İFLASA MƏHKUM CƏHDLƏR
Fransanın mövqeyi onu Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində iştirakdan kənar qoya bilər
Fransanın qatı anti-Azərbaycan mövqeyi regional siyasətin amillərindən biri kimi, getdikcə özünü daha açıq göstərir. Paris bunu, əlbəttə ki, Azərbaycana ərazi iddialarını siyasi gündəmdə saxlamaqla regionda sülh quruculuğuna mane olan Ermənistanın xeyrinə edir. Lakin Fransanın öz anti-Azərbaycan trendini Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması müstəvisinə çıxarmaq cəhdləri, şübhəsiz ki, iflasa məhkumdur. Bu halda Azərbaycan bu ölkənin Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində vasitəçilik etmək səylərinə yenidən baxmaq məcburiyyətindədir.
«Bitərəflik» ampluası
Fransa ATƏT-in uğursuz Minsk qrupuna həmsədrlik etdiyi illər də daxil, «vasitəçilik missiyası» daşıdığı bütün dövrlərdə, əslində, Ermənistanı dəstəkləməklə məşğul olub. Ermənistanın Azərbaycana qarşı qanunsuz olaraq, təxminən, 30 il işğalçı siyasəti davam etdirə bilməsinin əsas səbəbləri arasında Parisin bu mövqeyi də var idi. Lakin 2022-ci ilin payızında baş vermiş 44 günlük müharibədə Azərbaycanın qələbə qazanması, Qarabağ və Şərqi Zəngəzuru erməni işğalından azad etməsi Fransanın da dəstəklədiyi regional «düzən»i darmadağın edib. Söhbət Ermənistana Azərbaycan ərazilərini işğal etməyə, onun xalqının mədəni irsini dağıtmağa, dinc azərbaycanlıları qətlə yetirməyə, yüz minlərlə azərbaycanlını doğma ev-eşiyindən qovmağa imkan vermiş «düzən»dən gedir.
Bu azmış kimi, 44 günlük müharibə zamanı Fransada Azərbaycan haqda «işğalçı», «yazıq ermənilərin zülmkarı» kimi danışılıb. Bir çox fransalı siyasətçi, o cümlədən həmin vaxt ölkənin xarici işlər naziri olan Jan-İv Le Drian Azərbaycanı «müharibəyə başlamaqda» ittiham edib. Azərbaycanın Böyük Zəfərindən, Ermənistanın sarsıdıcı məğlubiyyətindən sonra isə Fransa Senatı ölkə hökumətini qanunsuz «DQR»i tanımağa çağıran qətnamə qəbul edib. Üstəlik, fransalı parlamentarilər «1994-cü il sərhədlərinin bərpası»nı, başqa sözlə, Azərbaycanın «cəhənnəmə göndərdiyi» status-kvoya qayıdılmasını belə, tələb ediblər. Söhbət 1990-cı illərin ilk yarısında Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi nəticəsində yaranmış status-kvodan gedir.
Hazırda isə Fransa Senatı yeni qətnamə hazırlayır və onun səsverməsinin noyabrın ortalarında keçirilməsi nəzərdə tutulur. Qətnamə layihəsi guya «ermənilərə qarşı çoxsaylı hərbi cinayətlər törətmiş» Azərbaycana qarşı iqtisadi sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutur. Heç bir sübuta əsaslanmayan yalan, abırsız iddialar insanı sadəcə, heyrətləndirir. Xüsusilə, bu, Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi çoxsaylı hərbi cinayətlər fonunda baş verirsə… Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı istər Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun 30 illik işğalı dövründə, istərsə də 44 günlük müharibənin gedişində hansı hərbi cinayətlərə əl atdığı hər kəsə məlumdur. Amma Fransa, məsələn, 1992-ci ildə törədilmiş Xocalı soyqırımına, 2020-ci ilin payızında Gəncənin və Azərbaycanın digər yaşayış məntəqələrinin raket atəşinə tutulmasına görə İrəvanı heç vaxt qınamayıb.
Fransa qətnaməsinin digər maddəsində Azərbaycanın üzərinə erməni köçkünlərin geri qayıtma haqqının tanınması öhdəliyinin qoyulmasına cəhd olunur. Halbuki birincisi, Bakı hər zaman köçkünlərin daimi yaşayış yerlərinə qayıtmasının tərəfdarı kimi çıxış edib və edir və bu, Ermənistanın 44 günlük müharibənin sonunda imzaladığı kapitulyasiya aktında – Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 10 noyabr 2020-ci ildə imzaladıqları üçtərəfli Bəyannamənin müvafiq bəndində də öz əksini tapıb. İkincisi, Bakı haqlı olaraq, bu prinsipin, ilk növbədə, təxminən 1 milyon azərbaycanlı köçkünə də şamil edilməsini tələb edib və edir. Söhbət təxminən 30 il davam etmiş erməni işğalı nəticəsində öz torpaqlarından qovulmuş insanlardan gedir. Lakin özünü humanizm və demokratiya qalası kimi təqdim edən Fransa bu məsələdə fərqli mövqe tutur.
BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının qətnamələrində azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin faciəvi vəziyyəti dəfələrlə qeyd olunsa da, dünya ictimaiyyəti onlara yardım göstərməyə çağırılsa da, rəsmi Paris 1990-cı illərdən başlayaraq, 30 il ərzində bu istiqamətdə heç vaxt heç bir fikir bildirməyib. Fransa Senatı isə azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin ən elementar hüquqlarının belə, təmini məsələsini bir dəfə olsun, qaldırmayıb. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsinin pislənilməsindən isə ümumiyyətlə, danışmağa dəyməz. Halbuki öz torpaqlarında yaşamaq kimi qanuni hüquqlarından məhrum edilmiş azərbaycanlı köçkünlərin üzləşdikləri ağır vəziyyətin səbəbi məhz bu olub.
Qətnamə layihəsində Azərbaycandan «erməni mədəni və dini irsinin qorunması» da tələb edilir. Halbuki Azərbaycan dövlətinə kənardan belə çağırışlar edilməsinə, xüsusilə tələblər irəli sürülməsinə heç bir ehtiyac yoxdur. Çünki o, öz ərazisində olan mədəni irsə milli və dini xarakterindən asılı olmayaraq, hər zaman diqqətlə yanaşıb. Fransanın Bakıya belə tələb ünvanlamaqla növbəti dəfə ikili standartlardan çıxış etməsi isə artıq başqa məsələdir. 30 illik işğal dövründə Parisin Ermənistanı Azərbaycanın mədəni və dini irsini qorumağa bir dəfə belə, çağırmamasını başqa necə qiymətləndirmək olar? 2020-ci il müharibəsinin başa çatmasından sonra isə o, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra üzə çıxmış mənzərəni dərin sükutla müşahidə edir. Söhbət erməni işğalçılarının Azərbaycan ərazilərində törətdikləri görünməmiş vandallıqlardan gedir. Artıq hər kəs görür ki, bu 30 ildə Azərbaycanın saysız-hesabsız rayonları, şəhər və kəndləri yer üzündən silinib. Amma Ermənistana himayədarlıq edən Fransa liderləri bu haqda danışmağı lazım bilmir.
Lakin Fransa Senatının anti-Azərbaycan qərarını ayrı-ayrı siyasətçilərin icrası məcburi olmayan rəyi kimi necəsə «malalamaq» mümkündürsə (erməni quldur dəstəsinin Azərbaycanın Parisdəki səfirliyinin binasına hücumunu fransız femidasının əməli adı ilə təqdim olunması kimi), Fransa prezidentinin ədalətsiz mövqeyini heç cür izah etmək olmur. Fransanın dövlət başçısı Emmanuel Makronun nümayiş etdirdiyi mövqedən bəlli olur ki, onun rəhbərlik etdiyi dövlət Azərbaycanın suverenliyinə, milli maraqlarına, öz ərazisinə nəzarət etmək kimi qanuni haqqına əl uzadır.
Regional sülhə təhdid
Makronun guya Bakının Qarabağda «dəhşətli müharibə başlatdığı», bu ilin sentyabrında Ermənistanla sərhəd boyu və «mübahisəli Qarabağ»da «bir neçə hücum təşkil etdiyi» haqda bəyanatı Azərbaycanın ədalətli hiddətinə səbəb olub. Bu fikirlərə münasibət bildirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Parisin Bakı ilə İrəvan arasındakı vasitəçilik işinə son nöqtəni qoyub. «Biz... bundan sonra Fransa hökumətinin belə münasibəti çərçivəsində Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması işində Fransanın hər hansı rol oynamasının heç bir mümkünlüyünü görmürük», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Həqiqətən də, Fransa liderinin bəyanatı düşünməyə ciddi əsas verir. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, o, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində iştiraka ciddi cəhdlə israr edir.
Prezident İlham Əliyev Makronun Praqa danışıqlarından bir həftə sonra səsləndirdiyi fikirləri «təhqiramiz, qəbulolunmaz, yalan və təxribat xarakterli bəyanatlar» kimi xarakterizə edib. Söhbət o danışıqlardan gedir ki, Azərbaycan və Ermənistan liderləri Avropa İttifaqı Şurasının vasitəçiliyi və elə Makronun özünün də iştirakı ilə sülh müqaviləsinin hazırlanması və imzalanması, həmçinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyası işində tezliklə irəliləyişə nail olunmasına dair razılığa gəliblər. Lakin Fransa prezidentinin bundan sonra səsləndirdiyi bəyanatlar sanki məqsədli şəkildə Praqa razılaşmasını pozmağa yönəlib. Halbuki razılaşmanın əsas məğzi Azərbaycanla Ermənistanın bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanımasını nəzərdə tutur (BMT Nizamnaməsinə və 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsinə əsasən).
Bundan başqa, Parisin himayədarlığı və birbaşa dəstəyi ilə İrəvan daha bir aksiyaya əl atıb ki, bu da sülh prosesinin hədəf və məqsədlərinə birbaşa ziddir. Söhbət rəsmi İrəvanın dəvəti ilə ATƏT-in Ermənistana «ehtiyacların qiymətləndirilməsi üzrə qrup» göndərməsi qərarından gedir. O, Ermənistanın Azərbaycanla «bəzi həmsərhəd bölgələrindəki vəziyyət»ə dair rəy verməlidir. Problem isə ondadır ki, bu ATƏT missiyasının Ermənistana göndərilməsi qurumun heç bir kollektiv orqanında müzakirə olunmayıb (bunu Azərbaycan XİN-i öz bəyanatında aydın şəkildə ifadə edib) və demək, missiyanın müvafiq mandatı yoxdur. Halbuki Bakı Praqa danışıqlarının gedişində sərhəd komissiyalarının işinə dəstək verilməsi, Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyasına kömək etmək üçün Ermənistana Aİ missiyasının göndərilməsinə etiraz etməyib. Bundan başqa, Aİ missiyası ilə öz maraqlarına toxunan məsələlərdə əməkdaşlığa da razılıq verib. Amma həmin danışıqlarda hansısa ATƏT missiyasından söhbət belə, getməyib.
Ermənistana ATƏT missiyasının göndərilməsi qərarının məğzini isə fransalı diplomat, Ermənistandakı sabiq səfir Conatan Lakotta açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, Ermənistanın Azərbaycanla sərhəd rayonlarındakı ehtiyaclarının qiymətləndirilməsi üçün ATƏT-in müşahidə missiyasının yaradılması Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonnanın «Azərbaycanın Ermənistan ərazisinə silahlı hücumundan sonra» atdığı addımların nəticəsidir. Lakott iddia edib ki, bu qərar «Ermənistanın təhlükəsizliyi və ərazi bütövlüyünün təmininə əlavə töhfələr verəcək».
Beləliklə, Fransa bu əməlləri ilə bir daha göstərir ki, o, neytral tərəf olaraq qala bilmir və Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesindən kənarlaşdırılmalıdır. Aydındır ki, Fransa bu addımları sülh prosesinin Ermənistanın ssenarisi əsasında getməsi üçün atır. Söhbət Ermənistanın Azərbaycanın Qarabağ regionunun dağlıq hissəsinə iddialarının davam etdirilməsini nəzərdə tutan ssenaridən gedir. Lakin bu yanaşma İrəvanla Bakı arasında sülh müqaviləsinin imzalanması perspektivinə ziddir. Bu razılaşma yalnız tərəflərin qarşılıqlı olaraq, bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanıması halında imzalana bilər.
Fransanın mövqeyində anti-Rusiya və anti-Türkiyə istiqaməti də var. Rəsmi Parisin əməlləri və bəyanatları, o cümlədən Makronun «Rusiya Türkiyənin də iştirakı ilə Azərbaycanla oyuna qatılıb və nə vaxtsa yaxın olduqları bir ölkə olan Ermənistanı zəiflətmək üçün geri dönüb" sözləri Qərbin Rusiyanı Cənubi Qafqazdan çıxışdırıb çıxarmaqla bağlı aşkar məntiqinə tam uyğun gəlir. Bu hədəfə nail olunması üçün isə regionun ən zəif bəndi olan Ermənistandan istifadə etməyə çalışırlar – guya Qərb ona «təhlükəsizlik zəmanəti» verir.
Bununla yanaşı, Parisin demarşları birmənalı olaraq regionda Qarabağ münaqişəsindən sonra formalaşmış yeni reallığın pozulmasına da yönəlib. Yeni reallığın xüsusiyyətlərindən biri isə Azərbaycanın ən yaxın müttəfiqi olan Türkiyənin əhəmiyyətli dərəcədə güclənməsidir. Belə bir vəziyyətdə, Rusiya ilə geosiyasi mübarizə və Türkiyənin regional maraqları ilə toqquşma fonunda anti-Azərbaycan kampaniyası aparan Parisin hesablamalarında ciddi yanlışlıqlar var. Fransa Azərbaycanın qanuni maraqlarına, suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə zidd olaraq açıq şəkildə Ermənistanı dəstəkləməklə, faktiki olaraq Cənubi Qafqazın aparıcı dövləti ilə uzun illərdən gələn kifayət qədər effektiv əməkdaşlığını yox edir. Bundan başqa, Parisin fransızlarla ermənilər arasında «xüsusi bağların mövcudluğu» düşüncəsi ilə Azərbaycanla ikitərəfli münasibətləri pozması ermənilərin öz maraqlarına daha çox zərbə vura bilər. Ermənilərdə revanşist gözləntilər, Azərbaycanın suverenliyinə əl uzatmaq qarşısında cəzasızlıq hissi yaratmaqla, Paris yalnız Ermənistanı yeni əzab və məğlubiyyətlərə sürükləyir.

French position diminishes Paris’s chances to join normalisation of Azerbaijani-Armenian relations
France’s anti-Azerbaijani rhetoric becomes increasingly popular as a factor of regional politics benefiting Armenia, which continues to impede the peaceful post-conflict settlement process in the region because of Yerevan’s continuing territorial claims against Azerbaijan. However, Paris's intention to impose its anti-Azerbaijani trend onto the settlement of relations between Baku and Yerevan is doomed to complete failure. Azerbaijan will then be forced to reconsider mediation efforts of Paris in the normalisation of Azerbaijani-Armenian relations.
As "impartial" as possible
Essentially, France has always supported Armenia, even throughout her long co-chair position within the unsuccessful OSCE Minsk Group. Also thanks to Paris's favourable position towards Armenia Yerevan has been able to implement for almost 30 years its policy of occupation of Azerbaijani territories with impunity. However, Azerbaijan's victory in the 44-day war in 2020, which ended with the liberation of Garabagh and Eastern Zangezur from Armenian occupation, destroyed the regional order also supported by France. The order that allowed Armenia to occupy Azerbaijani lands, destroy the cultural heritage of its people, kill Azerbaijani civilians and expel hundreds of thousands of citizens from their homelands.
During the 44-day war, France has cultivated the perception of Azerbaijan as an aggressor and a torturer of “unfortunate Armenians". A number of French politicians, including the then-Foreign Minister Jean-Yves Le Drian, accused Azerbaijan of starting the war. The French Senate shortly after Azerbaijan's great victory and Armenia's crushing defeat adopted a resolution urging the French government to recognise the illegal Nagorno-Karabakh Republic. Moreover, the French parliamentarians even demanded "the restoration of the 1994 borders", i.e. the reanimation of the former status quo effective in the first half of the 1990s as a result of the occupation of Azerbaijani territories by Armenia, but which was eventually overthrown by Azerbaijan "to hell".
The French Senate is currently drafting a new resolution scheduled to be voted on in mid-November. The draft resolution envisages economic sanctions against Azerbaijan for allegedly committing "numerous war crimes against Armenians". Such unjustified accusation is full of falsity and cynicism, granted France's absolute disregard of numerous war crimes committed by Armenia against the people of Azerbaijan both during the thirty years of occupation of Garabagh and Eastern Zangezur and the 2020 war. In particular, France did not condemn Armenia for the genocide in Khojaly in 1992, and for the missile attacks on Ganja and other Azerbaijani villages in autumn of 2020.
One of the paragraphs of the draft resolution attempts to impose an obligation on Azerbaijan to ensure the right of return for Armenian displaced persons. But firstly, Baku has always advocated and continues to advocate the return of displaced persons to their places of permanent residence, which is also reflected in the relevant paragraph of the act of surrender of Armenia in the 44-day war - the November 2020 trilateral statement of the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia. Secondly, Baku rightly demanded and demands the same principle applied to nearly one million Azerbaijanis expelled from their lands as a result of three decades of Armenian occupation. However, France, which considers itself a bastion of humanism and democracy, has a different approach on this issue.
Despite repeated references in UN Security Council and General Assembly resolutions to the tragic situation of Azerbaijani refugees and displaced persons, as well as appeals to the international community to provide them with effective support, Paris has always remained silent on this issue since the 1990s. The French Senate has never urged to restore the basic rights of Azerbaijani refugees and internally displaced persons, let alone condemned the occupation of Azerbaijani territories by Armenia as the main cause of the tragic of Azerbaijani displaced people depriving them of their legal right to live in native lands.
The draft resolution also requires Azerbaijan to preserve the Armenian cultural and religious heritage. However, Azerbaijan needs neither such extraneous appeals, nor demands. Because it carefully protects its cultural heritage regardless of its national and religious affiliation. Also, France is demonstrating its support to double standards by making such demands to Baku. It would be reasonable to ask Paris then why it has never urged Armenia to preserve Azerbaijani cultural and religious heritage during the Armenian occupation of Azerbaijani territories and remained absolutely silent about the unprecedented vandalism committed by Armenian invaders, which was discovered in 2020 soon after the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. Entire districts, towns and villages of Azerbaijan have been razed to the ground due to Armenian military aggression, yet the leaders of its patron—France—still prefer to remain silent on the matter.
While the anti-Azerbaijani decisions of the French Senate can be ignored by presenting them as the non-binding opinion of individual politicians, and the attacks of Armenian mobs on the Azerbaijani embassy in Paris can be presented as a failure of French judicial system, the unjust position of the French president cannot be justified by any considerations. The position of President Emmanuel Macron clearly indicates that France is encroaching on Azerbaijan's sovereignty, its national interests and its legitimate right to control its own territory.
Threat to regional peace
Macron's claims that Baku had allegedly waged a terrible war in Garabagh, launched several attacks along the border with Armenia in September 2022, and that Garabagh was allegedly a disputed territory caused indignation in Azerbaijan. As a reaction, President Ilham Aliyev put an end to the story of Paris mediation between Baku and Yerevan: "Given the attitude of the French government, we do not see any possibility for France to play any further role in the normalisation of Azerbaijani-Armenian relations.”
Indeed, Macron’s statements give rise to thoughts in the context of the Azerbaijani-Armenian settlement, in which Paris is trying so hard to assert its involvement. Macron's "insulting, unacceptable, deceitful and provocative statements," as Ilham Aliyev described them, were made a week after the talks in Prague, where the leaders of Azerbaijan and Armenia with the mediation of EU Council President Charles Michel and Macron himself reached an agreement to make a rapid breakthrough in the development and conclusion of a peace treaty, as well as the delimitation of the Azerbaijani-Armenian border. Apparently, Macron’s subsequent statements have been deliberately aimed at the collapse of the Prague agreement mainly based on the mutual recognition by Azerbaijan and Armenia of each other's territorial integrity based on the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration.
Furthermore, with the patronage and direct assistance of Paris, Yerevan instigated an action that also fundamentally contradicts the aims and objectives of the peace process. Thus, in response to an invitation from Yerevan, the OSCE sent the Needs Assessment Mission to Armenia to express its views on the situation in certain border regions of Armenia with Azerbaijan. But the problem is, as also indicated in the respective statement released by the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs, that the dispatch of the OSCE mission to Armenia has not been discussed by any of the organisation's collective bodies. Therefore, the mission has no relevant mandate. During the Prague talks Azerbaijan did not object to the EU mission to Armenia to support the activities of the border commissions and facilitate the delimitation of the border between Azerbaijan and Armenia. Moreover, Azerbaijan agreed to cooperate with the EU mission on issues that concerned its interests. However, there was no talk of an OSCE mission at the Prague talks.
Meanwhile, the reason behind the dispatch of the OSCE mission to Armenia was reported by French diplomat Jonathan Lacotte, a former ambassador to Armenia. According to him, the decision to deploy an OSCE observation mission to assess Armenia's needs in its border areas with Azerbaijan is a result of steps taken by French Minister for Europe and Foreign Affairs Catherine Colonna "following an armed attack by Azerbaijan on Armenian territory". And this decision, Lacotte argues, "will further contribute to Armenia's security and territorial integrity”.
France thus reaffirmed that it cannot remain a neutral party and deserves to be excluded from the settlement of Azerbaijani-Armenian relations.
Obviously, France takes these steps to ensure that the peace process follows the Armenian scenario. A scenario that would take into account the preservation of Armenia's territorial claims to the mountainous part of the Garabagh region of Azerbaijan. However, this approach contradicts the very prospect of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia. For it is possible only on the basis of mutual recognition of territorial integrity.
The French position also contains anti-Russian and anti-Turkish components. Actions and statements of Paris, including Macron's statement that the Russian Federation "played the game of Azerbaijan with the complicity of Turkey, and then returned there to weaken Armenia", follow the logic of the West's unconcealed intention to oust Russia from the South Caucasus. Moreover, in order to achieve this geopolitical objective, there is a powerful attempt to exploit the weakest regional link—Armenia—with the alleged "security guarantees" provided to it by the West.
At the same time, Paris clearly aims at destroying the new reality in the region regardless of the completion of the Garabagh conflict. One of the characteristics of this reality is the significant strengthening of Turkey, Azerbaijan's closest ally.
However, France is spinning its unbridled anti-Azerbaijani campaign as part of the its geopolitical confrontation with Russia and the clash with Turkey's regional interests, hence making a serious miscalculation. By openly and blatantly supporting Armenia to the detriment of Azerbaijan's legitimate interests, its sovereignty and territorial integrity, and provoking hostility with Baku, Paris in fact nullifies the results of many years of fairly effective cooperation with the leading state of the South Caucasus.
Moreover, French actions undermining its bilateral relations with Azerbaijan on the grounds of "special ties" between the French and Armenians could further damage the interests of the latter. By encouraging revanchist expectations and a sense of impunity for repeated infringements of Azerbaijani sovereignty, Paris is only pushing Armenia to further suffering and defeat.