İFLASA MƏHKUM CƏHDLƏR
Fransanın mövqeyi onu Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində iştirakdan kənar qoya bilər
Fransanın qatı anti-Azərbaycan mövqeyi regional siyasətin amillərindən biri kimi, getdikcə özünü daha açıq göstərir. Paris bunu, əlbəttə ki, Azərbaycana ərazi iddialarını siyasi gündəmdə saxlamaqla regionda sülh quruculuğuna mane olan Ermənistanın xeyrinə edir. Lakin Fransanın öz anti-Azərbaycan trendini Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması müstəvisinə çıxarmaq cəhdləri, şübhəsiz ki, iflasa məhkumdur. Bu halda Azərbaycan bu ölkənin Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində vasitəçilik etmək səylərinə yenidən baxmaq məcburiyyətindədir.
«Bitərəflik» ampluası
Fransa ATƏT-in uğursuz Minsk qrupuna həmsədrlik etdiyi illər də daxil, «vasitəçilik missiyası» daşıdığı bütün dövrlərdə, əslində, Ermənistanı dəstəkləməklə məşğul olub. Ermənistanın Azərbaycana qarşı qanunsuz olaraq, təxminən, 30 il işğalçı siyasəti davam etdirə bilməsinin əsas səbəbləri arasında Parisin bu mövqeyi də var idi. Lakin 2022-ci ilin payızında baş vermiş 44 günlük müharibədə Azərbaycanın qələbə qazanması, Qarabağ və Şərqi Zəngəzuru erməni işğalından azad etməsi Fransanın da dəstəklədiyi regional «düzən»i darmadağın edib. Söhbət Ermənistana Azərbaycan ərazilərini işğal etməyə, onun xalqının mədəni irsini dağıtmağa, dinc azərbaycanlıları qətlə yetirməyə, yüz minlərlə azərbaycanlını doğma ev-eşiyindən qovmağa imkan vermiş «düzən»dən gedir.
Bu azmış kimi, 44 günlük müharibə zamanı Fransada Azərbaycan haqda «işğalçı», «yazıq ermənilərin zülmkarı» kimi danışılıb. Bir çox fransalı siyasətçi, o cümlədən həmin vaxt ölkənin xarici işlər naziri olan Jan-İv Le Drian Azərbaycanı «müharibəyə başlamaqda» ittiham edib. Azərbaycanın Böyük Zəfərindən, Ermənistanın sarsıdıcı məğlubiyyətindən sonra isə Fransa Senatı ölkə hökumətini qanunsuz «DQR»i tanımağa çağıran qətnamə qəbul edib. Üstəlik, fransalı parlamentarilər «1994-cü il sərhədlərinin bərpası»nı, başqa sözlə, Azərbaycanın «cəhənnəmə göndərdiyi» status-kvoya qayıdılmasını belə, tələb ediblər. Söhbət 1990-cı illərin ilk yarısında Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi nəticəsində yaranmış status-kvodan gedir.
Hazırda isə Fransa Senatı yeni qətnamə hazırlayır və onun səsverməsinin noyabrın ortalarında keçirilməsi nəzərdə tutulur. Qətnamə layihəsi guya «ermənilərə qarşı çoxsaylı hərbi cinayətlər törətmiş» Azərbaycana qarşı iqtisadi sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutur. Heç bir sübuta əsaslanmayan yalan, abırsız iddialar insanı sadəcə, heyrətləndirir. Xüsusilə, bu, Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi çoxsaylı hərbi cinayətlər fonunda baş verirsə… Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı istər Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun 30 illik işğalı dövründə, istərsə də 44 günlük müharibənin gedişində hansı hərbi cinayətlərə əl atdığı hər kəsə məlumdur. Amma Fransa, məsələn, 1992-ci ildə törədilmiş Xocalı soyqırımına, 2020-ci ilin payızında Gəncənin və Azərbaycanın digər yaşayış məntəqələrinin raket atəşinə tutulmasına görə İrəvanı heç vaxt qınamayıb.
Fransa qətnaməsinin digər maddəsində Azərbaycanın üzərinə erməni köçkünlərin geri qayıtma haqqının tanınması öhdəliyinin qoyulmasına cəhd olunur. Halbuki birincisi, Bakı hər zaman köçkünlərin daimi yaşayış yerlərinə qayıtmasının tərəfdarı kimi çıxış edib və edir və bu, Ermənistanın 44 günlük müharibənin sonunda imzaladığı kapitulyasiya aktında – Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 10 noyabr 2020-ci ildə imzaladıqları üçtərəfli Bəyannamənin müvafiq bəndində də öz əksini tapıb. İkincisi, Bakı haqlı olaraq, bu prinsipin, ilk növbədə, təxminən 1 milyon azərbaycanlı köçkünə də şamil edilməsini tələb edib və edir. Söhbət təxminən 30 il davam etmiş erməni işğalı nəticəsində öz torpaqlarından qovulmuş insanlardan gedir. Lakin özünü humanizm və demokratiya qalası kimi təqdim edən Fransa bu məsələdə fərqli mövqe tutur.
BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının qətnamələrində azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin faciəvi vəziyyəti dəfələrlə qeyd olunsa da, dünya ictimaiyyəti onlara yardım göstərməyə çağırılsa da, rəsmi Paris 1990-cı illərdən başlayaraq, 30 il ərzində bu istiqamətdə heç vaxt heç bir fikir bildirməyib. Fransa Senatı isə azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin ən elementar hüquqlarının belə, təmini məsələsini bir dəfə olsun, qaldırmayıb. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsinin pislənilməsindən isə ümumiyyətlə, danışmağa dəyməz. Halbuki öz torpaqlarında yaşamaq kimi qanuni hüquqlarından məhrum edilmiş azərbaycanlı köçkünlərin üzləşdikləri ağır vəziyyətin səbəbi məhz bu olub.
Qətnamə layihəsində Azərbaycandan «erməni mədəni və dini irsinin qorunması» da tələb edilir. Halbuki Azərbaycan dövlətinə kənardan belə çağırışlar edilməsinə, xüsusilə tələblər irəli sürülməsinə heç bir ehtiyac yoxdur. Çünki o, öz ərazisində olan mədəni irsə milli və dini xarakterindən asılı olmayaraq, hər zaman diqqətlə yanaşıb. Fransanın Bakıya belə tələb ünvanlamaqla növbəti dəfə ikili standartlardan çıxış etməsi isə artıq başqa məsələdir. 30 illik işğal dövründə Parisin Ermənistanı Azərbaycanın mədəni və dini irsini qorumağa bir dəfə belə, çağırmamasını başqa necə qiymətləndirmək olar? 2020-ci il müharibəsinin başa çatmasından sonra isə o, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra üzə çıxmış mənzərəni dərin sükutla müşahidə edir. Söhbət erməni işğalçılarının Azərbaycan ərazilərində törətdikləri görünməmiş vandallıqlardan gedir. Artıq hər kəs görür ki, bu 30 ildə Azərbaycanın saysız-hesabsız rayonları, şəhər və kəndləri yer üzündən silinib. Amma Ermənistana himayədarlıq edən Fransa liderləri bu haqda danışmağı lazım bilmir.
Lakin Fransa Senatının anti-Azərbaycan qərarını ayrı-ayrı siyasətçilərin icrası məcburi olmayan rəyi kimi necəsə «malalamaq» mümkündürsə (erməni quldur dəstəsinin Azərbaycanın Parisdəki səfirliyinin binasına hücumunu fransız femidasının əməli adı ilə təqdim olunması kimi), Fransa prezidentinin ədalətsiz mövqeyini heç cür izah etmək olmur. Fransanın dövlət başçısı Emmanuel Makronun nümayiş etdirdiyi mövqedən bəlli olur ki, onun rəhbərlik etdiyi dövlət Azərbaycanın suverenliyinə, milli maraqlarına, öz ərazisinə nəzarət etmək kimi qanuni haqqına əl uzadır.
Regional sülhə təhdid
Makronun guya Bakının Qarabağda «dəhşətli müharibə başlatdığı», bu ilin sentyabrında Ermənistanla sərhəd boyu və «mübahisəli Qarabağ»da «bir neçə hücum təşkil etdiyi» haqda bəyanatı Azərbaycanın ədalətli hiddətinə səbəb olub. Bu fikirlərə münasibət bildirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Parisin Bakı ilə İrəvan arasındakı vasitəçilik işinə son nöqtəni qoyub. «Biz... bundan sonra Fransa hökumətinin belə münasibəti çərçivəsində Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması işində Fransanın hər hansı rol oynamasının heç bir mümkünlüyünü görmürük», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Həqiqətən də, Fransa liderinin bəyanatı düşünməyə ciddi əsas verir. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, o, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində iştiraka ciddi cəhdlə israr edir.
Prezident İlham Əliyev Makronun Praqa danışıqlarından bir həftə sonra səsləndirdiyi fikirləri «təhqiramiz, qəbulolunmaz, yalan və təxribat xarakterli bəyanatlar» kimi xarakterizə edib. Söhbət o danışıqlardan gedir ki, Azərbaycan və Ermənistan liderləri Avropa İttifaqı Şurasının vasitəçiliyi və elə Makronun özünün də iştirakı ilə sülh müqaviləsinin hazırlanması və imzalanması, həmçinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyası işində tezliklə irəliləyişə nail olunmasına dair razılığa gəliblər. Lakin Fransa prezidentinin bundan sonra səsləndirdiyi bəyanatlar sanki məqsədli şəkildə Praqa razılaşmasını pozmağa yönəlib. Halbuki razılaşmanın əsas məğzi Azərbaycanla Ermənistanın bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanımasını nəzərdə tutur (BMT Nizamnaməsinə və 1991-ci il Alma-Ata bəyannaməsinə əsasən).
Bundan başqa, Parisin himayədarlığı və birbaşa dəstəyi ilə İrəvan daha bir aksiyaya əl atıb ki, bu da sülh prosesinin hədəf və məqsədlərinə birbaşa ziddir. Söhbət rəsmi İrəvanın dəvəti ilə ATƏT-in Ermənistana «ehtiyacların qiymətləndirilməsi üzrə qrup» göndərməsi qərarından gedir. O, Ermənistanın Azərbaycanla «bəzi həmsərhəd bölgələrindəki vəziyyət»ə dair rəy verməlidir. Problem isə ondadır ki, bu ATƏT missiyasının Ermənistana göndərilməsi qurumun heç bir kollektiv orqanında müzakirə olunmayıb (bunu Azərbaycan XİN-i öz bəyanatında aydın şəkildə ifadə edib) və demək, missiyanın müvafiq mandatı yoxdur. Halbuki Bakı Praqa danışıqlarının gedişində sərhəd komissiyalarının işinə dəstək verilməsi, Azərbaycan-Ermənistan sərhədlərinin delimitasiyasına kömək etmək üçün Ermənistana Aİ missiyasının göndərilməsinə etiraz etməyib. Bundan başqa, Aİ missiyası ilə öz maraqlarına toxunan məsələlərdə əməkdaşlığa da razılıq verib. Amma həmin danışıqlarda hansısa ATƏT missiyasından söhbət belə, getməyib.
Ermənistana ATƏT missiyasının göndərilməsi qərarının məğzini isə fransalı diplomat, Ermənistandakı sabiq səfir Conatan Lakotta açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, Ermənistanın Azərbaycanla sərhəd rayonlarındakı ehtiyaclarının qiymətləndirilməsi üçün ATƏT-in müşahidə missiyasının yaradılması Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonnanın «Azərbaycanın Ermənistan ərazisinə silahlı hücumundan sonra» atdığı addımların nəticəsidir. Lakott iddia edib ki, bu qərar «Ermənistanın təhlükəsizliyi və ərazi bütövlüyünün təmininə əlavə töhfələr verəcək».
Beləliklə, Fransa bu əməlləri ilə bir daha göstərir ki, o, neytral tərəf olaraq qala bilmir və Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesindən kənarlaşdırılmalıdır. Aydındır ki, Fransa bu addımları sülh prosesinin Ermənistanın ssenarisi əsasında getməsi üçün atır. Söhbət Ermənistanın Azərbaycanın Qarabağ regionunun dağlıq hissəsinə iddialarının davam etdirilməsini nəzərdə tutan ssenaridən gedir. Lakin bu yanaşma İrəvanla Bakı arasında sülh müqaviləsinin imzalanması perspektivinə ziddir. Bu razılaşma yalnız tərəflərin qarşılıqlı olaraq, bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanıması halında imzalana bilər.
Fransanın mövqeyində anti-Rusiya və anti-Türkiyə istiqaməti də var. Rəsmi Parisin əməlləri və bəyanatları, o cümlədən Makronun «Rusiya Türkiyənin də iştirakı ilə Azərbaycanla oyuna qatılıb və nə vaxtsa yaxın olduqları bir ölkə olan Ermənistanı zəiflətmək üçün geri dönüb" sözləri Qərbin Rusiyanı Cənubi Qafqazdan çıxışdırıb çıxarmaqla bağlı aşkar məntiqinə tam uyğun gəlir. Bu hədəfə nail olunması üçün isə regionun ən zəif bəndi olan Ermənistandan istifadə etməyə çalışırlar – guya Qərb ona «təhlükəsizlik zəmanəti» verir.
Bununla yanaşı, Parisin demarşları birmənalı olaraq regionda Qarabağ münaqişəsindən sonra formalaşmış yeni reallığın pozulmasına da yönəlib. Yeni reallığın xüsusiyyətlərindən biri isə Azərbaycanın ən yaxın müttəfiqi olan Türkiyənin əhəmiyyətli dərəcədə güclənməsidir. Belə bir vəziyyətdə, Rusiya ilə geosiyasi mübarizə və Türkiyənin regional maraqları ilə toqquşma fonunda anti-Azərbaycan kampaniyası aparan Parisin hesablamalarında ciddi yanlışlıqlar var. Fransa Azərbaycanın qanuni maraqlarına, suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə zidd olaraq açıq şəkildə Ermənistanı dəstəkləməklə, faktiki olaraq Cənubi Qafqazın aparıcı dövləti ilə uzun illərdən gələn kifayət qədər effektiv əməkdaşlığını yox edir. Bundan başqa, Parisin fransızlarla ermənilər arasında «xüsusi bağların mövcudluğu» düşüncəsi ilə Azərbaycanla ikitərəfli münasibətləri pozması ermənilərin öz maraqlarına daha çox zərbə vura bilər. Ermənilərdə revanşist gözləntilər, Azərbaycanın suverenliyinə əl uzatmaq qarşısında cəzasızlıq hissi yaratmaqla, Paris yalnız Ermənistanı yeni əzab və məğlubiyyətlərə sürükləyir.

Позиция Франции может лишить ее возможности участия в нормализации азербайджано-армянских отношений
В качестве одного из факторов региональной политики все более закрепляется выступление Франции с ярко выраженных антиазербайджанских позиций. В угоду, разумеется, Армении, продолжающей препятствовать мирному постконфликтному обустройству региона из-за сохранения в ее политической повестке территориальных претензий к Азербайджану. Однако намерение Парижа перевести свой антиазербайджанский тренд на площадку урегулирования отношений между Баку и Ереваном обречено на полный провал. Азербайджан в таком случае вынужден пересмотреть посреднические усилия этой страны в процессе нормализации азербайджано-армянских отношений.
Амплуа «беспристрастия»
Франция всегда, включая и долгие годы ее «миссии» в качестве сопредседателя безуспешной Минской группы ОБСЕ, выступала, по сути, в поддержку Армении. Не в последнюю очередь именно из-за благосклонной к ней позиции Парижа Армении удавалось безнаказанно претворять в жизнь на протяжении почти 30 лет политику оккупации территорий Азербайджана. Однако Победа Азербайджана в 44-дневной войне осенью 2020 года, ознаменовавшаяся освобождением Карабаха и Восточного Зангезура от армянской оккупации, обрушила поддерживаемый, в том числе и Францией, региональный «порядок». Тот самый, в соответствии с которым Армении позволялось оккупировать земли Азербайджана, уничтожать культурное наследие его народа, убивать мирное азербайджанское население, изгонять сотни тысяч граждан из родных очагов.
Во Франции во время 44-дневной войны культивировалось представление об Азербайджане как об «агрессоре», «мучителе несчастных армян». Целый ряд французских политиков, включая и тогдашнего главу МИД Жан-Ива Ле Дриана, обвинил Азербайджан в «развязывании войны». А Сенат вскоре после Великой Победы Азербайджана и сокрушительного поражения Армении принял резолюцию с призывом к правительству Франции признать незаконную «НКР». Причем французские парламентарии потребовали даже «восстановления границ 1994 года», то есть реанимации прежнего, низвергнутого Азербайджаном «в ад», статус-кво, который сложился в первой половине 1990-х годов в результате оккупации Арменией азербайджанских территорий.
В настоящий же момент готовится новая резолюция французского Сената, голосование по которой назначено на середину ноября. Проект резолюции предусматривает введение против Азербайджана экономических санкций за совершение якобы «многочисленных военных преступлений против армян». Подобное бездоказательное обвинение поражает своей лживостью и цинизмом, особенно с учетом абсолютного игнорирования Францией совершенных Арменией многочисленных военных преступлений против азербайджанского народа. Как за период 30-летней оккупации Карабаха и Восточного Зангезура, так и во время 44-дневной войны. В частности, Франция никак не осудила Армению за Ходжалинский геноцид 1992 года, за ракетные и минометные обстрелы Гянджи и других населенных пунктов Азербайджана осенью 2020 года.
В другом пункте проекта французской резолюции делается попытка навязать Азербайджану обязательство обеспечить право на возвращение армянских перемещенных лиц. Но, во-первых, Баку всегда выступал и выступает за возвращение перемещенных лиц в места их постоянного проживания, что нашло свое отражение и в соответствующем пункте акта о капитуляции Армении в 44-дневной войне - трехстороннем Заявлении лидеров Азербайджана, России и Армении от 10 ноября 2020 года. Во-вторых, Баку справедливо требовал и требует применения этого принципа, прежде всего в отношении почти миллиона азербайджанцев, изгнанных со своих земель в результате длившейся три десятилетия армянской оккупации. Однако Франция, мнящая себя оплотом гуманизма и демократии, придерживается иного подхода к данной проблематике.
Несмотря на неоднократное упоминание в резолюциях Совета Безопасности и Генеральной Ассамблеи ООН трагического положения азербайджанских беженцев и перемещенных лиц, а также содержащиеся в них призывы к мировому сообществу оказать им действенную поддержку, официальный Париж ни разу за 30 лет, начиная с 1990-х годов, не высказался по этому поводу. А французский Сенат ни разу не поднял вопрос о необходимости восстановления элементарных прав азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев. Не говоря уже об осуждении самой оккупации Арменией территорий Азербайджана как причины бедственного положения азербайджанских перемещенных лиц, лишения их законного права жить на собственной земле.
Проект резолюции требует от Азербайджана также «сохранения армянского культурного и религиозного наследия». Между тем азербайджанское государство не нуждается в каких-либо посторонних призывах и, тем более, требованиях подобного рода. Поскольку оно бережно оберегает культурное наследие на принадлежащей ему территории вне зависимости от его национальных и религиозных характеристик. Другое дело, что Франция подобным требованием к Баку лишь вновь проявляет свои двойные стандарты. Иначе чем объяснить тот факт, что это государство ни разу за три десятилетия армянской оккупации азербайджанских территорий не указало Армении на необходимость сохранения азербайджанского культурного и религиозного наследия. А с момента завершения войны 2020 года хранит гробовое молчание по поводу раскрывшейся вследствие восстановления территориальной целостности Азербайджана картины совершенного армянскими оккупантами беспрецедентного вандализма. Целые районы, города и селения Азербайджана разрушены до основания за годы военной агрессии Армении, однако лидеры покровительствующей ей Франции предпочитают отмалчиваться на сей счет.
Но если антиазербайджанские решения французского Сената еще можно «смазать», выставляя их за необязательное к исполнению мнение отдельных политиков, равно как и нападения бандитствующей армянской толпы на посольство Азербайджана в Париже можно преподносить как просчеты в работе французской Фемиды, то несправедливую позицию главы французского государства уже невозможно обелить никакими посторонними соображениями. Позиция президента Франции Эмманюэля Макрона сейчас указывает на то, что возглавляемое им государство посягает на суверенитет Азербайджана, его национальные интересы, законное право на контроль над собственной территорией.
Как угроза региональному миру
Заявления Макрона о том, что Баку, дескать, «развязал страшную войну» в Карабахе, «предпринял несколько нападений вдоль границы» с Арменией в сентябре текущего года, а также о якобы «спорном» Карабахе, вызвали справедливое негодование в Азербайджане. Реагируя на них, Президент Азербайджана Ильхам Алиев поставил точку в истории посредничества Парижа между Баку и Ереваном, подчеркнув, что «мы... не видим дальше никакой возможности, при таком отношении французского правительства, для Франции играть какую-либо роль в деле нормализации азербайджано-армянских отношений».
Действительно, заявления французского лидера наводят на серьезные размышления, прежде всего в контексте азербайджано-армянского урегулирования, свою причастность к которому столь усердно пытается утвердить Париж. «Оскорбительные, неприемлемые, лживые и провокационные заявления» Макрона, как охарактеризовал их Ильхам Алиев, были озвучены спустя неделю после переговоров в Праге. Переговоров, в ходе которых лидерами Азербайджана и Армении при посредничестве главы Совета Евросоюза Шарля Мишеля и самого Макрона были достигнуты договоренности, направленные на скорейший прорыв в деле разработки и заключения мирного договора, а также делимитации азербайджано-армянской границы. Однако последующие заявления французского президента как будто специально направлены на крах обеспеченного в Праге согласования, ключевой частью которого выступило взаимное признание Азербайджаном и Арменией территориальной целостности друг друга (на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года).
Кроме того, при покровительстве и прямом содействии Парижа Ереваном была спровоцирована акция, которая также в корне противоречит целям и задачам мирного процесса. Так, в ответ на приглашение со стороны официального Еревана ОБСЕ направила в Армению «группу по оценке потребностей». Она должна будет выразить свое мнение о ситуации в «определенных приграничных районах» Армении с Азербайджаном. Но проблема в том - и на это четко указал в своем заявлении МИД Азербайджана, - что отправка в Армению данной миссии ОБСЕ не обсуждалась ни одним коллективным органом организации и, следовательно, сама миссия не имеет соответствующего мандата. Азербайджан в ходе пражских переговоров не стал возражать против отправки в Армению миссии ЕС, в задачу которой входят поддержка работы пограничных комиссий, содействие делимитации границы между Азербайджаном и Арменией. Более того, Азербайджан согласился сотрудничать с миссией ЕС по вопросам, которые затрагивают его интересы. Однако на пражских переговорах не было и речи о какой-либо миссии ОБСЕ.
Между тем подоплеку отправки в Армении миссии ОБСЕ раскрыло сообщение французского дипломата, бывшего посла в Армении Джонатана Лакотта. По его словам, решение о развертывании наблюдательной миссии ОБСЕ по оценке потребностей Армении в ее приграничных с Азербайджаном районах является результатом шагов, предпринятых министром Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна «после вооруженного нападения Азербайджана на армянской территории». И это решение, утверждает Лакотт, «внесет дополнительный вклад в обеспечение безопасности и территориальной целостности Армении». Таким образом, Франция подобными действиями вновь подтверждает, что не может оставаться нейтральной стороной и заслуживает отстранения от процесса урегулирования азербайджано-армянских отношений.
Очевидно, что подобные шаги Франции явно для того и предпринимаются, чтобы обеспечить ход мирного процесса по сценарию Армении. То есть такого сценария, который будет учитывать сохранение территориальных претензий Армении на горную часть Карабахского региона Азербайджана. Однако такой подход противоречит самой перспективе заключения мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Ибо оно возможно лишь на основе взаимного признания территориальной целостности.
В позиции Франции присутствуют также антироссийская и антитурецкая составляющие. Действия и заявления официального Парижа, включая и слова Макрона о том, что РФ «сыграла в игру Азербайджана при соучастии Турции, а потом вернулась туда, чтобы ослабить Армению», следуют в логике неприкрытого намерения Запада вытеснить Россию с Южного Кавказа. Причем для достижения этой геополитической цели предпринимается мощная попытка использовать самое слабое региональное звено - Армению, с предоставляемыми ей Западом якобы «гарантиями безопасности».
В то же время демарши Парижа однозначно направлены и на демонтаж новой реальности в регионе завершившегося карабахского конфликта. Одной из ее характеристик является значительное усиление Турции - ближайшего союзника Азербайджана.
Однако Франция, раскручивая свою разнузданную антиазербайджанскую кампанию в увязке с геополитическим противоборством с Россией и столкновением с региональными интересами Турции, допускает серьезный просчет. Открыто и безапелляционно поддерживая Армению в ущерб законным интересам Азербайджана, его суверенитету и территориальной целостности, провоцируя вражду с ним, Франция фактически обнуляет результаты многолетнего и достаточно эффективного сотрудничества с ведущим государством на Южном Кавказе.
Более того, действия Парижа, подрывающие ее двусторонние отношения с Азербайджаном из соображений «особых уз» между французами и армянами, еще больше могут ударить по интересам последних. Вызывая в армянах реваншистские ожидания, ощущение безнаказанности за непрекращающиеся посягательства на азербайджанский суверенитет, Париж лишь обрекает Армению на новые страдания и новые поражения.