ŞÜBHƏLƏR VƏ ÜMİDLƏR SAMMİTİ
Yeni qurulmuş Avropa Siyasi Birliyi platforması çərçivəsində Praqada ilk ali səviyyəli görüş keçirilib
Avropa Siyasi Birliyinin yaradılması təşəbbüsü ilə Fransa prezidenti Emmanuel Makron hələ mayda – Parisin Aİ-yə sədrlik etdiyi dövrdə çıxış etmişdi. Onun təklifi oktyabrın 6-7-də Praqada keçirilən sammitdə müəyyən şəkil alıb. O, Avropa İttifaqı ölkələri və onların qonşuları arasında «siyasi koordinasiya üçün müəyyən platformanın yaradılması»nı nəzərdə tutur. Daha konkret desək, söhbət ATƏT-i əvəz edə biləcək dövlətlərin birliyinin yaradılmasından gedir. Buna, Avropa məkanında Ukrayna ilə müharibə üzündən formatdan kənar qalmış Rusiya ilə Belarus olmadan da kommunikasiyanı həyata keçirə biləcək platforma kimi də baxmaq olar.
İdeyadan sammitə
İlk dəfə 2017-ci ildə Fransa prezidenti seçilən Emmanuel Makron hər dəfə iddialı avropapərəst yanaşmalar ortaya qoyur, hər dəfə qlobal diplomatiyada aparıcı rola yiyələnmək istəyirdi. Apreldə o, ikinci müddətə prezident seçilməklə, Avropanın aparıcı oyunçusu kimi mövqeyini daha da gücləndirib. Qitənin ikinci aparıcı gücü olan Almaniyanın kansleri postunda Avropa siyasətinin «ağırçəkili»lərindən olan Angela Merkeli əvəzləmiş Olaf Şols isə hələ bu postda təzədir.
Bununla yanaşı, Makron ilin ilk yarısında Avropa İttifaqına sədrlik də edib və bu, ona iddialarını beynəlxalq arenaya çıxarması üçün əlavə imkanlar yaradıb. Avropa Siyasi Birliyi ideyası məhz bu məqsədlərə çatmaq üçün ideal vasitədir.
Nəzərə alsaq ki, formatın təşəbbüskarı Fransadır və ideya Aİ tərəfindən dəstəklənib, elə Makronun sözləri ilə desək, davam edən müharibə fonunda bu, «qonşuluqda sabitliyi təmin etmək üçün ən doğru addımdır». Fransa prezidentinin fikrincə, bu formatın yaradılması, eyni zamanda Ukrayna və Moldovaya verilmiş Aİ üzvlüyünə namizəd statusunu daha da gücləndirəcək.
Onun daha bir hədəfi Aİ-yə can atan ölkələrə hələ quruma üzv olmadan Avropa klubuna mənsubluğunu hiss etdirməkdir. Bununla yanaşı, Brüssel Praqa sammitinə yalnız Aİ-yə üzv olmağa çalışan ölkələri deyil, ümumilikdə Böyük Britaniya, İsrail və Türkiyə də daxil olmaqla, 44 dövləti dəvət etmişdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, sammitin bəzi iştirakçıları arasında dərin, bəzi hallarda aşılmaz fikir ayrılıqları, hətta açıq münaqişələr var. Tarixi Praqa qəsrində görüşənlər sırasında Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstan liderləri də var idi.
Müxtəlif mövzular və müxtəlif ölkələr
Sammitə dəvət almamış Rusiya ilə bağlı mövzu, demək olar ki, forumun əsas gündəmi idi. Çünki hər dəfə diskussiyalar Rusiya ilə Ukrayna arasında gedən müharibənin Avropanın təhlükəsizliyi üçün yaratdığı iqtisadi və siyasi fəsadlara gedib çıxırdı. Toplantıda Ukraynaya dəstəklə bağlı saysız-hesabsız fikirlər səsləndirilib. Prinsipcə, sammitin çağırılmasında məqsəd də iştirakçı dövlətlərin Ukraynanın ərazi bütövlüyünə dəstəyinin ifadəsi, bu kontekstdə Avropanın təhlükəsizliyi üçün vacib olan məsələlərin, o cümlədən onun vacib enerji aspektlərinin müzakirəsi idi. Lakin ritorikaya baxmayaraq, sammitdə kifayət qədər konkret nəticələrin əldə olunduğunu söyləmək olmaz. Burada xüsusi diqqət ayrılmış ayrı-ayrı mövzular istisnadır.
Söhbət, ilk növbədə, bu müstəvidə Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərinin Avropa Komissiyasının vasitəçiliyi və Fransa prezidentinin iştirakı ilə keçirdikləri görüşdən, eyni zamanda 13 ildə ilk dəfə Ermənistan və Türkiyə rəhbərlərinin bir araya gəlməsindən gedir. Bu görüşlər effektiv keçib və iştirakçıların özləri tərəfindən kifayət qədər müsbət qiymətləndirilib.
Bununla yanaşı, hələ sammitdən əvvəl Avropada bir sual yaranmışdı: bu format qərarların qəbulu prosesinə hansısa real təsir gücünü itirəcək diskussiya meydanına çevrilmək riski ilə üz-üzə qalmır ki? Avropa Siyasi Birliyi ideyası növbəti ATƏT-ə çevrilməyəcək ki?
Hər halda, sammit baş tutub. Lakin onun nə dərəcədə həyat qabiliyyətli olacağına dair şübhələr aradan qalxmayıb. Bundan başqa, onun yaradılmasına Avropa Şurasının müəyyən qısqanclıqla yanaşdığı da hiss olunur. Qurumun rəsmisi Daniel Xoltgen öz «Twitter» hesabında yazıb ki, yeni format «hələ qeyri-müəyyəndir».
«İnsan haqları, demokratiya və qanunun aliliyi sahəsində belə ümumavropa birliyi artıq mövcuddur», - deyə o, qeyd edib.
Bununla yanaşı, sammitin yekununda hər hansı rəsmi bəyanat və ya bəyannamə də qəbul olunmayıb.
Aİ nümayəndəsi bildirib ki, bunun üçün həftələrlə müzakirələr aparılmalı olacaqdı və bu səbəbdən, indiki şəraitdə birbaşa açıq fikir mübadiləsi hər kəsin dəstəkləyəcəyi vahid yekun bəyannamədən daha vacib idi.
Sammitə videomüraciət edən Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski liderləri yeni siyasi birliyi «Avropa sülh birliyi»nə çevirməyə çağırıb.
«Qoy, bu gün dönüş nöqtəsi olsun. Elə bir dönüş nöqtəsi ki Avropa və bütün azad dünya hamımız üçün sülhə zəmanət vermək istiqamətində hərəkətə keçsin. Bu, mümkündür», - deyə Zelenski qeyd edib. O, liderləri «Avropanın bütün mümkün gücünü müharibənin dayandırılmasına yönəltməyə» səsləyib.
Genişlənməmək üçün?
Lakin sammitdə davam etməkdə olan müharibəni dayandırmağın mümkün yolları ilə bağlı heç bir konkret və prinsipial olaraq yeni ideya səsləndirilməyib. Əvəzində, Kiyev Emmanuel Makrondan yalnız hərbi və maliyyə yardımının «davam etdiriləcəyi» haqda qeyri-müəyyən vəd alıb.
Fransa prezidentinin Çexiyanın baş naziri Pyotr Fiala və Moldovanın dövlət başçısı Saya Sandu ilə görüşündən sonra növbəti sammitlərin hər altı aydan bir müvafiq olaraq Moldova, İspaniya və Böyük Britaniyada keçiriləcəyi elan edilib. İdeya Aİ üzvü olan və olmayan ölkələrin növbəli şəkildə sammitə ev sahibliyi etməsidir. «Növbəti toplantının Aİ üzvlüyünə namizəd olan Moldovada təşkili qərarı dəstəyin göstəricisidir və biz bunu yüksək qiymətləndiririk», - deyə Sandu jurnalistlərə Praqada verdiyi açıqlamasında bildirib: «Avropanı daha güclü və dayanıqlı etmək üçün səylər davamlı olmalıdır».
Maraqlıdır ki, Praqa sammiti ərəfəsində tənqidçilər iddia edirdilər ki, bu format Aİ-nin genişləndirilməsini ləngitmək cəhdindən başqa bir şey deyil. Avropa Siyasi Birliyi ideyası Aİ-yə qoşulmaq istəyən ölkələri sakitləşdirmək üçün plasebo kimi qəbul oluna bilər, lakin prosesin yaxın perspektivdə başa çatdırılmasını təmin etməyəcək, çünki namizədlərin qəbulu ilə Aİ üzvlərinin fikirləri üst-üstə düşmür. Məsələn, elə həmin Parisin özü Ukraynanın Aİ-yə tezliklə qəbuluna tərəfdar deyil.
Bununla yanaşı, namizədlərin özləri, xüsusilə Qərbi Balkan ölkələri və Ukrayna ilk gündən Aİ-yə mümkün qədər tez qoşulmaq istədiklərini bildirir.  Bundan başqa, tanınmamış Kosovonun «prezident»i Vosa Osmani jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, sammitin təşkilatçıları Emmanuel Makron ilə Pyotr Fiala onu bu platformanın «Qərb Balkan dövlətlərinin Avropaya inteqrasiya prosesinə əvəz» olmadığına «əmin ediblər».
Alternativ enerji axtarışında
Forumda Avropanın qarşısında duran əsas problemlər, o cümlədən təhlükəsizlik, enerji, iqlim, iqtisadiyyat və miqrasiya məsələləri də müzakirə edilib. Analitiklərin sözlərinə görə, toplantıda günün ən ağrılı problemi, bütün diskussiyalarda gündəmə gələn yeganə mövzu yaşanmaqda olan ağır enerji böhranı olub. Söhbət Rusiya ilə Avropanı Baltik dənizi vasitəsilə birləşdirən «Şimal axını» qaz kəmərində bu yaxınlarda baş vermiş sızma nəticəsində yaranmış böhrandan gedir.
Fransa hökuməti qışı elektrik enerjisi kəsilmədən keçmək üçün bu yaxınlarda ölkədə enerji istehlakının azaldılmasını nəzərdə tutan tədbirlər paketini təqdim edib. Belə tədbirlərdən biri binalarda hərarətin 19 dərəcəyə endirilməsidir. Yaşayış evləri, müəssisə və inzibati binaların istilik təchizatına gəlincə, ona hər zaman olduğundan 2 həftə sonra başlanılması, 2 həftə tez isə kəsilməsi nəzərdə tutulur.
Almaniya bəyan edib ki, istehlakçılar və müəssisələrə qazın bahalaşması səbəbilə dəyən zərbənin yumşaldılması üçün yardım olaraq 200 milyard avroyadək (197,50 milyard dollar) vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulur. Lakin bu sxem Brüssel və digər paytaxtları pis vəziyyətdə qoyur. Çünki onun tətbiqi sərhəddən kənarda mənfi yan təsirlərə yol açar, vahid bazarda rəqabəti poza bilər.
«Ümumavropa qərarı olmazsa, biz ciddi şəkildə parçalanma riski ilə qarşı-qarşıya qalacağıq. Odur ki, hər kəs üçün eyni şərtləri qoruyub saxlamağımız vacibdir», - deyə Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen bildirib.
Görüşdə məqsəd enerji məsələləri ilə bağlı danışıqlarla yanaşı, həm də Rusiya rəhbərliyinə Moskvanın təcridi ilə bağlı ciddi siqnalın göndərilməsi olub. Lakin bir çox ekspertlər düşünür ki, Rusiyanın siyasi mənada rədd edilməsi Avropa qitəsində qütblər arasında qarşıdurmaya yol aça bilər, bu isə nəinki regional sabitliyə xidmət etməyəcək, Avropanın təhlükəsizliyi ilə bağlı vəziyyəti daha da ağırlaşdıracaq. Məsələn, Almaniyanın sabiq kansleri Angela Merkel hesab edir ki, Avropada dayanıqlı sülhə yalnız Rusiyanın iştirakı ilə nail olmaq mümkündür.
Formatın perspektivləri ilə bağlı danışan Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişel də açıqlayıb. O, hesab edir ki, yanaşmada müəyyən fərqlərə baxmayaraq, Ukraynanın dəstəklənməsi məsələsində qətiyyətli olmaq, vahid mövqedən çıxış etmək vacibdir – istər maddi, istərsə də hərbi-siyasi sahədə. «Biz saxta referendumları, qanunsuz işğalları tanımırıq və heç zaman tanımayacağıq», - deyə siyasətçi qeyd edib.
Mişel söhbətin hansı yan təsirlərdən və onların hansı fəsadlarından getdiyini, Avropa Siyasi Birliyi ideyasının bu hallarla mübarizəyə necə kömək edə biləcəyini açıqlamayıb. Görünür, o, bu çətin və aktual suallara cavab verilməsini növbəti sammitlərin ev sahiblərinə saxlamaq istəyib.

SUMMIT OF DOUBT AND HOPE
The idea of a European political community launched by French President Emmanuel Macron in May 2022, when Paris held the EU Presidency, took shape at a summit in Prague on October 6-7. The idea is to create a kind of "platform for political coordination" between the EU member states and their neighbours. More specifically, the platform is expected to be a format of participation to replace the OSCE, or at least to function as a communicator in the European space without Russia and Belarus, which were left out because of the war in Ukraine.
From idea to summit
First elected president of France in 2017, Emmanuel Macron has always promoted an ambitious pro-European approach and each time has sought to play a key role in global diplomacy.
Macron was re-elected for a second term in April, cementing his position as a leading player in Europe. At the same time, the second leading power, German Chancellor Olaf Scholz, is a newcomer who replaced the real heavyweight player of European politics, Angela Merkel.
Macron also held the EU presidency for the first half of the year, which gave him additional opportunities to promote his ambitions on the international stage. The idea of a European political community fits that perfectly.
Since the format was initiated by France and supported by the EU, it appears, in the context of the ongoing war and as claimed by President Macron himself, as the "right answer to stabilise our neighbourhood" and reinforce the candidate status granted to Ukraine and Moldova in the EU.
It also aims to give aspiring EU member states a sense of belonging to the European Club before they formally join the EU. However, Brussels has invited 44 states to the Prague summit, including the UK, Israel and Turkey, not just the countries seeking imminent accession to the EU.
Yet there are deep and even insurmountable differences and open conflict between some of the summit participants.
Among those who met at the historic Prague Castle were also the leaders of Armenia, Azerbaijan and Georgia.
Different topics and different countries
The issue of Russia, which was not invited to the summit, was reigning in the forum as long as discussions focused on the economic and political implications of the ongoing war between Russia and Ukraine for European security.
There were quite a few words of support for Ukraine at the summit. In principle, the summit was to demonstrate solidarity among participating states in support of Ukraine's territorial integrity and to discuss pressing issues related to European security, including also important energy aspects.
However, despite the rhetoric, few concrete results were achieved at the summit, except certain topics that received particular attention.
These included meetings between the Azerbaijani and Armenian leaders mediated by the Head of the European Commission and with the participation of the French President, as well as the first meeting between the leaders of Armenia and Turkey in 13 years. They were effective and were very positively received by the participants.
Meanwhile, even before the summit, there was a question in Europe as to whether the format risked becoming a discussion forum without any real influence or impact on the decision-making process. Would the idea of a European political community turn into another OSCE?
The summit is over but doubts about the viability of the format are still there. In addition, the Council of Europe showed some jealousy over its creation. Council’s spokesman Daniel Holtgen tweeted that the new format "has not yet been decided". "In the field of human rights, democracy and the rule of law, such a pan-European community already exists - the Council of Europe," he said.
No official statements or declarations were made at the end of the summit. The EU representative said that this would have required weeks of negotiations, so a direct open exchange was more important in the current circumstances than a single final declaration endorsed by all.
Ukrainian President Vladimir Zelensky addressed the summit participants via video link and called on leaders to turn the new political community into a European ‘community of peace’. "Let today be the starting point. A point from which Europe and the entire free world will move to guarantee peace for all of us. It is possible," he said calling on leaders to "direct all possible European forces towards ending the war".
What about expansion?
However, the summit did not offer any concrete and groundbreaking ideas on how to end the ongoing war. In return, Kiev received only a vague promise from Emmanuel Macron to "continue" military and financial assistance.
Following meetings between the French President and Czech Prime Minister Petar Fiala and Moldovan President Maia Sandu, it was announced that subsequent summits would be held every six months in Moldova, Spain and the UK respectively.
The idea is to alternate between EU and non-EU countries as hosts of the summit.
The decision to hold the forum in Moldova, an EU candidate country, is "a sign of support that we appreciate," Sandu told reporters in Prague. "To make Europe stronger and more sustainable, a sustained effort is needed," she added.
Notably, before the opening of the Prague summit, critics argued that the format was nothing more than an attempt to stall EU enlargement. The idea of a European political community can imply a placebo to appease countries that aspire to join the EU but cannot do so in the short term, as there are conflicting voices from the EU regarding the accession of these countries. In particular, the position of Paris, which does not want Ukraine to join the EU on an accelerated basis, is well known.
At the same time, the candidates themselves, especially the Western Balkans and Ukraine, made it clear from the very beginning that they wanted to join the EU as soon as possible and would not remain in prostration between EU membership and the new Membership Action Plan (MAP). At the same time, the president of unrecognised Kosovo, Vjosa Osmani, told reporters that summit organisers Emmanuel Macron and Peter Fiala had "assured" her that the platform "is not a substitute for a European integration process for the Western Balkans".
In search of alternative energy
The forum also discussed key issues challenging Europe, including security, energy, climate, the economy and migration.
According to analysts, the most urgent issue of the day and the only strong topic of discussions was the devastating energy crisis also due to the leakage of gas from the Nord Stream pipeline that connects Russia with Europe via the Baltic Sea.
The day before the French government launched a package of measures to reduce the country's energy consumption to survive the winter without blackouts. One of the measures is to limit indoor temperatures to 19 degrees Celsius. The heat supply for households, businesses and administrations is planned to be two weeks later than usual and cut off two weeks earlier as well.
Germany has announced it will allocate up to 200b euros ($197.50 billion) in aid to consumers and businesses to curb the effects of rising gas bills.
The scheme, however, has caught Brussels and other European capitals by surprise, amid fears that it could cause negative spillover effects across borders and disrupt competition in the single market.
"Without a pan-European solution, we seriously risk being fragmented. It is therefore crucial that we maintain a level playing field," EC President Ursula von der Leyen said.
In addition to the energy talks, the meeting was also intended to send a strong message to the Russian leadership, highlighting Moscow's isolation.
However, many experts warned that the signal of political rejection of Russia could develop into a bloc confrontation on the European continent, which would not help to preserve regional stability but would further worsen the security situation in Europe. For example, former German Chancellor Angela Merkel believes that lasting peace in Europe can only be achieved with Russia's participation.
The vision of the format's prospects was summed up by the head of the European Commission, Charles Michel, who said that despite some differences in approaches, it was important to remain united, firm in support of Ukraine both financially and politically and militarily. "We do not and never will recognise sham referendums and illegal annexations. And, of course, there are side effects and consequences," the politician said.
Yet Charles Michel did not explain what these side effects and their consequences were and how the idea of a European political community could help to deal with them. Apparently, he left it to the hosts of subsequent summits to provide answers to these difficult and challenging questions.