...VƏ ÇOX SAYDA BAŞQA MƏSƏLƏ
EBRD Azərbaycan üzrə strategiyanı şaxələndirir və diqqətini qeyri-neft sektorundakı layihələrə yönəldir
Son zamanlar Avropa İttifaqının (Aİ) əsas kredit institutu - Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) Azərbaycanda qeyri-neft layihələrinin maliyyələşdirilməsində kifayət qədər fəallıq nümayiş etdirir. Enerji sektorunda “yaşıl” təşəbbüslərin kreditləşdirilməsi, iqtisadiyyatın və kommunal sektorun dekarbonlaşdırılmasına dair bir sıra sazişlər imzalanıb. Bu Avropa bankı həmçinin ticarət gəmiçiliyinin inkişafı, regionlarda genişzolaqlı internetin çəkilməsi, infrastruktur layihələri, ticarətin maliyyələşdirilməsinin genişləndirilməsi və bank sektorunun kreditləşdirilməsi üçün vəsait ayıracaq. Odur ki, EBRD-nin ölkədəki fəaliyyətinin bu il daha da güclənəcəyi gözlənilir.
Qarşılıqlı faydalı kreditlər
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı uzun illər ərzində ölkəmizdə aparıcı xarici donorlardan biridir: EBRD Azərbaycan ilə bank arasında tam tərəfdaşlıq münasibətlərinin başladığı 1992-ci ildən bu günə kimi ölkəmizdə 187 layihənin maliyyələşdirilməsinə düz 3,8 milyard avroya yaxın vəsait ayırıb. Bu ilin əvvəlinə bankın Azərbaycanda ümumi aktiv portfeli 35 layihə üzrə bölüşdürülmüş 843 milyon avro təşkil edir: 86%-i infrastrukturun, 10%-i sənaye, kənd təsərrüfatı və emal sahələrinin, 4%-i maliyyə sektorunun payına düşür.
Hətta yaxın keçmişdə Aİ-nin əsas kredit strukturunun maliyyə resurslarının əhəmiyyətli hissəsi Azərbaycanda hasilat sənayesinin və neft-qaz nəqli infrastrukturunun inkişafına yönəldilib. EBRD “Şahdəniz-2”, TANAP və TAP üçün 1,7 milyard avroluq maliyyə vəsaiti ayıraraq Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinə böyük miqdarda kredit verib.
Sanksiyalara və Rusiyanın enerji resurslarının Köhnə Dünyaya tədarükünün dayandırılmasına səbəb olan Rusiya-Ukrayna müharibəsinin başlaması ilə yaranmış geosiyasi vəziyyət Aİ ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığı daha da aktuallaşdırıb. Məsələn, 2022-ci ilin iyulunda Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənədlə 2027-ci ilədək Azərbaycan təbii qazının hasilatı və ixracının 10 milyard kubmetrdən 20 milyard kubmetrə qədər artırılması, həmçinin Cənubi Qaz Dəhlizinin ötürücülük qabiliyyətinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur. Buna görə də təbii qaz nəqli infrastrukturuna sərmayə yatırmaq və Azərbaycan yataqlarında “mavi yanacağ”ın hasilatını artırmaq üçün Aİ-nin maliyyə təşkilatlarının və digər mənbələrin cəlb edilməsi üzrə danışıqlar aparılır. Bütün bunların fonunda Azərbaycanla EBRD arasında Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri daha da artıb.
“EBRD-nin Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə dair layihələrdə iştirakı böyük əhəmiyyət kəsb edir. Hazırda Azərbaycan hökuməti Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə kredit verilməsi üçün EBRD rəhbərliyi ilə danışıqlar aparır. Xüsusilə, gələcək təşəbbüslərin ilkin texniki, iqtisadi və maliyyə qiymətləndirilməsi aparılır. Bunun əsasında bank bu məsələdə iştirak səviyyəsini müəyyənləşdirəcək”, - Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının prezidenti Odil Reno-Basso ötən ilin sentyabrında Azərbaycan səfəri zamanı demişdi.
Bu məqamda qeyd edək ki, enerji sektorundakı layihələr EBRD-nin ölkəmizlə bağlı fəaliyyətinin yeganə əsas istiqaməti deyil. Belə ki, 2019-2024-cü illər üçün yeni ölkə strategiyasında bu Avropa bankının əsas diqqəti “yaşıl iqtisadiyyat”, alternativ enerjidə əməkdaşlığa, KOB-lara (kiçik və orta biznes) və startaplara dəstək göstərilməsinə, İT infrastrukturunun inkişafına və digər sahələrə yönəlib. Ümumilikdə 2018-2022-ci illərdə EBRD Azərbaycanda dövlət və özəl sektorda 33 layihənin kreditləşdirilməsi üçün 440 milyon avro ayırmışdı.
Təəssüf ki, 2020-2021-ci illərdə müşahidə olunan mənfi proseslər - pandemiya, qlobal inflyasiya və s. onların icrasının miqyasına və sürətinə müəyyən dəyişikliklər edib. Amma ötən il bunun əvəzini çıxmaq mümkün olub: bankın maliyyələşməsi 2,5 dəfə artaraq 9 layihə üzrə 86 milyon avro təşkil edib.
Bu müsbət tendensiya 2023-cü ildə daha da inkişaf etdiriləcək, çünki EBRD kreditləşdirmə həcmini 3 dəfədən çox artırmağı planlaşdırır. Növbəti 3 il üçün (2023-2025-ci illər) Azərbaycanda gözlənilən investisiya paketi 750 milyon dollar həcmində qiymətləndirilir. EBRD-nin Bakı ofisinin rəhbəri Kamola Mahmudova bildirib ki, bu məbləğdən 300 milyon dollara yaxın miqdarda kredit artıq bu il imzalana bilər. Onun sözlərinə görə, bu maliyyə həcmlərinin əsasən bərpa olunan enerji, nəqliyyat, KOB, özəl sektor, bank sektoru kimi sahələrə yönəldilməsi planlaşdırılır.
Əsas prioritet
Digər məsələlərlə yanaşı, EBRD-nin yeni ölkə strategiyasında enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələrində istehsal güclərinin formalaşdırılması ilə bağlı işlərin maliyyələşdirilməsi üçün geniş imkanlar nəzərdə tutulur. Bu istiqamətdə mühüm təşəbbüslərdən biri Gəncə şəhərinin küçələrinin işıqlandırılmasının yaxşılaşdırılması üçün 10 milyon avro məbləğində kreditin ayrılması olub. Buraya enerjiyə qənaət edən işıqlandırma mənbələrinin, avtomatlaşdırılmış işıqlandırmaya nəzarət və monitorinq sistemlərinin tətbiqi, dirəklərin, elektrik kabellərinin dəyişdirilməsi daxildir. Bütün bunlar enerjiyə xeyli qənaət etməyə, şəbəkəyə texniki xidmətlə bağlı xərcləri azaltmağa və hərəkət iştirakçılarının təhlükəsizliyini artırmağa imkan verəcək.
Xatırladaq ki, Gəncədə layihələrin kreditləşdirilməsi kompleks xarakter daşıyır və Aİ-nin “Yaşıl şəhərlər” proqramı çərçivəsində həyata keçirilir. Ötən ilin mayında EBRD ilə kredit müqaviləsi imzalanıb. Bu sənədlə şəhərdə bərk məişət tullantılarının yığılması infrastrukturunun (zibil, küçələrin təmizlənməsi) müasirləşdirilməsi, o cümlədən “Gəncə Şəhər Mənzil-Kommunal Təsərrüfatı” İB-nin əməliyyat və maliyyə səmərəliliyinin artırılması üçün şəhər İcra Hakimiyyətinə 10 milyon avro kredit ayrılıb. Üstəlik, zamanla “Yaşıl şəhərlər” proqramının komponentləri ölkənin digər yaşayış məntəqələrində, o cümlədən Qarabağ bölgəsində də davam etdirilə bilər.
EBRD hesab edir ki, Azərbaycan “yaşıl enerji”yə keçid sahəsində lider mövqeyə sahib olmaq üçün əhəmiyyətli potensiala malikdir, çünki hökumət Paris İqlim Sazişi üzrə öhdəliklərə uyğun olaraq bərpa olunan enerji mənbələrinin imkanlarını və dayanıqlı infrastruktura ehtiyacı yüksək qiymətləndirir.
“Yaşıl enerji” Azərbaycan üçün əsas prioritetdir. Bu baxımdan, EBRD iqtisadiyyat, energetika nazirlikləri ilə çox sıx əməkdaşlıq edir və həm investisiya, həm də siyasi səviyyədə dekarbonizasiya proqramlarını fəal şəkildə dəstəkləyir”, - K.Mahmudova vurğulayıb.
O əlavə edib ki, ötən il bu Avropa bankı Azərbaycanda günəş elektrik stansiyasının tikintisi üçün kredit sazişi imzalayıb (BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti tərəfindən həyata keçirilir) və bu il isə Abşeron yarımadasında külək elektrik stansiyasının yaradılmasına dəstək verməyi planlaşdırır.
Nəqliyyat və İT
EBRD-nin Azərbaycanla bağlı yeni ölkə strategiyasında nəqliyyat sektoru xüsusi yer tutur: aprel ayında bankın Direktorlar Şurasının beynəlxalq genişləndirmə strategiyası çərçivəsində Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin (ASCO) donanmasının yenilənməsi üçün 60 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit ayrılması məsələsinə baxacağı gözlənilir.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının rəsmi saytında yerləşdirilən məlumata əsasən, bu, gəmiçilik şirkətinə yeni gəmilər almağa kömək edəcək və yükgötürmə qabiliyyətinin artırılması və marşrut istiqamətlərinin çevikliyinin yüksəldilməsi hesabına regional və ticarət əlaqələri yaxşılaşacaq. Bu layihə həm də Orta Dəhliz boyu nəqliyyatın həcmini artırmağa və ASCO-nun Xəzər dənizindən kənarda beynəlxalq sularda gəlirlərini artırmağa yardım göstərəcək. Eyni zamanda zaman keçdikcə EBRD ilə ASCO arasında maliyyə əməkdaşlığının daha da güclənməsi mümkündür. Odur ki, maliyyələşmənin həcmi ümumilikdə 100 milyon dollara çata bilər.
Azərbaycan ilə Aİ-nin kredit strukturu arasında əməkdaşlığın digər strateji əhəmiyyətli sahəsi yüksək texnologiyalar istiqamətidir: Buraya startapların inkişafına dəstək, İT infrastrukturunun genişləndirilməsi, kənd yerlərində rəqəmsal fərqin azaldılması və s. daxildir. Xüsusilə EBRD “IT Hub Azerbaijan” layihəsinə 300 min dollar ayıracaq. Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiyası Mərkəzi (4SİM) və “StrategEast” ilə birgə həyata keçirilən bu təşəbbüslə ixtisaslı İT mütəxəssislər fondunun yaradılması nəzərdə tutulur. Maliyyə vəsaitinin yarısının Naxçıvan Muxtar Respublikasının payına düşəcəyi, qalan hissəsinin isə Gəncə, Sumqayıt, Lənkəran, Mingəçevir, Şirvan və Azərbaycanın digər bölgələrindən olan mütəxəssislərin hazırlanmasına yönəldiləcəyi gözlənilir.
EBRD-nin Şərqi Avropa və Qafqaz üzrə İdarəedici Direktoru Matteo Patrone qeyd edib ki, 2022-ci ilin dekabrından bəri İT sektorunda Azərbaycanın telekommunikasiya şirkəti “Aztelecom” ilə daha bir böyük təşəbbüs həyata keçirilir: “Avropa Dayanıqlı İnkişaf Fondunun xətti ilə zəmanətlə təxminən 50 milyon ABŞ dolları məbləğində kreditə dəstək verən Avropa İttifaqından olan tərəfdaşlarımızla birlikdə Azərbaycanın regionlarında rəqəmsal infrastrukturun inkişafının maliyyələşdirilməsində iştirak edəcəyik. Bu işlərin həyata keçirilməsi ölkənin 280 mindən çox kənd sakininin genişzolaqlı internet xidmətlərinə etibarlı çıxışını təmin edəcək”.
Yeni mərhələ
EBRD-nin maliyyə yardımı ilə ötən ilin sonunda korporativ sektorda digər perspektivli layihələrə də start verilib. Buraya Ələtdə enerjiyə qənaət edən soyuducu anbarın tikintisi, Salyanda kənd təsərrüfatı istehsalçısına “yaşıl enerji” layihəsi və Sumqayıtda akkumulyatorların təkrar emalı müəssisəsinin genişləndirilməsi ilə bağlı kreditlərin ayrılması daxildir.
Bu trendlər 2023-cü ildə də davam edəcək. Məsələn, EBRD kənd təsərrüfatı sahəsində startaplara dəstək məqsədilə “AgVenture” müsabiqəsinə start verib. Onun qalibləri “Star Venture” proqramı çərçivəsində xüsusi konsaltinq yardımı üçün 80 000 avroya qədər, həmçinin əlavə xidmətlər üçün 10 000 avro qrant alacaqlar. Bunun əsas məqsədi qida sənayesində problemlərin həlli, qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin aradan qaldırılması, qənaətcil suvarma texnologiyalarının tətbiqi və digər məsələlərdir.
Güman edilir ki, bu Avropa bankı ilə əlaqələrin inkişafının yeni mərhələsində əsas benefisiar özəl biznes olacaq. Özəl sektora kreditlərin ayrılması məqsədilə Azərbaycan bankları ilə əməkdaşlıq davam etdiriləcək.
“Biz hazırda beynəlxalq ticarətin təşviqi, mikro, kiçik və orta sahibkarlığa dəstək, yaşıl və inklüziv maliyyə kimi əsas strateji məqsədlərimizə uyğun bir neçə layihə üzərində işləyirik. Biz həm də mümkün olduğu qədər yerli valyutada maliyyələşdirməyə diqqət yetiririk ki, bu da çox vacibdir”, - Odil Reno-Basso vurğulayıb.
Bu, çox ciddi məqamdır, çünki son 6 ildə EBRD Azərbaycan bankları üçün məqsədyönlü kreditləşdirmə layihələri həyata keçirməyib. Bu istiqamətdə ilk addım bu bankın 2023-cü ildə Azərbaycanın maliyyə sektorunda fəaliyyətini bərpa etmək qərarı olub: kiçik biznesin dəstəklənməsi, ticarətin maliyyələşdirilməsi, o cümlədən gender balansının təmin edilməsi məqsədilə işgüzar qadınların kreditlərlə təmin olunması üçün 3 yerli banka güzəştli kredit xətti veriləcək.
Bir sözlə, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycanda artan fəaliyyəti göz qabağındadır və iqtisadiyyatın müxətlif sektorları üzrə belə geniş layihələrin həyata keçirilməsi yalnız sevindirə bilər.

ЕБРР диверсифицирует стратегию по Азербайджану и сосредотачивается на проектах в ненефтяном секторе
В последнее время главный кредитный орган Евросоюза - Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) был довольно активен в сфере финансирования несырьевых проектов в Азербайджане. Заключен ряд соглашений по кредитованию «зеленых» начинаний в энергетике и декарбонизации экономики и коммунального сектора. Евробанк также предоставит средства на развитие торгового судоходства, широкополосного интернета в регионах, в инфраструктурные проекты, расширил торговое финансирование и кредитование банковского сектора. Ожидается, что в текущем году операционная деятельность ЕБРР в стране еще более усилится.
Взаимовыгодные кредиты
ЕБРР уже многие годы занимает одно из первых мест среди зарубежных доноров нашей страны: с 1992 года, когда началось полноправное партнерство Азербайджана и банка, до сегодняшнего дня он выделил около 3,8 млрд евро на финансирование 187 проектов в стране. На начало текущего года совокупный активный портфель банка в Азербайджане составляет 843 млн евро, распределенных по 35 проектам: 86% приходится на долю инфраструктуры, 10% - промышленности, сельского хозяйства и переработки, 4% - финансового сектора.
Еще в недавнем прошлом значительная часть финансовых ресурсов главной кредитной структуры ЕС была направлена на развитие добывающей отрасли и нефтегазотранспортной инфраструктуры в Азербайджане. ЕБРР активно кредитовал Южный газовый коридор (ЮГК), предоставив 1,7 млрд евро для «Шахдениз-2», TANAP и TAP.
Сложившаяся с началом российско-украинской войны геополитическая ситуация, которая привела к режиму санкций и прекращению поставок российских энергоресурсов в Старый Свет, еще сильнее актуализировала сотрудничество ЕС и Азербайджана на энергетическом треке. В июле 2022 года между Азербайджаном и ЕС был подписан Меморандум о взаимопонимании о стратегическом партнерстве в области энергетики между ЕС и Азербайджаном. Он предусматривает наращивание добычи и экспорта азербайджанского природного газа с 10 до 20 млрд кубометров к 2027 году, а также повышение пропускной способности трубопроводной системы ЮГК. В этой связи ведутся переговоры по привлечению финансовых организаций и других источников из ЕС для инвестирования в газотранспортную инфраструктуру и увеличения добычи газа на азербайджанских месторождениях. На этом фоне еще больше возросли перспективы сотрудничества Азербайджана и ЕБРР в области обеспечения энергобезопасности Европы. «Участие Евробанка в проектах расширения ЮГК имеет важное значение, - подтвердила президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо в ходе сентябрьского визита в Баку. - В настоящее время правительство Азербайджана ведет переговоры с руководством ЕБРР для кредитования работ по расширению ЮГК. В частности, осуществляется предварительная технико-экономическая и финансовая оценка будущих инициатив, на основе которых банк обозначит уровень своего участия в этом деле».
Проекты в сфере энергетики, причем уже достаточно давно, не являются единственным магистральным направлением политики ЕБРР в отношении нашей страны. Так, в новой страновой стратегии, рассчитанной на 2019-2024 годы, основной акцент ЕБРР был смещен на сотрудничество в области «зеленой» экономики, альтернативной энергетики, на поддержку субъектов МСБ (малый и средний бизнес) и стартапов, развитие IT-инфраструктуры и т.д. В целом в 2018-2022 годах ЕБРР выделил 440 млн евро для кредитования 33 проектов в государственном и частном секторах в Азербайджане.
К сожалению, наблюдаемые в 2020-2021 годах негативные процессы - пандемия, глобальная инфляция и т.д. внесли определенные коррективы в масштабы и темпы их реализации. Наверстать упущенное во многом удалось в прошлом году: финансирование банка увеличилось в 2,5 раза, составив 86 млн евро по 9 проектам.
Этот позитивный тренд получит еще большее развитие в 2023 году - ЕБРР планирует увеличить объемы кредитования в три с лишним раза. На три ближайших года (2023-2025) ожидаемый пакет инвестиций в Азербайджане оценивается в $750 млн. Из этой суммы около $300 млн могут быть подписаны уже в текущем году, сообщила глава представительства банка в Азербайджане Камола Махмудова. По ее словам, эти финансовые объемы планируется направить преимущественно в такие отрасли, как возобновляемая энергетика, транспорт, МСБ, частный, а также банковский секторы.
Ключевой приоритет
В числе прочего новая страновая стратегия ЕБРР предусматривает широкие возможности финансирования работ, связанных с энергоэффективностью и формированием генерационных мощностей возобновляемых источников энергии (ВИЭ). Одним из важных начинаний в этой сфере стало предоставление займа в 10 млн евро на улучшение освещения улиц города Гянджа. Сюда входят внедрение энергосберегающих источников освещения, автоматизированных систем управления и мониторинга освещения, замена столбов, силовых кабелей, что обеспечит существенную экономию энергии, снизит расходы на обслуживание сетей и повысит безопасность для участников дорожного движения.
Здесь необходимо напомнить, что кредитование проектов в Гяндже носит комплексный характер и реализуется в рамках программы Евросоюза «Зеленые города». В мае прошлого года было подписано кредитное соглашение с ЕБРР, предоставившим Исполнительной власти города заем на 10 млн евро для модернизации инфраструктуры сбора твердых бытовых отходов (мусор, уборка улиц) в городе, а также повышения операционной и финансовой эффективности ПО «Жилищно-коммунальное хозяйство города Гянджа». Причем со временем компоненты программы «Зеленые города» могут быть продолжены в других населенных пунктах страны, в том числе и в Карабахском регионе.
В ЕБРР полагают, что Азербайджан обладает существенным потенциалом для обретения лидирующих позиций в переходе к «зеленой» энергетике, поскольку правительство высоко оценивает возможности возобновляемых источников энергии и необходимость устойчивой инфраструктуры в соответствии с обязательствами по Парижскому климатическому соглашению. «Зеленая» энергетика - ключевой приоритет для Азербайджана, и в этой связи ЕБРР очень тесно сотрудничает с министерствами экономики, энергетики и активно поддерживает программы по декарбонизации как на инвестиционном, так и политическом уровне», - отметила Камола Махмудова. Она подчеркнула, что в прошлом году Евробанк подписал кредитное соглашение по строительству в Азербайджане солнечной электростанции (реализуется компанией Masdar из ОАЭ), а в текущем году планирует также поддержать и создание ветряной электростанции на Абшеронском полуострове.
Транспорт и IT
Особое место в новой страновой стратегии ЕБРР по Азербайджану занимает транспортная сфера: ожидается, что в апреле совет директоров ЕБРР рассмотрит вопрос о предоставлении кредита в размере $60 млн на обновление флота Каспийского морского пароходства (ASCO) в рамках его стратегии международной экспансии. Согласно информации, размещенной на сайте Евробанка, это поможет пароходству закупить новые суда и за счет увеличения грузоподъемности и повышения гибкости маршрутных направлений улучшить региональную связь и торговые отношения. Этот проект также поможет наращиванию перевозок по Среднему коридору и увеличит доходы ASCO в международных водах за пределами Каспийского моря. При этом не исключено, что со временем финансовое сотрудничество ЕБРР с ASCO еще более укрепится, и объемы финансирования могут достигнуть в общей сложности $100 млн.
Еще одним стратегически важным направлением сотрудничества Азербайджана с кредитной структурой ЕС видится сфера высоких технологий - поддержка развития стартапов, расширение IT-инфраструктуры, сокращение цифрового разрыва в сельских регионах и т.д. В частности, Евробанк выделит $300 тыс. на IT HubAzerbaijan. Это начинание, осуществляемое совместно с Центром анализа и координации Четвертой промышленной революции (4SİM) и компанией StrategEast, предусматривает создание пула квалифицированных IT-специалистов. Ожидается, что половина финансирования придется на долю Нахчыванской Автономной Республики, а остальное будет направлено на подготовку специалистов из Гянджи, Сумгайыта, Лянкярана, Мингячевира, Ширвана и других регионов Азербайджана.
Как отметил управляющий директор ЕБРР по Восточной Европе и Кавказу Маттео Патроне, еще более масштабное начинание в IT-секторе с декабря 2022 года реализуется с азербайджанской телекоммуникационной компанией Aztelecom: «Совместно с нашими партнерами из Евросоюза, которые поддержали кредит в размере порядка $50 млн с гарантией через Европейский фонд устойчивого развития, мы примем участие в финансировании развития цифровой инфраструктуры в регионах Азербайджана. Осуществление этих работ обеспечит надежный доступ к широкополосным интернет-услугам для более чем 280 тыс. сельских жителей страны».
Новый этап
При финансовом содействии ЕБРР в конце прошлого года стартовали также другие перспективные проекты в корпоративном секторе: выделены займы на строительство энергоэффективного холодильного склада в Аляте, «зеленую» экспансию сельскохозяйственного производителя в Сальяне, расширение деятельности компании по переработке аккумуляторов в Сумгайыте. Эти тренды будут продолжены и в 2023 году: ЕБРР запустил конкурс AgVenture для поддержки агротехнологических стартапов, победители которого в рамках программы Star Venture получат специальную консультационную помощь в размере до 80 тыс. евро, а также грант в 10 тыс. евро на дополнительные услуги. Цель - решение вопросов в пищевой промышленности, обеспечение пищевой безопасности, преодоление негатива климатических изменений, внедрение экономных ирригационных технологий и т.д.
Предполагается, что на новом этапе развития связей с Евробанком в роли главных бенефициаров будет представлен частный бизнес, для кредитования которого продолжится сотрудничество с азербайджанскими банками. «В настоящее время мы работаем над несколькими проектами в соответствии с нашими основными стратегическими целями, такими как продвижение международной торговли, поддержка микро-, малых и средних предприятий, инклюзивное финансирование. Евробанк сосредоточен на предоставлении финансирования в местной валюте, где это возможно, что весьма важно», - отметила в ходе прошлогоднего визита в Баку президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо.
Это очень серьезный момент, так как в последние шесть лет проекты целевого кредитования азербайджанских банков со стороны ЕБРР не осуществлялись. Первым шагом в этом направлении стало решение Евробанка возобновить операции в финансовом секторе Азербайджана в 2023 году: будут предоставлены льготные кредитные линии трем местным банкам для поддержки малого бизнеса, торгового финансирования, а также обеспечения тендерного равновесия - предоставления ссуд для бизнес-вумен.
Словом, нарастающая активность Евробанка в Азербайджане налицо, а столь широкий разброс проектов по секторам экономики может только радовать.