Mərkəzi Bank uçot dərəcəsinin ilk dəfə olaraq Azərbaycanda maliyyə bazarındakı proseslərə həqiqətən təsir etməyə başladığını bəyan edib
Bu gün dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində iqtisadi ictimaiyyətin diqqəti mərkəzi bankların uçot dərəcələri ilə bağlı qərarlarına yönəlib. Onlar maliyyə bazarına təsir etmək üçün ən təsirli vasitələrdən biridir. Nəticədə, onun vasitəsilə bütün iqtisadiyyata təsir göstərilir.
Böhran zamanı uçot dərəcəsi, xüsusən də indiki dövrdə, inflyasiya proseslərinin qarşısını almaq üçün çox mühüm məsələyə çevrilir. Digər tərəfdən bu, qısamüddətli perspektivdə iqtisadiyyatda mümkün dəyişikliklərlə bağlı iş dünyası üçün bir növ indikator və ismarışdır.
Bu mənada ölkəmizdə son vaxtlara qədər Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) uçot dərəcəsi ilə bağlı qəbul etdiyi qərarlar məhz belə informativ xarakter daşıyırdı. Lakin bu ilin sentyabrından ölkənin əsas bankı bu məsələ ilə bağlı siyasətini bir qədər dəyişmək və məzənnə dəyişikliklərinin bazar proseslərinə qismən də olsa təsirinə nail olmaq qərarına gəlib. Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov mətbuat konfransında məqsədə nail olunduğunu və Azərbaycanda ilk dəfə olaraq uçot dərəcəsinin indikatordan real alətə çevrildiyini bildirib.
Əsas amil
Məlum olduğu kimi, mərkəzi bankların kommersiya banklarına verdiyi kreditlərin faizi məhz uçot dərəcəsinə əsasən müəyyən olunur. Kommersiya bankları isə bu kreditləri müştəriləri arasında bölüşdürür. Əlbəttə, onlar kreditləri daha yüksək faizlə verir. Əksər hallarda bu göstərici iqtisadiyyatın hazırkı vəziyyətinin səbəbi deyil, nəticəsidir. Məsələn, bundan inflyasiya proseslərini dayandırmaq üçün istifadə edilə bilər. Sxem sadədir: mərkəzi bank uçot dərəcəsini aşağı salır və nəticədə, banklar da belə addım atır. Biznes və əhali daha çox kredit götürür, likvidlik, yəni tədavüldə olan real pulun miqdarı artır. Bu isə istehlakın həcminə təsir edir, satıcıları daha yüksək qiymətə məhsul/xidmət satmağa stimullaşdırır. Müvafiq olaraq, istehlak bazarına mənfi təsir göstərən, qiymətlərin anomal yüksək artımına səbəb olan hadisələr baş verərsə, mərkəzi bank əks-qərar qəbul edir. O, uçot dərəcəsini artırmaqla inflyasiya üzərində müəyyən məhdudlaşdırıcı təsirə nail ola bilər. İndiki şəraitdə, demək olar ki, bütün inkişaf etmiş ölkələrdə mərkəzi banklar uçot dərəcəsini artırır. Burada fərq bəlkə də, yalnız uçot dərəcəsinin artması ilə bağlıdır.
ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi (FED), Avropa Mərkəzi Bankı və onların digər əsas “həmkarları” uzun müddətdir ki, inflyasiyanın qarşısını almaq üçün əsas kozırdan istifadə edir. “Bloomberg”in məlumatına əsasən, son 40 ildəki ən yüksək inflyasiya fonunda mərkəzi banklar iqtisadi yavaşlama və hətta resessiya təhlükəsinə baxmayaraq, faiz dərəcələrini xeyli artırır. İlin əvvəlindən artıq 90-dan çox ölkədə uçot dərəcəsi artırılıb. Üstəlik, bu ölkələrin yarısında tənzimləyicilər kəskin artıma gedib: uçot dərəcəsini bir anda 75 baza bəndi və ya daha çox artırıb. Bəzi mərkəzi banklar bunu bir neçə dəfə edib. Bütün bunlar monetar-kredit siyasətində son 15 ilin ən genişmiqyaslı sərtləşdirilməsinə dair həyata keçirilən tədbirlərdir. Bu mənada istisna olan ölkələr arasında ən parlaq nümunə Türkiyədir. Rekord səviyyədə yüksək inflyasiyaya və yerli valyutanın ucuzlaşmasına baxmayaraq, Türkiyə Mərkəzi Bank uçot dərəcəsini aşağı salır. Bu, Türkiyə hakimiyyətinin qiymət artımına və milli iqtisadiyyatın sabitliyinə təsiri ilə bağlı alternativ iqtisadi nəzəriyyəyə meyil etməsi ilə izah olunur.
Effektin gücləndirilməsi
Amma bütün bu “təsir” məqamları uzun illər ərzində Azərbaycan üçün aktual deyildi: bank bazarındakı obyektiv vəziyyət Mərkəzi Bankın faiz dərəcəsi ilə kommersiya bankları arasında birbaşa əlaqəyə nail olmağa imkan vermirdi. Sonuncular ölkənin əsas bankından kredit götürməyə o qədər də həvəsli deyillər. Belə ki, faiz dərəcəsi nə qədər aşağı olsa da, AMB-dən kredit xəttinin verilməsi şərtləri kifayət qədər sərtdir və bu məqsədlə təsirli təminat-girov bazası tələb olunur. Bu şərtləri isə yalnız ölkədəki böyük banklar yerinə yetirə bilər. Amma onların hazırda əlavə pul vəsaitinə ciddi ehtiyacı yoxdur. Buna görə də qeyd etdiyimiz kimi, bizdə uçot dərəcəsi daha çox indikativ, bazara bir növ ismarış xarakteri daşıyır.
Amma bu ilin sentyabrından Taleh Kazımovun AMB-nin İdarə Heyətinin rəhbəri təyin olunmasından bir neçə ay sonra Mərkəzi Bank pul siyasəti alətlərinin yeni konsepsiyasının tətbiqini elan edib. Buraya sterilizasiya məqsədi ilə 7 gün müddətinə repo əməliyyatı daxildir. Bu zaman faizlər faiz dəhlizinin aşağı həddi ilə uçot dərəcəsi arasındakı intervalda müəyyənləşəcək.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı elan edib ki, 1, 3, 6 və 9 aylıq notların gəlirliyi bazarda tələb-təklif nisbətindən asılı olaraq formalaşacaq. Açıq bazarda likvidliyi təmin etmək üçün 7 gün müddətinə əks-repo əməliyyatları həyata keçirilə bilər. Bu əməliyyatlar zamanı isə faiz dərəcəsi faiz dəhlizinin yuxarı həddinə uyğun olacaq.
Məhz o zaman, yəni sentyabrda AMB faiz dəhlizinin aşağı həddini kəskin (2,25%) aşağı saldı. Bu, banklararası pul bazarını aktivləşdirmək istəyi ilə izah edilib, çünki notlar və dövlət qiymətli kağızları üzrə gəlirlilik faiz dəhlizinin aşağı həddindən əhəmiyyətli dərəcədə azdır.
“Mərkəzi Bank qısamüddətli pul bazarının müxtəlif seqmentlərində faizlərin kəskin dəyişkənliyinə yol vermədən banklararası faizləri mərhələlərlə faiz dəhlizinə yaxınlaşdırmaq hədəfini qarşıya qoyub. Makroiqtisadi durum və banklararası bazardakı vəziyyətdən, eləcə də yeni alətlərin tətbiqinin maliyyə bazarının müxtəlif seqmentlərinə təsirlərindən asılı olaraq Mərkəzi Bankın faiz dəhlizinin eni daraldılacaqdır”, - AMB-nin bəyanatında deyilir.
Həmçinin AMB depozitlər üzrə 1 günlük əməliyyatlarından (sterilizasiya əməliyyatları kontekstində) və əks-repodan (likvidliyin təmin edilməsi çərçivəsində) istifadə etməyə başlayıb. Yenə də əsas məqsəd pul bazarında faiz dərəcələrini Mərkəzi Bankın uçot dərəcəsinə yaxınlaşdırmaqdır.
Rekord göstəricilər
Açığı, iki ay əvvəl AMB-nin pul bazarını canlandırmaq səylərinin müsbət nəticə verəcəyinə heç də bütün ekspertlər inanmırdı. T.Kazımovun bu yaxınlarda keçirdiyi mətbuat konfransında qeyd etdiyi kimi, müstəqillik illərində ilk dəfə olaraq banklararası əməliyyatların dərəcələri uçot dərəcəsinin parametrləri, daha dəqiq desək, onun aşağı dəhlizi əsasında formalaşır.
Bundan başqa, “Bloomberg” ticarət sistemi çərçivəsində təminatsız əməliyyatlar üçün yeni konfiqurasiyaların tətbiqindən sonra banklar sentyabrda 788 milyon manat, oktyabrda isə artıq 1,4 milyard manatlıq əqdlər bağlayıblar ki, bu da bank sektoru üçün rekord göstəricidir. Onların 97%-i qısamüddətli (1-3 gün) olub.
“Bizim əsas məqsədimiz uçot dərəcəsinin iqtisadiyyatda inflyasiya proseslərinə həqiqətən təsir göstərə bilməsini təmin etməkdir. Ümid edirik ki, yaxın aylarda bazara transmissiyadan və faiz dəhlizinin yuxarı həddindən istifadə edə biləcəyik”, - T.Kazımov vurğulayıb.
Bu gün kifayət qədər mürəkkəb xarici amilləri nəzərə alsaq, bu proseslər narahatlıq doğurur. Belə ki, bu ilin sentyabr ayında illik inflyasiya 15,6%, baza inflyasiyası isə 14,1% təşkil edib. Eyni zamanda ərzaq məhsullarının qiyməti 21,8%, qeyri-ərzaq məhsullarının qiyməti 10,5%, xidmətlərin qiyməti isə 11,4% artıb.
“Apardığımız sorğuya əsasən, istehsalçıların 20%-i inflyasiyanın artımını gözləyir. Təhlillərimiz göstərir ki, inflyasiyanın artımı idxal inflyasiyası ilə əlaqəlidir və bizə, regiona və qlobal iqtisadiyyata təsir göstərir. İlin sonunadək inflyasiyanın yüksək artımını  gözləyirik”, - AMB-nin İdarə Heyətinin rəhbəri qeyd edib.
Doğrudur, neftin qiymətinin yüksək olması Azərbaycanın tədiyyə balansında profisit və valyuta ehtiyatlarının artımını təmin edir ki, onun həcmi artıq 55 milyard dollara çatıb. Lakin istehlak qiymətlərində artım davam edir.
Bütün bunlara görə, AMB pul siyasətinin sərtləşdirilməsi kursunu davam etdirəcəyini gizlətmir. Beləliklə, AMB-nin 28 oktyabr qərarı ilə əsas faiz dərəcəsi 25 baza bəndi, 8%-ə qədər artırılıb. Faiz dəhlizinin aşağı həddi də yenidən, yəni 5%-ə qədər qaldırılıb. Yuxarı həddi isə 9,25% səviyyəsində saxlanılıb.
“Biz elə siyasət aparmağa çalışırıq ki, inflyasiyanın hədəf səviyyəsində saxlamaq istəyimiz ölkədə iqtisadi fəallığa mənfi təsir göstərməsin”, -  ölkənin baş bankiri vurğulayıb.
Eyni zamanda çoxsaylı amillər və proqnozlar gələn il qlobal iqtisadiyyatda resessiyaya işarə edir. Bu da son nəticədə inflyasiya gözləntilərinin aşağı düşməsi deməkdir. Buna əsaslanaraq, Azərbaycan Mərkəzi Bankı da 2023-cü ildə orta illik inflyasiyanın azalacağı ilə bağlı proqnozunu təsdiqləyib. Amma istənilən halda onun artıq istehlak qiymətləri ilə daxili vəziyyətə təsir etmək imkanları daha çoxdur. Bazar isə dünyanın bir çox aparıcı iqtisadiyyatlarında olduğu kimi Mərkəzi Bankın gələcək addımlarını proqnozlaşdırmağı və onlara uyğun qərarlar qəbul etməyi öyrənməlidir.

ИЗ ИНДИКАТОРА В ИНСТРУМЕНТ
Центробанк объявил о том, что учетная ставка впервые начала реально воздействовать на процессы на финансовом рынке в Азербайджане
Внимание экономического сообщества во всех развитых странах мира сегодня приковано к решениям центробанков относительно учетных ставок. Они являются одним из самых действенных инструментов влияния на финансовый рынок, а через него и на всю экономику. Базовая ставка во времена кризиса, особенно как нынешний, приобретает архиважное значение для предотвращения инфляционных процессов. С другой стороны - это своеобразный индикатор и месседж деловому миру о возможных переменах в экономике в краткосрочном периоде.
В Азербайджане до недавнего времени принимаемые ЦБА решения об учетной ставке носили именно такой, информативный характер. Однако с сентября этого года главный банк страны решил несколько изменить свою политику в этом вопросе и добиться хотя бы частичного влияния изменений ставки на рыночные процессы. Как заявил на пресс-конференции глава правления Центробанка Талех Кязымов, цель достигнута, и учетная ставка впервые в Азербайджане превратилась из индикатора в реальный инструмент.
Ключевой фактор
Как известно, учетная ставка - это тот процентный уровень, по которому центробанки выдают кредиты коммерческим банкам, распределяющим, в свою очередь, эти кредиты среди своих клиентов - естественно, по более высоким процентам. Вместе с тем по большей части этот показатель следствие, а не причина текущего состояния экономики. С ее помощью можно остановить, скажем, инфляционные процессы. Схема проста - центробанк снижает ставку, а за ним это делают банки. Бизнес и население берут больше кредитов, ликвидность, то есть количество живых денег в обороте повышается, что влияет на объем потребления, стимулирует продавцов продавать товар/услугу по более высокой цене. Соответственно, если происходят события, негативно влияющие на потребительский рынок, вызывающие анормально высокий рост цен, центробанк принимает обратное решение, и, повысив ставку, может добиться определенного сдерживающего эффекта на инфляцию.
В нынешних условиях практически во всех развитых экономиках как раз происходит последнее - разница, пожалуй, лишь в процентах роста ставки. Федеральная резервная система США, Европейский центробанк и другие крупнейшие их «коллеги» уже давно пустили в ход свой главный козырь для обуздания инфляции.
Как сообщает Bloomberg, на фоне рекордной за последние 40 лет инфляции центробанки массово повышают процентные ставки, несмотря на угрозу замедления экономики и даже рецессии. С начала года ставки уже были повышены более чем в 90 странах мира. Причем в половине из них регуляторы пошли на резкое повышение - на 75 базисных пунктов (б.п.) и более за один раз. Некоторые прибегали к этому неоднократно. Подобные меры - самое масштабное ужесточение денежно-кредитной политики за последние 15 лет.
Самым ярким исключением из правил сегодня является Турция - вопреки рекордно высокой инфляции и обесцениванию местной валюты Центробанк ставку снижает. Объясняется это склонностью властей к альтернативной экономической теории по поводу влияния данного параметра на рост цен и стабильность национальной экономики.
Усиление эффекта
Но все эти моменты «влияния» долгие годы для Азербайджана были не актуальны: объективная ситуация на банковском рынке не позволяла достичь прямой связи между процентной ставкой ЦБА и коммерческих банков. Последние не особо стремятся брать кредит в главном банке. Какой бы низкой ни была процентная ставка, условия предоставления кредитной линии у ЦБА достаточно жесткие, требуется внушительная гарантийно-залоговая база, на которую могут решиться разве что крупные банки страны. А у них на сегодня острой нужды в дополнительных деньгах нет.
Поэтому, как уже отмечалось, у нас учетная ставка была больше параметром индикативного характера, своеобразным месседжем рынку.
Однако с сентября этого года, спустя пару месяцев после назначения на пост главы правления ЦБА Талеха Кязымова, Центробанк объявил о применении новой концепции инструментов денежной политики. Она включает проведение операции репо сроком на 7 дней с целью стерилизации, по которой ставка будет соответствовать нижнему порогу процентного коридора учетной ставки. Также было объявлено о выпуске нот сроком 1, 3, 6 и 9 месяцев (по таким операциям ставка будет формироваться исходя из спроса и предложения на рынке).
Для обеспечения ликвидности на открытом рынке могут быть проведены операции обратного репо сроком на 7 дней. По ним ставка будет соответствовать верхнему порогу процентного коридора.
Именно тогда, в сентябре, ЦБА резко (на 2,25%) снизил нижний порог процентного коридора. Объяснялось это желанием активизировать межбанковский денежный рынок, поскольку доходность по нотам и государственным ценным бумагам существенно меньше показателя нижнего порога процентного коридора. «ЦБА ставит целью поэтапно приблизить межбанковские ставки к показателю процентного коридора. При этом, в зависимости от макроэкономической ситуации и ситуации на межбанковском рынке, а также последствий введения новых инструментов на различные сегменты финансового рынка, ширина процентного коридора будет сужаться», - подчеркивал Центробанк в своем заявлении.
Также ЦБА начал применение однодневных операций по депозитам (в контексте операций по стерилизации) и обратному репо (в рамках предоставления ликвидности). Опять же главная цель - сближение процентных ставок на денежном рынке с учетной ставкой ЦБ.
Рекордные показатели
Откровенно говоря, два месяца назад далеко не все эксперты верили в положительный исход стремлений ЦБА расшевелить денежный рынок. Но как объявил на недавней пресс-конференции Т.Кязымов, впервые за годы независимости ставки межбанковских операций формируются исходя из параметров учетной ставки, конкретнее, ее нижнего коридора.
Причем после внедрения новых конфигураций для необеспеченных сделок в рамках торговой системы Bloomberg банки в сентябре заключили между собой сделки на 788 млн., а в октябре - уже на 1,4 млрд. манатов, что является рекордным показателем для банковского сектора. 97% из них носили краткосрочный характер (1-3 дня).
«Наша конечная цель заключается в том, чтобы учетная ставка могла реально влиять на инфляционные процессы в экономике. Надеемся, что в предстоящие месяцы удастся задействовать трансмиссию на рынок и верхнего порога процентного коридора», - заявил Т.Кязымов.
Сегодня эти процессы, как известно, вызывают тревогу с учетом довольно непростых внешних факторов. Так, в сентябре текущего года годовая инфляция составляла 15,6%, базовая - 14,1%. При этом цены на продовольственные товары выросли на 21,8%, непродовольственные - на 10,5%, услуги - на 11,4%. «На основе нашего опроса 20% компаний ожидают роста инфляции. Наши анализы показывают, что основным фактором инфляции является импортная инфляция, она оказывает влияние как на нас, регион, так и на глобальную экономику. Прогнозируется высокая инфляция до конца текущего года», - сообщил Т.Кязымов.
Правда, высокие цены на нефть обеспечивают профицит платежного баланса Азербайджана и увеличение валютных резервов, объем которых уже достиг $55 млрд., но рост потребительских цен, тем не менее, продолжается.
Поэтому ЦБА не скрывает, что будет продолжать курс на ужесточение денежно-кредитной политики, по которой ключевая ставка решением от 28 октября увеличена на 25 базисных пунктов - до 8%. Также вновь повышен нижний порог процентного коридора, теперь уже до 5%, верхний сохранен на уровне 9,25%.
«Мы стараемся проводить политику так, чтобы наше стремление удержать инфляцию на целевом уровне не воздействовало негативно на экономическую активность в стране», - подчеркнул главный банкир страны.
Вместе с тем многочисленные факторы и прогнозы указывают на рецессию глобальной экономики в будущем году, что в конечном счете означает снижение инфляционных ожиданий. Исходя из этого, Центробанк Азербайджана тоже подтвердил свой прогноз о спаде среднегодовой инфляции в 2023 году. Но в любом случае у него уже больше возможностей для влияния на внутреннюю ситуацию с потребительскими ценами. Рынку же необходимо приучиться прогнозировать будущие шаги Центробанка и принимать решения в соответствии с ними, как это происходит во многих передовых экономиках мира.