Ukraynada müharibənin başlamasından keçən 1 il kimin üçünsə bir anda geridə qaldısa, digərləri üçün bitmək bilməyən ilə çevrildi
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin ildönümü yalnız yeni tarixin hadisəsi olmadı. O, həm də dünya ölkələrinin mütləq əksəriyyətinin bəşəriyyət tarixinin bu faciəvi səhifəsini mümkün qədər tez çevirmək, müharibəsiz, qlobal təlatümlərsiz yaşamaq arzusunu göstərdi. Hər halda, BMT Baş Assambleyasının nümayəndələri müharibənin bir ilinin tamamlanmasına bir gün qalmış məhz buna səs veriblər. Sənəddə bildirilir ki, Ukraynada BMT Nizamnaməsinin prinsiplərinə uy           ğun olaraq, «hərtərəfli, ədalətli və dayanıqlı» sülhə mümkün qədər tez nail olunması vacibdir.
Amma indiki vəziyyətdə bunun üçün sadəcə arzulamaq kifayət deyil. Hadisələrin müharibə məntiqi ilə inkişafı bir daha göstərir ki, müasir təhlükəsizlik sistemi çox zərif və yarımçıqdır. Son hadisələr məhz bunu təsdiqləyir.
Yalnız Ukraynada deyil, bütün dünyada milyonlarla insan üçün ötən il gerçəkləşən qorxulu yuxu kimi, bir anda ötüb keçdi. Bəziləri üçün isə bu il bitmək bilmədi – dəqiqələr, günlər, aylar bir-birinin ardınca dəhşətlər gətirdi və bunun nə zaman bitəcəyini təxmin etmək mümkün deyil.
Ukraynada Amerika-Rusiya dueli
ABŞ prezidentinin Kiyevə fevralın 20-də etdiyi gözlənilməz, müəyyən mənada tarixi səfərdən (səfər çərçivəsində o, Ukraynaya dəstək ifadə edən bir sıra əlamətdar bəyanatlar səsləndirib) bir gün sonra Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin Federal Şuraya illik müraciətini ünvanlayıb. O da müraciətinin əhəmiyyətini Ukrayna mövzusuna həsr edib.
Hər iki lider əslində eyni şeydən bəhs edib. Bayden Ukrayna ordusuna hərbi yardımı, o cümlədən ağır silahların verilməsini davam etdirmək əzmindədir. Putin isə Ukraynadakı hərbçilərinin tələbatlarının ödənilməsi üçün hərbi-sənaye kompleksinin inkişafını planlayır. Bununla yanaşı, Rusiya prezidentinin çıxışında Vaşinqtonun Ukrayna siyasətinə müəyyən cavablar da eşidilib. Moskva nüvə ssenarisini heç kimin istisna etmədiyinə növbəti dəfə eyham vurub. Rusiya tərəfinin SHS-3 müqaviləsindən təktərəfli imtinası onun nüvə yayındırıcılığı sistemini inkişaf etdirmək, istehsalın bərpası və kütləvi qırğın silahlarının sınağının təşkili niyyətinin göstəricisi kimi də qiymətləndirilə bilər. Qərb isə bu qərarı Rusiyanın Ukraynada üzləşdiyi hərbi uğursuzluqlara reaksiya kimi dəyərləndirir. Amma Moskvada bildirirlər ki, onların müqavilədən imtinası bir sıra səbəblərlə bağlıdır. Səbəblər arasında sənəddə ABŞ-ın nüvə yayındırıcılığı qüvvələrini təkmilləşdirməsinə rəvac verən «boşluğ»un mövcudluğu da göstərilir. Rusiyada hesab edirlər ki, Birləşmiş Ştatlar hələ bir neçə il əvvəl «bərpa potensialı» formalaşdırmağa başlayıb. Yəni raket və digər platformalardan sökülmüş raketlər müqaviləyə əsasən məhv edilməli olsa da, onları anbarlara yığıblar. Üstəlik, artıq nüvə başlığına malik olmayan raketlərin istənilən yerdə məhdudiyyətsiz sayda yerləşdirilməsinə də heç bir maneə olmayıb. Vaşinqtonun Mərkəzi və Şərqi Avropada Hava Hücumundan Müdafiə sistemləri qurması Moskva tərəfindən məhz buna görə SHS-3 müqaviləsindən yayınma kimi qiymətləndirilib.
2016-cı ildə Rumıniyanın Deveselu rayonunda Amerikanın Avropada ilk yerüstü HHM bazası – «Aegis» fəaliyyətə başlayıb. 2022-ci ilin yayında isə Polşanın şimalındakı Rezdikovo rayonunda analoji bazanın yaradılması işi başa çatdırılıb. Odur ki, Moskva SHS-3 müqaviləsini sadəcə, formallıq saymağa başlayıb.
Beləliklə, Rusiyanın bu müqaviləni tərk etməsi, şübhəsiz ki, müharibə riskini artırır. Belə bir vəziyyətdə prezidentlər Zelenski ilə Baydenin Kiyev görüşündən sonra səsləndirdikləri fikirlər diqqətə layiqdir. Ukrayna lideri deyib: «Bayden ilə bugünkü görüşün nəticələri özünü döyüş meydanında müsbət mənada göstərəcək. Elə etməliyik ki, 2023-cü il qələbə ili olsun». Amerika prezidenti isə bildirib ki, «qarşıda ağır günlər, həftələr və illər var. Putinin məqsədi Ukraynanı xəritədən silməkdir. Ukraynaya büdcə yardımı şəklində milyardlar ayrılacaq».
Beləliklə, Ukrayna tərəfi müharibənin bu ilin sonunadək başa çatacağına ümid edirsə, ABŞ rəhbərliyi Rusiya-Ukrayna qarşıdurmasının «illərlə» davam edəcəyini proqnozlaşdırır. Ola bilsin ki, burada söhbət hərbi əməliyyatların davam etməsindən yox, Ukraynanın «ön cəbhə» rolu oynayacağı qlobal qarşıdurmadan gedir.
Amerika siyasətinin dilemmaları
İndi Kiyev ABŞ-dan 500 milyon dollarlıq yeni yardım paketi gözləyir. Oraya HIMARS, döyüş sursatları, tank əleyhinə sistemlər və radarlar daxildir. Baydenin Ukraynaya «büdcə yardımı şəklində milyardların ayrılacağı» haqda sözləri Kiyevin uzunmüddətli dəstəyə bel bağlamasına əsas verir. Maraqlıdır ki, ABŞ prezidentinin Kiyevə səfərindən 1 həftə əvvəl Birəşmiş Ştatların Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri general Mark Milli gözlənilmədən Rusiya-Ukrayna danışıqlarından bəhs etmişdi. Tərəflər danışıqlara heç bir maraq göstərməsə də, general «Financial Times» nəşrinə fevralın 16-da verdiyi açıqlamada müharibənin, güman ki, danışıqlar masası arxasında bitəcəyini bildirmişdi.
«Rusların siyasi məqsədlərinə hərbi yolla nail olması praktik olaraq, mümkün deyil. Rusiyanın Ukraynanı ələ keçirmək qərarına gələcəyi də az ehtimal olunandır. Bu, baş verməyəcək», - deyə Milli qeyd edib: «Bu, çox-çox çətin olardı. Ukrayna isə işğal olunmuş ərazilərindən bütün rus qoşunlarını qovmalıdır. Bu, mümkünsüz deyil… sadəcə, çox çətindir. Əslində, bu, Rusiya ordusunun iflası demək olardı». Amerikalı general hesab edir ki, tərəflərin hədəflərinə tam nail olması mümkün olmadığından, müharibə danışıqlar vasitəsilə başa çatdırılmalıdır.
Bu, Millinin Rusiya-Ukrayna savaşının danışıqlarla bitəcəyini dediyi ilk hal deyil. 2022-ci ilin noyabrında o, ukraynalıların münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair danışıqların aparılması üçün Rusiyanın itkilərindən öz maraqlarına uyğun yararlanmalı olduqlarını demiş, bununla da Ukrayna rəsmilərinin qəzəbinə səbəb olmuşdu. Sonradan general fikirlərini bir qədər konkretləşdirərək demişdi ki, «ruslarla danışıqların necə, nə vaxt aparılacağı, yaxud, aparılıb-aparılmayacağı haqda qərarı Kiyev özü verməlidir».
Rusiya mümkün danışıqlardan ABŞ-ın sabiq prezidenti Donald Tramp da bəhs edib. Son hadisələrə münasibət bildirən Tramp deyib ki, bəşəriyyət Üçüncü Dünya müharibəsinə yaxınlaşır. Sabiq prezident faktiki olaraq, ölkəsində qlobal nüvə müharibəsi riskinin azaldılması çağırışı edənlər, Ukraynaya silah tədarükünün azaldılması və Kiyev-Moskva danışıqlarına başlanılmasına tərəfdar olanlar arasında öz mövqelərini gücləndirməyə çalışır, bu üzdən də Putin ilə münasibətlərini yenidən gündəmə gətirir, bunu müharibənin dayandırılması imkanı kimi təqdim edir.
Bu, əslində, sabiq prezidentin özünəməxsus seçki kampaniyasının bir hissəsidir. O, göstərməyə çalışır ki, Amerika elitasında nəinki Moskva ilə konstruktiv, həm də müsbət dialoq təcrübəsinə malik yeganə şəxsdir. Başqa sözlə, Tramp növbəti dəfə prezident seçiləcəyi təqdirdə müharibəni dayandıra biləcəyini göstərməyə, bunu bacaracaq yeganə şəxs olduğu görüntüsü yaratmağa çalışır. Görünən isə odur ki, bu mövqe istər siyasətçilər, istərsə də generalitet arasında ciddi dəstək qazana bilər.
Bayden isə Kiyev səfəri ilə müttəfiqlərin Ukraynaya dəstək məsələsində həmrəyliyi qoruyub saxlamasına çalışır. Çünki yazda müharibənin daha da qızışacağı gözlənilir. Zelenski müttəfiqlərindən ona vəd olunan silah sistemlərinin tədarükünün sürətləndirilməsini tələb edir, Qərbi Ukraynaya qırıcılar da verməyə çağırır. Amma Bayden həmkarının son istəyini rədd edib.
Baydenin fəallığı və Çinin mövqeyi
Amma bütün bunlar Moskvanı sakitləşdirmir. Əksinə, ABŞ prezidentinin fəallığı Rusiyanın narahatlığını daha da artırıb. Bayden Polşaya səfəri zamanı yalnız Ukraynanın dəstəklənməsi istiqamətində növbəti addımları müzakirə etməklə, yolüstü Kiyevə enməklə kifayətlənməyib, həm də geri qayıdarkən Rusiya ilə həmsərhəd dövlətlərin iştirakı ilə «Buxarest doqquzluğu»nun sammitini də keçirib. Sammitin mövzusu eyni olub, baxmayaraq ki, qarşıya qoyulan məsələlərin xarakteri bir az fərqli təsir bağışlayıb. Yeri gəlmişkən, sammitdə NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq də iştirak edib.
NATO-nun Şərq cinahını təşkil edən üzvlərin toplaşdığı «Buxarest doqquzluğu»nun Varşava sammiti yekun bəyannamənin qəbulu ilə bitib. Sənəddə Rusiyanın Ukraynaya təcavüzü pislənir, NATO şərq cinahında mövcudluğunu artırmağa çağırılır. Bütün müttəfiqlər Rusiya tərəfindən hücuma məruz qalacaqları təqdirdə bir-birlərini dəstəkləyəcəklərinə dair də razılığa gəlib.
Sammitə ev sahibliyi edən Polşanın prezidenti Anjey Duda bildirib ki, tədbirdə Bratislavada keçiriləcək «B9» Vilnüsdə təşkil olunacaq NATO sammitləri ərəfəsində atılacaq növbəti addımlar müəyyənləşdirilib, həmçinin Ukraynaya dəstəyin davam etdirilməsi yolları müzakirə edilib.
Prezident Bayden isə Şərqi Avropa ölkələrinin liderləri qarşısındakı çıxışında deyib: «Qəribədir, mən Rusiya prezidenti ilə son görüşlərimdən birində ona dedim: «Siz NATO-nun Finlandiyalaşmasından danışırsınız, lakin Finlandiyanın NATO-laşması ilə qarşı-qarşıya qalacaqsınız». Ağ Ev sahibinin eyhamı aydındır: NATO-nun şərq cinahından olan üzvlər Rusiyanın Ukraynadakı əməllərini səssiz-səmirsiz müşahidə etmək niyyətində deyil və onlar istənilən, hətta gözlənilməz zərbəni dəf etməyə hazırdırlar.
Təsadüf deyil ki, ABŞ prezidentinin təyyarəsi Polşanı tərk etməyə macal tapmamış, Polşanın Kalininqrad vilayəti ilə sərhədində tank əleyhinə maneələr peyda olub. Polşanın müdafiə naziri bunu təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üçün preventiv addım kimi təqdim edib.
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin yaratdığı yeni geosiyasi reallığın daha bir vacib göstəricisi Çinin münaqişənin həllinə dair öz planını açıqlamasıdır. Son zamanlar Pekini Rusiyaya gizli, bəzən isə açıq dəstək verməkdə təqsirləndirirlər. Bundan başqa, Birləşmiş Ştatlarla Avropa İttifaqı Çinin Moskvaya hərbi yardım belə, göstərə biləcəyindən ehtiyatlanır. Belə yardımın göstəriləcəyi təqdirdə Çinin də təxminən Rusiya ilə eyni sanksiyalara məruz qalacağına dair açıq xəbərdarlıqlar da səsləndirilir.
Müharibənin ildönümünə Çin yəqin ki, bu narahatlıqlara cavab olaraq, 12 maddədən ibarət həll planını təqdim edib. Sənədin ilk maddəsində bütün ölkələrin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətin vacibliyi vurğulanır. Pekin bununla Ukraynanın ərazi bütövlüyünün onun müzakirə mövzusu olmadığını göstərir. Planda danışıqların vacibliyindən, mümkün bloklar qarşıdurmasından qaçılmasının əhəmiyyətindən bəhs edən maddələr də var. Amma ilk maddə əsasdır və orada Ukraynanın ərazi bütövlüyünə hörmət ifadə olunur. Məsələ ondadır ki, bu, Çinin özü üçün də son dərəcə həssas məsələdir. Pekində hesab edirlər ki, ərazi bütövlüyü məsələsində ikili standartlardan çıxış etmək olmaz. Krım Ukraynanındırsa, Tayvan Çinindir.
Çinin xarici işlər naziri Van İ bir müddət əvvəl Brüssel və Moskvaya etdiyi səfərlər zamanı Avropa və Rusiya liderləri ilə söhbətində o, əslində sənədin məzmununu təşkil edən Çin mövqeyini cilaladı.
Əlbəttə, reallıqlar o qədər də sadə deyil və ölkələr deklarativ prisiplərlə deyil, konkret maraqlarla hərəkət edir. Lakin bu halda belə, aydındır ki, siyasətin həyata keçirilməsi üçün baza elementi yenə də prinsiplərdir. Müharibənin başlamasından 1 il sonra da problemin həllinin əsas baza prinsipi istər Qərb, istərsə də Çin üçün Ukraynanın ərazi bütövlüyünün müdafiəsidirsə, Moskva buna məhəl qoymaya bilməz.
Fevralın son günlərinin daha bir vacib hidisəsi isə Ukraynanın dövlət başçısı Vladimir Zelenskinin mətbuat konfransı olub. İlin yekunları haqda danışan prezident müharibənin mümkün nəticəsini necə qiymətləndirdiyinə dair suala cavabında Kiyevin Rusiyaya təkbaşına deyil, dostlarının köməyi ilə müqavimət göstərdiyini söyləyib. «Hamımız öz vəzifələrimizi icra etsək, bizi qələbə gözləyir. Əminəm ki, qələbə olacaq. Çox istəyirəm ki, o, bu il olsun. Bunun üçün hər şeyimiz var – motivasiyamız, əminliyimiz, dostlarımız və diplomatiyamız. Bu hücum qarşısında bütün qüvvələrimizi birləşdirmişik», - deyə V.Zelenski qeyd edib.

ГОД ДЛИНОЮ В ВЕЧНОСТЬ
Годовщина российско-украинской войны стала не просто рубежным событием в новейшей истории, но и явилась еще одним показателем желания подавляющего большинства стран мира поскорее перевернуть трагическую страницу в истории человечества и начать жить без войн и глобальных потрясений.
В общем-то, именно за это и голосовали делегаты Генеральной Ассамблеи ООН, которые за день до печальной даты приняли резолюцию о необходимости скорейшего достижения «всеобъемлющего, справедливого и прочного» мира в Украине в соответствии с принципами Устава ООН.
Впрочем, одного желания сейчас явно недостаточно, а развитие событий в логике войны еще раз показывает, насколько хрупка и несовершенна современная система безопасности. Это иллюстрируют и последние события.
Для миллионов людей не только в Украине, но и по всему миру прошедший год пролетел в одно мгновение, как ужасный сон, перевернувший их жизнь. А для кого-то этот год стал вечностью, когда минуты, дни и месяцы слились в один сплошной кошмар, который никак не закончится.
Американо-российская дуэль в Украине
Через день после неанонсированного, в какой-то степени исторического, визита президента США Джо Байдена в Киев 20 февраля, во время которого он сделал ряд знаковых заявлений в поддержку Украины, президент России Владимир Путин выступил с ежегодным посланием Федеральному собранию. Значительную часть выступления он также посвятил украинской тематике.
Оба лидера говорили, по сути, об одном и том же. Байден - о твердом намерении усиливать военную поддержку украинской армии, в том числе тяжелым вооружением, Путин - о планах по развитию ВПК с упором на удовлетворение потребностей военной группировки в Украине. При этом в какой-то степени в речи президента России можно было услышать ответ на приготовления Вашингтона в Украине.
В Москве вновь дали понять, что ядерный сценарий никто не отменял. Приостановка с российской стороны участия в Договоре об СНВ-3 может означать развитие систем ядерного сдерживания, возобновление производства и испытания оружия массового поражения. На Западе такое решение было воспринято как ответ на возможные неудачи российской военной кампании в Украине.
В то же время российская сторона аргументирует свое решение приостановить участие в СНВ целым рядом факторов, включая наличие лазеек в договоре, которые позволяют США продолжать совершенствовать свои силы ядерного сдерживания.
В России считают, что США еще несколько лет назад начали создавать так называемый «возвратный потенциал». Это означает, что после снятия боеголовок с ракет и прочих платформ для их доставки вместо утилизации, как этого требовал договор, их стали отправлять на склад. Причем сами ракетоносители, не обладающие ядерным зарядом, могли размещаться без ограничений в любом количестве и в любом месте. Вот почему размещение американской системы противоракетной обороны в Центральной и Восточной Европе стало однозначно трактоваться Москвой как действия по обходу СНВ-3.
В 2016 году в районе Девеселу в Румынии уже начала действовать первая американская база наземного базирования ПРО Aegis в Европе. А летом 2022 года были завершены работы по созданию подобной базы в Редзиково на севере Польши. Поэтому в Москве стали считать СНВ-3 простой формальностью.
Выход России из СНВ-3, несомненно, повышает ставки в войне. Обращают на себя внимание слова президентов Зеленского и Байдена после их встречи в Киеве, разность взглядов относительно хода и перспектив военной кампании. Так, украинский лидер заявил: «Результаты сегодняшней встречи с Байденом будут иметь отображение на поле боя. Мы должны сделать так, чтобы 2023 год стал годом победы». Американский же президент отметил, что «впереди тяжелые дни, недели и годы. Цель Путина - стереть Украину с карты. Ей будут выделены миллиарды в виде бюджетной помощи».
В то время как украинская сторона надеется на завершение войны до конца нынешнего года, американское руководство прогнозирует продолжение противостояния между Россией и Украиной на «годы». Возможно, речь идет не о продолжении войны как таковой, а о дальнейшем глобальном противостоянии, в котором Украине будет отводиться роль «переднего края обороны».
Дилеммы американской политики
В Киеве рассчитывают на новый пакет помощи от США на сумму $500 млн, в который войдут HIMARS, боеприпасы, противотанковые системы и радары. Слова Байдена, что Украине будут выделены «миллиарды» в виде бюджетной помощи», позволяют Киеву надеяться на долгосрочную поддержку.
Весьма интересно, что за неделю до визита президента США в Киев о переговорах между Россией и Украиной неожиданно заговорил глава Объединенного комитета начальников штабов США генерал Марк Милли. Несмотря на то, что ни Украина, ни Россия не проявляют признаков желания вести переговоры, 16 февраля генерал заявил Financial Times, что, скорее всего, война закончится за столом переговоров.
«Для русских будет практически невозможно достичь своих политических целей военными средствами. Маловероятно, что Россия собирается захватить Украину. Этого просто не произойдет», - сказал Милли, добавив, что это будет «очень, очень сложно». «Украина должна изгнать все российские войска с оккупированной территории. Это не значит, что этого не может быть…» - сказал он. «Но это чрезвычайно сложно. И, по сути, потребовало бы краха российской армии», - считает американский генерал и предполагает, что ввиду невозможности полного достижения сторонами своих целей война должна завершиться переговорами.
Это уже не первый случай, когда Милли говорит, что война закончится переговорами. В ноябре 2022 года он успел вызвать гнев украинских официальных лиц, заявив, что они должны использовать потери России в своих интересах для переговоров о мирном урегулировании. Позже он все же уточнил свои слова, добавив, что «Украина сама должна решить, как, когда и будет ли она вести переговоры с русскими».
О переговорах с Россией заговорил и экс-президент США Дональд Трамп. Комментируя последние события, он заявил, что человечество приблизилось к Третьей мировой войне.
Фактически апеллируя к той части политического истеблишмента США, которая склоняется к ограничению поставок вооружений Украине и началу переговоров с Россией, с целью укрепления своих позиций в стане тех, кто ратует за снижение рисков глобальной ядерной войны, экс-президент США актуализирует тему своих отношений с президентом Путиным как условие для остановки войны.
Это своего рода часть предвыборной кампании экс-президента. Он дает понять, что является единственным человеком в американской элите, который не просто имеет опыт конструктивного диалога с Москвой, но, что важно, опыт позитивного диалога. Другими словами, Трамп дает понять, что является тем человеком, который может остановить войну, если его изберут на очередной срок. И, по всей видимости, эта позиция может иметь существенную поддержку как у политиков, так и в высшем генералитете.
Своим визитом в Киев Байден пытается сохранить единство союзников в их поддержке Украины, поскольку ожидается, что война усилится с весенним наступлением. Зеленский требует от союзников ускорить поставку обещанных систем вооружения и призывает Запад предоставить истребители, на что сам Байден ответил отказом.
Активность Байдена и позиция Китая
Впрочем, для Москвы это не дает повода для успокоения. Поскольку активность президента США является причиной не меньшего беспокойства России. Так, в рамках своей поездки в Польшу Джо Байден не только обсудил с руководством этой страны дальнейшие совместные шаги по поддержке Украины, не только слетал в Киев, но и по возвращении собрал саммит «Бухарестской девятки» с участием стран, граничащих с Россией. Тема все та же, хотя характер стоящих задач все же отличался. К слову, к саммиту присоединился также генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
Завершился варшавский саммит «Бухарестской девятки», объединяющей натовцев так называемого восточного фланга Альянса, принятием итоговой декларации. Документ осуждает российское вторжение и призывает к усилению присутствия НАТО на восточном фланге НАТО. Все союзники договорились, что будут поддерживать друг друга в случае угрозы нападения со стороны России.
Лидер принимающей стороны, президент Польши Анджей Дуда, уточнил, что на мероприятии были определены следующие шаги в преддверии саммитов B9 в Братиславе и НАТО в Вильнюсе, а также обсуждены возможности оказания дальнейшей поддержки Украине.
Президент Байден, выступая перед лидерами восточноевропейских государств, вспоминал: «Ирония в том, что в одном из последних разговоров, которые у меня были с президентом России, я сказал: «Вы продолжаете спрашивать о финляндизации НАТО, но вы получите натоизацию Финляндии». Намекая на то, что страны восточного фланга НАТО не станут безмолвно наблюдать за действиями России в Украине и будут готовы отразить любой, даже внезапный удар.
Не случайно, что не успел борт №1 президента США покинуть Польшу, как на границе с Калининградской областью в Польше уже появились противотанковые заграждения. Министр обороны Польши объяснил этот шаг в качестве превентивной меры по усилению безопасности.
Еще одним важным маркером новой геополитической реальности, которую создала российско-украинская война, стало обнародование Китаем своего плана по урегулированию конфликта.
Китай в последнее время часто упрекали в скрытой, а иногда и явной поддержке России. Более того, Соединенные Штаты и Европейский Союз опасаются военной помощи со стороны Пекина Москве. Звучали даже открытые предупреждения, что если эта помощь последует, Китай ждут примерно те же санкции, что и Россию.
Скорее в качестве ответа на эти опасения в годовщину конфликта Китай представил свой план урегулирования, состоящий из 12 пунктов. Первым в нем шел пункт об уважении суверенитета, независимости и территориальной целостности всех стран. Этим Пекин дал понять, что вопрос территориальной целостности Украины является для него вопросом за пределами обсуждений. Есть в плане урегулирования и пункты, касающиеся необходимости переговоров, а также предотвращения возможности блокового противостояния. Но все же первый пункт является основным и базируется на поддержке территориальной целостности Украины.
Это связано с тем, что данный вопрос является довольно чувствительной темой и для самого Китая. Пекин считает, что в вопросе отстаивания территориальной целостности не может быть двойных стандартов. Если Крым украинский, то и Тайвань - китайский.
Ранее главный китайский дипломат Ван И при посещении Брюсселя и Москвы в разговоре с европейскими и российскими лидерами фактически отшлифовывал китайскую позицию, которая и составила содержательную часть документа.
Конечно, реалии не так просты и странами движут не декларативные принципы, а конкретные интересы. Однако даже в этом случае очевидно, что именно принципы являются базовым элементом для реализации текущей политики. И то, что спустя год после начала войны базовые принципы Украины, стран Запада и Китая по краеугольному вопросу - поддержки территориальной целостности Украины совпадают, не может быть не замечено Москвой.
Важным событием последних дней февраля стала пресс-конференция президента Украины Владимира Зеленского, который подвел итоги года войны. Отвечая на вопрос, как он оценивает вероятный исход войны, Зеленский отметил, что Украина противостоит России не сама, ей помогают друзья. «Если все мы выполним свои задания, нас ждет победа. Я уверен, что победа будет. Я очень хочу, чтобы в этом году. У нас все для этого есть - мотивация, уверенность, друзья, дипломатия. Мы объединили все силы против этого нашествия», - заявил украинский президент.