Bakı ərəb dövlətləri ilə qarşılıqlı səmərəli tərəfdaşlığı inkişaf etdirir
Azərbaycanın ərəb dünyası ilə münasibətlərinin dinamikası birmənalı olaraq onu deməyə əsas verir ki, tərəflər arasında əlaqələr tarixdə görünməmiş yüksəlişə keçib. Bu, heç də təsadüf deyil. Çünki beynəlxalq və regional dinamika qarşılıqlı münasibətlərin daha sıx qurulmasını zərurətə çevirib.
Əmirlik öndədir
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə yanvarın ortalarında etdiyi səfər bütün bunları bariz şəkildə ortaya qoyub. Qeyd etmək lazımdır ki, bu, Əmirlikdə 2022-ci ilin mayında baş vermiş hakimiyyət dəyişikliyindən sonra Azərbaycan liderinin BƏƏ-yə ilk səfəri idi. Həmin vaxt Xəlifə bin Zayed Al Nahyanın vəfat etməsinin ardından onun kiçik qardaşı prezident seçilib.
İlham Əliyev üçün BƏƏ-nin yeni prezidenti yaxşı tanış olan, zamanla sınanmış tərəfdaşdır. Məsələ ondadır ki, prezident Xəlifə Al Nahyanın insult keçirməsi ilə 2014-cü ildən ölkəsini beynəlxalq danışıqlarda məhz Məhəmməd bin Zayed Al Nahyan təmsil edirdi və nəticədə, liderlər arasında intensiv dialoq yaranmışdı. Azərbaycan Prezidentinin 2016-cı ilin fevralında BƏƏ-yə səfəri, Əmirliyin xarici işlər naziri şeyx Abdulla bin Zayed Al Nahyanın isə 2017-ci ilin mayında Bakıya gəlməsi ilə ikitərəfli əlaqələrin dərinləşməsi xüsusi impuls qazanmışdı.
Bu günədək iki ölkə arasıda iqtisadi, ticari, investisiya, səhiyyə, mədəniyyət və s. sahələrdə əməkdaşlığa dair 30-dan artıq sənəd imzalanıb. 2022-ci ilin 10 ayı ərzində (yanvar-oktyabr) tərəflər arasında ticarət dövriyyəsi bir il əvvəlin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,5 dəfə artaraq, 90 milyon dolları ötüb.
Tərəflər ikitərəfli münasibətlərin daha da intensivləşdirilməsi üçün ticarət evlərinin yaradılması haqda da razılığa gəlib. Nəticədə, 2017-ci ildə Dubayda Azərbaycanın ticarət nümayəndəliyi, 2019-cu ildə isə «Azərbaycan Ticarət Evi» fəaliyyətə başlayıb. Burada məqsəd Fars körfəzi ölkələrində Azərbaycan məhsullarının satışının təşkilidir.
Ötən dövrdə Azərbaycan BƏƏ-yə 513 milyon dollar investisiya qoyub. Eyni zamanda BƏƏ-nin Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırdığı investisiyanın həcmi 2,2 milyard dollardır. Vacib enerji layihələrinin reallaşdırılması ilə bu məbləğ davamlı olaraq artır. Azərbaycanda BƏƏ-yə məxsus 233 investisiya şirkəti fəaliyyət göstərir.
Bundan başqa, iqtisadi, ticari və texniki əməkdaşlıq üzrə 2008-ci ildə yaradılmış birgə hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti də inkişaf edir. Hazırda əməkdaşlığın perspektiv istiqamətləri bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin istehsalı və turizm sahələridir.
Azərbaycanda hesab edirlər ki, BƏƏ-nin biznes dairələri üçün Ələt azad iqtisadi zonasında və işğaldan azad olunmuş Qarabağda həyata keçirilən layihələr də maraqlı olacaq. Üstəlik, hazırda bu ölkə Azərbaycanda «yaşıl enerji» sahəsində miqyaslı layihələrin reallaşdırılmasında Səudiyyə Ərəbistanı ilə ciddi rəqabətə girib.
Prezident İlham Əliyevin BƏƏ-yə işgüzar səfəri çərçivəsində SOCAR ilə «Masdar» şirkəti arasında 2QVt gücündə dənizdə külək və hidrogen layihəsinin birgə işlənməsinə dair razılaşma imzalanıb. Tərəflər 1GVt gücündə günəş fotovoltaik və quruda külək stansiyasının yaradılmasına dair sazişə də imza atıb.
Qeyd edək ki, BƏƏ 2050-ci ilə karbon neytrallığı öhdəliyini üzərinə ilk götürmüş dövlətdir. O, həmin enerjiyə töhfəsini 25%-dən 50%-ə artırmağı planlaşdırır. Ölkə 2050-ci ilə elektrik enerjisi istehsalında «karbon izi»ni 70% azaltmağı da nəzərdə tutur.
Hələ 2021-ci ilin sonlarında Fransanın «Engie» şirkəti ilə «Masdar» Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində «yaşıl» hidrogen habının tikintisinə dair saziş imzalayıblar. Bənzər layihə Azərbaycanda da reallaşdırıla bilər.
Prezident Əliyev SOCAR ilə «Masdar» arasında imzalanmış razılaşmadan danışarkən deyib: «4 giqavatlıq külək və günəş enerjisi stansiyalarının yaradılmasına dair razılaşma hələ qısamüddətli bir layihədir. Ortamüddətli layihələr nəticəsində güclər 10 giqavata qədər artırılacaq. Nəticədə, «Masdar» ilə apardığımız əməkdaşlıq Azərbaycanı yaşıl enerjinin çox mühüm ixrac mənbəyinə çevirəcək».
«İbrahim razılaşması»nın imzalanması və Əbu-Dabinin regional və beynəlxalq siyasətdə fəallaşması ilə Azərbaycan-BƏƏ münasibətləri də yeni dinamika qazanıb. İranla arasında qədimdən ərazi mübahisəsi olan bu ölkə Bakıya Tehranla münasibətlərdə dəstək verə bilər. BMT Təhlükəsizlik Şurasında Cənubi Qafqaz regionu ilə bağlı gedən debatlarda BƏƏ hər zaman Azərbaycana dəstək verir. Odur ki, Əbu-Dabi ilə Tehran arasında qarşıdurmanın yaşanacağı təqdirdə, birincinin beynəlxalq dəstəyə ehtiyacı olarsa, o, Bakının dəstəyinə arxayın ola bilər. Belə qarşıdurma isə məsələn, Fars körfəzindəki adalarla bağlı ərazi mübahisəsi ola bilər.
Xatırladaq ki, Fransa ilə Ermənistanın azərbaycanlıların Laçın yolundakı aksiyasını pisləyən təşəbbüsünün BMT TŞ-də əngəllənməsinə BƏƏ də dəstək vermişdi və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bunu yüksək qiymətləndirib.
İlham Əliyevin Əbu-Dabidə Dayanıqlı inkişaf həftəsinin açılış mərasimində iştirakı da təsadüf deyildi. Tədbirin təşkilatçısı «Masdar» şirkəti idi. İlham Əliyev mərasimdəki çıxışında BƏƏ ilə əməkdaşlığın vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Onun sözlərindən belə məlum olub ki, bu əməkdaşlıq Azərbaycandan Macarıstana çoxdan imzalanmış Rumıniya razılaşması əsasında «yaşıl dəhliz»in yaradılması layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə imkan verəcək. Beləliklə, BƏƏ Avropa üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan nəhəng bir layihənin reallaşdırılmasının faktiki tərəfdaşına çevrilir.
Səudiyyə maraqları
Bununla yanaşı, Azərbaycanla enerji sahəsində əməkdaşlığa böyük maraq göstərən yalnız BƏƏ deyil. Səudiyyə Ərəbistanının (SƏ) xarici işlər naziri Feysəl bin Fərhan al Səud Azərbaycana hələ ötən il sentyabrın 4-də rəsmi səfər etmişdi. SƏ Bakı ilə əməkdaşlığı genişləndirməyə çalışan ölkələr sırasındadır. Səudiyyə Ərəbistanı 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra siyasi çəkisi daha da artmış Azərbaycana Qafqaz-Xəzər regionunda vacib tərəfdaş kimi baxır. Ər-Riyad artıq Azərbaycanda enerji sahəsində bir sıra vacib layihələr həyata keçirir və onun ölkəmizlə bağlı digər nəhəng investisiya planları da var. Azərbaycanla Səudiyyə Ərəbistanı arasında əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın 2022-ci ilin sonlarında Bakıda keçirilmiş 7-ci iclası bir daha göstərib ki, Bakı-Ər-Riyad əməkdaşlığının böyük perspektivləri var. Həmin iclas çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBIA) ilə SƏ Palatalar Federasiyası arasında Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı birgə biznes şurasının yaradılmasına dair razılaşma imzalanıb. Bu, qarşıdakı dövrdə iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin özünəməxsus «yol xəritəsi»dir. Əməkdaşlığın perspektivli istiqamətlərindən biri isə turizm və Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpasıdır. Bunu SƏ-nin İnkişaf Fondunun bəyanatı da təsdiqləyir – o, Azərbaycanın azad edilmiş əraziləri – Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpasını maliyyələşdirməyə hazırdır. İndiyədək isə «ACWA Power» şirkəti Azərbaycanda külək enerjisi istehsalı qurğularının tikintisinə milyonlarla dollar investisiya yatırıb.
Bundan əvvəl səudiyyəli nazirin dövlət başçısı İlham Əliyev və xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə görüşlərində beynəlxalq arenada və regional siyasət məsələlərində fəaliyyətin koordinasiyasının vacibliyi də vurğulanıb. SƏ-nin XİN başçısı Ər-Riyadın Azərbaycana tam dəstəyini ifadə edib, onu «qardaş ölkə» adlandırıb. Söhbət məsələn, Bakının BMT, İƏT və hər iki dövlətin təmisil olunduğu digər təşkilatlardakı təşəbbüslərindən gedir.
Regionda baş verən son proseslər fonunda Azərbaycan Səudiyyə Ərəbistanının Zəngəzur dəhlizinin açılması, bütün iştirakçıların maraqlarına cavab verən digər regional layihələrin gerçəkləşdirilməsinə də töhfəsinə bel bağlaya bilər. Eyni zamanda Ər-Riyad süni gərginlik yaradan, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, həmçinin sülh müqaviləsinin imzalanması prosesini uzadan Ermənistanın əməllərinin pislənməsində də SƏ-yə güvənə bilər. Bakının başqa oyunçuların, məsələn, açıq şəkildə İrəvanın tərəfini tutan İranın mümkün bədxah təşəbbüsləri qarşısında da Səudiyyə Ərəbistanının dəstəyinə arxalanması realdır.
Əlcəzair, Şimali Afrika və…
Təbii ki, Azərbaycanın ərəb dünyası ilə əlaqələri yalnız adı çəkilən iki dövlətlə məhdudlaşmır. 1 noyabr 2022-ci ildə İlham Əliyev Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının prezidenti və Qoşulmama Hərəkatının hazırkı sədrinin dəvəti ilə Ərəb Dövlətləri Liqasının 31-ci sammitində iştirak edib. Bu, Azərbaycanın bütünlükdə ərəb dünyası ilə yaxınlaşdığının daha bir göstəricisidir. Azərbaycan tərəfi bu səfərlə ərəb dünyası və müsəlman ölkələri ilə yaxınlığı, islam həmrəyliyinin gücləndirilməsi və neomüstəmləkəçilik təzahürləri ilə mübarizə əzmini nümayiş etdirib.
Məlum olduğu kimi, sammit Əlcəzairin milli bayramını – İnqilab Gününü qeyd etdiyi vaxta təsadüf edib. Bu gün 1954-cü ildə başlamış müstəqillik müharibəsinin (Əlcəzair müharibəsi) şərəfinə təsis edilib. Əlcəzair bu imkandan istifadə edərək, bir neçə il davam etmiş daxili problemlərdən və prezident Abdeləziz Buteflikinin devrilməsindən sonra ölkənin böyük siyasətə qayıtdığını və müstəqil inkişaf yolu seçdiyini ortaya qoymağa çalışıb. Hər halda, Əlcəzair diplomatiyası son aylarda Ərəb Dövlətləri Liqasının bütün liderlərini bir araya toplamaq üçün, həqiqətən, ciddi səylər göstərmişdi.
Azərbaycan Prezidentinin tədbirdəki çıxışında islam həmrəyliyi, həmçinin ümumi risklər və çağırışlarla mübarizədə inkişaf etməkdə olan dünyanın birliyi ilə bağlı ismarışlar kifayət qədər aydın səslənib. O, misal kimi, pandemiya ilə mübarizəni, Azərbaycanın inkişaf etmiş ölkələrin nümayiş etdirdikləri «peyvənd millətçiliyi» təcrbüəsi ilə mübarizəyə yönəlmiş səylərini göstərib.
Eyni zamanda sammit, şübhəsiz ki, Azərbaycanın ərəb dünyası ölkələri, məsələn, Əlcəzair ilə əməkdaşlığının aktivləşdirilməsi üçün yaxşı imkan olub. Bir sıra regional və beynəlxalq məsələlərdə iki ölkənin mövqeyinin yaxınlaşması onlar arasında dialoqun inkişafına təkandır. Son illər Əlcəzair Ankara ilə də nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxınlaşıb və bu, Bakının Şimali Afrika və Aralıq dənizi regionlarının bu önəmli ölkəsi ilə münasibətləri intensivləşdirməsinə imkan verir. Parislə Bakı arasında mübahisələrin artdığı bir vaxtda Azərbaycan-Əlcəzair münasibətləri Fransanın xüsusi maraqlarının olduğu həssas regionda Bakının maraqlarının irəli çəkilməsində vacib amilə çevrilir. Bu isə öz növbəsində, Əlcəzairin (həm də tək onun yox) Azərbaycanla daha fəal əməkdaşlığa marağını artırır.

Thanks to the dynamics of Azerbaijan's relations with the Arab world, it is possible to suggest that ties between our countries are experiencing an unprecedented upsurge in history. This is by no means accidental, as international and regional dynamics demand building closer relations.
The UAE priority
This was clearly demonstrated during President Ilham Aliyev's visit to the United Arab Emirates in mid-January. Incidentally, this was the first visit of the Azerbaijani leader to the UAE since the change of power in the Emirates in May 2022, when Khalifa bin Zayed Al Nahyan's younger brother was elected president following his death.
Ilham Aliyev has well known the new UAE president as a time-tested partner. In fact, since 2014, when President Khalifa bin Zayed Al Nahyan suffered a stroke and Mohammed bin Zayed Al Nahyan began representing the country in international negotiations, the two leaders have been engaged in intense dialogue.
The official visit of the President of Azerbaijan to the UAE in February 2016 and the visit of the UAE Foreign Minister Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan to Baku in May 2017 have boosted the deepening of bilateral ties.
So far the two countries have signed more than 30 documents on cooperation in economy, trade, investment, healthcare, culture, etc.
Bilateral trade in January-October 2022 increased 2.5 times and reached more than $90m compared to the same period last year.
In order to intensify bilateral relations, the UAE and Azerbaijan have agreed to establish respective trade missions. Thus, a trade mission of Azerbaijan in Dubai has been operating in Dubai since 2017. In 2019, Azerbaijan Trade House was opened in the UAE to organise the sale of Azerbaijani products in the Gulf countries. Azerbaijan has so far invested $513 million in the UAE. At the same time, the UAE investment in the Azerbaijani economy reaches nearly $2.2 billion and is growing thanks to the implementation of significant energy projects. There are 233 UAE investment companies operating in Azerbaijan.
In addition, there is a joint intergovernmental commission on economic, commercial and technical cooperation operating since 2008 in various fields. Currently, the perspective areas of cooperation between the two countries are power generation from renewable energy sources and tourism.
Azerbaijan expects that the UAE business community will also be interested in projects in the FEZ Alat and the liberated territories of Garabagh. In addition, the UAE is now competing with Saudi Arabia for the implementation of large-scale green energy projects in Azerbaijan.
During President Ilham Aliyev's working visit to the UAE, SOCAR of Azerbaijan and the Emirati company Masdar signed an agreement on the joint development of 2GW offshore wind and hydrogen power plant projects. Another signed agreement was on the development of 1GW solar photovoltaic and onshore wind farms.
By the way, the UAE is the first country that has pledged to ensure carbon neutrality by 2050. It plans to increase its overall contribution to clean energy from 25% to 50%. The country has also pledged to reduce the carbon footprint of electricity generation by 70% by 2050.
Back at the end of 2021, French company Engie and Abu Dhabi's Masdar signed an agreement to build a green hydrogen hub in the United Arab Emirates. Something similar could also be created in Azerbaijan.
"The agreement to produce 4GW of wind and solar power is still a short-term project. Medium-term projects will increase the generation capacity to 10GW. As a result, our cooperation with Masdar will turn Azerbaijan into a very important source of green energy,” President Aliyev said, referring to the existing agreement between SOCAR and Masdar.
The signing of the Abraham Accords and the increasing role of Abu Dhabi in regional and international politics may also boost the Azerbaijani-Emirati relations.
The UAE has long-standing territorial disputes with Iran and could support Baku in the existing situation with Tehran. The UAE's support to Azerbaijan during the UN Security Council debates on the South Caucasus can be considered a kind of advance for Baku, should Abu Dhabi need international support to act against Tehran. For example, if the territorial dispute over islands in the Persian Gulf worsens.
The Azerbaijani president praised the UAE's support in the UN Security Council when the French-Armenian initiative condemning Baku's actions on the Lachin corridor was blocked.
Ilham Aliyev's participation in the opening ceremony of the Abu Dhabi Sustainable Development Week was quite expected, as the event has been organised by Masdar. In his keynote address, President Aliyev highlighted the importance of cooperation with the UAE. He made it clear that this would contribute to the implementation of the "green corridor" project from Azerbaijan to Hungary thanks to the agreement recently signed in Romania. Thus, the UAE becomes a de facto partner in the implementation of an important mega-project for Europe.
Saudi interests
Meanwhile, it is not only the UAE that has a keen interest in energy cooperation with Azerbaijan.
On September 4, 2022, Saudi Foreign Minister Faisal bin Farhan Al Saud paid an official visit to Azerbaijan. Saudi Arabia is another country that seeks to increase cooperation with Baku. Azerbaijan, whose political weight has increased since the 44-day war, is seen by the Saudi kingdom as an important partner in the Caucasus-Caspian region.
Riyadh is already implementing a number of strategic energy projects in Azerbaijan and intends to strengthen its presence through other major investment plans. At the end of 2022, Baku hosted the 7th Intergovernmental Commission on Cooperation between Azerbaijan and Saudi Arabia, which proved once again that cooperation between the two countries had great prospects. During the meeting the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) of Azerbaijan and the Federation of Chambers of Saudi Arabia signed an agreement on the establishment of a joint business council of Azerbaijan and Saudi Arabia. The agreement is a road map for the development of economic cooperation in the future. One of the promising areas of cooperation is tourism and restoration of liberated areas. The statement of the Saudi Fund for Development confirmed its readiness to provide funding for the restoration of the liberated territories of Azerbaijan, Garabagh and Eastern Zangezur. This funding will be in addition to the multi-million dollar investment projects to build wind power generating facilities in Azerbaijan by the Saudi ACWA Power.
During his earlier meetings with President Aliyev and the Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, the Saudi minister has reiterated the need to coordinate the efforts of both countries in the international arena and in regional policy issues.
The SA minister has declared Riyadh's full support for Azerbaijan and called it a "brotherly country". In particular, he referred to Baku's initiatives at the UN, the OIC and other organisations in which both countries participate.
In light of recent developments in the region, Azerbaijan can also rely on Saudi Arabia's assistance in opening the Zangezur corridor and implementing other regional projects that concern the interests of all participants. Baku can also count on Riyadh’s condemnation of Yerevan's actions with regard to the creation of artificial tension in the region, delays of the delimitation and demarcation talks and the conclusion of a peace treaty. Azerbaijan also relies on the Saudi support in case of possible unfriendly initiatives by other actors, in particular Iran, which openly sides with Yerevan.
Algeria, North Africa and...
But Azerbaijan's relations with the Arab world are not limited to the above two countries.
On November 1, 2022 Ilham Aliyev attended the 31st summit of the League of Arab States (LAS) at the invitation of the President of the People's Democratic Republic of Algeria, the incumbent chair of the Non-Aligned Movement. This is another indicator of Azerbaijan's rapprochement with the wider Arab world.
During the visit, Baku has demonstrated its closeness to the Arab world and Muslim countries, voicing its position on the importance of strengthening Islamic solidarity and combating manifestations of neo-colonialism.
Remarkably, the summit coincided with celebrations of one of the Algerian national holidays, the Revolution Day. On this day, the nation commemorates the start of the 1954 independence war (the Algerian War). Algeria has used the occasion to demonstrate the independent course of the country's development, the return to big politics after several years of internal problems and the overthrow of President Abdelaziz Bouteflika.
Algerian diplomacy has been working hard over the past months to bring all the LAS leaders together.
In his keynote address, President of Azerbaijan has underlined the issues of Islamic solidarity, as well as the rapprochement of all the developing countries against common risks and challenges. As an example, he mentioned Azerbaijan’s fight against the COVID-19 pandemic and its efforts against "the vaccine nationalism", a practice implemented by developed countries.
Undoubtedly, the summit has been a good opportunity to boost Azerbaijan's engagement with the Arab world, in particular with Algeria. The convergence of the both countries' positions on a range of global and regional policy issues contributes to the development of dialogue between them.
Algeria has also become considerably closer to Ankara in recent years, which also allows Baku to intensify relations with this important North African and Mediterranean country. Amid the increasing tension between Paris and Baku, Azerbaijani-Algerian relations are becoming an important factor in promoting Azerbaijan's position in the most sensitive region for France, where it has special interests.
This is fostering interests of Algeria and other countries in more active cooperation with Azerbaijan.