BİR BÖHRANIN BİRLƏŞDİRDİYİ ÖLKƏLƏR
Avropa “mavi yanacaq” çatışmazlığını aradan qaldırmaq, Rusiya və Türkiyə isə təbii qaz qovşağı yaratmaq üçün birləşib
Avropa İttifaqının (Aİ) liderləri son sammitdə uzun müzakirələrdən sonra, nəhayət, enerji böhranı ilə mübarizəyə dair razılığa gəliblər. Söhbət könüllü şəkildə müştərək təbii qaz alışından, tədarükdə kəsintilər yarandıqda enerji sahəsində həmrəylik göstərilməsindən və elektrik enerjisinə qənaət etmək səylərindən gedir. Üstəlik, Macarıstan, Almaniya və Niderlandın tənqidlərinə baxmayaraq, ittifaqa üzv dövlətlər təbii qazın qiymətinin yuxarı həddi ilə bağlı razılığa gəliblər.
Bu arada, Rusiya təbii qazının Avropaya tədarükünün azalması fonunda “mavi yanacağ”ın ixracı ilə bağlı yeni layihə və ideyaların “təqdimatı” prosesinə start verilib. Məsələn, Rusiya “Türk axını” boru kəmərinin imkanlarını genişləndirməyi, bu marşrutu təbii qazın Aİ-yə ixracı üçün əsas marşruta çevirməyi, həmçinin Türkiyədə Avropa üçün ən böyük qaz qovşağının yaradılmasını təklif edib. Azərbaycan isə öz növbəsində Qara dəniz regionunda mayeləşdirilmiş qaz zavodunun (LNG) tikintisi layihəsini Rumıniya ilə razılaşdıraraq LNG sahəsinə daxil olmaq qərarına gəlib.
Hava Avropanın dadına çatıb
Aİ-nin energetika nazirləri noyabrın 24-də enerji böhranı ilə mübarizə üçün Brüsseldə növbədənkənar iclas keçirəcəklər.
Avropada havanın isti keçməsi yeraltı anbarlardakı təbii qazdan istifadə edilməsini təxirə salıb. Bu, Avropada təbii qazın qiymətinə də müsbət təsir göstərib. Belə ki, qitədə bu enerji resursunun qiyməti 2021-ci ilin iyunundan bəri ən aşağı qiymətə düşməsinə səbəb olub. Oktyabrın 24-də Niderlandın TTF birjasında təbii qazın spot qiyməti 1000 kubmetr üçün 301 dollar təşkil etmişdi.
Avropada bu ilin oktyabrı, xüsusən də bu ayın son həftəsi qeyri-adi dərəcədə isti keçir. Havanın orta temperaturu ötən ilin oktyabr ayı ilə müqayisədə təxminən 3 dərəcə yüksəkdir. Görünür, qış ərəfəsində havanın Avropaya “rəhmi gəlib”. Bununla da yeraltı qaz anbarlarındakı “mavi yanacağ”ın istifadə olunması təxirə salınıb. Bundan əvvəl bu anbarlardakı təbii qazdan oktyabrın 20-dən etibarən istifadə etmək planlaşdırılmışdır.
Demək olar ki, bütün Avropa ölkələri yeraltı anbarlarını ya normativ (80%), ya da maksimum səviyyədə doldurub. Məsələn, hazırda Avstriya, Belçika, Macarıstan, Fransa, Almaniya və bir sıra digər ölkələrdəki anbarların doluluq səviyyəsi 80%-lik həddi aşıb. Aİ ölkələri arasında yeraltı qaz anbarlarında ən aşağı doluluq səviyyəsi hələ ki Latviyadadır: “İnçukalns” yeraltı qaz anbarında ehtiyatlar 56% səviyyəsindədir. Maraqlıdır ki, bu yeraltı qaz anbarı düz 4 ölkənin ehtiyat qaz təchizatını həyata keçirməlidir. Söhbət 3 Baltikyanı dövlət və Finlandiyadan gedir.
Ümumiyyətlə, Avropanın Qaz İnfrastruktur Operatorları Assosiasiyasının (Gas Infrastructure Europe, GIE) məlumatına əsasən, Avropadakı yeraltı qaz anbarlarında ehtiyatlar, orta hesabla, 93,43%-ə yüksəlib. Bu o deməkdir ki, anbarlara 100 milyard kubmetrdən çox təbii qaz yığılıb.
Ukrayna münaqişəsinə qədər Aİ-yə təbii qazın 40%-i Rusiyadan idxal olunurdu. Amma hazırda bu göstərici 7,5%-ə düşüb. Bəzi Mərkəzi Avropa dövlətləri hələ də nisbətən böyük həcmdə Rusiya təbii qazını alır. Lakin digərləri, məsələn, Kipr və İsveç kimi ölkələr öz enerji balansında təbii qazdan, ümumiyyətlə, istifadə etmir.
Antiböhran paketi
Heç kimə sirr deyil ki, Avropa İttifaqı Rusiyadan qaz tədarükünün azalması səbəbindən görünməmiş enerji böhranı ilə üzləşib. Üstəlik, sentyabr ayında “Şimal axını 1” və “Şimal axını 2” qaz kəmərlərində partlayışlar nəticəsində təchizat marşrutları və imkanları tamamilə məhdudlaşıb.
Bu vəziyyətdən çıxmaq üçün Avropa İttifaqı Şurası oktyabrın 20-21-də keçirilən sammitdə Avropa Komissiyasının enerji böhranı ilə mübarizəyə dair təkliflərini əsas götürmək qərarına gəlib. Başqa sözlə, Aİ ölkələrinin liderləri ittifaqa daxil olan ölkələr daxilində enerji sahəsində hər hansı böhran yaranarsa, təbii qazın birgə alınması və yenidən bölüşdürülməsi barədə razılığa gəliblər. Bu tədbirlərin həyata keçirilməsi qaz anbarlarının ümumi həcminin 15%-dən aşağı səviyyəyə düşməsi halında nəzərdə tutulub. Bu qərar gözlənildiyi kimi, Aİ-nin danışıqlarda mövqeyini gücləndirəcək. Bundan başqa, bu tədbirlər ittifaq daxilində dövlətlər arasında rəqabətin qarşısını alacaq.
Avropa İttifaqı Şurasının sammitində mayeləşdirilmiş qazın birja ticarəti üçün yeni ticarət göstəricisinin (bençmark) yaradılması haqqında da prinsipial razılıq əldə olunub. Yeni format LNG ticarətini institusionallaşdıracaq və spekulyantların qaz bazarına təzyiqini azaldacaq.
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel avropalı liderlər arasında danışıqlardan sonra deyib ki, sammitdə üç məqsədə nail olmaq məqsədilə Avropa İttifaqının üzvləri kimi birlikdə işləmək üçün yekdil əzm nümayiş etdirilib: “Söhbət təbii qazın qiymətinin aşağı salınmasından, təhlükəsiz təchizata zəmanət verilməsindən və bu enerji resursuna tələbatı azaltmaq üçün birgə fəaliyyət göstərməkdən gedir”.
“Biz bazara aydın siqnal göndərdik. Birlikdə hərəkət etməyə hazırıq, birlikdə işləyə bilərik, güclü siyasi iradəmiz var. Əminəm ki, tezliklə müsbət effekt əldə olunacaq”, - Ş.Mişel sonda vurğulayıb.
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen öz növbəsində bildirib ki, Avropa liderlərinin yeni razılaşmalarından sonra enerji qiymətləri üzərində işləmək üçün yaxşı plan var: “LNG qiymətləri ilə bağlı vəziyyəti daha yaxşı əks etdirmək üçün əlavə yeni indeks hazırlayacağıq. Lakin bu zaman təbii qazın qiymətinin artması hallarını məhdudlaşdırmaq üçün bazar korreksiyası mexanizmi yaradacağıq”.
Aİ-nin daxili bazar üzrə Avropa komissarı Terri Breton isə deyib ki, avropalı liderlər arasında yeni razılaşma artıq enerji resurslarının qiymətinə müsbət təsir göstərir: “Bu açıqlamadan sonra təbii qaz 10% ucuzlaşıb. Bu gün Avropada təbii qazın qiyməti 1 meqavat-saat üçün 67 avro təşkil edir. Ötən yay bu göstərici 300 avro idi. Bəli, qiymətlər aşağı düşür və bundan sonra da aşağı düşəcək”.
Eyni zamanda o, görüləsi çox işin olduğunu etiraf edib, çünki Avropa Komissiyası indi konkret tədbirlər təklif etməlidir: “Bu da üzv dövlətlər tərəfindən yaxın günlərdə nəzərdən keçiriləcək”.
Qara dəniz qovşağı
“Şimal axını”nın fəaliyyətini dayandırması və bu kəmərlərin bərpası ilə bağlı qeyri-müəyyənlik fonunda Rusiya Avropa təbii qaz bazarına qayıtmağın yolunu tapıb. Söhbət daha bir təbii qaz kəməri sisteminin qurulmasından və üçüncü ölkələrə - ilk növbədə, təbii ki, Avropa ölkələrinə “mavi yanacağ”ın tədarükü üçün Türkiyədə qaz qovşağının yaradılmasından gedir.
Xatırladaq ki, hazırda Rusiya Aİ-yə təbii qazı yalnız Ukraynadan keçən marşrutla tədarük edir. Lakin bu marşrut yarımgüclə işləyir: gündəlik təxminən 42 milyon kubmetr təbii qaz nəql olunur. Bundan başqa, Rusiyanın təbii qazı “Türk axını”nın bir xətti ilə (gündəlik təxminən 45 milyon kubmetr) nəql olunur.
Yeni təşəbbüsü ilk dəfə oktyabrın 12-də keçirilən Rusiya Enerji Həftəsi zamanı Rusiya Prezidenti Vladimir Putin səsləndirib. O, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşündə bu təklifi yenidən təkrarlayıb.
“Avropalı tərəfdaşlar maraqlı olarsa, Rusiya “Şimal axını” ilə nəql edilməyən tranzit həcmini Qara dəniz regionuna istiqamətləndirə, Türkiyədə ən böyük qaz qovşağı yarada bilər”, - V.Putin bildirib.
Rusiya lideri əlavə edib ki, Türkiyədə qaz qovşağı yaradılarsa, bu, təbii qazın qiymətinin müəyyən edilməsi, həmçinin Avropa ölkələrinə çatdırılması üçün platformaya çevrilə bilər: “Hazırda qiymətlər hədsiz dərəcədə yüksəkdir. Biz heç bir siyasi çalar olmadan, sakitcə bu qiymətləri normal bazar səviyyəsində tənzimləyə bilərdik”.
“Qazprom”un idarə heyətinin sədri Aleksey Miller daha sonra izah edib ki, “Şimal axını”nın işinin bərpası uzun bir prosesdir: “Bu, uzun illər çəkə bilər. Təbii qaz həcminin Qara dəniz istiqamətinə köçürülməsi isə aktual ideyadır. “Şimal axını”nı bərpa etmək üçün nə qədər vaxt lazımdır? Texnoloji məsələlər də vacibdir. Amma birincisi, siyasi məsələdir. Aİ və Almaniya qaz kəmərlərinin bərpasında maraqlı olub-olmadıqlarına cavab verməli və təhlükəsiz istismara zəmanət verməlidir. Bərpa işləri bir ildən çox davam edəcək. Odur ki, bu, çox uzun hekayədir”.
O, həmçinin əlavə edib ki, “Qazprom” Avropa İttifaqı ilə Türkiyə sərhədində ticarət platforması yaratmağa hazırdır.
Türkiyə rəhbərliyi yeni təşəbbüsü dəstəkləyib. Əlbəttə, bu da təəccüblü deyil. Belə bir təşəbbüsün həyata keçirilməsi Ankaranı regionun mühüm enerji mərkəzinə çevirəcək və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində onun rolunu əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
Ərdoğan Putinlə danışıqların nəticələrinə münasibət bildirərkən qeyd edib ki, ən qısa zamanda Türkiyənin Avropa hissəsində qaz qovşağı yaradıla bilər: “Avropa indi qarşıdan gələn qışda özünü istiliklə necə təmin etmək məsələsi ilə məşğuldur. Bizim belə problemimiz yoxdur. Biz Vladimir Putinlə ölkəmizdə qaz qovşağının yaradılması ilə bağlı razılığa gəldik ki, onun vasitəsilə, onun özünün dediyi kimi, təbii qaz Avropaya çatdırıla bilər. Beləliklə, Avropa Türkiyədən təbii qaz sifariş edəcək”.
Türkiyədə təbii qaz qovşağının tikintisi ilə yanaşı, bu təşəbbüsün həyata keçirilməsi, Rusiya enerji resurslarının Türkiyə və Avropaya tədarükünü artırmaq üçün kəmərlərin və infrastrutkurun genişləndirilməsi tələb olunur. Yəni söhbət “Türk axını” boru kəmərinin əlavə xətlərinin çəkilməsindən gedir. Amma bu da layihə ilə bağlı xərclərin artmasına səbəb olur. Üstəlik, Aİ-nin belə bir təşəbbüsü dəstəkləyəcəyi inandırıcı deyil, çünki ittifaq Rusiya təbii qazı olmadan “yaşamağa” çalışır.
Yeri gəlmişkən, Ursula fon der Lyayen oktyabrın 19-da Avropa Parlamentinin iclasında bildirib ki, Avropa inanılmaz səylər hesabına Rusiyadan tədarükün əksəriyyətini əvəz edib və Moskvadan asılılığı əvvəlcədən planlaşdırıldığından daha tez bir zamanda azaltmaqda davam edir: “Biz güman edirdik ki, Rusiya təbii qazından imtina 7 il çəkəcək. Bu gün faktlar belədir: Rusiyadan tədarükün 2/3-ni əvəz etmək cəmi 8 ay çəkib. Başqa sözlə, biz digər xarici qaz tədarükçülərinə keçidi xeyli sürətləndirmişik. Ancaq bu, bizə baha başa gəlib”.
Çexiyanın sənaye və ticarət naziri Yuzef Sikela isə Avropa ölkələrinin Türkiyədə yaradılacaq təbii qaz qovşağı vasitəsilə Rusiyadan “mavi yanacaq” almayacağına ümid etdiyini bildirib. O etiraf edib ki, hazırda Avropa təbii qaz və neft tədarükünü ciddi şəkildə müzakirə edir və Rusiyadan idxal problemdir. Nazir buna səbəb kimi Rusiya yanacağının baha olmasını göstərib.
Çexiyalı nazirin sözlərinə görə, Türkiyədə təbii qaz qovşağı layihəsi müəyyən suallar doğurur: “Bu mərkəz necə işləyəcək? Avropa bunun Rusiya təbii qaz olduğunu biləcək. Mən gözləyirəm ki, Avropa bu təbii qazı almayacaq”.
Bu arada, Türkiyə tərəfinin Rusiya ilə təbii qaz əməkdaşlığına dair əks təklifi var. Söhbət idxal olunan təbii qazın dəyərindən, daha doğrusu, Ankaranın Moskvadan gözlədiyi güzəştlərdən, eləcə də tədarük olunan məhsulun ödənişlərinin təxirə salınmasından gedir.
Türkiyənin xəzinə və maliyyə naziri Nurəddin Nebati “Financial Times” qəzetinə müsahibəsində hər iki məsələ ilə bağlı “yaxşı xəbərlər” gözlədiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, Türkiyə 100 milyard dollarlıq enerji resurslarının idxalı ilə bağlı ödənişlər etməli olduğuna baxmayaraq, gələn il ödəniş balansı böhranından çox rahat şəkildə yan keçəcək. Xatırladaq ki, Türkiyə 2021-ci ildə 58,7 milyard kubmetr təbii qaz idxal edib. 2022-ci ilin 7 ayı ərzində idxal, demək olar ki, əvvəlki ilin səviyyəsində qalıb (34,2 milyard kubmetr - 0,4% azalma). Rusiya Türkiyənin təbii qaza olan tələbatının 40%-dən çoxunu təmin edir.
Azərbaycan-Rumıniya LNG əməkdaşlığı
Azərbaycan isə mayeləşdirilmiş qaz bazarında bəxtini sınamaq qərarına gəlib. İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, energetika naziri Pərviz Şahbazov və SOCAR rəhbərliyindən ibarət Azərbaycan nümayəndə heyətinin Buxarestə səfəri SOCAR və “Romgaz” arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanması ilə əlamətdar olub.
“Romgaz” elə həmin gün yaydığı məlumatda SOCAR ilə birlikdə Qara dənizdə LNG istehsalına yönəlmiş layihənin inkişaf etdirilməsi üzrə böyük planları elan edib. Daha dəqiq desək, şirkətlər memorandumu imzalayaraq, Xəzər dənizindən təbii qazın nəqli üçün zəruri olan LNG zavodlarının, reqazifikasiya qurğularının və digər obyektlərin tikintisini əhatə edən layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını hazırlamağa razılaşıblar.
Rumıniyanın Baş naziri Nikolae Çuke məlumat verib ki, imzalanmış memorandum SOCAR ilə birgə Qara dənizdə LNG istehsalı üzrə zavoda investisiyaları nəzərdə tutur: “Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə keçirdiyim ikitərəfli görüşün yekunlarına dair biz Qara dənizdə LNG üzrə birgə layihəyə başlamaq imkanını birgə təhlil etməyə dair razılığa gəldik”.
Onun sözlərinə görə, layihənin reallaşdırılması hər iki tərəfdən maliyyələşdirilən texniki-iqtisadi əsaslandırma ilə başlayacaq: “Biz çox qısa zamanda texniki-iqtisadi əsaslandırmanın tamamlandığını görməyi gözləyirik. Onun hazırlanması üçün beynəlxalq şirkəti cəlb etmişik, beləliklə, onun tamamlanmasına zəmanətimiz var, çünki bu qaz və çox qısa müddətdə güclərin yaradılması bizə lazımdır. Nəticədə, Qara dənizin şərq və qərb sahillərində iki terminala malik olmağa ümid edirik ki, bununla Xəzər hövzəsindən Avropaya qaz tədarükü dəhlizlərini şaxələndirə və genişləndirə bilərik”.
Rumıniyanın energetika naziri Virgil-Daniel Popesku isə deyib ki, Azərbaycanla birgə həyata keçirilən Qara dənizdə LNG istehsalı üzrə zavod layihəsi hesabına Rumıniya elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatı nöqteyi-nəzərindən “vacib qovşağa” çevriləcək.
Əslində, Azərbaycandan Rumıniyaya mayeləşdirilmiş təbii qazın tədarükü ideyası yeni deyil, vaxtilə AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romani Interconnector) layihəsi artıq müzakirə olunurdu. Bu layihə vasitəsilə Azərbaycandan Rumıniyaya ildə 8 milyard kubmetrədək LNG ixracı nəzərdə tutulurdu. Birinci mərhələdə AGRI vasitəsilə 2 milyard kubmetrə qədər, ikinci və üçüncü mərhələdə isə 5 milyarddan 8 milyard kubmetrə qədər LNG ixrac edilməli idi.
Bu layihə vasitəsilə Konstansa və Kulevi limanlarında LNG terminallarının yaradılması nəzərdə tutulurdu. Azərbaycandan təbii qazın sıxılmaq üçün Gürcüstanın Qara dəniz sahillərinə xüsusi terminallarda, daha sonra isə tankerlərlə Konstansa limanındakı LNG mayeləşdirmə terminalına çatdırılması planlaşdırılırdı. Daha sonra Rumıniya ərazisində mövcud təbii qaz nəqli infrastrukturu vasitəsilə bu ölkənin və digər Avropa dövlətlərinin daxili tələbatının ödənilməsi düşünülürdü.
Rumıniya tərəfi layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını hazırlasa da, AGRI praktiki icra mərhələsinə çatmayıb. Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, o zaman Avropa təbii qaz bazarı təchizat baxımından kifayət qədər proqnozlaşdırıla bilən və sabit idi. Odur ki, Avropa belə bahalı layihələrin həyata keçirilməsinə ciddi ehtiyac olduğunu düşünmürdü. Amma Aİ-də mövcud vəziyyət tamamilə fərqli şərtləri diktə edir. Buna görə də Azərbaycan təbii qazı və investisiyaları hesabına mənzərəli təbiətə malik bu kiçik Avropa ölkəsinin Qara dənizdə mühüm enerji qovşağına çevrilmək şansı xeyli artır.

Europe consolidates to overcome gas supply shortages, while Russia and Turkey to create a gas hub
After long debates at the EU last summit the leaders of the union reached an agreement to fight the ongoing energy crisis. They decided on the voluntary joint procurement of gas, a so-called energy solidarity in case of supply disruptions and efforts to save energy.
The member states also agreed on a gas price ceiling, while facing criticism of the idea from Hungary, Germany and the Netherlands.
Meanwhile, the reduction of Russian gas supplies to Europe has triggered a series of new projects and ideas related to gas exports. For example, Russia proposed to expand the capacity of the Turkish Stream pipeline, which will make it the main route for exporting gas to the EU, as well as to create a major gas hub for Europe in Turkey. In parallel, Azerbaijan decided to take a closer look at liquefied natural gas (LNG) and agreed with Romania on a project to build an LNG plant in the Black Sea region.
Weather saves Europe
Another extraordinary EU Energy Council to discuss the anti-crisis package will convene on November 24, 2022.
In the meantime, unexpectedly warm weather in Europe is delaying the start of withdrawals from underground storage facilities (UGSs). This also has a favourable effect on gas prices, which have fallen to their lowest level since June 2021. On October 24, the spot price on the day-ahead TTF in the Netherlands was $301 per thousand cubic metres.
In the last week of October Europe was enjoying unusually warm autumn season with average temperatures almost 3 degrees higher than a year earlier. Apparently, the Mother Nature had a mercy on Europe, thereby postponing the withdrawal of gas from UGSs, which was supposed to start after October 20.
Almost all European countries have filled their storage capacities to either the normative (80%) or maximum levels. So far, Austria, Belgium, France, Hungary, Germany and several other countries have exceeded the target level of 80%.
Latvia has the lowest utilisation rate in the EU so far, with a gas reserve of 56% in the Incukalns storage facility, although it is responsible for ensuring gas supplies for four countries: the three Baltic States and Finland.
On average, reserves in European UGSs have risen to 93.43%, according to the Gas Infrastructure Europe (GIE) association. In absolute terms, this means that there are more than 100 bcm of gas in storage.
Before the conflict in Ukraine, the EU received 40% of its gas imports from Russia, but today that figure dropped to 7.5%. Some Central European states still receive relatively large amounts of Russian gas, while others, such as Cyprus and Sweden, do not use gas at all in their energy mix.
Anti-crisis package
In fact, the EU is experiencing an energy crisis of unprecedented proportions due to declining gas supplies from Russia. On top of that, the Nord Stream 1 and 2 pipelines were blown up in September, leaving supply routes and capacities constrained.
To solve the situation, the European Council decided at the October 20-21 summit to the European Commission's proposals for dealing with the energy crisis as a basis. In other words, EU leaders agreed on joint procurement and capacity reallocation in the event of a crisis in any national market within the EU. These measures are supposed to help in the event of depletion of gas storage facilities to below 15% of total volumes and are expected to strengthen the EU's negotiating position, as this will make it possible to avoid competition between the EU member states.
Another agreement was to create a new trade benchmark for LNG exchange trading. The new format will institutionalise LNG trading and reduce pressure on the gas market by speculators.
President of the European Council Charles Michel said after a debate among European leaders that the summit showed "a unanimous strong determination to act together as members of the EU to achieve three goals: reduce (gas) prices, guarantee security of supplies and keep working to reduce demand".
"We have sent a clear message to the market. We are ready to act together, we can work together, we have a strong political will. I am confident that a positive effect will be achieved very soon," Michel summed up.
President of the European Commission Ursula von der Leyen said there was a good plan to work on energy prices following new agreements by European leaders.
"We will develop an additional new index to better reflect the situation with LNG prices. In the meantime, we will set up a market correction mechanism to limit the cases of overpricing," she said.
Thierry Breton, a member of the European Commission's internal market, believes that the new EU agreement already has a positive effect on energy prices. "Since the announcement, gas prices have fallen by 10%. Today we pay €67 per megawatt hour of energy; last summer it was €300. Yes, prices are going down, they will go down," the commissioner believes.
However, he acknowledged that there is still much work to be done, as the European Commission must now propose concrete actions to be considered by member states "in the coming days".
Black Sea Hub
With the failure of the Nord Stream and complete uncertainty over its rehabilitation, Russia has found a way back into the European gas market.
It is a question of building another gas pipeline system and creating a gas hub in Turkey for sales to third countries, primarily to European countries.
Russia currently only supplies gas to the EU via the route through Ukraine, which is only half-operational at around 42mcm daily. There is also one line of the Turkish Stream (around 45mcm daily).
The new initiative was first announced by Russian President Vladimir Putin during Russian Energy Week on October 12, and again at his meeting with Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
"The lost volume of transit through the Nord Streams can be moved to the Black Sea region by creating a major gas hub in Turkey, if European partners are interested," Putin said.
The Russian leader added that a gas hub in Turkey, if established, could become a platform for gas price formation as well as for supplies to European countries.
"Today these prices are exorbitant, and we could calmly regulate them at a normal market level without any political overtones," Putin said.
Gazprom CEO Alexey Miller later explained that restoring Nord Stream's operation is a long process, which could take years, and that shifting capacity to the Black Sea region is a relevant idea.
"How long will it take to restore the lines? Technological issues are also important. The first issue is a political one. The EU and Germany should reply as to whether they are interested in having the pipelines restored and give guarantees of their safe operation. Restoration will take more than a year, it is quite a long story," Miller added.
He also said that Gazprom was ready to set up a trading platform at the EU-Turkey border.
The new initiative has been greeted with enthusiasm by the Turkish leadership, which is not surprising. The implementation of such an initiative would turn Ankara into an important energy hub in the region and would multiply its role in Europe's energy security.
President Erdogan said that a gas hub could be established in the European part of Turkey as soon as possible.
"Europe is now thinking of ensuring energy supplies for the coming winter. We do not have such a problem. We have agreed with Vladimir Putin to set up a gas hub in Turkey to supply gas to Europe. Thus, Europe will order gas from Turkey," Erdogan said.
In addition to the construction of a gas hub in Turkey, this initiative would also require the expansion of infrastructure capacity to increase Russian energy supplies to Turkey and Europe. In other words, the construction of additional facilities along the Turkish Stream, which makes the project quite costly.
Furthermore, it is highly doubtful that the EU would welcome the initiative focusing all its efforts on a life without Russian gas.
Ursula von der Leyen said proudly at the European Parliament meeting on October 19 that Europe has been able to replace, albeit at incredible cost, most of its supplies from Russia and continues to reduce its dependence on Moscow much faster than previously planned.
"We assumed that it would take seven years to switch away from Russian gas. But it took us only eight months to replace 2/3 of Russian supplies. In other words, we have significantly accelerated the switch to other foreign gas suppliers. But we had to pay a higher price for this," she noted.
The Czech Minister of Industry and Trade, Jozef Sikela, has expressed unequivocally his hope that European countries will not buy gas from Russia via the gas hub in Turkey. He admitted that there are serious discussions in Europe about gas and oil supplies and that imports from Russia are a problem. He blamed the high price of Russian fuel for the current situation.
According to Sikela, the gas hub project in Turkey raises questions. "How will this hub work? Europe will know that it is Russian gas. I hope Europe will not buy it," he said.
Meanwhile, the Turkish side has a counter-proposal regarding gas cooperation with Russia. It concerns the cost of imported gas, or the discount that Ankara expects to receive from Moscow, as well as a deferral in payments for the supplied product.
Turkish Minister of Treasury and Finance, Nureddin Nebati, told the Financial Times that he expected good news on both issues. He expects Turkey to "very comfortably" avoid a balance of payments crisis next year, despite having to pay for $100 billion in energy imports.
Turkey imported a record 58.7bcm of gas in 2021. Imports during the first seven months of 2022 remained almost the same as last year (34.2bcm; -0.4%). Russia provides more than 40% of the Turkish gas supply.
LNG cooperation between Azerbaijan and Romania
Meanwhile, Azerbaijan decided to try its chance in the liquefied natural gas market. An Azerbaijani delegation consisting of Economy Minister Mikayil Jabbarov, Energy Minister Parviz Shahbazov and SOCAR management paid a visit to Bucharest, where they signed a Memorandum of Understanding on cooperation between SOCAR and Romgaz.
On the same day, Romgaz announced big plans to develop a project on LNG production in the Black Sea together with SOCAR. More specifically, by signing a memorandum, the companies agreed to prepare a feasibility study for the project, which will include the construction of LNG, regasification and other facilities to transport gas from the Caspian Sea region.
Romanian Prime Minister Nicolae Ciuca explained that the memorandum provides for joint investments with SOCAR. "Following a bilateral meeting that I had with Azerbaijani President Ilham Aliyev, we agreed together to analyse the possibility of starting a joint LNG project on the Black Sea," he said.
According to Ciuca, the project will start with a feasibility study jointly financed by the two sides. However, Bucharest expects to see a final version of the document in a very short time.
"We have agreed with an international company to develop it and we have a guarantee that the feasibility study will be completed, because we need this gas and the creation of capacity in a very short time frame. Eventually we hope to have two terminals - on the eastern and western shores of the Black Sea - so that we can diversify and complement the gas supply corridors from the Caspian basin to Europe," Ciuca said.
Romanian Energy Minister Virgil-Daniel Popescu said Romania would become an important hub in terms of electricity and natural gas supplies thanks to the Black Sea LNG project with Azerbaijan.
Actually, the idea of LNG supply from Azerbaijan to Romania is not new. Once there were discussions on the AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) project providing for the annual export of up to 8bcm of LNG from Azerbaijan to Romania. In the first phase, it was planned to export up to 2bcm of gas through AGRI, increasing this volume to 5 and 8bcm in the second and third phases of the project, respectively.
The project ensures the establishment of LNG terminals at the ports of Constanta and Kulevi. Natural gas from Azerbaijan was to be delivered to the Black Sea coast of Georgia for compression at special terminals and then by tankers to the LNG liquefaction terminal in Constanta. Further, it would be transported through the existing gas transportation infrastructure in Romania to meet the domestic needs of the country and other European states.
However, AGRI has never reached the stage of practical implementation, although the Romanian side prepared a feasibility study for the project. It is fair to say that at that time the European gas market was rather predictable and stable in terms of supplies and the urgent need for such costly projects was not considered.
The current situation in the EU, however, dictates very different conditions and significantly increases the chances of a small European country with a picturesque nature to become an important energy hub in the Black Sea through Azerbaijani gas and investment.