İran ətrafındakı siyasi vəziyyət uzun illərdir «arabir kəskinləşən ləng xroniki böhran” termini ilə tam uzlaşır. Lakin indi o, «bəndin partlaması» prinsipi ilə inkişaf edir və bu, deyəsən, qonşu Ermənistanın rəhbərliyini İran rəhbərliyindən heç də az narahat etmir.
İran və Ermənistan rəhbərliyi arasında son dərəcə yaxın və isti münasibətlər hələ SSRİ dağıldıqdan dərhal sonra qurulub. O zaman Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, Pakistan kimi dövlətlər İrəvanla diplomatik münasibətlər qurmaqdan imtina edibsə, Tehran bu işi qəbahət saymayıb. O, dərhal İrəvanda səfirlik açıb, Ermənistanda çoxtərəfli tərəfdaşlıq qurub, tərəflər hərbi, xüsusi xidmət və digər sahələrdə əməkdaşlığa başlayıb. Doğrudur, sıx siyasi münasibətləri ciddi iqtisadi əlaqələrlə möhkəmləndirmək mümkün olmayıb, amma buna nə Tehranda, nə İrəvanda fikir veriblər. Ötən dövrdə İran liderləri Ermənistana səfərlərdən çəkinsələr də, Ermənistanın ali rəhbərliyi Tehranda kifayət qədər tez-tez peyda olub.
İran ümidlərindən İran şokuna
Çoxları əmindir ki, bu gün İranla Ermənistanın «qucaqlaşması» özünün ən yüksək nöqtəsinə çatıb. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın xanımı, Ermənistanın birinci ledisi statusuna iddialı Anna Akopyan bu günlərdə İrana səfər edib. Formal olaraq o, İrana nüfuzlu qadınların birinci beynəlxalq konqresinə qatılmaq üçün yollanmışdı. Reallıqda isə hədəf başqa idi – Tehran-İrəvan dostluğunun görünməmiş səviyyəyə çatdığının nümayişi.
Səfər boyu islam dininə uyğun geyimdə olan Anna Akopyan ölkənin müqəddəs şəhərlərindən olan Qumda yerləşən Fatimə-i Məsumə türbəsini ziyarət edib, həmçinin İran prezidentinin xanımı Cəmilə Alamolhoda ilə görüşüb. Bu görüşlərdə çətin ki, hansısa ciddi məsələlər müzakirə olunsun, baxmayaraq ki, 44 günlük müharibə zamanı erməni generalların postlardan xanım Akopyanın tələbi ilə çıxarıldığına dair söz-söhbətlər belə, yayılmışdı.
Amma forum iştirakçıları dostluq nümayişini bacarıblar. Bu isə əlbəttə ki, Bakının hiddətinə səbəb olub: bunu necə başa düşək? İranın ən yaxın və dəyərli tərəfdaşı Azərbaycan torpaqlarının işğalda olduğu illərdə oradakı məscidlərdə donuz saxlayanlardır?!
Növbəti «dostluq nümayişi» yanvarın sonlarına təsadüf edib. Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə silahlı hücumdan cəmi bir gün əvvəl erməni kilsəsinin Tehran yeparxiyasının Yeparxiya Şurasının dəvəti ilə Ermənistan parlamentinin Koçaryanın «Hayastan» blokundan olan deputatı Aspram Krpeyan, erməni kilsəsinin «Artsax yeparxiyası»nın başçısı baş keşiş Vrtanes Abramyan və özünü «Dağlıq Qarabağın ombudsmanı» adlandıran Geqam Stepanyan İrana səfər ediblər. Yanvarın 27-də – Azərbaycan səfirliyinə hücumdan bir neçə saat sonra isə onlar erməni diasporunun «Laçın dəhlizinin açılması» tələbi ilə keçirdiyi mitinqə qatılıblar. Söhbət İrana məxsus yük maşınlarının Xankəndiyə gedib-gəldiyi, İran xüsusi xidmət orqanları əməkdaşlarının hərəkət etdiyi dəhlizdən gedir. Üstəlik, belə bir gərgin anda mitinqi təxirə salmaq İran hökumətinin ağlına belə, gəlməyib. Yanvarın 29-da – artıq Azərbaycan səfirliyi əməkdaşlarının təxliyəsindən sonra erməni qonaqlar ziyafətə toplaşıb, burada da Laçın-Xankəndi yolunun «blokadası»ndan danışıblar.
Ermənistanda bütün bunlar, əlbəttə ki, dərin məmnuniyyətlə qarşılanırdı. Orada Azərbaycanla İran arasında tammiqyaslı münaqişənin başlayacağına ümidlər əməlli-başlı artırdı, daha dəqiq desək, ermənilər düşünürdülər ki, bu münaqişə Ermənistanın Qarabağda hərbi revanşına, azad olunmuş torpaqları yenidən ələ keçirməsinə imkan yaradacaq.
Təbii ki, İrəvanda Azərbaycan və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin cavab olaraq keçirdiyi birgə hərbi təlimlərdən də xəbərdar idilər, ekspertlərin İran ordusunun 1970-ci illərin şah dövründən qalmış silahlarla təchiz olunduğu, bu məsələdə Azərbaycan və Türkiyə Silahlı Qüvvələrindən bir neçə nəsil geridə qaldığına dair fikirlərini oxuyurdular. Lakin 44 günlük müharibə ərəfəsində İranın Ermənistana real hərbi dəstək verdiyi dövrlərdə olduğu kimi, indi də bu məlumatları «qulaqardına vururdular». Yeri gəlmişkən, 2022-ci ilin sentyabr döyüşləri zamanı Tehran Ermənistana kəşfiyyat məlumatları da ötürürdü və bunu Ermənistan xarici işlər nazirinin yeni müavini Vaan Kostanyan da ağzından qaçırıb. İrəvanda əmin idilər ki, İran ermənilərin ərazi iştahalarını təmin etmək üçün Azərbaycanla müharibə aparacaq dövlətdir. Moskvanın ermənilərdə yaratdığı məyusluq fonunda bu ümidlər lap yerinə düşürdü. Xatırladaq ki, İrəvanın bütün öyüd-nəsihətlərinə və tələblərinə baxmayaraq, Rusiya Ermənistan tərəfdən münaqişəyə qoşulmağa tələsmir. Odur ki, belə bir vəziyyətdə İranın simasında «yeni ümidlər»in yaranması tam yerinə düşmüşdü.
Amma… yanvarın 29-u gecə naməlum pilotsuz uçuş aparatları İsfahandakı hərbi zavoda zərbələr endirdi. Bu, İrəvanın ümidlərini də yox etdi…
Heç kimin hiss etmədiyi «qırmızı xətt»
İran ətrafında vəziyyətin qəlizləşməsi fonunda problemin hərbi həlli mövzusu daim gündəmdə olub. Rəsmi Tehrana qarşı sanksiyalar tətbiq olunub, mütəmadi olaraq KİV-də və ekspertlər arasında İrana qarşı hərbi əməliyyatlar riski müzakirə edilib, lakin bu, müzakirələrdən o yana keçməyib. Burada bir məşhur fikir yerinə düşür: «Bəli, biz müharibə aparmayacağıq, lakin Tehran buna tam əmin olmamalıdır».
İsfahandakı zavoda raket zərbəsinin endirilməsi isə bir gerçəkliyi aydın şəkildə ortaya çıxarıb: dünənə qədər sadəcə təhlükəli nəzəriyyə sayılan ssenari bu gün reallığa çevrilir. Doğrudur, bu, hələ müharibə demək deyil. ABŞ-ın təyyarə gəmiləri hələ İran sərhədlərinə yaxınlaşmaq əmri almayıb, Tehrana ultimatum verilməyib və strateji bombardmançılar havaya qaldırılmayıb. Amma baş verənlərin «müharibə məşqi», özünəməxsus «hərbi test» olduğuna şübhə yoxdur. Onun nəticələri isə istər Ermənistan, istər İran üçün faciəvi ola bilər. Məlum olub ki, İranın Hava Hücumundan Müdafiə sistemi ölkənin hava məkanını «çağırılmamış qonaqlar»dan müdafiə etmək, strateji obyektləri qorumaq iqtidarında deyil. Bundan başqa, bütün səs-küylü bəyanatlara baxmayaraq, İran ordusu «qisas zərbəsi» endirmək haqda qərar qəbul edə bilməyib, çünki bunun intihar olacağını yaxşı bilir. Tehran «müsəlman küçəsi»ndən də dəstək görməyib – əksər müsəlman paytaxtları İrana zərbələrin endirilməsini «görməməyə» üstünlük verib. Başqa sözlə, Tehranın düşmənləri «qırmızı xətt»i keçib, lakin bunu, demək olar ki, hiss edən olmayıb.
Nəticə: İrəvan qorxub. Həm də çox. İndi orada özünü qorumağa qadir olmayan İranın Ermənistanı «qanadı altına» almayacağını anlamağa başlayırlar. İndi İrəvan onu da anlayır ki, İrana qarşı başlayacaq hərbi əməliyyatlar ehtimalı qorxulu reallığa çevrilir.
Hələlik isə İrana qarşı sanksiyalar getdikcə daha sərt xarakter alacaq. Nəzərə alsaq ki, Tehran bu sanksiyalardan qaçmaq üçün açıq şəkildə Ermənistandan istifadə edir, ABŞ isə belə hallarda sanksiyaların üçüncü dövlətlərə də tətbiq ediləcəyini deyir, İrəvanın qorxmalı olduğu çox şey var.

В Ереване начинают осознавать, что Иран, который не в состоянии защитить себя, вряд ли станет брать под крыло еще и Армению
Политическая ситуация вокруг Ирана в течение долгих лет полностью оправдывала термин «вялотекущий хронический кризис с обострениями». Но теперь она развивается по принципу «прорыв плотины», что, судя по всему, пугает верхушку соседней Армении не меньше, чем руководство самого Ирана.
Весьма близкие и теплые отношения с властями ИРИ у Армении установились с момента распада СССР. Если Турция, Саудовская Аравия, Пакистан отказались от дипломатических отношений с Арменией, то Иран не видел ничего зазорного в этом. Он открыл свое посольство в Ереване и наладил многостороннее партнерство с Арменией, где присутствовали и военная составляющая, и сотрудничество спецслужб, и многое другое. Правда, подвести под тесные политические отношения достаточно внушительный экономический базис никак не получалось, но на это предпочитали не обращать внимания ни в Ереване, ни в Тегеране. Иранские лидеры от визитов в Армению воздерживались, но высшие руководители Армении в Иране появлялись регулярно.
От иранских надежд к иранскому шоку
В настоящее время, уверены многие, политические «обнимашки» ИРИ и Армении достигли своего апогея. Анна Акопян - супруга Никола Пашиняна, претендующая на статус первой леди Армении, отправилась с визитом в Иран. Формально она прибыла на первый международный конгресс влиятельных женщин. В реальности же цель была другой - продемонстрировать беспрецедентный уровень дружбы Тегерана и Еревана.
Анна Акопян, послушно одевшись в соответствии с исламским дресс-кодом, посетила мавзолей Фатимы Мосумы в одном из священных городов Ирана - Куме, а также провела встречу с супругой президента Ирана Джемиле Аламолхода. Вряд ли, конечно, в ходе этих встреч обсуждалось что-то серьезное. Даже на фоне слухов, что во время 44-дневной войны с Азербайджаном армянских генералов смещали с постов по требованию мадам Акопян. Но вот продемонстрировать дружбу у участников форума, без сомнения, получилось. Что вызвало возмущение в Баку: как это понимать? Для Ирана самыми близкими и ценными партнерами оказались те, кто на оккупированных азербайджанских землях держал свиней в мечетях?!
Следующий «всплеск дружбы» пришелся уже на конец января. За день до террористической атаки на посольство Азербайджана в Иран по приглашению Епархиального совета Тегеранской епархии армянской церкви прибыли депутат парламента Армении от кочаряновского блока «Айастан» Аспрам Крпеян, глава «Арцахской епархии» армянской церкви архиепископ Вртанес Абрамян и Гегам Степанян, именующий себя «омбудсменом Нагорного Карабаха». 27 января, через несколько часов после нападения на азербайджанскую дипмиссию, оба приняли участие в митинге армянской диаспоры с требованием «открыть Лачинский коридор». Тот самый коридор, по которому в Ханкенди ездили иранские большегрузы и по которому туда же переправили сотрудников иранских спецслужб. Причем властям ИРИ даже не пришло в голову на фоне общей напряженности в отношениях этот митинг отменить. 29 января, когда уже завершалась эвакуация сотрудников азербайджанской дипмиссии, ереванские гости приняли участие в вечере, где жаловались на мифическую блокаду дороги Лачин-Ханкенди.
В Армении воспринимали все это не просто с глубочайшим удовлетворением. Там на полном серьезе рассчитывали на полномасштабный конфликт между Азербайджаном и ИРИ. Точнее, на то, что подобный конфликт сделает возможным военный реванш Армении в Карабахе и повторную оккупацию ранее освобожденных земель.
Естественно, в Ереване знали об ответных совместных учениях ВС Азербайджана и Турции, читали выкладки экспертов, что иранская армия оснащена оставшимся с шахских времен оружием семидесятых годов и отстает от ВС Азербайджана и Турции не на одно поколение. Но пропускали все это мимо ушей, как и накануне 44-дневной войны, когда Иран оказывал Армении реальную военную поддержку. К слову, помимо прочего, Тегеран предоставлял разведданные и во время сентябрьских боев 2022 года, о чем проговорился новоиспеченный замглавы МИД Армении Ваан Костанян. В Ереване не сомневались: Иран именно та страна, которая будет воевать с Азербайджаном за армянские территориальные аппетиты. Что было бы на фоне нарастающего разочарования поведением Москвы очень ко времени. Несмотря на все увещевания и требования Еревана, РФ не торопится ввязываться в конфликт на стороне Армении. Поэтому появление на этом фоне «новой надежды» в лице Ирана как нельзя кстати.
Но… Неожиданно ночью 29 января неизвестные БПЛА нанесли удар по военному заводу в Исфахане. И это разрушило ереванские надежды.
«Красная линия», которую никто не заметил
На фоне обострения ситуации вокруг Ирана тема военного решения проблемы всплывала регулярно. Против официального Тегерана вводились санкции, периодически в СМИ и экспертном сообществе вспыхивали дискуссии о риске военной операции против Ирана, но дальше разговоров дело не шло. Что очень напоминало сакраментальную фразу: «Да, мы не будем с ними воевать, но не надо, чтобы в Тегеране были в этом слишком уж уверены».
Между тем ракетный удар по заводу в Исфахане не оставляет сомнений: сценарий, который еще вчера считался опасным теоретизированием, сегодня становится реальностью. Да, это еще не война. Авианосные группы США не получили приказа двигаться к берегам ИРИ, Тегерану не предъявлен ультиматум и стратегические бомбардировщики не подняты в воздух. Но это, без сомнения, репетиция войны, этакий своеобразный «милитари-тест». И его результаты могут оказаться катастрофическими и для Армении, и для Ирана. Оказалось, что иранская ПВО не в состоянии «закрыть» воздушное пространство ИРИ от непрошеных гостей и защитить стратегические объекты. Более того, иранская армия, несмотря на все громкие заявления, так и не решилась на «удары возмездия», прекрасно понимая, что это будет самоубийством. Не получил Тегеран и поддержку «мусульманской улицы» - удара по Ирану в большинстве столиц предпочли просто не заметить. Противники Тегерана пересекли «красную линию», но почти никто этого не заметил.
Результат - Ереван всерьез напуган. Там начинают осознавать, что Иран не в состоянии защитить даже себя, так что вряд ли станет брать под крыло еще и Армению. И что военная операция против ИРИ становится пугающей реальностью.
А пока против Ирана будет сжиматься санкционная удавка. И если учесть, что Тегеран открыто использует Армению для обхода санкций, а США предупреждают, что санкции распространяются также на третьи страны, Еревану есть чего бояться.