GÖZƏGÖRÜNMƏZ MÜHARİBƏ
İsraillə ABŞ-ın tarix boyu keçirdikləri ən miqyaslı birgə hərbi təlim – «Juniper Oak 2023.2» yanvarın 26-da başa çatıb. Təlimdə təxminən 6400 amerikalı və 1100 israilli hərbçi iştirak edib. Manevrlərə 142 təyyarə, o cümlədən «B-52» strateji bombardmaçıları, «F-35» və «F/A-18 Hornet» qırıcıları, «MQ-9 Reaper» pilotsuz uçuş aparatları, ABŞ-dan aviasiya hücum qrupu da daxil olmaqla 6 hərbi gəmi və İsraildən daha 6 gəmi cəlb olunmuşdu.
Xüsusi mesaj verən təlim
Təlim İrana mesaj kimi qiymətləndirilsə də, Amerika rəsmiləri atışlar zamanı İran və ya digər düşmənlərə aid hədəflərin maketlərindən istifadə olunmadığını bildirirlər. ABŞ və İsraildən olan hərbi nümayəndələr deyirlər ki, «Juniper Oak 23.2» konkret hədəflərə qarşı atıla biləcək addımların deyil, tərəflərin operativ bir araya gələ bilmə bacarıqlarının ölçülməsi təlimi idi.
ABŞ rəsmisi yerli KİV-ə açıqlamasında bildirib ki, təlim konkret ölkələrə qarşı keçirilməyib, lakin İran kimi regional düşmənlər onu diqqətdən kənarda qoymayacaqlar. «Təlimin miqyası  bir sıra ssenariləri əhatə edir və İran ondan müəyyən nəticələr çıxara bilər», - deyə adının açıqlanmasını istəməyən məmur «NBC News»a bildirib.
İsrailə məxsus «Kanal 12» isə mənbəsini açıqlamadan xəbər verir ki, təlimlərin bir hissəsində Amerika bombardmançıları İranın nüvə obyektlərinin maketinə də zərbələr endirib.
İsrailin Müdafiə Ordusundan bildiriblər ki, «Juniper Oak 2023.2» qarşıdakı ildə Amerika hərbçiləri ilə birgə keçirilməsi planlaşdırılan təlimlərin yalnız birincisidir.
Elə həmin gün (26 yanvar) Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin rəhbəri Uilyam Börns İsrailə səfər edib, orada MOSSAD-a rəhbərlik edən David Barnea ilə görüşüb. Səfərin tərəflərin İrana qarşı hazırladıqları «proksi müharibə» ilə bağlı olduğu istisna edilmir. Təsadüf deyil ki, Tehran bu səfəri son dərəcə ehtiyatla qarşılayıb.
Hələ noyabrla SAXAL ilə Amerika hərbçiləri silsilə hava təlimləri keçirmiş, bu zaman İrana və onun regional «proksi qrup»larına zərbələrin endirilməsi sınaqdan keçirilmişdi. O zaman SAXAL rəhbəri Aviv Koxavi bildirmişdi ki, onların Yaxın Şərqdə amerikalı hərbçilərlə birgə fəaliyyəti «əhəmiyyətli dərəcədə genişləndiriləcək».
Zərbə mübadiləsi
İsrail ordusu təlimlə yanaşı, Cenindəki qaçqın düşərgəsi ətrafında İranla bağlı «Əl-Əqsa şəhidləri briqadası» yaraqlılarına qarşı son dövrlərin ən miqyaslı hərbi əməliyyatını da keçirib. Nəticədə, ən azı 9 fələstinli dünyasını dəyişib. Məlumata görə, öldürülənlərin əksəriyyəti yaraqlılardır.
Görünən odur ki, İran «proksi»ləri mesajı qəbul edib. Hər halda, artıq təlimlərin başa çatmasının səhəri günü – yanvarın 27-də İsrailin cənubuna ard-arda raket zərbələri endiriblər. Maraqlıdır ki, Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə qarşı terror aktı da yanvarın 27-si baş verib.
İsrail isə öz növbəsində, Qəzzaya raket zərbələri endirib. Bundan sonra regionda vəziyyət o qədər qarışıb ki, İsrailin Hava Hücumundan Müdafiə sistemləri Qəzzadan yeni hücumların ola biləcəyinə dair bir neçə xəbərdarlıq siqnalı verib.
Regional gərginlik fonunda Qüdsdə terrorçuların fəallığı artıb. Yanvarın 28-də 13 yaşlı fələstinli şəhərin şərqində yerləşən Silvan rayonunda odlu silahdan atəş açaraq, 2 nəfəri ağır yaralayıb. Hadisə daha bir fələstinlinin Qüdsün Neve Yakov məhəlləsində sinaqoqa hücumundan 1 sutka keçməmiş baş verib. Həmin hücum nəticəsində isə 7 nəfər ölüb, 10-dək insan yaralanıb.
Yanvarın 29-da artıq İranın özünə zərbələr endirilib. Yerli KİV xəbər verir ki, ölkə ərazisinə çoxsaylı hava hücumu olub. Söhbət İsfahandakı sursat istehsal edən mərkəzlərdən birinə edilmiş dron hücumundan gedir. Bununla yanaşı, Şərqi Azərbaycan əyalətinin Şahid-Səlimi şəhərində mühərrik yağı istehsal edən nəhəng zavodda yanğın da baş verib. Eyni zamanda İran ərazisindəki hərbi anbar və sursat istehsal edən mərkəzin də dron hücumlarına məruz qaldığı bildirilir.
Partlayışların səsi Tehranda belə, eşilidib. Şahidlərin sözlərinə görə, bundan sonra İran paytaxtının səmasına təyyarələr qaldırılıb. Yerli sakinlər Tehranda hökumət binalarına hücumların olduğunu bildirirlər.
Hələlik bu hadisələrə görə məsuliyyəti üzərinə götürən olmayıb. Lakin müxtəlif mənbələr baş verənlərin İsraillə əlaqəli qruplaşmalar ola biləcəyini düşünür. Bəlkə də söhbət İraqın şimalında, kürd muxtariyyətində yerləşən hərbi-siyasi qrupların işidir. Onların qonşu İranın ərazisində əməliyyatlar keçirmək üçün yaxşı infrastruktura, əlverişli və rahat əməliyyat meydançasına malik olduqları məlumdur.
Bu hücumlardan dərhal sonra İranın BMT-dəki nümayəndəsi Əmir Səid İravani bildirib ki, əldə olunmuş məlumatlar «bu təcavüz cəhdinə görə məsuliyyəti məhz İsrailin daşıdığını göstərir». Onun sözlərinə görə, İran «İsraildən gələn istənilən təhdidə və qanunsuz əmələ qəti cavab vermək haqqını özündə saxlayır».
Xatırladaq ki, Tehran hələ ötən il İsraili öz agentləri vasitəsilə İran ərazisinə hücum planlaşdırmaqda ittiham edirdi. İyulda isə İran hökuməti İsrailə işləyən kürd yaraqlılarından ibarət diversiya qrupunun saxlanıldığı haqda məlumat yaymışdı. Məlumatda bildirilirdi ki, qrup İsfahanda «məxfi» müdafiə sənayesi mərkəzini partlatmağı planlaşdırırmış.
Yayılmış versiyalardan birinə görə, İrana zərbələr endirmiş dronlar havaya elə bu ölkənin öz ərazisindən qalxıb.
Hadisədən bir gün əvvəl İsrailin baş naziri Nazirlər Kabinetinin Qüdsdə törədilmiş terror aktına həsr olunmuş iclasında demişdi: «Bizim cavabımız güclü, ani və dəqiq olacaq. Kim bizə zərər verirsə, biz onlara da, onlara kömək edənlərə də zərər verəcəyik».
İsrailin «qırmızı xət»ləri
Baş nazir «onlara kömək edənlər» dedikdə, yalnız İran «proksi»lərini deyil, İranla hərbi-texniki sahədə əlaqələri olan dövlətləri də nəzərdə tuta bilər. Təl-Əvivdə Moskva-Tehran əməkdaşlığını diqqətlə izləyirlər və bu mənada, onlar İranın Rusiyadan «Su-35» qırıcıları alması ilə bağlı razılaşmaya son dərəcə həssas yanaşırlar.
Bu yaxınlarda İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasında telefon danışığı olub və səbəb bəlkə də elə İsrailin Moskva ilə Tehranın hərbi-siyasi yaxınlığından narahatlıq keçirməsidir. Netanyahu Putinlə söhbətinin bəzi detallarını Fransanın «La Chaîne Info» telekanalına müsahibəsində açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, tərəflər «bir-birini narahat etməmək», «bir-birinin işlərinə qarışmamaq» haqda razılığa gəlib. «Əvvəlcə mən Putinə dedim ki, «baxın, bizim seçimimiz var: qarşıdurmaya da gedə bilərik, ümumi dil də tapa bilərik. İsrail sərbəst hərəkət edir… Biz sənin Suriyadakı işlərinə qarışmırıq, sən isə bizə narahatlıq yaratmırsan», - deyə baş nazir bildirib.
İsrailin Yaxın Şərqlə bağlı niyyətlərindən də danışan Netanyahu bildirib ki, İran Suriya ərazisinə, İsraillə sərhədə ordu yerləşdirməyi planlaşdırır. Baş nazirin fikrincə, Tehran, ümumiyyətlə, yəhudi dövlətini məhv etmək istəyir. Bu mənada, o, Rusiya prezidentindən israillilərin iranlılarla qarşıdurmasına mane olmamasını istəyib. Əvəzində, İsrail Rusiyanın Suriya ərazisindəki fəaliyyətinə müdaxilə etməyəcək: «Biz bir-birimizə narahatlıq yaratmamaq qərarına gəldik. Hərə öz işini görsün».
Fransa prezidenti Emmanuel Makron ilə danışıqlar zamanı isə Netanyahu İsrailin İrana qarşı gizli əməliyyatlarının sonda başqa dövlətlərin, o cümlədən Ukraynanın da işinə yaradığını deyib. Burada söhbət, şübhəsiz ki, İranın Suriya ərazisində dron və reaktiv raket istehsalı məqsədilə yaratdığı infrastrukturun məhv edilməsindən gedir.
Maraqlıdır ki, vəziyyət ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinkenin İsrailə gözlənilən səfəri ərəfəsində gərginləşib. Blinken özü isə İsraildə olarkən açıq şəkildə bildirib ki, Vaşinqton İsrailin İrana qarşı addımlarına aktiv dəstəyi davam etdirəcək.
İsrailin müdafiə naziri Yoav Qalant isə dövlət katibi ilə görüşündə bildirib ki, Təl-Əviv ilə Vaşinqton İranla mübarizənin vacibliyi məsələsində ümumi mövqeyə malikdir. «Biz düşünürük ki, İran nüvə silahına malik olmamalıdır və biz onun regionda həyata keçirdiyi hücumlara göz yummaq fikrində deyilik», - deyə nazir qeyd edib. Qalant deyib ki, iki ölkənin bu yaxınlarda keçirdiyi birgə kompleks təlimlər müdafiə sahəsində əlaqələri yeni səviyyəyə yüksəldib.
Başqasına quyu qazan…
Təl-Əviv ilə Vaşinqton bir ağızdan bildirirlər ki, müdafiə sahəsində regional əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün «mövcud və potensial müttəfiqlərlə birgə işləyəcəklər». Bunu İsrailin müdafiə naziri də təsdiqləyib.
«Potensial müttəfiqlər»lə işləmək niyyəti özünü İsrailin Azərbaycanla sıx əməkdaşlığında aydın şəkildə göstərir. Amerikanın dövlət katibinin İsrailə səfəri başa çatdıqdan sonra bu ölkənin müdafiə naziri azərbaycanlı həmkarı Zakir Həsənova və Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyevə zəng edib. Söhbət zamanı tərəflər son dövrlərdə törədilmiş terror aktlarını qəti şəkildə pisləyib, regional təhlükəsizlik məsələlərini, hərbi-texniki əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə edib.
Son zamanlar baş verənləri nəzərə alsaq, belə təəssürat yaranır ki, İran Bakını məqsədli şəkildə özünün İsraillə apardığı «proksi münaqişə»yə cəlb etməyə çalışır. Başqa sözlə, məqsəd münaqişənin coğrafiyasını genişləndirmək, Azərbaycandakı «proksi»lərinin gücünü artırmaq üçün qeyri-sabitlik zolağı yaratmaqdır. Halbuki Bakı qonşuları ilə hər hansı münaqişəyə cəlb olunmaqdan hər zaman qaçıb. Onun İsraillə münasibətləri isə yalnız ikitərəfli münasibətlərin gündəliyində olan məsələləri əhatə edib. Öz regionlarından kənardakı münaqişələrə cəlb olunmanın nə İsrailə, nə Azərbaycana faydası var.
Lakin indiki şəraitdə bu təhlükə əhəmiyyətli dərəcədə artır. İranın İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna yaxın mətbuatı bu yaxınlarda durmadan «Qüdsə yol Bakıdan keçir» şüarını tirajlayırdı ki, bu da İranın İsraillə bağlı strategiyasında Azərbaycan istiqamətinin əsas istiqamətlərdən sayıldığının göstəricisidir.

On January 26, Israel and the US finished the largest ever joint military exercise, Juniper Oak 23.2. The event included approximately 6,400 American and 1,100 Israeli troops. In addition, there were 142 aircraft, including strategic bombers B-52, fighters F-35 and F/A-18 Hornet, drones MQ-9 Reaper, six US warships together with an aircraft carrier strike group and six Israeli ships.
Contextual exercise
Although the exercise was seen as a message to Iran, US officials stated that they did not use any mock-up targets assuming Iran or any other adversary. US and Israeli military officials stated that Juniper Oak 23.2 practised interoperability between U.S. and Israeli forces, rather than actions against specific targets.
A US official speaking to the US media said the exercise was not country-specific, but that regional adversaries such as Iran would take notice. "The scale of the exercise refers to a range of scenarios, and Iran may draw some conclusions from this," the unnamed official was quoted by NBC News as saying.
At the same time, Israel's Channel 12 reported, without citing the source, that part of the exercise involved US bombers targeting a simulated Iranian nuclear facility.
The Israel Defense Forces stated that Juniper Oak 23.2 was the first in a series of exercises planned for the coming year involving the US military.
On the same day, CIA chief William Burns visited Israel and met with MOSSAD chief David Barnea. The visit could have had something to do with the parties' preparations for a proxy war with Iran, which was viewed with extreme wariness in Tehran.
Back in November, the IDF and the US military conducted a series of joint air exercises simulating strikes against Iran and its regional proxy groups.
IDF chief Aviv Kochavi then said that their cooperation with the US military in the Middle East would be "significantly expanded".
Exchanging blows
In parallel with the military exercise, the Israeli army conducted its largest military operation in recent times in the Jenin refugee camp area against militants of the Al-Aqsa Martyrs Brigades linked to Iran. At least nine Palestinians were killed in the operation, most of them being reportedly militants.
Apparently, the Iranian proxies accepted the message and launched a series of missile strikes against southern Israel the day after the exercise ended, on January. Notably, the attack on the Azerbaijani embassy in Tehran also took place on January 27.
In response, Israel launched rocket attacks against Gaza. This made the regional situation so tense that Israeli air defence units signalled several times about the possibility of additional attacks from Gaza, as sirens sounded in southern Israel for some time after the incident.
Regional tension also resulted in terrorist activity in Jerusalem. On January 28, a 13-year-old Palestinian teenager opened fire in the Silwan neighbourhood of eastern Jerusalem, seriously injuring two people. This happened less than a day after another Palestinian attack on a synagogue in Jerusalem's Neve Ya'akov neighbourhood, killing seven people and injuring almost 10 others.
Iran suffered an attack on January 29. Local media reported numerous incidents of aerial attacks, including with drones targeting one of the munitions plants in Isfahan. Also, a large motor oil plant caught fire in the city of Shahid Salimi in East Azerbaijan Province.
Reportedly, a military warehouse and an ammunition production facility were also attacked by drones.
Sounds of explosions were also heard in Tehran. According to the eyewitness accounts, there were military aircraft flying over the Iranian capital. Locals claim attacks on the government buildings in Tehran.
So far no one has claimed responsibility for these events, but various sources claim that these may be groups affiliated with Israel. For example, political and military groups based in northern Iraq, in the Kurdish autonomy, with a good infrastructure and a convenient base of operations in neighbouring Iran. It could also be affiliated Kurds operating in Iran.
Immediately after the attacks, Iran's permanent representative to the UN, Amir Saeed Iravani, said the findings indicated that Israel was "responsible for this attempted act of aggression". He said Iran reserves the right to "respond pronouncedly to any threat or wrongdoing" by Israel.
Last year, Tehran also accused Israel of planning attacks using its agents in Iran. In July, the Iranian authorities said they had arrested a sabotage team made up of Kurdish militants working for Israel planning to blow up a "secret" defence industry facility in Isfahan.
According to widespread versions, the drones were launched from Iran.
"Our response will be strong, swift and precise. Whoever tries to hurt us, we will hurt them and all those who help them”, the Israeli Prime Minister said at a cabinet meeting on the terrorist attacks in Jerusalem the day before.
Red lines for Israel
By "all those who help them", the Israeli prime minister could be referring not only to Iranian proxies, but also to states that do business with Iran in the military-technical sphere. Israel is closely following the cooperation between Moscow and Tehran and is extremely wary of the deal that may allow Tehran to acquire Russian Su-35 fighter jets.
Israeli concern over military and political rapprochement between Moscow and Tehran may have prompted a telephone conversation between the Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Russian President Vladimir Putin. Netanyahu revealed some of details of his conversation in his interview with the French television channel La Chaîne Info. He said both countries had decided to "leave each other alone" and not interfere in each other's actions. "I said to Putin straightaway: 'Look, we have a choice: we can go to confrontation or we can find a common ground. Israel acts freely... We don't interfere in your actions in Syria and you leave us alone," Netanyahu said.
Speaking about Israel's intentions in the Middle East, Netanyahu said Iran was going to build an army tht will be placed on Syrian territory near the Israeli border. He added that Iran wanted to destroy the Jewish state. And that he proposed to the Russian president not to prevent the Israelis from confronting the Iranians. In return, Israel will not interfere with Russian actions in Syria. "We have decided to leave each other alone," the politician said.
In his conversation with French President Emmanuel Macron, Netanyahu said that Israeli covert operations against Iran were ultimately helping other countries, including Ukraine. Apparently, he was referring to undermining Iran's drone and missile infrastructure in Syria.
Notably, the escalation came on the eve of the US Secretary of State Anthony Blinken’s  expected visit to Israel.
In Israel, Blinken made it clear that Washington would continue to actively support Israel in its actions against Iran.
Israeli Defence Minister Yoav Galant said during his meeting with the US Secretary of State that Israel and the US had a common position on the need to fight Iran.
"We have a common view that Iran should not have nuclear weapons and that we will not tolerate its attacks in the region," Galant said. He added that the recent comprehensive US-Israel military exercises had brought defence cooperation between the two countries to a new level.
Whoever digs a pit...
Tel Aviv and Washington pledge to work together with "existing and potential allies" to develop regional defence cooperation. This was also said by the Israeli defence minister.
A bright example of this intention to work with "potential allies" is the close cooperation between Israel and Azerbaijan. After the departure of Blinken, Galant called his Azerbaijani counterpart Zakir Hasanov and the head of the Azerbaijan State Border Service Elchin Guliyev. During the talks, the two sides strongly condemned recent terrorist acts, discussed regional security issues and prospects for military-technical cooperation.
Given the recent developments, there is an impression that Iran is deliberately dragging Baku into its proxy conflict with Israel. At the same time, the aim is to expand the geography of the conflict, creating a destabilisation belt to increase the influence of its proxies in Azerbaijan.
Baku has always distanced itself from attempts to draw it into any confrontation against the neighbours. Baku’s relations with Tel Aviv have never gone beyond the bilateral agenda. Neither Israel nor Azerbaijan benefit from becoming involved in conflicts outside their respective regions.
In the current circumstances, however, this danger is increasing significantly. Recently, Iranian media close to the IRGC circulated a slogan ‘The road to Jerusalem leads through Baku’, which may explicitly confirm that Iran views Azerbaijan as a key direction of its strategy towards Israel.