...VƏ ÇOX SAYDA BAŞQA MƏSƏLƏ
EBRD Azərbaycan üzrə strategiyanı şaxələndirir və diqqətini qeyri-neft sektorundakı layihələrə yönəldir
Son zamanlar Avropa İttifaqının (Aİ) əsas kredit institutu - Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) Azərbaycanda qeyri-neft layihələrinin maliyyələşdirilməsində kifayət qədər fəallıq nümayiş etdirir. Enerji sektorunda “yaşıl” təşəbbüslərin kreditləşdirilməsi, iqtisadiyyatın və kommunal sektorun dekarbonlaşdırılmasına dair bir sıra sazişlər imzalanıb. Bu Avropa bankı həmçinin ticarət gəmiçiliyinin inkişafı, regionlarda genişzolaqlı internetin çəkilməsi, infrastruktur layihələri, ticarətin maliyyələşdirilməsinin genişləndirilməsi və bank sektorunun kreditləşdirilməsi üçün vəsait ayıracaq. Odur ki, EBRD-nin ölkədəki fəaliyyətinin bu il daha da güclənəcəyi gözlənilir.
Qarşılıqlı faydalı kreditlər
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı uzun illər ərzində ölkəmizdə aparıcı xarici donorlardan biridir: EBRD Azərbaycan ilə bank arasında tam tərəfdaşlıq münasibətlərinin başladığı 1992-ci ildən bu günə kimi ölkəmizdə 187 layihənin maliyyələşdirilməsinə düz 3,8 milyard avroya yaxın vəsait ayırıb. Bu ilin əvvəlinə bankın Azərbaycanda ümumi aktiv portfeli 35 layihə üzrə bölüşdürülmüş 843 milyon avro təşkil edir: 86%-i infrastrukturun, 10%-i sənaye, kənd təsərrüfatı və emal sahələrinin, 4%-i maliyyə sektorunun payına düşür.
Hətta yaxın keçmişdə Aİ-nin əsas kredit strukturunun maliyyə resurslarının əhəmiyyətli hissəsi Azərbaycanda hasilat sənayesinin və neft-qaz nəqli infrastrukturunun inkişafına yönəldilib. EBRD “Şahdəniz-2”, TANAP və TAP üçün 1,7 milyard avroluq maliyyə vəsaiti ayıraraq Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinə böyük miqdarda kredit verib.
Sanksiyalara və Rusiyanın enerji resurslarının Köhnə Dünyaya tədarükünün dayandırılmasına səbəb olan Rusiya-Ukrayna müharibəsinin başlaması ilə yaranmış geosiyasi vəziyyət Aİ ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığı daha da aktuallaşdırıb. Məsələn, 2022-ci ilin iyulunda Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənədlə 2027-ci ilədək Azərbaycan təbii qazının hasilatı və ixracının 10 milyard kubmetrdən 20 milyard kubmetrə qədər artırılması, həmçinin Cənubi Qaz Dəhlizinin ötürücülük qabiliyyətinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Buna görə də təbii qaz nəqli infrastrukturuna sərmayə yatırmaq və Azərbaycan yataqlarında “mavi yanacağ”ın hasilatını artırmaq üçün Aİ-nin maliyyə təşkilatlarının və digər mənbələrin cəlb edilməsi üzrə danışıqlar aparılır. Bütün bunların fonunda Azərbaycanla EBRD arasında Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri daha da artıb.
“EBRD-nin Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə dair layihələrdə iştirakı böyük əhəmiyyət kəsb edir. Hazırda Azərbaycan hökuməti Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə kredit verilməsi üçün EBRD rəhbərliyi ilə danışıqlar aparır. Xüsusilə, gələcək təşəbbüslərin ilkin texniki, iqtisadi və maliyyə qiymətləndirilməsi aparılır. Bunun əsasında bank bu məsələdə iştirak səviyyəsini müəyyənləşdirəcək”, - Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının prezidenti Odil Reno-Basso ötən ilin sentyabrında Azərbaycan səfəri zamanı demişdi.
Bu məqamda qeyd edək ki, enerji sektorundakı layihələr EBRD-nin ölkəmizlə bağlı fəaliyyətinin yeganə əsas istiqaməti deyil. Belə ki, 2019-2024-cü illər üçün yeni ölkə strategiyasında bu Avropa bankının əsas diqqəti “yaşıl iqtisadiyyat”, alternativ enerjidə əməkdaşlığa, KOB-lara (kiçik və orta biznes) və startaplara dəstək göstərilməsinə, İT infrastrukturunun inkişafına və digər sahələrə yönəlib. Ümumilikdə 2018-2022-ci illərdə EBRD Azərbaycanda dövlət və özəl sektorda 33 layihənin kreditləşdirilməsi üçün 440 milyon avro ayırmışdı.
Təəssüf ki, 2020-2021-ci illərdə müşahidə olunan mənfi proseslər - pandemiya, qlobal inflyasiya və s. onların icrasının miqyasına və sürətinə müəyyən dəyişikliklər edib. Amma ötən il bunun əvəzini çıxmaq mümkün olub: bankın maliyyələşməsi 2,5 dəfə artaraq 9 layihə üzrə 86 milyon avro təşkil edib.
Bu müsbət tendensiya 2023-cü ildə daha da inkişaf etdiriləcək, çünki EBRD kreditləşdirmə həcmini 3 dəfədən çox artırmağı planlaşdırır. Növbəti 3 il üçün (2023-2025-ci illər) Azərbaycanda gözlənilən investisiya paketi 750 milyon dollar həcmində qiymətləndirilir. EBRD-nin Bakı ofisinin rəhbəri Kamola Mahmudova bildirib ki, bu məbləğdən 300 milyon dollara yaxın miqdarda kredit artıq bu il imzalana bilər. Onun sözlərinə görə, bu maliyyə həcmlərinin əsasən bərpa olunan enerji, nəqliyyat, KOB, özəl sektor, bank sektoru kimi sahələrə yönəldilməsi planlaşdırılır.
Əsas prioritet
Digər məsələlərlə yanaşı, EBRD-nin yeni ölkə strategiyasında enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələrində istehsal güclərinin formalaşdırılması ilə bağlı işlərin maliyyələşdirilməsi üçün geniş imkanlar nəzərdə tutulur. Bu istiqamətdə mühüm təşəbbüslərdən biri Gəncə şəhərinin küçələrinin işıqlandırılmasının yaxşılaşdırılması üçün 10 milyon avro məbləğində kreditin ayrılması olub. Buraya enerjiyə qənaət edən işıqlandırma mənbələrinin, avtomatlaşdırılmış işıqlandırmaya nəzarət və monitorinq sistemlərinin tətbiqi, dirəklərin, elektrik kabellərinin dəyişdirilməsi daxildir. Bütün bunlar enerjiyə xeyli qənaət etməyə, şəbəkəyə texniki xidmətlə bağlı xərcləri azaltmağa və hərəkət iştirakçılarının təhlükəsizliyini artırmağa imkan verəcək.
Xatırladaq ki, Gəncədə layihələrin kreditləşdirilməsi kompleks xarakter daşıyır və Aİ-nin “Yaşıl şəhərlər” proqramı çərçivəsində həyata keçirilir. Ötən ilin mayında EBRD ilə kredit müqaviləsi imzalanıb. Bu sənədlə şəhərdə bərk məişət tullantılarının yığılması infrastrukturunun (zibil, küçələrin təmizlənməsi) müasirləşdirilməsi, o cümlədən “Gəncə Şəhər Mənzil-Kommunal Təsərrüfatı” İB-nin əməliyyat və maliyyə səmərəliliyinin artırılması üçün şəhər İcra Hakimiyyətinə 10 milyon avro kredit ayrılıb. Üstəlik, zamanla “Yaşıl şəhərlər” proqramının komponentləri ölkənin digər yaşayış məntəqələrində, o cümlədən Qarabağ bölgəsində də davam etdirilə bilər.
EBRD hesab edir ki, Azərbaycan “yaşıl enerji”yə keçid sahəsində lider mövqeyə sahib olmaq üçün əhəmiyyətli potensiala malikdir, çünki hökumət Paris İqlim Sazişi üzrə öhdəliklərə uyğun olaraq bərpa olunan enerji mənbələrinin imkanlarını və dayanıqlı infrastruktura ehtiyacı yüksək qiymətləndirir.
“Yaşıl enerji” Azərbaycan üçün əsas prioritetdir. Bu baxımdan, EBRD iqtisadiyyat, energetika nazirlikləri ilə çox sıx əməkdaşlıq edir və həm investisiya, həm də siyasi səviyyədə dekarbonizasiya proqramlarını fəal şəkildə dəstəkləyir”, - K.Mahmudova vurğulayıb.
O əlavə edib ki, ötən il bu Avropa bankı Azərbaycanda günəş elektrik stansiyasının tikintisi üçün kredit sazişi imzalayıb (BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti tərəfindən həyata keçirilir) və bu il isə Abşeron yarımadasında külək elektrik stansiyasının yaradılmasına dəstək verməyi planlaşdırır.
Nəqliyyat və İT
EBRD-nin Azərbaycanla bağlı yeni ölkə strategiyasında nəqliyyat sektoru xüsusi yer tutur: aprel ayında bankın Direktorlar Şurasının beynəlxalq genişləndirmə strategiyası çərçivəsində Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin (ASCO) donanmasının yenilənməsi üçün 60 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit ayrılması məsələsinə baxacağı gözlənilir.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının rəsmi saytında yerləşdirilən məlumata əsasən, bu, gəmiçilik şirkətinə yeni gəmilər almağa kömək edəcək və yükgötürmə qabiliyyətinin artırılması və marşrut istiqamətlərinin çevikliyinin yüksəldilməsi hesabına regional və ticarət əlaqələri yaxşılaşacaq. Bu layihə həm də Orta Dəhliz boyu nəqliyyatın həcmini artırmağa və ASCO-nun Xəzər dənizindən kənarda beynəlxalq sularda gəlirlərini artırmağa yardım göstərəcək. Eyni zamanda zaman keçdikcə EBRD ilə ASCO arasında maliyyə əməkdaşlığının daha da güclənməsi mümkündür. Odur ki, maliyyələşmənin həcmi ümumilikdə 100 milyon dollara çata bilər.
Azərbaycan ilə Aİ-nin kredit strukturu arasında əməkdaşlığın digər strateji əhəmiyyətli sahəsi yüksək texnologiyalar istiqamətidir: Buraya startapların inkişafına dəstək, İT infrastrukturunun genişləndirilməsi, kənd yerlərində rəqəmsal fərqin azaldılması və s. daxildir. Xüsusilə EBRD “IT Hub Azerbaijan” layihəsinə 300 min dollar ayıracaq. Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiyası Mərkəzi (4SİM) və “StrategEast” ilə birgə həyata keçirilən bu təşəbbüslə ixtisaslı İT mütəxəssislər fondunun yaradılması nəzərdə tutulur. Maliyyə vəsaitinin yarısının Naxçıvan Muxtar Respublikasının payına düşəcəyi, qalan hissəsinin isə Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran, Mingəçevir, Şirvan və Azərbaycanın digər bölgələrindən olan mütəxəssislərin hazırlanmasına yönəldiləcəyi gözlənilir.
EBRD-nin Şərqi Avropa və Qafqaz üzrə İdarəedici Direktoru Matteo Patrone qeyd edib ki, 2022-ci ilin dekabrından bəri İT sektorunda Azərbaycanın telekommunikasiya şirkəti “Aztelecom” ilə daha bir böyük təşəbbüs həyata keçirilir: “Avropa Dayanıqlı İnkişaf Fondunun xətti ilə zəmanətlə təxminən 50 milyon ABŞ dolları məbləğində kreditə dəstək verən Avropa İttifaqından olan tərəfdaşlarımızla birlikdə Azərbaycanın regionlarında rəqəmsal infrastrukturun inkişafının maliyyələşdirilməsində iştirak edəcəyik. Bu işlərin həyata keçirilməsi ölkənin 280 mindən çox kənd sakininin genişzolaqlı internet xidmətlərinə etibarlı çıxışını təmin edəcək”.
Yeni mərhələ
EBRD-nin maliyyə yardımı ilə ötən ilin sonunda korporativ sektorda digər perspektivli layihələrə də start verilib. Buraya Ələtdə enerjiyə qənaət edən soyuducu anbarın tikintisi, Salyanda kənd təsərrüfatı istehsalçısına “yaşıl enerji” layihəsi və Sumqayıtda akkumulyatorların təkrar emalı müəssisəsinin genişləndirilməsi ilə bağlı kreditlərin ayrılması daxildir.
Bu trendlər 2023-cü ildə də davam edəcək. Məsələn, EBRD kənd təsərrüfatı sahəsində startaplara dəstək məqsədilə “AgVenture” müsabiqəsinə start verib. Onun qalibləri “Star Venture” proqramı çərçivəsində xüsusi konsaltinq yardımı üçün 80 000 avroya qədər, həmçinin əlavə xidmətlər üçün 10 000 avro qrant alacaqlar. Bunun əsas məqsədi qida sənayesində problemlərin həlli, qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin aradan qaldırılması, qənaətcil suvarma texnologiyalarının tətbiqi və digər məsələlərdir.
Güman edilir ki, bu Avropa bankı ilə əlaqələrin inkişafının yeni mərhələsində əsas benefisiar özəl biznes olacaq. Özəl sektora kreditlərin ayrılması məqsədilə Azərbaycan bankları ilə əməkdaşlıq davam etdiriləcək.
“Biz hazırda beynəlxalq ticarətin təşviqi, mikro, kiçik və orta sahibkarlığa dəstək, yaşıl və inklüziv maliyyə kimi əsas strateji məqsədlərimizə uyğun bir neçə layihə üzərində işləyirik. Biz həm də mümkün olduğu qədər yerli valyutada maliyyələşdirməyə diqqət yetiririk ki, bu da çox vacibdir”, - Odil Reno-Basso vurğulayıb.
Bu, çox ciddi məqamdır, çünki son 6 ildə EBRD Azərbaycan bankları üçün məqsədyönlü kreditləşdirmə layihələri həyata keçirməyib. Bu istiqamətdə ilk addım bu bankın 2023-cü ildə Azərbaycanın maliyyə sektorunda fəaliyyətini bərpa etmək qərarı olub: kiçik biznesin dəstəklənməsi, ticarətin maliyyələşdirilməsi, o cümlədən gender balansının təmin edilməsi məqsədilə işgüzar qadınların kreditlərlə təmin olunması üçün 3 yerli banka güzəştli kredit xətti veriləcək.
Bir sözlə, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycanda artan fəaliyyəti göz qabağındadır və iqtisadiyyatın müxətlif sektorları üzrə belə geniş layihələrin həyata keçirilməsi yalnız sevindirə bilər.

EBRD diversifies strategy for Azerbaijan, focuses on non-oil projects
Recently, the EU's main lending body, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), has been quite active in financing non-resource-based projects in Azerbaijan. A number of agreements have been signed on lending for green initiatives in the energy sector, as well as the decarbonisation of the economy, including the utilities sector. EBRD will also provide funds for the development of commercial shipping, broadband internet in the regions, infrastructure projects and has expanded trade finance and lending to the banking sector. It is expected that the EBRD will strengthen operations in Azerbaijan further this year.
Mutually beneficial loans
The EBRD has for many years been one of the leading foreign donors to Azerbaijan. Since the start of full partnership between Azerbaijan and the EBRD in 1992, the latter has provided about €3.8 billion to finance 187 projects in the country. At the beginning of this year, the total active portfolio of the bank in Azerbaijan was €843 million distributed among 35 projects: 86% in infrastructure, 10% in industry, agriculture and processing, and 4% in the financial sector.
Not long ago, much of the financial resources of the EBRD has been spent on the development of Azerbaijan's upstream sector and oil and gas transport infrastructure. The EBRD has been active in lending to the Southern Gas Corridor, providing €1.7 billion for the Shah Deniz Stage 2, TANAP and TAP.
The geopolitical situation since the outbreak of the Russo-Ukrainian war, which led to the sanctions regime and the cessation of Russian energy supplies to Europe, has made the EU-Azerbaijan cooperation on the energy track even more relevant. In July 2022, Azerbaijan signed the Memorandum of Understanding on a Strategic Energy Partnership with the EU. According to the document, the production and exports of natural gas in Azerbaijan will increase from 10 billion cubic metres (bcm) to 20bcm by 2027, while the throughput capacity of the SGC pipeline system will be extended. In this context, negotiations are underway to attract financial institutions and other sources from the EU to invest in the gas transmission infrastructure and increase gas production from Azerbaijani fields. Thus, the prospects of cooperation between Azerbaijan and the EBRD in energy security in Europe have further increased. "The EBRD's involvement in the SGC expansion projects is important," EBRD President Odile Renaud-Basso confirmed during a visit to Baku in September. The Azerbaijani government is currently negotiating with EBRD management for a loan for the expansion of the SGC. In particular, a pre-feasibility and financial assessment of future initiatives are underway. The bank will use these as a basis to outline the level of its involvement.
Energy projects have not been the only priority area for the EBRD's policy on Azerbaijan. Thus, in the new country strategy for 2019-2024, the EBRD shifted the focus to cooperation in the green economy, alternative energy, support for SMEs and start-ups, IT infrastructure development, etc. In total, the EBRD has allocated €440 million for 33 projects in the public and private sectors of Azerbaijan in 2018-2022.
Unfortunately, the negative processes, including pandemic, global inflation, etc., in 2020-2021 have made some adjustments to the scale and pace of implementation of these projects. Last year, the bank to compensate the lost opportunities by increasing funding 2.5 times to €86 million for nine projects.
This positive trend will continue to develop in 2023. Thus, the EBRD plans to increase lending more than three times. For the next three years (2023-2025), the volume of expected investments in Azerbaijan is estimated at $750 million. According to Kamola Mahmudova, head of the EBRD Azerbaijan, the agreement on around $300 million of this amount can be signed this year. It is planned to direct this amount mainly to renewable energy, transport, SME, private and banking sectors.
Key priority
Among other things, the EBRD's new country strategy includes ample opportunities to finance energy efficiency and renewable energy (RES) generation capacity. One important undertaking in this area was a €10 million loan to improve street lighting in Ganja. This includes the introduction of energy efficient lighting sources, automated lighting control and monitoring systems, replacement of poles and power cables, which will provide significant energy savings, reduce network maintenance costs and improve safety for road users.
Lending for projects in Ganja is comprehensive and is being implemented as part of the EU Green Cities Programme. In May last year, a loan agreement was signed with the EBRD, which provided the city with a €10 million loan to upgrade the solid waste collection infrastructure (rubbish, street cleaning) in the city, as well as improve the operational and financial efficiency of the Ganja Housing and Utilities Production Association. Moreover, over time, the Green Cities Programme can be continued in other regions of Azerbaijan, including in Karabakh.
The EBRD believes that Azerbaijan has significant potential to become a leader in the transition to green energy, as the government appreciates the potential of renewable energy sources and the need for sustainable infrastructure in line with commitments under the Paris Climate Accord. "Green energy is a key priority for Azerbaijan. The EBRD is working very closely with the ministries of economy and energy of the country. We actively support decarbonisation programmes at both investment and policy levels," Kamola Mahmudova said. She emphasised that last year the EBRD signed a loan agreement on the construction of a solar power plant in Azerbaijan (implemented by Masdar of the UAE). This year it also plans to support the creation of a wind farm on the Absheron peninsula.
Transport and IT
Transport sector has a special place in the EBRD's new country strategy for Azerbaijan. In April, the EBRD board of directors is expected to consider a $60m loan to upgrade the fleet of the Caspian Shipping Company (ASCO) as part of its international expansion strategy. According to the EBRD website, this will help ASCO purchase new vessels and improve regional connectivity and trade relations thanks to increasing cargo capacity and route flexibility. The project will also help increase traffic along the Middle Corridor and increase ASCO's revenues in international waters outside the Caspian. However, it is possible that the EBRD's financial cooperation with ASCO will further improve over time, with funding levels potentially reaching a total of $100 million.
Another strategically important area of Azerbaijan's cooperation with the EBRD is high technologies, including support for development of start-ups, expansion of IT-infrastructure, reduction of differences in terms of digitalisation in rural areas, etc. In particular, the EBRD will allocate $300,000 for IT HubAzerbaijan. The project jointly implemented with the Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SİM) and StrategEast, will create a pool of qualified IT specialists. Half of the funding is expected to be the share of the Nakhchivan Autonomous Republic, while the rest will be spent for training specialists in Ganja, Sumgayit, Lankaran, Mingachevir, Shirvan and other regions of Azerbaijan.
Matteo Patrone, EBRD Managing Director for Eastern Europe and the Caucasus, says that an even bigger undertaking in the IT sector is being implemented with Azerbaijan's telecom company Aztelecom starting from December 2022: "Together with our partners from the European Union, which supported a loan of about $50 million with a guarantee through the European Sustainable Development Fund, we will join financing the development of digital infrastructure in the regions of Azerbaijan. Implementation of these works will provide reliable access to broadband Internet services for more than 280,000 rural residents of the country."
New phase
There are other promising projects in the corporate sector that also started late last year thanks to funding from the EBRD. These include loans to build an energy-efficient cold storage facility in Alyat, the "green expansion" of an agricultural producer in Salyan and the expansion of a battery recycling company in Sumgayit. These trends will continue in 2023. The EBRD launched the AgVenture competition to support technological start-ups in agriculture. The winners of the competition will receive special advisory support of up to €80,000 and a grant of €10,000 for additional services as part of the Star Venture programme. The goal is to address issues in the food industry, ensure food safety, overcome the negative effects of climate change, introduce economical irrigation technologies, etc.
It is expected that private businesses will be the main beneficiaries in the new phase of relations with the EBRD, with continued cooperation with Azerbaijani banks for lending. "We are currently working on several projects in line with our main strategic objectives, such as promoting international trade, supporting micro, small and medium enterprises and inclusive financing. EBRD is focused on providing local currency financing where possible, which is very important," EBRD President Odile Renaud-Basso said during her visit to Baku last year.
This is a very serious moment, as the EBRD has not implemented lending projects targeting Azerbaijani banks in the past six years. The first step in this direction was the EBRD's decision to resume operations in Azerbaijan's financial sector in 2023. Thus, concessional credit lines will be provided to three local banks to support small businesses, trade finance, and tender balancing through providing loans to businesswomen.
In short, the EBRD's growing activity in Azerbaijan is evident. It is nice to see such a wide spread of projects across various sectors of the economy.