TDT-nin Ankara sammiti türk inteqrasiyası yolunda növbəti mərhələ oldu
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Türkiyənin cənub-şərqində baş vermiş dağıdıcı zəlzələ ilə əlaqədar, bu ölkəyə dəstək əlaməti olaraq, Ankarada keçirilib. Bu, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə baş tutub və beləliklə, Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının sarsılmazlığı bir daha ortaya qoyulub.
Fəlakətə qarşısında birlik
Sammitdə TDT-yə daxil olan Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkiyənin dövlət başçıları – İlham Əliyev, Kasım-Jomart Tokayev, Sadır Japarov, Şavkat Mirziyoyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğan iştirak ediblər. Onlarla yanaşı,, foruma müşahidəçi statusuna malik Türkmənistanla Macarıstan da qatılıb. Onları müvafiq olaraq, türkmən xalqının milli lideri, Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və baş nazir Viktor Orban təmsil edib. Sammitin digər iştirakçıları Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Prezidenti Ersin Tatar və TDT-nin baş katibi Kubanıçbek Omuraliyev olublar.
«Fəlakət - Fövqəladə halların idarə edilməsi və humanitar yardım» mövzusunda təşkil olunmuş toplantıda əsas diqqət Türkiyəyə ölkənin cənub-şərqində baş vermiş və 50 mindən artıq insanın həyatına son qoymuş dəhşətli zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılmasında yardımın göstərilməsi məsələsinə yönəldilib. Türk dövlətləri Ankaraya yardım əlini uzatmış ilk ölkələr sırasında olub, oraya axtarış-xilasetmə qrupları göndərib və xeyli sayda insan həyatının xilasında rol oynayıblar. Məsələn, Azərbaycandan zəlzələ bölgəsinə 940 xilasedici, tibb işçisi və könüllü yollanıb. Onların səyləri nəticəsində dağıntılar altından 53 sağ insan çıxarılıb, 3 mindən artıq şəxsə tibbi xidmət göstərilib. Bununla yanaşı, Azərbaycan Türkiyəyə 5300 ton humanitar yardım da göndərib.
Türkdilli dövlətlərin liderlərinin Ankara görüşünün əsas nəticəsi kimi, orada qəbul olunmuş bəyannamədəki razılaşmaları göstərmək olar. Sənəddə bildirilir ki, qurumun 2023-cü ilin oktyabrında keçiriləcək sayca 10-cu sammitində  ümumi mülki müdafiə və fövqəladə vəziyyətlərə reaksiya mexanizminin yaradılmasına dair razılaşma imzalanacaq.
Ankara bəyannaməsində BMT-nin Türkiyədə baş vermiş zəlzələdən əziyyət çəkən insanlara yardım və Beynəlxalq Donor Konfransının keçirilməsi ilə bağlı çağırışını dəstəkləyib. Bu qiymətləndirmə Türkiyə və Suriyaya qlobal dəstəyi səfərbər etmək məqsədilə Avropa Komissiyasının Aİ Şurasında İsveç sədrliyi ilə birgə təşkil etdiyi konfransın özündə özünün praktiki təsdiqini tapdı. Məsələn, TDT-nin növbədənkənar sammitinin keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmiş Azərbaycan Beynəlxalq Donor Konfransında 100 milyon dollar yardım ayırıb.
Ümumilikdə Ankara sammiti institusional olaraq əsası 3 oktyabr 2009-cu ildə Naxçıvanda qoyulmuş türk dövlətləri birliyinin daha da möhkəmləndiyini göstərib. Türk birliyi amili TDT-nin beynəlxalq arenadakı mövqelərinə həlledici təsir göstərir, onu Avrasiya siyasəti və iqtisadiyyatında iddialı strukturlardan birinə çevirir. Praktik olaraq, qurumun 2021-ci ildə keçirilmiş İstanbul sammitində qəbul olunmuş «Türk baxışı-2040» konsepsiyasında yer alan strateji prioritetləri həyata keçirən TDT kifayət qədər geniş coğrafiyanı əhatə etdiyindən üzv dövlətlərin maraqlarının təmini baxımından böyük potensiala malikdir. Ankarada keçirilmiş növbədənkənar sammitdə qəbul edilmiş qərarlar da buna xidmət göstərəcək.
Konkret qərarlar
Türk dövlətlərinin əməkdaşlığının ilk mərhələsində əsas diqqət mədəni-humanitar əlaqələrin inkişafına yönəldilirdisə, indi ümumtürk inteqrasiyasının lokomotivi kimi iqtisadi əməkdaşlıq çıxış edir. Söhbət ticarət, investisiya əlaqələrinin inkişafından, nəqliyyat-kommunikasiya, infrastruktur, enerji layihələrinin reallaşdırılmasından gedir.
Ankara sammitində türk inteqrasiyasının gücləndirilməsində enerji amilinin əhəmiyyəti bir daha vurğulanıb. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, TDT üzvləri yalnız nəqliyyat marşrutları və tədarük şəbəkəsinin genişləndirilməsində deyil, enerji təhlükəsizliyinin təmini kontekstində də strateji rola malikdir. Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri və Cənub Qaz Dəhlizi qaz xətti kimi layihələrin uğurlu icrası bunu təsdiqləyir. Türk dövlətlərinin nəqliyyat-logistika sahəsində əməkdaşlığı «Orta dəhliz» layihəsinin inkişafına da təkan olacaq.
Ankarada anonsu verilmiş vacib iqtisadi-ticari qərarlar arasında İstanbulda yerləşəcək Türk İnvestisiya Fondunun yaradılması qərarı da var. Fond hər bir TDT üzvünün bərabər həcmdə kapital qoyuluşu ilə, bərabər səs hüququna malik olması şərtilə yaradılacaq. Məqsəd üzv dövlətlər arasında iqtisadi və ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi üçün onların iqtisadi potensialının səfərbər edilməsidir. Nəzərə alsaq ki, Ankara bəyannaməsində də deyildiyi kimi, qurumun hədəfi həm də türk dünyasının dəyərlərinin, maraqlarının irəli çəkilməsidir, söhbət heç də yalnız iqtisadi potensialın səfərbər olunmasından getmir.
İlham Əliyevin ismarışları
TDT-nin siyasi mövqeyinin ifadəsi kontekstində Ankara bəyannaməsində qeyd olunan bir fikir prinsipial əhəmiyyət daşıyır. Söhbət son zamanlar nifrət, ədavət zəmnində müqəddəs «Quran» kitabına qarşı törədilən cinayətlərin qətiyyətlə pislənilməsindən gedir. Bu, əhalisinin əksəriyyətini müsəlmanların təşkil etdiyi türk dövlətlərinin ənənəvi əxlaqi dəyərlərə sadiqliyinin, onların son zamanlar Qərb ölkələrində getdikcə daha çox yayılan irqçiliyə, ksenofobiyaya və islamofobiyaya qarşı olduğunun təsdiqidir.
TDT-nin Ankara sammiti iştirakçılarının Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə silahlı hücumu da pislədikləri xüsusi vurğulanmalıdır. Liderlər bütün günahkarların məsuliyyətə cəlb olunması üçün təcili və hərtərəfli təhqiqatın aparılmasının vacibliyini bildiriblər.
Sammitdə Prezident İlham Əliyev də vacib ismarışlar verib. Yeri gəlmişkən, növbədənkənar sammitin iştirakçıları bu toplantının keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürdüyü üçün İ.Əliyevə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Dövlət başçısı, ilk növbədə, bildirib ki, onun bu təşəbbüslə çıxış etməsi Azərbaycanla Türkiyənin hər zaman – istər xoş, istərsə də pis günlərdə birlikdə olduqlarının təsdiqidir. İlham Əliyev bu mənada, 2020-ci ildə baş vermiş və Azərbaycan torpaqlarının ermənilər tərəfindən 30 illik işğalına son qoymuş 44 günlük müharibə zamanı Türkiyənin və dövlət başçısı Ərdoğanın Bakıya siyasi və mənəvi dəstəyini də xatırladıb. Prezident türk həmkarlarının və ümumilikdə dünya birliyinin diqqətini növbəti dəfə həmin işğalın nəticələrinə çəkib: Azərbaycan şəhər və kəndlərinin məqsədli şəkildə dağıdılması, tarixi və dini abidələrin məhvi, Azərbaycanın təbii resurslarının talanı, ekologiyaya vurulmuş ciddi zərbə. Ermənistanın itkin düşmüş təxminən 4 min azərbaycanlının taleyi haqda məlumat verməkdən boyun qaçırması da qəti şəkildə pislənilib, bildirib ki, bu, həmin şəxslərin qətlə yetirildiklərini düşünmək üçün əsasdır (bu versiyanı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kütləvi məzarlıqların aşkarlanması daha da gücləndirir). İşğal dövründə Azərbaycan ərazilərinin minalanması da pislənilib. Xatırladaq ki, bu minalanma nəticəsində ərazilərin işğaldan azad olunmasından sonra 300-dək azərbaycanlı ya həlak olub, ya da ağır yaralanıb.
İlham Əliyev sammit iştirakçılarının diqqətini bir məqama da çəkib: Ermənistan Praqa və Soçidə ötən il keçirilmiş görüşlər zamanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini tanısa da, hələ də Azərbaycan ərazisindən öz qoşunlarını tam çıxarmayıb. Bundan başqa, Azərbaycanın Qarabağ regionunun dağlıq hissəsində qanunsuz erməni silahlı birləşmələri və kriminal elementlər də qalmaqdadır. Ermənistan Zəngəzur dəhlizinin açılması öhdəliyini yerinə yetirməkdən də boyun qaçırır. «Beləliklə, Ermənistan 2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış Bəyanatı kobudcasına pozur və buna görə məsuliyyət daşımalıdır», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Azərbaycan lideri Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpası, Ermənistan tərəfindən tamamilə dağıdılmış geniş ərazilərə həyatın qaytarılması prosesində fəal iştirakına görə Türkiyəyə minnətdarlığını bildirib. «Yenidənqurma prosesində Türkiyə şirkətləri podratçı kimi bir çox infrastruktur layihələrində fəal iştirak edirlər. Bu günə qədər Türkiyə şirkətləri ilə imzalanmış kontraktların dəyəri 3 milyard ABŞ dollarından çoxdur. Əziz qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğan azad edilmiş torpaqlara üç dəfə səfər edib, Şuşa, Füzuli, Zəngilan və Cəbrayıla gedib», - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Prezident Özbəkistanın işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunda məktəb tikdiyinə görə Şavkat Mirziyoyevə, eyni rayonda yaradıcılıq mərkəzinin inşasına görə isə Kasım-Jomart Tokayevə təşəkkür edib. Bundan başqa, İlham Əliyev Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondunun və Azərbaycan-Qırğızıstan İnkişaf Fondunun yaradılmasını yüksək qiymətləndirib.
İ.Əliyev azərbaycanlıların tarixi Azərbaycan torpağı olan Qərbi Zəngəzura qayıtmalarının vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Söhbət 1920-ci ilin noyabrında Sovet hökumətinin qərarı ilə Azərbaycandan qoparılaraq Ermənistana verilmiş, bununla da, türk dünyasının coğrafi baxımdan bölünməsinə səbəb olmuş ərazilərdən gedir. «1991-ci ilə qədər bütün azərbaycanlılar indiki Ermənistan ərazisindən zorla qovulub. Ermənistan Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda olduğu kimi, indiki Ermənistan ərazisində, yəni Qərbi Azərbaycanda da mədəni irsimizi, məscidləri, tarixi abidələrimizi dağıdıb», - deyə dövlət başçısı bildirib: «Qərbi Azərbaycanda etnik təmizləməyə məruz qalan həmvətənlərimiz indi Qərbi Azərbaycan İcmasında birləşiblər. Onlar tarixi torpaqlara sülh yolu ilə qayıdışı qarşılarına məqsəd qoyublar. Qərbi Azərbaycan İcmasının hazırladığı Qayıdış Konsepsiyasına əsasən, indiki Ermənistan ərazisindən zorla deportasiya olunmuş azərbaycanlıların öz yurdlarına qayıdışı üçün müvafiq verifikasiya və zəmanət mexanizmi olan və hüquqi baxımdan məcburi olan beynəlxalq razılaşma əldə edilməlidir». Beləliklə, «biz Azərbaycan dövləti olaraq Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin fərdi hüquq və təhlükəsizliyini təmin edəcəyimiz kimi, Ermənistan da qarşılılıq prinsipi əsasında qərbi azərbaycanlıların hüquq və təhlükəsizliyini təmin etməlidir».
İlham Əliyev TDT tribunasından milli sərhədlərindən kənarda yaşayan türklərin hüquqlarının qorunması ilə bağlı növbəti çağırışını da edib. «Hörmətli həmkarlar, Türk dünyası türk dövlətlərinin hüdudları ilə məhdudlaşmır. Türk dünyası daha böyük coğrafiyanı əhatə edir. Dünyada yaşayan azərbaycanlıların sayı 50 milyondan çoxdur. Onlardan cəmi 10 milyonu müstəqil Azərbaycan Respublikasında yaşayır», - deyə o, vurğulayıb.
Beləliklə, Azərbaycan TDT-nin gündəliyində türk dövlətlərinin bu qurumun inteqrasiyasında daha çox maraqlı olmasını təmin edəck məsələlərin yer almasına çalışır. İndi TDT-nin getdikcə daha cəlbedici təşkilata çevrildiyinə şübhə yoxdur. Qurbanqulu Berdiməhəmmədov da qurumun növbəti sammitində Türkmənistanın təşkilata tamhüquqlu üzv olacağının anonsunu təsadüfən verməyib. Qeyd edək ki, növbəti toplantı bu ilin oktyabrında Qazaxıstanın Türküstan şəhərində keçiriləcək. Bu, UTC-nin gücləndirilməsi, türk dünyası məkanında getdikcə daha geniş vüsət alan inteqrasiya proseslərinin genişləndirilməsi mənzərəsinə daha bir işarədir.

The OTS summit in Ankara as another milestone of the Turkic integration
An extraordinary summit of the Organisation of Turkic States (OTS) was held in Ankara in solidarity with Türkiye, following the severe earthquakes in the south-east of the country. The event was initiated by the Azerbaijani President Ilham Aliyev as further evidence of the unwavering Azerbaijani-Turkish brotherhood.
Together against disasters
The summit was attended by presidents Ilham Aliyev, Kassym-Jomart Tokayev, Sadyr Zhaparov, Shavkat Mirziyoyev and Recep Tayyip Erdogan of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Türkiye. In addition, the leaders of Turkmenistan and Hungary - the national leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty Gurbanguly Berdymukhamedov and Prime Minister Viktor Orban, as well as the President of the Turkish Republic of Northern Cyprus Ersin Tatar and Secretary General of the Organisation of Turkic States Kubanychbek Omuraliev - participated in the forum.
The theme of the summit was Disaster - Emergency Management and Humanitarian Assistance, focused on assisting Türkiye in dealing with the aftermath of the devastating earthquakes that killed more than 50,000 people. Turkic countries were among the first to assist Türkiye in such a difficult moment, sending search and rescue teams whose efforts saved many lives. In particular, Azerbaijan sent 940 rescuers, medical workers and volunteers to the earthquake zone. The team saved 53 people out of the rubble and provided healthcare services to more than 3,000 people. In addition, Azerbaijan delivered 5,300 tonnes of humanitarian aid to Türkiye.
The main outcome of the Ankara meeting of Turkic leaders was an agreement to establish a common civil protection and emergency response mechanism by the 10th OTS summit slated for October 2023. The goal is to "address disaster response needs in an effective, coordinated and timely manner" in any of the OTS countries.
The Ankara Declaration endorsed a United Nations Flash Appeal for assistance to the earthquake victims in Türkiye and to hold an International Donors' Conference. Azerbaijan, which initiated the extraordinary OTS Summit, pledged $100 million in aid at the conference organised by the European Commission together with the Swedish Presidency of the EU Council to mobilise global support for Türkiye and Syria.
Overall, the Ankara summit further demonstrated the solidarity of Turkic states, institutionalised by the Nakhchivan agreement of October 3, 2009. The Turkic unity factor has a decisive influence on the OTS position in the international arena, cementing the organisation as one of the ambitious "structural" players in Eurasian politics and economics. Implementing the strategic priorities outlined in the Turkic Vision 2040 adopted at the 2021 Istanbul Summit, the OTS covers quite a wide geographical space and has every chance of implementing its huge potential in order to secure the interests of its member states. Among other measures, these will also include specific decisions negotiated at the recent extraordinary summit held in Ankara.
Concrete solutions
While the focus of member states at the initial stage of cooperation between the Turkic states was the development of cultural and humanitarian ties, today the economic cooperation is the driving force of Turkic integration, including the development of trade and investment relations, as well as the implementation of transport, communications, infrastructure and energy projects.
The Ankara summit reiterated the importance of the energy factor in enhancing Turkic integration. Turkish President Erdogan expressed his confidence that the OTS countries would play a strategic role not only in the expansion of transport routes and supply chains, but also in energy security. This is confirmed by the successful implementation of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Southern Gas Corridor, with the Trans-Anatolian gas pipeline (TANAP) being a backbone strategic project. Cooperation between the Turkic states in the transport and logistics sectors will also contribute to the development of the Middle Corridor project.
Other important trade and economic decisions announced at the Ankara summit include the signing of an agreement on the establishment of the Turkic Investment Fund to be headquartered in Istanbul. The fund will be based on the principles of equal investment and equal voting rights for each of the OTS members. The purpose is to mobilise the economic potential of the OTS member states in order to strengthen trade and economic cooperation between them. In addition, given the integration agenda of the organisation, the Ankara Declaration provides for promoting the values and interests of the Turkic world.
Ilham Aliyev's messages
The Ankara Declaration strongly condemned the recent hate crimes against the Holy Qur'an. This fact demonstrates the political position of the OTS member states. This once again confirms the commitment of Turkic states with predominant Muslim population to traditional moral values and condemns any manifestation of racism, xenophobia and Islamophobia, which are becoming increasingly common in Western states.
Participants of the Ankara summit particularly condemned the armed attack on the Azerbaijani Embassy in Iran. The leaders of Turkic countries called for a speedy and comprehensive investigation into the incident to bring all the perpetrators to justice.
Participants of the extraordinary summit also thanked President Ilham Aliyev for the initiative to hold the event. He made some important political messages. First and foremost, they confirm the solidarity of Azerbaijan and Türkiye both in joy and in sorrow. For example, President Aliyev recalled the political and moral support Türkiye and personally President Erdogan extended to Azerbaijan during the 44-day war in 2020 that ended the 30-year Armenian occupation of Azerbaijani territories. President Aliyev once again drew the attention of his Turkic colleagues and the entire international community to the consequences of this occupation: the deliberate destruction of Azerbaijani towns and villages, destruction of historical and religious monuments, the plundering of Azerbaijan's natural resources and the serious environmental damage in the occupied territories. The summit participants sharply condemned Armenia's criminal actions, including the evasion to provide information about the fate of almost 4,000 missing Azerbaijanis, which gives grounds to consider them dead (following the discovery of mass graves in the liberated territories), and the mining of Azerbaijani territories during the occupation, which killed or seriously injured some 300 Azerbaijanis after the war.
According to President Ilham Aliyev, Armenia recognises the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan following the outcome of talks held last year in Prague and Sochi, but still refuses to fully withdraw its troops from the Azerbaijani territory. Moreover, illegal Armenian military groups and criminals continue to operate in the mountainous areas of Garabagh. Armenia also evades its obligation to open the Zangezur corridor. "Thus, Armenia blatantly violates the terms of the November 10, 2020 Trilateral Statement, and should be held accountable for this," President Aliyev stated.
The Azerbaijani leader expressed gratitude to Türkiye for its active participation in the process of reconstruction of Garabagh and Eastern Zangezur, in the revival of life in the vast territories completely destroyed by Armenia. "Turkish companies are actively involved in the reconstruction process as contractors in many infrastructure projects. The value of contracts signed to date with Turkish companies exceeds $3 billion. My dear brother Recep Tayyip Erdogan has visited the liberated lands three times; he has so far visited Shusha, Fuzuli, Zangilan and Jabrayil," underlined the President of Azerbaijan.
He also expressed gratitude to Shavkat Mirziyoyev for a school being constructed by Uzbekistan in the Fuzuli district liberated from occupation, and to Kassym-Jomart Tokayev for the art centre being built in the same district. In addition, Ilham Aliyev praised the creation of the Azerbaijani-Uzbek Investment Fund and the Azerbaijani-Kyrgyz Development Fund.
Ilham Aliyev highlighted the need for the return of Azerbaijanis to West Zangezur, the historical Azerbaijani territory which was separated from Azerbaijan and given to Armenia by a decision of the Soviet government in November 1920, causing the geographical division of the Turkic world. "Before 1991 all Azerbaijanis were forcibly expelled from what is now Armenia. As in Karabakh and Eastern Zangezur, Armenia destroyed our cultural heritage, mosques, historical monuments also in the territory of present-day Armenia, that is, Western Azerbaijan," the President said. And now "our compatriots, subjected to ethnic cleansing in Western Azerbaijan, have united in the Community of Western Azerbaijan. They have set a goal of peacefully returning to their historical lands. According to the Return Concept developed by the Community of Western Azerbaijan, a legally binding international agreement with an appropriate verification and guarantee mechanism must be reached for the return of Azerbaijanis forcibly deported from the territory of present-day Armenia to their native lands. Thus, "just as we, the Azerbaijani state, will ensure the individual rights and security of Armenians living in Garabagh, Armenia should ensure the rights and security of western Azerbaijanis on the reciprocal basis."
Ilham Aliyev again used the OTS platform to call for the protection of the rights of representatives of Turkic peoples living outside their national states. "Dear colleagues, the Turkic world is not limited to the borders of Turkic states. The Turkic world covers a much larger geography. There are more than 50 million Azerbaijanis living in the world. Only 10 million of them live in the independent Republic of Azerbaijan," he said.
Thus, Azerbaijan is adding a new task to the OTS agenda, which is supposed to increase the interest of Turkic states in the activation of this integration structure. There is no doubt that the OTS is becoming an increasingly attractive organisation. It is not by chance that Gurbanguly Berdimukhamedov announced Turkmenistan's accession to the OTS as a full-fledged member at the organisation's next summit to be held in the Kazakh city of Turkestan in October 2023. This is another landmark in the ever-growing picture of strengthening the OTS and expanding integration processes in the Turkic world.