ŞÜBHƏLƏR VƏ ÜMİDLƏR SAMMİTİ
Yeni qurulmuş Avropa Siyasi Birliyi platforması çərçivəsində Praqada ilk ali səviyyəli görüş keçirilib
Avropa Siyasi Birliyinin yaradılması təşəbbüsü ilə Fransa prezidenti Emmanuel Makron hələ mayda – Parisin Aİ-yə sədrlik etdiyi dövrdə çıxış etmişdi. Onun təklifi oktyabrın 6-7-də Praqada keçirilən sammitdə müəyyən şəkil alıb. O, Avropa İttifaqı ölkələri və onların qonşuları arasında «siyasi koordinasiya üçün müəyyən platformanın yaradılması»nı nəzərdə tutur. Daha konkret desək, söhbət ATƏT-i əvəz edə biləcək dövlətlərin birliyinin yaradılmasından gedir. Buna, Avropa məkanında Ukrayna ilə müharibə üzündən formatdan kənar qalmış Rusiya ilə Belarus olmadan da kommunikasiyanı həyata keçirə biləcək platforma kimi də baxmaq olar.
İdeyadan sammitə
İlk dəfə 2017-ci ildə Fransa prezidenti seçilən Emmanuel Makron hər dəfə iddialı avropapərəst yanaşmalar ortaya qoyur, hər dəfə qlobal diplomatiyada aparıcı rola yiyələnmək istəyirdi. Apreldə o, ikinci müddətə prezident seçilməklə, Avropanın aparıcı oyunçusu kimi mövqeyini daha da gücləndirib. Qitənin ikinci aparıcı gücü olan Almaniyanın kansleri postunda Avropa siyasətinin «ağırçəkili»lərindən olan Angela Merkeli əvəzləmiş Olaf Şols isə hələ bu postda təzədir.
Bununla yanaşı, Makron ilin ilk yarısında Avropa İttifaqına sədrlik də edib və bu, ona iddialarını beynəlxalq arenaya çıxarması üçün əlavə imkanlar yaradıb. Avropa Siyasi Birliyi ideyası məhz bu məqsədlərə çatmaq üçün ideal vasitədir.
Nəzərə alsaq ki, formatın təşəbbüskarı Fransadır və ideya Aİ tərəfindən dəstəklənib, elə Makronun sözləri ilə desək, davam edən müharibə fonunda bu, «qonşuluqda sabitliyi təmin etmək üçün ən doğru addımdır». Fransa prezidentinin fikrincə, bu formatın yaradılması, eyni zamanda Ukrayna və Moldovaya verilmiş Aİ üzvlüyünə namizəd statusunu daha da gücləndirəcək.
Onun daha bir hədəfi Aİ-yə can atan ölkələrə hələ quruma üzv olmadan Avropa klubuna mənsubluğunu hiss etdirməkdir. Bununla yanaşı, Brüssel Praqa sammitinə yalnız Aİ-yə üzv olmağa çalışan ölkələri deyil, ümumilikdə Böyük Britaniya, İsrail və Türkiyə də daxil olmaqla, 44 dövləti dəvət etmişdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, sammitin bəzi iştirakçıları arasında dərin, bəzi hallarda aşılmaz fikir ayrılıqları, hətta açıq münaqişələr var. Tarixi Praqa qəsrində görüşənlər sırasında Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstan liderləri də var idi.
Müxtəlif mövzular və müxtəlif ölkələr
Sammitə dəvət almamış Rusiya ilə bağlı mövzu, demək olar ki, forumun əsas gündəmi idi. Çünki hər dəfə diskussiyalar Rusiya ilə Ukrayna arasında gedən müharibənin Avropanın təhlükəsizliyi üçün yaratdığı iqtisadi və siyasi fəsadlara gedib çıxırdı. Toplantıda Ukraynaya dəstəklə bağlı saysız-hesabsız fikirlər səsləndirilib. Prinsipcə, sammitin çağırılmasında məqsəd də iştirakçı dövlətlərin Ukraynanın ərazi bütövlüyünə dəstəyinin ifadəsi, bu kontekstdə Avropanın təhlükəsizliyi üçün vacib olan məsələlərin, o cümlədən onun vacib enerji aspektlərinin müzakirəsi idi. Lakin ritorikaya baxmayaraq, sammitdə kifayət qədər konkret nəticələrin əldə olunduğunu söyləmək olmaz. Burada xüsusi diqqət ayrılmış ayrı-ayrı mövzular istisnadır.
Söhbət, ilk növbədə, bu müstəvidə Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərinin Avropa Komissiyasının vasitəçiliyi və Fransa prezidentinin iştirakı ilə keçirdikləri görüşdən, eyni zamanda 13 ildə ilk dəfə Ermənistan və Türkiyə rəhbərlərinin bir araya gəlməsindən gedir. Bu görüşlər effektiv keçib və iştirakçıların özləri tərəfindən kifayət qədər müsbət qiymətləndirilib.
Bununla yanaşı, hələ sammitdən əvvəl Avropada bir sual yaranmışdı: bu format qərarların qəbulu prosesinə hansısa real təsir gücünü itirəcək diskussiya meydanına çevrilmək riski ilə üz-üzə qalmır ki? Avropa Siyasi Birliyi ideyası növbəti ATƏT-ə çevrilməyəcək ki?
Hər halda, sammit baş tutub. Lakin onun nə dərəcədə həyat qabiliyyətli olacağına dair şübhələr aradan qalxmayıb. Bundan başqa, onun yaradılmasına Avropa Şurasının müəyyən qısqanclıqla yanaşdığı da hiss olunur. Qurumun rəsmisi Daniel Xoltgen öz «Twitter» hesabında yazıb ki, yeni format «hələ qeyri-müəyyəndir».
«İnsan haqları, demokratiya və qanunun aliliyi sahəsində belə ümumavropa birliyi artıq mövcuddur», - deyə o, qeyd edib.
Bununla yanaşı, sammitin yekununda hər hansı rəsmi bəyanat və ya bəyannamə də qəbul olunmayıb.
Aİ nümayəndəsi bildirib ki, bunun üçün həftələrlə müzakirələr aparılmalı olacaqdı və bu səbəbdən, indiki şəraitdə birbaşa açıq fikir mübadiləsi hər kəsin dəstəkləyəcəyi vahid yekun bəyannamədən daha vacib idi.
Sammitə videomüraciət edən Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski liderləri yeni siyasi birliyi «Avropa sülh birliyi»nə çevirməyə çağırıb.
«Qoy, bu gün dönüş nöqtəsi olsun. Elə bir dönüş nöqtəsi ki Avropa və bütün azad dünya hamımız üçün sülhə zəmanət vermək istiqamətində hərəkətə keçsin. Bu, mümkündür», - deyə Zelenski qeyd edib. O, liderləri «Avropanın bütün mümkün gücünü müharibənin dayandırılmasına yönəltməyə» səsləyib.
Genişlənməmək üçün?
Lakin sammitdə davam etməkdə olan müharibəni dayandırmağın mümkün yolları ilə bağlı heç bir konkret və prinsipial olaraq yeni ideya səsləndirilməyib. Əvəzində, Kiyev Emmanuel Makrondan yalnız hərbi və maliyyə yardımının «davam etdiriləcəyi» haqda qeyri-müəyyən vəd alıb.
Fransa prezidentinin Çexiyanın baş naziri Pyotr Fiala və Moldovanın dövlət başçısı Saya Sandu ilə görüşündən sonra növbəti sammitlərin hər altı aydan bir müvafiq olaraq Moldova, İspaniya və Böyük Britaniyada keçiriləcəyi elan edilib. İdeya Aİ üzvü olan və olmayan ölkələrin növbəli şəkildə sammitə ev sahibliyi etməsidir. «Növbəti toplantının Aİ üzvlüyünə namizəd olan Moldovada təşkili qərarı dəstəyin göstəricisidir və biz bunu yüksək qiymətləndiririk», - deyə Sandu jurnalistlərə Praqada verdiyi açıqlamasında bildirib: «Avropanı daha güclü və dayanıqlı etmək üçün səylər davamlı olmalıdır».
Maraqlıdır ki, Praqa sammiti ərəfəsində tənqidçilər iddia edirdilər ki, bu format Aİ-nin genişləndirilməsini ləngitmək cəhdindən başqa bir şey deyil. Avropa Siyasi Birliyi ideyası Aİ-yə qoşulmaq istəyən ölkələri sakitləşdirmək üçün plasebo kimi qəbul oluna bilər, lakin prosesin yaxın perspektivdə başa çatdırılmasını təmin etməyəcək, çünki namizədlərin qəbulu ilə Aİ üzvlərinin fikirləri üst-üstə düşmür. Məsələn, elə həmin Parisin özü Ukraynanın Aİ-yə tezliklə qəbuluna tərəfdar deyil.
Bununla yanaşı, namizədlərin özləri, xüsusilə Qərbi Balkan ölkələri və Ukrayna ilk gündən Aİ-yə mümkün qədər tez qoşulmaq istədiklərini bildirir.  Bundan başqa, tanınmamış Kosovonun «prezident»i Vosa Osmani jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, sammitin təşkilatçıları Emmanuel Makron ilə Pyotr Fiala onu bu platformanın «Qərb Balkan dövlətlərinin Avropaya inteqrasiya prosesinə əvəz» olmadığına «əmin ediblər».
Alternativ enerji axtarışında
Forumda Avropanın qarşısında duran əsas problemlər, o cümlədən təhlükəsizlik, enerji, iqlim, iqtisadiyyat və miqrasiya məsələləri də müzakirə edilib. Analitiklərin sözlərinə görə, toplantıda günün ən ağrılı problemi, bütün diskussiyalarda gündəmə gələn yeganə mövzu yaşanmaqda olan ağır enerji böhranı olub. Söhbət Rusiya ilə Avropanı Baltik dənizi vasitəsilə birləşdirən «Şimal axını» qaz kəmərində bu yaxınlarda baş vermiş sızma nəticəsində yaranmış böhrandan gedir.
Fransa hökuməti qışı elektrik enerjisi kəsilmədən keçmək üçün bu yaxınlarda ölkədə enerji istehlakının azaldılmasını nəzərdə tutan tədbirlər paketini təqdim edib. Belə tədbirlərdən biri binalarda hərarətin 19 dərəcəyə endirilməsidir. Yaşayış evləri, müəssisə və inzibati binaların istilik təchizatına gəlincə, ona hər zaman olduğundan 2 həftə sonra başlanılması, 2 həftə tez isə kəsilməsi nəzərdə tutulur.
Almaniya bəyan edib ki, istehlakçılar və müəssisələrə qazın bahalaşması səbəbilə dəyən zərbənin yumşaldılması üçün yardım olaraq 200 milyard avroyadək (197,50 milyard dollar) vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulur. Lakin bu sxem Brüssel və digər paytaxtları pis vəziyyətdə qoyur. Çünki onun tətbiqi sərhəddən kənarda mənfi yan təsirlərə yol açar, vahid bazarda rəqabəti poza bilər.
«Ümumavropa qərarı olmazsa, biz ciddi şəkildə parçalanma riski ilə qarşı-qarşıya qalacağıq. Odur ki, hər kəs üçün eyni şərtləri qoruyub saxlamağımız vacibdir», - deyə Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen bildirib.
Görüşdə məqsəd enerji məsələləri ilə bağlı danışıqlarla yanaşı, həm də Rusiya rəhbərliyinə Moskvanın təcridi ilə bağlı ciddi siqnalın göndərilməsi olub. Lakin bir çox ekspertlər düşünür ki, Rusiyanın siyasi mənada rədd edilməsi Avropa qitəsində qütblər arasında qarşıdurmaya yol aça bilər, bu isə nəinki regional sabitliyə xidmət etməyəcək, Avropanın təhlükəsizliyi ilə bağlı vəziyyəti daha da ağırlaşdıracaq. Məsələn, Almaniyanın sabiq kansleri Angela Merkel hesab edir ki, Avropada dayanıqlı sülhə yalnız Rusiyanın iştirakı ilə nail olmaq mümkündür.
Formatın perspektivləri ilə bağlı danışan Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişel də açıqlayıb. O, hesab edir ki, yanaşmada müəyyən fərqlərə baxmayaraq, Ukraynanın dəstəklənməsi məsələsində qətiyyətli olmaq, vahid mövqedən çıxış etmək vacibdir – istər maddi, istərsə də hərbi-siyasi sahədə. «Biz saxta referendumları, qanunsuz işğalları tanımırıq və heç zaman tanımayacağıq», - deyə siyasətçi qeyd edib.
Mişel söhbətin hansı yan təsirlərdən və onların hansı fəsadlarından getdiyini, Avropa Siyasi Birliyi ideyasının bu hallarla mübarizəyə necə kömək edə biləcəyini açıqlamayıb. Görünür, o, bu çətin və aktual suallara cavab verilməsini növbəti sammitlərin ev sahiblərinə saxlamaq istəyib.

САММИТ СОМНЕНИЙ И НАДЕЖД
В Праге состоялась первая встреча в верхах в рамках новообразованной платформы «Европейское политическое сообщество»
Идея Европейского политического сообщества, выдвинутая президентом Франции Эмманюэлем Макроном в мае - еще в бытность Парижа действующим председателем ЕС, обрела определенные очертания на саммите в Праге 6-7 октября. Она заключалась в создании некой «платформы для политической координации» между странами Евросоюза и их соседями. А если говорить конкретнее - оформить некий формат для государств-участников, который мог бы заменить собой ОБСЕ. Или, по крайней мере, взять на себя функции коммуникатора европейского пространства без России и Беларуси, которые из-за войны в Украине оказались за рамками данного формата.
От идеи к саммиту
Впервые избранный президентом Франции в 2017 году Эмманюэль Макрон всегда продвигал амбициозный проевропейский подход и каждый раз стремился играть ключевую роль в глобальной дипломатии.
В апреле Макрон был переизбран на второй срок, что укрепило его положение в качестве ведущего игрока в Европе. В то же время вторая ведущая сила - канцлер Германии Олаф Шольц является новичком в своей должности, сменив настоящего тяжеловеса европейской политики Ангелу Меркель.
Макрон также председательствовал в Европейском Союзе в течение первой половины года, что предоставило ему дополнительные возможности для продвижения своих амбиций на международной арене. Идея Европейского политического сообщества подходит для этого как нельзя лучше.
Поскольку формат инициирован Францией и поддержан Евросоюзом, то он в контексте продолжающейся войны, говоря словами самого президента Макрона, представляется как «правильный ответ» для «стабилизации нашего соседства» и усиления статуса кандидата в члены Европейского Союза, предоставленного Украине и Молдове.
Целью его также является дать стремящимся в ЕС странам почувствовать принадлежность к Европейскому клубу еще до их официального вступления в Евросоюз. При этом на саммит в Праге Брюссель пригласил 44 государства, в том числе Великобританию, Израиль, Турцию, а не только страны, добивающиеся скорого принятия в ЕС.
Надо также отметить, что между некоторыми участниками саммита существуют глубокие, а в некоторых случаях даже непреодолимые разногласия и открытый конфликт.
Среди тех, кто встречался в историческом Пражском Граде, были также лидеры Азербайджана, Армении и Грузии.
Разные темы и разные страны
Тема России, которую на саммит не пригласили, буквально нависала над форумом, поскольку дискуссии так или иначе были сосредоточены на экономических и политических последствиях продолжающейся войны между Россией и Украиной для европейской безопасности.
На саммите было произнесено достаточно много слов в поддержку Украины.  В принципе саммит и созывался с целью продемонстрировать солидарность государств-участников в поддержке территориальной целостности Украины и для обсуждения насущных вопросов, связанных с европейской безопасностью, включая также важные энергетические аспекты.
Однако, несмотря на риторику, на саммите было достигнуто мало конкретных результатов, исключая отдельные темы, внимание к которым было особенно пристальным.
Речь, в первую очередь, идет о встречах на полях этой площадки между главами Азербайджана и Армении при посредничестве главы Еврокомиссии и с участием президента Франции, а также первой за 13 лет встречи руководителей Армении и Турции. Они прошли эффективно и были весьма позитивно оценены самими участниками.
Между тем еще до самого саммита в Европе возникал вопрос: не рискует ли этот формат превратиться в дискуссионную площадку, лишенную какого-либо реального влияния или воздействия на процесс принятия решений? Не превратится ли идея Европейского политического сообщества в очередную ОБСЕ?
Саммит прошел, но сомнения относительно жизнеспособности данного формата не рассеялись. Кроме того, определенную ревность по поводу его создания продемонстрировал Совет Европы. Официальный представитель этой организации Дэниел Хольтген написал в Twitter, что новый формат «еще не определен».
«В сфере прав человека, демократии и верховенства закона такое общеевропейское сообщество уже существует - это Совет Европы», - отметил он.
По итогам саммита каких-либо официальных заявлений или деклараций принято не было.
Представитель ЕС сказал, что для этого потребовались бы недели переговоров, поэтому прямой открытый обмен был в нынешних условиях более важным, чем единая итоговая декларация, одобренная всеми.
Президент Украины Владимир Зеленский, обращаясь к собравшимся по видеосвязи, призвал лидеров превратить новое политическое сообщество в «европейское сообщество мира».
«Пусть сегодняшний день будет отправной точкой. Точкой, из которой Европа и весь свободный мир будут двигаться, чтобы гарантировать мир для всех нас. Это возможно», - сказал он, призвав лидеров «направить все возможные силы Европы на прекращение войны».
Чтобы не расширяться?
Однако на саммите не было озвучено никаких конкретных и принципиально новых идей о том, как можно положить конец продолжающейся войне. Взамен Киев получил от Эмманюэля Макрона лишь расплывчатое обещание «продолжать» оказывать военную и финансовую помощь.
После встреч президента Франции с премьер-министром Чехии Петром Фиалой и президентом Молдовы Майей Санду было объявлено о проведении через каждые шесть месяцев последующих саммитов соответственно в Молдове, Испании и Великобритании.
Идея состоит в том, чтобы чередовать страны ЕС и страны, не входящие в этот союз, в качестве хозяев саммита.
Решение о проведении форума в Молдове, в стране - кандидате в ЕС, является «признаком поддержки, которую мы высоко ценим», сказала Санду журналистам в Праге. «Чтобы сделать Европу сильнее и устойчивее, необходимо прилагать постоянные усилия», - добавила она.
Примечательно, что перед открытием пражского саммита критики утверждали, что данный формат является не чем иным, как попыткой затормозить расширение ЕС. Идея Европейского политического сообщества может быть воспринята как плацебо для успокоения стран, которые стремятся присоединиться к ЕС, но не могут сделать это в краткосрочной перспективе, поскольку из Евросоюза раздаются противоречивые голоса по поводу вступления этих стран. В частности, известна позиция того же Парижа, не желающего вступления Украины в Евросоюз в ускоренном порядке.
В то же время сами кандидаты, особенно Западные Балканы и Украина, с самого начала дали понять, что стремятся вступить в Евросоюз как можно скорее и не будут оставаться в прострации между членством в ЕС и новым Планом действий по членству (ПДЧ). Одновременно президент непризнанного Косово Вьоса Османи сообщила журналистам, что организаторы саммита Эмманюэль Макрон и Петр Фиала «уверили» ее в том, что эта платформа «не является заменой процесса европейской интеграции для Западных Балкан».
В поисках альтернативной энергии
На форуме обсуждались и ключевые проблемы, стоящие перед Европой, включая безопасность, энергетику, климат, экономику и миграцию.
По словам аналитиков, наиболее насущной проблемой дня и единственной темой, вокруг которой вращались дискуссии, был разрушительный энергетический кризис, совсем недавно разразившийся из-за утечки газа из газопровода «Северный поток», который соединяет Россию с Европой через Балтийское море.
Правительство Франции накануне запустило пакет мер, направленных на сокращение потребления энергии в стране в надежде пережить зиму без отключения электричества. Одна из мер заключается в том, чтобы ограничить температуру в помещении на уровне 19 градусов по Цельсию. Подачу тепла же для домашних хозяйств, предприятий и администраций планируется осуществлять на две недели позже, чем обычно, и так же на две недели раньше прекратить.
Германия объявила, что направит до 200 млрд евро ($197,50 млрд) в помощь потребителям и предприятиям, дабы смягчить удар от растущих счетов за газ.
Эта схема, однако, застала Брюссель и другие столицы врасплох, поскольку усилились опасения, что она может вызвать негативный побочный эффект за пределами границ и нарушить конкуренцию на едином рынке. «Без общеевропейского решения мы серьезно рискуем быть раздробленными. Поэтому крайне важно, чтобы мы сохранили равные условия для всех», - заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
Помимо переговоров по вопросам энергетики встреча также была призвана направить российскому руководству мощный сигнал, подчеркнув изоляцию Москвы.
Однако многие эксперты выступили с предупреждением, что сигнал политического неприятия России может перерасти в блоковое противостояние на Европейском континенте, что не поможет сохранить региональную стабильность, а еще больше ухудшит ситуацию с безопасностью в Европе. Так, бывший канцлер Германии Ангела Меркель считает, что прочный мир в Европе может быть достигнут только при участии России.
Суммировал видение перспектив формата глава Еврокомиссии Шарль Мишель, который отметил, что, несмотря на некоторую разницу в подходах, важно оставаться единым целым, твердым в поддержке Украины как в финансовой, так и политической и военной областях. «Мы не признаем и никогда не признаем бутафорских референдумов и незаконных аннексий. И, конечно, есть побочные эффекты и последствия», - подчеркнул политик.
Того, что это за побочные эффекты и их последствия и как идея Европейского политического сообщества может помочь с ними справиться, Шарль Мишель не пояснил. Видимо, он оставил возможность хозяевам последующих саммитов дать ответы на эти нелегкие и актуальные вопросы.