Ukraynada müharibənin başlamasından keçən 1 il kimin üçünsə bir anda geridə qaldısa, digərləri üçün bitmək bilməyən ilə çevrildi
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin ildönümü yalnız yeni tarixin hadisəsi olmadı. O, həm də dünya ölkələrinin mütləq əksəriyyətinin bəşəriyyət tarixinin bu faciəvi səhifəsini mümkün qədər tez çevirmək, müharibəsiz, qlobal təlatümlərsiz yaşamaq arzusunu göstərdi. Hər halda, BMT Baş Assambleyasının nümayəndələri müharibənin bir ilinin tamamlanmasına bir gün qalmış məhz buna səs veriblər. Sənəddə bildirilir ki, Ukraynada BMT Nizamnaməsinin prinsiplərinə uy           ğun olaraq, «hərtərəfli, ədalətli və dayanıqlı» sülhə mümkün qədər tez nail olunması vacibdir.
Amma indiki vəziyyətdə bunun üçün sadəcə arzulamaq kifayət deyil. Hadisələrin müharibə məntiqi ilə inkişafı bir daha göstərir ki, müasir təhlükəsizlik sistemi çox zərif və yarımçıqdır. Son hadisələr məhz bunu təsdiqləyir.
Yalnız Ukraynada deyil, bütün dünyada milyonlarla insan üçün ötən il gerçəkləşən qorxulu yuxu kimi, bir anda ötüb keçdi. Bəziləri üçün isə bu il bitmək bilmədi – dəqiqələr, günlər, aylar bir-birinin ardınca dəhşətlər gətirdi və bunun nə zaman bitəcəyini təxmin etmək mümkün deyil.
Ukraynada Amerika-Rusiya dueli
ABŞ prezidentinin Kiyevə fevralın 20-də etdiyi gözlənilməz, müəyyən mənada tarixi səfərdən (səfər çərçivəsində o, Ukraynaya dəstək ifadə edən bir sıra əlamətdar bəyanatlar səsləndirib) bir gün sonra Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin Federal Şuraya illik müraciətini ünvanlayıb. O da müraciətinin əhəmiyyətini Ukrayna mövzusuna həsr edib.
Hər iki lider əslində eyni şeydən bəhs edib. Bayden Ukrayna ordusuna hərbi yardımı, o cümlədən ağır silahların verilməsini davam etdirmək əzmindədir. Putin isə Ukraynadakı hərbçilərinin tələbatlarının ödənilməsi üçün hərbi-sənaye kompleksinin inkişafını planlayır. Bununla yanaşı, Rusiya prezidentinin çıxışında Vaşinqtonun Ukrayna siyasətinə müəyyən cavablar da eşidilib. Moskva nüvə ssenarisini heç kimin istisna etmədiyinə növbəti dəfə eyham vurub. Rusiya tərəfinin SHS-3 müqaviləsindən təktərəfli imtinası onun nüvə yayındırıcılığı sistemini inkişaf etdirmək, istehsalın bərpası və kütləvi qırğın silahlarının sınağının təşkili niyyətinin göstəricisi kimi də qiymətləndirilə bilər. Qərb isə bu qərarı Rusiyanın Ukraynada üzləşdiyi hərbi uğursuzluqlara reaksiya kimi dəyərləndirir. Amma Moskvada bildirirlər ki, onların müqavilədən imtinası bir sıra səbəblərlə bağlıdır. Səbəblər arasında sənəddə ABŞ-ın nüvə yayındırıcılığı qüvvələrini təkmilləşdirməsinə rəvac verən «boşluğ»un mövcudluğu da göstərilir. Rusiyada hesab edirlər ki, Birləşmiş Ştatlar hələ bir neçə il əvvəl «bərpa potensialı» formalaşdırmağa başlayıb. Yəni raket və digər platformalardan sökülmüş raketlər müqaviləyə əsasən məhv edilməli olsa da, onları anbarlara yığıblar. Üstəlik, artıq nüvə başlığına malik olmayan raketlərin istənilən yerdə məhdudiyyətsiz sayda yerləşdirilməsinə də heç bir maneə olmayıb. Vaşinqtonun Mərkəzi və Şərqi Avropada Hava Hücumundan Müdafiə sistemləri qurması Moskva tərəfindən məhz buna görə SHS-3 müqaviləsindən yayınma kimi qiymətləndirilib.
2016-cı ildə Rumıniyanın Deveselu rayonunda Amerikanın Avropada ilk yerüstü HHM bazası – «Aegis» fəaliyyətə başlayıb. 2022-ci ilin yayında isə Polşanın şimalındakı Rezdikovo rayonunda analoji bazanın yaradılması işi başa çatdırılıb. Odur ki, Moskva SHS-3 müqaviləsini sadəcə, formallıq saymağa başlayıb.
Beləliklə, Rusiyanın bu müqaviləni tərk etməsi, şübhəsiz ki, müharibə riskini artırır. Belə bir vəziyyətdə prezidentlər Zelenski ilə Baydenin Kiyev görüşündən sonra səsləndirdikləri fikirlər diqqətə layiqdir. Ukrayna lideri deyib: «Bayden ilə bugünkü görüşün nəticələri özünü döyüş meydanında müsbət mənada göstərəcək. Elə etməliyik ki, 2023-cü il qələbə ili olsun». Amerika prezidenti isə bildirib ki, «qarşıda ağır günlər, həftələr və illər var. Putinin məqsədi Ukraynanı xəritədən silməkdir. Ukraynaya büdcə yardımı şəklində milyardlar ayrılacaq».
Beləliklə, Ukrayna tərəfi müharibənin bu ilin sonunadək başa çatacağına ümid edirsə, ABŞ rəhbərliyi Rusiya-Ukrayna qarşıdurmasının «illərlə» davam edəcəyini proqnozlaşdırır. Ola bilsin ki, burada söhbət hərbi əməliyyatların davam etməsindən yox, Ukraynanın «ön cəbhə» rolu oynayacağı qlobal qarşıdurmadan gedir.
Amerika siyasətinin dilemmaları
İndi Kiyev ABŞ-dan 500 milyon dollarlıq yeni yardım paketi gözləyir. Oraya HIMARS, döyüş sursatları, tank əleyhinə sistemlər və radarlar daxildir. Baydenin Ukraynaya «büdcə yardımı şəklində milyardların ayrılacağı» haqda sözləri Kiyevin uzunmüddətli dəstəyə bel bağlamasına əsas verir. Maraqlıdır ki, ABŞ prezidentinin Kiyevə səfərindən 1 həftə əvvəl Birəşmiş Ştatların Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri general Mark Milli gözlənilmədən Rusiya-Ukrayna danışıqlarından bəhs etmişdi. Tərəflər danışıqlara heç bir maraq göstərməsə də, general «Financial Times» nəşrinə fevralın 16-da verdiyi açıqlamada müharibənin, güman ki, danışıqlar masası arxasında bitəcəyini bildirmişdi.
«Rusların siyasi məqsədlərinə hərbi yolla nail olması praktik olaraq, mümkün deyil. Rusiyanın Ukraynanı ələ keçirmək qərarına gələcəyi də az ehtimal olunandır. Bu, baş verməyəcək», - deyə Milli qeyd edib: «Bu, çox-çox çətin olardı. Ukrayna isə işğal olunmuş ərazilərindən bütün rus qoşunlarını qovmalıdır. Bu, mümkünsüz deyil… sadəcə, çox çətindir. Əslində, bu, Rusiya ordusunun iflası demək olardı». Amerikalı general hesab edir ki, tərəflərin hədəflərinə tam nail olması mümkün olmadığından, müharibə danışıqlar vasitəsilə başa çatdırılmalıdır.
Bu, Millinin Rusiya-Ukrayna savaşının danışıqlarla bitəcəyini dediyi ilk hal deyil. 2022-ci ilin noyabrında o, ukraynalıların münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair danışıqların aparılması üçün Rusiyanın itkilərindən öz maraqlarına uyğun yararlanmalı olduqlarını demiş, bununla da Ukrayna rəsmilərinin qəzəbinə səbəb olmuşdu. Sonradan general fikirlərini bir qədər konkretləşdirərək demişdi ki, «ruslarla danışıqların necə, nə vaxt aparılacağı, yaxud, aparılıb-aparılmayacağı haqda qərarı Kiyev özü verməlidir».
Rusiya mümkün danışıqlardan ABŞ-ın sabiq prezidenti Donald Tramp da bəhs edib. Son hadisələrə münasibət bildirən Tramp deyib ki, bəşəriyyət Üçüncü Dünya müharibəsinə yaxınlaşır. Sabiq prezident faktiki olaraq, ölkəsində qlobal nüvə müharibəsi riskinin azaldılması çağırışı edənlər, Ukraynaya silah tədarükünün azaldılması və Kiyev-Moskva danışıqlarına başlanılmasına tərəfdar olanlar arasında öz mövqelərini gücləndirməyə çalışır, bu üzdən də Putin ilə münasibətlərini yenidən gündəmə gətirir, bunu müharibənin dayandırılması imkanı kimi təqdim edir.
Bu, əslində, sabiq prezidentin özünəməxsus seçki kampaniyasının bir hissəsidir. O, göstərməyə çalışır ki, Amerika elitasında nəinki Moskva ilə konstruktiv, həm də müsbət dialoq təcrübəsinə malik yeganə şəxsdir. Başqa sözlə, Tramp növbəti dəfə prezident seçiləcəyi təqdirdə müharibəni dayandıra biləcəyini göstərməyə, bunu bacaracaq yeganə şəxs olduğu görüntüsü yaratmağa çalışır. Görünən isə odur ki, bu mövqe istər siyasətçilər, istərsə də generalitet arasında ciddi dəstək qazana bilər.
Bayden isə Kiyev səfəri ilə müttəfiqlərin Ukraynaya dəstək məsələsində həmrəyliyi qoruyub saxlamasına çalışır. Çünki yazda müharibənin daha da qızışacağı gözlənilir. Zelenski müttəfiqlərindən ona vəd olunan silah sistemlərinin tədarükünün sürətləndirilməsini tələb edir, Qərbi Ukraynaya qırıcılar da verməyə çağırır. Amma Bayden həmkarının son istəyini rədd edib.
Baydenin fəallığı və Çinin mövqeyi
Amma bütün bunlar Moskvanı sakitləşdirmir. Əksinə, ABŞ prezidentinin fəallığı Rusiyanın narahatlığını daha da artırıb. Bayden Polşaya səfəri zamanı yalnız Ukraynanın dəstəklənməsi istiqamətində növbəti addımları müzakirə etməklə, yolüstü Kiyevə enməklə kifayətlənməyib, həm də geri qayıdarkən Rusiya ilə həmsərhəd dövlətlərin iştirakı ilə «Buxarest doqquzluğu»nun sammitini də keçirib. Sammitin mövzusu eyni olub, baxmayaraq ki, qarşıya qoyulan məsələlərin xarakteri bir az fərqli təsir bağışlayıb. Yeri gəlmişkən, sammitdə NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq də iştirak edib.
NATO-nun Şərq cinahını təşkil edən üzvlərin toplaşdığı «Buxarest doqquzluğu»nun Varşava sammiti yekun bəyannamənin qəbulu ilə bitib. Sənəddə Rusiyanın Ukraynaya təcavüzü pislənir, NATO şərq cinahında mövcudluğunu artırmağa çağırılır. Bütün müttəfiqlər Rusiya tərəfindən hücuma məruz qalacaqları təqdirdə bir-birlərini dəstəkləyəcəklərinə dair də razılığa gəlib.
Sammitə ev sahibliyi edən Polşanın prezidenti Anjey Duda bildirib ki, tədbirdə Bratislavada keçiriləcək «B9» Vilnüsdə təşkil olunacaq NATO sammitləri ərəfəsində atılacaq növbəti addımlar müəyyənləşdirilib, həmçinin Ukraynaya dəstəyin davam etdirilməsi yolları müzakirə edilib.
Prezident Bayden isə Şərqi Avropa ölkələrinin liderləri qarşısındakı çıxışında deyib: «Qəribədir, mən Rusiya prezidenti ilə son görüşlərimdən birində ona dedim: «Siz NATO-nun Finlandiyalaşmasından danışırsınız, lakin Finlandiyanın NATO-laşması ilə qarşı-qarşıya qalacaqsınız». Ağ Ev sahibinin eyhamı aydındır: NATO-nun şərq cinahından olan üzvlər Rusiyanın Ukraynadakı əməllərini səssiz-səmirsiz müşahidə etmək niyyətində deyil və onlar istənilən, hətta gözlənilməz zərbəni dəf etməyə hazırdırlar.
Təsadüf deyil ki, ABŞ prezidentinin təyyarəsi Polşanı tərk etməyə macal tapmamış, Polşanın Kalininqrad vilayəti ilə sərhədində tank əleyhinə maneələr peyda olub. Polşanın müdafiə naziri bunu təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üçün preventiv addım kimi təqdim edib.
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin yaratdığı yeni geosiyasi reallığın daha bir vacib göstəricisi Çinin münaqişənin həllinə dair öz planını açıqlamasıdır. Son zamanlar Pekini Rusiyaya gizli, bəzən isə açıq dəstək verməkdə təqsirləndirirlər. Bundan başqa, Birləşmiş Ştatlarla Avropa İttifaqı Çinin Moskvaya hərbi yardım belə, göstərə biləcəyindən ehtiyatlanır. Belə yardımın göstəriləcəyi təqdirdə Çinin də təxminən Rusiya ilə eyni sanksiyalara məruz qalacağına dair açıq xəbərdarlıqlar da səsləndirilir.
Müharibənin ildönümünə Çin yəqin ki, bu narahatlıqlara cavab olaraq, 12 maddədən ibarət həll planını təqdim edib. Sənədin ilk maddəsində bütün ölkələrin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətin vacibliyi vurğulanır. Pekin bununla Ukraynanın ərazi bütövlüyünün onun müzakirə mövzusu olmadığını göstərir. Planda danışıqların vacibliyindən, mümkün bloklar qarşıdurmasından qaçılmasının əhəmiyyətindən bəhs edən maddələr də var. Amma ilk maddə əsasdır və orada Ukraynanın ərazi bütövlüyünə hörmət ifadə olunur. Məsələ ondadır ki, bu, Çinin özü üçün də son dərəcə həssas məsələdir. Pekində hesab edirlər ki, ərazi bütövlüyü məsələsində ikili standartlardan çıxış etmək olmaz. Krım Ukraynanındırsa, Tayvan Çinindir.
Çinin xarici işlər naziri Van İ bir müddət əvvəl Brüssel və Moskvaya etdiyi səfərlər zamanı Avropa və Rusiya liderləri ilə söhbətində o, əslində sənədin məzmununu təşkil edən Çin mövqeyini cilaladı.
Əlbəttə, reallıqlar o qədər də sadə deyil və ölkələr deklarativ prisiplərlə deyil, konkret maraqlarla hərəkət edir. Lakin bu halda belə, aydındır ki, siyasətin həyata keçirilməsi üçün baza elementi yenə də prinsiplərdir. Müharibənin başlamasından 1 il sonra da problemin həllinin əsas baza prinsipi istər Qərb, istərsə də Çin üçün Ukraynanın ərazi bütövlüyünün müdafiəsidirsə, Moskva buna məhəl qoymaya bilməz.
Fevralın son günlərinin daha bir vacib hidisəsi isə Ukraynanın dövlət başçısı Vladimir Zelenskinin mətbuat konfransı olub. İlin yekunları haqda danışan prezident müharibənin mümkün nəticəsini necə qiymətləndirdiyinə dair suala cavabında Kiyevin Rusiyaya təkbaşına deyil, dostlarının köməyi ilə müqavimət göstərdiyini söyləyib. «Hamımız öz vəzifələrimizi icra etsək, bizi qələbə gözləyir. Əminəm ki, qələbə olacaq. Çox istəyirəm ki, o, bu il olsun. Bunun üçün hər şeyimiz var – motivasiyamız, əminliyimiz, dostlarımız və diplomatiyamız. Bu hücum qarşısında bütün qüvvələrimizi birləşdirmişik», - deyə V.Zelenski qeyd edib.

THE YEAR LASTS FOREVER
The anniversary of the Russian-Ukrainian war was not just a landmark event in recent history. It also demonstrated that most countries wanted to quickly turn this tragic page in human history and begin to live without wars and global cataclysms.
This is exactly what the members of the UN General Assembly voted for when they adopted a resolution the day before the gloomy date on the need to achieve "a comprehensive, just and lasting" peace in Ukraine as soon as possible, in accordance with the principles of the UN Charter.
However, it is clear that an intention alone is not enough. The progress of the war amid recent events shows once again how fragile and imperfect the current security system is.
For millions of people around the world, last year passed by in the blink of an eye, like a nightmare that turned their lives upside down. For others, it was an eternity woven of minutes, days and months merging into a never-ending nightmare.
American-Russian confrontation in Ukraine
The day after the US President Joe Biden’s unannounced, somewhat historic visit to Kiev on February 20, when he made a number of landmark statements in support of Ukraine, Russian President Vladimir Putin delivered his annual address to the Federal Assembly. A significant part of his speech concerned Ukraine.
Essentially, both leaders were talking about the same thing. Biden confirmed his firm intention to strengthen military support for the Ukrainian army, including with heavy weaponry, while Putin spoke of plans to develop the military and industrial sector to meet the needs of the Russian military contingent in Ukraine. At the same time, to some extent, the Russian president's speech was a response to Washington's preparations in Ukraine.
Moscow has signalled the validity of nuclear scenario again. Russia's withdrawal from the START-3 treaty could mean the development of nuclear deterrence systems and the resumption of production and testing of weapons of mass destruction. In the West, the decision was interpreted as a response to possible failures of the Russian military campaign in Ukraine.
At the same time, the Russian side justifies its decision to suspend participation in START by a number of factors, including loopholes in the treaty that allow the US to continue improving its nuclear deterrent.
In Russia, it is believed that the US began to create the so-called breakout potential a few years ago. This means that the warheads removed from missiles and other delivery platforms had been sent to storage facilities instead of being disposed of, as required by the treaty. However, it was possible to deploy an unlimited number of missiles with no nuclear charge anywhere without any restrictions. That is why Moscow has clearly defined the deployment of the US missile defence system in Central and Eastern Europe as an attempt to circumvent the START-3.
In 2016, the first US ground-based missile defence base in Europe, Aegis, was launched near Deveselu, Romania. In the summer of 2022, a similar base was created in Redzikowo, Northern Poland. Therefore, Moscow began to consider the START-3 a mere formality.
Undoubtedly, Russia's withdrawal from START-3 raises the stakes in the war. It is worth mentioning the differences regarding the course and prospects of military campaign in remarks of presidents Zelensky and Biden made after their meeting in Kiev. "The results of this visit [of President Biden] will surely … have a reflection on the battlefield. We hope that this year, the 2023, will become a year of victory.". The American president, however, noted that "There’ll be very difficult days and weeks and years ahead. Putin's aim is to wipe Ukraine off the map. We’ll deliver billions in direct budgetary support to Ukraine".
So while the Ukrainian side hopes to finish the war by the end of this year, the US leadership predicts that the confrontation between Russia and Ukraine will continue for "years". Perhaps it is not a question of prolonged war, but of a further global confrontation, with Ukraine to be assigned a role of the frontline defender.
Dilemmas of American politics
Kiev is counting on a new $500m aid package from the US, which will include HIMARS, ammunition, anti-tank systems and radars. Biden's words that Ukraine will be delivered "billions in direct budget support" allow Kiev to hope for long-term support.
It is quite interesting that a week before Biden’s visit to Kiev, the head of the US Joint Chiefs of Staff, General Mark Milley, made some unexpected remarks about Russian-Ukrainian talks. Despite the absence of any visible signs from Ukraine and Russia showing their willingness to negotiate, General Milley told the Financial Times on February 16 that it was likely that the war would end at the negotiating table.
"It will be almost impossible for the Russians to achieve their political objectives by military means. It is unlikely that Russia is going to overrun Ukraine. It's just not going to happen. It is also very, very difficult for Ukraine this year to kick the Russians out of every inch of Russian-occupied Ukraine. It's not to say that it can't happen… But it's extraordinarily difficult. And it would require essentially the collapse of the Russian military," Milley said. He believes that the war should end at the negotiating table because neither side can achieve their objectives in full.
This is not the first time Milley says that the war will end in negotiations. In November 2022, he infuriated Ukrainian officials by saying that they should use Russia's losses to their advantage to negotiate a peace settlement. Later he clarified his words, adding that "it is up to Ukraine to decide how, when and whether they will negotiate with Russians".
Former US President Donald Trump also refers to negotiations with Russia. Commenting on recent events, he said that humanity was approaching the bring of the Third World War.
In fact, by appealing to that part of the US political establishment which is inclined to limit arms supplies to Ukraine and start negotiations with Russia in order to strengthen his position among the advocates of reducing risks of a global nuclear war, the former US president revives the issue of his relations with President Putin as a condition to stop the war.
It is kind of a part of the former president's election campaign. He signals that he is the only person in the American elite who has a track record of holding constructive and most importantly positive dialogue with Moscow. In other words, Trump is making it clear that he is the man who can stop the war if he is elected for another term. Apparently, this position may secure substantial support from the US politicians and even top generals.
With his visit to Kiev, Biden is trying to keep allies united in their support for Ukraine as the war is expected to intensify with the spring offensive. Zelensky demands that the allies speed up the delivery of promised military systems and requests fighter jets. But President Biden said no to the latter request.
Biden's activism and Chinese position
However, the developments do not give Moscow reasons to take comfort, with the US president's activism being one of the reasons for Russian concerns. Thus, during his trip to Poland, Joe Biden discussed with the leadership of the country further joint steps to support Ukraine, dropped a visit to Kiev and convened a summit of the Bucharest Nine including the countries bordering Russia on his return. The topic of discussions was the same, although the character of tasks was different. By the way, NATO Secretary General Jens Stoltenberg also joined the summit.
The Warsaw summit of the Bucharest Nine, which brings together NATO members of the so-called eastern flank of the alliance, ended with the adoption of a final declaration. The document condemns the Russian invasion and calls for a stronger NATO presence on NATO's eastern flank. All allies agreed that they would support each other in the event of a Russian attack.
Polish President Andrzej Duda said that the participants were able to identify next steps ahead of the B9 and NATO summits in Bratislava and Vilnius, respectively, and discussed the further support to Ukraine.
In his address to Eastern European leaders President Biden recalled, "The irony is that one of the last conversations I had with [President Putin] I said, ‘You keep asking for the Finlandization of NATO. You’re going to get the NATOization of Finland’," Implying that the countries of NATO's eastern flank will not silently watch Russia's actions in Ukraine and will be ready to repel any, even a surprise attack.
And not surprisingly, as soon as the US Air Force 1 left Poland, anti-tank barriers appeared on the border of Poland with the Kaliningrad region of Russia. Polish Defence Minister explained the move as a preventive measure to enhance security.
Another important marker of the new geopolitical reality created by the Russian-Ukrainian war was the Chinese plan to resolve the conflict.
Beijing has recently been frequently rebuked for its covert and sometimes explicit support of Russia. Moreover, the US and the EU are afraid of military assistance from Beijing to Moscow. China has been warned of sanctions roughly the same as those imposed on Russia had it continued its support.
As a response to Western fears, on the anniversary of the conflict China presented its 12-point settlement plan. The first point was to respect the sovereignty, independence and territorial integrity of all countries. Beijing made it clear that the issue of Ukraine's territorial integrity is beyond discussion. The settlement plan also contains points calling for holding talks and preventing a possible bloc confrontation. But the main point is the first one based on support for the territorial integrity of Ukraine.
In fact, this issue is quite a sensitive one for China itself. Beijing believes that there can be no double standards when it comes to defending its territorial integrity. If Crimea is Ukrainian, Taiwan is Chinese.
Earlier, the chief Chinese diplomat, Wang Yi, has further elaborated the Chinese position in conversations with European and Russian leaders during his visits to Brussels and Moscow.  These thoughts then formed the bulk of the document.
Of course, the realities are not so simple, and countries are not driven by declarative principles, but by specific interests. However, it is clear that it is the principles that form the basic elements that lead to the implementation of incumbent policies. Moscow definitely sees that the basic principles of Ukraine, the collective West and China on the cornerstone issue—support for the territorial integrity of Ukraine—coincide a year after the start of the war.
An important event of the last days of February was the press conference of Ukrainian President Vladimir Zelensky, who summed up the year of war. Asked his views on the likely outcome of the war, Zelensky said that Ukraine was not confronting Russia on its own, it was being helped by its friends. "We can win if we all do our jobs. I'm sure there will be a victory. I really want it this year. We have everything to make this come true—motivation, confidence, friends, diplomacy. We have joined forces against this invasion," Zelensky said.