Azərbaycanda özəlləşdirməyə hazırlıq çərçivəsində iri dövlət müəssisələrinin əmlaklarının kapitallaşdırılması artırılır
Yaxın gələcəkdə Azərbaycanda mülkiyyətin dövlətsizləşdirilməsinin daha bir mərhələsi həyata keçirilə bilər. Bu, iqtisadiyyatın strateji sahələrini –
enerji, telekommunikasiya, kommunal xidmətləri, həmçinin bir sıra iri sənaye və infrastruktur obyektlərini əhatə edəcək. Ötən ilin yekunlarına həsr olunmuş forumda dövlət əmlak xidmətinin və İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndələri iri dövlət əmlakının idarə olunmasının səmərəliliyinin artırılması və onların özəlləşdirilməsi perspektivlərindən bəhs ediblər.
Keçmiş səhvlərdən nəticə çıxarmaq
Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən qısa müddət sonra, yəni 1995-ci ildə başlanılmış dövlət əmlakının genişmiqyaslı özəlləşdirilməsinin birinci mərhələsi ölkədə təkcə istehsalın artmasına deyil, həm də sahibkarlar sinfinin formalaşmasına, həmçinin iqtisadiyyatda özəl sektorun payının artmasına səbəb olmuşdu.
Xatırladaq ki, həmin dövrdə əsasən kiçik obyektlər özəlləşdirilib. 2000-ci illərdə start verilən ikinci mərhələ isə orta müəssisələri və bir sıra infrastruktur obyektlərini əhatə edib. O vaxt hökumətin əsas məqsədi sovet dövründə tikilmiş obyektlərin sürətlə dövlətsizləşdirilməsi, onların mümkün qədər tez bir zamanda yeni bazar şəraitinə uyğunlaşması və işə düşməsi üçün investisiyaların və müasir texnologiyaların cəlb olunması idi. Dövlət çox vaxt bu sənaye və xidmət obyektləri üçün mümkün olan ən yüksək qiyməti almağı qarşısına məqsəd qoymurdu. Üstəlik, çox vaxt onlar nisbətən balans dəyərindən aşağı qiyməyə özəlləşdirilirdi.
Qeyd edək ki, oxşar vəziyyət təkcə Azərbaycanda deyil, əksər postsovet ölkələrində də müşahidə olunub. Təəssüf ki, mülkiyyətin dövlətsizləşdirilməsi prosesində hər zaman yüksək səmərəliliyə nail olmaq mümkün olmayıb. Belə ki, bir çox mülkiyyətçilər sənaye müəssisələrinin modernləşdirilməsini gecikdirib, onlardan başqa məqsədlər üçün istifadə edib və ya bu ərazidə ticarət və xidmət obyektləri yaradıb, çoxmərtəbəli yaşayış binaları tikib və sair.
Amma sonrakı illərdə bu və digər neqativ hallar nəzərə alınıb. Qanunvericilik bazası və inzibati mexanizmlər dəyişdirilib, elektron resursların tətbiqi sayəsində Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin işində şəffaflıq təmin edilib. Nəticədə, özəlləşdirmə hərraclarının işini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırmaq, investisiya müsabiqələri zamanı əldə edilmiş əmlaka investisiya qoymaq məsələsində yeni mülkiyyətçilərin öhdəliklərinə əməl olunmasına nəzarəti gücləndirmək, modernləşdirmə proqramının bundan sonra da həyata keçirilməsi mümkün olub. Xüsusilə investisiya müsabiqələri müəssisənin fəaliyyətinin bərpasına maksimum dərəcədə zəmanət verir. Belə ki, heç bir müsabiqə qalibi üzərinə götürdüyü investisiya öhdəliklərini yerinə yetirmədən müəssisənin faktiki sahibi ola bilməz. Bundan əlavə, potensial investor öhdəliklərini yerinə yetirmədikdə, dövlət investisiya müsabiqəsinin nəticələrini ləğv edə bilər. Bu vəziyyət dövlət mülkiyyətinə sahib olan yeni investorların öhdəliklərini yerinə yetirmək baxımından marağını nəzərəçarpacaq dərəcədə artırıb.
Ümumiyyətlə, Azərbaycanda yaradılmış 1566 səhmdar cəmiyyətindən ötən ilin sonunadək 1476-sı özəlləşdirilib. Yəni mövcud səhmdar cəmiyyətlərin 94%-i dövlətsizləşdirmə prosesindən keçib. Bu gün özəlləşdirilməyən 90 səhmdar cəmiyyətdən 23-ə yaxını birbaşa dövlətin, qalanları isə digər təsərrüfat subyektlərinin balansındadır. Dövlətsizləşdirmənin belə yüksək tempinə baxmayaraq, etiraf etmək lazımdır ki, sovet dövründən qalan obyektlərin heç də hamısı bazar transformasiyalarına cəlb olunmayıb, müasirləşdirilməyib və təyinatı üzrə istifadə edilməyib.
“Təcrübə göstərir ki, Azərbaycanda özəlləşdirilən dövlət müəssisələrinin təxminən 55%-i fəaliyyətini bərpa etməyib. Bunun bir çox səbəbləri var. Əsas səbəblərə köhnəlmiş texnika və texnologiyalar, işgüzar əlaqələrin itirilməsi, müvafiq olaraq, dövlət müəssisələrinin əksəriyyətinin zamanın tələblərinə cavab verməməsi və satış bazarlarını itirməsi daxildir”, - İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəisi Mətin Eynullayev bildirib.
Qeyd edək ki, hazırda özəlləşdirilən səhmdar cəmiyyətlərin təxminən cəmi üçdə biri öz profilinə uyğun fəaliyyət göstərir və ya modernləşdirilmə prosesindən sonra onu dəyişdirib. Yerdə qalanları isə binalarını, torpaq sahələrini və istehsalat obyektlərini icarəyə verir.
Perspektivləri yaxınlaşdırmaq
Amma qeyd edə bilərik ki, bu gün də özəlləşdirmə prosesi dövlət büdcəsinin gəlirlərinin artırılması ilə yanaşı, sahibkarlığın inkişafına ciddi təkan verir, həmçinin səmərəsiz dövlət aktivlərinin azalmasına və yeni iş yerlərinin açılmasına xidmət edir. Xüsusilə ötən il biznes investisiya fəaliyyəti sahəsi daxil olmaqla böhranın olduğu pandemiya dövrünün ətalətini aradan qaldırmaq mümkün olub.
2022-ci ildə dövlət əmlakının özəlləşdirilməsindən Azərbaycanın büdcəsinə 115,4 milyon manatdan çox vəsait daxil olub. Bu da əvvəlki illə müqayisədə 1,2 % çoxdur. Müqayisə üçün qeyd edək ki, hər baxımdan uğurlu olan 2019-cu ildə dövlət əmlakının özəlləşdirilməsindən Azərbaycanın dövlət büdcəsinə daxilolmalar 88 milyon manatdan bir qədər çox olub.
Amma son illər dünyada müşahidə olunan böhranlar Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyətinin daha da artırılmasının zəruri olduğunu göstərir. Beləliklə, gələcək inkişaf üçün özəl investorların cəlb edilməsinə əsaslandırılmış sənaye və digər dövlət obyektlərinin bazar cəlbediciliyini və səmərəliliyinin artırılması məqsədilə əlavə tədbirlər görmək lazımdır.
“Azərbaycanda xarici və yerli investorlar üçün şərait yaradılıb. Bu da son iki ildə dövlət şirkətlərinin idarəetməsində baş verən dəyişikliklərlə bağlıdır. Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin idarəçiliyinə verilən şirkətlərin fəaliyyətinin yekunlarına nəzər yetirərkən onların yüksək inkişaf dinamikasını qeyd etmək olar. Belə ki, 2020-ci ildə dövlət şirkətlərinin portfelinin ümumi aktivləri 50 milyard manat təşkil edirdisə, ötən il bu göstərici 120 milyard manata çatıb”, - Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib.
Nazir məlumat verib ki, holdinqin idarəçiliyində olan şirkət və bankların EBITDA-sı (əməliyyat gəlirləri) 2020-ci ildəki 4 milyard manatdan 2022-ci ildə 14 milyard manata yüksəlib. Söhbət Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin nəzarətində olan, ölkə iqtisadiyyatının strukturunda mühüm paya malik strateji əhəmiyyətli dövlət şirkətlərindən gedir. Son iki il yarım ərzində dövlət şirkətlərinin işinin təhlili göstərir ki, sağlamlaşdırma və kapitallaşmanın artırılması prosesindən ən böyük effekt Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə bağlı əldə edilib. Bundan başqa, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” (ASCO), “Azərbaycan Dəmir Yolları”, “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) kimi iri qapalı səhmdar cəmiyyətlərinin göstəriciləri də yaxşılaşır.
“Bu sahədə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın bəzi strateji sahələrində uzun müddətdir danışılan, lakin hələ həyata keçirilməyən özəlləşdirmənin yaxınlaşması baxımından bizim üçün əhəmiyyətlidir”, - M.Cabbarov qeyd edib.
Ən əsası səmərəlilikdir
Eyni zamanda maliyyə sektorunda vaxtilə dəfələrlə müzakirə olunan özəlləşdirmə islahatları bu gün bir sıra amillər nəzərə alınmaqla bir qədər fərqli aspektdə nəzərdən keçirilir. Söhbət ölkənin kredit strukturunun sistemini formalaşdıran Azərbaycan Beynəlxalq Bankının dövlətsizləşdirilməsi planlarına dair yanaşmaların dəyişdirilməsindən gedir.
“Azərbaycan hökuməti hazırda Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin balansında olan ölkənin ən böyük bankını – ABB-ni özəlləşdirməyi planlaşdırmır”, - Mətin Eynullayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, İnvestisiya Holdinqinin əsas məqsədi ona daxil olan təşkilatların sabitliyini və gəlirliliyini təmin etməkdir. Yəni əgər hər hansı dövlət qurumu mənfəətlə fəaliyyət göstərirsə, onun özəlləşdirilməsinə ehtiyac yoxdur. ABB-nin 2022-ci ildə xalis mənfəətinin 21,8% artımla 254,4 milyon manatı ötdüyünü nəzərə alsaq, bunun özünü doğrultduğunu söyləyə bilərik.
İqtisadiyyatın digər sahələrinə gəlincə, bir neçə il əvvəl hökumət mülkiyyətin dövlətsizləşdirilməsi proseslərinin ən çox ehtimal olunduğu prioritet sahələri müəyyən edib. Belə ki, elektrik, istilik, su, təbii qaz təchizatı, məişət tullantılarının utilizasiyası, yolların istismarı kimi iri kommunal obyektlərin və paylayıcı şəbəkələrin özəlləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Zaman keçdikcə telekommunikasiya sektoru – “Aztelekom” və “Bakı Telefon Rabitəsi” istehsalat birliklərinin tərkibinə daxil olan bir sıra obyektlər sağlamlaşdırma və sonradan özəlləşdirmə prosesinə cəlb olunacaq. Onların dəyəri milyardlarla manat qiymətləndirilir. Buna görə də özəlləşdirmə prosesi mərhələli şəkildə və real bazar dəyəri əsasında həyata keçiriləcək.
Doğrudur, hökumət böyük özəlləşdirmənin üçüncü mərhələsinin miqyası və üsulları barədə hələ tam qərar verməyib. Amma bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Bir neçə il əvvəl yeni özəlləşdirmə proqramının hazırlanmasına dörd aparıcı audit şirkətinin – KPMG, PwC, EY və “Deloitte”nin mütəxəssisləri cəlb olunub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2017-ci ilin dekabrında yaradılmış “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC vasitəsilə dövlət əmlakının sağlamlaşdırılması və idarə olunmasının səmərəliliyinin artırılması, o cümlədən onların özəlləşdirməyə hazırlanması üzrə fəal proseslər həyata keçirilir. Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi kimi strukturun, o cümlədən “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin yaradılması və onların apardığı islahatlarla dövlət şirkətlərinin lüzumsuz xərclərinin azaldılması və qeyri-neft sektoru üçün daha yüksək ixrac imkanlarının yaradılması nəzərdə tutulur. Bu hədəflərə dövlət əmlakının idarə edilməsi mexanizmlərinin optimallaşdırılması yolu ilə nail olunmalıdır.
Bu arada, aqrar-sənaye kompleksinin səyləri onun balansında olan 29 dövlət müəssisəsinin bazar dəyərinin artırılmasına, modernləşdirilməsinə, sertifikatlaşdırılmasına, korporativ idarəetmə üsullarının və qabaqcıl idarəetmənin tətbiqinə yönəlib. Xatırladaq ki, indiyədək 6 obyekt özəlləşdirilib, 7 obyekt isə hərrac vasitəsilə dövlətsizləşdirməyə çıxarılıb.
Oxşar proseslər “Aqrarkredit” QSC-nin balansında olan obyektlərin özəlləşdirilməsi istiqamətində də həyata keçirilir. 2022-ci ilin son günlərində Azərbaycan dövlət başçısı metal konstruksiyaların, tikinti materiallarının, tekstil məmulatlarının və s. istehsalı üzrə ixtisaslaşmış 8 iri müəssisənin investisiya hərracları vasitəsilə özəlləşdirilməsi haqqında fərman imzalayıb.
Ümumiyyətlə, qeyd etmək lazımdır ki, nəzarət səhm paketi dövlətə məxsus olan obyektlərin özəlləşdirilməsinə hazırlıq hökumət üçün son məqsəd deyil. Ən böyük dövlət şirkətlərində idarəetmə proseslərinin sağlamlaşdırılması, həmçinin korporativ idarəetmə mexanizmlərinin, müxtəlif innovasiyaların tətbiqi, rəqəmsallaşma istiqamətində görülən işlər ilk növbədə kapitallaşmanın, istehsalın və gəlirliliyin artırılmasına yönəlib.
Gələcəkdə bu tədbirlər dövlət şirkətlərinin kredit reytinqlərinin artmasına da töhfə verəcək, portfel investorlarını cəlb etmək imkanlarını yaxşılaşdıracaq. Buraya birgə müəssisələrin yaradılması, nəzarət payının dövlət tərəfindən saxlanıla biləcəyi digər əməkdaşlıq formalarının inkişaf etdirilməsi daxildir.

MARKET ATTRACTIVENESS
Perhaps Azerbaijan goes for another stage of property denationalisation in the future. This is expected to cover strategic sectors of the economy, including energy, telecommunications, utilities, as well as a number of large industrial and infrastructure facilities. During the forum on the results of last year, officials of the State Service for Property Affairs and the Ministry of Economy discussed the ways to improve the efficiency of management of large state properties and the prospects for their privatisation.
Learning from past lessons
In addition to boosting the local production, the first stage of large-scale privatisation of state property in Azerbaijan, which was launched back in 1995, right after the country gained its independence, also contributed to the development of an entrepreneurial class and an increasing share of the private sector in the national economy. This stage mainly included small properties. The second phase, which started in the 2000s, included medium-sized enterprises and a number of infrastructure facilities. The main objective of the government at that time was to denationalise the Soviet-built facilities as quickly as possible and to attract investment and new technology to make them function as quickly as possible in the new market environment. Often the goal of the government was not to get the highest possible price for these industrial and service facilities, hence their privatisation at relatively low book values.
A similar situation has been observed in most post-Soviet states. Unfortunately, the process of property denationalisation has not always been highly effective. Many owners delayed the upgrade of industrial enterprises, misused them, or created commercial and service facilities on the area, built multi-storey residential buildings, etc.
In the following years, these and other negative aspects were taken into account. The legal framework and administrative mechanisms were changed, and transparency of the State Property Committee's work was ensured through the introduction of electronic resources. As a result, it was possible to substantially improve the operations of privatisation auctions, control how committed the new owners were to their obligations to invest in property purchased through investment tenders and to enhance the modernisation program as a whole. In particular, investment tenders are the best tool to guarantee that an enterprise restores its operations, for no successful bidder can become a de facto owner of the enterprise without first fulfilling the investment obligations. Moreover, if a potential investor fails to fulfil its obligations, the state can declare the results of the investment tender void. This has increased the interest of new owners in fulfilling their obligations.
A total of 1,476 of the 1,566 joint stock companies (JSCs) were privatised by the end of last year. In other words, 94% of the existing joint-stock companies were privatised. Today, about 23 of 90 non-privatised JSCs are run directly by the state, while the rest are run by other economic entities. Despite this high rate of denationalisation, not all Soviet-era assets have gone through the market transformation, modernised or used for intended purpose. "We can see that about 55% of the state-owned enterprises privatised in Azerbaijan have never restored operations. There are many reasons for that, the main ones being obsolete equipment and technology, as well as lost business ties. Hence, most state enterprises do not meet the requirements of the time and lost their markets," head of the State Service for Property Affairs, Metin Eynullayev, said. Today, only about a third of the privatised JSCs are doing what they should do or have changed orientation after modernisation. The rest rent out their premises, land and production facilities.
Bring the outlook closer
Nevertheless, the privatisation process, together with the replenishment of state budget revenues, actively encourages the development of entrepreneurship, reduces inefficient state assets and creates new jobs. In particular, last year it was possible to overcome the inertia of the pandemic period, including in the area of business investments.
In 2022, it was possible to generate over 115.4m budget revenue from the privatisation of state property. This exceeds the previous year's figures by 1.2%. By comparison, in 2019, which was a good year in all respects, the proceeds to Azerbaijan's state budget from the same process reached slightly over 88m.
However, the global crisis of recent years urges for enhancing the competitiveness of the Azerbaijani economy. Additional measures are necessary to increase the market attractiveness and efficiency of industrial and other state-owned facilities. To develop this area, it might be necessary to involve private investors in the future.
"Azerbaijan has created conditions for foreign and local investors due to changes in the management of state-owned companies over the past two years. As for the performance of companies transferred to the Azerbaijan Investment Holding (AIH), we can note a high dynamics of development. Last year, the total assets of state-owned companies reached ₼120b, compared to 50b in 2020," Azerbaijani Minister of Economy, Mikail Jabbarov, said. He added that EBITDA (operating profit) of companies and banks under the management of the holding company increased from 4b in 2020 to 14b in 2022. These are strategically important state companies managed by the AIH with a significant share in the national economy. The analysis of performance of state companies in the last two and a half years shows that the greatest effect from the process of rehabilitation and increase of capitalization has been achieved in the State Oil Company (SOCAR). The giant closed joint-stock companies (CJSCs) such as Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), Azerbaijan Railways (ADY) and Azerbaijan Airlines (AZAL) are also improving their performance.
"All steps taken in this area are necessary for us to bring closer the privatisation process in some strategic sectors of the economy. The questions has been discussed for so long, but has not yet started," Mikail Jabbarov said.
Efficiency is key
However, the privatisation reforms in the financial sector, which have been repeatedly discussed in the past, are now seen in a slightly different light given a number of circumstances. This relates to changes in approaches to the plans to denationalise the country's backbone lending institution, the International Bank of Azerbaijan (ABB). "The Azerbaijani government does not plan to privatise the country's largest bank ABB, which is on balance of the AIH," Metin Eynullayev said. According to him, the main purpose of the investment holding is to ensure the stability and profitability of its member organisations. If any state-owned enterprise is profitable, there is no need to privatise it, he said. This statement is quite justified, given that ABB's net profit in 2022 exceeded 254.4m (+21.8%).
As for other sectors of the economy, a few years ago the government identified priority areas where denationalisation of property is most likely to take place. For instance, it is planned to privatise the largest public utilities and distribution networks supplying electricity, heat, water and gas, as well as providing household waste disposal, road maintenance, and etc. services. Telecommunication sector will be eventually involved in the process of rehabilitation and subsequent privatisation, including a number of production associations such as Aztelekom and Baktelekom. Their value is estimated at billions of manats, so the privatisation process will be carried out step by step and based on their real market value.
The government has yet to decide on the scope and methods of the third phase of the large privatisation process. Nevertheless, this work is ongoing. A few years ago, specialists from the leading accounting firms KPMG, PwC, EY and Deloitte were brought together to develop a new privatisation programme.
Currently, active processes of rehabilitating and improving the efficiency of state property management, including their preparation for privatisation, are underway through the Azerbaijan Industrial Corporation (AIC) established in December 2017 by a presidential decree. The creation of AIH and AIC, as well as the implementation of reforms by these companies, involve reducing unnecessary costs for state-owned companies and ensuring higher export opportunities for the non-oil sector. These challenges are also to be addressed through the optimisation of state asset management mechanisms.
For example, AIC's efforts are aimed at increasing market value, modernisation, certification, introduction of corporate management methods and advanced management in 29 state-owned enterprises on its balance sheet. To date, 6 of them have been privatised and 7 are up for denationalisation through auctions.
A similar process is underway for the privatisation of facilities on the balance of Agrarkredit CJSC. In the last days of 2022, President of Azerbaijan signed a decree on privatisation through investment auctions of eight large enterprises specialised in the production of metal structures, construction materials, textiles, etc.
In general, the government’s goal is not to prepare for the privatisation of state-owned assets. The objective of efforts to clean up administration processes in the largest state-owned companies, to introduce corporate governance mechanisms, various innovations, and digitalisation is to increase capitalisation, production, and profitability of these companies. In the long term, these measures will also help to improve the credit ratings of state companies and improve opportunities for attracting portfolio investors. For example, to create joint ventures and develop other forms of cooperation in which the state could retain a position of the controlling shareholder.