DƏYİŞİKLİKLƏR KOALİSİYASI
Ötən ilin son günlərindən – dekabrın 29-da Qüdsdə İsrailin yeni hökumətinin andiçmə mərasimi keçirilib. Bu, İsrail tarixinin ən sağçı hökumətidir. Binyamin Netanyahunun hakimiyyətə qayıdışını da məhz o, şərtləndirib. «Bibi» kimi də tanınan baş nazir ötən ilin noyabrında keçirilmiş seçkidə qələbə qazanıb. O, İsrail hökumətinə altıncı dəfə başçılıq edəcək və bununla da, yəhudi dövlətinin ən «uzunömürlü» baş naziri statusunu bir qədər də möhkəmləndirəcək.
Qəribə koalisiya?
Amma Binyamin Netanyahu artıq bir qədər dəyişmiş dövlətin başına keçir. Onun Olimpdə olmadığı müddətdə istər regionda, istərsə də dünyada çox ciddi dəyişikliklər baş verib və indi hökumətə başçılıq etmək daha çətin olacaq. Netanyahunun ölkə prezidenti İshaq Hersoqun qoyduğu vaxtın bitiminə cəmi bir neçə dəqiqə qalmış təsdiqlədiyi koalisiyanın tərkibinin son dərəcə qarışıq olması isə vəziyyəti bir qədər də çətinləşdirir.
Koalisiyaya qatı sağçı partiyalar, o cümlədən vaxtilə ərəblərə qarşı irqçilikdə mühakimə olunmuş lider belə, daxildir. Fələstinlilər yeni hökumətin İordan çayının qərb sahilində İsrailin mövqelərini gücləndirəcəyindən ehtiyatlanırlar. Məsələ ondadır ki, B.Netanyahunun koalisiyadakı tərəfdaşları Fələstin-İsrail münaqişəsinin iki dövlətin yaradılması yolu ilə həlli ideyasını rədd edirlər. Halbuki bu sülh formulu dünya ictimaiyyəti tərəfindən də dəstəklənir. Bu ideyaya görə, İordan çayının qərb sahilində İsraillə yanaşı Fələstin dövlətinin yaradılmasını, Qüdsün onların ümumi paytaxtı olmasını nəzərdə tutur.
İki qatı sağçı partiya ilə birlikdə Knessetdə üçüncü olmuş «Dini sionizm» partiyasının lideri istəyir ki, İsrail İordan çayının qərb sahilinə mütləq nəzarəti ələ alsın, bu regionla bağlı inzibati səlahiyyətlərinin artmasına nail olsun. İsrailli müxalifətçilər, o cümlədən ölkənin baş prokuroru isə yeni hökumətin planlaşdırdığı islahatların (buraya deputatlara Ali Məhkəmənin qərarlarını ləğv etmək səlahiyyətinin verilməsi də daxildir) ölkədə demokratiyaya zərbə vuracağını bildirir.
Bundan başqa, koalisiyadakı tərəfdaşların təklif etdiyi məhkəmə islahatları rüşvətxorluqda, dələduzluqda və etibardan sui-istifadədə ittiham olunan Netanyahu üzərində davam edən məhkəmə prosesinə son qoya bilər. Baş nazir özü ittihamların heç birini qəbul etmir.
İsrail müxalifətini ən çox narahat edən məsələlərdən biri isə yeni hökumətdə qatı sağçıların da təmsil olunmasıdır.
«Otsma Yexudit» («Yəhudi gücü») partiyasının lideri İtamar Ben-Qvir təhlükəsizlik qüvvələrinə ilk təhlükə anında atəş açmaq icazəsi verən qaydanın liberallaşdırılması tərəfdarı kimi tanınır. Bir vaxtlar irqçiliyi qızışdırmaqda və terrorçu təşkilatları dəstəkləməkdə təqsirləndirilmiş Ben-Qvir milli təhlükəsizlik naziri postunu tutub.
Hökumətdəki digər ultrasağçı şəxs – «Noam» partiyasından olan Avi Maoz Qüdsdə gey-paradların qadağan olunmasını istəyir. O, orduda qadınlara bərabər imkanların yaradılmasınının da əleyhinədir, həmçinin seksual azlıqların İsrailə immiqrasiyasının məhdudlaşdırılmasını vacib sayır.
Narahatlığa əsas yoxdur
Binyamin Netanyahu özü isə hökumətin tənqidçilərini boş qorxu yaratmaqda ittiham edərək, lazımi balansın qorunub saxlanacağını deyir. «Mən sükandan hər iki əlimlə möhkəm yapışacağam», - deyə o, Amerikanın «NPR» müsahibəsində bildirib: «Kiminsə LGBT-yə nəsə etməsinə, yaxud ərəb vətəndaşlarımızın hüquqlarını məhdudlaşdırmasına və digər bənzər hallara imkan verməyəcəyəm. Bu, sadəcə baş verməyəcək. Zaman bunu sübut edəcək».
Lakin son seçkidə iki ultrasağçı dini partiyanın uğur qazanmasını və qeyd olunan koalisiyanın yaradılmasını ümumilikdə ərəb dünyası ilə barışmağa çalışan dayanıqlı sağçı mərkəzin yaranması kimi qiymətləndirənlər də var. Onlar hesab edirlər ki, Netanyahunun keçmiş hökumətləri dünyəvi sağçılarla («Likud») dini partiyaların (ultraortodoksallar) «laxlayan» ittifaqdan asılı olub. Bu konstruksiya, həqiqətən, qeyri-sabit olub. Çünki harediləri milli siyasi qüvvələrin güclənməsi o qədər də maraqlandırmır və onlar bütün güclərini öz icmaları üçün subsidiyaların ayrılmasına nail olmağa yönəldirlər.
Əksər analitiklərin fikrincə, bu dəfə ultraortodoksların, xüsusilə gənc haredilərin səsinin bir hissəsi millətçi dini partiyalara keçib. Bu və Netanyahunun tərəfinə keçmiş əlavə seçicilərin sayı ona ciddi və bəlkə də sabit çoxluq qazandırıb. Son zamanlar HƏMAS və «İslam cihadı» qruplaşmalarının timsalında terrorçuların fəallığının artması radikal sağçı partiyaların elektoral bazasını gücləndirib.
İsrailin yeni hökuməti üçün kifayət qədər xoşagəlməz sürpriz isə Fələstinin təşəbbüsü ilə BMT-də Beynəlxalq Məhkəməyə müraciətlə bağlı keçirilmiş səsvermə olub. Söhbət İordan çayının qərb sahilinin işğalı məsələsinin hüquqi əsasının yaradılması cəhdindən gedir. Səs verənlərin əksəriyyəti müraciəti dəstəkləsə də, baş nazir Binyamin Netanyahu ölkəsinin bu qərara qarşı olduğunu açıq ifadə edib.
«Nifrət ifadə edən qərar İsrail hökumətinin üzərinə heç bir öhdəlik qoymayacaq. Yəhudi xalqı öz torpağında və əbədi paytaxtımız olan Yerusalemdə işğalçı deyil», - deyə o, bildirib.
Məlum olduğu kimi, BMT-nin Xüsusi siyasi məsələlər və dekolonizasiya məsələləri üzrə Komitəsi noyabrın 11-də Fələstin tərəfinin Haaqa Beynəlxalq Məhkəməsinə müraciət təşəbbüsünü təsdiqləyib. Təşəbbüs 98 dövlət tərəfindən dəstəklənib, 17 ölkə onun əleyhinə çıxıb, 52 dövlət isə bitərəf qalıb. Lakin BMT Baş Assambleyasındakı səsvermədən də vacib olanı son illər yaranmış və daha çox İsrailin xeyrinə işləyən yeni ittifaqların təsiri ilə regional vəziyyətin dəyişməsidir. Bir sıra ərəb dövlətləri ilə diplomatik münasibətlərin qurulması, fəal danışıqların aparılması, Türkiyə ilə münasibətlərin bərpası, İsrail-ABŞ-BƏƏ-Hindistan formatının ortaya çıxması Təl-Əvivə öz regionunda siyasi blokadadan çıxmaq imkanı yaradıb. İsrailin bütün əsas partiyaları, xüsusilə millətçi dini partiyalar bu üzdən hesab edirlər ki, ölkənin ən vacib diplomatik hədəfi islam dininin müqəddəslərinin vətəni olan Səudiyyə Ərəbistanı ilə diplomatik münasibətlərin qurulmasıdır. Netanyahu özü iddia edir ki, Səudiyyə krallığı ilə normal münasibətlər İsraillə ərəb dünyası arasında sülhü təmin edərdi.
Ümumilikdə, baş nazir İsrailin yeni hökumətinin xarici siyasi kursundan danışarkən bildirib ki, Təl-Əviv xarici siyasətini milli prioritetlərə uyğunlaşdırmaq üçün ona yenidən baxacaq. Netanyahu «Beytar-sionist» hərəkatının Qüdsdə təşkil etdiyi konfransda bildirib ki, İsrail daha dünyanın tələbləri qarşısında baş əyməyəcək. «Dünya bizim səsimizi eşidəcək», - deyə o, qeyd edib. Baş nazir yeni hökumətin həyata keçirməyi düşündüyü siyasi dəyişikliklər arasında «beynəlxalq münasibətlərə yenidən baxılması»nın da olduğunu vurğulayıb: «Beynəlxalq ictimaiyyətin əmrinə əməl etmədənsə… İsrail Dövlətində və İsrail torpağında öz maraqlarımızı qürurla müdafiə edəcəyik».
Baş nazir bu yeni siyasətin yönələcəyi hər hansı konkret dövlətin və ya beynəlxalq təşkilatın adını çəkməyib. O, Moskva ilə Kiyev arasında davam edən münaqişədən də danışmayıb. Lakin İsrailin yeni xarici işlər naziri Eli Koen ölkəsinin Ukrayna ilə bağlı siyasətinin dəyişdiyini bəyan edib. Nazirin sözlərinə görə, İsrail bu məsələ ilə bağlı daha az bəyanat səsləndirəcək və Kiyevə «əhəmiyyətli» humanitar yardım göstərəcək. Koen deyib ki, İsrail-Amerika münasibətlərində heç bir dəyişiklik olmayacaq. XİN başçısı bu münasibətləri ölkəsi üçün prioritetlərdən biri adlandırıb.
Azərbaycana baxış
İsrailin xarici siyasi prioritetləri sırasında Azərbaycan da yer alır. Ölkənin Knessetin deputatı olan aparıcı siyasətçilərindən ibarət qrupun Azərbaycan parlamentindəki həmkarlarına kollektiv məktub ünvanlaması bunu təsdiqləyir.
«Bu gün Azərbaycan təhlükəsizlik və iqtisadi məsələlərdə etibarlı tərəfdaş kimi, İsraillə çiyin-çiyinə dayanır. Bu tərəfdaşlıq İsrailin regional təhlükəsizlik sisteminin təməlini təşkil edir», - deyə rəsmi müraciətdə bildirilir. Sənədi 9 nazir, o cümlədən yeni hökumətin 2 nazir müavini də imzalayıb. Onların arasında milli təhlükəsizlik naziri İtamar Ben-Qvir, dini məsələlər üzrə nazir Mixael Malkieli və təhsil naziri Yoav Kiş kimi xüsusi seçilən yüksək ranqlı şəxslər də var.
Azərbaycan parlamentinə bu müraciət Bakının Təl-Əvivdə səfirlik açmaq qərarına reaksiyadır. Sənədi Knessetdə yer alan 8 partiyadan olan deputatlar imzalayıb. Bu, İsraildə hakim koalisiyada olan partiyalarla müxalifət qüvvələrinin birləşdiyi görünməmiş haldır və onları Azərbaycana münasibətdə həmrəylik birləşdirib.
«Bizim ümumi təhlükəli düşmənimiz var – İran tiraniyası. O, hər iki xalqı məhv etməklə hədələyir», - deyə israilli nazirlər və parlamentarilər bildirir: «Öz vətəndaşlarını qəddarlıqla öldürən, dünyada terrorçuluğu təşviq edən ayətolla rejimi Azərbaycan xalqını beynəlxalq arenada hörmətə malik dünyəvi hakimiyyətə qarşı qaldırmaq üçün antisemit təbliğatı aparır».
Sənəddə Fransa Senatının noyabrın 15-də Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqinə, Avropa İttifaqını ondan neft və qaz almaqdan imtinaya çağıran qətnamə qəbul etməsindən təəssüf də ifadə edilir. «Bu qərar Azərbaycanın zəifləməsində maraqlı olan İranın xeyrinə işləyir. Halbuki, bu gün Azərbaycan mütərəqqi şiə müsəlmanı olan əhaliyə malik, İsrail və Qərb dünyası ilə sıx əlaqələr qurmuş ölkə nümunəsidir. Ümid edirik ki, Senat qərarına yenidən baxacaq», - deyə məktubda bildirilir.
İsrailin xarici siyasətində Azərbaycanın əhəmiyyətinin artdığını göstərən digər məqam İsrailin Avrasiya ölkələrindəki səfirlərinin xarici siyasət idarəsi mərkəzi aparatının yüksək rütbəli məmurları ilə birlikdə Bakıda xidməti müşavirə keçirməsidir. Müzakirələrin yanvarın 16-18-də aparılması nəzərdə tutulub. Keçmişdə bənzər toplantı Moskvada keçirilmişdi. İndi isə Rusiya-Ukrayna müharibəsi fonunda alternativ görüş yeri kimi ilk dəfə Bakı seçilib. KİV xəbər verir ki, toplantıda əsas müzakirə mövzusu regiondakı qarışıq vəziyyət fonunda 2023-cü ilə dair planlardır. Qarışıq vəziyyət dedikdə həm Ukrayna müharibəsi, həm də İran-İsrail qarşıdurması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, İsrailin müsəlman dünyası ilə münasibətlərini möhkəmləndirməsi məsələsi də xüsusi diqqət mərkəzindədir.
Toplantı İsrailə yeni xarici işlər nazirinin təyinatından (2 yanvar) dərhal sonraya təsadüf edir. «2023-cü il imkanlar və çağırışlar ilidir. Bizim dövlətimiz ona təhlükəsizlik, kəşfiyyat və texnologiya imkanları, enerji müstəqilliyi və enerji resursları ehtiyatları, həmçinin iştirakçı dövlətlərə faydası sübuta yetirilmiş «İbrahim razılaşması» ilə qədəm qoyur», - deyə yeni nazir Koen vəzifəsinin icrasına başlayarkən bildirib. O deyib ki, xarici siyasi aktivliyə tərəfdardır.
Azərbaycana gəlincə, rəsmi Bakı artıq Təl-Əvivə səfir təyin edib. Bu vəzifə Muxtar Məmmədova həvalə edilib. İndi Bakı İsrailin xarici siyasi fəallığının iki ölkə münasibətlərində də yeni səhifə açmasını gözləyir.

COALITION FOR CHANGES
The new Israeli government was sworn in on December 29, 2022 in Jerusalem. It is considered the most right-wing government in Israeli history. But it was this government that brought Benjamin Netanyahu back to power. Bibi, as the Israeli prime minister is also known, won the elections last November and is set to lead the country's government for the sixth time, cementing his status as Israel's longest-serving prime minister.
A strange coalition?
But Netanyahu’s returning to lead a country that has slightly changed during his absence. There have been major changes of regional and global significance, which also means that running the new government will be much more difficult. This can be seen in the rather motley coalition which the experienced politician managed to establish just a few minutes before the deadline set by the Israeli President Yitzhak Herzog.
The coalition includes extreme right-wing parties, including a leader who was once convicted of anti-Arab racism. Palestinians are afraid that the new government will also strengthen Israel's position in the West Bank.
In fact, Netanyahu's partners in the coalition reject the idea of a two-state solution to the Palestinian-Israeli conflict. This peace formula has been supported by the international community and provided for the creation of an independent Palestinian state in the West Bank next to Israel, with Jerusalem as their common capital.
The leader of the Religious Zionist Party, which in alliance with two other extreme right-wing parties won the third of the seats in the Knesset (parliament), wants Israel to have absolute control over the West Bank and seek to expand administrative powers over the region.
Israeli opposition politicians, as well as the country's attorney general, have warned that reforms planned by the new government, including providing MPs with the right to overturn Supreme Court decisions, threaten to undermine the Israeli democracy.
In addition, coalition partners have also proposed legal reforms that could end Netanyahu's ongoing trial on charges of bribery, fraud and breach of trust. The Israeli prime minister himself denies any wrongdoing on his part.
Of particular concern to the Israeli opposition is the inclusion of the extreme right in the new government.
Itamar Ben-Gvir, leader of the Otzma Yehudit (Jewish Power) party, is known for calling for liberalised rules allowing security forces to open fire as soon as they identify a threat. Previously accused of inciting racism and supporting a terrorist organisation, he has taken up the post of national security minister.
Another far-right partner in the new Israeli government is Avi Maoz (Noam), who is calling to ban gay parades in Jerusalem, disapproves equal opportunities for women in the army and wants to restrict the immigration of the representatives of sexual minorities to Israel.
No need to worry
Netanyahu himself accuses the critics of his government of unnecessary fear-mongering and has promised to maintain the necessary balance.
"I will hold the helm firmly. I will not allow discrimination against members of the LGBT community or any harm to the rights of our Arab citizens or anything else like that. It's just not going to happen. And time will prove that," Netanyahu said in his interview with the US television channel NPR.
However, some believe that the success of the two far-right religious parties in the last elections and the establishment of a coalition was a process to form a stable right-wing centre that seeks reconciliation with the entire Arab world. Netanyahu's previous governments are believed to have depended on a shaky alliance between the secular right (Likud) and the Haredim (ultra-Orthodox) religious parties. This construct was inherently unstable, because the Haredim for the most part had little interest in strengthening nationalist political forces and lobbied only for subsidies for their communities.
This time, as numerous analysts note, a group of ultra-Orthodox citizens, especially among the young Haredim, voted for the nationalist religious parties. Plus, the extra votes for Netanyahu gave him a solid and possibly stable majority to form the new government.
The recent surge in terrorist activity backed by Hamas and Islamic Jihad has strengthened the electoral base of the right-wing parties.
A rather unpleasant surprise for the new Israeli government was the UN vote on the appeal to the International Criminal Court (ICC) initiated by the Palestinian Authority demanding a legal opinion on the occupation of the West Bank. Although the majority of voters supported the appeal, Israeli Prime Minister Netanyahu openly stated that his country opposed the decision.
"Today’s despicable decision will not bind the Israeli government. The Jewish nation is not an occupier in its own land and its own eternal capital, Jerusalem,” Netanyahu said.
On November 11, the UN Special Political and Decolonisation Committee approved the Palestinian initiative to seek a legal opinion from the International Court of Justice in the Hague on the prolonged occupation of the West Bank. 98 countries supported the initiative, 17 were against it and 52 abstained.
More important than the UNGA vote, however, is the changing regional situation due to the new alliances that have emerged in recent years and play into the hands of Isarel.
Thanks to the establishment of diplomatic relations and active negotiations with a number of Arab states, restoration of relations with Turkey and the emergence of the Israel-US-UAE-India format, Tel Aviv can now break the political blockade in the region. That is why all the major Israeli parties, especially the national religious parties, agree that the most urgent diplomatic goal of the country is to establish diplomatic relations with Saudi Arabia, the custodian of the Islamic shrines. Netanyahu argues that normal relations with the Saudi kingdom would establish peace between Israel and the Arab world.
In general, according to Netanyahu, the new coalition government of Israel will revise its foreign policy to make it more compliant with with its national priorities. “Israel will no longer bow head in response to demands for peace,” he said at the conference organised by the Beitar Zionist movement in Jerusalem.
"The world will hear our voice," the Israeli prime minister said announcing a "review of international relations" among other policy changes his newly formed government plans to introduce. "Instead of bowing our heads and giving in to dictates from the international community, we will proudly uphold our interests in the State of Israel and the Land of Israel," he added.
Netanyahu did not mention any specific countries or international organisations that might be affected by this new policy. Nor did he mention the ongoing conflict between Moscow and Kiev. However, the newly appointed Israeli Foreign Minister Eli Cohen announced a change in his country's policy towards Ukraine.
According to the minister, Israel will make fewer public statements on the matter, but still promises Kiev ‘significant’ humanitarian aid. Cohen added that there is no substitute for Israeli-American relations, and called it one of the country's top priorities.
Stance on Azerbaijan
Azerbaijan is also among Israel's new foreign policy priorities, as seen from a collective letter written by leading Israeli politicians, members of the Knesset, to their colleagues in the Azerbaijani parliament.
"Today Azerbaijan stands shoulder to shoulder with Israel as a reliable security and economic partner. This partnership is the foundation of Israel's regional security system," the official statement said. The document was signed by nine ministers and two deputy ministers in the new Netanyahu government, including high-ranking cabinet members, the National Security Minister Itamar Ben-Gvir, Religious Affairs Minister Michael Malkieli and Education Minister Yoav Kish.
This address to the Azerbaijani parliament was a response to Baku’s decision to open an embassy in Tel Aviv. The document was signed by the Knesset members from eight parties. This is an unprecedented case in Israeli history when solidarity with Azerbaijan united representatives of the coalition and the opposition.
"We share a common and dangerous enemy: Iranian tyranny, threatening to destroy both our nations. The Ayatollah regime, which brutally kills its own citizens and encourages terrorism in the world, is using anti-Semitic propaganda to turn the people of Azerbaijan against secular power, which is respected in the international arena,” the appeal said.
The document also expresses dissatisfaction with the November 15 resolution of the French Senate calling for sanctions against Azerbaijan and an embargo on the purchase of Azerbaijani gas and oil by the EU. "This decision plays into the hands of Iran, which is interested in weakening Azerbaijan, which today is an example of a country with a progressive Muslim-Shiite population, maintaining close ties with Israel and the Western world. We hope that the Senate will reconsider this decision," the appeal said.
Another important marker of Azerbaijan's increasing importance in Israel's foreign policy was the decision to hold a staff meeting of Israeli ambassadors to Eurasia with senior officials from the foreign ministry in Baku on January 6-18, 2023. The previous events were held in Moscow. But amid the Russian-Ukrainian war, Baku has been chosen as an alternative venue for the meeting for the first time. According to media reports, the main theme of consultations will be the plans for 2023 amid the increasingly difficult regional situation both in the context of the war in Ukraine, and the Iranian-Israeli confrontation. Special attention was paid to further strengthening Israeli relations with Muslim countries.
The summit took place shortly after the new Israeli Foreign Minister Eli Cohen took office on January 2. "The year 2023 is a year of opportunities and challenges. Our state enters it with opportunities in the areas of security, intelligence and technology, energy independence and energy reserves, as well as the Abraham Accords, which have proven beneficial for the countries involved," Cohen said in his address. He noted that he favoured foreign policy activism.
As for Azerbaijan, Baku has already appointed Mukhtar Mammadov as a new ambassador to Tel Aviv and expects Israeli foreign policy to open a new page in relations between the two countries.