Avropanın ən böyük ölkəsini kütləvi etiraz aksiyaları yenidən bürüyüb
Fransa, deyəsən, yenidən «qara zolağa» düşüb – tətillər, nümayişlər, kütləvi etiraz aksiyaları. Səbəb prezident Emmanuel Makron və Elizabet Born hökumətinin qeyri-populyar qərarlar verməyə hazırlaşmasıdır. Görünən odur ki, Yelisey sarayının hazırkı sahibinin daxili siyasətində ciddi böhran var. Bu, onun aşkar diplomatik uğursuzluqları fonunda özünü daha da aydın göstərir.
Pensiya islahatlarına qarşı
Fransada daxili siyasi vəziyyət baş nazir Elizabet Bornun pensiya islahatları layihəsini açıqlamasından sonra qarışıb. Layihənin əsas məğzini pensiya yaşının hər il 3 ay artırılaraq, 2030-cu ilə 64 yaşa çatdırılması təşkil edir. Hazırda bu yaş 62-dir. Hökumət islahatların məqsədi kimi, balanslı pensiya sisteminin qurulmasını, bu çərçivədə defisitin daha da artmasının qarşısının alınmasını göstərir. Hökumət bildirir ki, vəsait çatışmazlığı artımı bu şəkildə davam edərsə, 7 il sonra Fransa Pensiya Fondunda çatışmazlıq təxminən 20 milyard avroya çatacaq.
Pensiya islahatlarının aparılması prezident Makron üçün prinsipial məsələdir. Bu, onun seçki öncəsi verdiyi vədlər sırasında prioritet idi. Makron bu planını hələ 2017-ci ildə başlamış ilk prezidentlik dövründə icra etmək istəyirdi. Lakin o zaman pensiya islahatlarının qarşısını yalnız özünü etiraz aksiyaları, çaxnaşma şəklində göstərən ictimai narazılıq yox, həm də koronavirus pandemiyası kəsmişdi. İslahatlar məhz bu səbəbdən təxirə salınmışdı.
Fransada bu gün yaşananlar isə göstərir ki, ictimaiyyət indi də hakimiyyətin cəmiyyətin qocalmasını və pensiya çatışmazlığını geniş əhalinin maddi maraqları hesabına kompensasiya etmək istəyinə əsaslanan bu islahatlara qarşıdır. Yaranmış vəziyyətdən ciddi sosial narazılığın olduğunu yalnız aparılan araşdırmalar təsdiqləmir (məsələn, «Ifop» İctimai Rəy İnstitutunun apardığı sorğu nəticəsində məlum olub ki, fransalıların təxminən 80%-i hökumətin pensiya islahatları təşəbbüsünü dəstəkləmir). Ölkənin bütün iri şəhərlərini bürümüş kütləvi etiraz aksiyaları da bunun göstəricisidir. Aksiyalar Fransanın 8 ən böyük həmkarlar ittifaqı təşkilatı tərəfindən təşkil olunur. Onlar bildirirlər ki, həyata keçirilməsi planlaşdırılan islahatlar «bütün işçilərə», xüsusilə əmək fəaliyyətinə erkən başlamış şəxslərə, ömrü ölkədəki orta ömür müddətindən az olacağı gözlənilən təbəqəyə zərbə vuracaq. Həmkarlar ittifaqı təşkilatlarının liderləri hesab edirlər ki, dövlət sektorunda dövlətin müflis olmasına da yol aça biləcək defisit problemi başqa yollarla həll edilməlidir. Məsələn, çox zəngin şəxslərin vergiyə cəlbi, işə götürənlərə ödəmələrin artırılması və s.
Pensiya sistemində islahatlara qarşı ən güclü etiraz aksiyası yanvarın 19-da keçirilib. Həmin gün bir çox məktəb, sənayenin müxtəlif sahələrinə, məsələn, enerji sektoruna aid müəssisələr tətilə başlayıb, dəmir yolu və şəhər nəqliyyatının fəaliyyəti kəskin şəkildə məhdudlaşdırılıb, Paris aeroportundan uçmalı olan reyslər təxirə salınıb. Paris, Lion, Marsel, Bordo, Tuluza, Nitsa və digər şəhərlərdə müxtəlif qiymətləndirmələrə görə, 1,5-2 milyon insan nümayişə qatılıb. Etiraz aksiyaları nümayişçilərlə polis arasında toqquşmalarla da müşayiət olunub. Bununla yanaşı, asayiş keşikçilərinin nümayişçilərə güc tətbiq etməsi, onlarla insanın həbs olunması özünü dünya demokratiyasının dayaqlarından biri kimi təqdim edən Fransanın bu gün həm də demokratiya sahəsində ciddi böhran yaşadığını təsdiqləyib.
Uğursuzluq gətirən Makron
İndiki etiraz hərəkatının liderləri yeni miqyaslı aksiyaların keçiriləcəyini bəyan ediblər. Amma artıq bu aksiyaları belə demək mümkünsə, «sarı jiletlilər» aksiyasının layiqli davamı kimi qiymətləndirmək olar. Söhbət ölkəni 2018-2019-cu illərdə vergilərin artırılması və yanacağın bahalaşması nəticəsində bürümüş etiraz dalğasından gedir. O zaman həmin aksiyalar yalnız 2020-ci ildə pandemiyanın yayılması ilə səngiməyə başlamışdı…
İndi olduğu kimi, o zaman da polis «sarı jiletlilər»ə qarşı amansız davranmışdı. Hüquq-mühafizə orqanları aksiyaları dağıtmaq üçün gözyaşardıcı qaz və rezin güllələrdən belə, istifadə etmiş, nəticədə, aksiyanın liderlərindən olan Jerom Rodriqes gözünü itirmişdi. Hadisələrin gedişində polis zorakılığını əks etdirən videogörüntülərin KİV-də geniş yayılması həm Fransa ictimaiyyətinin hiddətinə səbəb olmuş, həm də beynəlxalq arenada rəsmi Parisin şöhrətinə zərbə vurmuş, bu üzdən də hökumət güzəştlərə getmək məcburiyyətində qalmışdı. Nəticədə, «jiletlilər» hökumətin əhalinin yoxsul təbəqəsi üçün təxminən 17 milyard avro yardım ayırmasına və orta sinif üçün vergiləri azaltmasına nail olmuşdu.
Bəs Makron kütləvi aksiyaların davam edəcəyini göstərən hazırkı vəziyyətdən necə çıxacaq? Nəzərə almaq lazımdır ki, «sarı jiletlilər» hərəkatının etirazları zamanı olduğu kimi, indi də nümayişlərin şüarları iqtisadi məzmundan siyasi məzmuna keçə, prezidentin istefası tələbi da daxil olmaqla, hökumət əleyhinə çağırışlara başlanıla bilər.
Hələlik isə prezident və baş nazir kütləvi etirazlara və nümayişlərə baxmayaraq, pensiya islahatlarını davam etdirməkdə qərarlıdırlar. Bundan başqa, Born açıq şəkildə bildirir ki, parlamentdəki çoxluq islahatlar layihəsinə dəstək verməzsə, o, Fransa Konstitusiyasının hökumət başçısına qanunu səsverməsiz qəbul etmək səlahiyyəti tanıyan 49.3-cü maddəsini (hökumətə etimadsızlığın elan olunmadığı halda) əsas götürə bilər. Etirazçı hərəkatın liderləri isə Konstitusiyanın bu maddəsindən mütəmadi istifadənin qarşısının alınmalı olduğunu bildirirlər. Məsələ ondadır ki, Born son aylarda bu maddəyə istinadla bir neçə qərar qəbul edib.
Amma bütün bu ziddiyyətlər Makron Fransasının üzləşdiyi böhranın yalnız bir hissəsidir. Kütləvi etiraz aksiyaları hazırkı dövlət başçısına praktik olaraq, prezident seçildiyi gündən rahatlıq vermir. Nəzərə alsaq ki, Makronun daxili siyasəti, xüsusilə onun sosial-iqtisadi istiqaməti əhalinin əhəmiyyətli bir hissəsinin rifah halının aşağı düşməsilə nəticələnir, bu, heç də təsadüf deyil. Cəmiyyətdə getdikcə artan etirazçı əhvalın qarşısının alınması üçün isə prezident, demək olar ki, heç nə etmir: kütləvi etiraz aksiyalarında irəli sürülən tələblərə etinasız münasibət, polisin aksiya iştirakçılarına zor tətbiqi və s.
Yeri gəlmişkən, Korsikada getdikcə daha da güclənən separatçı hərəkata qarşı da eyni üsullardan istifadə olunur. Vaxtaşırı «qaynayan» bu adada vəziyyət ötənilki etiraz və iğtişaşlardan sonra daha da qızışıb və səngimək bilmir. O zaman vəziyyətin qarışmasına korsikalı millətçi, həbsxanada olan İvan Kolonnaya hücum səbəb olmuşdu. Xatırladaq ki, Kolonna 1998-ci ildə polis prefekti Klod Erinyakı qətlə yetirdiyi üçün ömürlük azadlıqdan məhrum edilmişdi. Məsələ o yerə çatmışdı ki, Korsikanın Milli Azadlıq Cəbhəsi (FLNC) müstəqillik uğrunda silahlı mübarizəni bərpa edə biləcəyinə dair bəyanat belə, yaymışdı.
Bununa yanaşı, Korsika milli-azadlıq hərəkatının fəallaşmasına həm də Makronun yalanlarına reaksiya kimi baxmaq olar. O, seçki kampaniyası zamanı Korsikaya muxtariyyət statusu verəcəyini bildirsə də, bu istiqamətdə heç bir addım atmayıb. Üstəlik, Fransa prezidenti hərəkatın liderlərindən olan Jil Simeoninin adaya geniş muxtariyyətin verilməsinə dair danışıqlar təklifini də cavabsız qoyub. Amma bu, eyni zamanda heç də təəccüblü deyil. Çünki Paris ölkənin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, unitar quruluşuna zərrə qədər də xələl gətirə biləcək heç bir tələbi qəbul etməyi düşünmür. Korsika dilinin rəsmi dil elan olunması ilə bağlı tələb də bu qəbildən olan çağırışlardandır. Bu halda ictimai həyatda və dövlətdə bütün sahələrdə Korsika dili fransız dili ilə eyni statusda olacaq. Korsika hərəkatının uzun illərdir həbsdə olan liderlərinə qarşı repressiyaların dayandırılması tələbi də öz yerində – bu tələbə də məhəl qoyan yoxdur.
Riyakarlıq, yoxsa diletantlıq?
Parisin Fransa dövlətinin ərazi bütövlüyünə təhdid yaradan separatçılara qarşı bu qədər sərt mövqe tutması yumşaq desək, davamlı görünmür, açıq desək, riyakarlıq təsiri bağışlayır. Çünki prezident Makron başqa ölkələrin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə təhdidlərə dəstək verir. Bu, xüsusilə Azərbaycana aiddir. Makronun rəhbərlik etdiyi Fransa hakimiyyəti Azərbaycana qarşı ədalətli olmayan qətnamələr qəbul edir, aşkar düşmənçilik addımları atır. Bu zaman Paris Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan əraziləri üzərində suverenlik hüququna məhəl qoymur.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-Fransa münasibətlərində son illər yaranmış problemlər Makronun beynəlxalq arenadakı siyasətinin iflasa uğradığını göstərən yalnız bir nümunədir. Bunun bariz nümunələrindən biri də Parisin ənənəvi nüfuz dairəsi olmuş regionlarda, ilk növbədə, Şimali və Qərbi Afrikada mövqelərini itirməsidir. Maraqlıdır ki, Fransanın iri şəhərlərində Makronun siyasətinə qarşı etiraz aksiyalarının tüğyan etdiyi vaxtda Parisin siyasi təsirlərinin aradan qaldırılması, hərbi mövcudluğuna son qoyulması tələbi ilə nümayişlərə Burkina-Fasoda da rast gəlinirdi.
Beləliklə, prezident Makronun daxili və xarici siyasətdəki uğursuzluqları qarşılıqlı olaraq bir-birini tamamlayır və ölkədə yaşanmaqda olan böhranın məğzini məhz bu təşkil edir. Beləliklə, Avropanın aparıcı fövqəldövlətlərindən biri ciddi çağırışlarla qarşı-qarşıyadır. Üstəlik, Fransanın hazırkı rəhbərinin onların öhdəsindən uğurla gələ biləcəyini göstərən heç bir əlamət yoxdur.

POLICY OF IMPERFECTION
It seems France have once again stepped on a black line of strikes, demonstrations and mass protests caused by the unpopular measures President Emmanuel Macron and the Elisabeth Borne government  are planning to implement. By and large, the situation is an evidence of a serious crisis in the French domestic politics particularly tangible amid Macron’s obvious diplomatic failures.
Against pension reform
Political situation in France has heated up following the release of a draft pension reform by Prime Minister Elisabeth Borne. Its key provision is to increase the retirement age by three months each year, which implies that it will rise from the current 62 to 64 years by 2030. The proclaimed aim of the government is to establish a balanced pension system that would prevent further deficit expansion. Otherwise, the government believes the shortfall in the French pension fund will be almost €20 billion in seven years.
Pension reform is considered a matter of principle for President Macron, having been among his priority campaign promises. He planned to introduce it during his first presidential term, which began in 2017. However, both the public discontent manifested through riots and protests and the pandemic forced the authorities to postpone the implementation of the project for better times.
But the ongoing events in France demonstrate that the society is still opposed to the reform, which the authorities intend to introduce basically to compensate for the ageing of society and the pension deficit at the expense of the material interests of large segments of population. This serious social discontent is confirmed thanks to comprehensive researches (in particular by the French Institute of Public Opinion, IFOP), showing that almost 70% of the French disapprove of the pension reform, and mass protests in all major cities of the country.
The organisers of rallies are the eight largest trade unions of France. They warn that the planned reform will hit hard "all working French people", especially those who start their working lives early and whose life expectancy is lower than the national average. Trade union leaders believe the problem of public sector deficits, which can lead even to the potential state default, must be tackled through other options for financing pensions. For example, taxing the very rich and increasing employer contributions.
Strong protests against the pension system reform were held on January 19, when many schools, industrial companies, in particular the energy companies, were on strike, with rail and urban transportation sharply restricted, and flights at airports in Paris cancelled. Demonstrations in Paris, Lyon, Marseilles, Bordeaux, Toulouse, Nice and other cities have been attended by almost two million people, according to different data. Protests have been accompanied by clashes between protesters and police. The use of violence against protesters by law enforcement agencies and the arrests of dozens of people confirmed that France, which positions itself as one of the bastions of global democracy, is currently experiencing a serious crisis, including in the area of democratic development.
Macron as an agent of misfortune
Leaders of protest movements have announced further large-scale events. But even the current action wave seems to be a continuation of the yellow vest movement that swept France in 2018-2019 because of the fuel tax increase and digressed only with the start of the pandemic in 2020.
Similar to the situation with the current protests, yellow vests have been also subject to harsh police measures, including the use of tear gas and rubber bullets. One of the leaders of the yellow vests, Jerome Rodriguez, lost his eye. The widespread media coverage of the police violence, which outraged the French public and damaged the image of Paris on the international stage, forced the authorities to go for concessions. The vests succeeded in getting the government to allocate some €17 billion to help the poor and reduce taxes on the middle class.
How is Macron going to deal with the current situation, which is expected to continue with mass protests? After all, as during the yellow vest protests, the slogans may well transform from purely economic to political and anti-government, including the demand for the resignation of the president.
But at least so far the president and the prime minister have expressed their intention to introduce the pension reform, despite massive discontent and protests. Moreover, the Borne cabinet has explicitly indicated that if the reform is not supported by the  parliamentary majority, the prime minister will use Article 49.3 of the Constitution, which provides for the bill to be passed without a vote, provided there is no vote of inconfidence in the incumbent government. Incidentally, the protest leaders insist that the government stop the frequent use of this constitutional article, which Prime Minister Borne has resorted to repeatedly in the past few months.
All these contradictions, however, are only part of the overall picture of the crisis. Mass protests have been a headache for the incumbent French president since his election. This is not accidental, as Macron's domestic policy, especially his socio-economic policies, have worsened the welfare of a significant portion of the population. In order to overcome the growing protest sentiments, the president has found no other method than to ignore the demands of protesters and to use police violence against them.
By the way, similar methods are being applied to the growing separatist movement in Corsica. The situation on this rebellious island escalated after last year's protests and riots triggered by the attack on Ivan Colonna, a Corsican nationalist serving a life sentence for the murder of police prefect Claude Erignac in 1998. The situation had worsened to the point that the Corsican National Liberation Front (FLNC) threatened to resume armed struggle for independence.
Meanwhile, the intensification of the Corsican liberation movement should also be interpreted as a reaction to Macron's failure to keep his word. He promised during his election campaign to grant Corsica some kind of autonomous status, but he has not taken any practical steps. The French president also ignored an appeal by the FLNC leader Gilles Simeoni to negotiate more autonomy for the island. This is not surprising, as Paris does not have any real intention to implement any of the demands that impinge on the sovereignty, territorial integrity and unitary republicanism of France. These include, in particular, the demand that the Corsican language be recognised as an official language to be used same as the French language in all areas of public and state life. Yet another demand of Corsicans is to end repressions against the leaders of the Corsican movement, some of whom have been imprisoned for many years.
Hypocrisy or incompetence?
Amid such a tough position of Paris towards own separatists undermining the territorial integrity of France, it seems inconsistent, to say the least, and in fact hypocritical for President Macron to openly support threats to the sovereignty and integrity of other countries. Particularly of Azerbaijan, which the Macron-led French government has targeted with unjust resolutions and openly hostile steps that ignore Azerbaijan's sovereign right on the entirety of its internationally recognised territory.
Meanwhile, the recent problems in Azerbaijani-French relations are only part of President Macron's failed international policy. Particularly in North and West Africa, the regions of France’s traditional influence, where the latter has significantly weakened its positions. It is noteworthy that mass demonstrations demanding the removal of France's political influence and military presence are taking place in Burkina Faso in parallel with protests in major French cities against Macron's policies.
Thus, in the core of the current crisis in France are President Macron's domestic and foreign policy failures, which have a negative synergetic effect. One of the leading European powers is facing serious challenges, with little or no indication that the incumbent French leader is capable of overcoming them successfully.