SİNİN GİZLİ MİSSİYASI
Ekspertlər Çin ilə ABŞ-ın başçılıq etdiyi kollektiv Qərb arasında rəqabətin ciddi şəkildə güclənəcəyini proqnozlaşdırırlar
ÇXR-in beynəlxalq arenada güclənmə istiqamətində atdığı son addımlar ciddi geosiyasi dəyişikliklərin anonsu sayıla bilər. Söhbət birincisi, Çin sədri Si Cinpinin Moskvaya dövlət səfərindən gedir. İkincisi, Pekin bu yaxınlarda Tehranla Ər-Riyad arasında vasitəçi kimi böyük rol oynayıb.
Əlamətdar səfər
Moskvaya səfər çoxdan planlaşdırılsa da, o, Si Cinpinin Çin sədri postuna təkrar seçilməsindən sonra yollandığı ilk xarici səfər kimi əlamətdar olub. Üstəlik, səfər Rusiya-Ukrayna müharibəsi dövrünə təsadüf edib. Səfərin yekununda Moskva ilə Pekin arasında hərtərəfli tərəfdaşlıq və strateji əməkdaşlıq münasibətlərinin dərinləşdirilməsinə dair birgə bəyanat imzalanıb. Tərəflər 2030-cu ilədək Rusiya-Çin iqtisadi əməkdaşlığının aparıcı istiqamətlərinin inkişaf planına dair birgə bəyanat da imzalayıb.
Həm Rusiyada, həm də Çində bu danışıqlar «əlamətdar», «rəmzi», «birqütblü dünya düzəninin üzərindən xətt çəkən», «yeni dünya düzənini irəli çəkən» hadisə kimi qiymətləndirilib. Bundan başqa, Rusiya KİV-i Çinlə əlaqələrin güclənməsinin ölkə iqtisadiyyatını gücləndirəcəyinə, Qərbin sanksiyaları fonunda yerli iqtisadiyyatın daha yaxşı işləyə biləcəyinə diqqət çəkib.
Əsas diqqət çəkən məqamlardan biri də Si Cinpin ilə Vladimir Putin arasında Böyük Kreml Sarayının artırmasında baş tutmuş və təsadüfən, yaxud bilərəkdən ictimailəşdirilmiş qısa söhbəti olub. Liderlər burada sağollaşmaq üçün «ayaq saxlayıblar». «Yüz il ərzində baş verməmiş dəyişikliklər məhz indi yaşanır və biz bu dəyişikliklərə birlikdə hərəkət veririk», - deyə Si Cinpin bildirib. Vladimir Putin onun fikirləri ilə razılaşıb və ardınca qonaq ona deyib: «Xahiş edirəm, özünüzü qoruyun, əziz dost».
Şübhəsiz ki, Rusiya ilə Çin arasında dövlət səviyyəsində keçirilən görüş - hər şeydən əvvəl, "vasvasılıqla səhnələşdirilmiş təmtəraq və mərasimi" diqqətlə izlənib. Maraqlıdır ki, fikirlər fərqli olub. Bir tərəfdən qərbli analitiklər Putin ilə Çin liderinin «təntənəli həmrəylik nümayiş»ini müşahidə edib, «Rusiya və Çin rəhbərlərinin bu qədər səmimi qucaqlaşmasının Vaşinqtonu narahat etməli olduğu» qənaətinə gəliblər. Məsələn, Ağ Evin Milli Təhlükəsizlik Şurasının strateji kommunikasiyalar üzrə koordinatoru Con Kirbinin fikrincə, Moskva ilə Pekinin yaxınlaşması iki ölkənin ABŞ-a meydan oxumaq, «qaydalara əsaslanan dünya düzənindən qaçmaq» istəyi ilə izah olunmalıdır. Kirbi onu da bildirib ki, bu iki lider bir-birini «Vaşinqtonla mübarizədə potensial müttəfiq» kimi görür.
ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken isə bildirib ki, Çin liderinin Moskvaya Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Vladimir Putinin həbsinə order verməsindən bir neçə gün sonra yollanması faktiki olaraq, onun «Rusiyaya hərbi cinayətləri davam etdirməsi üçün» diplomatik dəstək verməsinə bərabərdir. «Si Cinpinin səfəri göstərir ki, Çin özünü prezidentin (Vladimir Putinin) Ukraynada törədilən vəhşiliklərə görə məsuliyyətə cəlb olunmasına kömək etməyə borclu saymır», - deyə Blinken qeyd edib.
Baş verənlər fonunda ABŞ-ın eks-prezidenti Donald Trampın fikirləri də geniş tirajlanıb. O, bildirib ki, Rusiya lideri Putinin çinli həmkarı Cinpin ilə dəyişikliklərlə bağlı söhbəti Birləşmiş Ştatlar tarixinin ən pis anıdır.
Digər tərəfdən Ağ Ev Moskva ilə Pekinin yaxınlıq nümayişini «məqsədli nikah»dan başqa bir şey saymır. Amerikalı analitiklərin əksəriyyəti hesab edir ki, Çin küncə sıxışdırılmış Rusiyanın düşdüyü vəziyyətdən yararlanmağa çalışır. «Rusiya Çinin resurs müstəmləkəsinə çevrilir», - deyə nüfuzlu «Financial Times» nəşri yazıb. Bənzər fikirlər Almaniyanın «Spiegel» jurnalında da yer alıb. Jurnal Çinlə Rusiya arasında qeyri-bərabər tərəfdaşlıqdan bəhs edir, Si Cinpinin Putinin «az-çox vacib» sayıla biləcək yeganə müttəfiqi olduğunu bildirir. Əvəzində, Pekin Moskvadan çox şey gözləyir. Məsələn, güman ki, o, Rusiyanın birbaşa və dolayı hərbi əməliyyatlar aparmaq təcrübəsinin öyrənilməsində çox maraqlıdır. Hərbi texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq da öz yerində. Yaxud Moskvanın nüfuzunu hələ də qoruyub saxladığı Mərkəzi Asiyada sabitliyi təmin etməsi də Çinin maraqlarına uyğundur. Məlum olduğu kimi, bu region Çin üçün strateji əhəmiyyətə malikdir. Birincisi, o, Mərkəzi Asiya ölkələrinə nəhəng investisiyalar yatırıb, Çin üçün vacib olan resurslar oradan gəlir, vacib tranzit yolları da bu bölgədən keçir. Pekində yaxşı bilirlər ki, Qərblə ciddi münaqişənin başlayacağı təqdirdə, ABŞ və onun regiondakı müttəfiqləri cənubdan dənizlə gələn tranzit marşrutlarını asanlıqla bağlaya bilər.
Bundan başqa, Çin üçün son dərəcə ağrılı nöqtə olan Sintszyan-Uyğur muxtar dairəsinə məhz Mərkəzi Asiya vasitəsilə birbaşa təsir göstərmək mümkündür. Nəhayət, Tayvan məsələsi. «Rusiya «vahid Çin» prinsipinə sadiqliyini təsdiqləyir, Tayvanı Çinin ayrılmaz hissəsi sayır, bu bölgənin hər hansı formada müstəqilliyinə qarşı çıxır» - Moskvanın bu mövqeyi Çin üçün çox vacibdir. Bu, xüsusilə Çinlə ABŞ arasında Cənubi Çin dənizində gərginliyin artması fonunda xüsusi önəm daşıyır.
Əsas məqamlar
Təbii ki, Rusiya-Çin münasibətlərinin ən dəyərli istiqaməti enerji daşıyıcılarının tədarüküdür. 2023-cü ilin ilk iki ayında Rusiya Çinə neft tədarükçülərinin cərgəsində Səudiyyə Ərəbistanını geridə qoyaraq, ilk sıraya yüksəlib. Halbuki Pekin Fars körfəzi ölkələrindən ən nəhəng neft istehlakçısıdır. Rusiya KİV-i də etiraf edir ki, indi Putinin əsas məqsədi Si Cinpini «Sibirin gücü-2» layihəsinin reallaşdırılmasına razı salmaqdır. Bu boru xətti Monqolustan vasitəsilə Çinə uzanmalı, ildə 50 milyard kubmetrədək Rusiya qazının nəqlini həyata keçirməlidir. Amma maraqlıdır ki, Moskvada bu layihə ilə bağlı çoxdan gözlənilən hər hansı konkret bəyanat səsləndirilməyib. Bəzi ekspertlərin fikrincə, səbəb Çinin hazırda Kremldən daha sərfəli qiymət «qoparmaq» istəyidir. Qərbdə də belə düşünürlər. Eyni zamanda ola bilsin ki, Çin tərəfi yeni müqavilənin Moskvada deyil, Pekində imzalanmasını arzulayır – bu, Si Cinpinin Moskvaya qaz üçün getmədiyini, əksinə Putinin Çinə qaz gətirdiyini nümayiş etdirəcək.
Odur ki, Pekin-Moskva dostluğuna Rusiya KİV-nin təqdim etdiyi qədər birmənalı yanaşmaq mümkün deyil. Si Cinpinin Moskva səfəri, şübhəsiz ki, geosiyasi mənada Rusiya üçün çox önəmlidir. Lakin bu, yenə də diqqətin hansı faktlara yönəldildiyinə bağlıdır. Hər halda, iki liderin Kreml sarayının artırmasındakı bəyanatlarına baxmayaraq, iqtisadiyyatın vəziyyəti heç də təqdim olunduğu kimi deyil. Məsələn, hazırda iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 190 milyard dollardırsa, Pekinlə ABŞ və Avropa arasında bu rəqəm müvafiq olaraq, 759,427 milyard və 800 milyard dollardan artıqdır. Başqa sözlə, rəqəmlər hər şeyi deyir…
Qərb üçün Çin sədrinin Moskva səfərinin ən vacib aspekti, əlbəttə ki, Ukrayna müharibəsi ilə bağlıdır. Çin bu məsələdə Qərbin terminlərinə yaxın belə, getmir, BMT-də Rusiyanın əməllərini pisləyən qətnamələrə münasibətdə bitərəf qalır, Moskva ilə fəal ticarət aparır, Rusiya mətbuatı bu ölkənin onlara ciddi yardımlar etdiyini yazır. Bununla yanaşı, Pekin tərəflər arasında vasitəçilik missiyasını üzərinə götürməyə də tələsmir, halbuki bu yaxınlarda «Çinin Ukrayna böhranının siyasi həlli ilə bağlı mövqeyi» ortaya qoyulmuşdu. Qeyd edilməlidir ki, Ukrayna mövzusu ilə bağlı Cinpinin Moskva səfəri zamanı da hər hansı yeni fikir səsləndirilməyib, baxmayaraq ki, Sinin Rusiyaya münaqişənin həllində konstruktiv rol oynamaq istəyən sülhməramlı kimi yollandığı deyilirdi. Qərbi ekspertlər belə, düşünürlər ki, Çin Ukrayna münaqişəsinə son qoyulması üçün Rusiyaya təzyiq göstərə bilər, çünki bu savaş Pekinin də işinə yaramır. Amma güman ki, Pekin şərqli müdrikliyi ilə susaraq, özü üçün daha əlverişli şəraitin yaranmasını gözləyir. Bununla yanaşı, Ukrayna müharibəsi Çinə sərf etmədiyi kimi, tərəflərdən konkret olaraq hər hansının tərəfini tutmaq da onun maraqlarına uyğun deyil. Belə bir vəziyyətdə Qərb Çinin Rusiyaya daha açıq dəstək verəcəyindən, hətta ona silah tədarük etməyə başlaya biləcəyindən narahatdır.
Vasitəçilik vasitəsilə geosiyasi təsir
Bütün bunlarla yanaşı, Qərb Pekinin vasitəçiliyini də xüsusi şövqlə qarşılamayacaq, çünki bu, onun beynəlxalq arenadakı rolunu gücləndirəcək. Əvvəllər hesab olunurdu ki, Çin nüfuzunu əsasən iqtisadiyyat vasitəsilə artırmağa çalışır – müxtəlif ölkələrə və regionlara investisiyaların yatırılması və s. Bu zaman o, özünün «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə əsaslanır ki, məqsəd də Yaxın Şərq və ətrafındakı təbii resurslara çıxmaqdır. İndi isə ola bilsin ki, Pekin xüsusilə hazırkı şəraitdə ciddi diplomatik və hərbi addımların daha çox nüfuz gətirdiyini düşünərək, strategiyasına yenidən baxmaq qərarına gəlib.
Bu yerdə bir məqamı da qeyd etmək lazımdır: Qərb müşahidəçiləri Pekinin İranla Səudiyyə Ərəbistanının barışmaq üçün niyə son dərəcə ciddi cəhdlər göstərdiyinə aydın izah verə bilmirlər. Xatırladaq ki, sonuncular 2016-cı ildə pozulmuş diplomatik münasibətləri bərpa etmək qərarına gəliblər. Məlum olduğu kimi, Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran regional düşmənlərdir və Yaxın Şərqdə qarşı-qarşıya duran qüvvələri dəstəkləyirlər. Bu, özünü Suriya, İraq, Livan və Yəməndə göstərir (onların hər biri Amerika üçün vacib ölkədir). Belə bir vəziyyətdə İranla Səudiyyə Ərəbistanının yaxınlaşması, şübhəsiz ki, Yaxın Şərqdə Çinin nüfuzunu artıracaq. Xüsusilə nəzərə almaq lazımdır ki, Co Bayden administrasiyasının Ər-Riyadla münasibətləri o qədər də yaxşı deyil. Üstəlik, məlum olub ki, Moskva Səudiyyə Ərəbistanı ilə Suriya arasında sülh razılaşması üzərində işləyir və ola bilsin ki, bu işdə də Çinin özünəməxsus rolu var. Belə olan təqdirdə, ABŞ-ın beynəlxalq diplomatiyanın şəriksiz lideri statusunu itirmək riski, həqiqətən, realdırmı? Bütün bunların fonunda Vaşinqtonun Səudiyyə Ərəbistanı ilə İsrail arasında oynamağa çalışdığı vasitəçilik rolu necə nəticələnəcək? Bəzi mətbuat orqanları yazır ki, Ər-Riyad bu məsələdə öz şərtini konkret ifadə edib – ABŞ krallığın təhlükəsizliyinə daha konkret və daha dəqiq zəmanət verməli, onun daha müasir silahlar almasını dəstəkləməli, mülki nüvə proqramının reallaşdırılmasını dəstəkləməlidir. Bəs ABŞ buna hazırdırmı?
Sadalananları nəzərə alsaq, əksər Amerika KİV-nin Si Cinpinin Rusiyaya səfərinə Pekin-Moskva ittifaqının yaranması ilə bağlı narahatlıq kontekstində deyil, Çinin geosiyasi nüfuzunu artırması kontekstində yanaşması təəccüblü deyil. Pekin davamlı olaraq göstərir ki, o, Qərb ölkələrinin liderlik etdiyi beynəlxalq düzənlə hesablaşmaq niyyətində deyil. Bu mənada, ABŞ və müttəfiqlərini narahat edən məqamlar çoxdur və onları sadalamaqla bitirmək olmaz. Məsələn, məşhur nadir torpaq elementlərinin, təxminən, 36%-i Çindədir və o, hazırda bu sahədə beynəlxalq hasilatın yarıdan çoxuna nəzarət edir. Yaxud Çin texnoloji potensialını getdikcə artırır və innovativ texnologiyalar sahəsindəki imkanlarını hərbi sahəyə də inteqrasiya etməyə çalışır. Pekin artıq illərdir ki, orduda islahatlar aparır. Nəticədə, Çin ordusunun kosmos, kibermüharibə və radioelektron müharibə kimi istiqamətlərdə imkanları dəfələrlə artıb. Sanki Çinlə Qərbin «indi və burada» savaşdıqları bir vaxtda Çin gələcəyin müharibəsinə hazırlaşır.
Bəs ABŞ və müttəfiqlərinin Çinin artan iddialarına reaksiyası necə olacaq? Hələlik bununla bağlı dəqiq strategiya görünmür. İndiki mərhələdə bu mənada yalnız bir neçə istiqaməti qeyd etmək mümkündür. Məsələn, Si Cinpinin Moskvaya səfərilə eyni vaxtda Yaponiyanın baş naziri Fumio Kisida (bu il G7 qrupuna Tokio sədrlik edir və demək, o, Qərbin ifadəçisidir) əvvəlcə Polşa, daha sonra Kiyevə baş çəkib. Praktik olaraq, eyni vaxtda Çexiya prezidenti Pyotr Pavel Almaniyaya səfər edib və orada bildirib ki, Berlində və Praqada Çinlə münasibətlərin təftişi həyata keçirilir. Bu arada, İspaniyanın baş naziri Pedro Sançes və Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Çinə səfərə hazırlaşdıqları da məlum olub. Amerikanın nfüzlü nəşrlərindən birində yer almış ekspert rəyində bildirilir ki, beynəlxalq enerji bazarları dəyişikliyə uğradığından, həmçinin qlobal iqlim dəyişikliklərinin nəticələri nəzərə alınaraq, ABŞ Yaxın Şərqdə nüfuzunu qorumaq əzmi göstərməməlidir. Vaşinqtonun öz neft və qazı özünə kifayətdir və Çin Fars körfəzi ölkələrinin əsas neft istehlakçısıdırsa, qoy regionun sabitliyinin qayğısına da özü qalsın. Bəlkə əvəzində ABŞ Avropa və Şərqi Asiyaya daha çox diqqət ayırsın? Amma bu, rəylərdən yalnız biridir.
Digər analitiklər əsas yerə hələ də İran problemini qoyur, Tehranın qarşısının kəsilməsi üçün regional blokun yaradılmasının vacibliyini vurğulayır, bu mənada İsrail-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətlərinin normallaşmasının, yəni «İbrahim razılaşması»nın formal olaraq genişləndirilməsinin önəmini qeyd edirlər. ABŞ-ın Yaxın Şərqdə müxtəlif sahələrə nəhəng investisiyalar yatırdığı da unudulmamalıdır.
İstənilən halda, yəqin ki, yaxın zamanlarda Çinlə ABŞ və ümumilikdə kollektiv Qərb arasında rəqabətin ciddi şəkildə güclənəcəyini gözləməyə dəyər. İndi Pekin özünü Qərb fövqəldövlətlərinə və onların düzəninə qarşı çıxan yeni qüvvə kimi getdikcə daha çox göstərir. Çinin dünyanın strateji regionlarında, o cümlədən Avropa, Yaxın Şərq və Afrikada nüfuzunu artırdığı getdikcə daha aydın görünür və bu, ABŞ-da kifayət qədər narahatlıq yaradır. Amerikalılar bu məsələdə, şübhəsiz ki, məğlubiyyətlə barışa bilməzlər.

Experts expect serious competition between China and the collective West led by the US
Recently, China has made a series of international efforts that signal important geopolitical changes. Perhaps we have yet to see them materialise, but they have already set important directions. First in the chain of these efforts was the state visit of the Chinese President Xi Jinping to Moscow. Then, Beijing achieved yet another success by contributing largely to the reconciliation between Tehran and Riyadh.
A landmark visit
Although long planned, President Xi's visit to Moscow was interesting also because it was his first overseas visit since re-election as president and took place during the Russian-Ukrainian. It ended with the signing a joint Sino-Russian statement on deepening comprehensive partnership and strategic cooperation in the new era, as well as a joint statement on the development of key areas of Sino-Russian economic cooperation until 2030. Russia and China described the talks as landmark, symbolic, drawing a line under the former unipolar world and promoting a new world order. Moreover, the Russian media emphasised that stronger ties with China would strengthen the Russian economy and its ability to operate despite the Western sanctions.
Particularly eye-catching was the brief conversation, whether accidentally or deliberately made public, between Xi Jinping and Vladimir Putin on the porch of the Grand Kremlin Palace. The Russian and Chinese leaders paused to exchange parting words. "Change is coming that hasn't happened in hundred years... And we are driving it," Xi Jinping said, to which Vladimir Putin agreed. Shortly after, Xi said: "Take care, dear friend."
As expected, the state-level summit between Russia and China was closely observed in the West, where every step and the "meticulously orchestrated pomp and ceremony" were noted. Interestingly, opinions were divided. Western analysts saw "a grand demonstration of solidarity" between the two leaders on the one hand and that the "warm embrace of the heads of Russia and China should be a cause for concern in Washington" on the other. For instance, according to John Kirby, the White House National Security Council's coordinator for strategic communications, the rapprochement between Moscow and Beijing can be explained by the two countries' intention to challenge the US and get rid of the "rules-based world order". Kirby also noted that the two leaders see each other as "potential allies in the fight against Washington".
US Secretary of State Anthony Blinken said the Chinese leader's visit to Moscow days after the International Criminal Court issued an arrest warrant for Russian President Vladimir Putin effectively provided a "diplomatic cover for Russia to continue committing" war crimes. "President Xi Jinping's visit suggests that China does not feel obliged to hold President Vladimir Putin accountable for the atrocities committed in Ukraine," Blinken said. Also widely circulated were the words of former US President Donald Trump, who said Russian leader Vladimir Putin's conversation with Chinese President Xi Jinping about change was the worst moment in history for the US.
On the other hand, the White House described the apparent show of closeness between Moscow and Beijing as nothing more than a "marriage of convenience". Many US analysts agreed that China was simply taking advantage of Russia's current disadvantaged position. "Russia is becoming a Chinese resource colony," wrote the Financial Times. German Spiegel agreed, pointing to the unequal partnership between Russia and China, and also that Xi Jinping was becoming the only more or less "important" ally of Vladimir Putin. In return, China expects much from Russia. For example, it is likely to be very interested in Russian military experience, direct and indirect, or in cooperation in military technology. Or in Moscow providing stability in Central Asia, where it still retains a considerable influence. Central Asia is an important strategic region for China. Firstly, the Central Asian countries have attracted a fair amount of investment and provide vital resources and important transit routes for China. Beijing is well aware that in the event of a serious conflict with the West, the US and its allies in the region can easily block the maritime southern transit routes.
In addition, thanks to Central Asia, China can retain its direct influence over an extremely sensitive location, the Xinjiang Uygur Autonomous Region. Finally, there is the issue of Taiwan. "Russia reaffirms its commitment to the principle of One China, recognises Taiwan as an integral part of China and opposes Taiwan's independence in any form" – this view of the Kremlin is very important to Beijing. Especially amid the growing tension between China and the US in the South China Sea.
Top nuances
Obviously, the most valuable area of Russian-Chinese relations is energy supplies. In the first two months of 2023, Russia overtook Saudi Arabia as China's main oil supplier, although Beijing remains the largest buyer of oil from the Persian Gulf. The Russian media admitted that Putin's main goal was to persuade Xi Jinping to agree to the Power of Siberia-2 project, which would deliver up to 50 billion cubic metres of the Russian gas to China via Mongolia every year. However, it is noteworthy that no specific and long-awaited statements about the deal were made in Moscow. According to a number of experts, this is because China, as noted in the West, is now trying to extort the most favourable price from the Kremlin. It is likely that Xi wants to sign a new contract in Beijing, not in Moscow, as it will look like it was not Xi Jinping who went to Moscow for gas, but Putin who brought gas to China.
In other words, the Russian-Chinese friendship is not that unambiguous as the Russian media is trying to portray it. Undoubtedly, Xi's visit to Moscow is of great importance to Russia in a geopolitical sense. But again, it all depends on facts that one pays attention to. After all, despite the statements made by the Chinese and Russian leaders on the Kremlin porch, there are significant economical differences between the two nations, at least for the time being. Thus, while Russian-Chinese trade turnover is now estimated at $190 billion, Beijing's trade turnover with the US and Europe is $759.427 billion and more than $800 billion, respectively.
For the West, the most important aspect of President Xi's visit to Moscow was apparently the war in Ukraine. China has so far refrained from using the Western terminology in this regard and from adopting all UN resolutions condemning Russia. It continues to actively trade with Russia, while the Chinese media often pays lip service to Moscow's enormous support. At the same time, Beijing is in no hurry to take on a mediation mission, even despite the recently proposed "Chinese position on a political settlement of the Ukrainian crisis". In fact, we did not hear anything new on the Ukrainian issue in Moscow either, although it was sort of implied that President Xi was travelling to Russia as a peacemaker willing to contribute constructively to the settlement. Even the Western experts said that China might push on Russia to end the conflict in Ukraine because it did not do any good for it. But it is most likely that Beijing is biding its time and trying with Eastern wisdom to find itself in a better position. Apparently, the Celestial Empire really does want peace in Ukraine, as it is equally disadvantageous for Beijing to either stay aside the conflict or to specifically choose sides. At the same time, the West is still concerned that Beijing may more openly support Russia and even start supplying it with weapons.
Geopolitical influence through mediation
But the West is unlikely to acknowledge Beijing's mediation efforts enthusiastically, as it will strengthen the latter's international role. Previously, China was thought to be seeking to spread its influence mainly through the economy—through slow but extremely heavy investments in different countries and regions—mostly based on its One Belt, One Road initiative to gain access to natural resources in the Middle East and beyond. Or maybe China decided to revise its strategy, realising that real influence and power, especially in the current state of international relations, are unattainable without serious diplomatic and military steps?
In fact, Western observers have failed to provide a clear explanation as to why Beijing put so much effort into reconciling Iran and Saudi Arabia who agreed to resume diplomatic relations suspended back in 2016. As we know, Saudi Arabia and Iran are regional rivals and support opposing forces in the Middle East, including Syria, Iraq, Lebanon and Yemen (all important countries for the Americans). Rapprochement of Tehran and Riyadh certainly increases China's influence in the Middle East, especially since the Joe Biden administration is not getting along particularly well with Riyadh. Moscow is also reportedly working on a peace deal between Saudi Arabia and Syria, and China may be behind the scenes here as well. It is therefore interesting to know whether the US risks losing its undisputed leadership position in international diplomacy. It will be even more interesting to see how the American mediation efforts between Saudi Arabia and Israel play out. Some media reports claim that Riyadh has put forward its conditions—clearer security guarantees for the kingdom by Washington, the right to purchase more advanced weapons and support their development, and the development of a civilian nuclear programme. How far would Washington go in this case?
Given the above, it is not surprising that most US media outlets described Xi Jinping's visit to Russia in terms of China continuing to build up its geopolitical influence rather than concerns about the alliance between Beijing and Moscow. Indeed, China is apparently not happy with the international order set and ruled by the Western countries. In fact, there are many aspects that worries the US and its allies. For example, China hosts about 36% of the world's known reserves of rare-earth elements and controls more than half of the world's mining capacity in this area. Also, China is increasing its technological potential, striving to integrate it with the military sector. Beijing has been reforming its military for several years, and has significantly improved its influence in the space, cyber and electronic warfare. Is it possible that China is intensively and intelligently preparing for the war of the future, while Russia and the West are at war here and now?
How will the US and its allies respond to China's growing ambitions? There is no clear strategy so far. We can only note a few perspective vectors of developments. In parallel with Xi Jinping's visit to Moscow, Japanese Prime Minister Fumio Kishida (Tokyo is this year's G7 chair and therefore represents the unity of the West) travelled first to Poland and then to Kiev. Almost at the same time, Czech President Petr Pavel said during his visit to Germany that both Prague and Berlin were revising the foreign policy on China. Spanish Prime Minister Pedro Sanchez as well as French President Emmanuel Macron are planning to visit China as well. According to an expert opinion voiced in one of the respected American publications, with the global energy markets changing and the implications of global climate change, the US should not be so insistent on its influence in the Middle East. The US has plenty of oil and gas, and if China is the main importer of oil from the Persian Gulf, it is better to secure the stability in the region as well. Maybe Washington should look more closely at Europe and East Asia instead. That is one way of looking at the situation. Other analysts emphasize the Iranian problem, noting the need for a regional bloc to contain Tehran and the importance of normalising relations between Israel and Saudi Arabia—that is, formally broadening the Abraham Accord. Nor should we forget the huge investments made by the US in various areas in the Middle East.
Either way, it seems we can expect a serious and intensive rivalry between China and the US/collective West soon. China is increasingly transforming into a new force against the Western powers and order. China's influence in strategic regions of the world, including Europe, the Middle East and Africa, is becoming quite demonstrative and too troublesome for the US. It is a challenge that the Americans cannot fail.