Türkiyə ilə Yunanıstan arasında hərbi qarşıdurma riski artır
Türkiyə ilə Yunanıstan arasında qarşıdurma getdikcə daha sərt xarakter alır. 2022-ci ildə növbəti eskalasiya mərhələsinə qədəm qoymuş qarşıdurmanın hərbi münaqişəyə çevriləcəyi istisna olunmur.
Millər fərqli olur
Tərəflər arasında hazırkı ziddiyyət Egey dənizinin şərq hissəsindəki adaların statusu ilə bağlıdır. Onlar 1923-cü ilin Lozanna müqaviləsinə əsasən, Yunanıstana verilib. Lakin Afina Krit adası və Egey dənizindəki adalar ətrafındakı ərazi sularını 12 milədək genişləndirmək istəyir. Bu zaman o, müasir dəniz hüququna (BMT-nin Dəniz hüququ Konvensiyası) əsaslanır. Yəni yunanlar 2021-ci ilin yanvarında İon dənizində etdiyini burada da təkrarlamaq niyyətindədir. O zaman Afina öz ərazi sularının ərazisini 12 dəniz milinədək genişləndirmişdi.
Türkiyə isə Yunanıstanın adaların statusuna dair Lozanna və Paris müqavilələrinin (1947) tələblərini pozduğu qənaətindədir. O dövrün beynəlxalq dəniz hüququna görə, Yunanıstanın ərazi suları cəmi 6 dəniz mili olub. İndi o, bunu müasir BMT Konvensiyasına əsaslanaraq 12 dəniz milinədək artırarsa, praktik olaraq, Türkiyənin Egey və Aralıq dənizlərinə çıxışı bağlanacaq. Bununla da, Türkiyə öz ərazi sularından beynəlxalq sulara çıxış imkanını itirəcək.
Türkiyə Böyük Millət Məclisi hələ 1995-ci ildə bəyanatla çıxış edərək bildirib ki, Yunanıstan yeni meydana çıxmış beynəlxalq qaydalara istinadla ərazi sularını genişləndirmək qərarına gələrsə, bu, «1923-cü ilin Lozanna müqaviləsinin müəyyənləşdirdiyi balansı pozacaq». O vaxtdan Ankara Afinanı bu halda müharibənin başlaya biləcəyilə hədələyir. Türkiyə bu hədəni 2022-ci ilin sonunda da təkrarlayıb. Ölkənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu açıq şəkildə bildirib ki, Yunanıstanın ərazi sularının genişləndirilməsi istiqamətində atacağı istənilən addım Ankara tərəfindən «casus belli» (müharibə üçün əsas) kimi qəbul ediləcək. Yunanıstanın ərazi sularını genişləndirmək cəhdinin Ankara üçün qəbuledilməz olacağını Türkiyənin müdafiə naziri Hülusi Akar da təsdiqləyib. 1800 kilometrdən uzun sahil xəttinə malik Türkiyənin beynəlxalq sulara Afinanın icazəsi ilə çıxmasının yolverilməz olduğunu deyən Akar bildirib ki, Ankara «Yunanıstanın yanlış hesablamalarının nəticələrinə görə cavabdeh deyil». O, Yunanıstana Egey dənizindəki status-kvonun pozulmasına hesablanmış addımların ciddi fəsadlar verəcəyinə dair xəbərdarlıq edib.
Bu «fəsadlar»ın nədən ibarət ola biləcəyini isə Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan kifayət qədər birmənalı ifadə edib. O, ölkəsinin Qara dəniz üzərində ötən ilin oktyabrında «Tayfun» ballistik raketini sınaqdan keçirən zaman Afinanın bundan ciddi narahatlıq yaşadığını xatırladıb. «Yunanıstan KİV-i «Tayfun»un fəaliyyət radiusundan narahatlıqla bəhs edərək, Ankaranın Afinaya zərbə endirə biləcəyini yazırdı. Bizim belə məqsədimiz yoxdur! Cavab addımları yalnız Türkiyənin maraqlarına təhdid yaranacağı təqdirdə atıla bilər», - deyə Ərdoğan bildirib.
Beləliklə, Ankara aydın şəkildə göstərir ki, Afinanın Türkiyənin beynəlxalq sulara çıxışının bağlanması istiqamətində siyasəti davam etdirməsi ona güc tətbiqinə əl atmaqdan başqa yol qoymayacaq. Yunanıstan hökuməti isə güman ki, bu təhdidin nə qədər real olduğunu anlayır. NATO-da ordusunun qüdrətinə görə ikinci olan Türkiyəyə təkbaşına sinə gərə bilməyəcəyini anlayan Yunanıstan daha çox elə özünün də üzv olduğu Şimali Atlantika Alyansına arxalanır. Söhbət, ilk növbədə, alyansın ABŞ və Fransa kimi nüfuzlu üzvlərindən gedir. Hər halda, onların Türkiyənin regional mövqelərinin zəifləməsində öz maraqları var. Yunanların «Türkiyənin müharibə təhdidinin NATO üzrə müttəfiqlərə yaraşmadığı»na dair təbliğatı da buradan qaynaqlanır. Bunu Yunanıstanın müdafiə naziri Nikolas Panayotopulos bildirib. «Yunanıstan heç kimi təhdid etmir və kiminsə onu hədələməsini istəmir», - deyə nazir vurğulayıb.
Bəs tərəflər arasındakı qarşıdurma hansı həddədək inkişaf edə bilər? Nəzərə almaq lazımdır ki, ortada Türkiyə ilə Yunanıstanın müttəfiq öhdəlikləri daşıdıqları NATO amili də var.
Alyansla üçüncü dövlətlər arasında
Şübhəsiz ki, yunanların Egey dənizindəki fəallığının aşkar iqtisadi səbəbləri var. O, Afinanın perspektivdə Şərqi Aralıq dənizindəki karbohidrogen yataqlarının kəşfiyyatı, işlənilməsi və nəqli üzərində nəzarəti ələ almaq istəyir. Bu isə təbii ki, Ankaranı qane etmir və Türkiyə Yunanıstanın əməllərini onun maraqlarına, ərazi sularına və təbii resurslarına müdaxilə kimi qiymətləndirir.
Afina ilə Ankara arasındakı bu qarşıdurmada əsas amil isə yenə də geosiyasətdir. Söhbət, ilk növbədə, Türkiyənin nüfuz və qüdrətinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasından gedir. İndi prezident Ərdoğan ölkəsini «istər regionda, istərsə də dünyada öz maraqlarını qəti şəkildə müdafiə edən güclü dövlət» adlandırır. Onun sözlərinə görə, Türkiyə «dünyadakı müharibələrə və böhranlara rəğmən, inkişaf edir». Amma Türkiyənin dünya arenasında müstəqil siyasi kurs yürütməsi ilə müşayiət olunan inkişafı bir sıra qlobal oyunçuların maraqları ilə ziddiyyət təşkil edir.
Belə bir vəziyyətdə Yunanıstanın Egey dənizindəki adalara qoşun toplaması maraqlıdır. Məsələ ondadır ki, beynəlxalq hüquqi sənədlərə görə, bu adalara qoşun yeridilməsi qadağandır. Odur ki, bu addım da Ankaranın qəzəbinə səbəb olub. Hər halda, Ərdoğan Yunanıstana «türklərin gecəyarı gözlənilmədən gələ biləcəkləri» haqda xəbərdarlıq edib. Yaranmış vəziyyətin əsas elementi isə Yunanıstanın adaları silahlandırması prosesinin ABŞ tərəfindən praktik dəstək almasıdır. Türkiyənin etirazlarına baxmayaraq, Birləşmiş Ştatlar Lesbos və Samos adalarına Amerika istehsalı olan yunan zirehli texnikasının yerləşdirilməsinə kömək edib. Odur ki, Afinanın Egey dənizindəki ərazi sularını 12 dəniz milinədək genişləndirmək iddialarında əksər ekspertlər «Amerika izi» görür.
ABŞ Türkiyənin kollektiv Qərb siyasətindən uzaqlaşmasından narazılığını hər imkanda ortaya qoyur və bunu ifadə etmək üçün fürsəti qaçırmır. Məsələn, götürək Suriya problemini. Ankara bu ölkənin parçalanmasına qarşı çıxır, onun hökuməti ilə, o cümlədən kürd terrorçularının birgə səylərlə neytrallaşdırılması məsələsində razılığa gəlməyə çalışır. Rusiya-Ukrayna müharibəsində də Türkiyə Qərbin iradəsinin əksinə olaraq, özünü həm Moskva, həm də Kiyevin dostu kimi göstərir. Bu, ABŞ və Aİ-nin aparıcı dövlətlərini, əlbəttə ki, qane etmir. Bu mənada, son dövrlərdə Aralıq dənizi və Afrikanın şimalında geosiyasi nüfuz savaşında Türkiyə qarşısında ard-arda ciddi məğlubiyyətlərə uğramış Fransa ayrıca qeyd olunmalıdır. Məhz bu məğlubiyyətlərə cavab olaraq, Paris Yunanıstan və Kiprin də iştirakı ilə anti-Türkiyə koalisiyası qurmağa çalışır. Ankaranın İsraillə tərəfdaşlıq münasibətlərini bərpa etməsi isə bu cəhdlərin nəticə verməsinə mane olan əsas amillərdəndir. Yunanıstanın ABŞ və Fransanın geosiyasi oyunlarında hansı rolu oynadığını anlayan Türkiyə rəhbərliyi Afinanı dəfələrlə mövcud problemləri ikitərəfli qaydada, üçüncü ölkələri prosesə cəlb etmədən çözməyə çağırıb. Lakin bu çağırışlar Türkiyə ilə Yunanıstanın NATO üzvləri olmasına rəğmən belə, lazımi effekti vermir. Üstəlik, onlar Alyans çərçivəsində müttəfiq olsalar da, son onillikdə dəfələrlə birbaşa hərbi toqquşmanın astanasına gedib çıxıblar. Belə bir vəziyyətdə indiki böhran növbəti imtahandır. Amma bu, yalnız Türkiyə ilə Yunanıstan üçün deyil, həm də NATO-nun özü üçün imtahandır. Vahid orqanizm olan bu blok iki üzvü arasında silahlı qarşıdurmada heç bir halda maraqlı ola bilməz.
Fakt ondan ibarətdir ki, Alyans Ankara ilə Afina arasında illərdir mövcud olan «rəqabət trendi»ni poza bilmir. NATO çərçivəsində iki ölkə arasında xüsusi məsləhətləşmə mexanizmi də yaradılmışdı, lakin bu da nəticəsiz qalıb. Ankara Afinanı bu danışıqlar platformasının işini sabotaj etməkdə təqsirləndirir. Nəticədə, nüfuzlu ekspert mərkəzləri Alyansın cənub sərhədlərində onilliklərdir davam edən Yunanıstan-Türkiyə böhranını beynəlxalq təhlükəsizliyə miqyaslı müharibəyə çevrilmək ehtimalı üzündən ən ciddi risklərdən biri sayır.
Bu riski sanki hər iki ölkənin NATO üzvü olması aradan qaldırır. Hər halda, Şimali Atlantika Alyansının bir üzvünün digəri ilə müharibəyə başlaması ehtimalının özü belə, qəribə səslənir. Amma görünən odur ki, Yunanıstan sülh variantına zidd olan Türkiyə ilə ərazi mübahisələrindən imtina etmək fikrində deyil. Onların regional eskalasiyaya doğru itələnməsi isə bir sıra Qərb fövqəldövlətlərinin geosiyasi prioritetləri sırasındadır. Bu, Yunanıstanla Türkiyə arasında hərbi qarşıdurma riskinin nə qədər ciddi olduğunu bir daha təsdiqləyir.

Likelihood of military clash between Türkiye and Greece growing
The confrontation between Türkiye and Greece is getting increasingly tense. The military solution is still at stake, given the escalation of the conflict since spring 2022.
Your mileage may vary
The main reason of the ongoing controversy between Türkiye and Greece is the status of the islands in the eastern Aegean Sea. They are under Greek domain pursuant to the 1923 Lausanne Treaty. However, Athens intends to extend Greek territorial waters off the island of Crete and around the islands in the Aegean Sea to another 12 nautical miles, as stipulated by modern international maritime law (the UN Convention on the Law of the Sea). In other words, the Greeks are going to do the same they did with their territorial waters in the Ionian Sea in January 2021.
However, Türkiye claims that Greece violates the provisions of the Lausanne and Paris (1947) treaties on the status of these islands. According to international maritime law at the time, Greece's territorial waters shall be 6 nautical miles. If it now extends them to 12 nautical miles permitted under the current UN Convention, it will effectively close off access to the Aegean and Mediterranean Seas to Türkiye, which would be trapped in its territorial waters, unable to freely access international waters.
In 1995, the Turkish Grand National Assembly issued a statement that if Greece took advantage of the provision of international law to extend its territorial waters beyond 6 nautical miles, it would "alter the balance established by the 1923 Lausanne Treaty". Since then, Türkiye has warned Greece of war should it extend its territorial waters in the Aegean Sea to 12 nautical miles. This threat was repeated by Ankara at the end of 2022.
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu has explicitly stated that Ankara would consider any extension of Greek territorial waters as a casus belli. Turkish Defense Minister Hulusi Akar also confirmed Türkiye's unacceptability of Greece's territorial waters. Declaring that it was unacceptable for Türkiye, which has a coastline of over 1,800 km, to enter international waters with Athens' permission, Akar underlined that Ankara "will not pay for the consequences of Greek miscalculations." He also warned Greece of the consequences of its policy, which is disrupting the existing status quo in the Aegean Sea.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan has been pretty clear as to the specificity of these consequences. He highlighted Greece's concerns about the Turkish tests of Typhoon ballistic missiles over the Black Sea last October. "The Greek media published some concerns about the range of Typhoons, claiming that Ankara could strike Athens. We have no such target! Retaliation can follow only if Türkiye's interests are threatened," President Erdogan said.
Ankara has made it clear that the continuation of Athens’ policy of cutting off Türkiye's access to international waters would leave it with no alternative but to resort to force against Greece. Greek authorities seem to be aware of the reality of such a threat. Knowing that it lacks the capacity to confront Türkiye, which has the second strongest army in NATO, Greece, as another NATO member state, is seeking support from the alliance. Especially from the influential members of the alliance, such as the US and France, which have their own reasons to be interested in weakening Türkiye's regional position. Hence the particular emphasis of Greek propaganda against Turkish threats of war, which Athens finds ‘inappropriate for a NATO ally’. "Greece does not threaten anyone, but it does not want anyone to threaten it either," the Greek Defence Minister Nicholas Panayiotopoulos said that.
What can be the practical dimension of such a largely positional game between the opposing sides, given the factor of NATO as the political and military centre of the West, which binds Türkiye and Greece as allies?
Between NATO and third countries
Undoubtedly, Greek activity in the Aegean Sea has a strong economic motivation. It has to do with Athens' intention to secure control over the exploration, drilling and transportation of hydrocarbon resources discovered in the eastern Mediterranean. Naturally, this is against the plans of Ankara, which sees Greek actions as an encroachment on Turkish interests, territorial waters and natural resources.
Geopolitics is a key factor in the current confrontation between Athens and Ankara. Particularly, it means a significant increase in influence and power of Türkiye, which President Erdogan considers a "strong country, resolutely defending its interests in the region and on the international stage, and continuing its development despite wars and the global crises". But this development accompanied by Ankara's pursuit of an independent course on the international stage is at odds with the interests of several global players.
Remarkably, Greece has concentrated troops on the Aegean islands, which according to international documents should remain demilitarised. Ankara is extremely unhappy with the militarisation of the islands. To the point that President Erdogan warned Greece: "the Turks can come suddenly in the night". However, the key element of situation is that the US provides practical support to the process of arming of the Aegean islands by Greece. Despite Ankara’s protests, Washington helped Athens to deploy American-made Greek armoured vehicles on the islands of Lesbos and Samos. It is not surprising that many experts see an American trace in the Greek claim to extend territorial waters in the Aegean Sea to 12 miles.
The US indeed uses every opportunity to demonstrate its discontent with Türkiye's foreign policy detached from that of the collective West. Particularly in Syria, where Türkiye opposes the division of the country and makes steps to reconcile with the Syrian government, including on the issue of neutralisation of Kurdish terrorist groups by joint efforts. As to the Russian-Ukrainian war, Türkiye, contrary to the West, is positioning itself as a friend of both Moscow and Kiev. This also makes the US and a number of leading EU countries unhappy.
Interestingly, France has recently suffered a series of serious defeats from Türkiye in its struggle for geopolitical influence in the Mediterranean and northern Africa. In response, Paris is trying to forge an anti-Turkish coalition, including Greece and Cyprus. Possible success of this French endeavour has been largely thwarted by Ankara's renewed partnership with Israel.
Ankara is well aware of Greece's role in the geopolitical games of Washington and Paris. Therefore, Turkish leadership has repeatedly urged Athens to solve existing problems bilaterally, without involving third countries. However, these appeals have not yielded desired outcome, despite the NATO membership of both Türkiye and Greece.
Ankara and Athens have repeatedly approached the brink of direct military confrontation in recent decades. The current crisis in bilateral relations is another test not only for Türkiye and Greece, but also for NATO, which, as an integral organisation, can by no means be interested in an armed conflict between the two allies.
In fact, NATO has repeatedly failed to stop the long-standing rivalry between Ankara and Athens. Even the ad hoc NATO consultation mechanism between Türkiye and Greece has stalled. Ankara accuses Athens of sabotaging meetings in this negotiation platform. As a result, influential think tanks rank the Greek-Turkish crisis, which has been simmering on the Alliance's southern border for decades, among the events that pose the greatest risk to global security in terms of the likelihood of a major war.
This seems impossible, as NATO allies may not enter the war against each other. But it also seems that Greece will continue to exacerbate the contradictory territorial dispute with Türkiye. Also, pushing Ankara to a regional escalation remains among the tactical geopolitical priorities of a number of Western powers. This only confirms the seriousness of the risk of a military clash between Türkiye and Greece.