“BÖYÜK DƏBİLQƏ” FƏTH EDİLDİ
Cüdo aləminin 2023-cü ildə ilk nüfuzlu yarışı Fransanın paytaxtı Parisdə keçirilib. Gələn il olimpiadaya ev sahibliyi edəcək Paris bu dəfə “Böyük Dəbilqə” silsiləsindən olan turniri təşkil edib. “Böyük Dəbilqə”də Azərbaycan komandası isə 3 medalla yadda qalıb.
Paris yarışının sıradan turnir olmadığı hamıya məlumdur. Gələcək olimpiadanın əsas iddialı idmançılarının Fransadakı yarışda mübarizə aparması bu turnirin əhəmiyyətinin göstəricisidir. Buna görə də belə nüfuzlu yarışda bir dəst medal qazanan millinin çıxışını qənaətbəxş hesab etmək olar.
Qəhrəmanlarla tanış olun
“Böyük Dəbilqə” turnirinin əsas qəhrəmanı, şübhəsiz ki, Balabəy Ağayev olub. Üç il ərzində ikinci dəfə Paris turnirinin qalibi olan gənc cüdoçumuz bu dəfə iddialı olduğunu nümayiş etdirib. O, finala gedən yolda bütün rəqiblərini - Matteus Takaki (Braziliya), Tsoqt-Oçir Byambajav (Monqolustan), Temur Nozadze (Gürcüstan) və Kamoliddin Baxtıyarovu (Özbəkistan) “ippon”la (təmiz qələbə) məğlub edib. B.Ağayev həlledici görüşdə fransız Sekrik Revoldan güclü olub. Əlavə vaxtda “qızıl” xal üçün vacib fəndi işlədən cüdoçumuz Fransada himnimizin səslənməsinin səbəbkarına çevrilib. Beləliklə, bu uğurdan sonra B.Ağayev Parisdəki “Böyük Dəbilqə” yarışlarında ən çox qələbə qazanan cüdoçularımız sırasında lider olub. Qeyd edək ki, ən vacib məqamlardan biri onun stabil olaraq uğurlu çıxış etməsidir. Ötən il Konyada təşkil olunan İslam Həmrəyliyi Oyunlarında qələbədən sonra iştirak etdiyi bütün yarışlarda fəxri kürsüdə yer almaqla ən yaxşı cüdoçu kimi özünü təsdiqləyib. Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının yeni reytinqinə görə, Parisdə keçirilən “Böyük Dəbilqə” turnirinin nəticələrinə əsasən, Balabəy Ağayev öz çəki dərəcəsində üç pillə yüksələrək reytinqdə üçüncü pillədə qərarlaşıb.
Bu ildən çəkisini artıraraq 90 kq-a keçən Murad Fətiyev yüksək əzmkarlıq və peşəkarlıqla hamını təəccübləndirib. O, həmçinin iştirak etdiyi bütün yarışlarda özünü əla cüdoçu kimi göstərib.
Aydar Arapov (Qazaxıstan), Pol Kibikai (Qabon), Loris Tassyer (Fransa), Tiqo Renesi (Niderland) məğlub edən M.Fətiyev yarımfinala yüksəlib. O, əksər görüşlərdə əlavə vaxtda “qızıl xal” prinsipi ilə rəqibi məğlub edib. Yarımfinalda Fətiyev Dünya çempionatının bürünc mükafatçısı Luka Maysuradzeyə (Gürcüstan) qalib gələrək finala çıxıb. Lakin o, həlledici görüşdə dünya çempionu Noel Van Tendə (Niderland) uduzaraq “gümüş”lə kifayətlənib. Üç dəfə “Böyük Dəbilqə” turnirlərində bürünc medal qazanan cüdoçu üçün Parisdəki uğur böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Ölkəmizə daha bir medalı 100 kq-da yarışan Zelim Kotsoyev qazandırıb. Kotsoyev Sedrik Olivar (Fransa) və Mərt Şişmanlar (Türkiyə) üzərində qələbə qazansa da, Cafar Kostoyevə (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri) məğlub olub. Təsəlliverici görüşdə özbəkistanlı Musafferbek Turoboyev, bürünc medal görüşündə isə belçikalı Toma Nikiforovdan güclü olan Zelim Kotsoyev fəxri kürsüdə üçüncü yeri tutub. Bu, onun nüfuzlu “Böyük Dəbilqə” yarışlarında əldə etdiyi səkkizinci medal idi.
Amma Paris yarışında səviyyələrindən zəif çıxış edən idmançılarımız da olub. Belə ki, Elşən Hacıyev, Zelim Tskayev, Nurlan Osmanov, Yaşar Nəcəfov erkən mərhələdə uduzmaqla böyük yarışlarda çıxış etməyə hazır olmadıqlarını göstəriblər. Yekun nəticəni təhlil edəcək məşqçilər heyəti cüdoçuların gələcək hazırlığı ilə bağlı vacib qərarlar verəcək.
Nəticələr qənaətbəxşdir
Yığmanın böyük məşqçisi Mövlud Mirəliyev Paris turnirinin nəticələrini qənaətbəxş adlandırıb: “Fikrimcə, yaxşı nəticədir. Parisdəki “Böyük Dəbilqə” turniri ən güclü yarışlardan biridir. İndiyə qədər cəmi iki cüdoçumuz oradakı turnirin qalibi ola bilib. 2007-ci ildə Nicat Şıxəlizadə, 2021-ci ildə isə Balabəy Ağayev çempion olub. Balabəy eyni nəticəsini 60 kq çəki dərəcəsində təkrarlayıb. Murad da yaxşı çıxış edib. Düşünürəm ki, çempion olmağa da yaxın idi. Finalda düzgün mübarizə aparırdı. Sona qədər üstünlüyünü qorusaydı, “şido” ilə qalib gələ bilərdi.Yekun nəticəni yaxşı hesab edirəm”.
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının Baş katibi Rəşad Rəsullu da məşqçi heyətinin fikirləri ilə razıdır: “Nəticəni yaxşı qiymətləndiririk. Sonuncu dəfə 2007-ci ildə belə nəticə əldə etmişik. 16 il sonra ilk dəfə Parisdə bir dəst medala sahib çıxdıq. Nəzərə alaq ki, komandanın liderləri müxtəlif səbəblərdən bu yarışa qatılmamışdı. Əsas məsələ dünya çempionatında və olimpiadada bu nəticəni təkrarlamaqdır. Rahatlaşmamalıyıq, işləməyə davam etməliyik. Arxayınlaşmaq olmaz”.
R.Rəsullunun sözlərinə görə, indi əsas iş Parisdə də keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığa istiqamətlənməlidir: “Kişilərin mübarizəsində maksimum - 7 lisenziya əldə etmək niyyətindəyik. Qadınlardan ibarət komandamız isə yeni formalaşır. Amma ümid edirik ki, ən azı iki lisenziya qazanılacaq”.
Beləliklə, Paris turnirində üç medal qazanan Azərbaycan yığması komanda hesabında dördüncü yeri tutmaqla Cənubi Koreya, İsrail, Yaponiya, Monqolustan, Braziliya, Almaniya kimi ölkələri arxada qoyaraq, komanda hesabında dördüncü yeri tutub. Medal sıralamasında ilk yerin sahibi isə Fransa olub. Niderland və Gürcüstan müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerlərdə qərarlaşıb.
Yeni məşqçilər nəsli
Azərbaycan Cüdo Federasiyası hazırda cüdo məşqçiliyi sertifikatı proqramını reallaşdırır. Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının nəzdində fəaliyyət göstərən akademiyanın məşhur ekspertləri məşqçilərimizin təliminə rəhbərlik edib. 79 cüdo məşqçisi sertifikat imtahanından keçməlidir. Bununla əlaqədar Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının (IJF) Hakimlər Komitəsinin rəhbəri Daniel Laskau, o cümlədən akademiyanın on eksperti Bakıya gəlib.
D.Laskau təlimlərdə bildirib ki, Azərbaycan cüdosu yüksək texnikası ilə seçilir, Azərbaycan komandası isə dünya cüdo iyerarxiyasında aparıcı yerlərdən birini tutur.

ПОКОРЕНИЕ «БОЛЬШОГО ШЛЕМА»
Первое престижное соревнование мирового уровня по дзюдо в 2023 году состоялось во французской столице. Париж, который примет Олимпийские игры в следующем году, на этот раз организовал первый турнир «Большого шлема». «Парижская борьба» запомнится азербайджанской команде тремя медалями.
Общеизвестно, что парижская гонка - это не обычный турнир, поскольку во Франции обычно состязаются главные претенденты на Олимпийские игры. И поэтому выступление сборной, завоевавшей на таком престижном соревновании полный комплект медалей, можно считать удовлетворительным.
Встречаем героев
Главным героем «Большого шлема», бесспорно, стал Балабей Агаев (60 кг). Побеждая третий раз подряд за два года в парижском марафоне, молодой азербайджанский дзюдоист продемонстрировал свою амбициозность. Он обыграл на пути к финалу всех своих соперников «иппоном» (чистая победа) - бразильца Маттеуса Такаки, Цогд-Очира Бьямбажаву (Монголия), Темура Нозадзе (Грузия) и Кямолиддина Бахтиорова (Узбекистан). В финале наш дзюдоист победил Седрика Револа (Франция), проведя решающий прием во время дополнительного времени. Этот результат был отмечен исполнением  Государственного гимна Азербайджана.
Достижение Балабея Агаева сделало его лидером среди азербайджанских дзюдоистов, одержавших наибольшее число побед на турнирах «Большого шлема» в Париже. Надо отметить, что в последние годы Балабей показывает стабильную и хорошую борьбу на татами. После «золота» на Играх исламской солидарности в Конье в 2022 году Агаев, занимая престижные места на всех соревнованиях, зарекомендовал себя как лучший дзюдоист.
Согласно новому рейтингу Международной федерации дзюдо, по результатам турнира «Большого шлема» в Париже Балабей Агаев поднялся на три пункта и обосновался на третьем месте в своей весовой категории.
Серебряный призер турнира Мурад Фатиев, который в этом году «потяжелел» и перешел в категорию 90 кг, удивил всех своим упорством и профессионализмом. Он также во всех соревнованиях, в которых принимал участие, показал себя отличным дзюдоистом. Мурад Фатиев, нанеся поражения Айдару Арапову (Казахстан), Полу Кибикаи (Габон), Лорису Тасьеру (Франция) и Тино Ренесу (Нидерланды), вышел в полуфинал. Причем в большинстве встреч он побеждал соперника в дополнительное время (golden score – «золотой балл»). В полуфинале Фатиев взял верх над бронзовым призером чемпионата мира Луки Майсурадзе (Грузия), что открыло ему дорогу в финал. Однако в решающем поединке он уступил Ноэлю Ван Энду (Нидерланды) и довольствовался «серебром». Парижский успех имеет большое значение для дзюдоиста, трижды завоевывавшего бронзовые медали на турнирах «Большого шлема».
Еще одну медаль Азербайджану принес Зелим Коцоев, выступающий в категории до 100 кг. Коцоев одолел Седрика Оливара (Франция) и Мерта Сисманлара (Турция), но в четвертьфинале потерпел поражение от Джафара Костоева (ОАЭ) и перешел в утешительный блок. Здесь он «огорчил» Музаффарбека Туробоева (Узбекистан), а в споре за «бронзу» обыграл Тому Никифорова (Бельгия), что позволило ему занять третье место на пьедестале почета. Эта медаль стала восьмой в коллекции Зелима Коцоева, которые он получил на престижных соревнованиях «Большого шлема».
Вместе с тем ряд членов сборной Азербайджана выступили откровенно плохо в Париже. Так, Эльшан Гаджиев, Зелим Цкаев, Нурлан Османов, Яшар Наджафов, которые проиграли уже на ранних этапах, фактически показали, что еще не готовы к крупным соревнованиям. Тренерский штаб сборной, которому предстоит проанализировать окончательные результаты турнира, видимо, сделает нужные выводы и примет соответствующее решение относительно дальнейшей подготовки этих спортсменов.
Результаты удовлетворительные
Старший тренер сборной Мевлют Миралиев назвал итоги парижского турнира удовлетворительными. «На мой взгляд, это хороший результат. Турнир «Большого шлема» в Париже - одно из сильнейших соревнований. До сих пор только два наших дзюдоиста смогли стать победителями этого турнира. В 2007 году чемпионом стал Ниджат Шихализаде, а в 2021-м - Балабей Агаев. Балабей повторил свой результат в весовой категории 60 кг. Мурад выступил хорошо. Думаю, он тоже был близок к тому, чтобы стать чемпионом. В финале боролся правильно. Если бы он сохранил свое преимущество до конца, мог бы выиграть с «шидо». Я считаю, что конечный результат хороший».
Генеральный секретарь Федерации дзюдо Азербайджана Рашад Расуллу согласился с мнением тренерского штаба: «Мы оцениваем итоги соревнования как хорошие. Последний раз мы добились такого результата в 2007 году. И вот спустя 16 лет мы получили комплект медалей в Париже. Надо учесть также, что по разным причинам не смогли принять участие в этом престижном соревновании лидеры команды. Главное - повторить этот результат на чемпионате мира и Олимпиаде. Нельзя расслабляться, необходимо продолжать упорно работать».
Сейчас, по словам Рашада Расуллу, основная работа должна быть направлена на подготовку к летним Олимпийским играм, которые также пройдут в Париже. В намерениях руководства команды завоевать не менее 7 лицензий для мужской сборной. Поскольку женская команда находится еще на стадии формирования, пока ожидается получение только двух лицензий.
Национальная команда Азербайджана, завоевавшая три медали на парижском турнире, заняла четвертое место в командном зачете, оставив позади сборные Южной Кореи, Израиля, Японии, Монголии, Бразилии и Германии. Первое же место в медальном зачете за Францией. Нидерланды и Грузия соответственно на втором и третьем местах.
Плеяда новых тренеров
В настоящее время Федерация дзюдо Азербайджана реализует программу сертификации тренеров по дзюдо. Итоговый курс сертифицированной тренерской программы проходит под эгидой Академии международной федерации дзюдо. 79 наставникам предстоит сдать экзамены на получение сертификата, в связи с чем в Баку прибыли глава судейского комитета международной федерации Даниэль Ласкау, а также десять экспертов академии.
Даниэль Ласкау во время тренингов отметил, что азербайджанское дзюдо отличает высокая техника и что сборная Азербайджана занимает одно из ведущих мест в мировой иерархии.