İran ətrafındakı siyasi vəziyyət uzun illərdir «arabir kəskinləşən ləng xroniki böhran” termini ilə tam uzlaşır. Lakin indi o, «bəndin partlaması» prinsipi ilə inkişaf edir və bu, deyəsən, qonşu Ermənistanın rəhbərliyini İran rəhbərliyindən heç də az narahat etmir.
İran və Ermənistan rəhbərliyi arasında son dərəcə yaxın və isti münasibətlər hələ SSRİ dağıldıqdan dərhal sonra qurulub. O zaman Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, Pakistan kimi dövlətlər İrəvanla diplomatik münasibətlər qurmaqdan imtina edibsə, Tehran bu işi qəbahət saymayıb. O, dərhal İrəvanda səfirlik açıb, Ermənistanda çoxtərəfli tərəfdaşlıq qurub, tərəflər hərbi, xüsusi xidmət və digər sahələrdə əməkdaşlığa başlayıb. Doğrudur, sıx siyasi münasibətləri ciddi iqtisadi əlaqələrlə möhkəmləndirmək mümkün olmayıb, amma buna nə Tehranda, nə İrəvanda fikir veriblər. Ötən dövrdə İran liderləri Ermənistana səfərlərdən çəkinsələr də, Ermənistanın ali rəhbərliyi Tehranda kifayət qədər tez-tez peyda olub.
İran ümidlərindən İran şokuna
Çoxları əmindir ki, bu gün İranla Ermənistanın «qucaqlaşması» özünün ən yüksək nöqtəsinə çatıb. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın xanımı, Ermənistanın birinci ledisi statusuna iddialı Anna Akopyan bu günlərdə İrana səfər edib. Formal olaraq o, İrana nüfuzlu qadınların birinci beynəlxalq konqresinə qatılmaq üçün yollanmışdı. Reallıqda isə hədəf başqa idi – Tehran-İrəvan dostluğunun görünməmiş səviyyəyə çatdığının nümayişi.
Səfər boyu islam dininə uyğun geyimdə olan Anna Akopyan ölkənin müqəddəs şəhərlərindən olan Qumda yerləşən Fatimə-i Məsumə türbəsini ziyarət edib, həmçinin İran prezidentinin xanımı Cəmilə Alamolhoda ilə görüşüb. Bu görüşlərdə çətin ki, hansısa ciddi məsələlər müzakirə olunsun, baxmayaraq ki, 44 günlük müharibə zamanı erməni generalların postlardan xanım Akopyanın tələbi ilə çıxarıldığına dair söz-söhbətlər belə, yayılmışdı.
Amma forum iştirakçıları dostluq nümayişini bacarıblar. Bu isə əlbəttə ki, Bakının hiddətinə səbəb olub: bunu necə başa düşək? İranın ən yaxın və dəyərli tərəfdaşı Azərbaycan torpaqlarının işğalda olduğu illərdə oradakı məscidlərdə donuz saxlayanlardır?!
Növbəti «dostluq nümayişi» yanvarın sonlarına təsadüf edib. Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə silahlı hücumdan cəmi bir gün əvvəl erməni kilsəsinin Tehran yeparxiyasının Yeparxiya Şurasının dəvəti ilə Ermənistan parlamentinin Koçaryanın «Hayastan» blokundan olan deputatı Aspram Krpeyan, erməni kilsəsinin «Artsax yeparxiyası»nın başçısı baş keşiş Vrtanes Abramyan və özünü «Dağlıq Qarabağın ombudsmanı» adlandıran Geqam Stepanyan İrana səfər ediblər. Yanvarın 27-də – Azərbaycan səfirliyinə hücumdan bir neçə saat sonra isə onlar erməni diasporunun «Laçın dəhlizinin açılması» tələbi ilə keçirdiyi mitinqə qatılıblar. Söhbət İrana məxsus yük maşınlarının Xankəndiyə gedib-gəldiyi, İran xüsusi xidmət orqanları əməkdaşlarının hərəkət etdiyi dəhlizdən gedir. Üstəlik, belə bir gərgin anda mitinqi təxirə salmaq İran hökumətinin ağlına belə, gəlməyib. Yanvarın 29-da – artıq Azərbaycan səfirliyi əməkdaşlarının təxliyəsindən sonra erməni qonaqlar ziyafətə toplaşıb, burada da Laçın-Xankəndi yolunun «blokadası»ndan danışıblar.
Ermənistanda bütün bunlar, əlbəttə ki, dərin məmnuniyyətlə qarşılanırdı. Orada Azərbaycanla İran arasında tammiqyaslı münaqişənin başlayacağına ümidlər əməlli-başlı artırdı, daha dəqiq desək, ermənilər düşünürdülər ki, bu münaqişə Ermənistanın Qarabağda hərbi revanşına, azad olunmuş torpaqları yenidən ələ keçirməsinə imkan yaradacaq.
Təbii ki, İrəvanda Azərbaycan və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin cavab olaraq keçirdiyi birgə hərbi təlimlərdən də xəbərdar idilər, ekspertlərin İran ordusunun 1970-ci illərin şah dövründən qalmış silahlarla təchiz olunduğu, bu məsələdə Azərbaycan və Türkiyə Silahlı Qüvvələrindən bir neçə nəsil geridə qaldığına dair fikirlərini oxuyurdular. Lakin 44 günlük müharibə ərəfəsində İranın Ermənistana real hərbi dəstək verdiyi dövrlərdə olduğu kimi, indi də bu məlumatları «qulaqardına vururdular». Yeri gəlmişkən, 2022-ci ilin sentyabr döyüşləri zamanı Tehran Ermənistana kəşfiyyat məlumatları da ötürürdü və bunu Ermənistan xarici işlər nazirinin yeni müavini Vaan Kostanyan da ağzından qaçırıb. İrəvanda əmin idilər ki, İran ermənilərin ərazi iştahalarını təmin etmək üçün Azərbaycanla müharibə aparacaq dövlətdir. Moskvanın ermənilərdə yaratdığı məyusluq fonunda bu ümidlər lap yerinə düşürdü. Xatırladaq ki, İrəvanın bütün öyüd-nəsihətlərinə və tələblərinə baxmayaraq, Rusiya Ermənistan tərəfdən münaqişəyə qoşulmağa tələsmir. Odur ki, belə bir vəziyyətdə İranın simasında «yeni ümidlər»in yaranması tam yerinə düşmüşdü.
Amma… yanvarın 29-u gecə naməlum pilotsuz uçuş aparatları İsfahandakı hərbi zavoda zərbələr endirdi. Bu, İrəvanın ümidlərini də yox etdi…
Heç kimin hiss etmədiyi «qırmızı xətt»
İran ətrafında vəziyyətin qəlizləşməsi fonunda problemin hərbi həlli mövzusu daim gündəmdə olub. Rəsmi Tehrana qarşı sanksiyalar tətbiq olunub, mütəmadi olaraq KİV-də və ekspertlər arasında İrana qarşı hərbi əməliyyatlar riski müzakirə edilib, lakin bu, müzakirələrdən o yana keçməyib. Burada bir məşhur fikir yerinə düşür: «Bəli, biz müharibə aparmayacağıq, lakin Tehran buna tam əmin olmamalıdır».
İsfahandakı zavoda raket zərbəsinin endirilməsi isə bir gerçəkliyi aydın şəkildə ortaya çıxarıb: dünənə qədər sadəcə təhlükəli nəzəriyyə sayılan ssenari bu gün reallığa çevrilir. Doğrudur, bu, hələ müharibə demək deyil. ABŞ-ın təyyarə gəmiləri hələ İran sərhədlərinə yaxınlaşmaq əmri almayıb, Tehrana ultimatum verilməyib və strateji bombardmançılar havaya qaldırılmayıb. Amma baş verənlərin «müharibə məşqi», özünəməxsus «hərbi test» olduğuna şübhə yoxdur. Onun nəticələri isə istər Ermənistan, istər İran üçün faciəvi ola bilər. Məlum olub ki, İranın Hava Hücumundan Müdafiə sistemi ölkənin hava məkanını «çağırılmamış qonaqlar»dan müdafiə etmək, strateji obyektləri qorumaq iqtidarında deyil. Bundan başqa, bütün səs-küylü bəyanatlara baxmayaraq, İran ordusu «qisas zərbəsi» endirmək haqda qərar qəbul edə bilməyib, çünki bunun intihar olacağını yaxşı bilir. Tehran «müsəlman küçəsi»ndən də dəstək görməyib – əksər müsəlman paytaxtları İrana zərbələrin endirilməsini «görməməyə» üstünlük verib. Başqa sözlə, Tehranın düşmənləri «qırmızı xətt»i keçib, lakin bunu, demək olar ki, hiss edən olmayıb.
Nəticə: İrəvan qorxub. Həm də çox. İndi orada özünü qorumağa qadir olmayan İranın Ermənistanı «qanadı altına» almayacağını anlamağa başlayırlar. İndi İrəvan onu da anlayır ki, İrana qarşı başlayacaq hərbi əməliyyatlar ehtimalı qorxulu reallığa çevrilir.
Hələlik isə İrana qarşı sanksiyalar getdikcə daha sərt xarakter alacaq. Nəzərə alsaq ki, Tehran bu sanksiyalardan qaçmaq üçün açıq şəkildə Ermənistandan istifadə edir, ABŞ isə belə hallarda sanksiyaların üçüncü dövlətlərə də tətbiq ediləcəyini deyir, İrəvanın qorxmalı olduğu çox şey var.

Yerevan is beginning to realise that Iran, unable to defend itself, is unlikely to take care of Armenia
For many years, the political situation in and around Iran could have been described as a low-intensity chronic crisis with escalations. But now it is developing super quick, as if a dam broke. This apparently frightens the leadership of neighbouring Armenia as much as it frightens Iran's own leadership.
Armenia has had very close and warm relations with the Iranian authorities since the collapse of the USSR. Whereas Turkey, Saudi Arabia and Pakistan have renounced diplomatic relations with Armenia, Iran has seen no shame in doing so. It opened its embassy in Yerevan and established a multilateral partnership with Armenia, which included a military component as well as cooperation between special services and much more. It is true that it has been impossible to build these political relations upon a sufficiently impressive economic foundation. But both Yerevan and Tehran have preferred to ignore this factor. Iranian leaders refrained from visiting Armenia, but Armenia's top leaders appeared in Iran regularly.
From Iranian hopes to Iranian shock
Many believe that the political relations between Iran and Armenia has reached its climax. Anna Hakopian, the wife of Nikol Pashinian, who claims to be Armenia's first lady, has travelled to Iran. Officially, she intended to join the first international congress of influential women. In reality, however, the goal was to demonstrate the unprecedented level of friendship between Tehran and Yerevan.
Anna Hakopian, dressed in line with the Islamic dress code, visited Fatimah Mosuma's mausoleum in one of Iran's holy cities, Qom, and had a meeting with the spouse of Iranian President Jamileh Alamolhoda. It is unlikely that the ladies discussed anything serious during these meetings. Even amid the rumours of dismissal of Armenian generals at the request of Madame Hakopian during the 44-day war between Azerbaijan and Armenia. However, the forum participants undoubtedly succeeded in demonstrating their friendship. This caused outrage in Baku. Does it mean that those who kept pigs in mosques in the occupied Azerbaijani lands become the closest and most valuable partners of Iran?!
The next manifestation of friendship was observed at the end of January. The day before the terrorist attack on the Azerbaijani embassy in Iran, an Armenian MP from Robert Kocharian’s bloc Hayastan, Asprum Krpeyan, the head of the Artsakh Diocese of the Armenian Church, Archbishop Vrtanes Abramian and Gegham Stepanian, the so-called Ombudsman of Nagorny Garabagh visited Iran at the invitation of the Diocesan Council of the Tehran Diocese of the Armenian Church. On January 27, hours after the attack on the Azerbaijani diplomatic mission, both took part in the rally organised by the Armenian diaspora, demanding the opening of the Lachin corridor. It is the same corridor Iranian heavy goods vehicles and Iranian special service officers used to travel to Khankendi. Remarkably, Iranian authorities did not even bother to cancel the rally amid general tension in relations. On January 29, as the evacuation of the Azerbaijani diplomatic mission was nearing completion, guests from Yerevan joined a soiree complaining about the mythical blockade of the Lachin-Khankendi road.
Apparently, Armenia was particularly pleased with the development. After all, they were seriously expecting a full-scale conflict between Azerbaijan and Iran, hoping that it would reverse the current situation and ensure Armenia’s military revenge in Garabagh with the reoccupation of lands.
It is true that Yerevan was aware of the retaliatory joint military exercises between the Azerbaijani and Turkish armies, analytical memos on the poor state of the Iranian army equipped with weapons left over from the Shah period, lagging behind the Azerbaijani and Turkish armies by more than a generation. But they did not pay any attention to this. Nor did they heed the developments right before the 44-day war, when Iran provided real military support to Armenia. Incidentally, among other things, Tehran also provided intelligence during the September 2022 skirmish, as disclosed by the Armenian deputy foreign minister Vahan Kostanian. Yerevan was in no doubt that Iran was the country that would wage war against Azerbaijan over Armenian territorial appetites. That would be a very timely move amid the growing frustration with Moscow's behaviour. Despite Yerevan's exhortations and demands, Russia is in no hurry to get involved in the conflict siding with Armenia. Therefore, the emergence of Iran as a ‘new hope’ was most welcome.
But... Unexpectedly, on the night of January 29, unidentified UAVs hit a military factory in Isfahan. And this dashed Yerevan's hopes.
The red line that no one noticed
The military solution to the problem has regularly surfaced amid the worsening of situation around Iran. There were sanctions imposed on Tehran, occasional discussions about the risk of a military operation against Iran in the media and the expert community. That’s it! The whole idea would boil down to ‘Yes, we ain’t gonna war with Tehran, but they better not be too confident about it’.
Meanwhile, the missile attack on the Isfahan plant leaves no doubt that the scenario that would seem dangerous even theoretically is now becoming a reality. It is not war yet. The US aircraft carriers have not been ordered to move to Iranian shores; there are no strategic bombers in the sky. Nor has Tehran received an ultimatum. But it is undoubtedly a major rehearsal, a kind of militaristic test. Its results could prove disastrous for both Armenia and Iran. Iranian air defense systems have failed to defend their airspace from uninvited guests and strategic facilities. Moreover, the Iranian army, despite all the loud statements, did not dare to conduct retaliatory strikes, realising very well that it would be suicidal. Nor did Tehran get the support of the Muslim community, for the strike on Iran was simply ignored in most capitals. Tehran's opponents crossed the red line, but hardly anyone noticed.
As a result Yerevan is seriously frightened. It is beginning to realise that Iran cannot even defend itself. It is unlikely that it takes care of Armenia either. A military operation against Iran is becoming a frightening reality.
Meanwhile, the sanctions against Iran will be tightened. Given that Tehran is openly using Armenia to circumvent sanctions amid Washington’s warning of sanctions applying to third countries as well, Yerevan has much to fear.