GÖZƏGÖRÜNMƏZ MÜHARİBƏ
İsraillə ABŞ-ın tarix boyu keçirdikləri ən miqyaslı birgə hərbi təlim – «Juniper Oak 2023.2» yanvarın 26-da başa çatıb. Təlimdə təxminən 6400 amerikalı və 1100 israilli hərbçi iştirak edib. Manevrlərə 142 təyyarə, o cümlədən «B-52» strateji bombardmaçıları, «F-35» və «F/A-18 Hornet» qırıcıları, «MQ-9 Reaper» pilotsuz uçuş aparatları, ABŞ-dan aviasiya hücum qrupu da daxil olmaqla 6 hərbi gəmi və İsraildən daha 6 gəmi cəlb olunmuşdu.
Xüsusi mesaj verən təlim
Təlim İrana mesaj kimi qiymətləndirilsə də, Amerika rəsmiləri atışlar zamanı İran və ya digər düşmənlərə aid hədəflərin maketlərindən istifadə olunmadığını bildirirlər. ABŞ və İsraildən olan hərbi nümayəndələr deyirlər ki, «Juniper Oak 23.2» konkret hədəflərə qarşı atıla biləcək addımların deyil, tərəflərin operativ bir araya gələ bilmə bacarıqlarının ölçülməsi təlimi idi.
ABŞ rəsmisi yerli KİV-ə açıqlamasında bildirib ki, təlim konkret ölkələrə qarşı keçirilməyib, lakin İran kimi regional düşmənlər onu diqqətdən kənarda qoymayacaqlar. «Təlimin miqyası  bir sıra ssenariləri əhatə edir və İran ondan müəyyən nəticələr çıxara bilər», - deyə adının açıqlanmasını istəməyən məmur «NBC News»a bildirib.
İsrailə məxsus «Kanal 12» isə mənbəsini açıqlamadan xəbər verir ki, təlimlərin bir hissəsində Amerika bombardmançıları İranın nüvə obyektlərinin maketinə də zərbələr endirib.
İsrailin Müdafiə Ordusundan bildiriblər ki, «Juniper Oak 2023.2» qarşıdakı ildə Amerika hərbçiləri ilə birgə keçirilməsi planlaşdırılan təlimlərin yalnız birincisidir.
Elə həmin gün (26 yanvar) Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin rəhbəri Uilyam Börns İsrailə səfər edib, orada MOSSAD-a rəhbərlik edən David Barnea ilə görüşüb. Səfərin tərəflərin İrana qarşı hazırladıqları «proksi müharibə» ilə bağlı olduğu istisna edilmir. Təsadüf deyil ki, Tehran bu səfəri son dərəcə ehtiyatla qarşılayıb.
Hələ noyabrla SAXAL ilə Amerika hərbçiləri silsilə hava təlimləri keçirmiş, bu zaman İrana və onun regional «proksi qrup»larına zərbələrin endirilməsi sınaqdan keçirilmişdi. O zaman SAXAL rəhbəri Aviv Koxavi bildirmişdi ki, onların Yaxın Şərqdə amerikalı hərbçilərlə birgə fəaliyyəti «əhəmiyyətli dərəcədə genişləndiriləcək».
Zərbə mübadiləsi
İsrail ordusu təlimlə yanaşı, Cenindəki qaçqın düşərgəsi ətrafında İranla bağlı «Əl-Əqsa şəhidləri briqadası» yaraqlılarına qarşı son dövrlərin ən miqyaslı hərbi əməliyyatını da keçirib. Nəticədə, ən azı 9 fələstinli dünyasını dəyişib. Məlumata görə, öldürülənlərin əksəriyyəti yaraqlılardır.
Görünən odur ki, İran «proksi»ləri mesajı qəbul edib. Hər halda, artıq təlimlərin başa çatmasının səhəri günü – yanvarın 27-də İsrailin cənubuna ard-arda raket zərbələri endiriblər. Maraqlıdır ki, Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə qarşı terror aktı da yanvarın 27-si baş verib.
İsrail isə öz növbəsində, Qəzzaya raket zərbələri endirib. Bundan sonra regionda vəziyyət o qədər qarışıb ki, İsrailin Hava Hücumundan Müdafiə sistemləri Qəzzadan yeni hücumların ola biləcəyinə dair bir neçə xəbərdarlıq siqnalı verib.
Regional gərginlik fonunda Qüdsdə terrorçuların fəallığı artıb. Yanvarın 28-də 13 yaşlı fələstinli şəhərin şərqində yerləşən Silvan rayonunda odlu silahdan atəş açaraq, 2 nəfəri ağır yaralayıb. Hadisə daha bir fələstinlinin Qüdsün Neve Yakov məhəlləsində sinaqoqa hücumundan 1 sutka keçməmiş baş verib. Həmin hücum nəticəsində isə 7 nəfər ölüb, 10-dək insan yaralanıb.
Yanvarın 29-da artıq İranın özünə zərbələr endirilib. Yerli KİV xəbər verir ki, ölkə ərazisinə çoxsaylı hava hücumu olub. Söhbət İsfahandakı sursat istehsal edən mərkəzlərdən birinə edilmiş dron hücumundan gedir. Bununla yanaşı, Şərqi Azərbaycan əyalətinin Şahid-Səlimi şəhərində mühərrik yağı istehsal edən nəhəng zavodda yanğın da baş verib. Eyni zamanda İran ərazisindəki hərbi anbar və sursat istehsal edən mərkəzin də dron hücumlarına məruz qaldığı bildirilir.
Partlayışların səsi Tehranda belə, eşilidib. Şahidlərin sözlərinə görə, bundan sonra İran paytaxtının səmasına təyyarələr qaldırılıb. Yerli sakinlər Tehranda hökumət binalarına hücumların olduğunu bildirirlər.
Hələlik bu hadisələrə görə məsuliyyəti üzərinə götürən olmayıb. Lakin müxtəlif mənbələr baş verənlərin İsraillə əlaqəli qruplaşmalar ola biləcəyini düşünür. Bəlkə də söhbət İraqın şimalında, kürd muxtariyyətində yerləşən hərbi-siyasi qrupların işidir. Onların qonşu İranın ərazisində əməliyyatlar keçirmək üçün yaxşı infrastruktura, əlverişli və rahat əməliyyat meydançasına malik olduqları məlumdur.
Bu hücumlardan dərhal sonra İranın BMT-dəki nümayəndəsi Əmir Səid İravani bildirib ki, əldə olunmuş məlumatlar «bu təcavüz cəhdinə görə məsuliyyəti məhz İsrailin daşıdığını göstərir». Onun sözlərinə görə, İran «İsraildən gələn istənilən təhdidə və qanunsuz əmələ qəti cavab vermək haqqını özündə saxlayır».
Xatırladaq ki, Tehran hələ ötən il İsraili öz agentləri vasitəsilə İran ərazisinə hücum planlaşdırmaqda ittiham edirdi. İyulda isə İran hökuməti İsrailə işləyən kürd yaraqlılarından ibarət diversiya qrupunun saxlanıldığı haqda məlumat yaymışdı. Məlumatda bildirilirdi ki, qrup İsfahanda «məxfi» müdafiə sənayesi mərkəzini partlatmağı planlaşdırırmış.
Yayılmış versiyalardan birinə görə, İrana zərbələr endirmiş dronlar havaya elə bu ölkənin öz ərazisindən qalxıb.
Hadisədən bir gün əvvəl İsrailin baş naziri Nazirlər Kabinetinin Qüdsdə törədilmiş terror aktına həsr olunmuş iclasında demişdi: «Bizim cavabımız güclü, ani və dəqiq olacaq. Kim bizə zərər verirsə, biz onlara da, onlara kömək edənlərə də zərər verəcəyik».
İsrailin «qırmızı xət»ləri
Baş nazir «onlara kömək edənlər» dedikdə, yalnız İran «proksi»lərini deyil, İranla hərbi-texniki sahədə əlaqələri olan dövlətləri də nəzərdə tuta bilər. Təl-Əvivdə Moskva-Tehran əməkdaşlığını diqqətlə izləyirlər və bu mənada, onlar İranın Rusiyadan «Su-35» qırıcıları alması ilə bağlı razılaşmaya son dərəcə həssas yanaşırlar.
Bu yaxınlarda İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasında telefon danışığı olub və səbəb bəlkə də elə İsrailin Moskva ilə Tehranın hərbi-siyasi yaxınlığından narahatlıq keçirməsidir. Netanyahu Putinlə söhbətinin bəzi detallarını Fransanın «La Chaîne Info» telekanalına müsahibəsində açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, tərəflər «bir-birini narahat etməmək», «bir-birinin işlərinə qarışmamaq» haqda razılığa gəlib. «Əvvəlcə mən Putinə dedim ki, «baxın, bizim seçimimiz var: qarşıdurmaya da gedə bilərik, ümumi dil də tapa bilərik. İsrail sərbəst hərəkət edir… Biz sənin Suriyadakı işlərinə qarışmırıq, sən isə bizə narahatlıq yaratmırsan», - deyə baş nazir bildirib.
İsrailin Yaxın Şərqlə bağlı niyyətlərindən də danışan Netanyahu bildirib ki, İran Suriya ərazisinə, İsraillə sərhədə ordu yerləşdirməyi planlaşdırır. Baş nazirin fikrincə, Tehran, ümumiyyətlə, yəhudi dövlətini məhv etmək istəyir. Bu mənada, o, Rusiya prezidentindən israillilərin iranlılarla qarşıdurmasına mane olmamasını istəyib. Əvəzində, İsrail Rusiyanın Suriya ərazisindəki fəaliyyətinə müdaxilə etməyəcək: «Biz bir-birimizə narahatlıq yaratmamaq qərarına gəldik. Hərə öz işini görsün».
Fransa prezidenti Emmanuel Makron ilə danışıqlar zamanı isə Netanyahu İsrailin İrana qarşı gizli əməliyyatlarının sonda başqa dövlətlərin, o cümlədən Ukraynanın da işinə yaradığını deyib. Burada söhbət, şübhəsiz ki, İranın Suriya ərazisində dron və reaktiv raket istehsalı məqsədilə yaratdığı infrastrukturun məhv edilməsindən gedir.
Maraqlıdır ki, vəziyyət ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinkenin İsrailə gözlənilən səfəri ərəfəsində gərginləşib. Blinken özü isə İsraildə olarkən açıq şəkildə bildirib ki, Vaşinqton İsrailin İrana qarşı addımlarına aktiv dəstəyi davam etdirəcək.
İsrailin müdafiə naziri Yoav Qalant isə dövlət katibi ilə görüşündə bildirib ki, Təl-Əviv ilə Vaşinqton İranla mübarizənin vacibliyi məsələsində ümumi mövqeyə malikdir. «Biz düşünürük ki, İran nüvə silahına malik olmamalıdır və biz onun regionda həyata keçirdiyi hücumlara göz yummaq fikrində deyilik», - deyə nazir qeyd edib. Qalant deyib ki, iki ölkənin bu yaxınlarda keçirdiyi birgə kompleks təlimlər müdafiə sahəsində əlaqələri yeni səviyyəyə yüksəldib.
Başqasına quyu qazan…
Təl-Əviv ilə Vaşinqton bir ağızdan bildirirlər ki, müdafiə sahəsində regional əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün «mövcud və potensial müttəfiqlərlə birgə işləyəcəklər». Bunu İsrailin müdafiə naziri də təsdiqləyib.
«Potensial müttəfiqlər»lə işləmək niyyəti özünü İsrailin Azərbaycanla sıx əməkdaşlığında aydın şəkildə göstərir. Amerikanın dövlət katibinin İsrailə səfəri başa çatdıqdan sonra bu ölkənin müdafiə naziri azərbaycanlı həmkarı Zakir Həsənova və Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyevə zəng edib. Söhbət zamanı tərəflər son dövrlərdə törədilmiş terror aktlarını qəti şəkildə pisləyib, regional təhlükəsizlik məsələlərini, hərbi-texniki əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə edib.
Son zamanlar baş verənləri nəzərə alsaq, belə təəssürat yaranır ki, İran Bakını məqsədli şəkildə özünün İsraillə apardığı «proksi münaqişə»yə cəlb etməyə çalışır. Başqa sözlə, məqsəd münaqişənin coğrafiyasını genişləndirmək, Azərbaycandakı «proksi»lərinin gücünü artırmaq üçün qeyri-sabitlik zolağı yaratmaqdır. Halbuki Bakı qonşuları ilə hər hansı münaqişəyə cəlb olunmaqdan hər zaman qaçıb. Onun İsraillə münasibətləri isə yalnız ikitərəfli münasibətlərin gündəliyində olan məsələləri əhatə edib. Öz regionlarından kənardakı münaqişələrə cəlb olunmanın nə İsrailə, nə Azərbaycana faydası var.
Lakin indiki şəraitdə bu təhlükə əhəmiyyətli dərəcədə artır. İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna yaxın mətbuatı bu yaxınlarda durmadan «Qüdsə yol Bakıdan keçir» şüarını tirajlayırdı ki, bu da İranın İsraillə bağlı strategiyasında Azərbaycan istiqamətinin əsas istiqamətlərdən sayıldığının göstəricisidir.

Продолжительная прокси-вражда между Израилем и Ираном в последнее время принимает все более ожесточенный характер
26 января завершились самые масштабные в истории израильско-американские военные учения Juniper Oak 2023.2.
Приблизительно 6400 американских и 1100 израильских военнослужащих принимали в них участие. Были задействованы 142 самолета, включая стратегические бомбардировщики B-52, истребители F-35 и F/A-18 Hornet, беспилотники MQ-9 Reaper, шесть боевых кораблей США вместе с авианосной ударной группой и шесть кораблей Израиля.
Учения с подтекстом
Хотя учения рассматривались как послание Ирану, американские официальные лица заявили, что в стрельбах не использовались макеты иранских целей или любого другого противника. Американские и израильские военные представители заявляли, что в Juniper Oak 2023.2 отрабатывали оперативную совместимость сил США и Израиля, а не действия по отношению к конкретным целям.
Официальный представитель США в беседе с американскими СМИ сказал, что учения не были ориентированы на конкретную страну, но региональные противники, такие как Иран, обратят на них внимание. «Масштабы учений относятся к целому ряду сценариев, и Иран может сделать из этого определенные выводы», - цитирует неназванного чиновника NBC News.
В то же время израильский канал 12 сообщил без ссылки на источник, что часть учений включала в себя участие американских бомбардировщиков, нацеленных на смоделированный иранский ядерный объект.
В Армии обороны Израиля говорят, что Juniper Oak 2023.2 стали первыми в серии запланированных на предстоящий год учений с участием американских военных.
В тот же день (26 января) Израиль посетил глава ЦРУ Уильям Бернс, который встречался с руководителем МОССАД Давидом Барнеа. Визит мог иметь отношение к приготовлениям сторон к прокси-войне с Ираном, что с крайней настороженностью было воспринято в Тегеране.
Еще в ноябре ЦАХАЛ и американские военные провели серию совместных воздушных учений, имитирующих удары по Ирану и его региональным прокси-группам.
Тогдашний глава ЦАХАЛ Авив Кохави заявлял, что их деятельность с американскими военными на Ближнем Востоке будет «значительно расширена».
Обмен ударами
Одновременно с учениями израильская армия провела самую крупную за последнее время военную операцию в районе лагеря беженцев в Дженине против боевиков «Бригад мучеников Аль-Аксы», связанных с Ираном. В ходе нее погибли не менее девяти палестинцев. Сообщается, что большинство убитых были боевиками.
Судя по всему, иранские прокси месидж приняли и уже на следующий день после завершения учений - 27 января нанесли серию ракетных ударов по югу Израиля. Примечательно, что теракт в азербайджанском посольстве в Тегеране также произошел 27 января.
Израиль, в свою очередь, нанес ракетные удары по Газе. После них ситуация в регионе накалилась настолько, что израильские ПВО несколько раз сигнализировали о возможности новых атак с территории Газы, поскольку на юге Израиля еще некоторое время раздавались звуки сирен.
Результатом региональной напряженности стала террористическая активность в Иерусалиме. 28 января тринадцатилетний палестинец открыл огонь в районе Сильван в восточной части Иерусалима, в результате которого тяжело ранил двух человек. Это произошло спустя менее суток после нападения другого палестинца на синагогу в иерусалимском квартале Неве Яаков, жертвами которого стали семь человек и еще около десяти были ранены.
29 января был нанесен удар уже по Ирану. Местные СМИ сообщили о многочисленных случаях воздушных атак. Речь идет об атаке дронов на один из центров производства боеприпасов в Исфахане. Помимо этого в городе Шахид-Салими в провинции Восточный Азербайджан загорелся крупный завод моторных масел.
Сообщается также, что атаке беспилотников подверглись военный склад и центр по выпуску боеприпасов.
Звуки взрывов были слышны и в Тегеране. По словам очевидцев, в небо над иранской столицей были подняты самолеты. Местные жители говорят, что были атакованы правительственные здания в Тегеране.
Пока никто не взял на себя ответственность за эти события, однако различные источники утверждают, что к ним могут быть причастны группировки, связанные с Израилем. Возможно, это базирующиеся на севере Ирака, в курдской автономии, военно-политические группы с хорошей инфраструктурой и удобным плацдармом для действий на территории соседнего Ирана. Это могут быть также связанные с ними курды, действующие на территории самого Ирана.
Сразу после атак постоянный представитель Ирана при ООН Амир Саид Иравани заявил, что полученные данные указывают на то, что именно Израиль «несет ответственность за эту попытку акта агрессии». По его словам, Иран оставляет за собой право «решительно реагировать на любые угрозы или неправомерные действия» Израиля.
В прошлом году Тегеран также обвинял Израиль в планировании атак с использованием своих агентов на иранской территории. В июле иранские власти сообщали, что арестовали диверсионную группу, состоящую из курдских боевиков, работающих на Израиль, которые планировали взорвать «секретный» центр оборонной промышленности в Исфахане.
Согласно распространенным версиям, запуск беспилотных летательных аппаратов был осуществлен с территории самого Ирана.
За день до этого премьер-министр Израиля на заседании Кабмина, посвященном терактам в Иерусалиме, заявил: «Наш ответ будет сильным, быстрым и точным. Кто попытается навредить нам - мы навредим им и всем, кто им помогает».
«Красные линии» Израиля
Говоря «всем, кто им помогает», израильский премьер мог иметь в виду не только иранские прокси, но и государства, имеющие дело с Ираном в военно-технической сфере. В Израиле пристально следят за сотрудничеством Москвы и Тегерана в этом плане и крайне настороженно относятся к сделке по приобретению Тегераном российских истребителей Су-35.
Обеспокоенность Израиля военно-политическим сближением Москвы и Тегерана могла послужить причиной телефонного разговора премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху с президентом России Владимиром Путиным. Его некоторые детали израильский премьер раскрыл в интервью французскому телеканалу La Chaîne Info. По его словам, страны решили «оставить друг друга в покое» и не вмешиваться в действия друг друга. «Изначально я сказал Путину: «Смотри, у нас есть выбор: мы можем идти к конфронтации или можем найти общий язык. Израиль действует свободно… Мы не вмешиваемся в твои действия в Сирии, а ты оставляешь нас в покое», - сказал он.
Говоря о намерениях Израиля на Ближнем Востоке, Нетаньяху подчеркнул, что Иран собирается создать армию и расположить ее на территории Сирии рядом с израильской границей. Также он заявил, что Иран хочет уничтожить еврейское государство. И предложил российскому президенту не препятствовать израильтянам в конфронтации с иранцами. Взамен Израиль не будет вмешиваться в действия РФ на территории Сирии. «Мы решили оставить друг друга в покое, каждый со своей стороны», - подытожил политик.
В разговоре же с президентом Франции Эмманюэлем Макроном Нетаньяху заявил, что израильские тайные операции против Ирана в конечном счете помогают и другим странам, в том числе Украине. Очевидно, подразумевая подрыв созданной Ираном инфраструктуры на территории Сирии по производству беспилотников и реактивных ракет.
Примечательно, что обострение ситуации произошло накануне ожидаемого визита в Израиль госсекретаря США Энтони Блинкена.
Сам Блинкен, находясь в Израиле, отчетливо дал понять, что Вашингтон будет продолжать активную поддержку Израиля в его действиях против Ирана.
В свою очередь министр обороны Израиля Йоав Галант на встрече с госсекретарем заявил, что Израиль и США придерживаются общей позиции относительно необходимости борьбы с Ираном.
«Мы едины во мнении о том, что Иран не должен иметь ядерное оружие и что мы не потерпим его атак в регионе», - отметил глава израильского Минобороны. И сказал, что комплексные учения, недавно проведенные двумя странами, вывели оборонные связи на новый уровень.
Кто роет яму другому…
Тель-Авив и Вашингтон заявляют, что будут работать вместе с «существующими и потенциальными союзниками» для развития регионального сотрудничества в области обороны. Об этом, в частности, сообщил израильский министр обороны.
Намерение работать с «потенциальными союзниками» наиболее явственно прослеживается на примере тесного сотрудничества Израиля и Азербайджана. После отъезда американского госсекретаря министр обороны Израиля позвонил своему азербайджанскому коллеге Закиру Гасанову и главе Госпогранслужбы Эльчину Гулиеву. В ходе бесед стороны решительно осудили террористические акты последнего времени, обсудили вопросы региональной безопасности и перспективы военно-технического сотрудничества. С учетом происходящих в последнее время событий складывается впечатление, что Иран намеренно вовлекает Баку в свой прокси-конфликт с Израилем. При этом ставится задача по расширению географии конфликта, созданию пояса дестабилизации для усиления влияния своих прокси в Азербайджане.
Баку всегда дистанцировался от попыток втянуть его в любую конфронтацию против своих соседей. Его отношения с Израилем не преследовали цели, выходящие за рамки двусторонней повестки. Ни Израилю, ни Азербайджану нет какой-либо выгоды от ввязывания в конфликты за пределами своих регионов.
Однако в нынешних условиях такая опасность существенно возрастает. Не так давно иранские СМИ, близкие к КСИР, тиражировали лозунг «Дорога в Иерусалим ведет через Баку», что может быть красноречивым подтверждением того, что в иранской стратегии в отношении Израиля азербайджанскому направлению отводится одна из ключевых ролей.