ABŞ və Çin münasibətlərində külək hansı tərəfə əsir?
Fevralın əvvəllərində müxtəlif KİV və sosial şəbəkələr gözlənilmədən ABŞ səmasında hansısa obyektlərin göründüyünə dair xəbərlərlə dolub. Əvvəlcə onların Çinə məxsus aerostatlar, sonra isə az qala uçan naməlum obyektlər (UNO) olduğu haqda versiyalar yayılıb. Bəs bu insident ətrafında bu qədər səs-küy qaldırılmasının, qəribə bəyanatlar səsləndirilməsinin, üstəlik, bu bəyanatların ən yüksək səviyyədə dilə gətirilməsinin səbəbi nədir? Bunun Amerika-Çin münasibətləri və Birləşmiş Ştatlardakı daxili siyasi vəziyyətlə sıx əlaqəli olduğu ehtimalları var.
Kəşfiyyatçılar «yadplanetlilər» kimi
Çinə məxsus kəşfiyyatçı aerostat olduğu deyilən bu «nəsə» əvvəlcə Amerikanın Montana ştatı üzərində peyda olub. Bir neçə gün bütün dünya sosial şəbəkələrdə müxtəlif şahidlərin çəkdiyi videogörüntüləri izləməklə yanaşı, ABŞ Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərinin niyə «susduğu» üzərində baş sındırıb. Nəhayət, ABŞ prezidenti Co Baydenin göstərişi ilə fevralın 4-də Cənubi Karolina üzərində aerostatı vurub. Amma sonra ABŞ HHM sisteminin radarı başqa ştatlar üzərində də eyni uçan obyektlər aşkarlayıb. Fevralın 9-da Alyaska səmasında, 11-də Kanadanın şimal-qərbində, Yukona rayonunda, ən sonda isə Quron gölü üzərində analoji obyektlər vurulub. Onlara hücum zamanı «F-16» qırıcılarından və «hava-hava» tipli raketlərdən istifadə olunub.
Amerikalı məmurların sözlərinə görə, Cənubi Karolina sahillərində vurulmuş Çin aerostatının uçuşu kəşfiyyat məlumatları toplamaq məqsədilə keçirdiyi istisna deyil. Lakin sonradan ABŞ rəsmiləri gözlənilmədən yadplanetli obyektlər haqda danışmağa başlayıblar. Onların iddiasına görə, bu qənaətə Amerika səmasındakı digər obyektlərin ölçü və konstruksiyasına görə fərqləndiyi məlum olduqdan sonra gəlinib. Bu haqda general Qlen Vanxerk də danışıb. O isə nə az, nə çox – Şimali Amerika Hava-Kosmik Müdafiə Komandanlığının (NORAD) rəhbəridir. General onu da deyib ki, bu obyektlərin havada necə dayandığı və ümumiyyətlə, haradan gəldikləri məlum deyil. Daha bir məlumatda isə bildirilir ki, naməlum obyektlər səkkizbucaqlı konstruksiyaya malik olub (yəni şar olmayıb), «son dərəcə zəif» siqnal verirlərmiş (əlaqə yaratmağa çalışırlarmış?!).
ABŞ müdafiə nazirinin daxili müdafiə məsələləri üzrə köməkçisi Melissa Dalton bildirib ki, bu obyektlərin mənşəyini müəyyənləşdirmək mümkün olmayıb (yəni onların Çinə məxsus olduğu haqda iddiaların üzərindən xətt çəkilib) və bu üzdən də riskə getməmək üçün onlar vurulub. Bu da son deyil. Deyilənə görə, ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin pilotları əvvəllər də komandanlığa səmada UNO göründüyünə dair dəfələrlə xəbərdarlıq edib. Guya son dərəcə iti sürətlə hərəkət edən həmin obyektlər sürətini qəflətən azalda, yenidən sürətlənə bilir, uzun-uzadı eyni yerdə dayana bilirmiş.
Bütün deyilənlər ortaya bir çox sual çıxarır. Hava şarları (yaxud istənilən digər obyektlər) Pentaqon üçün niyə bu qədər gözlənilməz olub? Niyə onları ancaq ABŞ ərazisində peyda olduqdan sonra «görüblər»? Bəs NORAD sistemi? Ümumiyyətlə, aerostat mövzusu KİV-də niyə hansısa qeyri-adi hal kimi təqdim olunur? Mümkün yadplanetlilər və bu haqda məlumatların mətbuatda yayılması məsələsi də öz yerində.
Bununla yanaşı, etiraf edilməlidir ki, heç nəyi aydınlaşdırmadan dərhal mümkün yadplanetli qonaqlara hücum etmək çox da ağıllı ideya deyil və «qonaqpərvərlik» sayılmır. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, onlar ABŞ ərazisində hər hansı aşkar təhdid yaratmayıblar… Bəlkə belə təhdid olub, sadəcə biz bilmirik?
Hava şarı məsələsinə gəlincə, məlumdur ki, onlardan hərbi məqsədlər üçün hər zaman istifadə olunub və bu, yenilik deyil. Bu təcrübənin tarixi Birinci Dünya müharibəsi illərinədək uzanır. Üstəlik, kəşfiyyat stratostatlarından ilk dəfə məhz elə amerikalılar istifadə edib. Onlar bu təcrübədən İraq və Əfqanıstan müharibəsi zamanı da yararlanıb. Eyni üsullara SSRİ-də də əl atılıb, indi isə Rusiya əl atır. Bəzi məlumatlara görə, Rusiya ordusu Suriyada da aerostatlardan istifadə edir. Çinə gəlincə, ona məxsusi aerostatların ABŞ ərazisində peyda olması da yeni xəbər deyil (necə ki, ABŞ-a məxsus «hava kəşfiyyatçıları»nın Çin səmasında «gəzməsi»).
Yeri gəlmişkən, fevralın 12-də Ukrayna Hava Qüvvələri komandanlığı Rusiyanın onların ərazisinə «künc reflektorlu» hava şarları göndərdiyini bəyan edib. Bu bəyanatın məhz indi səsləndirildiyinin təsadüf olub-olmadığını müəyyənləşdirmək çətindir. Bu, radiolokasiya siqnallarının kəsilməsi üçün istifadə olunan oktaedr şəkilli metal konstruksiyalardır. Fevralın 14-də isə meteozonda bənzər obyekt üzündən Moldova hava məkanını müvəqqəti bağlayıb.
Hərbi xidmətdə şarlar ona görə faydalıdır ki, radarların onları qeydə alması çətindir, 30 kilometr hündürlükdə uçan bu obyektlərin vurulması üçün isə uzaqmənzilli zenit-raket komplekslərinə və ya xüsusi yüksək hündürlükdəki qırıcılara ehtiyac var. Onlar kəşfiyyat işlərini yüksək səviyyədə aparır, uzun müddət bir nöqtədə dayana bilir, hava nümunələri və s. toplayır. Onların köməyi ilə HHM sistemlərini çaşdırmaq, əraziyə partlayıcı və ya kimyəvi maddələr atmaq da olur. Bütün bunlar istər mütəxəssislərə, istərsə də geniş ictimaiyyətə yaxşı məlumdur. Belə olduğu təqdirdə, mövzunu şişirtmək nəyə gərək imiş?
Gərginlik fonunda
Diqqətçəkən məqamlardan biri hava şarları ilə savaşın ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinkenin Çinə səfəri ərəfəsinə təsadüf etməsidir. Səfər təxirə salınıb. Bəyan edilib ki, hava şarlarının peyda olması «səfərin məqsədini pozdu». Bu, heç kəsi təəccübləndirməyib – son dövrlər ABŞ-Çin münasibətləri getdikcə pisləşir. «Responsible Statecraft» nəşri yazır ki, Vaşinqtonla Pekin arasında gərginlik davamlı şəkildə artır və onlar bir-birlərinə qarşılıqlı təhdidə çevrilirlər.
Bir yandan, bunun səbəbi detalları hər kəsə bəlli olan ticarət və sanksiya savaşıdır, digər tərəfdən isə Tayvan ətrafındakı gərginlik. Ötən ilin yayında ABŞ Konqresi Nümayəndələr Palatasının ozamankı spikeri Nensi Pelosi Taybeyə səfər etmişdisə, ötən dövrdə Vaşinqton Tayvana hərbi yardımları durmadan artırır, üstəlik, ona ciddi diplomatik dəstək verir. Çin isə ada ətrafında son dərəcə ciddi hərbi fəallıq nümayiş etdirir, kifayət qədər sərt bəyanatlar səsləndirir. Belə bir vəziyyətdə müşahidəçilər Si Cinpin ilə Co Baydenin 2022-ci ilin noyabrında Balidə keçirilmiş görüşünü faktiki olaraq iflas kimi qiymətləndiriblər.
Bu yaxınlarda keçirilmiş Münhen Təhlükəsizlik Konfransı zamanı isə ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken ilə Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin xarici məsələlər komissiyası dəftərxanasının rəhbəri Van İnin görüşündə tərəflər bir-birinin ünvanına kifayət qədər «iynəli» sözlər işlədib. İndi isə aerostat Blinkenin Çinə səfərini əngəlləyib və bu, heç yerinə düşməyib (bəlkə də elə tam yerinə düşüb). Blinkenlə yanaşı, ABŞ-ın maliyyə naziri Canet Yellenin də Çinə səfəri gözlənilirdi.
Bu vəziyyətdə tərəflərin davranışı da maraqlıdır. Pekin ABŞ-ın son addımlarına cavab olaraq onu hədsiz güc tətbiqinə əl atmaqda təqsirləndirib və bunun «cavabsız qalmayacağı» ilə hədələyib. Ağ Evin sahibi isə deyib: «Bizə Çinlə münaqişə deyil, rəqabət lazımdır. Biz yeni «soyuq müharibə» istəmirik. Amma mən üzr istəmirəm». Burada ən çox təşviş yaradan dünyanın aparıcı fövqəldövlətləri arasında böhran kommunikasiyası kanallarının olmamasıdır. Hər halda, bu insidenti dinc şəkildə, ən əsası, KİV-də lazımsız səs-küy yaratmadan, sakit həll etmək olardı. UNO haqda söz-söhbətlərə nə ehtiyac var idi?
Əsl səbəb?
Çinin «Global Times» nəşri hava şarları ilə bağlı insidentin süni yaradıldığını yazıb. Müəllif hesab edir ki, ABŞ hökuməti bu yolla fevralın 3-də Ohayo ştatının Şərqi Palestayn şəhəri yaxınlığında relsdən çıxaraq qəzaya uğramış, 100-dən artıq vaqonu olan «Norfolk Southern» qatarı ilə bağlı xəbərləri gündəmdən çıxarmağa çalışır. Qatarın təxminən 20 vaqonunda 5 vaqon vinilxlorid olmaqla, təhlükəli maddələr daşınırmış. Hadisə yerində əmələ gəlmiş yanğın nəticəsində havaya fosgen yayılıb. Bu, Birinci Dünya müharibəsi zamanı kimyəvi silah kimi istifadə olunmuş qazdır. Federal hökumət şəhərə yalnız qəzadan bir neçə gün keçdikdən sonra qayıdıla biləcəyini bəyan edib. Ekologiya sahəsi üzrə ekspertlər və yerli sakinlər isə buna son dərəcə şübhə ilə yanaşır.
Yeri gəlmişkən, fevralda ABŞ-ı texnogen qəzalar bürüyüb. Elə həmin Ohayo ştatında metallurgiya zavodu yanıb, Arizonada «toksik material» daşıyan yük maşınının aşması üzündən qəza həyəcanı verilib və s. Yerli müşahidəçilər düşünür ki, ABŞ rəsmiləri ortaya UNO haqda söz-söhbəti məhz bu səbəbdən atıb – məqsəd əhalinin diqqətini yayındırmaqdır.
ABŞ-da prezident seçkisinin yaxınlaşması ilə daxili siyasi vəziyyət daha da qarışacaq. Odur ki, UNO səviyyəli başqa sürprizlərin də olacağını düşünmək mümkündür. Buna əmin olmaq üçün Ağ Evə kimlərin iddialı olduğunu xatırlatmaq kifayətdir. Onların arasında prezidentlik iddialarından hələ də əl çəkməyən Donald Tramp da var, Floridanın xarizmatik qubernatoru Ron Desantis də, Birləşmiş Ştatların sabiq vitse-prezidenti Mayk Pens də. Haqqında fikirlərin heç də birmənalı olmadığı hazırkı prezident Co Bayden də öz yerində.
Bir sözlə, ABŞ-da seçki kampaniyası sərt keçəcək. Buna ölkədə və dünyada müşahidə olunan iqtisadi vəziyyət də öz «töhfə»sini verəcək. Geosiyasi sahədə görünməmiş gərginliyin davam etdiyini də unutmaq olmaz. Belə bir vəziyyətdə bəzi mütəxəssislər hesab edir ki, aerostatlarla bağlı insident Vaşinqtondakı «qırğı»lara «göydəndüşmə» hədiyyə olub. Bəzi məlumatlara görə, ABŞ Nümayəndələr Palatasının hazırkı spikeri Kevin Makkarti də Tayvana səfər etmək istəyir. Üstəlik, ABŞ-ın Çinlə qarşıdurma fonunda Yaponiya ərazisinə LRHW hipersəs raketləri və «Tomahawk» qanadlı raketlər yerləşdirmək niyyəti haqda da danışılır.
Çinlilər isə öz növbələrində, gözlənildiyi kimi, şarlar ətrafındakı "Küləklə sovrulanlar" tamaşasını özlərinə uyğun şəkildə və özünəməxsus təmkinlə oynadılar. Nə demək olar? Əsas odur ki, aparıcı fövqəldövlətlərin liderləri reallıq hissini itirməsinlər. Əks təqdirdə, onsuz da xüsusilə Ukrayna hadisələri fonunda zorla qorunub saxlanılan dünya düzənində yaranacaq böhranı aşmaq çox çətin olacaq. Sovura da bilər…

Куда дует ветер отношений США и Китая?
В начале февраля различные СМИ и соцсети неожиданно заполонили сообщения о неких объектах в небе над США, которые сначала признали китайскими аэростатами, а потом начали называть чуть ли не НЛО. Почему вокруг данного инцидента была поднята такая шумиха и сделаны столь странные заявления, причем на самом высоком уровне? Есть предположение, что это вплотную  связано с американо-китайскими отношениями и внутриполитической ситуацией в США.
Разведчики как инопланетяне
Впервые «нечто», идентифицированное как китайский аэростат-разведчик, объявилось над американским штатом Монтана. Несколько дней весь мир наблюдал в соцсетях видеосвидетельства различных очевидцев, а также перемалывал предположения по поводу того, почему медлят ПВО США. В конце концов по приказу президента США Джо Байдена аэростат 4 февраля сбили над штатом Южная Каролина. Но затем радары ПВО США стали обнаруживать такие же летающие объекты и над другими штатами. 9 февраля шар сбили над Аляской, 11 февраля уже на северо-западе Канады в районе Юкона, затем над озером Гурон. Для атаки использовали истребитель F-16 и ракеты класса «воздух-воздух».
По словам американских чиновников, китайский аэростат, сбитый у побережья Южной Каролины, мог проводить операции по сбору разведданных. Однако потом официальные лица в США вдруг заговорили о внеземных объектах. По их утверждению, к такому выводу они пришли после того, как стало ясно - остальные объекты в американском небе отличались по размерам и конструкции. В частности, об этом обмолвился генерал Глен Ванхерк, который не абы кто, а глава Командования воздушно-космической обороной Северной Америки (NORAD). Генерал также сказал, что не понятно, как объекты удерживались в воздушном пространстве, и вообще, откуда они прилетели. Также появилась информация, что неопознанные объекты имели восьмиугольную структуру (то есть уже не были шаром?) и посылали «очень и очень слабые» встречные сигналы (пытались выйти на связь?!).
Мелисса Далтон, помощник министра обороны по делам внутренней обороны США, заявила, что не получилось определить, что представляют собой эти объекты (то есть уже не утверждалась их китайская принадлежность) и поэтому, чтобы не рисковать, их  решили сбить. Дальше - больше. Последовали признания, что ранее пилоты ВВС США якобы неоднократно сообщали командованию об НЛО, которые развивали огромную скорость, могли резко замедляться и ускоряться, а также подолгу и очень устойчиво зависать на одном месте.
В связи с изложенным напрашивается целый ряд вопросов. Почему воздушные шары (или не шары, а любые другие объекты) стали такой неожиданностью для Пентагона? Почему их заметили, лишь когда они появились над территорией США? А что насчет системы NORAD (ПРО и ПВО Северной Америки)? И почему вообще тема аэростатов была преподнесена в СМИ как нечто необычное? При этом оставим за скобками момент с возможными пришельцами и как эта тема подавалась в информационном пространстве. Вместе с тем следует сказать, что, ничего не выяснив, бросаться сразу в атаку на возможных гостей из космоса не слишком разумная и гостеприимная идея. Тем более что от них никакой очевидной угрозы для территории США вроде не исходило. Или исходило и мы чего-то не знаем?
При этом, возвращаясь к делам земным, отметим, что использование воздушных шаров в военных целях явление не новое и практикуется еще со времен Первой мировой войны. Причем в применении разведывательных стратостатов преуспели именно американцы. И, между прочим, успешно этим помогали себе в ходе войн в Ираке и Афганистане. Такие же разработки использовались и в СССР, а теперь в России. По некоторым данным, армия РФ поставила на службу аэростаты в Сирии. Что касается китайцев, то их аэростаты над территорией США тоже далеко не новость, как и аналогичные американские «воздушные разведчики» над Китаем.
Кстати, совпадение или нет, но 12 февраля командование Воздушных сил Украины объявило, что Россия запускает в сторону Украины воздушные шары с так называемыми «уголковыми отражателями». Это металлические конструкции в форме октаэдров, которые предназначены для отражения радиолокационного сигнала. 14 февраля из-за объекта, похожего на метеозонд, было временно закрыто воздушное пространство Молдовы.
Шары на военной службе выгодны тем, что их трудно засечь радарами, а чтобы сбить на высоте 30 км, нужны дальние зенитно-ракетные комплексы или специальные высотные истребители-перехватчики. Они прекрасно ведут разведку, могут подолгу зависать на одном месте, собирать пробы воздуха и т.д. Еще с их помощью можно путать ПВО, а также сбрасывать взрывные и химические вещества. Все это хорошо известно как узким специалистам, так и широкой публике. Для чего же надо было раскручивать эту тему?
На фоне напряженности
Бросается в глаза, что война с воздушными шарами произошла на фоне ожидаемого визита госсекретаря США Энтони Блинкена в Китай. Визит был сорван, потому что, как было заявлено, появление воздушного шара «подорвало цель поездки». Это никого не удивило - отношения США и Китая и так в последнее время постоянно ухудшаются. Как отметило издание Responsible Statecraft, США и Китай идут по опасному пути роста напряженности и взаимных угроз.
С одной стороны, виной тому торговая и санкционная война, детали которой широко известны, а с другой - напряженность вокруг Тайваня. Помимо визита в Тайбэй летом прошлого года тогдашнего спикера Палаты представителей Конгресса Нэнси Пелоси, США постоянно наращивают военную помощь Тайваню и оказывают мощную дипломатическую поддержку. Китай же демонстрирует все возрастающую военную активность вокруг острова и не скупится на довольно однозначные заявления. С учетом этих обстоятельств встречу Си Цзиньпина и Джозефа Байдена на Бали в ноябре 2022 года наблюдатели признали фактически провальной.
Сравнительно недавно в Мюнхене на полях конференции по безопасности в ходе встречи Энтони Блинкена с главой канцелярии комиссии по иностранным делам ЦК Компартии Китая Ван И состоялся показательный обмен очень колкими высказываниями. И вот теперь аэростат так не вовремя (или вовремя?) сорвал визит Блинкена в Китай. Помимо Блинкена, в КНР планировался также визит министра финансов США Джанет Йеллен.
Примечательно, как обе стороны повели себя в данной ситуации. Пекин в ответ на действия США заявил о неизбирательном и чрезмерном применении силы и пригрозил «последствиями». А глава Белого дома заявил: «Нам нужен с Китаем не конфликт, а конкуренция. Мы не хотим новой холодной войны. Но я не извиняюсь». Больше всего здесь вызывает тревогу отсутствие каналов кризисной коммуникации между ведущими мировыми державами! Ведь, скорее всего, этот инцидент можно было решить мирно и, главное, тихо, без ненужной шумихи в СМИ. Для чего были нужны разговоры об НЛО?
Истинная причина?
Китайское издание Global Times выдвинуло предположение, что инцидент с воздушным шаром раздувался намеренно. Таким образом власти США пытались замолчать информацию о поезде Norfolk Southern с более чем 100 вагонами, который 3 февраля сошел с рельсов вблизи города Восточная Палестина в штате Огайо. В составе находилось около 20 вагонов с опасными веществами, пять из которых перевозили винилхлорид. Из-за возникшего на месте аварии масштабного пожара в воздухе оказался фосген - газ, который использовался в ходе Первой мировой войны как химическое оружие. Федеральные власти заявили, что через несколько дней после крушения уже можно вернуться в город. Однако у экспертов в области экологии и особенно у местных жителей есть серьезные сомнения на сей счет.
Кстати, в феврале США буквально преследовали техногенные аварии. Горел металлургический завод в том же штате Огайо, в Аризоне была объявлена тревога из-за аварии на автомагистрали с опрокидыванием грузовика, перевозившего «токсичные материалы», и т.д. Местные наблюдатели считают, что именно поэтому официальные лица в США и заговорили об НЛО - дабы отвлечь внимание населения.
Внутренняя ситуация в США с приближением полномасштабной президентской гонки будет привлекать все большее внимание.  И думается, что будет еще много сюрпризов такого же уровня, как НЛО. Достаточно упомянуть, какие лица претендуют на главное кресло страны. Это еще не расставшийся с президентскими амбициями Дональд Трамп, харизматичный губернатор Флориды Рон Десантис, бывший вице-президент США Майк Пенс. И самый, пожалуй, неоднозначный во многих смыслах нынешний глава Белого дома Джо Байден.
Предвыборная гонка в США будет жесткой. Тому поспособствуют также экономическая ситуация в стране и мире и, конечно, небывалая напряженность в геополитической сфере. Так, по оценке ряда специалистов, инцидент с аэростатом стал прямо-таки подарком для «ястребов» в Вашингтоне. Ходят слухи, что нынешний спикер Палаты представителей США Кевин Маккарти также желает нанести визит в Тайвань. И что США якобы хотят разместить на территории Японии гиперзвуковые ракеты LRHW и крылатые ракеты Tomahawk для противодействия КНР.
В свою очередь китайцы ожидаемо мастерски разыграли спектакль «Унесенные ветром» с аэростатами в нужном для себя ключе и с присущей им сдержанной угрозой. Что сказать… Главное, чтобы лидерам ведущих мировых держав не отказывало чувство реальности. Иначе непредсказуемый кризис кое-как устоявшемуся миропорядку, особенно на фоне ситуации вокруг Украины, будет очень сложно перенести. Может и унести…