavabsız qoya bilməzdi. Cozef Bayden çox düşündükdən, müşahidə etdikdən sonra, hədəyə cavab verib. O, bu yaxınlarda verdiyi açıqlamada deyib ki, Putin taktiki nüvə silahından mümkün istifadə haqda danışarkən, yəqin ki, zarafat etmir. Rusiya KİV isə buna cavab olaraq, Rusiyada heç kimin, o cümlədən Putinin nüvə silahından istifadə ilə bağlı hədə səsləndirmədiyini yazıb. Əlbəttə ki, inandırıcı görünmür. Üstəlik, Kreml rəhbəri bu dəfə oktyabrın əvvəlində Ağ Evə Xirosima və Naqasakini xatırladıb, bunun «yeri gəlmişkən, presedent olduğunu» söyləyib. Amerikanın məhkəmə sisteminin əsasını təşkil edən «presedent» ifadəsi Qərb insanları üçün, həqiqətən, ciddi təsirə malikdir və odur ki, Kremldə bu ifadəni təsadüfən seçməyiblər.
Bu mövzuda kifayət qədər maraqlı fikirlərlə Rusiya Təhlükəsizlik Şurası sədrinin müavini Dmitri Medvedyev və Böyük Britaniyanın baş naziri Liz Trass da çıxış ediblər. «Armageddon» səslərindən ibarət xora məşhur amerikalı sahibkar İlon Mask da qoşulub. Bu isə xəbərlərə baxmasalar da, «TikTok» və «Twitter» kimi platformalarda fəal olan  nəslinin nümayəndələrində də narahatlıq yaradıb. Ağ Evin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə sabiq məsləhətçisi Con Boltonun bəyanatı isə narahatlığı qat-qat artırıb. O, bildirib ki, Moskva Ukraynada baş verənlər fonunda nüvə silahına əl atarsa, Vladimir Putin «legitim hədəf»ə çevriləcək, çünki əsas qərarları məhz o qəbul edir.
Nüvə müharibəsi riskinə BMT-dən də münasibət bildiriblər. Qurumun Humanitar məsələlərin koordinasiyası idarəsinin fövqəladə humanitar yardımın koordinasiyası direksiyasının rəhbəri Rameş Racasinqham bu haqda hələ mayın sonunda bəyanatla çıxış edib. O, hesab edir ki, münaqişədə əvvəllər ağlasığmaz sayılan nüvə silahından istifadə perspektivi artıq reallığa çevrilib.
Apokalipsis ssenarisi
Rusiya ilə NATO arasında nüvə silahından istifadə ilə müharibə ssenarilərini müxtəlif analitik və ekspert mərkəzləri çoxdan ortaya qoyublar. Orada bir çox hallarda söhbət nüvə silahından məhdud istifadədən gedir. Bəşəriyyətin artıq müharibədən sonra necə yaşayacağına dair də çoxsaylı ssenarilər var. Məsələn, Prinston Universitetindən olan və Rusiya ilə NATO arasında mümkün nüvə savaşı ilə bağlı hələ sentyabrın ortalarında növbəti ssenarini yazmış amerikalı alimlər hesab edirlər ki, bu savaş 90 milyondan artıq insanın həyatına son qoyacaq, qalanlar isə son dərəcə ciddi çətinliklərlə üzləşəcəklər. Yeri gəlmişkən, konkret nüvə silahının tətbiqi ilə yanaşı, tərəflərdən hansınınsa «çirkli bomba»ya da əl atacağı riski var. Söhbət radiasiya yayacaq bombalardan gedir. Dəhşətli nüvə enerjisi yayan nüvə silahından fərqli olaraq, belə bombalar yalnız radioaktiv materiallar yayır, böyük əraziləri və insanları zəhərləyir. Burada əsas risk, əlbəttə ki, kimyəvi silahın müxtəlif növlərindən fərqli olaraq, radiasiyanın rəng və qoxusunun olmamasıdır.
Bundan başqa, unutmaq olmaz ki, hazırda nüvə təhdidi həm də Zaporojye Atom Elektrik Stansiyasının atəşə tutulması ilə də yaşanmaqdadır. Doğrudur, onu sıradan çıxarmaq o qədər də asan deyil, lakin risk hər zaman var. Üstəlik, Vladimir Putin yenə sözarası «hər an istiqamətini dəyişə biləcək küləklər»i xatırladıb.
Alternativ təhdid
Yer kürəsinin əks tərəfində nüvə gündəmini bir tərəfdə Şimali Koreya, digər yanda isə ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya «qaynadır». KXDR oktyabrın 4-də 2017-ci ildən bu tərəfə ilk dəfə olaraq ortamənzilli ballistik raketin sınağını həyata keçirib. Sınaq Yaponiya üzərindən həyata keçirildiyindən, bu ölkənin hava hücumu haqda məlumatlandırma sistemi işə düşüb. Şimali Koreyanın dövlət KİV bildirir ki, təlim ABŞ və Cənubi Koreyanın öz Hərbi-Dəniz Qüvvələrinin təyyarədaşıyan gəmi və atom sualtı qayığından da istifadə etməklə səfərbər etməsinə qaçılmaz cavab olaraq keçirilib.
Bitmək bilməyən bu böhranı öz dövründə sabiq prezident Donald Tramp çözməyə çalışsa da, istəyinə nail ola bilməmişdi. İndi Pxenyan raket sınaqlarını bərpa edib. Lakin bu dəfə mütəxəssislər bir məqama xüsusi diqqət çəkir: Şimali Koreya ilk dəfədir ki, əvvəl sınamadığı raketi Yaponiya üzərindən sınaqdan keçirir, bu isə Pxenyanın onun mühərrikinə əminliyini göstərir. İndi Pxenyanın tezliklə yeddinci nüvə sınağını keçirəcəyilə bağlı narahatlıqlar artır.
İran ətrafındakı nüvə böhranını da unutmaq olmaz. Hazırda bu ölkədə vəziyyət çox qarışıqdır. Hindistan və Pakistan kimi nüvə dövlətlərində bu yaxınlarda yaşamış münaqişə də öz yerində. Nəhayət, Tayvan məsələsi də aktuallığını itirməyib. Bütün bu risklərin, təhdidlərin fonunda insanlıq dözə, planeti qoruyub saxlaya biləcəkmi? Belədirsə, bütün bu sadalanan söhbətlər nəyə lazımdır? Axı onlar günbəgün nüvə müharibəsini tamamilə mümkün hadisə kimi təqdim edir.
Amma bütün bunlarla yanaşı, bu problemə müsbət nöqteyi-nəzərdən də yanaşmaq olar. Dünyadakı bütün nüvə silahları bir anda yox olsaydı, nə baş verərdi? İnsanlar bir-birlərilə daha az savaşardılar? Bəlkə əksinə, nüvə silahı kimi önləyici amil aradan qalxardısa, əldə olan vasitələrdən tam gücü ilə istifadə edilməsinə şərait yaradan və yeni təhdidlər meydana çıxardı?
Təəssüf ki, biz şərti silahların hansı fəlakətlərə yol aça biləcəyini yaxşı anlayırıq. Halbuki indi müharibələr faktiki olaraq açıq yox, lokal, hibrid, «vasitəçi»lərin əli ilə aparılır. Bu isə çox uzun müddət davam edə bilər, çünki pilotsuz uçuş aparatları, kibermübarizə, lazer silahları, kvant texnologiyası kimi sahələrdə müxtəlif innovasiyaların «irəliləməsi» üçün yaxşı imkanlar açır.
Beləliklə, bizi miqyaslı ağılsızlıqlardan, dağıntılardan nüvə silahı qoruyur, yoxsa əksinə? Bu suala birmənalı cavab vermək çox çətindir. Çünki heç kim keçilməsinin nüvə silahının tətbiqinə yol açacağı «qırmızı xətt»ini dəqiq göstərmir. Sən düşməninin nə düşündüyünü, o isə sənin ağlına hansı anda hansı fikrin gələcəyini bilmir. Oyun davam edir.

За словесным противоборством все больше маячит ядерная угроза
Разговоры о ядерной войне успешно перешли линию допустимого, когда, честно говоря, становится уже откровенно страшно. Конечно, мы всегда осознавали эту опасность, но она также всегда, несмотря на все кризисы и локальные войны, существовала где-то практически в параллельной вселенной - из фантастических романов, ужастиков, кинокомедий, компьютерных игр. Ну или осталась в далеких 1945-м, когда американцы бомбили Японию, и в 1962-м, когда случился пресловутый карибский кризис.
Основные элементы войны
Однако сейчас, на излете 2022 года, мы опять говорим об этом как о вполне возможном варианте нашего будущего. Тут необходимо отметить именно «наше общее будущее», потому что в случае масштабной ядерной войны для выживших границы, национальности и политические пристрастия никакой ценности уже представлять не будут. При этом также наблюдается парадоксальная ситуация, когда большинство людей, которые слышат о ядерной угрозе каждый день из соцсетей или телевизора, в реальности мало себе представляют и принцип действия, и возможности ядерного оружия (ЯО). Например, многие боятся радиации, заражения местности и развития лучевой болезни (при этом заранее представляя, как будут прятаться по убежищам и бункерам), совершенно не понимая - ядерное оружие имеет столь серьезную разрушающую силу, что после ударной волны и теплового излучения появляться  лучевой болезни будет просто не у кого.
Обвинения в нагнетании риторики о ядерной войне, как мячик в пинг-понге, следуют между Россией и Западом, и связано это, понятное дело, в первую очередь с войной в Украине. Заявления порой «зажевываются» обратно, порой опровергаются, а порой искажаются. Это словесное противоборство является главным элементом войны пока что информационной, но за которой маячат вполне себе настоящие ракеты. В качестве поиска недавней стартовой точки следуют указания на фразу президента РФ Владимира Путина, произнесенную им еще 24 февраля. Тогда он, как пишут российские СМИ,  предупредил страны, у которых «может возникнуть соблазн со стороны вмешаться в происходящие события», что если они попытаются помешать России или создать угрозы для нее, «ответ будет незамедлительным» и приведет к таким последствиям, с которыми они «в своей истории еще никогда не сталкивались». Естественно, к таким предупреждениям в Вашингтоне безучастными остаться не могли. Джо Байден долго наблюдал, размышлял и недавно ответил на это, что Путин, пожалуй, не шутит, когда говорит о потенциальном применении тактического ядерного оружия. Российские СМИ в ответ подчеркнули, что никто в России, включая Путина, о ядерном оружии не заикался. Звучит неубедительно, конечно. Тем более что уже в начале октября глава Кремля напомнил Белому дому о Хиросиме и Нагасаки, подчеркнув, что это «прецедент, между прочим». Слово «прецедент», на котором построена основная часть американской судебной системы, имеет на жителя Запада поистине магическое воздействие, и поэтому, скорее всего, оно было выбрано кремлевскими спичрайтерами далеко не случайно. Также довольно интересно по этой теме успели высказаться зампред Совбеза РФ Дмитрий Медведев и премьер-министр Великобритании Лиз Трасс. К хору «армагедонных» голосов подключился даже знаменитый американский предприниматель Илон Маск, заставив занервничать всех, вплоть до представителей поколения зумеров, которые новости не смотрят, но зато активно поглощают TikTok и Twitter.  Сильно взвинтил ставки экс-советник Белого дома по национальной безопасности Джон Болтон, когда заявил, что Владимир Путин будет «законной целью» в случае применения Москвой ядерного оружия в ситуации в Украине, поскольку российский лидер является центром принятия решений.
Риск ядерного конфликта прокомментировали и в  ООН - с заявлением еще в конце мая выступил руководитель дирекции по координации чрезвычайного гуманитарного содействия Управления координации гуманитарных вопросов ООН Рамеш Раджасингхам. По его словам, ранее немыслимая перспектива конфликта с задействованием ядерного оружия сейчас стала вполне реальной.
Сценарии апокалипсиса
Уже давно модели и сценарии войны России и НАТО с применением ядерного оружия выпустили многие аналитические и экспертные центры. И очень часто там, между прочим, речь идет об ограниченном использовании ЯО. Также существует множество сценариев того, как человечество будет выживать уже после войны. Например, американские ученые из Принстонского университета, описавшие в середине сентября очередной сценарий ядерной войны между Россией и НАТО, считают, что она приведет к гибели более 90 млн человек, а остальным придется очень и очень трудно. Кстати, помимо конкретного применения ядерного оружия существует риск, что какая-то из сторон использует так называемую грязную бомбу, что, по сути, является устройством для рассеивания радиации. В отличие от ядерной бомбы, которая высвобождает мощную ядерную энергию, такой заряд только рассеивает радиоактивные материалы, заражая больше территорий и людей. Главный же риск тут, конечно, состоит в том, что у радиации, в отличие от многих видов того же химического оружия, цвета и запаха нет.
Кроме того,  не стоит забывать, что ядерная угроза сейчас исходит и от обстрелов Запорожской атомной электростанции, которую не так легко вывести из строя, но риски все-таки есть. К тому же Владимир Путин опять-таки как бы вскользь  напомнил про «розу ветров», «которая в разные стороны может поворачиваться».
Альтернативная угроза
С противоположного конца земного шара ядерную повестку продолжают нагнетать Северная Корея с одной стороны и США, Южная Корея и Япония - с другой.  4 октября КНДР впервые с 2017 года произвела испытательный пуск новой баллистической ракеты средней дальности над Японией, где сработали системы оповещения о воздушной атаке. Государственные СМИ Северной Кореи заявили, что провели учения как неизбежный ответ на крупномасштабную мобилизацию военно-морских сил США и Южной Кореи, включая авианосец и атомную подводную лодку.
Это уже перманентный кризис, который в свое время пытался как-то разрешить бывший президент Дональд Трамп, но ничего не получилось, и Пхеньян возобновил испытания ракет. В этот раз, однако, специалисты указывают на то, что северокорейцы впервые произвели пуск ранее не испытанной ракеты над Японией, что говорит о значительной степени уверенности в двигателе. На этом фоне растут опасения, что Пхеньян вскоре проведет седьмое ядерное испытание.
Не будем забывать и о ядерном кризисе вокруг Ирана, где сейчас крайне неспокойно, а также о давнем конфликте таких ядерных стран, как Индия и Пакистан. Ну и, наконец, тайваньский вопрос никто не отменял. Сможет ли при всех этих угрозах и рисках человечество удержаться на грани и сохранить себя и планету? И для чего тогда все эти вышеперечисленные разговоры, которые день за днем, новость за новостью представляют мировую ядерную войну как нечто вполне возможное?
Между тем на эту проблему можно посмотреть и с позитивной точки зрения. Что бы случилось, если бы всё ЯО на земле вдруг разом исчезло? Люди стали бы меньше воевать друг с другом? А может, наоборот, если исчезнет сдерживающий фактор ЯО, появятся новые угрозы использовать имеющиеся средства на полный ход?
К сожалению, мы прекрасно знаем, какие беды может причинить конвенциональное оружие. Это при том, что войны сейчас фактически не ведутся в открытую, а носят локальный, гибридный, опосредованный характер. И такое действо может продолжаться очень долго, тем более что является прекрасной возможностью для оттачивания различных инноваций в области БПЛА, киберпротивоборства, лазерного оружия, квантовых технологий.
Так все же охраняет нас ЯО от больших безумств и разрушений или наоборот? Вопрос, на который очень трудно дать однозначный ответ, потому что никто так точно и не указал свои «красные линии», пересечение которых позволит применить атомное оружие. Ты не знаешь, что на уме у противника, а он не представляет, что может прийти в голову тебе. Игра продолжается.