ABŞ və Çin münasibətlərində külək hansı tərəfə əsir?
Fevralın əvvəllərində müxtəlif KİV və sosial şəbəkələr gözlənilmədən ABŞ səmasında hansısa obyektlərin göründüyünə dair xəbərlərlə dolub. Əvvəlcə onların Çinə məxsus aerostatlar, sonra isə az qala uçan naməlum obyektlər (UNO) olduğu haqda versiyalar yayılıb. Bəs bu insident ətrafında bu qədər səs-küy qaldırılmasının, qəribə bəyanatlar səsləndirilməsinin, üstəlik, bu bəyanatların ən yüksək səviyyədə dilə gətirilməsinin səbəbi nədir? Bunun Amerika-Çin münasibətləri və Birləşmiş Ştatlardakı daxili siyasi vəziyyətlə sıx əlaqəli olduğu ehtimalları var.
Kəşfiyyatçılar «yadplanetlilər» kimi
Çinə məxsus kəşfiyyatçı aerostat olduğu deyilən bu «nəsə» əvvəlcə Amerikanın Montana ştatı üzərində peyda olub. Bir neçə gün bütün dünya sosial şəbəkələrdə müxtəlif şahidlərin çəkdiyi videogörüntüləri izləməklə yanaşı, ABŞ Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərinin niyə «susduğu» üzərində baş sındırıb. Nəhayət, ABŞ prezidenti Co Baydenin göstərişi ilə fevralın 4-də Cənubi Karolina üzərində aerostatı vurub. Amma sonra ABŞ HHM sisteminin radarı başqa ştatlar üzərində də eyni uçan obyektlər aşkarlayıb. Fevralın 9-da Alyaska səmasında, 11-də Kanadanın şimal-qərbində, Yukona rayonunda, ən sonda isə Quron gölü üzərində analoji obyektlər vurulub. Onlara hücum zamanı «F-16» qırıcılarından və «hava-hava» tipli raketlərdən istifadə olunub.
Amerikalı məmurların sözlərinə görə, Cənubi Karolina sahillərində vurulmuş Çin aerostatının uçuşu kəşfiyyat məlumatları toplamaq məqsədilə keçirdiyi istisna deyil. Lakin sonradan ABŞ rəsmiləri gözlənilmədən yadplanetli obyektlər haqda danışmağa başlayıblar. Onların iddiasına görə, bu qənaətə Amerika səmasındakı digər obyektlərin ölçü və konstruksiyasına görə fərqləndiyi məlum olduqdan sonra gəlinib. Bu haqda general Qlen Vanxerk də danışıb. O isə nə az, nə çox – Şimali Amerika Hava-Kosmik Müdafiə Komandanlığının (NORAD) rəhbəridir. General onu da deyib ki, bu obyektlərin havada necə dayandığı və ümumiyyətlə, haradan gəldikləri məlum deyil. Daha bir məlumatda isə bildirilir ki, naməlum obyektlər səkkizbucaqlı konstruksiyaya malik olub (yəni şar olmayıb), «son dərəcə zəif» siqnal verirlərmiş (əlaqə yaratmağa çalışırlarmış?!).
ABŞ müdafiə nazirinin daxili müdafiə məsələləri üzrə köməkçisi Melissa Dalton bildirib ki, bu obyektlərin mənşəyini müəyyənləşdirmək mümkün olmayıb (yəni onların Çinə məxsus olduğu haqda iddiaların üzərindən xətt çəkilib) və bu üzdən də riskə getməmək üçün onlar vurulub. Bu da son deyil. Deyilənə görə, ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin pilotları əvvəllər də komandanlığa səmada UNO göründüyünə dair dəfələrlə xəbərdarlıq edib. Guya son dərəcə iti sürətlə hərəkət edən həmin obyektlər sürətini qəflətən azalda, yenidən sürətlənə bilir, uzun-uzadı eyni yerdə dayana bilirmiş.
Bütün deyilənlər ortaya bir çox sual çıxarır. Hava şarları (yaxud istənilən digər obyektlər) Pentaqon üçün niyə bu qədər gözlənilməz olub? Niyə onları ancaq ABŞ ərazisində peyda olduqdan sonra «görüblər»? Bəs NORAD sistemi? Ümumiyyətlə, aerostat mövzusu KİV-də niyə hansısa qeyri-adi hal kimi təqdim olunur? Mümkün yadplanetlilər və bu haqda məlumatların mətbuatda yayılması məsələsi də öz yerində.
Bununla yanaşı, etiraf edilməlidir ki, heç nəyi aydınlaşdırmadan dərhal mümkün yadplanetli qonaqlara hücum etmək çox da ağıllı ideya deyil və «qonaqpərvərlik» sayılmır. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, onlar ABŞ ərazisində hər hansı aşkar təhdid yaratmayıblar… Bəlkə belə təhdid olub, sadəcə biz bilmirik?
Hava şarı məsələsinə gəlincə, məlumdur ki, onlardan hərbi məqsədlər üçün hər zaman istifadə olunub və bu, yenilik deyil. Bu təcrübənin tarixi Birinci Dünya müharibəsi illərinədək uzanır. Üstəlik, kəşfiyyat stratostatlarından ilk dəfə məhz elə amerikalılar istifadə edib. Onlar bu təcrübədən İraq və Əfqanıstan müharibəsi zamanı da yararlanıb. Eyni üsullara SSRİ-də də əl atılıb, indi isə Rusiya əl atır. Bəzi məlumatlara görə, Rusiya ordusu Suriyada da aerostatlardan istifadə edir. Çinə gəlincə, ona məxsusi aerostatların ABŞ ərazisində peyda olması da yeni xəbər deyil (necə ki, ABŞ-a məxsus «hava kəşfiyyatçıları»nın Çin səmasında «gəzməsi»).
Yeri gəlmişkən, fevralın 12-də Ukrayna Hava Qüvvələri komandanlığı Rusiyanın onların ərazisinə «künc reflektorlu» hava şarları göndərdiyini bəyan edib. Bu bəyanatın məhz indi səsləndirildiyinin təsadüf olub-olmadığını müəyyənləşdirmək çətindir. Bu, radiolokasiya siqnallarının kəsilməsi üçün istifadə olunan oktaedr şəkilli metal konstruksiyalardır. Fevralın 14-də isə meteozonda bənzər obyekt üzündən Moldova hava məkanını müvəqqəti bağlayıb.
Hərbi xidmətdə şarlar ona görə faydalıdır ki, radarların onları qeydə alması çətindir, 30 kilometr hündürlükdə uçan bu obyektlərin vurulması üçün isə uzaqmənzilli zenit-raket komplekslərinə və ya xüsusi yüksək hündürlükdəki qırıcılara ehtiyac var. Onlar kəşfiyyat işlərini yüksək səviyyədə aparır, uzun müddət bir nöqtədə dayana bilir, hava nümunələri və s. toplayır. Onların köməyi ilə HHM sistemlərini çaşdırmaq, əraziyə partlayıcı və ya kimyəvi maddələr atmaq da olur. Bütün bunlar istər mütəxəssislərə, istərsə də geniş ictimaiyyətə yaxşı məlumdur. Belə olduğu təqdirdə, mövzunu şişirtmək nəyə gərək imiş?
Gərginlik fonunda
Diqqətçəkən məqamlardan biri hava şarları ilə savaşın ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinkenin Çinə səfəri ərəfəsinə təsadüf etməsidir. Səfər təxirə salınıb. Bəyan edilib ki, hava şarlarının peyda olması «səfərin məqsədini pozdu». Bu, heç kəsi təəccübləndirməyib – son dövrlər ABŞ-Çin münasibətləri getdikcə pisləşir. «Responsible Statecraft» nəşri yazır ki, Vaşinqtonla Pekin arasında gərginlik davamlı şəkildə artır və onlar bir-birlərinə qarşılıqlı təhdidə çevrilirlər.
Bir yandan, bunun səbəbi detalları hər kəsə bəlli olan ticarət və sanksiya savaşıdır, digər tərəfdən isə Tayvan ətrafındakı gərginlik. Ötən ilin yayında ABŞ Konqresi Nümayəndələr Palatasının ozamankı spikeri Nensi Pelosi Taybeyə səfər etmişdisə, ötən dövrdə Vaşinqton Tayvana hərbi yardımları durmadan artırır, üstəlik, ona ciddi diplomatik dəstək verir. Çin isə ada ətrafında son dərəcə ciddi hərbi fəallıq nümayiş etdirir, kifayət qədər sərt bəyanatlar səsləndirir. Belə bir vəziyyətdə müşahidəçilər Si Cinpin ilə Co Baydenin 2022-ci ilin noyabrında Balidə keçirilmiş görüşünü faktiki olaraq iflas kimi qiymətləndiriblər.
Bu yaxınlarda keçirilmiş Münhen Təhlükəsizlik Konfransı zamanı isə ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken ilə Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin xarici məsələlər komissiyası dəftərxanasının rəhbəri Van İnin görüşündə tərəflər bir-birinin ünvanına kifayət qədər «iynəli» sözlər işlədib. İndi isə aerostat Blinkenin Çinə səfərini əngəlləyib və bu, heç yerinə düşməyib (bəlkə də elə tam yerinə düşüb). Blinkenlə yanaşı, ABŞ-ın maliyyə naziri Canet Yellenin də Çinə səfəri gözlənilirdi.
Bu vəziyyətdə tərəflərin davranışı da maraqlıdır. Pekin ABŞ-ın son addımlarına cavab olaraq onu hədsiz güc tətbiqinə əl atmaqda təqsirləndirib və bunun «cavabsız qalmayacağı» ilə hədələyib. Ağ Evin sahibi isə deyib: «Bizə Çinlə münaqişə deyil, rəqabət lazımdır. Biz yeni «soyuq müharibə» istəmirik. Amma mən üzr istəmirəm». Burada ən çox təşviş yaradan dünyanın aparıcı fövqəldövlətləri arasında böhran kommunikasiyası kanallarının olmamasıdır. Hər halda, bu insidenti dinc şəkildə, ən əsası, KİV-də lazımsız səs-küy yaratmadan, sakit həll etmək olardı. UNO haqda söz-söhbətlərə nə ehtiyac var idi?
Əsl səbəb?
Çinin «Global Times» nəşri hava şarları ilə bağlı insidentin süni yaradıldığını yazıb. Müəllif hesab edir ki, ABŞ hökuməti bu yolla fevralın 3-də Ohayo ştatının Şərqi Palestayn şəhəri yaxınlığında relsdən çıxaraq qəzaya uğramış, 100-dən artıq vaqonu olan «Norfolk Southern» qatarı ilə bağlı xəbərləri gündəmdən çıxarmağa çalışır. Qatarın təxminən 20 vaqonunda 5 vaqon vinilxlorid olmaqla, təhlükəli maddələr daşınırmış. Hadisə yerində əmələ gəlmiş yanğın nəticəsində havaya fosgen yayılıb. Bu, Birinci Dünya müharibəsi zamanı kimyəvi silah kimi istifadə olunmuş qazdır. Federal hökumət şəhərə yalnız qəzadan bir neçə gün keçdikdən sonra qayıdıla biləcəyini bəyan edib. Ekologiya sahəsi üzrə ekspertlər və yerli sakinlər isə buna son dərəcə şübhə ilə yanaşır.
Yeri gəlmişkən, fevralda ABŞ-ı texnogen qəzalar bürüyüb. Elə həmin Ohayo ştatında metallurgiya zavodu yanıb, Arizonada «toksik material» daşıyan yük maşınının aşması üzündən qəza həyəcanı verilib və s. Yerli müşahidəçilər düşünür ki, ABŞ rəsmiləri ortaya UNO haqda söz-söhbəti məhz bu səbəbdən atıb – məqsəd əhalinin diqqətini yayındırmaqdır.
ABŞ-da prezident seçkisinin yaxınlaşması ilə daxili siyasi vəziyyət daha da qarışacaq. Odur ki, UNO səviyyəli başqa sürprizlərin də olacağını düşünmək mümkündür. Buna əmin olmaq üçün Ağ Evə kimlərin iddialı olduğunu xatırlatmaq kifayətdir. Onların arasında prezidentlik iddialarından hələ də əl çəkməyən Donald Tramp da var, Floridanın xarizmatik qubernatoru Ron Desantis də, Birləşmiş Ştatların sabiq vitse-prezidenti Mayk Pens də. Haqqında fikirlərin heç də birmənalı olmadığı hazırkı prezident Co Bayden də öz yerində.
Bir sözlə, ABŞ-da seçki kampaniyası sərt keçəcək. Buna ölkədə və dünyada müşahidə olunan iqtisadi vəziyyət də öz «töhfə»sini verəcək. Geosiyasi sahədə görünməmiş gərginliyin davam etdiyini də unutmaq olmaz. Belə bir vəziyyətdə bəzi mütəxəssislər hesab edir ki, aerostatlarla bağlı insident Vaşinqtondakı «qırğı»lara «göydəndüşmə» hədiyyə olub. Bəzi məlumatlara görə, ABŞ Nümayəndələr Palatasının hazırkı spikeri Kevin Makkarti də Tayvana səfər etmək istəyir. Üstəlik, ABŞ-ın Çinlə qarşıdurma fonunda Yaponiya ərazisinə LRHW hipersəs raketləri və «Tomahawk» qanadlı raketlər yerləşdirmək niyyəti haqda da danışılır.
Çinlilər isə öz növbələrində, gözlənildiyi kimi, şarlar ətrafındakı "Küləklə sovrulanlar" tamaşasını özlərinə uyğun şəkildə və özünəməxsus təmkinlə oynadılar. Nə demək olar? Əsas odur ki, aparıcı fövqəldövlətlərin liderləri reallıq hissini itirməsinlər. Əks təqdirdə, onsuz da xüsusilə Ukrayna hadisələri fonunda zorla qorunub saxlanılan dünya düzənində yaranacaq böhranı aşmaq çox çətin olacaq. Sovura da bilər…

What are the perspectives of the US-China relations?
In early February, various media and social networks were flooded with reports of some objects flying in the sky over the US. They were first recognised as Chinese balloons, but then were called almost UFOs. Why so much fuss and so many strange high-level statements about the incident? It is assumed that the issue has much to do with the US-China relations and the domestic political situation in the US.
Scouts like aliens
Initially, there was something that appeared over the US state of Montana and identified as a Chinese reconnaissance balloon. For several days, the social media has thronged with video evidence from various eyewitnesses and speculations as to why the US air defence was slow to act. Eventually, on February 4, the balloon was shot down over South Carolina on the orders of US President Joe Biden. But then the US air defence radars detected similar flying objects over other states. On February 9, another balloon was shot down over Alaska; on February 11 in the northwest of Canada near Yukon, then over the Lake Guron. An F-16 fighter and air-to-air missiles were used in the attack.
According to US officials, a Chinese probe shot down off the coast of South Carolina might have gathered intelligence. However, then they suddenly began talking about extraterrestrial objects. It was the different size and design of balloons that made the US officials come to this conclusion. Even General Glen D. VanHerck, commander of the North American Aerospace Defense Command (NORAD), commented on the incident. He said it was not clear how the objects were flying in the airspace, or where they came from. There were also reports about unidentified objects having an octagonal structure (no longer a balloon?) and sending "very faint" counter signals (trying to communicate?!).
Melissa Dalton, Assistant Secretary of Defense for Homeland Defense, said that it was impossible to determine what the objects were (that is, there were no longer claims about the Chinese identity), so the decision was to shoot them down in order not to take risks. This was followed by earlier reports from the US Air Force pilots who had allegedly repeatedly provided reports of UFOs with enormous speed, decelerating and accelerating sharply, able to hover steadily for long periods.
This raises a number of questions. Why was the Pentagon so surprised to identify the balloons (or any other objects)? Why were they identified only when they appeared over the US territory? What about the NORAD, which is primarily responsible for air defense over North America? And why was the question of balloons presented in the media as something unusual in the first place? Let's leave aside the issue of possible aliens and the presentation of the topic in the media. Yet, it does not sound like a reasonable and hospitable idea to attack possible visitors from outer space without having identified anything. After all, it seems they did not pose any evident threat to the US territory. Or did they, but we do not know something?
Incidentally, the use of balloons for military purposes is not a new phenomenon and has been practiced since the First World War. And it was the Americans who excelled in the use of reconnaissance stratospheric balloons. They have successfully used them during the wars in Iraq and Afghanistan. Similar models have been in use in the Soviet Union, and are now practised in Russia. According to some reports, the Russian army used the balloons in Syria. As for the Chinese, their balloons over the US territory is not something new either. This is also true for the US aerial reconnaissance missions over China.
Remarkably, whether it is a coincidence or not, the Ukrainian Air Force command announced on February 12 that Russia was dispatching to Ukraine a number of balloons with the so-called corner deflectors. These are octahedron-shaped metal structures designed to reflect radar signals. On February 14, Moldova's airspace was temporarily closed due to a detection of an object looking like a meteorological probe.
Balloons in military service are advantageous because they are difficult to detect by radars, and to shoot down at an altitude of 30 km; one needs long-range anti-aircraft missile systems or special high-altitude fighter-interceptors to do this job. They are very good for collecting intelligence data, as they can hover for a long time, collect air samples, etc. They can also be used to confuse air defense systems, and to drop explosives and chemical agents. All these features are well known both to specialists and the general public. But why was this topic publicised?
Amid the tension
It is striking that the balloon war took place amid the US Secretary of State Anthony Blinken's expected visit to China. The visit was disrupted because, the balloons over the US airspace "undermined the purpose of the trip". This came as no surprise to anyone - relations between the US and China have been steadily deteriorating. As noted in Responsible Statecraft, the US and China are on a dangerous path of rising tensions and mutual threats.
This is because of the well-known trade and sanctions war on the one hand, and tensions around Taiwan on the other hand. Following the visit of the US House Speaker Nancy Pelosi to Taipei last summer, the US has steadily increased military aid to Taiwan and provided strong diplomatic support. In turn, China has been demonstrating increasing military activity around the island and makes rather unequivocal statements. Given the circumstances, observers acknowledged the meeting between Xi Jinping and Joseph Biden in Bali in November 2022 to be a de-facto failure.
A relatively recent meeting at the sidelines of the Munich Security Conference between Anthony Blinken and Wang Yi, Director of the Office of the CCP Central Foreign Affairs Commission, resulted in a remarkable exchange of very sharp remarks. And now the balloon affair came to disrupt Blinken's visit to China at such a bad (good?) time. In addition to Blinken, US Treasury Secretary Janet Yellen was also scheduled to visit the PRC.
It is noteworthy how both sides have behaved in this situation. Beijing responded to the US by claiming indiscriminate and excessive use of force and threatened with “consequences”. President Biden said, "We do not need a conflict with China, but competition. We don't want a new Cold War. But I'm not apologising.” What is most troubling here is the lack of crisis communication channels between the world's leading powers! After all, this incident could probably have been resolved peacefully and, most importantly, quietly, without any unnecessary media hype. What was the fuss about the UFOs?
The real background?
Global Times of China suggested that the balloon incident has been publicised deliberately. This is how the US authorities made an attempt to keep quiet about a Norfolk Southern train with more than 100 cars that derailed on February 3 near East Palestine, Ohio. It had around 20 cars loaded with hazardous substances, including five with vinyl chloride. Widespread fires at the site of the accident caused phosgene, a gas used as a chemical weapon during the First World War, to become airborne. Federal authorities stated it was already possible to return to the city a few days after the crash. However, environmental experts and especially local residents have serious doubts about this.
Incidentally, the US was almost haunted by technogenic accidents in February: a fire on a steel mill located in the same state of Ohio, a highway accident in Arizona involving the overturning of a truck carrying toxic materials, etc. Local observers believe that all the talks about the UFOs were an attempt by the US officials to divert public attention.
The domestic situation in the US will be increasingly interesting to observe amid the upcoming presidential elections.  We think there will be many more surprises similar to UFOs. It is suffice to mention the contenders for the main post of the country: Donald Trump, who is still full of ambitions to become the next US president, the charismatic governor of Florida Ron DeSantis, and former US Vice-President Mike Pence. And perhaps the most controversial nominee is the incumbent head of the White House, Joe Biden.
The US election race is going to be tough. The economic situation in the country and the world, as well as the unprecedented geopolitical tension will definitely add fuel to the process. A number of experts believe that the balloon incident was a gift to the hawks in Washington. Rumour has it that the current US House Speaker Kevin McCarthy wants to visit Taiwan as well. And that the US allegedly want to deploy hypersonic missiles LRHW and cruise missiles Tomahawk in Japan to counter China.
In turn, the Chinese masterfully exploited the balloon incident for their own benefit with a characteristic low-key menace. Well, the main thing is that the global leaders do not lose the sense of reality. Otherwise, it will be very difficult to overcome an unpredictable crisis of the shaky yet existing global order, especially amid the situation in Ukraine. Everything may be gone forever...