YENİ HƏDƏFLƏR SAMMİTİ
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) noyabrın 11-də Səmərqənddə keçirilən sammiti türkdilli dövlətlərin əməkdaşlığında yeni mərhələnin başlanğıcı sayıla bilər. Onu şərti olaraq, kooperasiyadan inteqrasiyaya keçid adlandırmaq da mümkündür. Xatırladaq ki, türk inteqrasiyasının təşəbbüskarı və hərəkətverici qüvvəsi lap əvvəldən 3 dövlət olub: Türkiyə, Azərbaycan və Qazaxıstan. Beləliklə, türk inteqrasiyasının özəyini bu üç ölkə və onlara sonradan qoşulmuş Qırğızıstan təşkil edir.
Birliyə aparan yol
1991-ci ilədək Türkiyə dünyada yeganə türk dövləti olub. SSRİ-nin dağılması ilə xəritədə daha 5 türk dövlətinin yaranmasından sonra ilk türk sammitinin çağırılmasının təşəbbüskarı da məhz Türkiyə prezidenti Turqut Özal olub. Sammit 1992-ci il oktyabrın 30-da baş tutub və bütün türkdilli dövlətlərin liderləri toplantıda iştirak edib. O vaxtdan Türkiyəni hədəfi türk dünyasını birləşdirmək olan türk inteqrasiyasının «hərəkətverici qüvvəsi» adlandırırlar.
Zamanla dünyada real siyasi dinamikanın təsiri, digər türk dövlətlərinin çəkisinin, nüfuzunun artması ilə ciddi dəyişikliklər baş verib. Bu dövlətlərin liderləri arasında müntəzəm görüşlərin öz dəqiq hədəfləri, məqsədləri olan struktura çevrilməsinə illər lazım olub. 2009-cu ilin oktyabrınadək türk əməkdaşlığı formatı ümumi əməkdaşlıq mövzularının müzakirə edildiyi sammitlərlə məhdudlaşıb. Amma bu, o anlama gəlməməlidir ki, həmin dövrdə əməkdaşlığın təşkilatı əsaslarının qurulması istiqamətində işlər görülməyib. Məsələn, türk dünyasının ən nəhəng və nüfuzlu iki təşkilatı məhz həmin illərdə yaradılıb. Söhbət TÜRKSOY (1993, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı) və TürkPA (1998, Türkdilli Dövlətlərin Parlament Assambleyası). Onlardan birinin mənzil-qərargahı Ankarada, digərininki Bakıdadır. Bu strukturların fəaliyyəti müntəzəm əməkdaşlıq mexanizmlərinin qurulmasına çox kömək edib, bu isə siyasi qərarları, humanitar layihələri stimullaşdırıb. Bu vəziyyət 2009-cu il oktyabrın 3-dək davam edib. Məhz həmin gün qurumun Naxçıvanda keçirilən sammitində Qazaxıstanın ozamankı prezidenti Nursultan Nazarbayevin təşəbbüsü ilə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (TDƏT) yaradılıb. Sonradan 3 oktyabr Türkdilli dövlətlərin əməkdaşlıq günü elan olunub.
Bu təşkilat əsasən iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığa aid planların reallaşdırılması ilə məşğul olub. Eyni zamanda əməkdaşlığın institusional əsasları da möhkəmlənib, Prezidentlər Şurası, XİN başçıları Şurası, Ağsaqqallar Şurası, Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsi yaradılıb.
Türk Şurasından Türk Təşkilatına
2009-cu ildən başlayaraq, xarici işlər, iqtisadiyyat, nəqliyyat, gömrük, vergi, miqrasiya xidməti kimi qurumların rəhbərləri arasında müntəzəm görüşləri özündə birləşdirən ayrı-ayrı sahələrə aid formatlar da yaranmağa başlamışdı. Bu kontekstdə humanitar əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirilirdi. Görülən işlərin nəticəsində ümumi informasiya platformalarının, ümumi türk telekanalının, mənzil-qərargahı Ankarada olan Beynəlxalq Türk Akademiyasının yaradılması haqda qərarlar qəbul edilib.
Ötən illər ərzində bu ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi də əhəmiyyətli dərəcə artıb, Mərkəzi Asiya ölkələrini Azərbaycan və Türkiyə ilə birləşdirən nəqliyyat arteriyalarının yaradılması və təkmilləşdirilməsi isə türk dövlətləri arasında çoxtərəfli münasibətlərin inkişafına təkan verib, onların tranzit potensialını artırıb.
Bu prosesdə 7 noyabr 2013-cü ildə Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun inkişafı üzrə Koordinasiya Komitəsinin yaradılması haqqında razılaşmanın imzalanması da əhəmiyyətli rol oynayıb. Dinamik inkişaf edən bu layihənin özəyini Qazaxıstan, Azərbaycan və Türkiyə ilə yanaşı, həm də Gürcüstan təşkil edir. Yalnız bir faktı qeyd etmək kifayətdir ki, 2017-2021-ci illərdə bu marşrut üzrə konteyner vasitəçi ilə yük daşımalarının həcmi dəfələrlə artıb – 9 İFE-dən 25,2 min İFE-yə (iyirmi fut ekvivalenti – yük nəqliyyat vasitələrinin tutumunu ölçən şərti ölçü vahidi). Mütəxəssislərin proqnozlarına görə, bu il bu rəqəm 2 dəfə arta bilər.
2019-cu ilin dekabrında Özbəkistanın təşəbbüsü ilə türk qrupu daxilində daha bir vacib nəqliyyat layihəsinə start verilib – Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan-Türkmənistan-Xəzər dənizi-Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə dəmir yolu. Beləliklə, Mərkəzi Asiyada faktiki olaraq, Xəzər dənizindən keçən və Ələt limanında kəsişən iki paralel marşrut formalaşır.
Ticarət dövriyyəsinin artımına gəlincə, qarşılıqlı ticarətdəki nəzərəçarpan dinamika böyük potensialın mövcudluğunu göstərir. Yalnız onu qeyd edək ki, ötən onillik ərzində türk dövlətləri arasında ticarət dövriyyəsi təxminən 2 dəfə artaraq, 9,4 milyard dollardan (2011) 17,7 milyard dollara (2021) çatıb. Rəqəmlər bu ölkələrin statistika qurumlarının açıqladığı rəsmi məlumatlardan götürülüb. Lakin TDƏŞ-in VIII sammitində başqa rəqəmlər də səsləndirilib – 21 milyard dollar. Amma real imkanları bu rəqəm də əks etdirmir. Tərəflər qarşıya daha iddialı hədəflər qoyur, milli iqtisadiyyatların inteqrasiya səviyyəsinin artırılması imkanlarını nəzərdən keçirir.
TDƏŞ-in TDT-yə çevrilməsindən sonra isə türk inteqrasiyası keyfiyyət və kəmiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyub.
TDT yeni hədəflər qoyub
Türk platformasının formatının təkmilləşdiyini Türkdilli Dövlətlər Təşkilatının IX sammitinin nəticələrindən də görmək mümkündür. Bu, Əməkdaşlıq Şurası yox, Türkdilli Dövlətlər Təşkilatı adı altında keçirilən ilk sammit olsa da, yüksək səviyyədə görüşlərin keçirilmə sıralamasına dəyişiklik edilməmişdi. Beləliklə, təşkilatçılar ad dəyişikliyinin türk əməkdaşlığının xarakterinə təsir göstərmədiyini nümayiş etdiriblər.
Bununla yanaşı, qurumun mükəmməl beynəlxalq təşkilata çevrilməsi ilə onun yeni konturları da müəyyənləşir. Məsələn, Səmərqənd sammitində TDT-də qərarların qəbulu, qurumun baş katibinin və müavinlərinin təyinatı, Türk Akademiyasının prezidenti və vitse-prezidentinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı qərarların qəbulu prosedurun təsdiqlənməsi qərara alınıb. Yəni idarəçilik prosedurunun təkmilləşdirilməsi prosesi müşahidə olunur.
Məsələn, Özbəkistanın quruma sədrlik etdiyi dövrdə prezident Şavkat Mirziyoyev təşkilatda institusional islahatların aparılması təklifini irəli sürüb. O, hesab edir ki, ilk növbədə, prioritet istiqamətlər üzrə nazirlər səviyyəsində ayrı-ayrı komitələrin yaradılması vacibdir: siyasət və təhlükəsizlik, ticarət və investisiya, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, energetika, informasiya texnologiyaları və s.
Özbəkistan növbəti sammitədək, güman ki, TDT katibliyinin yeni strukturunu hazırlayaraq, təsdiqlənməsi üçün təqdim edəcək.
Türk İnvestisiya Fondunun fəaliyyəti isə iqtisadi əlaqələrə dinamika qazandırmalı, onu kooperasiya formatına salmalı, birgə istehsalat klasterlərinin yaradılmasına imkan verməlidir. TDT-nin 5 illik strategiyasının qəbulu, həmçinin TDT çərçivəsində «Yeni iqtisadi imkanlar məkanı»nın fəaliyyəti ilə bağlı təşəbbüs də eyni məqsədlərə xidmət edir.
BMT-nin ərzaq və kənd təsərrüfatı təşkilatının proqnozlarına görə, 2022-ci ildə ərzaq idxalına beynəlxalq xərclər 10% artaraq rekord həddə – 1,94 trilyon dollara çatacaq və bu, dünyanın ən yoxsul ölkələrinə ciddi təzyiqə çevriləcək. Odur ki, Özbəkistan prezidentinin ərzaq tədarükü üçün effektiv sistemin yaradılmasına dair çoxtərəfli razılaşmanın imzalanması təklifi də aktualdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev türk dövlətlərinin əməkdaşlığından danışarkən xüsusi vurğulayıb ki, türk dünyası 200 milyondan artıq insanın yaşadığı geniş coğrafiyanı əhatə edir. «Bizim ölkələrimiz böyük iqtisadi potensiala, enerji resurslarına, nəqliyyat yollarına və müasir hərbi imkanlara malikdir. Türk dünyası böyük bir ailədir. Bir-birimizin milli maraqlarını nəzərə alaraq bundan sonra da qarşılıqlı dəstək və həmrəylik göstərməliyik», - deyə o, bildirib.
Bununla yanaşı, İlham Əliyev türk dünyasının sadəcə, müstəqil türk dövlətlərindən ibarət olmadığını, onun coğrafi sərhədlərinin daha geniş olduğunu da qeyd edib: «Hesab edirəm ki, Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvləri olan ölkələrdən kənarda yaşayan soydaşlarımızın hüquqlarının, təhlükəsizliyinin, milli kimliyinin qorunması, onların assimilyasiyaya uğramaması kimi məsələləri artıq təşkilat çərçivəsində daimi əsasda diqqətdə saxlamağın vaxtı gəlib çatıb». Bu fikirlər tam mənada Şimali Kiprə, Cənubi Azərbaycana və digər regionlara aiddir.
Azərbaycanın dövlət başçısı təhlükəsizlik, müdafiə, ümumi sənaye kimi sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına da çağırış edib.
Cənubi Qafqazda, həmçinin Əfqanıstan ətrafında, Qara dəniz bölgəsində, Suriya, İraq və İranda baş verən və türk dövlətlərinin maraqlarına bilavasitə aidiyyəti olan proseslər fonunda ümumi təhlükəsizlik sisteminin yaradılması zamanın tələbidir. Hələliksə tərəflər silahlı qüvvələrin hazırlıq səviyyəsinin artırılması, buna o cümlədən birgə təlimlərin keçirilməsi, hərbi texnikanın yeni nümunələr, xüsusilə üzv dövlətlərin istehsal etdiyi nümunələr hesabına yenilənməsi imkanlarını nəzərdən keçirir.
Bütün bunlar TDT-nin fəaliyyət sahəsini həm də türk dövlətləri arasındakı dialoq baxımından ənənəvi sayılmayan mövzular hesabına genişləndirməyi düşündüyünü göstərir.

SUMMIT FOR NEW TARGETS
The summit of the Organisation of Turkic States (OTS) held on November 11, 2022 in Samarkand marked the beginning of the new stage of cooperation between the member states. This was in essence a transition from cooperation to integration. The initiators and drivers of Turkic integration were originally three countries: Turkey, Azerbaijan and Kazakhstan. And these three countries, together with Kyrgyzstan, which joined the group later, formed the core of Turkic integration.
Road to unity
Until 1991, Turkey was the only Turkic state in the world. After the collapse of the USSR and with the emergence of five Turkic states, Turkish President Turgut Ozal initiated the first ever summit of the Turkic states. The event took place on October 30, 1992 and was attended by all the leaders of Turkic-speaking states. Since then, Turkey has been known as the driving force of Turkic integration, a country aiming to unite the Turkic world.
The world has changed considerably over time, influenced by real political dynamics and the growing authority of other Turkic states. It took almost two decades to develop the format of regular meetings of state leaders into a clearly defined structure with its own goals and objectives. Until October 2009, the format of Turkic interaction was limited to summits, where the participants would discuss common topics of cooperation only. However, this does not mean that there was no institutionalisation of cooperation during that period.
Thus, the two largest and most influential organisations of the Turkic world, Turksoy (1993, the International Organisation of Turkic Culture) and TurkPA (1998, the Parliamentary Assembly of Turkic States), were established, with headquarters in Ankara and Baku, respectively. These structures contributed greatly to the establishment of regular interaction mechanisms that stimulated the development of political solutions and humanitarian projects. This continued until October 3, 2009, when the Cooperation Council of Turkic Speaking States (CCTS) was established at a summit in Nakhchivan on the initiative of the then Kazakh president Nursultan Nazarbayev. October 3 was subsequently declared the Cooperation Day of Turkic-speaking States.
The main objective of the organisation was to implement plans that focused on cooperation in the economic and humanitarian areas. At the same time, the institutional framework for cooperation has been significantly improved over time, including the establishment of the Council of Presidents, Council of Foreign Ministers, Council of Aksakals and the Committee of Senior Officials.
From Turkic council to Turkic organisation
Sectoral formats have been established since 2009, including regular meetings between the heads of foreign policy bodies, ministries of economy, transport, customs, tax and migration authorities. Particular attention is paid to humanitarian cooperation. There are decisions to create common information platforms, a common Turkic TV channel and the International Turkic Academy headquartered in Astana.
Over the years, the trade turnover between the Turkic states has increased considerably. The establishment and improvement of the network of transport arteries linking the Central Asian states with Azerbaijan and Turkey has created a basis for the development of multilateral relations between the Turkic states, making it possible to increase their transit potential.
The signing of the Agreement on the Establishment of Coordination Committee for the Development of the Trans-Caspian International Transport Route on November 7, 2013 played a significant role in this process. Kazakhstan, Azerbaijan and Turkey, along with Georgia, form the backbone of this dynamically developing project. Container cargo traffic along this route increased several times between 2017 and 2021, from 9,000 TEU to 25,200 TEU (twenty-foot equivalent; a conventional unit of measurement for the capacity of cargo vehicles). This year experts predict that this indicator could double.
In December 2019, another important transport project of Turkic states, the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan-Turkmenistan-Caspian Sea-Azerbaijan-Georgia-Turkey railway link, was launched at the initiative of Uzbekistan. In fact, two parallel routes are being established in Central Asia, crossing the Caspian Sea and docking at the port of Alat, Azerbaijan.
The impressive dynamics of mutual trade prove the existence of great potential. The trade turnover between the Turkic states has almost doubled over the past decade from $9.4 (2011) to $17.7 billion (2021). These are official figures provided by the statistical organisations of these countries. Another $21 billion was stated at the 8th CCTS summit, but this does not reflect the real potential. The parties have more ambitious goals, looking at how to increase the integration of national economies.
Following the announcement of the transformation of the CCTS into OTS, the qualitative and quantitative characteristics of Turkic integration underwent further changes.
OTS sets new goals
The results of the 9th OTS Summit show the improvement of the format of the Turkic Platform. Although it was the first OTS summit, it was decided to leave the numbering sequence of the summits. Thus, the organisers made it clear that changing the name of the organisation did not change the vector of Turkic cooperation.
At the same time, the transformation of the organisation into a full-fledged international structure is taking on new contours. Thus, the participants of the Samarkand summit adopted the new procedures of the OTS, appointed the Secretary General of the organisation and his deputies, as well as the president and vice-president of the Turkic Academy. In other words, there is a process of improving the governance procedures.
In particular, during Uzbekistan's chairmanship, President Shavkat Mirziyoyev proposed institutional reforms within the organisation. First of all, to create separate ministerial-level committees in priority areas: politics and security, trade and investment, transport, agriculture, energy, information technology, etc.
By the next summit, Uzbekistan is likely to develop and propose for approval a new structure for the OTS secretariat.
The Turkic Investment Fund is aimed to boost economic relations, transforming them into cooperation and the creation of joint production clusters. This is also facilitated by the adoption of a five-year strategy for the OTS, as well as the initiative New Economic Opportunity Space under the OTS.
According to the UN FAO forecasts, global food import costs will rise by 10% in 2022, to a record $1.94 trillion, putting pressure on the world's poorest countries. Therefore, the Uzbek president's proposal for a multilateral agreement on the establishment of efficient food supply system also seems relevant.
President Ilham Aliyev emphasised that the Turkic world covers a vast geography, with over 200 million inhabitants. "Our countries have great economic potential, energy resources and modern military capabilities. The Turkic world is a big family. Taking into account each other's national interests, we must continue to show mutual support and solidarity," President of Azerbaijan said.
According to Ilham Aliyev, the Turkic world consists not only of independent Turkic states, its geographical boundaries are wider. "It is time to deal with and pay constant attention to issues related to the protection of rights, security, national identity, prevention of assimilation of fellow compatriots living outside the member states of OTS," Aliyev said. This also applies to Northern Cyprus, Southern Azerbaijan and other regions.
Among other things, the Azerbaijani president called for the development of cooperation in areas such as security, defence and the defence industry.
Amid the processes unfolding in the South Caucasus, Afghanistan, the Black Sea region, Syria, Iraq and Iran, which directly affect the interests of the Turkic countries, the establishment of a common security system is imperative. In the meantime, the parties consider improving the level of training of the armed forces, including through joint military exercises and the re-equipping of military equipment with new models, in particular those produced in the participating countries.
All this suggests that the scope of the OTS activities is expanding to include non-conventional issues for inter-Turkic dialogue.