Söz atışmasının arxasından getdikcə nüvə təhdidi boylanır
Nüvə müharibəsi haqda söhbətlər «uğurla» mümkün sayılan həddi aşıb. Artıq yaranmış vəziyyət açıq danışsaq, həqiqətən, qorxulu təsir bağışlayır. Əlbəttə, biz belə bir təhlükənin mövcudluğunu hər zaman bilmişik. Lakin istənilən böhrana və lokal müharibələrə baxmayaraq, o, hər zaman, praktiki olaraq, paralel kainatda – fantastik romanlarda, qorxu filmlərində, kinokomediyalarda, kompüter oyunlarında mövcud olub… Yaxud amerikalıların Yaponiyanı bombaladığı uzaq 1945-ci illərdə, məşhur Karib böhranının yaşadığı 1962-ci ildə qalmışdı.
Müharibənin əsas elementi
Lakin indi – 2022-ci ilin sonlarında biz bu haqda tamamilə mümkün gələcək kimi danışırıq. Burada «bizim ümumi gələcəyimiz» ifadəsini işlətmək vacibdir. Çünki miqyaslı nüvə savaşı halında sağ qalacaq insanlar üçün sərhədlər, millətlər, siyasi mövqe heç bir dəyər daşımayacaq. Bununla yanaşı, bir paradoksal vəziyyət də müşahidə olunur – sosial şəbəkələr və televiziyadan az qala hər gün nüvə müharibəsi təhlükəsi haqda eşidən insanların əksəriyyəti reallıqda onun təsir prinsipləri, nələrə qadir olduğu haqda çox az şey bilirlər. Məsələn, çoxları radiasiyadan, yerlərdə zəhərlənmələrdən və şüa xəstəliklərinin yayılacağından qorxur (bu zaman sığınacaqlarda, bunkerlərdə gizlənmək haqda düşünürlər). Lakin onlar anlamırlar ki, nüvə silahının partlayış gücündən, zərbə dalğasından və şüalanmasından sonra şüa xəstəliklərinə tutulacaq adam qalmayacaq.
Nüvə müharibəsi ilə bağlı ritorika Rusiya ilə Qərb arasında futbol topu kimi oynadılır və bu, əlbəttə ki, ilk növbədə, Ukrayna müharibəsi ilə bağlıdır. Bəyanatlar bəzən inkar, bir sıra hallarda isə təhrif olunur. Amma bu söz savaşı müharibənin əsas elementinə çevrilib – hələ ki, yalnız informasiya elementinə. Lakin zaman keçdikcə, bu söz savaşının arxasından əsl raketlər boylanmağa başlayır.
Bu yaxınlarda ortaya çıxmış start nöqtəsini axtarırıqsa, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin fevralın 24-də işlətdiyi ifadəni yada salmaq lazımdır. Rusiya KİV-nin yazdığına görə, həmin gün Putin «hadisələrə kənar müdaxilə etmək həvəsinə düşə biləcək» dövlətlərə xəbərdarlıq edərək bildirib ki, onlar Rusiyaya mane olmağa çalışarlarsa və ya təhdid yaradarlarsa, «cavab özünü gözlətməyəcək». Putinin sözlərinə görə, «cavab onların tarixlərində yaşamadıqları nəticələrə aparıb çıxaracaq».
Bu cür xəbərdarlığı Vaşinqton, təbii ki, cavabsız qoya bilməzdi. Cozef Bayden çox düşündükdən, müşahidə etdikdən sonra, hədəyə cavab verib. O, bu yaxınlarda verdiyi açıqlamada deyib ki, Putin taktiki nüvə silahından mümkün istifadə haqda danışarkən, yəqin ki, zarafat etmir. Rusiya KİV isə buna cavab olaraq, Rusiyada heç kimin, o cümlədən Putinin nüvə silahından istifadə ilə bağlı hədə səsləndirmədiyini yazıb. Əlbəttə ki, inandırıcı görünmür. Üstəlik, Kreml rəhbəri bu dəfə oktyabrın əvvəlində Ağ Evə Xirosima və Naqasakini xatırladıb, bunun «yeri gəlmişkən, presedent olduğunu» söyləyib. Amerikanın məhkəmə sisteminin əsasını təşkil edən «presedent» ifadəsi Qərb insanları üçün, həqiqətən, ciddi təsirə malikdir və odur ki, Kremldə bu ifadəni təsadüfən seçməyiblər.
Bu mövzuda kifayət qədər maraqlı fikirlərlə Rusiya Təhlükəsizlik Şurası sədrinin müavini Dmitri Medvedyev və Böyük Britaniyanın baş naziri Liz Trass da çıxış ediblər. «Armageddon» səslərindən ibarət xora məşhur amerikalı sahibkar İlon Mask da qoşulub. Bu isə xəbərlərə baxmasalar da, «TikTok» və «Twitter» kimi platformalarda fəal olan  nəslinin nümayəndələrində də narahatlıq yaradıb. Ağ Evin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə sabiq məsləhətçisi Con Boltonun bəyanatı isə narahatlığı qat-qat artırıb. O, bildirib ki, Moskva Ukraynada baş verənlər fonunda nüvə silahına əl atarsa, Vladimir Putin «legitim hədəf»ə çevriləcək, çünki əsas qərarları məhz o qəbul edir.
Nüvə müharibəsi riskinə BMT-dən də münasibət bildiriblər. Qurumun Humanitar məsələlərin koordinasiyası idarəsinin fövqəladə humanitar yardımın koordinasiyası direksiyasının rəhbəri Rameş Racasinqham bu haqda hələ mayın sonunda bəyanatla çıxış edib. O, hesab edir ki, münaqişədə əvvəllər ağlasığmaz sayılan nüvə silahından istifadə perspektivi artıq reallığa çevrilib.
Apokalipsis ssenarisi
Rusiya ilə NATO arasında nüvə silahından istifadə ilə müharibə ssenarilərini müxtəlif analitik və ekspert mərkəzləri çoxdan ortaya qoyublar. Orada bir çox hallarda söhbət nüvə silahından məhdud istifadədən gedir. Bəşəriyyətin artıq müharibədən sonra necə yaşayacağına dair də çoxsaylı ssenarilər var. Məsələn, Prinston Universitetindən olan və Rusiya ilə NATO arasında mümkün nüvə savaşı ilə bağlı hələ sentyabrın ortalarında növbəti ssenarini yazmış amerikalı alimlər hesab edirlər ki, bu savaş 90 milyondan artıq insanın həyatına son qoyacaq, qalanlar isə son dərəcə ciddi çətinliklərlə üzləşəcəklər. Yeri gəlmişkən, konkret nüvə silahının tətbiqi ilə yanaşı, tərəflərdən hansınınsa «çirkli bomba»ya da əl atacağı riski var. Söhbət radiasiya yayacaq bombalardan gedir. Dəhşətli nüvə enerjisi yayan nüvə silahından fərqli olaraq, belə bombalar yalnız radioaktiv materiallar yayır, böyük əraziləri və insanları zəhərləyir. Burada əsas risk, əlbəttə ki, kimyəvi silahın müxtəlif növlərindən fərqli olaraq, radiasiyanın rəng və qoxusunun olmamasıdır.
Bundan başqa, unutmaq olmaz ki, hazırda nüvə təhdidi həm də Zaporojye Atom Elektrik Stansiyasının atəşə tutulması ilə də yaşanmaqdadır. Doğrudur, onu sıradan çıxarmaq o qədər də asan deyil, lakin risk hər zaman var. Üstəlik, Vladimir Putin yenə sözarası «hər an istiqamətini dəyişə biləcək küləklər»i xatırladıb.
Alternativ təhdid
Yer kürəsinin əks tərəfində nüvə gündəmini bir tərəfdə Şimali Koreya, digər yanda isə ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya «qaynadır». KXDR oktyabrın 4-də 2017-ci ildən bu tərəfə ilk dəfə olaraq ortamənzilli ballistik raketin sınağını həyata keçirib. Sınaq Yaponiya üzərindən həyata keçirildiyindən, bu ölkənin hava hücumu haqda məlumatlandırma sistemi işə düşüb. Şimali Koreyanın dövlət KİV bildirir ki, təlim ABŞ və Cənubi Koreyanın öz Hərbi-Dəniz Qüvvələrinin təyyarədaşıyan gəmi və atom sualtı qayığından da istifadə etməklə səfərbər etməsinə qaçılmaz cavab olaraq keçirilib.
Bitmək bilməyən bu böhranı öz dövründə sabiq prezident Donald Tramp çözməyə çalışsa da, istəyinə nail ola bilməmişdi. İndi Pxenyan raket sınaqlarını bərpa edib. Lakin bu dəfə mütəxəssislər bir məqama xüsusi diqqət çəkir: Şimali Koreya ilk dəfədir ki, əvvəl sınamadığı raketi Yaponiya üzərindən sınaqdan keçirir, bu isə Pxenyanın onun mühərrikinə əminliyini göstərir. İndi Pxenyanın tezliklə yeddinci nüvə sınağını keçirəcəyilə bağlı narahatlıqlar artır.
İran ətrafındakı nüvə böhranını da unutmaq olmaz. Hazırda bu ölkədə vəziyyət çox qarışıqdır. Hindistan və Pakistan kimi nüvə dövlətlərində bu yaxınlarda yaşamış münaqişə də öz yerində. Nəhayət, Tayvan məsələsi də aktuallığını itirməyib. Bütün bu risklərin, təhdidlərin fonunda insanlıq dözə, planeti qoruyub saxlaya biləcəkmi? Belədirsə, bütün bu sadalanan söhbətlər nəyə lazımdır? Axı onlar günbəgün nüvə müharibəsini tamamilə mümkün hadisə kimi təqdim edir.
Amma bütün bunlarla yanaşı, bu problemə müsbət nöqteyi-nəzərdən də yanaşmaq olar. Dünyadakı bütün nüvə silahları bir anda yox olsaydı, nə baş verərdi? İnsanlar bir-birlərilə daha az savaşardılar? Bəlkə əksinə, nüvə silahı kimi önləyici amil aradan qalxardısa, əldə olan vasitələrdən tam gücü ilə istifadə edilməsinə şərait yaradan və yeni təhdidlər meydana çıxardı?
Təəssüf ki, biz şərti silahların hansı fəlakətlərə yol aça biləcəyini yaxşı anlayırıq. Halbuki indi müharibələr faktiki olaraq açıq yox, lokal, hibrid, «vasitəçi»lərin əli ilə aparılır. Bu isə çox uzun müddət davam edə bilər, çünki pilotsuz uçuş aparatları, kibermübarizə, lazer silahları, kvant texnologiyası kimi sahələrdə müxtəlif innovasiyaların «irəliləməsi» üçün yaxşı imkanlar açır.
Beləliklə, bizi miqyaslı ağılsızlıqlardan, dağıntılardan nüvə silahı qoruyur, yoxsa əksinə? Bu suala birmənalı cavab vermək çox çətindir. Çünki heç kim keçilməsinin nüvə silahının tətbiqinə yol açacağı «qırmızı xətt»ini dəqiq göstərmir. Sən düşməninin nə düşündüyünü, o isə sənin ağlına hansı anda hansı fikrin gələcəyini bilmir. Oyun davam edir.

Talks about a nuclear war crossed the critical level, after which comes the understanding of awe. Well, we have always been aware of the danger, but it seemed it has always existed somewhere there, in a parallel universe from fantasy novels, horror movies and computer games, despite all the crises and local wars. Or it was left in the distant 1945, when the Americans bombed Japan, and in the infamous 1962 Cuban Missile Crisis.
Basic components of warfare
Yet now, at the end of 2022, we are talking about a nuclear war as a possible option for our future. We should note that it is our common future, because in the event of a large-scale nuclear war, borders, nationalities and political affiliations would no longer be of any value to the survivors. It is also a paradox that most people who hear about the nuclear threat every day on social networks or on television have little understanding of the principles of nuclear weapons (NW) or their capabilities. For example, many people are afraid of radiation, contamination and the development of radiation-related sicknesses, whilst imagining how they would hide in shelters and bunkers. But they do not understand that nuclear weapons have such a serious destructive power that after the shock wave and thermal radiation nobody will ever get sicken of radiation desease.
Russia and the West continue the exchange of accusations of inflated nuclear war. Understandably, the main reason of this hostile rhetoric is the war in Ukraine. Statements are sometimes returned, sometimes refuted and sometimes distorted. This verbal confrontation has so far been the main element of the information war. But behind it we can see some real missiles. In search of a recent starting point some point to the statement voiced by the Russian President Vladimir Putin on February 24. According to Russian media, he warned the countries "that might be tempted to interfere in the ongoing events, or attempted to obstruct or threaten Russia, the response would be immediate", leading to consequences that "they have never seen before in their history". Eventually, Washington could not ignore such warnings. After some long contemplation and pondering period, President Biden responded that Putin was perhaps not joking when he said about the potential use of tactical nuclear weapons. The Russian media responded by pointing out that no one in Russia, including Putin, had ever even mentioned nuclear weapons. Sounds unconvincing, of course. Especially after President Putin’s public reminder for the White House about Hiroshima and Nagasaki made in early October, when he referred to the incident as a ‘precedent’. The term ‘precedent’, which is the basis of almost the entire American judiciary system, has a truly mesmerising effect on any Westerner. Therefore, it is most likely that it was chosen by the Kremlin speechwriters not by accident. Dmitry Medvedev, Deputy Chairman of the Security Council of Russia, and British Prime Minister Liz Truss also had time to discuss the subject. Even famous American entrepreneur Elon Musk joined the chorus, making everyone, right up to the generation of zoomers, who do not watch the news but actively consume TikTok and Twitter content, nervous. Former White House national security adviser John Bolton stirred the pot when he said that Vladimir Putin would be a "legitimate target" if Moscow used nuclear weapons in Ukraine because the Russian leader is the key decision-maker.
In late May, Ramesh Rajasingham, head of the Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA) of the UN Emergency Humanitarian Coordination Directorate, commented on the risk of a nuclear conflict. According to him, the previously unthinkable prospect of a conflict involving nuclear weapons has now become very real.
Apocalypse scenarios
Models and scenarios of war between Russia and NATO using nuclear weapons have long been developed by many expert centres and think tanks. Their reports very often focus on the limited use of nuclear weapons. There are also many scenarios of how mankind will survive after the war. For example, a group of American scientists from the Princeton University, who described in mid-September yet another scenario of a nuclear war between Russia and NATO, believe that it would kill more than 90 million people, making the lives of the rest very difficult. Incidentally, apart from the specific use of nuclear weapons, there is a risk that either side would use a so-called dirty bomb, which is essentially a radiation dispersal device. Unlike a nuclear bomb, which releases powerful nuclear energy, such a charge only disperses radioactive material, contaminating more territory and people. The main risk here, of course, is that radiation, unlike many chemical weapons, has no colour or smell.
Furthermore, we should keep in mind that the nuclear threat now also comes from the Zaporozhye NPP, which is not so easy to disable, but there are risks nonetheless. Moreover, Vladimir Putin, as if casually, let slip that the ‘wind rose can turn in different directions’.
Alternative threat
From the opposite end of the globe, the nuclear agenda continues to be pushed by North Korea and the US, as well as South Korea and Japan. On October 4, North Korea test-fired a new medium-range ballistic missile over Japan for the first time since 2017, activating the Japanese air-raid warning systems. North Korean state media reported that the military exercise was conducted as an inevitable response to a large-scale mobilisation of the US and South Korean naval forces, including an aircraft carrier and a nuclear submarine.
This is already a permanent crisis, which the former US President Donald Trump once tried to somehow resolve, but failed. Now Pyongyang resumed missile tests. This time, however, experts say that the North Koreans launched a previously untested missile over Japan for the first time, indicating a considerable degree of confidence in the engine. There are fears that Pyongyang will soon conduct a seventh nuclear test as well.
It is also worth mentioning about the nuclear crisis in Iran, which is going through a period of turmoils, and the long-standing conflict between the nuclear-powered countries like India and Pakistan. Finally, there is the Taiwan issue. With all these threats and risks, will mankind be able to stop to preserve itself and the planet? Why all these talks then, which describe daily a global nuclear war as something quite possible?
Meanwhile, we can look at the problem from a positive perspective. What would happen if all the nuclear weapons on earth suddenly disappeared? Would people be less likely to fight each other? Or maybe, on the contrary, if the deterrent to nuclear weapons disappeared, would there be new threats to use the available means at full throttle?
Unfortunately, we are well aware of the misery that conventional weapons can cause, although wars are not waged overtly, but are localised, hybrid, go on indirectly. And this process can continue for a very long time, especially since it is a great chance to improve various innovations in UAVs, cyber warfare, laser weapons, and quantum technologies.
Do nuclear weapons protect us from greater madness and destruction or vice versa? This is a question which is very difficult to answer, because none of the sides has clearly defined their red lines, crossing which would make the use of nuclear weapons possible. You do not know what your opponent has in mind, and vice versa. The game goes on.