Süni intellektin bəşəriyyətə təsirilə bağlı suallar saysız-hesabsız olsa da, onlara cavab yoxdur
Süni intellektin (Sİ) «xaç atası», neyron şəbəkələrinin yaradıcısı, 75 yaşlı Britaniya əsilli kanadalı alim Ceffri Xintonun «Google» şirkətini qeyri-əxlaqi davranışda günahlandıraraq qurumdan ayrılması, dünyaya Sİ təhlükəsi haqda xəbərdarlıq etməsi insanlarda anlaşılan narahatlıq yaradıb. Çünki «ChatGPT», «Google Bard», «Midjorney» və son dövrlərdə informasiya məkanına və ümumiyyətlə, insanların həyatına daxil olmuş digər bu kimi süni intellektli çat-botların inkişafının arxasında faktiki olaraq, bu şəxs dayanır.
Təhlükə yaxındadır
2018-ci ildə Xinton «dərin neyron şəbəkələrini hesablamanın təməl daşına çevirən konseptual və mühəndislik nailiyyətlərinə» görə Alan Tyurinq mükafatına layiq görülüb. Bu il mayın 1-də isə o, «The New York Times» qəzetinə sensasion müsahibəsini verib. Alim bildirib ki, çat-botların əsas təhlükəsi ondadır ki, onsuz da kontentinin doğruluğu ilə fərqlənməyən internet getdikcə daha çox saxta məlumatla – fotolar, videolar və mətnlərlə dolacaq.
Bundan əvvəl gücü «GPT-4»dən artıq olan süni intellekt sistemlərinin hazırlanmasını müvəqqəti olaraq dayandırmağın vacibliyi haqda «Twitter», «SpaceX» və «Tesla»nın sahibi İlon Mask, «Apple» şirkətinin yaradıcısı Stiv Voznyak və bu sahənin bir sıra digər nüfuzlu şəxsləri də danışmışdılar. Onların fikrincə, əvvəlcə İİ-nin qarşısının alınması mexanizmləri müəyyənləşdirilməli, yalnız bundan sonra onların inkişaf etdirilməsi yolları haqda düşünülməlidir. Əks təqdirdə, günlərin birincə gec ola bilər və Sİ həddindən artıq müstəqil gücə çevrilə bilər…
Bu, insanlar üçün bir çox risklər yaradır. Belə risklərdən ən yaxın və anlaşılan olanları ilə prinsipcə, internet istifadəçiləri artıq qarşılaşıb: doğru hansıdır, yalan hansı? Reallıq hansıdır, uydurma hansı? Həqiqət marketi nədir? Seçim nəyin əsasında edilməlidir (diş pastasından tutmuş, səs verəcəyin namizədədək)? Bu suallar ilk baxışda göründüyündən xeyli çətin və ciddidir. Çünki indi neyron şəbəkələrinin adi istifadəçiləri onlara əsasən əyləncə üçün müraciət edirsə, onların bütün sahələrdə istifadə olunacağı dövrdə reallığımız necə olacaq? Həyatımızı anlamadığımız alqoritmlər diktə etməyə başladıqda necə davranmalı olacağıq?
Martın sonlarında Roma Papası Fransiskin dəbdəbəli ağ geyimdə olan şəkli bir anda bütün sosial şəbəkələri bürümüşdü. Şəkil dərhal «Twitter»da virusa çevrilmişdi. Əslində, o, «Midjorney» neyron şəbəkəsi vasitəsilə hazırlanıbmış və bu, kifayət qədər asan başa gəlib: botun messencerinə Papanın necə təsvir edilməsinin istənildiyi haqda məlumat göndərilib, vəssalam.
Artıq Donald Trampın saxlanıldığı, Vladimir Putinin Haaqa Beynəlxalq Məhkəməsi qarşısına çıxarılması, həmçinin Putinin guya Si Cinpin qarşısında diz çökməsi kimi bir çox belə saxta şəkillər var. Əlbəttə, bunlar daha çox əyləncə üçündür. Xintonu narahat edən isə Sİ-dən seçkilərin nəticələrinin saxtalaşdırılması, şantaj, yalan, hansısa dövlətin milli təhlükəsizliyinin pozulması, müharibələrə başlanılması üçün istifadə edilə biləcəyi ehtimalıdır…
KİV-in gələcəyi də təhlükə altına düşəcək. Bir yandan, jurnalistlərin özləri və məhsulları ilə manipulyasiya üçün geniş imkanlar açılır, digər tərəfdən mətbuat özü işləmək üçün fantastik alətlər əldə edir. Bəs bu «yeni gözəl dünya»da etibar və ya əxlaq, etika prinsipləri necə olacaq, yaxud ümumiyyətlə olacaqmı? Və əlbəttə ki, bu yerdə bir sual da yaranır: jurnalistlərə ehtiyac qalacaqmı?
Sİ texnologiyalarının əmək bazarına potensial təsiri haqda düşünməyin özü belə, qorxuludur. «Goldman Sachs» tərəfindən hazırlanmış hesabatda deyilir ki, bu, dünyada 300 milyon iş yerini təhlükə altına ata bilər. IBM (Biznes üçün beynəlxalq maşınlar korporasiyası) şirkətinin baş direktoru Arvind Krişna artıq bildirib ki, o, süni intellektin əvəzləyə biləcəyi işçilərin qəbulunu dayandırır. Amma bu, yalnız başlanğıcdır.
İnsan beynindən daha kamil
«Bəzi insanlar inanırdılar ki, texnologiyalar bizdən ağıllı ola bilər. Amma əksəriyyət bunu şişirtmə hesab edirdi. Mən də düşünürdüm ki, buna hələ çox var – 30-50 il, yaxud daha çox. Deyəsən, daha belə düşünmürəm», - deyə Xinton müsahibəsinbə bildirib.
Onun fikrincə, neytron şəbəkələri bəzi aspektlərdən artıq insan beynindən daha ağıllıdır: «Biz bioloji sistemlərik, burada isə söhbət rəqəmsal sistemlərdən gedir. Ciddi fərq ondadır ki, rəqəmsal sistemlərdə eyni ilkin komponentlərdən bir neçə surət almaq mümkündür. Onların hamısı bir-birindən ayrılıqda öyrənə, sonda bi randa yeni biliklərini birləşdirə bilərlər. Təsəvvür edin, 10 min insanın hər biri yeni nəsə öyrənir, bir anda həmin biliklərin hamısı 10 min nəfərin hamısında cəmlənir. Bu çat botlar məhz bu üzdən ayrı-ayrı insanlardan dəfələrlə çox şey bilə bilərlər. Bu, intellektin tamamilə başqa formasıdır. Yeni və daha kamil».
Bəli, həqiqətən də, artıq «OpenAI» bir neçə şirkətlə tətbiq olunur, onlar müştərilərlə fəal iş aparır, məlumatlar bazasını strukturlaşdırır və s. Üstəlik, neyron şəbəkələri yüksək səviyyədə imtahan da verir, əksər məzundan qat-qat yaxşı diplom işi yazır. Rusiya Dövlət Humanitar Universitetinin məzunu Aleksandr Jadanın cəmi 1 sutka ərzində «ChatGPT»nin köməyi ilə diplom işi yazıb onu müdafiə etdiyi hər kəsə məlumdur.
Beləliklə, iddia etmək olar ki, Sİ proqramçılar tərcüməçilər, mühasiblər, hüquqşünaslar, müxtəlif assisentlər və sonsultantlar, çağrı mərkəzlərinin əməkdaşları, kontent yaradıcıları, dizaynerlər, hətta tibb işçiləri (məsələn, neyron şəbəkəsi artıq kifayət qədər dəqiq diaqnoz qoyur), hətta bəstəkarlar (!) üçün real təhdiddir. Aprelin əvvəllərində neyron şəbəkəsinin Dreyk və «The Weeknd»in səsi ilə yaratdığı «Heart On My Sleeve» mahnısı sosial şəbəkədə peyda olub və artı qonu milyonlarla insan izləyib. Belə nümunələr çoxdur. Müəllif hüquqları haqda hələ heç kim düşünmür. Lakin əminliklə demək olar ki, neyron şəbəkələrinin yaradıcılıq qabiliyyəti, hətta yumor hissi də var. Yeri gəlmişkən, süni intellekt KİV ilə hesablaşa və ya işsizlər ordusu da yarada bilər – yenə də siyasət və milli təhlükəsizlik sahəsində. Sİ ilə ünsiyyətin milyonlarla insanın psixi sağlamlığına necə təsir göstərəcəyi məsələsi də milli təhlükəsizlik sahəsinə aid məsələ sayıla bilər. Bu kontekstdə bir məqamı xatırlatmaq kifayətdir: əksər istifadəçidə canlı insanla ünsiyyət təsəvvürü yaranır. Beləliklə, tək işsizlər deyil, həm də psixi problemli insanlar ordusunun yaranması istənilən cəmiyyət üçün təhlükəyə çevrilə bilər.
Dələduzluq üçün meydan
Baş verənlər fonunda kibercinayətkarların necə ruhlandıqlarını da xatırlatmaq lazımdır. Artıq onlar hər yerdə xoşməramlı olmayan kiberfəallıq üçün «ChatGPT»dən necə istifadə oluna biləcəyini müzakirə edirlər. Söhbət fırıldaqçılıq məqsədilə məktubların yazılmasından, zərərli proqramların kompilyasiya edilməsindən və s. gedir. Üstəlik, daha dil əngəli də olmayacaq – neyron şəbəkəsi məktubu elə yüksək səviyyyədə yaza bilər ki, həmin dilin ən yaxşı bilicisi belə, ortada hiylənin olduğunu anlamaz. O, sosial şəbəkələrdə real profillərdən fərqləndirilməsi mümkün olmayan, paylaşımlarla, mesajlarla, foto və videolarla zəngin saxta profillər də yarada bilir. Beləliklə də, kibercasusluq üçün yeni imkanlar, qlobal və milli təhlükəsizliyə yeni təhdidlər yaranır.
Nəhayət, ən qorxulusu! Xinton düşünür ki, süni sistemlər hədsiz məlumatları təhlil edən zaman təxmin olunması çətin davranışlara da yiyələnə bilər. Demək, insanlar üçün Sİ-nin işləmə mexanizmlərini proqnozlaşdırmaq getdikcə çətinləşəcək. Yəni biz onlardan nə vaxt nəyi gözləməli, nəyə hazırlaşmalı olduğumuzu bilməyəcəyik. Xintonun sözlərinə görə, «ağıllı əşyalar bizdən ağıllı olarsa», bəşəriyyət təhlükə qarşısında qalacaq. Onlar ictimai rəyin idarə olunması ilə bağlı bütün kitabları oxuyarlarsa, yaxud bütün yazışmalardan, sorğulardan nəticə çıxararlarsa və s., çox şey öyrənə bilərlər. Onların bu yollarla nələri öyrənə biləcəkləri bizim ağlımıza belə, gələ bilməz. Ümumilikdə söhbət sivilizasiyaya nəzarətin itirilməsindən gedə bilər və bu, uzaq gələcəkdən yox, yaxın illərdən baş verə bilər.
Bəs bəşəriyyət Sİ-dən istifadənin mümkün zərərini önləmək üçün birgə addımlar atacaqmı? İnsanların yoxsulluğun aradan qaldırılması, iqlim dəyişikliklərinin nəticələri ilə mübarizə, münaqişələrin həlli kimi məsələlərdə necə birgə və «effektiv» davrandıqlarını nəzərə alsaq, cavab məlumdur. Onlar, güman ki, Sİ-dən istifadə ilə bir-biri üzərində üstünlük qurmağa daha çox çalışacaqlar. Bu, ən ehtimal olunan ssenaridir və ola bilsin ki, Sİ artıq bunu da anlayır. O da ola bilər ki, hadisələrin bu cür inkişafı sivilizasiyamız üçün «qırmızı xətt»ə çevrilsin.
Xinton sözügedən müsahibəsindən bildirib ki, o, gördüyü işlərə görə təəssüflənir, lakin özünə təskinlik də verir: «Bunu mən etməsəydim, kimsə edəcəkdi». Bununla yanaşı, alim yaxşı və sahə həll yolunu da arzulayır, lakin bunu bilmədiyini deyir. Üstəlik, o, belə həll yolunun olduğuna əmin də deyil.

По поводу влияния искусственного интеллекта на человечество одни сплошные вопросы и ни одного ответа
Новость о том, что «крестный отец» искусственного интеллекта (ИИ), разработчик нейросетей, 75-летний британо-канадский ученый Джеффри Хинтон уволился из Google, раскритиковав компанию за неэтичность, и предупредил мир об опасности ИИ, прозвучала несколько тревожно. Ведь фактически именно этот человек стоит за развитием чат-ботов с искусственным интеллектом - ChatGPT, Google Bard, Midjorney и других, которые в последнее время резко ворвались в информационное пространство и вообще, как кажется, в нашу жизнь.
Опасность близка
В 2018-м Хинтон получил премию имени Алана Тьюринга с формулировкой «за концептуальные и инженерные прорывы, сделавшие глубинные нейросети краеугольным компонентом в вычислительной технике». А уже 1 мая этого года он выступил со своим сенсационным интервью для The New York Times (NYT). Ученый заявил, что главная угроза чат-ботов в том, что интернет, который уже и так не слишком отличается правдивым контентом, и вовсе сильно наполнится различными фейками - сгенерированными фотографиями, видео и текстами. Ранее письмо о необходимости временно прекратить разработку систем искусственного интеллекта, по мощности превосходящих GPT-4, подписали владелец Twitter, SpaceX и Tesla Илон Маск, сооснователь Apple Стив Возняк и некоторые другие значимые фигуры в данной области. По их мнению, сначала нужно разработать механизмы сдерживания ИИ, а потом уже думать над тем, как его развивать. Иначе может быть поздно, и он станет слишком самостоятельным...
Человеку это грозит множеством рисков, самый близкий и понятный из которых (в принципе все пользователи интернета уже с этим так или иначе сталкивались): как понять, где правда, где реальность, а где вымысел? Что считать маркерами правды? На основании чего делать свой выбор - от выбора зубной пасты до выбора своего кандидата, за которого будешь голосовать? Эти вопросы намного сложнее и серьезнее, чем кажутся на первый взгляд. Ведь если сейчас простые пользователи нейросетей в основном применяют их в целях развлечения, то какой станет наша реальность, когда они станут использоваться повсюду? Что будет, когда наша жизнь начнет диктоваться алгоритмами, которые мы не понимаем?
В конце марта в соцсетях с огромной скоростью стала распространяться фотография Папы Римского Франциска в модном белом пуховике. Снимок сразу же стал вирусным в Twitter. На самом деле эта картинка была сделана с помощью нейросети Midjorney, причем запрос оформлялся достаточно просто - боту в мессенджер отправили сообщение с описанием нужного изображения. Уже есть множество фейковых изображений c задержанием Дональда Трампа, как Владимир Путин предстает перед трибуналом Международного уголовного суда в Гааге, а также фотографии, на которых Путин якобы преклоняет колени перед Си Цзиньпином. Но если это еще можно как-то отнести к области развлечений, то Хинтона больше беспокоит то, что инструменты ИИ могут быть применены, например, для подтасовки результатов выборов, шантажа, клеветы, подрыва национальной безопасности какого-либо государства, развязывания войн…
Под угрозой окажется и будущее СМИ. С одной стороны открываются огромные возможности для манипулирования самими журналистами и их продуктами, а с другой - сами масс-медиа получают в руки фантастический инструментарий для работы. Вопрос при этом в том, на каком месте в этом «новом дивном мире» окажутся такие принципы, как надежность или мораль, этика и будут ли они вообще? И, конечно, отсюда вытекает вопрос: а нужны ли будут сами журналисты?
О потенциальном влиянии технологий ИИ на рынок труда даже и подумать страшно. В отчете Goldman Sachs говорится, что это может поставить под угрозу 300 млн рабочих мест по всему миру. Гендиректор корпорации IBM (Международная корпорация машин для бизнеса) Арвинд Кришна уже заявила, что приостановит наем сотрудников, которых сможет заменить искусственный интеллект. Но это, кажется, только начало.
Совершеннее человеческого мозга
«Некоторые люди верили, что технологии могут стать умнее, чем мы, но большинство считало это преувеличением. Я тоже думал, что до этого еще далеко. Я думал, что нам остается до этого от 30 до 50 лет или даже больше. Очевидно, я больше так не считаю», - откровенно признался Хинтон в своем интервью.
По его мнению, в некоторых аспектах нейронные сети стали уже совершеннее, чем человеческий мозг. «Мы являемся биологическими системами, а здесь речь идет о цифровых. И огромная разница заключается в том, что с цифровыми системами у вас может быть множество копий с одними и теми же исходными составляющими. Все эти копии могут учиться отдельно друг от друга, а потом мгновенно обмениваться новыми знаниями. Представьте, если бы каждый из 10 тыс. людей узнавал что-то новое, и тут же все 10 тыс. автоматически получали это знание. Вот почему эти чат-боты могут знать намного больше, чем отдельно взятый человек. Это совершенно другая форма интеллекта. Новая, более совершенная», - пояснил Хинтон.
Да, действительно, OpenAI уже применяется в нескольких компаниях, где активно работает с клиентами, структурирует базы данных и т.д. А еще нейросеть прекрасно сдает экзамены намного лучше многих выпускников и пишет хорошие дипломные работы. Уже всем известна история выпускника РГГУ Александра Жадана, который за сутки написал при помощи ChatGPT дипломную работу и защитил ее. Можно утверждать, что ИИ - реальная угроза для программистов, переводчиков, бухгалтеров, юристов, различных ассистентов и консультантов, сотрудников колл-центров, создателей контента, дизайнеров, медиков (например, нейросеть уже довольно точно ставит диагнозы), даже композиторов (!)… В начале апреля в соцсетях появился сгенерированный нейросетью трек Heart On My Sleeve с голосами Дрейка и The Weeknd, который набрал миллионы просмотров. И таких примеров уже множество. Над вопросами авторских прав пока еще никто не думал. Но зато с уверенностью можно сказать, что у нейросетей есть и творческие способности, и даже чувство юмора. Кстати, то, как ИИ сможет расправиться со СМИ или создать армию безработных, - тоже из области политики и национальной безопасности. К области национальной безопасности можно отнести и то, как общение с ИИ скажется на психическом здоровье миллионов людей. В данном контексте достаточно упомянуть, что у многих пользователей создается иллюзия общения с живым человеком. Появление армии не только безработных, но и психически нестабильных людей может стать угрозой для любого общества.
Пространство для мошенничества
Следует упомянуть и о том, как особенно воодушевились киберпреступники. Они уже вовсю обсуждают, как можно использовать ChatGPT для облегчения злонамеренной киберактивности - писать фишинговые письма, компилировать вредоносные программы. Они даже не скрывают, как услужливый ИИ может заняться генерацией полезного и, главное, убедительного контента. Причем больше не будет языкового барьера - нейросеть сможет так хорошо написать письмо, что даже самый внимательный носитель языка не почувствует подвоха. А еще она сможет вести фальшивые профили в социальных сетях, которые тоже будут выглядеть как самые настоящие, наполненные постами, сообщениями, статусами, фотографиями и видео. И вот уже открываются новые просторы для того же кибершпионажа. И появляется новая брешь в том, что касается глобальной и национальной безопасности.
Ну и, наконец, самое страшное. Хинтон также опасается, что искусственные системы могут обучаться непредсказуемому поведению, когда анализируют обширные массивы данных. Это значит, что людям будет все сложнее прогнозировать механизмы функционирования ИИ. То есть мы просто не будем знать, чего ожидать и к чему готовиться. По словам Хинтона, выживание человечества окажется под угрозой, если «умные вещи будут умнее нас». А они смогут научиться, если прочитают все книги по тому, как управлять общественным мнением, если сделают выводы из всех переписок и запросов и т.д., и т.п. Нам и в голову не может прийти, на чем они решат обучаться. В целом речь идет о потере контроля над цивилизацией, причем не в каком-то там отдаленном будущем, а в ближайшие годы.
Предпримет ли человечество совместные шаги по ограничению возможного вреда от использования ИИ? Судя по тому, как люди сообща «эффективно» решают такие вопросы, как искоренение бедности, устранение последствий климатических изменений, урегулирование конфликтов, - вряд ли. Скорее кинутся в новую гонку за преимуществами друг над другом при помощи ИИ. Это самый вероятный сценарий и, возможно, ИИ уже это понимает. Впрочем, возможно и то, что такой поворот для нашей цивилизации как раз и будет красной линией.
В интервью NYT Хинтон заявил, что жалеет о работе всей своей жизни, но утешает себя оправданием: «Если бы я этого не сделал, это сделал бы кто-то другой». При этом ученый также добавил, что хотел бы иметь хорошее и простое решение, но у него его нет. И вообще он не уверен, что такое решение существует.